kinderopvang strop kabinet* BINNENLAND Vierhonderd kilo poep per dag in Ouwehands 'Nieuwe wet Kamer wil uitbreiding van het aantal postkantoren Grootste Kamerfracties willen meer bouwregels voor gemeenten Farmaceut moet promotie staken Drie doden na ongeval vrachtwagen Kerkrade Slechts 14% oordeelt positief over moslims mp: Kosten ,VO verdelen islimschool tkent fraude de potvis op und Vlieland inexxion blijft en in de Zaan jnen Wouter (ingegooid n gedood steekpartij uitvoering Uitje op Vergeet-me-niet Dag t kettingzaag inten te lijf mannen vast Ommegang druk bezocht Werkgeversbijdrage op de schop ibul - Minister Kamp (de le) wil dat alle NAVO-lan- roortaan opdraaien voor jsten van NAVO-operaties i in Afghanistan. Nu zijn t( lleen de actieve landen, ia i Nederland, die de reke- t betalen. Kamp wil boven- 1 NAVO-landen terechtwij- ;e lie weinig militairen leve- s, oor operaties. Kamp heeft m isteravond in Istanbul ge- tijdens een ontmoeting zijn collega's uit de 25 an- |lidstaten van de NAVO. fERDAM - Het bestuur van lamitische basisscholen El -I, in I en El Amien II in Am- am ontkent te hebben ge kneld met subsidies van het sterie van onderwijs. Dat uit een verklaring die het ïur van de Stichting Neder- e ie Islamitische Scholen in ij) erdam gisteren heeft ver- el. Het ministerie kondigde ag aan dat het mogelijk en- ïonderdduizenden euro's terugvorderen. lf j,hnd - Op het Noordzee- d van Vlieland is zaterdag a ijftien meter lange dode ei s aangespoeld. Het zoog- IS ïeeft waarschijnlijk twee (rie weken dood in de dzee rondgedobberd, dag spoelde al een dode op Vlieland aan. Een ervator die nog op het ei- was voor de aangespoelde ug, kon meteen weer aan U tg. Na conservering wordt het informatiecentrum dwester op Vlieland ten- gesteld. maandag 28 juni 2004 erdam - Connexion blijft ia december het busver in de Zaanstreek verzor- )riDat bleek zaterdag in het d Trade Centre in Amster- waar het Regionaal Or- Amsterdam (ROA) het re- ol at van de aanbesteding de concessie Zaanstreek rndmaakte. Connexxion, u al het openbaar vervoer Zaanstreek uitvoert, gaat vervoer leveren, ondanks laling van het beschikbare et met 16 procent. Aan de esteding, de eerste die het 'ijf uitschreef, deden drie ver- bedrijven mee. erdam - In de nacht van ;e ig op zaterdag zijn twee ra- van de woning van PvdA- evoorzitter Wouter Bos in- oid. Niemand raakte ge- d£ l, aldus een politiewoord- ler. Van de dader of daders :eekt elk spoor. Volgens de dvoerder was bij de actie boodschap achtergelaten. Woordvoerster van de PvdA lat Bos het voorval als een tei ingensstreek beschouwt, iet geen reden daar verder over te zeggen. De LPF at het incident tot op de m wordt uitgezocht. door Eeico van den Heuvel rhenen - Henny Wijdeveld, gids en 'poepexpert' van Ouwe hands Dierenpark in Rhenen, hangt zijn neus rustig boven de otterpoep. Een viseter. Kijk, de visgraten en de schubben zitten er nog in en als het nog even een paar uur blijft stoven is de lucht echt niet meer te harden. Wijdeveld vindt het niet erg; dierenpoep stinkt niet, is zijn devies. Over poep kun je uren praten, want alle dieren poepen an ders. De kalong (een grote vleermuis) spettert wat, in oli fantenuitwerpselen zitten nog veel zaden en een slang - ex- cusez le mot - schijt twee kleu ren stront: de donkere keutels zijn de huid en haren van zijn prooi en de witte kalkplakken de botresten. Dagenlang hebben de vrijwilli gers dierenstront lopen verza melen in het park: een paar kilo yakpoep hier, wat apenstront daar en een kruiwagen vol ze bradrollen tussendoor - exact de hoeveelheid van één zebra in een week. De verzamelde poep is in de diepvries gelegd en werd gisteren getoond tij dens een educatieve middag over poep in Ouwehands. „Om te vertellen wat dieren eten aan de hand van de soorten poep", legt Wijdeveld uit. Neushoorn en olifant produce ren veruit de grootste hopen. „Groot, inderdaad", zegt Wijde veld, „maar er zit ook heel veel in. Cellulose bijvoorbeeld uit de planten; dat breekt moeilijk af. Ongeveer de helft van wat een olifant eet, komt er ongewijzigd weer uit. Bavianen halen er ver volgens weer de zaden uit en verspreiden ze. Mestkevers ma ken er een balletje van, stoppen dat onder de grond en leggen er hun eitjes in. Dat is eten voor de larven, maar de harde zaden komen tot ontkieming." De rode panda, daarentegen, heeft een bescheiden stoelgang. Deze bamboe-eter draait een mooi, langwerpige drol met twee punten. „Een echte bam boedrol." De yak is weliswaar verwant aan de koe, maar niet van de koeienvlaaien. Doordat hij ruw materiaal als basten en harde grassoorten eet, poept hij met structuur. Resultaat: een keurig torentje, zeg maar. De kamelendrollen zijn glad van buiten, maar droog van binnen. Het schip van de woestijn heeft zijn vocht hard nodig, dus dat laat hij zeker niet van achteren ontsnappen. En een konijn doet zich te tegoed aan zijn ei gen poep. Je moet immers wat als je in een voedselarme omge ving leeft. Gezamenlijk produceren de dieren in Ouwehands om en nabij de vierhonderd kilo poep per dag. Waar laat het dieren park dat? Een deel gaat naar boeren, maar de poep van leeu wen en tijgers is de droom van iedere kattenhater. Wie dat in zijn tuin strooit, heeft geen last meer van de kat van de buren. Die is namelijk doodsbang voor de geur van zijn grote broer. Amsterdam - Staatssecretaris Van Gennip (economische zaken) wandelt op de eerste Nationale Vergeet-me-niet Dag met mevrouw Gerverdink buiten het Willem Dreeshuis in Amsterdam. Links probeert mevrouw De Laat even de scooter van haar begeleider. De dag, uitgeroepen door het Nationaal Fonds Ouderenhulp, is bedoeld om ouderen in de va kantieperiode eens extra in het zonnetje te zetten. Veel ouderen zijn in die periode extra eenzaam omdat de kinderen met vakantie zijn. Foto: ANP/Toussaint Kluiters den haag/gpd - Het aantal postkantoren op het platteland en in buitenwijken van de stad moet worden uitgebreid. Een meerderheid in de Tweede Ka mer zal daar vandaag op aan dringen bij minister Brinkhorst (economische zaken) tijdens een debat over de liberalisering van de postmarkt. De Kamer is bang dat de kwaliteit van de dienstverlening achteruitgaat als TPG over een paar jaar moet gaan concurreren met andere postbedrijven. Oppositiepartij PvdA wil de norm in de wet aanscherpen die regelt hoeveel postkantoren er in een gebied behoren te zijn. Nu moet iemand niet ver der hoeven reizen dan vijf kilo meter voor een balie, dat moet drie kilometer worden. „Het zelfde moet gelden voor de ba lie van een bank", aldus PvdA- 'er Crone. Ook het CDA wil dat Brinkhorst iets regelt. „Desnoods zorgt hij er maar voor dat postkantoren gaan samenwerken met biblio theken of andere banken dan de Postbank om meer vestigin gen te openen", zegt CDA-Ka- merlid Van Vroonhoven. PvdA, CDA en WD willen meer waarborgen voor de kwaliteit van de dienstverlening in de toekomst. Het grootste deel van de postmarkt (92 procent) be staat uit zakelijke post (zoals bankafschriften). Concurrentie op die markt ziet niemand als een groot probleem. „Het gaat vooral om de persoonlijke brie venpost die commercieel ge zien veel minder interessant is", waarschuwt Van Egerschot. „Die dienstverlening moet be taalbaar blijven voor de consu ment." irdam - Een steekpartij in rdam heeft zaterdagavond 3-jarige Rotterdammer het )r gekost. Een 51-jarige enoot raakte gewond en 501 naar het ziekenhuis. De e arresteerde drie ver- 3 en. Aanleiding voor de 1 artij was een ruzie in een Je onenigheid ging buiten r, waarbij de café-eigenaar doodgestoken. Waar de over ging, is onduidelijk. - De politie heeft een 29- man uit het Limburgse gearresteerd, omdat hij politieagenten met een igzaag had aangevallen. )ij raakte een agent ge- meldde de politie giste- )e man had vrijdagavond ouderlijk huis vernielin- angericht en zijn huisge- bedreigd. Toen de politie ontstond in de garage vorsteling, waarbij de man ettingzaag wist te grijpen. 'Om te voorkomen dat het een rommeltje wordt' den haag/gpd - Om te voorko- men dat gemeenten maar raak gaan bouwen zonder onderling overleg, moeten er meer bouw- richtlijnen komen dan het kabi net van plan is. Dit stellen de drie grootste fracties in de Tweede Kamer (CDA, PvdA en WD) vandaag in het debat over de Nota Ruimte. In die nota stippelt het kabinet het ruimtelijke beleid uit voor het land tot aan 2020. Minister Dekker (VROM) wil dat ge meenten voortaan zelf en in onderlinge samenspraak uit maken waar zij huizen bouwen en bedrijfsterreinen aanleggen. Regeringspartijen CDA en WD willen echter meer zekerheid vooraf van Dekker dat gemeen ten niet lukraak kunnen bou wen. „Niet elk dorp moet zijn eigen bedrijfsterreintje aanleg gen", aldus CDA-Kamerlid Van Bochove. Ook de WD wenst iets meer re gie van het rijk. „Om te voorko men dat het een rommeltje wordt. Maar het moet ook geen betutteling worden", stelt WD- Kamerlid Geluk. De grootste oppositiepartij PvdA vreest echter dat het land verrommelt als gemeenten de vrije hand krijgen. Een volge bouwd platteland is het gevolg, voorzien de sociaal-democra ten. Dus willen zij vastleggen dat het buitengebied open blijft, zonder veel bebouwing. Er dient volgens hen vooral ge bouwd te worden in en nabij de stedelijke netwerken. De rode draad in de Nota Ruimte is de voorrang voor de economische ontwikkeling van het land. De Randstad is de motor die de economie moet aanjagen. Daarbinnen krijgen Schiphol en de Rotterdamse haven de ruimte om uit te brei den. Buiten de Randstad wijst het kabinet nog vijf stedelijke re gio's aan waar de economische groei vandaan moet komen: Groningen-Assen, Twente, Am- hem-Nijmegen, Zuid-Limburg (Maastricht, Heerlen, Sittard, Geleen) en Brabant-Stad (Den Bosch, Tilburg, Breda, Eindho ven, Den Bosch). gouda/gpd - De Codecommis sie Geneesmiddelenreclame (CGR) verbiedt farmaceutisch bedrijf Pfizer om een voorlich tingsbijeenkomst voor artsen vanavond door te laten gaan. Pfizer bood artsen 200 euro voor hun aanwezigheid. Het is voor het eerst dat de CGR, een interne toezichthou der waar fabrikanten en voor schrijvers van medicijnen in zitten, een bijeenkomst vooraf verbiedt. Fabrikanten van ge neesmiddelen mogen artsen al leen geld bieden om naar bij eenkomsten te komen, als er ook echt een inspanning van die artsen wordt gevraagd. Daarover moet vooraf een schriftelijke overeenkomst wor- deff gesloten. In de uitnodiging voor de 'ron de tafelbijeenkomst' had Pfizer zo'n overeenkomst niet bijge sloten. De advocaat van de far maceut, Morel, zei tijdens de zitting vrijdagavond dat het be drijf van plan was de vereiste overeenkomst op te sturen naar de artsen die zich hadden aan gemeld. Huisarts Hans van der Linde die de klacht tegen Pfizer had ingediend, twijfelde daaraan. Volgens hem werd van de art sen geen enkele tegenprestatie vereist. De bijeenkomst zou daardoor puur een promotie bijeenkomst zijn voor Pfizers pijnstiller Celebrex, een middel dat al enkele jaren op de markt is. Pfi^sr bestrijdt dit. Van de art sen zou wel degelijk een in spanning worden verwacht: ze hadden 'actief hun mening over en ervaringen met het middel op tafel moeten leggen. Pfizer wilde zeven van dergelij ke bijeenkomsten, verspreid over het hele land houden. Voor vanavond waren de helft van alle huisartsen en reumato logen in Noord-Nederland uit genodigd. Elf hadden zich aan gemeld. De codecommissie, met rechter Offers als voorzitter en verder een apotheker en drogist als le den, deed versneld uitspraak om de bijeenkomst voor te zijn. De argumenten voor het ver bod volgen nog. Pfizer draait op voor de kosten van het proces: 600^/ euro. bergen op zoom - Ruim 20.000 belangstellenden keken gistermid dag toe hoe in de oude stadskern van Bergen op Zoom een kleine duizend jongens en meisjes, mannen en vrouwen de Zeven Vreug den van Maria zingend, dansend en declamerend tot leven brachten. Onder het motto 'God heeft ons nieuw leven toevertrouwd' trok de Maria Ommegang voor de 6oste keer door de Scheldestad. De Om megang, overigens de enige Mariaprocessie die nog jaarlijks in Ne derland wordt gehouden, komt voort uit een belofte uit de oorlogs jaren. De Bergse kapelaan Ooyens had in 1942 Maria beloofd de om megang in ere te herstellen als de heilige Maagd ervoor zou zorgen dat de voormalige vestingstad voor grof oorlogsgeweld gespaard zoutblijven, hetgeen gebeurde. Foto: ANP/Robert van den Berge den bosch/gpd - Voor veel werknemers is het financieel voordelig om hun werkgever te vragen vanaf volgend jaar niet meer mee te betalen aan kinder opvang. Als de werkgever wei gert, krijgen ouders een vergoe ding van de overheid. Door een trucje toe te passen, kan die ver goeding hoger uitvallen dan de werkgeversbijdrage. Dat blijkt uit onderzoek van BDO Accountants Adviseurs. De hiaat in de nieuwe wet kin deropvang kan volgens de on derzoekers een financiële strop betekenen voor het kabinet. BDO schat dat zeker de helft van alle mensen die kinderop vang hebben, beter kunnen af zien van de werkgeversbijdrage. „Per jaar kan hen dat honder den euro's opleveren. Het is sterk afhankelijk van de per soonlijke financiële situatie van de werknemer. Grofweg kan worden gezegd dat huishou dens met een gezinsinkomen tot 45.000 euro beter af zijn als de werkgever niet mee betaalt", zegt Chantal van Aerie van BDO Accountants. Ouders met kinderen op de crè che of buitenschoolse opvang worden momenteel volop geïn formeerd over de nieuwe kin- deropvangwet (WBK) die in 2005 ingaat. Ze moeten nu be denken hoe ze de opvang gaan regelen. Kem van de wet is dat de financiering voortaan anders gaat. Ouders, overheid en werk gevers moeten allen ongeveer een derde deel van de kosten voor hun rekening nemen. Minister De Geus (sociale za ken) weigert echter de werkge vers te verplichten een bijdrage te leveren. En daar zit volgens Van Aerle het 'gat in de wet'. Veel mensen die geen werkge versbijdrage krijgen, komen in aanmerking voor een vergoe ding van de overheid. Dat kan financieel gunstiger zijn. De truc is dat de werkgever be reid moet zijn de werknemer een ander soort vergoeding te géven, bijvoorbeeld een extra uitkering of bonus. Die mogen lager zijn dan het bedrag dat de werkgever kwijt zou zijn aan kinderopvang en dat is dus winst voor de werkgever. Maar ook de werknemer gaat erop vooruit want de uitkering van de werkgever en de overheids subsidie samen zijn veel hoger dan het bedrag dat hij zou heb ben gekregen zou hebben voor kinderopvang. BDO adviseert naar eigen zeg gen veel bedrijven om af te zien van de werkgeversbijdrage. „Als veel mensen dat doen, wordt het een strop voor het kabinet want de overheid betaalt de compensatie. Het is niet onze opzet de overheid op kosten te jagen, maar als het beter is voor zowel werkgevers als werkne mers zou het dom zijn daar geen gebruik van te maken." kerkrade/gpd - Het ongeval vrijdagmiddag met een vracht wagen in Kerkrade heeft aan drie mensen het leven gekost. De 41-jarige Duitse vrachtwa genchauffeur uit Kalletal (een dorpje nabij Bielefeld) die met kapotte remmen een super markt doorboorde, laat een vrouw en twee kinderen achter. De man was op slag dood. De twee personeelsleden van de supermarkt die bij het ongeluk omkwamen, zijn een 55-jarige vrouw uit Chevremont en een 37-jarige Irakees. Volgens buurtbewoners zou de Irakees over twee weken trou wen. Hij werkte in de winkel om nog wat extra geld voor de bruiloft te verdienen. Een 16-ja rige caissière kon tijdig vluch ten. Ooggetuigen hebben ge zien hoe zij twee kinderen op de bovenverdieping heeft ge red. Het is haar niet gelukt haar collega's en de chauffeur te red den. Vrijdag en zaterdag hield de po litie rekening met meer dan drie slachtoffers. Mogelijk wa ren er klanten in de zaak. Maar nu sluit de politie dit uit Vlak na het ongeluk deed het verhaal de ronde dat er nog een moe der en kind in de cabine zou den zitten. Maar op de chauf feur na, was de cabine leeg. Dit misverstand is wellicht ont staan doordat de vrachtwagen vlak vóór de crash een rode au to heeft ontweken. In deze wa gen zaten een moeder en kind. De omstanders hebben beide zaken met elkaar verwisseld. Volgens de buurt had het alle maal nooit zover mogen ko men. Twee maanden geleden nog is er een bijeenkomst ge weest over het gevaar van hét vrachtverkeer in de buurt en is een handtekeningenactie ge houden. De verantwoordelijke wethouder was daar volgens wijkbewoners bij aanwezig. „Er liggen zelfs foto's op het ge meentehuis die ik heb gemaakt van een vrachtwagenongeluk een paar maanden geleden", zegt een buurtbewoner. Burgemeester Som van Kerkra de zegt echter nergens van te weten. „Ik wist niet eens dat er al eerder ongelukken op deze plek zijn gebeurd." Ook weet hij niets van de vele klachten. „Deze plek staat in elk geval niet op de lijst met hotspots van de provincie. De burgemeester heeft beloofd uit te zoeken of er inderdaad eerder ongelukken zijn gebeurd en welke maatre gelen de gemeente kan nemen. De omgekomen chauffeur reed voor een eenmansbedrijf uit Bad Salzufelen, een plaats tien kilometer van Kalletal. Dit be drijf vervoert bouwmaterialen. Bij de politie in Bad Salzufelen staat de firma niet bekend als een bedrijf dat het materiaal slecht onderhoudt. amsterdam/anp Nederlanders hebben nauwelijks contact met moslims en willen niets over de islam weten, maar toch denkt ruim eenderde negatief over deze bevolkingsgroep. Slechts 14 procent oordeelt positief. Een op de zes voelt zich be dreigd door moslims. Dat blijkt uit een enquête die onderzoeksbureau TNS NIPO uitvoerde in opdracht van de Volkskrant. Het bureau heeft voor het onderzoek 813 autoch tone Nederlanders van 16 jaar en ouder ondervraagd. De ondervraagden maken vrij wel geen onderscheid tussen allochtonen en moslims. Dege nen die zich bedreigd voelen (16 procent) hebben vooral last van de aanwezigheid van al lochtone jongeren op straat. Verder zijn ze bang voor een terroristische aanslag door fun damentele moslims. Op de der de plaats komt de vrees op ter mijn te moeten leven naar de regels van moslims. Personen die zeggen via werk, familie of vrienden geregeld contact te hebben met moslims voelen zich minder bedreigd. Dat contact ontbreekt bij 67 procent van de ondervraagden. Ze kennen moslims alleen van straat of de televisie. Tweederde van de Nederlan ders wil wel graag dat hun kin deren met veel verschillende culturen in aanraking komen. Toch zegt de helft onmiddellijk te zullen verhuizen naar een blanke wijk als er te veel alloch tonen in hun buuR komen wo nen. Voorzitter Tonca van het Con tactorgaan Moslims en Over heid (CMO) zegt 'behoorlijk tè schrikken' van de uitkomsten. Zijn organisatie vertegenwoor digt het gros van de moskeeëh in Nederland.,,Terwijl de over grote meerderheid van de mos lims een tolerante en seculiere vorm van islam aanhangt. Al leen een handjevol verdedigt de extremisten." Tonca stelt dat de moslims nog meer de dialoog moeten zoe ken met Nederlanders. „We zouden bijvoorbeeld de mos keeën vaker kunnen openstel len, of tentoonstellingen orga niseren." De media en politici moeten volgens de voorzitter ook hun verantwoordelijkheid nemen. „Ze moeten niet alle moslims en allochtonen over één kam scheren."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11