GESPREK VAN DE DAG De ongenaakbare prins Roze Zaterdag met een oranje randje Schuld en boete 'De dood lac\ me Siberisch Bernhard viert morgen 93ste verjaardag DAGELIJKS LEVEN MENSELIJK Een filmproducent heeft ARJAN ERKEL benaderd om mee te werken aan een FILM over zijn ontvoering. Erkel, die als hulpverlener van Artsen zonder Grenzen ruim anderhalf jaar vastzat in Dagestan, staat open voor het project. Hij wil dat een eventuele film dicht bij de waarheid staat. „Maar er is nog niks concreets. De producent moet eerst kijken of hij de zaak rond krijgt." Wie de producent is, wil Erkel niet kwijt en ook over de vorm van de film kan hij nog niks zeggen. Het is wel zeker dat een boek over de lotgevallen van Erkel verschijnt. Die werkt hierbij samen met auteur/journalist Coen van Zwol. In ziekenhuizen in Gent zijn dit weekeinde 128 personen opgeno men, die ONWEL waren geworden na DRUGGEBRUIK tijdens het mas sale techno- en dance-evenement CITY PARADE. Er zou niemand in levensgevaar verkeren. In totaal wer den zaterdag tijdens de City Parade in de Gentse haven 450 personen behandeld, die problemen kregen door gebruik van xtc-pillen. De poli- ,tie van Gent heeft zo'n vijftig perso nen opgepakt die drugs gebruikten of verhandelden. Ze heeft daarbij enkele honderden pillen in beslag genomen. Het megafeest trok vol gens politie en stadsbestuur uitein delijk ruim 180.000 deelnemers. De organisatoren houden het op 300.000 bezoekers. De strijd tegen drugs was een van de speerpunten in het beleid van politie en organisa tie. De City Parade vond zaterdag voor de vierde keer plaats in België, waarvan de tweede maal in Gent. De Amerikaanse RAPPER DMX, die donderdagavond op het vliegveld John F. Kennedy bij New York Werd gearresteerd, is zaterdagochtend VRIJGELATEN. Hij zou zaterdag avond optreden tijdens het festival Urban Nation XXL in de Amsterdam ArenA. Dat ging echter niet door, omdat hij zijn laatste vlucht naar öns land miste. Ook de artiest Kelis 'ontbrak tijdens het urban-festijn in het stadion. Ongeveer 12.000 men sen hadden een kaartje gekocht voor Urban Nation XXL. Mojo verwachtte aanvankelijk 25.000 bezoekers. KATE MOSS is niet langer het ge zicht van het CHANEL-parfum Coco Mademoiselle. Volgens de Britse krant Mail on Sunday is het Britse fotomodel op haar 30ste TE OUD en zou ze te vaak feesten. De boule vardkrant citeert een woordvoerder van Chanel, die verklaarde dat het contract van de Britse niet wordt vernieuwd. Naar verluidt zou Moss 2 miljoen dollar hebben verdiend aan haar fotosessies voor het Franse par- fummerk. Chanel heeft nu het oog laten vallen op de actrice Scarlett Johansson, die de hoofdrol speelde in de film 'Girl with a Pearl Earring'. Het Franse modehuis ziet in haar een belangrijk voordeel: ze is pas negentien jaar. Een contract is ech ter nog niet getekend. Foto: Reuters De Britse popzanger DAVID BOWIE is zaterdag opgeno men in een Duits zieken huis, omdat hij last heeft van een BEKNELDE ZE NUW. De zanger moest een optreden tijdens een mu ziekfestival in Neuhausen ob Eek dit weekeinde afzeg gen, meldden de organisa toren van het festival. De 57-jarige Bowie trad vrijdag wel op tijdens het Hurricane Festival in Scheessel, maar klaagde later over scherpe pijn in zijn schouder. Twee dagen eerder moest hij we gens dezelfde pijn een op treden in Praag afbreken. Foto: Reuters VH&-EfT U PËZ& S/ER.£r^pEFUNC5 NOU eesi BEETIE KUNNEN/ VOLGEN Drie geconserveerde HOOFDEN van Maori-krijgers die al decennia liggen te ver stoffen in de kelder van een museum in Glasgow gaan terug naar NIEUW-ZEE- LAND. De getatoeëerde hoofden, plus een stuk bot van een stamhoofd van het inheemse Nieuw-Zeelandse volk, zijn in de eerste helft van de vorige eeuw door verschillende mensen geschonken aan het Kensingrove-museum. Ze zijn nooit tentoongesteld. In maart vroeg het Te Papa Tongarewa-museum in Nieuw-Zee- land of Glasgow de hoofden terug wilde sturen. Twee van de hoofden zijn ernstig aangetast door motten. Marcel Marceau Is het niet zo dat we op de belangrijkste ogenblikken van ons leven geen woorden vinden? JONGE VROUWEN zijn steeds vaker het slachtoffer van HIV en AIDS. De doorsnee huisvrouw die trouw is aan haar man wordt, vooral in Azië, steeds vaker besmet. Dat zegt Luci- ta Lazo van het VN-ontwikkelings- fonds voor vrouwen. In China waren er in de periode 1995-2000 negen besmette mannen voor iedere vrouw. Inmiddels is de verhouding vier op een. In Cambodja worden dagelijks zeven vrouwen besmet door hun echtgenoot. Het mag er dan niet zo uitzien, maar dit is misschien wel het moeilijkste moment van het ouderschap. Ik lig -op zo'n zondagmiddag dat het in de achtertuin te winderig is- op het balkon, met onder handbereik m'n boek, een glas rosé en een schaal knoflookbrood met peterselie en tapenade. Naast mij, op het andere ligbed, bevindt zich mijn eega. Haar tevreden gezicht staat in schril contrast met de calvinistische praat die ze uitslaat. „Moeten we ons nu niet schuldig voelen? vraagt ze. Mijn gebruikelijke cynisme ('Hè ja, laten we ons schuldig voelen. Wat heeft een mens ook recht op ge luk?') blijft achterwege. Want ik weet waar ze op doelt. Mijn dochter zit in haar kamer te lezen, te computeren of tv te kijken. Alledrie tegelijk kan ook. Mijn zoon zit in de kamer ernaast, ongetwijfeld ook met zijn hoofd voor een beeldscherm. En boven ons geluk op het balkon hangt de dwingende noodzaak om met ze te voetballen, te wandelen of uit te waaien op het strand. We moeten wat doen, als gezin. Met een theatrale zucht probeer ik dat allesdoordrin gende besef van me af te zetten. „Ze willen toch niks. Kun je mij de zonnebrandolie even aangeven?" Met een zekere weemoed mag ik nog wel eens terug denken aan het moment waarop ze 's morgens hun ogen opensloegen en met gretigheid vroegen wat 'we' vandaag allemaal gingen doen. Ergens tussen het zesde en zevende levensjaar moet dit omgeslagen zijn in: 'Getver, moeten we nu alweer dit of dat?'Mijn zoon (7) kan, als een loonslaaf die opkomt voor zijn door de vakbond bevochten rechten, boos uitvallen als ik hem - 'op z'n vrije zaterdag!'- probeer aan te zetten tot enige vorm van activiteit in gezinsverband. Bij mijn dochter (12) heb ik het eigenlijk al opgege ven. Maar toch probeer ik het elke keer weer, met de moed der wanhoop. Maar ze staat (of eigenlijk: ligt) bij elk voorstel altijd wel op het punt om 'net een vriendin te bellen', 'te oefenen met haar hobo' of'een werkstuk af te maken'. En ja, daar wil je ook niet tus sen komen. Een uur daarvoor heeft mijn vrouw nog een poging gewaagd om ze voor het koffiedrinken bij ons op het balkon te krijgen. Halfzittend, half staand hebben ze de vloeistof naar binnen geklokt, met hun mouw hun chocolademelksnor afgeveegd (ja, ook m'n doch ter van twaalf) en met grote happen een stuk cake weggewerkt. „Blijf nou nog even gezellig zitten", riep mijn eega ze nog na, tenvijl ze met de snelheid van Spiderman die zich op weg naar een levensreddende klus verkleedt, door de slaapkamerdeur weer naar binnen schoten. We kijken elkaar even aan, trekken wat wenkbrau wen omhoog en zakken terug in onze kussens, om dankbaar na te genieten van dit gezinsmoment, hoe vluchtig ook. Hun afkeer van gezamenlijke activitei ten valt ongelukkigerwijs samen met onze hang naar gezinsvorming, die psychologen en gezinstherapeu ten als de tragiek van twee werkende ouders om- Ze lagen in het kraampje van los gebroederlijk naast elkaar: de oranje-pet en het T-shirt met de tekst 'Enschede 100 procent gay'. „Het loopt als een tierelier. Zelfs het oranje shirt met het opschrift 'I stand behind my dick' valt bij een zeer gemêleerd publiek in de smaak", vertelde de standhouder met pretogen. Naar schatting ruim 40.000 men sen bezochten zaterdag de lande lijke Roze Zaterdag, die deze keer in Enschede werd gehouden. Dui zenden homo's en lesbiennes wa ren vanuit het hele land naar de Oude Markt in het centrum geko men. Het was vooral een feestelij ke happening. De terrassen puil den uit. De middenstand had het centrum met honderden roze bal lonnen versierd. Robert (36) en Ronnie (29) van restaurant Pinoccio, gehuld in ro ze en een boa, staan buiten achter een mobiele drankbar. „We zijn beiden homo. Het is toch een bij zondere ervaring. Nee, we zijn geen vaste bezoekers van de Roze Zaterdag. Dit is de eerste keer en dan ook nog in werktijd", vertel len ze. De twee Enschedeërs kun nen het festijn wel waarderen. „De sfeer is hartstikke leuk. Of En schede homovriendelijk is? Ja, best wel. Maar ik loop zelf niet met mijn vriend gearmd door de binnenstad." Jolanda Geurts uit Hengelo is met haar vriend en zes kennissen spe- Naar schatting ruim 40.000 mensen bezochten zaterdag de landelijke Roze Zaterdag in Enschede. Foto: WFA ciaal voor de Roze Zaterdag naar Enschede gekomen. Jolanda is in het roze gekleed. „Ik ben hetero, maar we hebben wel homo's in onze kennissenkring. Geweldig zo'n feest." Haar vriend vult aan: „We gaan in Hengelo wel eens stappen in een homotent.' De sfeer is er veel vriendelijker dan in andere uitgaansgelegenheden." Twee kennissen tonen trots hun roze T-shirts: „Zojuist voor 1,59 gescoord bij Zeeman". Tamara (33) uit Amsterdam zit met twee vriendinnen te genieten van een biertje. Ze draagt een oranje shirt met de tekst 'klusje van niks'. „We winnen vanavond van de Zweden. Zo niet? Tja, dan wordt het toch weer roze." Tamara bezoekt ieder jaar de Ro ze Zaterdag. De manifestatie be oogt de emancipatie en acceptatie van homo's te stimuleren. Op de vraag of in het vrijgevochten t< rante Nederland Roze Zaterda nog functioneel is, antwoordt I „Onder de Nederlanders voel 1 me geaccepteerd, maar bij vee I lochtonen ligt dat anders. In s mige Amsterdamse wijken dm i niet hand-in-hand met mijn 1 vriendin over straat te lopen." t Rond het grote podium staan 1 tientallen standjes. Stijldansen voor lesbiennes, groepsreizen voor homo's, met gelijkgesten den wadlopen of gay-parasaili Het kan allemaal. Voor een geestelijk steuntje in rug kunnen de bezoekers terei'- bij de Werkgroep Geloof en Hi1 moseksualiteit Friesland en di Vereniging van Christelijke H( t mo's en Lesbiennes. Bij het kraampje van Orpheus, dat hi biedt bij huwelijksproblemen door homogevoelens, heerst e serene rust. Heel Enschede lijl vandaag happy. c Nou ja, misschien op het raad1 H. Hofte van de Stadspartij na1 was beducht voor de komst vat' „relnichten", zoals hij het zelf woordde, en sprak over „zwar f zaterdag". De parade zou aan stootgevend zijn, vreesde hij. stond alleen met zijn scepsis, bonte stoet van tien wagens e honderden lopers kronkelde c het centrum van de stad. Zwa beats, René Froger en swingei5 strakke blote bovenlijven: Ens1 de vond het prachtig, anp ri d Het kabinet wil dat Nederlanders tot op hoge leeftijd actief blijven. De plannen klinken als muziek in de oren van 's lands bekendste se nior, prins Bernhard. Die zei dertig jaar geleden al zelf te willen uitma ken wanneer hij ophoudt met wer ken. Zijn 93ste verjaardag is daar voor nog geen reden. Levenslust en fysieke conditie wedijveren met elkaar bij de hoogbejaarde Bemhard, die mor gen 93 jaar wordt. Hij wil niet de hele dag opgesloten zitten op pa leis Soestdijk, tussen zijn honder den olifantjes, alleen met de her inneringen aan een rijk, avon tuurlijk en opmerkelijk leven. Maar de 'Europees recordhouder ziekenhuisbezoek' wordt elke dag geconfronteerd met de beperkin gen die zijn door tientallen opera ties getekende lichaam hem op legt. „Mijn buik is een slagveld", zei Bemhard al eens. Het is schip peren met wat de geest wfl en het lijf nog kan. Voor Bernhard bestond er eind maart bijvoorbeeld geen twijfel over het bijwonen van de uitvaart van zijn echtgenote Juliana. Na tuurlijk zou en moest hij er in de Nieuwe Kerk bijzijn. Maar het ge stel raakte uit balans door alle drukte rond het overlijden. Het dagelijks ritme van vroeg opstaan, glaasje drinken, krantje lezen, vrienden bellen en rusten werd verstoord en dat blijft op zo'n leeftijd niet zonder gevolgen. De prins was van slag en het hof waarschuwde dat hij mogelijk weg zou blijven bij de begrafenis. Bernhard herstelde echter tijdig en ontbrak daarna ook niet bij het huwelijk van kleinzoon Friso en Mabel Wisse Smit. De prins komt op eigen gelegen heid naar dit soort gelegenheden, laat zich daar vertroetelen door zijn dochters, maakt in woord en gebaar duidelijk zeer betrokken te zijn bij wat om hem heen gebeurt en keert dan snel weer huis waarts. Naar Soestdijk. „Dat is home", aldus Bernhard die er in middels 67 jaar woont en het pa leis alleen 's zomers voor langere tijd verlaat om te genieten van zijn Italiaanse zomerverblijf in Porto Ercole. Afgelopen donderdag ontbrak de prins ook niet bij de uitreiking van 'zijn' Zilveren Anjers - de prijs voor mensen die zich bijzonder hebben ingezet voor behoud van cultuur of natuur. Het was de 54ste keer dat Bernhard de ver sierselen opspelde, sinds 1950 moest hij slechts één keer (in 2000) verstek laten gaan. Met een zelfde trouw en plichtsbesef reikt hij sinds 1958 ook jaarlijks de Erasmusprijs uit. Het bestuur van het Prins Bern hard Cultuurfonds heeft al eens voorzichtig voorgesteld er een punt achter te zetten, maar de prinp wil daar niet van horen. „Ik ben alleen maar gelukkig als ik kan werken, 's Avonds doodmoe naar bed gaan is het enige waar voor je jezelf op de schouder mag kloppen", zei hij dertig jaar gele den al. Toch is Bernhard ook rea listisch. Binnenskamers heeft hij de afge lopen maanden gepraat over zijn rol bij het jaarlijkse défilé op 5 mei in Wageningen. Bernhard kan nog wel een uurtje rechtop staan, leu nend op een lessenaar en in de rug gesteund, maar voor zijn me deveteranen uit de Tweede We reldoorlog wordt het marcheren steeds moeilijker. Vandaar de ge dachte er volgend jaar, na de zes tigste viering van de Duitse capi tulatie, mee te stoppen. De landelijke Veteranendag, die dan voor het eerst op de verjaar dag van de prins wordt gehouden, komt er wellicht voor in de plaats, met prins Willem-Alexander als mogelijke 'opvolger' van zijn grootvader. Er is echter nog niets besloten. Bemhard was dan ook ontstemd toen generaal Maas, die 'Wageningen' organiseert, de plannen in mei al naar buiten bracht. Dat de prins aan 'afbouwen' denkt, betekent niet dat zijn Prins Bernhard Leopold Fredei j Everhard Julius Coert Karei Godfried Pieter werd op 29 ju 1911 in het Duitse Jena gebore als graaf zur Lippe-Biesterfeld 1 Pas in 1916 werd hij door zijn oom Leopold IV, regerend vor j- van het vorstendommetje Lip j pe, tot prins verheven. 1 De prins groeide op in de buu l van de toenmalige Duits-Pool a grens, op het landgoed Reckeit walde. Hij ontsnapte een paar11 keer aan de dood, een voorbo de van een leven met ernstige ongelukken, medische kwalenj, en gelukkige ontsnappingen. e „De dood laat me Siberisch", e kan de prins, die meer dan vijf u tig operaties onderging, dan 1 ook met recht zeggen. Bernhard studeerde in Lausanj ne, München en Berlijn en kreeg een baan bij I.G. Farben in Parijs. In 1936 introduceerd E hij zichzelf bij de Nederlandse ,j kroonprinses Juliana, met wie v hij zich datzelfde jaar nog ver e loofde en op 7 januari 1937 k huwde. Het paar, dat uiteindf lijk 67 jaar getrouwd zou zijn, kreeg vier kinderen: Beatrix (1938), Irene (1939), Margriet j. (1943) en Christina (1947). Ber f hard heeft inmiddels veertien kleinkinderen en zeven achte >i kleinkinderen. ie ongenaakbaar is. Door zijn h( leeftijd zijn de zonden uit het leden - het Lockheed omkooj I schandaal bijvoorbeeld speel alweer dertig jaar geleden - ve ten en vergeven, en blijft slecl het beeld van een vermetele 1 r vensgenieter over. Onthullinj 3 uit de dagboeken van oud-pr mier Jan de Quay, die verhaal g van buitengrondwettelijke po t gen van de prins om bij de ka e netsformatie van 1963 de defi t{ sie-uitgaven te sturen, raken imago én zijn persoon niet m De prins is een ikoon geword r Oud, heilig en vereerd. schrijven. De hele week zijn ze zo druk bezig met hun carrière, dat er in het weekeinde aan overcompensa tie wordt gedaan. Bij ons is er altijd wel iemand thuis als ze uit school komen: om de deur open te houden, de schooltas of de drinkbeker in ontvangst te nemen en om ze weg te zien hollen naar vriendjes of vriendinnen. Maar gezinsmomenten zijn schaars. Wij zijn individuen, die soms even met elkaar optrekken. Als ik met m 'n dochter naar Harry Potter III ga. Of met mijn zoon nieuwe computerspelletjes installeer. Maar iets met z'n vieren? Na een uur waagt mijn vrouw nog een po ging. „Zullen we straks even naar de Boule vard lopen? Dan eten we daar een ijsje?" Li chamelijke activiteit, met ook nog een belo ning in het vooruitzicht. Helemaal volgens het boekje. Ik lig-het zonnetje brandt op m'n gezicht- met gesloten ogen te luisteren naar het 'Ik ga niet mee!' dat uit het raam van mijn dochter omlaag schalt. 'Ik ook niet', echoot mijn zoon drie seconden later. En net voordat het schuldbesef weer toeslaat, betrap ik mezelf heel even op een gevoel van opluchting. Je moet er toch niet aan denken dat er -uit gerekend nu- eentje 'Ja, leuk!' zegt. Reageren? column@dickvanderplas.nl Prins Bernhard. Foto: ANP/Robin U1 strijdlust vermindert. Dat werd begin dit jaar nog duidelijk toen hij in een open brief in De Volks krant het gevecht aanging met boekenschrijvers en critici. Die hadden naar het oordeel van de prins te lang 'leugens' over hem en zijn familie verspreid. Premier Balkenende gaf ruimte om 'schoon schip' te maken en af te rekenen met verhalen over bui tenechtelijke zonen (over doch ters overigens veelbetekenend geen woord), verzonnen brieven en vermeend ongepast gedrag. Bemhard oogstte met zijn opmer kelijke actie meer lof dan kritiek. Al jaren is duidelijk dat de prins Hans Jacobs

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10