'Satan spreekt door tv en pornografie:; REGIO Ui" Ringsteken, een typisch Venneps volksvermaak Davids, Bosvelt, Bouma en Cocu HDC 970 MAANDAG 28 JUNI 2004 NAVRAAG Sinds zaterdag heeft Edwin van der Sar de status van held. De voor- Ijmalige Voorhouter stopte voor de verandering eens een strafschop en prompt be- Edwin van der Sar is een staat «volgens j het voetbalpu- gewone jongen gebleven wiek geen bete re keeper. Zijn familie weet al langer wat Van der Sar allemaal in zijn mars heeft. Navraag bij Katwijker KEES GUIJT (foto), niet alleen de oom van de doelman des vaderslands, maar ook oud-profvoetballer en de nieuwe trainer van Swift Amsterdam. Volgt u de verrichtingen van uw bekende neef niet bijzondere be langstelling? „Dat kun je wel zeggen. Zo waren wij enkele weken terug met het hele gezin en aanhang in Portugal. Via via konden we Nederland - Duitsland bijwonen. We vlogen er in hetzelfde toestel als de spe lersvrouwen van Oranje naartoe. Qua spel was die wedstrijd niet zo denderend, zeker als je het vergelijkt met de latere duels. Maar het gaat mij vooral om de entourage en die vond ik geweldig. Na die trip zie ik de meeste wedstrijden thuis, met het hele gezin." - z Houdt Edwin van der Sar zijn familie in ere? .Absoluut. Dat gebeurt van beide kanten. Hij heeft vooral veel contact met mijn zoon Danny, die bij RBC voetbalt. Maar ook als ik Edwin een sms-je stuur, reageert hij altijd. Als familielid - Edwin is de zoon van mijn zuster - is hij rustig en familiair. Vorig jaar bleek dat toen hij zijn verjaardag in familiekring in Voorhout wilde vieren. Wij moesten ons in kleding uit de jaren zeventig om negen uur 's avonds melden. Edwin had om vijf uur 's middags nog een belang rijke uitwedstrijd met Fulham tegen Manchester United. Fulham won op Old Trafford met 3-1 en Edwin was om vijf voor negen in Voor hout. Hij is een gewone jongen ge bleven." Wanneer ontdekte u de keepers kwaliteiten van uw neef? „Dat was al in zijn Noordwijk-tijd, maar ik was niet de enige hoor. Ie dereen wist toen al dat Edwin alles in zich had om een topkeeper te worden: technisch, tactisch, noem 'maar op. Bij die beoordeling had ik geen familiebril op." 'Wat voor uitiverking had de be wuste penalty zaterdag op u? „Meestal blijf ik rustig in zulke om standigheden, maar ik heb toen een bescheiden dansje gemaakt. Toch is Edwin geen penaltykiller. Wel was hij bij die winnende strafschop de nuchterheid zelve. Dat vind ik grote klasse." tekst: Tim Brouwer de Koning foto: Dick Hogewoning UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1954, Maandag 28 Juni LISSE - Afgelopen weekeinde is een ongekend grote hoeveelheid jpanden in een der HBG-hallen te Lisse met gas ontsmet. In vele bol lenschuren heeft men erge last van houtworm, en hierdoor worden ook /je manden aangetast, waarin de bollen naar de veiling worden ver voerd. Deze manden, eigendom van de veiling, lijden geen schade in schuren waar men zelf tegen houtworm maatregelen heeft genomen, doch wel waar dit niet is geschied, en daardoor worden ook weer de lf,gezuiverde" schuren bedreigd, wanneer hierin via de veiling weer aangetaste manden belanden. De HBG heeft het nu groots aangepakt. Niet minder dan dertig duizend manden werden in een van de hallen yerzameld. De deuren en ramen werden hermetisch dichtgeplakt, op een deur na. Zes man van de firma Bleys uit Leiden ontstaken daarop 50 patronen waaruit zich tezamen 2500 kubieke meter insecticide- jioudend rookgas ontwikkelde. ANNO 1979, donderdag 28 juni LEIDEN - Het burgemeestersechtpaar Vis heeft gisteren een bezoek gebracht aan de heer en mevrouw J. van Es-Kruit (beiden 91) die za terdag het zeventigjarig huwelijksfeest vieren. Het echtpaar Van Es is geboren en getogen in Leiden. De bruidegom werkte destijds als statenmaker bij de gemeente. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (afdruk van 13 bi] 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 8406 t.n.v. HDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveitstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Directie: B M Essenberg E-mail: directie.hdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.Id@hdcnl HOOFDKANTOOR Rooseveitstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5 '5° 5^7 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5 '5° 543 Personeel: 075-6813677 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 LEZERSSERVICE 0800 -1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800 ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine.) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling Dagblad VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800 ma t/m vr 07.30-17.00 uur; za: 08 00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12 00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV. Afdeling Lezersservice, postbus 2.1800 AA Alkmaar li Als het Nederlands elftal verder mag, dan mag ik dat ook. Na de voorna men gaan we nu dus maar eens kijken naar de achternamen van de spe lers van Oranje. Achter namen zijn in het alge meen grofweg te verde len in vier groepen: pa- troniemen, herkomstna- men, beroepsnamen en bijnamen. Een patroniem is een naam die is afgeleid van de voornaam van een voorvader. In het Neder lands elftal vinden we dit type achternaam terug bij Davids (uit David), Robben (uit Robbe, een verkorting van Robrecht en Zenden (uit een vari ant van de niet meer be staande voornaam Swind Ook Heitinga kan een patroniem zijn. Er is na melijk een (oude) Friese jongensnaam Hei te en samen met het achter voegsel -inga 'zoon van' zou Heitinga dan 'zoon van Heite' betekenen. Het kan echter ook een variant van Heidinga zijn en dan is het een naam die verwijst naar de woonplaats van de be treffende familie op of bij de heide. Misschien is Makaay eveneens een patroniem. Het zou namelijk kunnen dat het de vernederland ste vorm is van de Schot se achternaam MacKay 'zoon van Kay'. Een naam waarvan je niet verwacht dat er een pa troniem achter schuil gaat is Van der Sar. Deze naam is ontstaan uit Saers, wat een korte vorm is bij de Latijnse voor naam Caesarius, die al in de Middeleeuwen in on ze streken voorkwam. Net als in het echt vor men de herkomstnamen ook binnen het Neder lands elftal een grote groep. Een herkomst- naam geeft aan waar ie mand oorspronkelijk vandaan komt. Dat kan een dorp of stad zijn, maar ook een buurt schap of een boerderij. Meestal zijn deze namen te herkennen aan het voorafgaande voorzetsel van, zoals bij Van Bronckhorst, Van Hooij- dorüc en Van Nistelrooij. Er zijn er echter ook ge noeg zonder voorzetsel, zoals Bosvelt, Overmars, Seedorfen Westerveld. Waterreus is waarschijn lijk een verbastering van de achternaam Water huis, die net als de Engel se naam Waterhouse ver wijst naar een aan het water gelegen woning. Doordat de -/?- in deze naam vaak niet goed hoorbaar was, klonk hij als Wateruis, wat vervol gens weer werd verbas terd tot Waterreus. De achternaam Van der Vaart geeft waarschijnlijk aan dat de voorouders van deze speler aan een kanaal of vaart woonden. Het kan echter ook een variant zijn bij Van der Varent, wat eveneens een herkomstnaam is, maar dan een die erop wijst dat men op een plaats woonde waar veel varens groeiden. Van derMeyde verwijst ook naar de oor spronkelijke woonplaats van de familie, namelijk bij een hameide 'slag boom'. Dat was vaak een plaats waar tol werd ge heven en degene die de ze tol mocht innen, woonde daar natuurlijk in de buurt. Van der Ha meide werd eerst Van der Ameide en vervolgens Van der Meide. De derde groep is die van de beroepsnamen. Er zijn in de spelersgroep twee achternamen die iets met het boerenbe drijf te maken hebben, De Boer en Bouma. Deze laatste naam is verkort uit Bou(w)man, van het werkwoord bouwen '(op het land) verbouwen' en man, dus 'iemand die iets op het land ver bouwt, landbouwer'. Sneijder is ook een be roepsnaam en wel die van de kleermaker, die in de Middeleeuwen schreuder of snijder werd genoemd. De naam Klui- vert verwijst naar de ou de beroepsnaam kluiver, een functie bij de recht bank. Waarschijnlijk hangt deze benaming sa men met het werkwoord kluiven 'in de boeien slaan'. Reiziger betekent oorspronkelijk 'ruiter, man te paard' en kan dus eveneens een beroeps naam zijn. Misschien is het echter toch een ver bastering van de her komstnaam Reisinger 'ie mand uit Reisingen'. De bijnamen vormen de laatste groep. Zo is Cocu de Franse vorm van de Nederlandse achternaam Koekoek. Omdat het een van de eigenschappen van het koekoeksvrouw tje is om haar eieren niet I i B V Wat stelt geloof nog voor in de nieuwe eeuw? Voor de een is religie de leidraad in het leven, voor een an der volstaat een geloof aan 'iets'. In 'Hierboven' acht vragen aan een heden daagse gelovige. Deze week aan Joop Mulder (67), al veertien jaar een Jehova's Getuige in De Kooi in Leiden. door Marieke de Kok Heeft u het geloof van huis uit mee gekregen? „Mijn ouders werden Jehova's getui gen in 1948. Twee pioniersters, evangelisten die langs de deuren gaan, waren bij mijn moeder langs- geweest. Toen mijn vader thuis kwam van zijn werk zei mijn moeder dat ze de waarheid had gevonden. Dat er een wereld met een regering zou komen en dat dit de oplossing zou zijn voor alle problemen. Mijn vader vond dat ze niet zo raar moest doen, maar toen de twee pionier sters later terugkwamen om bijbel studie te geven aan mijn moeder, luisterde hij stiekem mee. Na de ver eiste studie zeiden mijn ouders dat ze er klaar voor waren en werden ze gedoopt. Ik ben zelf gedoopt in 1953. Ik was toen 16 en had hier zelf voor gekozen." Gelooft u in een hemel en een hel? „Jehova's getuigen geloven niet in een hel. Wij geloven datje na je dood tot stof wederkeert. Zo staat het in de bijbel. Op de dag des oor deels, Armageddon, houdt God een grote schoonmaak op de aarde: je wordt beoordeeld op wat je voor de schepper hebt gedaan. Als je het goed gedaan hebt, krijg je het eeuwi ge leven in een prachtig paradijs. Ik kan niet zeggen wie dit wel krijgen en wie niet, want Jezus Christus en de grote schepper maken dat uit. Tij dens dit oordeel zal een grote onder wijzing plaatshebben, want veel mensen hebben nog nooit van Jezus Christus gehoord. Zij krijgen de tijd Joop Mulder: „Mensen die geen Jehova's getuigen zijn, missen een doel in hun leven en zoeken naar antwoorden die ge woon in de bijbel staan." Foto: Hielco Kuipers om te kiezen en van hem te leren. Na Armageddon zullen er geen god- delozen zijn, er is een overvloed van vrede en er is geen dood meer. Voor dit vooruitzicht loop ik warm." Bent u een evangeliserend gelovige? „Elke Jehova's getuige is verplicht om 480 uur per jaar te spenderen aan evangelisatie, als de gezondheid en situatie het toelaat natuurlijk. Toen ik nog jong en energiek was, werkte ik als pionier. Dan teken je een contract waarin je vrijwillig vast legt dat je elke maand meer evange liseert dan de anderen. Ik ging 75 Na de vele muzikale en spor tieve hoogtepunten die tij dens de Venneper feestweek al de revue waren gepas seerd, was er zaterdagmid dag ruimte voor een meer traditionele tak van sport: ringsteken met aangespan nen paard. In en rond de Kerkstraat verzamelden zich om half twaalf 's ochtends 16 deelnemers met hun pony"s en paarden voor dit typisch Vennepse volksvermaak. Bij het ringsteken met aange spannen paard is het de taak van de koetsier zo gunstig mogelijk en met de juiste snelheid langs de schaats met de ring te rijden, zodat de steker de ringsteekstok door de ring kan steken. Eeu wen geleden begonnen als een tijdverdrijf van Oosten rijkse officieren te paard die ontdekten dat ze zich met hun sabels en een galg waar aan een ring was gehangen, leuk konden vermaken, is het ringsteken anno 2004 nog steeds populair en tijdens de Nieuw-Vennepse feestweek eigenlijk niet meer weg te denken. Elisabeth Honcoop uit de Kerkstraat zit in haar voor tuin tijdens de wedstrijd eer ste rang. Zij vindt het inder daad efik jaar weer prachtig om de deelnemers voorbij te zien komen. „Ik zit hier echt te genieten van de schitte rende koetsen, de mooi aan geklede mensen op de bok en de glimmende paarden. Je ziet dat ze er echt werk van maken." Met hun glimmende Deense wagonnette uit 1908 en hun prachtige kledij doen Wim en Corry van der Geest uit Hille- gom duidelijk mee voor de prijs voor het mooist uitge doste ringsteekkoppel. Al vijftig jaar zitten ze samen op de bok en nog ieder jaar zijn ze te zien op een aantal ring steekwedstrijden in de regio. „Je bent even lekker met je paard bezig", legt Van der Geest uit. Tijdens de eerste ronde laat Corry van der Geest een paar steekjes val len. „Ik ben in het begin al tijd een beetje gespannen en dan zit ik er wel eens naast. Maar dat komt straks wel weer goed, dan ben ik ge wend aan de straat." Inderdaad lukt het de Hille- gomse de tweede ronde alle bei de ringen te steken, maar de eindspurt komt te laat. Na drie ronden is het uiteinde lijk familie De Man die bij de paarden de eindoverwinning opeist. Bij de pony's is dat de familie Van den Nouwland. Idsert Hartendorf Mis. Zo'n klein ringetje steken op een hobbelend rijtuig valt nog niet mee. Foto: Rob Hendriks AANGENAAM zelf uit te broeden i 'ai in de nesten van an p 1 vogels onder te bre uc heeft cocu naast de trale betekenis 'koe ,n ook bijbetekenissei t 'lui persoon' en 'be it gen echtgenoot'. V< |aj sommige Cocu's is een reden geweest 1 hun achternaam te!n gen. Ten slotte kan en een bijnaam zijn vc een lang persoon, e boom van een kereer! is dus een prima ac,e naam voor een ste\ verdediger, maar d Reacties en tips voo rubriek kunt u stur naar de redactie va krant, Postbus 54, 2. AB Leiden, onder vt ding van de rubriek naam 'Aangenaam mailen naar de auffi kan ook: schoon- heim@inl.nl Tanneke Schoonhei st uur per maand langs de deuren, is een hele organisatie, maar hel j werpt wel zijn vruchten af. In 20 waren er 29.442 verkondigers in derland, in 2003 waren het er al 31.830. In De Kooi komen ongei 65 gedoopte Jehova's getuigen i x de Koninkrijkszaal. Wat is de rol van satan in deze u ?t reld? J „Satan is een afvallige engel die loers werd op de aanbidding va Adam en Eva voor de schepper. nam de figuur van de slang aan, het hof van Eden. Satan en zijn i monen zijn verantwoordelijk vo Tweede Wereldoorlog en de ooi in Irak. Hij Iaat mensen een wat - stofbom gooien, bijvoorbeeld. I doel van de duivel is om zoveel gelijk mensen van God af te ken Satan spreekt door televisie, poi grafie en nationalisme." Gelooft u in de bijbel van kaft to kaft! „Ja. De gehele schrift is geïnspir door Jehova en nuttig. De bijbel B| een gebruiksaanwijzing voor he r ven. Het geeft antwoord op alle blemen die op je pad komen, ei j staat raad in voor elke situatie. 11 de bijbel in de hand kan ik mijn j vattingen verdedigen. Bloedtrai sies lijken een verschijnsel van ,r tijd, maar in de bijbel staat heel j( delijk dat bloed heilig is en de z vertegenwoordigt. Er staat niets roken, maar er staat wel geschr(er dat we ons lichaam rein moetei houden. Ook op homoseksualit pr geeft de bijbel een duidelijk ant j, woord. De mensen veroordelen niet, maar hun daden wel. Ik ve l(. trouw erop dat de schepper wei wat goed voor mij is en de leefr alleen maar aanreikt omdat die ons voordeel zijn.,n Hoe vaak gaat u naar de Konin rijkszaal? )C „Vijf keer per week ben ik te vin in de Koninkrijkszaal. De Jehov e] getuigen hebben geen kerkdien maar vergaderingen. We hebbe w theocratische school en een die vergadering. Die gaan over het jj( gen van het goede nieuws. Dan ben we een openbare lezing; ee onze broeders houdt dan een speech over verschillende ond( jj pen. En verder hebben we nog schillende cursussen en bijbels dieuren. De bijeenkomsten zijn 5 verplicht, maar je wordt - voor gen bestwil - dringend verzoch 1Q bij te wonen. In Hebreeën 10 st namelijk dat 'wij het vergaderei moeten nalaten'. Wat missen mensen die geen Jel getuigen zijn? n „Een kijk op de toekomst. Een i ia wig leven zonder problemen in verschiet. Ze missen een doel ii leven en zoeken naar antwoorc n. die gewoon in de bijbel staan." Twijfelt u wel eens aan het best - van God? „Nee."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 16