Plan voor autoboulevard langs A4 Van swingen met idol Jim word je ook fit sprinters REGIO Megasuper bij Winkelhof onzeker 'e krijgen blozende wangen en hun conditie verbetert 0906-9688 0906-9850 0906==9654 www.angel-escort.nl »el kinderen protest tegen zuinigjngen Celstraf voor 'hengelaar' (advertentie) Tel. 072-519 68 68, fax 072-519 68 69 Sprinters, Postbus 2, 1800 AA Alkmaar www.sprintersonline.nl sprinters@hdc.nl Erotieklijnen Bel dames thuis Opwinding nodig? Wacht niet langer. 50 cpm NO nonsense LIVE-SEX (0.6epm) binnen 3min. komen Poes zoekt kater 55cpm 0906-9789 Contactclubs Erotiek RIJNDIJK 59 Hazerswoude Sex, relax en massage. Vrij entree; ma t/m vr van 11.00-24.00 u. Tel. 071- 3412579. www.rijndijk59.com De ORGINELE blauwe erec tiepil 100 mg v.a. €2,25, 28 st. €95.-, 60 st. €150,-De snel ste en de beste, incl. bez. 06-27580737 06-12440511 Escortservice Alsof er een engeltje Tel. 020-6322452. Dames gevraagd v.a. 18 jaar. irdorp - Enkele honderden eren demonstreren van- lag bij het Leiderdorpse j_ ntehuis tegen de voorgeno- bezuinigingen op natuur- ïeningen in het dorp. De ischoolkinderen verzame- zich om 13.45 uur op de indaalder, gewapend met andtekeningen die de afge weken werden opge- Ji|d. De ondertekenaars wil- niet dat de gemeente de ^|kraan voor de kinderboer- de heemtuin, de school- 'n en het milieu-educatief rum dichtdraait. Om 14.00 ïemen de wethouders Mol- toer en MacGillavry de u ltekeningen in ontvangst, inderen scanderen leuzen ingen een protestlied. De [^eenteraad vergadert van- :r' d over de voorstellen. Lei- in' orp moet 3,6 miljoen euro inigen. 01 '"I m maandag 28 JUNI 2004 Ondernemers op excursie met college van Zoeterwoude door Janneke Dijke zoeterwoude/leiderdorp - Autobedrij ven uit Leiderdorp willen graag naar Zoeterwoude verhuizen om daar langs de rijksweg A4 een autoboulevard te openen. Jan Verheyen van de Auto- Home Groep in Leiderdorp is onlangs met een paar collega's en burgemeester en wethouders van Zoeterwoude op ex cursie geweest naar een 'automall' in Breda. Verheyen ziet in het bedrijventerrein dat in de Meerburgerpolder in Zoeter woude verrijst, een uitstekende locatie om zijn droom te verwezenlijken. Net als andere autodealers die nu op de Baanderij in Leiderdorp zitten, kampt hij met ruimtegebrek. Uitbreiden is onmogelijk. De Auto-Home Groep heeft er nu 6.000 vierkante meter. „Wij hebben behoefte aan 10.000 tot 15.000 vierkante meter", zegt Verheyen. Het bedrijventerrein in de Meerburgerpol der, pal aan rijksweg A4, wordt ge bouwd omdat Zoeterwoude geld no dig heeft voor de verdiepte aanleg van de snelweg. Daar kunnen Verheyen en andere ondernemers mogelijk een au toboulevard realiseren zoals die op meerdere plekken in het land te vin den is, pal langs de snelweg. De ondernemers zitten knel op de Baanderij in Leiderdorp. Leiderdorp beloofde de autodealers meerdere ma len dat ze in de toekomst kunnen uit breiden op het terrein waar nu nog scholengemeenschap ROC staat. „Maar daar zeggen ze geen termijn bij", zegt Verheyen. Daarom zet hij zijn kaarten op meerdere locaties, on der meer op het MEOB-terrein in Oegstgeest. Op bedrijventerrein Bos poort, waarover Leiderdorp onderhan delt met Ikea, willen de autodealers ook graag zitten. „Maar we krijgen geen voet aan de grond in Leider dorp." Het liefst strijkt hij daarom neer in Zoeterwoude. „Dat is absoluut een fantastische plek." Wethouder Ates was dit weekeinde niet bereikbaar voor commentaar. Maar volgens Ver heyen is de gemeente Zoeterwoude positief gestemd. „Ze staan er in elk geval voor open, want ze zijn immers een ochtend en een halve middag met ons op pad geweest." Ook directeur Hendrik-Jan Koen van afvalverwerker Vliko loopt tegen een muur bij de gemeente Leiderdorp. Net als de Auto-Home Groep wil hij graag naar bedrijventerrein Bospoort verhui zen. „Daar zit je perfect met aan- en afvoerwegen. Dat is volgens de ge meente het heikele punt bij de plek waar we nu zitten." Maar Leiderdorp gaat niet op zijn voorstel in, hoewel de gemeente wil dat Vliko de Achthove- nerweg verlaat omdat het bedrijf daar teveel overlast geeft voor omwonen den. Koen en Verheyen scharen zich achter het pleidooi van onder meer de Kamer van Koophandel, die vindt dat Leiderdorp lokale ondernemers voor rang moet geven op de Zweedse meu belreus. .Anders bloedt de rest dood." Omdat de gemeente afwijzend op zijn verzoek reageert, gaat Koen verder met uitbreiden op de huidige stek. „De bouwvergunning voor een nieuw kan toor is onlangs toegekend." Uitbrei ding van de vuilverwerkingshallen heeft hij in voorbereiding. den haag/katwijk - Een 38-ja- rige man uit Katwijk is door de Haagse rechtbank veroordeeld tot twee jaar cel omdat hij deel uitmaakte van een bende die diverse banken en particulieren voor in totaal ruim een miljoen euro oplichtte. Die bende, die voornamelijk bestond uit uitgeprocedeerde Kongolese asielzoekers, hengel de overschrijfformulieren uit de bekende rode TPG-brievenbus- sen in Voorschoten, Oegstgeest, Lopik en Breukelen. Ze verval sten op die papieren het over schrijvingsbedrag en de naam van de begunstigde. Die begun stigden waren geronselde asiel zoekers die voor een klein be drag him bankrekening ter be schikking stelden aan de bende. door Janneke Dijke leiderdorp/leiden - Het is hoogst onzeker of er een mega- supermarkt komt bij Winkelhof in Leiderdorp. Volgens het lo kale detailhandelsplan dat vorig jaar onder wethouder Roest door de raad is vastgesteld was dat de bedoeling, maar de hui dige wethouder van economi sche zaken Laman heeft het niet op zijn lijstje staan. De winkeliers van Winkelhof en de Leiderdorpse Ondernemers vereniging (LOV) zijn laaiend, omdat Leiderdorp het plan voor een megasupermarkt in Leiden steunt. In het rapport van onderzoeksbureau EIM naar detailhandel in de Leidse regio staat dat er plek is voor een megasuper bij de Groenoordhallen. Leiden heeft dit plan inmiddels verlaten en wil zo'n grote winkel voor de dagelijkse boodschappen bij het Kooiplein neerzetten. De ondernemers hebben ook kritiek op het EIM-rapport om dat dat stelt dat er markt is voor Ikea in Leiderdorp, terwijl zij het tegendeel beweren. De raad buigt zich vanavond over het rapport, maar de ondernemers hopen dat een besluit wordt uitgesteld. De winkeliers dachten te kun nen bouwen op het detailhan delsplan van Leiderdorp. „Uit breiden van Winkelhof met een enorme supermarkt is wat wij heel graag willen", zegt John Fi- lippo, voorzitter van de Winke liersvereniging Winkelhof en te vens bestuurslid van de LOV. In het detailhandelsplan staat dat Winkelhof moet worden opge pept met een megasupermarkt (Albert Heijn XL) van 4.000 vier kante meter, meer kledingwin kels in het midden- en goedko pe segment, een grote sport- of speelgoedwinkel en een grotere Hema. Daar zou ruimte voor zijn. Het centrumplan voor Lei derdorp bevat nieuwbouw rondom het kruispunt bij Win kelhof. In totaal is hiervoor zo'n 6.000 vierkante meter winkel oppervlak ingetekend. Wethouder LWan meldt dat de vestiging van een megasuper in Leiderdorp geen doel van hem is. „Waarom zou je dat bij Win kelhof willen?" Op de opmer king dat het voornemen in het lokale detailhandelsplan staat, zegt hij: „Het lijkt ons op dit moment minder voor de hand liggen." Volgens de wethouder kunnen een megasupermarkt bij de Groenoordhallen en winkelcen trum Winkelhof naast elkaar bestaan. „Je kunt er wel over discussiëren of het dicht bij el kaar kan. Vanuit die optiek lijkt ons het Kooiplein wat minder geschikt." Samen met de Kamer van Koophandel vindt de LOV dat zo'n megasuper 'om de hoek' in Leiden een grote bedreiging is voor Winkelhof. Zeker als er aan de andere kant, langs snel weg A4, Ikea zijn deuren opent. Filippo: „Winkelhof maakt zich heel erge zorgen." „Als Ikea en die megasuper doorgaan, dan trek je de halve Winkelhof leeg", zegt Carlo Borsboom, be stuurslid van de LOV. Boven dien vinden ze dat een joekel van een supermarkt beter bij een regionaal winkelcentrum als Winkelhof past, dan bij de Groenoordhallen of het Kooi plein. Ook de Kamer van Koop handel vindt het Leidse plan een dwaas idee. Kurt Jan Wïl- tenburg: „Ze creëren een kind met een waterhoofd. Ze willen toch het wijkgevoel in Leiden- Noord versterken?" Met een su permarkt die bezoekers uit de hele stad trekt, creëer je volgens hem geen wijkgevoel. Boos zijn de ondernemers ook over de opmerking in het EIM- rapport dat een megasuper 'bo- venfiinctionerende winkelcen tra moet ontlasten'. „Dus Win kelhof loopt te goed?", vragen ze zich verbijsterd af. Wilten- burg: „Dat is hetzelfde als dat je werkgever tegen je zegt: je krijgt van mij minder salaris, want dat ontlast je bestedingspro bleem." Belangstelling voor zorgboerderijen groeit door landelijke open dagen foris Rietbroek 'oude/koudekerk - mensen werken er op een rderij? En wat voor werk ze daar dan? Om antwoord 'en op dit soort vragen n zorgboerderijen in heel 11 land zaterdag open huis. p twee boerderijen in Zoe- J®1 ude en Koudekerk aan den 5eon iedereen binnenlopen ei t te vinden hoe het er aan je at op zo'n bedrijf, waar de ^haast zijn dagelijkse werk- jj.' leden dagbesteding biedt te in kleine groep mensen in en handicap, en Paulien van Rijn laten ac>ehulp van de 'hulpboe- eA de zorgboeren spreken j.ist van cliënten of hulp- 'n - hun bedrijf aan de rwoudse Geerweg zien. foto's met uitleg geven m inzicht in het dagelijkse en zeilen op de boerderij. 2 Teunissen (20) uit Zoe- 'V( er werkt er drie dagen per eJ^met veel plezier. Koeien m n, kalfjes voeren, de stal u{ nmaken of werken op het illes is even leuk. „En dit 1 vriend", zegt hij, terwijl 52-jarige Kees Verschoor ej st. De eveneens Zoeter- meerse Verschoor heeft drie maanden in een psychiatrische inrichting gezeten. „Daarvoor had ik twee jaar geen werk", vertelt hij. „En ik was niet in staat mijn eigen problemen op te lossen." Nu werkt hij een dag per week op de boerderij, wat hij fantastisch vindt. „Het voelt ontzettend goed om iets om handen te hebben. Het zorgt ervoor dat ik niet terugval." Intussen laten bezoekers uit Delft zich grondig informeren door Paulien van Rijn. Het blij ken twee begeleidsters van ver standelijk gehandicapten te zijn, die eigenhandig een zorg boerderij willen beginnen aan de rand van Delft. „Wij zijn erg benieuwd naar de combinatie boeren en zorg", aldus Marie- Pascale van Houten. „De mees te boeren doen het 'erbij', maar wij willen beginnen vanuit het niets. We zijn hier om te weten te komen hoe we het het beste kunnen aanpakken. Hopelijk kunnen we binnen twee jaar een zorgboerderij openen. We moeten zelfs nog op zoek naar een locatie." Ook agrariërs uit de omgeving kijken met bewondering rond. Joriene van Meurs, boerin uit de Zuidbuurt, heeft bewonde ring voor de manier van werken op de zorgboerderij, maar het zou niets voor haar zijn. „Ik vind het zo knap dat de familie Van Rijn het geduld kan op Onder toeziend oog van een collega en enkele plaatselijke agrariërs voert Leroy Teunissen de kalfjes op de Zoeterwoudse zorgboerderij van John en Paulien van Rijn. Foto: Eric Taal brengen om die mensen iets te leren", zegt ze. „Zo geduldig ben ik niet hoor." „Fantastisch dat ze hier de tijd voor nemen", vindt haar collega Leo de Jong. „De cliënten zijn meer mans dan ik had verwacht", valt vee houder Arie Roest uit Leider dorp op. „Ze werken zelfstan dig met kalveren en koeien. Ik zie dat ze de koeien zelfs mo gen scheren, dat valt nog niet mee hoor." Op zorgboerderij Hoogkamer in Koudekerk aan den Rijn is zelf standig werken niet aan de or de. Hier zijn dagelijks zo'n acht cliënten aan de slag. Ze komen uit Swetterhage, de instelling voor verstandelijk gehandicap ten in Zoeterwoude-Dorp. Ze voeren onder intensieve bege leiding de kippen en de konij nen, brengen de geitjes naar de wei, borstelen de pony's en mesten de stallen uit. Op de open dag zijn er geen cliënten aanwezig: ze zouden van slag kunnen raken van de drukte. Veel foto's, folders en een film tonen de dagelijkse activiteiten. Ook hier zijn er bezoekers die zelf een zorgboerderij willen openen. Alice de Wit uit Kame- rik bij Utrecht wil het op haar eigen agrarische bedrijf van de grond krijgen. „Ik ben nu nog bezig met de financiën." Mevrouw Schut uit Hazerswou- de kijkt haar ogen uit tijdens een rondleiding. „Ik had wel eens van zorgboerderijen ge hoord, maar ik wist niet dat er een in Koudekerk zat", zegt ze. „Ik vroeg me vooral af wat voor mensen hier nou komen." Vrijwilligster Ery van Ginkel legt uit dat zorgboerderij Hoogka mer zich doelbewust richt op gehandicapten van een laag- tot middenniveau. Daarom moet ze tijdens het uitmesten van de stallen iedere handeling telkens weer opnieuw voor doen. „Je hoort veel van de bezoekers dat ze voor zoiets geen geduld zouden hebben", vertelt Van Ginkel. „Maar volgens mij leer je hier vanzelf geduld te oefe nen. En als je ziet hoe het werk in de buitenlucht ze goed doet. Ze krijgen weer blozende wan gen en him conditie verbetert zichtbaar. Het is voor hen en voor ons heel inspirerend werk, al kunnen zij het niet met woorden uiten." Janneke Dijke e Jvel E 'el h rdorp - Iedereen, jong en moet erop letten dat hij eg beweegt en dat hij niet ettigheden in zijn mond De GGD Zuid-Holland d probeerde dit advies gis- 311 over te brengen op de be- van de Sportbaanderij iiderdorp. Op een braderie mensen slenteren van rtjestent naar ijscokar is ers genoeg werk aan de ni!l- ermen van de Van der Valk nanweg en de Zijldijk helemaal volgestouwd ve luto's en fietsen. De Sport- derij viert zijn vijfde ver- ag met succes, want even- oorgaande jaren puilt be- interrein de Baanderij uit de bezoekers. De braderie curiosa en huisvlijt vormt jofdmoot, en daar tussen- kan hier en daar gesport en. braderie is bij uitstek de j*.® waar de GGD op een laag- pelige manier gezond- adviezen kan geven, ver- Manon Hekman van de „Zoiets is goed om een publiek te bereiken. Men- ijn immers altijd in voor s." Speciaal voor vandaag Flash-bus ingehuurd, staat voor fietsen, lopen, nomenten, sporten en oudelijke activiteiten en duidelijk maken dat regel- eibewegen bijna belangrij- dan fanatiek sporten. bus kunnen volwassenen itheid laten testen. Vooruit maar. Net de broodjes 'ham links laten liggen, :ht dat dat geholpen heeft, "t lengte, gewicht en vet- „ntage zijn gemeten, legt dsdeskundige Nanne van nel uit dat de body-mass 25 is. Een matig overge- dus. Het vetpercentage is 26,7 procent ook te hoog: rouw van 28 mag eigenlijk een percentage van 25 in. Van Bemmel test ver- cholesterol en bloed en die zijn wel dik in or- ^as op voor vet stapelen", :huwt hij. „Dat krijg je als De klimmuur was favorieter bij de kijkers dan bij de klimmers. Toch verbrand je volgens de GGD heel wat vet als je een keer naar boven klautert. Foto: Taco van der Eb je meer vet inneemt dan je ver bruikt. Dat vet gaat overal zit ten, ook in de bloedvaten. Maar al met al is het best een goede score." Hij adviseert eens op www.flashl23.nl te kijken. „Daar kun je testen of je genoeg beweegt." Buiten de bus proberen de GGD-medewerkers ook kinde ren te strikken voor een test. Spelenderwijs leren zij dat ze hun trek beter kunnen stillen met een evergreen dan met een croissantje, en dat ze veel beter kunnen kiezen voor een Vietna mese loempia dan voor een pa tatje met. „Ook voor ouders is dit verhelderend. Zij kijken vaak op van de verschillen tussen di verse tussendoortjes", vertelt GGD-medewerkster Hekman. De kinderen op de Sportbaan derij lijken het GGD-advies goed in de oren geknoopt te hebben. Ze gaan wild tekeer bij de trampolines, de reuzensjoel- bakken en de enorme luchtkus sens. De volwassenen houden het liever bij slenteren. De klim muur trekt veel bekijks, maar minder sportievelingen die om hoog willen. Maar ach, als je wat aan je conditie wilt doen, kun je altijd nog gaan swingen voor het podium waar Idol Jim optreedt. 'Lekker swingen op je favoriete muziek' is volgens de GGD ook heel goed voor je ge zondheid.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17