Afrikanen eisen geld miljardair BUITENLAND Allawi belooft rebellen amnestie Durao Barroso: Van maoïst tot slimme diplomaat Uit de mond van Cheney en het begint met een f... Door Fentener van Vlissingen benadeeld Turken demonstreren tegen Bush Israël doodt extremistische Palestijnen VS en Europa veroordelen Iran 'Saddam binnen enkele dagen voor Iraakse rechter' janje boos over zoek prinses kaltar- Spanje heeft de Brit- K mbassadeur in Madrid op matje geroepen over het be- k van de dochter van konin- Elizabeth. Prinses Anne -jftit naar Gibraltar om de vie- bij te wonen van de En- Hollandse verovering van ots. De Britse ambassadeur :g te horen dat Spanje be ar maakt tegen het bezoek de Britse prinses, die van- Z[ g in Gibraltar arriveert. jer ton cannabis vrachtwagen ciers - In een Duitse vracht- jen die onderweg was naar opa hebben de Marokkaan- lolitie en douane in Tangiers ton cannabis aangetroffen. Duitse chauffeur had de nabis verborgen in het koel- eem. Marokko geldt als een ingrijke producent van ma- lana en hasj, dat veelal Eu- a wordt binnengesmokkeld de Straat van Gibraltar. Vol de Verenigde Naties pro- eert het Noord-Afrikaanse ruim 47.000 ton cannabis jaar, met een waarde van 10 ard euro. -afat: Bestand dens Spelen - De Palestijnse lei- te Yasser Arafat heeft voorge in d om tijdens de Olympische en in Athene een staakt - vuren in acht te nemen. Is- neemt het voorstel van Ara- ïiet serieus. Arafat deed zijn )ep vanuit zijn hoofdkwar- - in Ramallah. „Ter gelegen- 101 van het ontsteken van de stijns Olympisch vuur, ver- r ik bij deze ons respect en toewijding voor een ipisch bestand." - eristen ziek Roemenië inesti - De Roemeense au- eiten hebben zaterdag zes lurants in een vakantieoord de Zwarte Zee gesloten na- dertien toeristen met voed- jrgiftiging in het ziekenhuis nd waren. De toeristen den ziek nadat ze donder- kebab hadden gegeten in mrants in de kustplaats önesti. De gezondheids- st heeft zestig kilogram ver- ït vlees in beslag genomen. n ®lemier Tsjechië •edt af ic - Premier Vladimir Spid- 3 in Tsjechië heeft besloten af eden. Ook legt hij zijn func- an voorzitter van de Sociaal ïocratische Partij (CSSD) Spidla overleefde zaterdag et nippertje een motie van trouwen binnen zijn partij, e CSSD dramatisch verlo- verkiezingen voor het Eu- 31 es Parlement was de druk em groot om af te treden maandag 28 juni 2oo4 ra lartijvoorzitter. I: Ig schiet twee lansen dood - In het Oost-Vlaamse linge bij Gent heeft een gere psychiatrisch patiënt 1 eigenaars van een frites- m doodgeschoten. Een e persoon raakte gewond, it deze een kogel in de 1 had gekregen. Na de wil- :hietpartij, waarvoor vol- t de politie geen aanleiding 2( and, diende de schutter aan bij een psychiatrische Hing. ksem doodt Ftien Chinezen mg - Vijftien mensen die er bomen schuilden voor igen, zijn in China om het 1 gekomen door een blik- nslag. Er stonden zater- ïiddag dertig mensen on- equoiabomen te wachten e bui over zou drijven, toen iksem insloeg. der geen ididaat groen iaukee - De linkse kandi- voor het Amerikaanse pre- itschap Ralph Nader is niet ficiële kandidaat van de n Party geworden. De keu tel zaterdag op de Texaanse David Cobb. Nader was i presidentsverkiezingen ;Sl996 en 2000 wel de kandi van de Green Party. Bij de ezingen van 2000 haalde ir 3 procent van de stern- Zijn deelname heeft vol- velen de Democraat Al de overwinning gekost in da. iban-strijders sfden kiezers iahar - Taliban-strijders en in de zuidelijke Af- nse provincie Uruzgan een met twaalf inzittenden .^houden en tien van hen - geschoten toen bij het zoeken van hun bezittin- ileek dat ze zich als kiezer en laten registreren. Portugese premier vrijwel zeker nieuwe EU-topman door onze correspondent Henk van den Boom Barcelona - De Portugese premier Bar roso volgt met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid de Italiaan Prodi op als nieuwe voorzitter van de Europese commissie, het dagelijks bestuur van de EU. Een compromiskandidaat omdat de grote EU-landen eikaars favorieten blok keerden. Wie is Barroso? De Europeanen kennen de nieuwe Eu ropese voorzitter slechts van de om streden beelden vorig jaar maart op de Azoren waar hij optrad als gastheer van Bush, Blair en Aznar toen die de oorlog in Irak aankondigden. Daarmee sloot Barroso zich aan bij de oorlogs coalitie tot woede van veel Portugezen. José Manuel Durao Barroso (Lissabon 1956) is ruim twee jaar premier van Portugal en doet het ondanks zijn Irak-avontuur niet slecht in de ogen van de meeste Portugezen. De leider van de liberale PSD kwam onverwacht aan de macht toen de socialisten ver vroegde verkiezingen uitschreven. Niemand had gerekend op een over winning van de weinig charismatische jurist. Maar juist door die grijze uitstraling wjgt hij de lastige politieke verhoudin gen in Portugal te neutraliseren en alle neuzen één kant op te krijgen. Diezelf de kleurloosheid, gevoegd bij het feit dat hij uit een klein land komt, maakt hem voor de meeste Europese rege ringsleiders waarschijnlijk ook een ac ceptabele kandidaat als nieuwe EU- voorzitter. De bestuurlijke ervaring van de Portugees voert terug naar het begin van de jaren negentig toen hij minister van buitenlandse zaken was in het kabinet van Cavaco Silva. In die functie wist hij een historisch vredes akkoord te bewerkstelligen in de voor malige Portugese kolonie Angola. In ternationaal wordt Barroso gezien als een uitstekend onderhandelaar. Dat zou hem ook tot een geschikte kandi daat maken voor het EU-voorzitter schap. Zijn diplomatieke capaciteiten heeft Barroso te danken aan zijn opleiding. Naast zijn studie rechten aan de uni versiteit van Lissabon specialiseerde hij zich in de vakken internationale betrekkingen en politieke wetenschap pen in Zwitserland en de Verenigde Staten. Hij spreekt goed Frans en En gels, iets wat maar van weinig zuid- Europese politici kan worden gezegd. Opvallend is zijn omslag in het den ken. Als student was hij lid van een linkse Maoïstische groepering, zoals zoveel Portugese politici zich aanslo ten bij linkse bewegingen als reactie op de dictatuur van Salazar. Later 'be keerde' de nu 47-jarige vader van drie kinderen zich tot een behoudend libe raal. Niettemin komt hij op voor de 'underdog' binnen Europa. In een interview zei hij onlangs dat de kleine landen in Europa meer macht moeten krijgen en dat de beslissingen niet alleen door de drie grote landen moeten worden genomen. Die hou ding correspondeert met zijn politiek ten aanzien van Spanje. „De Portuge zen moeten af van hun minderwaar digheidscomplex ten opzichte van de Spanjaarden." Zijn nauwe vriendschappelijk relatie met de voormalige conservatieve pre mier Aznar van Spanje verhindert niet dat hij ook met diens progressieve op volger Zapatero al snel een goede rela tie opbouwde. Dat is tekenend voor de zich gemakkelijk aanpassende Barro so. De op handen zijnde benoeming heeft in Lissabon een politieke storm ontke tend. Barroso is leider van een moei zaam bereikte regeringscoalitie die volledig steunde op zijn diplomatieke bekwaamheden. Nu hij wegvalt als bindende factor ontstaat er een poli tiek vacuüm. De oppositie eist nieuwe verkiezingen, maar de partij van Bar roso weigert dit. President Jorge Sampaio heeft Barroso toegezegd het parlement niet te ontbinden, maar een nieuwe premier te benoemen. Hij riep dit weekend de politieke partijen op rustig te blijven en de media vroeg hij zich 'niet te verliezen in speculaties over vervroegde verkiezingen'. Jose Manuel Durao Barroso. Foto: AP xsl 1 ."•of! Jul- :<3 •è3' Istanbul - In Istanbul zijn gisteren ongeveer 40.000 mensen de straat opgegaan om te protesteren tegen George Bush. Daags voor het begin van de NAVO-top in Istanbul had de Amerikaanse presi dent een ontmoeting met de Turkse premier Erdogan. Bush prees Turkije als een moslimland dat westerse democratische waarden weet te combineren met islamitische tradities en herhaalde zijn steun voor een Turks lidmaatschap van de Europese Unie. Hij riep de EU op een datum vast te stellen voor het openen van de onderhan delingen over de toetreding van Turkije. Op de top in Istanbul zal de komende dagen onder meer een besluit worden genomen over het uitbreiden van de NAVO-missie in Afghanistan en het opzetten van een trainingsprogramma voor Iraakse militairen. Op de foto heeft Bush een ontmoeting met religieuze leiders. Foto: Reuters bagdad/anp-afp-rtr - De Iraakse interim premier Iyad Allawi wil een amnestierege ling voor opstandelingen. Intussen gaat het geweld kort voor de machtsoverdracht on verwijld door. Dit weekeinde kwamen door een aanslag in de stad Hilla meer dan twin tig mensen om het leven. Allawi schreef in de Britse zondagskrant The Independent on Sunday dat Irakezen die in opstand zijn gekomen uit frustratie, en niet om het land te destabiliseren, kun nen rekenen op een amnestie na 30 juni. Die dag is de machtsoverdracht aan de Iraakse interim-regering en eindigt de Amerikaanse bezetting van Irak formeel. Bij de machtsoverdracht woensdag presen teert de interim-premier een programma voor nationale verzoening. Hij hoopt door de amnestieregeling 'de harde kern van ter roristen en criminelen te isoleren'. Het her stel van rust en veiligheid heeft prioriteit voor zijn regering. Hierbij blijft hij aangewezen op hulp van de meer dan 150.000 militairen van de coa litie, maar de rol van de Irakezen moet worden versterkt op het veiligheidsterrein. De scheidende Amerikaanse bestuurder Onthoofding dreigt voor drie Turken Paul Bremer zei dat de aanwezigheid van de Amerikaanse militairen na 30 juni min der zichtbaar zal zijn. Verder wil Allawi oud-functionarissen die onder het bewind van Saddam Hussein hebben gediend, maar geen bloed aan hun handen hebben, uitnodigen mee te werken aan de opbouw van het land. Verder moet zijn overgangsregering zich richten op het herstel van de economie. Allawi veroorzaakte verwarring over de ver kiezingen die uiterlijk op 31 januari moeten worden gehouden. Tegen de Amerikaanse zender CBS zei hij dat het geweld zou kun nen leiden tot een uitstel van een of twee maanden. Later zei hij dat de stembusgang gewoon doorgaat voor eind januari. De Europese Unie en de Verenigde Staten hebben dit weekeinde tijdens een top in Ierland hun „volledige en aanhoudende steun" uitgesproken voor de Iraakse over gangsregering. De NAVO maakte bekend in te gaan op een verzoek van Allawi om het nieuwe Iraakse leger te trainen. Intussen wordt Irak geconfronteerd met een geweldsgolf. In de voornamelijk door sji'ieten bewoonde stad Hilla op ongeveer honderd kilometer ten zuiden van Bagdad, ontploften zaterdagavond gelijktijdig twee autobommen. Daardoor kwamen 23 men sen om en raakten 58 mensen gewond. Hilla was tot nu toe vrij rustig. Dit in tegen stelling tot Baquba. In die soennitische stad noordelijk van Bagdad vielen zaterdag bij aanvallen op partijkantoren, provinciehuis en politiepost zeker negen doden. In Bag dad en Arbil vielen bij diverse aanslagen zeker zeven doden. De opstandelingen proberen de machts overdracht te ontregelen. De Amerikanen verdenken de Jordaniër Abu Musab al-Zar- qawi en zijn groep Tawhid wa al-Jihad ach ter veel van de aanslagen te zitten. Die groepering heeft volgens de Arabische nieuwszender al-Jazeera drie Turken ont voerd. De gijzelnemers eisen dat Ankara zijn mensen binnen 72 uur terugtrekt uit Irak anders wordt het trio onthoofd. johannesburg/anp - Zeker 22 Zuid-Afrikaanse landarbeiders eisen een schadevergoeding van de Nederlandse miljardair Paul Fentener van Vlissingen, omdat zij zich door hem benadeeld voe len. Hij werd door Nelson Man dela aangemoedigd om in sa menwerking met de overheid noodlijdende nationale parken op te knappen. De landarbeiders hebben vol gens een Zuid-Afrikaanse krant een eis tot schadevergoeding van 400.000 euro ingediend bij het Landsgerechtshof. Ze be tichten Fentener van Vlissingen ervan hun belangen te hebben geschaad. De landarbeiders nablus/AP - Het Israëlische le ger heeft zaterdag in Nablus op de Westoever zeven voortvluch tige extremistische Palestijnse leiders gedood, onder wie de plaatselijke commandant van de Al Aqsa Martelarenbrigades. Het leger zei een driedaagse operatie in Nablus op touw te hebben gezet om deze plaatse lijke kopstukken van Al Aqsa, de Harnas en de Islamitische Jihad uit te schakelen. Een woordvoerder van Al Aqsa zei gisteren dat zijn organisatie wraak zal nemen. De begrafenis van de zeven werd zondag bij gewoond door rond de 20.000 Palestijnen, van wie velen even eens wraak zwoeren. Het Israëlische leger viel Nablus donderdag binnen om de zeven Palestijnse extremisten op te sporen en uit te schakelen. Een van hen was Nayef Abu Sharkh, de leider van de Al Aqsa Marte larenbrigades in Nablus. Hij zou de opdrachtgever zijn van een dubbele zelfmoordaanslag waarbij 23 mensen gedood werden. Volgens een ziekenhuis in Na blus was ook Sheik Ibrahim, lei der vap de Islamitische Jihad in Nablus, onder de gedode Pales tijnen. zeggen dat zij onwettig zijn ver wijderd van de boerderijen die met de grond gelijk zijn ge maakt om meer ruimte te ma ken voor het Marakele Nationa le Park. De eisers vinden dat Fentener van Vlissingen het belang van natuurbescherming onderge schikt maakt aan dat van de mensen die het gebied be woonden. De graven van hun voorouders zijn 'zonder pardon wegge- buldozerd', aldus hun advocaat tegenover de krant. Fentener van Vlissingen legt de beschuldigingen naast zich neer. Hij vindt zijn werkwijze volstrekt legitiem en juist een goed voorbeeld van hoe na tuurbescherming en lotsverbe tering van de lokale bevolking hand-in-hand kunnen gaan. Het Marakele Nationale Park werd in 2001 door de Verenigde Naties uitgeroepen tot wereTTFT biosfeerreservaat. De renovatie van het park staat model voor vergelijkbare natuurbescher mingsinitiatieven van Fenteriér van Vlissingen in andere landen zoals Zambia, Malawi en Ethio pië. In Zambia heeft Fentener van Vlissingen begin deze maand het Liuwa Plain National Park aangekocht voor, naar verluidt, 25 miljoen dollar. Ook in dafre- servaat van zo'n 70 vierkanteiti- lometer staat natuurherstel centraal. n[ shannon/ap - De Europese Unie en de Verenigde Staten hebben zaterdag de plannen van Iran veroordeeld om de productie van onderdelen voor centrifuges voor de verrijking van uranium te hervatten. De VS en de EU roepen de rege ring in Teheran op die beslis sing te herzien, aldus een geza menlijke verklaring die tijdens de VS-EU-top in Ierland werd uitgegeven. De oproep is een reactie op het besluit van Iran om de productie van onderde len voor centrifuges voor de verrijking van uranium te her- vattten. Daarmee verbreekt Teheran een overeenkomst uit februari met Frankrijk, Groot-Brittann^ë 3 en Duitsland. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Op de radio en in het tv-nieuws hadden ze het over 'het f-woord'. De New York Times gebruikte termen als 'smerige taal' en 'gezouten taalgebruik'. De Los Angeles Ti mes liet lezers het woord zelf raden: 'go yourself. De Amerikaanse vice-president Dick Cheney gebruikte vorige week het woord 'fuck' tegen een Democratische senator. Dat is onwelvoeglijk en een zo hoog geplaatste regeringsfunc tionaris onwaardig, menen Amerikaanse media. Maar er letterlijk verslag van doen ging de meeste van hen te ver. De krant Washington Post deed het toch, en publiceerde afgelo pen zaterdag een artikel om zich te verdedigen. Cheney had het woord niet zomaar ergens gebruikt, maar op de vloer van de Senaat, aldus de krant. Kort om, in het heilige der heiligen vg^ffi de Amerikaanse politiek. En dat terwijl de vice-president nog zo beloofd had beleefd te zijn, ook tegen politieke tegen standers. Omdat de krant de le zer geen raadseltjes wilde voor schotelen met streepjes of puntjes, had ze het woord let terlijk gepubliceerd, aldus hoofdredacteur Leonard Dow- nie. Bij hoge uitzondering natuur lijk, want in de VS is het taalge bruik in de media niet bepaald doorspekt met het woord 'fuck'. Dat komt niet alleen omdat de omgangsvormen er niet zo los zijn als in ons land, maar ook omdat het in de VS sinds 1978 verboden is om 'obsceniteiten' uit te zenden via radio en tv, die worden gecontroleerd door mediawaakhond FCC. Alle gro te televisienetwerken en radio stations kunnen rekenen op hoge boetes als ze de zedenre- gels overtreden. Kranten, tijdschriften, satellie tradio en kabelstations mogen het woord 'fuck' wel de wereld in Slingeren - er bestaat vrijheid Dick Cheney zei fuck. Foto: AP van meningsuiting in de VS - maar ook zij zijn er voorzichtig mee. Ze willen kinderen niet confronteren met het woord, of vinden gewoonweg dat vuile taal niet in de krant thuishoort, zelfs niet als het nieuws is. Nieuwszender CNN bijvoor beeld paste in zijn uitzending van gisteren zware zelfcensuur toe, door in een verslag van me- diajournalist Howard Kurtz over de stap van de Washington Post (waar hij overigens ook werkt) het f-woord consequent weg te piepen. Vorig jaar ontstond er in de VS rumoer in conservatieve krin gen over het feit dat zanger Bo no van U2 de woorden 'fucking brilliant' had gebruikt in een rechtstreekse uitzending, en dat de tv-stations die dit uitzonden niet waren beboet omdat het woord volgens de FCC was ge bruikt als bijvoeglijk naam woord. Dat zette het Republikeinse Congreslid Doug Ose aan tot het indienen van een wetsvoor stel waarin het gebruik van ze ven smerige woorden in al hun vervormingen wordt verboden. Diivoorstel is ondanks zijn 41 mede-ondertekenaars voorals nog blijven steken in een com missie in het Huis van Afge vaardigden, wellicht omdat sommige parlementariërs het te ver vinden gaan om de woor den 'fuck, piss, shit, cunt, ass hole, cocksucker en mother fucker' expliciet vast te leggen in een wet. Alle weerstand in eigen kring tegen het gebruik van smerige taal ten spijt, heeft vice-presi dent Cheney geen wroeging over zijn 'fg' uitval naar sena tor Leahy (die een onderzoek doet naar de Irak-opdrachten aan Halliburton, waarvan Che ney ex-bestuursvoorzitter is). „Ik heb me nogal sterk uitge drukt, maar ik voelde me daar na beter", zei Cheney tegen zender Fox Zijn doorgaans nogal moralistische baas in het Witte Huis ligt er evenmin wak ker van. Dit soort dingen ge beuren, zei een woordvoerder van George Bush. „Dit is niet een zaak waarover de president zicf^druk maakt." Een lijfwacht van de Amerikaanse bewindvoerder in Irak Paul Bremer j staat voor een monument ter nagedachtenis aan de slachtoffers van Saddam. Foto: AP bagdad/ap - De Verenigde Sta ten en de toekomstige Iraakse regering lijken het oneens te zijn over de vraag wat er gaat gebeuren met ex-dictator Sad dam Hussein. De beoogde Iraakse premier Iyad Allawi zei gisteren dat Sad dam op korte termijn zal wor den overgedragen aan de Irake zen en dat hij dan ook naar een andere gevangenis zal verhui zen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Powell, zei kort daarop in een interview met de nieuwszender CNN dat Saddam in de 'voorzienbare toekomst' in Amerikaanse ge vangenschap zal blijven en dat Amerikaanse militairen hem zullen bewaken. Powjsll zei te verwachten dat di? juridische macht over Saddam op korte termijn zal worden overgedragen aan de Irakezen, maar dat de 'fysieke macht' over de ex-president in handên van de VS blijft. „De vraag, is wie hem het best kan bescher men maar ook het best kan voorkomen dat hij ontsnapt. Allawi maakte dat onderscheid tussen legale en fysieke zeggéri- schap niet. „Hij wordt bewaakt door Irakezen. Wij vragen nift- schien aan de multinationale troepenmacht om inzet bij zijn beschemiing aan de buitenzij de van de gevangenis, maar hij komt onder Iraakse jurisdictie", zei Allawi. Hij beloofde dat ,de pers de overbrenging van Sad dam kan bijwonen en dat die op de hoogte zal worden ge bracht van diens verblijfplaats.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13