ECONOMIE Dalend animo voor Nederlandse fondsei In september barsten de acties los bedrijventekoop.n Computers leveren onafzienbare bergen afval op EZ steunt export banc' Reisverzekeringen zijn er in soorten en maten Inkomensverschillen OPEC beslist in juli over meer olie Caracas - De OPEC beslist pas op 21 juli over een verdere ver hoging van het productiemaxi mum, aldus de Venezolaanse minister van olie Rafael Rami rez vrijdag. Begin deze maand besloot de OPEC, de organisatie van olieproducerende en -ex- porterende landen, de produc tie met twee miljoen vaten per dag te verhogen om dreigende olietekorten te voorkomen en de prijs te drukken. Sinds dat besluit is de prijs van een vat olie met 5 dollar gedaald. Drie kandidaten voor euro in 2007 brussel - Estland, Litouwen en Slovenië, drie nieuwkomers in de Europese Unie, hebben hun valuta gekoppeld aan die van de euro. Dat is een eerste stap op weg naar aansluiting bij de Europese eenheidsmunt. De landen hopen in 2007 over te gaan op de euro. De opname van de drie landen in het ERM- 2 werd bekend na een bijeen komst in Brussel. De vastgeleg de koers houdt in dat een euro 15,6466 Estische kroon, 3,4538 Litouwse lita's en 239,64 Slo veense tolar waard is. IMF voorziet groei voor Rusland moskou - De economie van Rusland groeit dit jaar circa 7,25 procent, ongeveer evenveel als afgelopen jaar. Dat zegt het IMF, het Internationaal Mone tair Fonds, na een bezoek aan Moskou. De verwachtingen van de organisatie zijn hoger dan die van de Russische regering. Moskou gaat uit van een circa 0,75 procentpunt lagere groei. Voor 2005 voorziet het IMF door een daling van de olieprijs iets minder groei: 6,5 procent. Tijdelijk soelaas voor Microsoft brussel - De Europese Com missie heeft haar in maart aan gekondigde antikartelmaatrege- len tegen Microsoft opgeschort. De softwaregigant zou anders vanaf deze week verplicht zijn geweest tot betaling van de 497 miljoen euro boete en levering van Windows zonder eigen Me dia Player. Het uitstel duurt tot het Hof van Justitie in Luxem burg zich heeft uitgesproken over het verzoek van Microsoft om de uitvoering van de EU-ei- sen op te schorten. Ex-top Owest aangeklaagd Amsterdam - De curatoren van KPNQwest hebben bij de dis trictsrechtbank in New Jersey een aanklacht ingediend tegen voormalige topmensen van het Amerikaanse Qwest Communi cations, de belangrijkste aan deelhouder van het failliete ka belbedrijf. Zij verwijten oud-be stuursvoorzitters John McMas- ter en Joseph Nacchio, de fi- nancieel-directeur Robert Woodruff en enkele andere me dewerkers wanbeleid en het misbruiken van vertrouwen. Klaagbrieven over post niet bezorgd londen - De Britse groepering die de postbezorging van de Royal Mail in de gaten houdt, heeft een officiële klacht inge diend. De groep is woedend omdat alle brieven die ze aan parlementariërs heeft gestuurd over gebrekkige postbezorging nooit zijn aangekomen. De groepering Postwatch zond 49 brieven aan het Britse Lager huis. Na twee weken bleek dat de brieven hun bestemming niet hadden bereikt. De Royal Mail kan de verdwijning van de brieven niet verklaren. Drugstest voor Britse werkers londen - Een op de tien Britse werkgevers is van plan zijn per soneel te gaan testen op het ge bruik van drugs en alcohol. Vooral de urine van luie werk nemers willen ze wel aan een test onderwerpen, blijkt uit een onderzoek van de krant The In dependent on Sunday. Twee derde van de werkgevers is voorstander van dergelijke tes ten, die legaal zijn in Groot- Brittannië. Nu worden vooral medewerkers in het transport en militairen onderzocht. Computervirus 'Scob' duikt op Washington - Op het internet verspreidt zich een nieuw com putervirus dat bedoeld is om creditcardnummers en wacht woorden te stelen. Daarvoor hebben deskundigen in de Ver enigde Staten vrijdag gewaar schuwd. Het virus heeft de naam 'Scob' gekregen. Net als de recente virussen Sasser en Blaster wordt het niet verspreid via e-mails, maar door het be zoeken van geïnfecteerde web sites. Dat kunnen ook ver trouwde websites zijn die de gebruiker vaker heeft bezocht. maandag 28 JUNI 2004 FNV-onderhandelaar zet werkgevers voor het blok door Sylvia Marmelstein woerden - De vakbeweging heeft vrijdag het najaarsakkoord officieel opgezegd. Nu het niet is gelukt de bezuinigingsplannen te verzachten, schakelen bonden over op een andere strategie. De gaten die het kabinet slaat in so ciale regelingen gaan ze repare ren in cao's. De eerste grote cao, de bouw zit al muurvast. Het zijn moeilijke tijden voor cao-onderhandelaar John Kerstens van FNV Bouw. De cao-gesprekken voor de 180.000 bouwvakkers in het land zitten sinds begin april vast omdat werkgevers een goedkopere cao willen. Hun voorstellen kosten de bouwvakkers honderden eu ro's per jaar, heeft Kerstens be rekend. „En dat terwijl ze door het Najaarsakkoord ook geen loonsverhoging krijgen." Dat het akkoord vrijdag is 'ge klapt' maakt het voor Kerstens John Kerstens Foto: GPD alleen maar lastiger. De bezui nigingen die het kabinet op de sociale regelingen loslaat, moet hij repareren aan de cao-tafel. Voor bouwvakkers is eerder stoppen met werken een be langrijke arbeidsvoorwaarde. Ze beginnen veelal op hun zes tiende met werken en hebben er dus op hun 60ste al bijna 45 jaar arbeid opzitten. „Doordat het zware arbeid is, lopen men sen dan echt op hun tandvlees. Ze kunnen niet doorwerken tot hun 65ste." De cao-onderhandelaar wil de kosten daarvan doorschuiven naar de werkgevers. Hij vindt dat rechtvaardig omdat „werk gevers het kabinet hebben ge steund bij de bezuinigingsplan nen. Volgens hem zijn werkge vers goedkoper uit met een goede regeling voor prepensi oen. „Onderzoeken tonen aan dat werknemers in deze sector na hun 60ste vaak ziek worden. Velen komen terecht in de WAO." Dat kost werkgevers geld want ze moeten het loon van zieken twee jaar doorbeta len. Wie werknemers in de WAO laat stromen, krijgt boe tes. Kersten geeft werkgevers tot september de kans druk uit te oefenen op het kabinet. „Bouwwerkgevers moeten kleur bekennen. Doen ze dat niet dan zijn acties onvermijdelijk." „Wij willen meehelpen de pro blemen aan te pakken op plek ken waar dat nodig is. Bijvoor beeld door de arbeidsproducti viteit te verhogen. Ook over het aanpassen van de arbeidsduur en arbeidstijdregeling valt met ons te praten. Daar kunnen werkgevers geld mee verdienen zonder dat het meteen ten kos te gaat van de arbeidsvoorwaar den." Acties zijn volgens de FNV-on derhandelaar onvermijdelijk als de werkgevers vasthouden aan hun plannen. „Naast de ver slechteringen die werkgevers willen, krijgen werknemers te maken met verslechteringen die het kabinet doorvoert. Denk aan ingrepen in de WAO en de hogere ziektekosten." Echte acties zijn pas na de bouwvak te verwachten. En dan zijn de bouwvakkers niet de enigen die acties voeren, voor spelt Kerstens. „De cao voor de metaal loopt niet goed en een aantal grote cao's moet tegen die tijd worden vernieuwd. Al les loopt vast rond september. Dan barsten de acties dus echt los." amsterdam/gpd - Buitenlandse beleggers hebben steeds minder vertrouwen in Nederlandse aan delen. Zij worden kopschuw van de aanhoudende berichten over boekhoudkundige onregelmatig heden en fraude bij grote Neder landse bedrijven, zoals Ahold en Shell. Al geruime tijd kopen buiten landers minder Nederlandse aandelen, maar in het eerste kwartaal van dit jaar gingen ve len zelfs over tot verkoop, zo blijkt uit het deze week versche nen verschenen Statistisch Bul letin van De Nederlandsche Bank (DNB). „Nederlandse aandelen zijn bij buitenlandse beleggers uit de gratie", conclu deert de centrale bank. DNB wijt dit vooral aan de aanhou dend zwakke groei van de eco nomie. Maar volgens beleggingsexperts en bankiers speelt ook de nega tieve publiciteit rond Neder landse beursgenoteerde bedrij ven een rol. Er is sprake van een in toenemende mate negatief internationaal sentiment voor Nederlandse aandelen, beves tigt een oud-bankier. „Buiten landse investeerders hebben geen vertrouwen meer in de boeken van Nederlandse be drijven." Beleggers verkochten in het eerste kwartaal van dit jaar voor bijna 2,3 miljard euro aan be leggingen in Nederlandse aan delen. Dat is een relatief groot deel van het totaal aantal Ne derlandse aandelen dat in han den is van buitenlandse beleg gers, ongeveer 16 miljard euro. In de daaraan voorafgaande vier kwartalen was geen sprake van omvangrijke verkopen. Wel signaleert DNB dat in cüe perio de, anders dan daarvoor, er nauwelijks nog nieuwe bui landse kopers van Nederl: aandelen waren. Het beeld is dat beleggers nieuw geld meer naar de derlandse beurs brengen, i vervolgens hun vermogen j Nederlandse bedrijven te t trekken. Het niveau van bui i landse beleggingen in Ne rj land lag de laatste jaren, viel te verwachten, op een niveau dan tijdens de b<< hausse. Het belegd vermir in Nederlandse aandelen draagt 390 miljard euro. Vermogensbeheerder van C en E Bankiers is niet wonderd over de zorg van tenlandse beleggers om Ne landse aandelen. „Unil worstelt met de strategie Ahold hebben we een di achter de rug en Shell zit ni de problemen. Dan hebbel 25 procent van de AEX geh? eindhoven/gpd - Om één com puter met beeldscherm te pro duceren heb je 240 kilo fossiele brandstoffen nodig en 22 kilo chemicaliën. Opgeteld tien keer zoveel als het uiteindelijke ge wicht van de computer, die zo'n 25 kilo weegt. Dat verschil tussen productie en eindpro duct is gigantisch, als je be denkt dat voor de productie van auto's en koelkasten hoog uit twee keer het gewicht aan brandstoffen en chemicaliën nodig is. Vorig jaar werden wereldwijd zo'n 130 miljoen nieuwe com puters verkocht en met het opengaan van nieuwe markten groeit de afzet jaarlijks met meer dan 15 procent. Tegelij kertijd stonden alleen al in de VS 28 miljoen afgedankte com puters in garages en kelders. Eenzelfde aantal 'oude' compu ters werd vorig jaar gerecycled. In veel westerse landen is de in name van oude computers min of meer via wetgeving geregeld. Dat is volgens wetenschappers van de United Nations Univer sity (UNU) hard nodig als je be denkt hoeveel (gevaarlijke) stof fen in een computer zitten: lood, cadmium, chroom, ber- ryllium, nikkel, zink, goud, zil ver. Nog afgezien van het groei end aandeel kunstoffen dat nuttig kan worden toegepast. Probleem is dat meer dan de helft van het wereldwijde com- puterafval (e-waste) in landen als India en China terechtkomt, waar de computers op zeer amateuristische wijze worden verwerkt. De kostbare compo nenten worden er grofweg uit gehaald en de rest wordt letter lijk langs rivieren gedumpt, waardoor de bodem en het grondwater vervuilen. Kabel- branden, bedoeld om koper te rug te winnen, gebeurt op veel plaatsen in China nog gewoon in de open lucht. Heel anders dan in Nederland, waar een bedrijf als het Eindho- vense MIREC meer dan 80 pro cent van een computer recyclet. Elke dag worden er alleen al 2500 tv's en monitoren gede monteerd. En dan hebben we het nog niet over alle printers, laptops, kopieermachines, re kenmachientjes, faxen, gsm's en medische apparatuur. Alles bij elkaar een berg van 25 mil joen kilo per jaar. Schadelijke stoffen worden verwijderd en de rest wordt in een zelf ont wikkeld proces opgewaardeerd De school als inzamelpunt van oude computers voor Sri Lanka. Archieffoto: United Photos De Boer tot grondstoffen als koper/edel metaalconcentraat, kunststof en glascullets. Bestemd voor grote kopersmelterijen en de beeldbuisproducerende indu strie. Het gaat nu al om onaf zienbare bergen met computer- afval. „Maar als je bedenkt hoe veel computers er nog in de markt zitten", zegt MIREC-di- recteur René Kik, „dan staan we pas aan het begin van een gi gantische afvalstroom." In Nederland blijft naar schat ting zo'n 20 procent van alle 'overleden' computerspullen in een grijs circuit hangen. Nie mand weet precies waar de ap paraten blijven. De resterende 80 procent wordt door bedrij ven of particulieren bij winkels of gemeentelijk stortplaatsen aangeboden. Deze stroom komt nagenoeg helemaal bij MIREC terecht. En dat geldt ook voor de 300.000 spelcom puters die Sony in 2002 liet ver nietigen, omdat de douane ze tegenhield vanwege ondeugde lijke snoeren. Aan de hand van het typeplaat je op ICT-apparaten houdt MI REC steekproefsgewijs het merk, de soort en het gewicht van het afval bij. Belangrijk voor de facturen die het Eind- hovense bedrijf achteraf naar de branchevereniging van com puterfabrikanten en distribu teurs verstuurt. De vervuiler be taalt, in zoverre dat de verwij- deringskosten natuurlijk eerder al in de consumentenprijs zijn verrekend. Het baart onderzoekers van de UNU zorgen dat de gemiddelde 'levensduur' van computers, gsm's en printers de laatste ja ren is gedaald naar 2,5 jaar. Le vensduur tussen aanhalingste kens want de meeste apparaten zijn nog lang niet kapot, maar worden simpelweg ingeruild omdat er betere en snellere (meer geheugencapaciteit) exemplaren op de markt ko men. Er zijn weliswaar diverse projecten waarbij oude compu ters aan een tweedehands leven beginnen (refurbishing) bij scholen en non-profitorganisa- ties, maar die aantallen hebben nauwelijks invloed op de ge staag groeiende computerafval berg. De UNU probeert nu overheden en maatschappelijke organisaties zo ver te krijgen dat er levensduurcampagnes worden gevoerd. Bedrijven en particulieren moeten er van worden overtuigd dat het 'up graden' van een oude computer 15 tot 20 keer beter is voor het milieu dan recycling. „Iedereen moet zijn eigen verantwoorde lijkheid nemen. Waarom een nieuwe computer kopen als je met een grotere schijf of groter moederboard voor minder geld hetzelfde resultaat kunt boe ken", zegt Eric Williams van de United Nations University. Oude computer 1: Kijk of uw computer voor weinig geld 'ge-upgraded' kan wor den. Zo niet, breng hem naar een erkend kringloopcentrum, so ciale werkplaats of naar organisaties als de Stichting Furbie, die de pc's opfrissen en.afleveren bij scholen en non-profitorganisa- ties. 2: Breng de computer naar de gemeentelijke stortplaats of naar een afvalpark (notabene: niet in de vuilcontainer). 3. Laat uw oude toestel achter bij de winkelier waar de nieuwe compu ter wordt gekocht Dit is in principe gratis aangezien u al bij de eerste aankoop een verwijderingsbijdrage heeft betaald. 4. Pro beer uw computer weg te geven of te verkopen aan mensen die (voor de kinderen) best een tweede of derde computer kunnen gebruiken. Vakantiestress, wie kent het niet? Voordatje er lekker even tussenuit kunt, moeten er nog zoveel klussen worden geklaard. De reisverzekering regelen is er één van. Maar welke verzekerin gen heb je nodig? Het is verstan dig om vooraf even stil te staan bij de verschillende onderdelen van de reisverzekering. Dat zijn er vier: bagage, medische kosten, onvoorziene kosten en ongeval len. Zijn alle onderdelen even noodzakelijk? Waarschijnlijk niet. Bagage is een onderdeel waar van je je kunt afvragen of die in alle gevallen noodzakelijk is. De verzekeraar betaalt slechts de dagwaarde van de spullen en hanteert daarbij vaak een maxi mum en een eigen risico. Je moet er ook goed voor waken dat er geen sprake is van eigen schuld of zorgeloosheid. Geen kostbare spullen achter in de auto laten liggen dus. Hoewel het niet altijd even noodzakelijk is om bagage mee te verzekeren, blijk je er in de praktijk bijna niet omheen te kunnen. „Slechts een paar ver zekeraars zijn zo flexibel dat je bagagedekking uit de polis kimt weglaten", meldt Juliëtte Ool- ders, woordvoerder bij de Con sumentenbond. Medische kosten in het buiten land zijn in veel gevallen al ver zekerd via het ziekenfonds of de particuliere ziektekostenverze kering. Maar die is niet in alle gevallen afdoende. Kijk daarom altijd eerst wat er in de polis voorwaarden vermeld staat en ga na welke documenten je mee op reis moet nemen. Bij het ziekenfonds geldt dat de basisverzekering garant staat voor spoedeisende hulp in lan den van de Europese Unie (in clusief tien nieuwe lidstaten) en in verdragslanden, zoals Zwit serland of Australië. De omvang van deze hulp hangt af van wat er in de wetgeving van deze landen is vastgelegd. Dat kan beperktere hulp betekenen of hogere bijdragen dan we in Ne derland gewend zijn. Een aan vullende verzekering bij de zorgverzekeraar dekt deze extra kosten vaak wel en kan ook voor werelddekking zorgen. Ook particulier verzekerden moeten hun polisvoorwaarden even raadplegen. Vaak zijn de kosten van spoedhulp be perkt tot een maxi mum van bijvoor beeld 200 procent van het Nederlandse tarief, terwijl in di verse landen de ge wenste medische zorg aanzienlijk duurder is. Dit wordt door de zorgverzekeraar niet altijd volledig gedekt. Dat geldt met name voor landen buiten Europa. Dan moeten medische kosten ab soluut meeverzekerd zijn en wel tegen de volledige kostprijs. „Wie het dichter bij huis zoekt, kan over het algemeen prima uit de voeten met een reisveffce- EIGEN BEURS Brenda van Dam kering zonder dekking van me dische kosten. Bij de meeste verzekeraars is het gelukkig ook mogelijk om die weg te laten", aldus Oolders. Wat niet moet worden weggela ten, is het onderdeel onvoorzie ne kosten. Dat zijn kosten die gemaakt worden bij repatrië ring, opsporingsac ties, het inschake len van de alarm centrale, een ge dwongen langer verblijf of een te rugkeer naar huis vanwege een sterf geval. Nare gebeur tenissen die zeer hoge kosten met zich mee kunnen brengen. Het kan ook zinvol zijn om het onder deel ongevallen mee te verzekeren. Dan wordt er uitgekeerd bij overlijden of blijvende invaliditeit. Wie al een ongevallenverzekering heefV moet even nagaan hoe het zij met dekking in het buitenland. Voor gevaarlijke sporten zoals duiken, bergbeklimmen of ski- en is het nodig om een aanvul lende verzekering te nemen. Een kortlopende reisverzeke ring kost zo'n 1 tot 2,50 euro per persoon per dag. Wie meer dere keren per jaar op vakantie gaat, is al snel goedkoper uit met een doorlopende reisverze kering. Een gezin is doorgaans voor zo'n 70 tot 160 euro per jaar klaar, afhankelijk van wat er is meeverzekerd. „De goed koopste verzekering hoeft zeker niet de beste te zijn", waar schuwt Oolders. „Kijk altijd naar de polisvoorwaarden. Er zijn grote verschillen in bagage dekking, eigen risico, het aantal dagen dat je per jaar verzekerd bent en kijk of de voorwaarden per persoon, per reis of per po lis gelden." Meer informatie: eigen zorgverzekeraar Zorgverzekeraars Nederland: www.zn.nl www.consumentenbond.nl enschede/gpd - Het ministerie van economische zaken blijkt bedrijven die productie verhui zen naar lage lonenlanden met subsidie te steunen. Dit jaar verdwijnen er bij Nederlandse bedrijven 18.000 banen doordat productiewerk wordt overge bracht naar het buitenland. Nog eens 54.000 arbeidsplek- ken staan om die reden op de tocht. Economische Zaken kent de zo geheten TAOM-regeling, v voor dit jaar 4,5 miljoen beschikbaar is. Bedrijven h laaggekwalificeerd werk hevelen en daarbij aan een tal voorwaarden voldoen, nen de helft van de kosteif' ze daarbij maken vergoed gen. Al 2500 Nederlandse bedr hebben inmiddels prod overgeheveld naar Oost-Eul( of het Verre Oosten. ECONOMIEWIJZER De foto is schuin van bovenaf genomen. Het is 1897. Op de kade staan honderden mannen samengeperst. Je kijkt op hun donkere hoeden en hun vaal grijze pakken. Door de massa loopt een dunne scheidslijn: de reling van het stoomschip Ex celsior. Met die boot zijn de eerste goudzoekers uit Klondike teruggekeerd in San Francisco, rijk beladen met baar goud in leren zakken, jampotten en groenteblikken. Er was voor meer dan een miljoen dollar aan boord, voor die tijd een enorme som geld. Op de kade staat een massa vol ongeloof en afgunst te staren naar de gelukkigen die schatrijk de loopplank af zul len komen. Het is een schitterende il lustratie van de pro minente plaats die inkomensverschil len in onze maat schappij innemen. De massa staart in bewondering en af gunst naar de happy few, de paar geluk kigen aan de top die alles kunnen kopen waar ze zin in heb ben. De gouddelvers van Klondike konden hun rijkdom letter lijk van de grond opscheppen (het kostte alleen enorme ontberingen om in Klondike te komen, slechts een paar honderd kilometer onder de poolcirkel). Die tijd is voor bij. Wie nu langs de noordwes telijke zoom van Canada en de VS reist, krijgt een onderkant van de verdeling in beeld die de rijkdommen niet meer voor het oprapen heeft. Platteland is hier echt platte land, kleine nederzettingen op honderden kilometers afstand van een plek die misschien de naam stad verdraagt. Je kan er geen geld uitgeven, en je kan er ook geen geld verdienen. In zulke gehuchten op een uitge strekt platteland is geen ruimte voor de ontplooiing van talent en dus ook geen ruimte om rijk te worden. Wie in zo'n omgeving in de top van de verdeling zit is beter af dan een paar honderd anderen. Maar om in rijkdom mee te tel len moetje miljoenen mensen achter je laten en dat kan alleen in dichtbevolkte gebieden. Het is een kwestie van schaal en van marktomvang. In dunbevolkte gebieden op het platteland zijn talenten voor management, sport en amusement niet te gel de te maken. Wie zijn boerderij of zijn dorps winkeltje beter beheert dan zijn dorpsgenoten zal ook wel meer Joop Hartog hoogleraar micro-economie Universiteit van Amsterdam verdienen dan zijn dorpsge ten. Maar superieur talent ie' slim inkopen, effectief adve ren en kostenbewust organ n ren heeft in de dorpswinkel maar beperkte waarde: zelf met alle dorpelingen als da lijkse klant blijft de dorpski denier een dorpskruidenieir( dorpskruidenier kan pas rij worden als hij iets verzint mee hij het dorp ontgroeit, een succesvolle keten van kels kan opzetten. Geïsoleerd platteland bestap! niet in Nederland. Je kan o zogenaamde platteland wo'a maar dat wil niet zeggen din er ook je brood moet verdii b nen. Een geschikte markt vfe1 je talent is alti binnen bereik gevolg is dat iiP derland de lai^3 lijke onderkan B: de inkomensv 's deling veel mi1 ver achterblijfn de rest dan in landen met di volkte gebiedf Dit levert een drage aan de i k nationaal gezi a kleine inko- -€ mensongelijkl11 in Nederland. Grote inkome vereisen een markt, met ve nemers. En dat geldt des t<n sterker voor speciale talenl Nederlandse topartiesten i men Duitsland erbij, of wij zelfs helemaal uit. Topvoe Iers en artiesten kunnen di de televisie enorme massa reiken en daarmee grote ri dommen aanboren. De vo durende integratie in Euro 3 die met de invoering van d ro en de uitbreiding met ti >c landen een extra impuls h<n gekregen, zal de ruimte vo d treme inkomens vergroter bereik van een talent wort ter, de omvang van bedrij1 zal toenemen, het afeetgel voor nieuwe ideeën zal gr< worden. Dat zullen we in Nederlanj merken, en wellicht meer in grote landen omdat voi klein land de uitbreiding tief belangrijker is. De verdere integratie van pa zal bijdragen aan vergr< van de inkomensverschülfl omdat de mogelijkheden nemen om een topinkomn verwerven. Er liggen gewoon meer k; voor het oprapen. Niet mi simpel goudpannetje, zoa in Klondike, maar wel mei zelfde potentiële opbrengi En natuurlijk nog altijd m< massale publieke belangst en dromen van dezelfde b mid v kar (advertentie) .6 F

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14