Boeken voor in de koffer Geneugten op Mallorca n Nachtje naar hotel De Woelige Baren Neem eens een klassieker mee Boeken voor beide hersenhelften 00 List, bedrog en mieterse landschappen TOP-10 m Wat is deze zomer het ideale boek voor bij de tent of de caravan? Vijf redacteuren of medewerkers van deze krant met een passie voor boeken spreken hun voorkeur uit. Wordt het een klassieker of wordt het dé roman van deze zomer? En wat moeten de kinderen dit jaar mee? Wie er in de boekwinkel niet uitkomt, vindt hier zo'n twintig gemotiveerde tips. door Wim Vogel Dat juni de maand van het spannende boek is geworden, heeft alles te maken met de vakan ties daarna. Boeken waarin 'veel gebeurt' doen het goed op de camping, op het strand en in de achtertuin. Maar als de hoeveelheid gebeurte nissen de norm is die bepaalt of een boek mee gaat op vakantie, wil ik graag wat boeken aan bevelen die die norm met gemak halen, die goed zijn geschreven en die je al binnen een paar bladzijden meenemen naar een andere wereld zonder dat je daar honderden kilome ters voor hoeft te reizen. Hét boek van deze zomer is Het eiland van het tweede gezicht (Signature, €49,95) van Albert Vigoleis Thelen (1903-1989), een Duitse auteur die vlak bij de Nederlandse grens opgroeide. De eerste druk van dit geestige en erudiete meesterwerk verscheen in het Duits bij uitge verij Van Oorschot in Amsterdam in 1953, de eerste Nederlandse vertaling is nu verkrijgbaar. Thelen neemt je mee naar het Spaanse eiland Mallorca, ben je daar ook eens geweest, en be schrijft in bijna duizend bladzijden de schalkse en erotiserende schelmenstreken van zijn alter ego Vigoleis en diens Beatrice. Thelen is een rasverteller: anekdotes, meesterlijke observa ties, geile geneugten worden opgetekend in een geniale stijl. Naast die pil van Thelen valt Notulen van Her man Franke (Podium, €11,00) qua omvang he lemaal weg. Maar iedere avond twee of drie korte verhaaltjes heeft ook zijn bekoring. Voor al als die bijna zestig verhaaltjes leiden tot langdurige overpeinzingen, rustig in een stoel, biertje bij de hand, over de grote momenten in het ook voor vakantiegangers vaak zo kleine le ven. Over ons onvermogen verwarrende emo ties te verwoorden, over alles wat er tussen mensen iedere dag opnieuw niet wordt gezegd, kortom: over het mijnenveld van de menselijke communicatie. Onbegrijpelijk dat Ter Navolging (Querido, 18,95), de geestige roman van Kees 't Hart, af gelopen voorjaar zo weinig aandacht kreeg. Natuurlijk, je moet van geschiedenis houden, je moet van Frankrijk houden, je moet houden van achttiende-eeuwse pornografische litera tuur en je moet bereid zijn iets te willen verne men over het geheime leven van Betje Wolff en Aagje Deken. Maar Ter Navolging is ook een spannende detective en bevat de meest frivole en sensuele e-mails die in boekvorm zijn gepu bliceerd. Niet voor niets gaf Robert Anker zijn roman Hajar en Daan (Querido, €17,95) een motto uit West Side Story mee. Zijn verhaal over de jonge Amsterdamse geschiedenisleraar Daan en zijn grote liefde Hajar, zijn zeventienjarige Marok kaanse leerlinge is eeuwenoud. Het is Romeo en Julia, het is Bernardo en Maria maar het is vooral de harde Amsterdamse multiculturele samenleving die deze liefde bezoedelt en on mogelijk maakt. Een confronterende roman waarin Anker ons middelbaar onderwijs een niet zo florissante spiegel voorhoudt. Wie in den vreemde heimwee heeft naar het Noord-Hollandse polderland raad ik aan De dokters Andrian van Willem Melchior (Atlas, 16,50) in de koffer te stoppen. Nog zo'n boek dat nauwelijks aandacht heeft gekregen en dat toch in prachtige taal de broeierige, gesloten binnenwereld openlegt van een familie die eeuwenlang niet veel verder komt dan Scha- gen, Spaarndam, Halfweg, Haarlem en Aals meer. In die gesloten wereld weet de familie zich op te werken van ambachtslieden tot ge vierde medici, een opgang die definitief een neergang wordt door een dramatische gebeur tenis tijdens een Haarlemse luilaknacht. Een prettige vakantie. IQ E, t) Pieter Winsemius, gaat het pas zien ais je het doorhebt lans, 14,95 c (i) Saskia Noort, IC seetdub ithos, 18,95 (2) Dan Brown, Da Vinci code itingh-Sijthoff, 18,95 (6) Geert Mak, iuropa •,€39,90 (4) Karin Fossum, jk niet achterom R ithos, 3,95 u (-) Baantjer, s Cock en de gebrandmerkte doden ISlntein, €9,95 (8) Tom Clancy, tanden van de tijger una, 19,95 (5) Annie M.G. Schmidt en Fiep Westendorp, uk redt de dieren ;b lerido, 12,50 t; (-) Stephen King, Donkere Toren VI O itingh/Sijthoff, 17,50 {9) Niccl French, bewoonde wereld imingo Noire, 12,50 in: CPNB/De Bestseller 60 dagelijkse aanwezigheid van Cruyff op tv stuwt het nagementboek van Pieter Winsemius naar de eer plaats. Winsemius iaat zich in dit boek inspireren ar de voetbalgoeroe. Baantjer (hoogste blnnenko- zal de komende weken wei in heel wat koffer ken glijden - lekker leesvoer voor op de camping, it nieuw: Stephen King die het zesde deel van zijn 4 ktocht naar de Heilige Graal publiceert. De gehele us wordt nu al als zijn magnum opus beschouwd. Heerlijk met een boek in de eigen achtertuin. Archieffoto: United Photos De Boer door Willeke Heijkoop Welke boeken gaan voor de kinderen mee in de kofferbak? Een dikke pil vol vrolijke verhalen of gaan Annie MG en de Harry Potters nog maar een keer mee? Vakantie boeken tippen is nog niet zo'n eenvoudige klus. Hieronder volgt een poging met de nadruk op het jonge publiek. Voor Italiëgangers van alle leeftijden is het nieuwe boek van Rindert Kromhout (Que rido, €13,95) een aanbeveling waard. Het heet simpelweg Italië want daar gaat het over. Jan Jutte maakte de tekeningen. Met tekst en beeld zit het dus wel geramd. De liefde van Rindert Kromhout voor Italië is ruimschoots terug te vinden in dit boek dat het midden houdt tussen een reisgids en een verhalenbundel. Alles watje je mogelijkerwijs zou kunnen afvragen over Italië staat erin. Geschiede nis, eetgewoonten, mooie plekjes, de taal en de gewoonten. Het grappige is dat Kr omhout het boek heeft geschreven alsof hij zo'n typische Italiaanse familiemaaltijd ser veert. De hoofdstukken hebben titels als 'inkopen doen' (over de geschiedenis); 'Waarover praten we bij het eten?' (over de taal, inclusief minicursus) en 'Het hoofdge recht' (over de rol van kinderen in Italië). Italië is eigenlijk een boek waar je al aan moet beginnen vóór je afreist naar het zui den. Wie binnen de grenzen blijft, doet er goed aan de verhalenbundel Vakantie op Wads oog (Querido, €12,50, geschikt voor ieder een boven de tien) in de koffer te stoppen. Wadsoog is een gefingeerd (wadden) eiland waarop Hotel De Woelige Baren is gesitu eerd. Zestien verschillende auteurs schre ven samen achttien verhalen vanuit dit ho tel. Onder hen Guus Kuijer, Hans Hagen, Veronica Hazelhoff en Judith Eiselin. Het aardige is dat al die verschillende pen nen toch een geheel vormen, met als rode draad het hotel en haar merkwaardige per soneel. Ingaan op de verhalen zelf voert in dit verband te ver. Zeker is wel dat het een prachtige zomer is en dat De Woelige Ba ren vol zit met (vreemde) gasten. Grapje van de uitgever: Het boek is ver krijgbaar met twee verschillende kaften: een voor jongens en een voor meisjes. Identificatie gegarandeerdIGewoon een lol lig voorleesboek om mee te nemen is Met opa op expeditie van Per Olov Enquist (De Fontein, €14,95). Opa is nogal avontuurlijk aangelegd en bovendien van mening dat ervaring de beste leerschool is. Daarom neemt hij zijn wat bang aangelegde klein kinderen stiekem mee voor een tocht naar de berg met de drie grotten. De trip gaat echter niet van een leien dakje. Wolven en beren komen letterlijk op hun weg. Opa moet uiteindelijk toegeven dat er grenzen zijn aan moed en heldendom. Een lekker boek voor als je al in je slaapzak ligt, niet eng, wel spannend. Een beetje. In De fantastische Meneer Dahl (De Fon tein, €14,95) beschrijft Andrew Donkin het leven van de grote kinderboekenschrijver aan de hand van krantenberichten, dag boekfragmenten en brieven. Zo kom je al les te weten over zijn familie, zijn school tijd, zijn liefdesleven, zijn gewoonten en natuurlijk zijn boeken. Donkin beschrijft de jonge Dahl als een middelmatige leerling met als zwakke punt: taal! Dat hij toch uitgroeide tot een van 's we relds meest gelezen kinderboekenauteurs heeft volgens Donkin vooral te maken met het feit dat Dahl zich nooit iets heeft aange trokken van volwassen kritieken of voor schriften van uitgevers. Zonder mededogen met de tere kinderziel schreef hij gewoon de verhalen die hij wil de vertellen. door Jan Kuys Vakantie is het warme gevoel van vrijheid, van reizen, ontspanning, liefde en seks. En wie dat allemaal niet in het echt meemaakt, moet zorgen in zijn vakantieboe ken aan zijn gerief te komen. De lezer begrijpt het al: de keuze van een goed vakantieboek is van groot be lang. We Vrij lezen van Boris Akoenin (De Geus, 23,90) meeneemt komt op velerlei gebied aan zijn trekken. Deze nog relatief onbekende Rus (hoewel zijn uitgever al menig boek - voornamelijk detectives - van zijn hand heeft uitgebracht) schrijft als een trein, heeft een ongebreidelde fantasie, vlecht verleden en heden dooreen, grossiert in humor en vertelt verhalen die je ademloos leest. Akoenin heeft in zijn laatste boeken bovendien de prettige gewoonte twee verhalen door elkaar te vertellen. In Vrij lezen wisselt hij een modem verhaal af met een achttiende-eeuws verhaal over een intrige aan het hof van de tsaar. Op vernuftige wijze behandelen beide verhalen dezelfde thema's met dit verschil dat ze zich afspelen in een verschillende histo rische context. Dit is zo'n boek dat je niet weg kunt leg gen. De ondergang van de Batavia (Arbeiderspers, 19,95) van Mike Dash circuleert al een paar jaar in Neder landse vertaling, maar blijft zo'n boek dat echt ieder een gelezen moet hebben. De Engelse historicus Dash heeft op prachtige wijze de ongelooflijke belevenissen van de Batavia beschreven. Bemanning en passagiers van dit paradepaardje van de Verenigde Oost-Indische Compagnie beginnen in juni 1629 aan hun tragische reis naar 'de Oost', maar het schip strandt op een rif bij Australië. Daar ontspint zich een puur menselijk dra ma dat Dash in al zijn finesses heeft beschreven. We dit boek leest, is erbij geweest. Dash brengt feiten tot leven en schetst aldus een beeld van een drama dat daarna niet makkelijk meer van het netvlies te verwij deren is. Tegelijkertijd biedt de schrijver een glashelder zicht op het leven op de handelsschepen in de 17e eeuw. Dat is al een avonturenverhaal op zich. De Franse striptekenaar Pascal Rabaté kocht op een markt een tweedehands boek van Tolstoi 'om later nog eens te lezen'. Enkele maanden later komt hij de dan bijna vergeten roman weer eens tegen en ontdekt tot zijn teleurstelling dat niet de grote Lev Tolstoi de schrijver is, maar ene Alexis Tolstoi. Uit verveling be gint hij toch maar te lezen om pas te stoppen midden in de nacht, wanneer hij het boek uit heeft. Ademloos heeft hij de belevenissen van 'graaf, 'klaploper', 'sjag- geraar' en tal van andere 'vleiende' kwalificaties met zich mee dragende Ibicus (Oog Blik, 14,95) onder gaan. De indrukken zijn zo sterk dat hij besluit het re laas te verstrippen. Inmiddels is ook het laatste van de vier delen tellende serie stripboeken verschenen. Aangezien een goed va kantieboek een aanzienlijke omvang moet hebben, verdient het aanbeveling alle vier delen over Ibicus mee te nemen. Een krankzinnig verhaal en heel intri gerend getekend. Voor de regelmatige lezer is het een goed gebruik elke vakantie een nog niet gelezen klassieker uit de litera tuur mee te nemen. Klassiekers móet je nu eenmaal een keer gelezen hebben. Maar de ene klassieker is de andere niet. Ulysses (Bezige Bij, 20,00) is nu eenmaal heel iets anders dan De negerhut van oom Tom (Van Goor, 3) Niet getreurd echter. Tal van klassiekers ko men uit de kring van spannende avonturenverhalen. We Moby Dick van Herman Melville (Contact, 22,65) nog niet gelezen heeft, moet daar beslist niet langer mee wachten. door Jaap Timmers Met schrijvers die ik niet eerder las, neem ik de proef op de som. Een stuk of twintig bladzijden lezen is genoeg. Raak ik geboeid, dan gaat het boek de koffer in. Deze zo mer zijn de volgende boeken door de keuring gekomen. U zult zien: het is een ratjetoe, een combinatie van thril lers, geschiedenissen, pamfletten en literatuur. Bedoeld om de linker èn de rechter hersenhelft tevreden te stel len. De eeuw van Sartre (Bert Bakker, 24,95), geschreven door de onlangs overleden filosoof Bernard Henry Levy, gaat mee. Schitterende kaft, waarop een olijk kijkende Jean-Paul Sartre staat. Bewonderd, verguisd, opnieuw bewonderd. Een merkwaardige nonconformistische man, die bij zijn leven een mythe was. Ik las een paar van zijn boeken en herinner me zijn overlijden en begra fenis (april 1980). Libération, de krant die door Sartre was opgericht, plaatste een foto van hem over de hele voorpagina. Parijs was in rouw, de begrafenis een bele venis. Tienduizenden mensen liepen mee, sommigen klommen in straatlantaarns voor een glimp van Sartres laatste tocht. Mijn boekverkoper wees me op de thriller Het Bernini Mysterie (Luitingh/Sijthoff, 19,95) van Dan Brown en Het bezoek van de lijfarts (Ambo/Anthos, 15) door Per Olov Enquist. Ik heb ze gekocht, besnuffeld en apart gelegd. Jawel, ze gaan mee. Want tegenover ingewikkel de boeken moet ontspanning staan. Een vleugje Ludlum en wat Le Carré naar smaak. Een vakantie is geen vakantie zonder een boek van de Zweedse schrijver Jan Guillou. Ik ben dol op zijn serie Coq Rouge over diplomaat Carl Hamilton. Een moderne James Bond, licensed to kill, werkend op een 'operatio nele' afdeling van de Zweedse geheime dienst. Ik ben bijna door alle in het Nederlands beschikbare delen heen. We de boeken zoekt, moet contact opnemen met uitgeverij Conserve in Schoorl. Wellicht heeft men daar nog een of meer exemplaren, of anders bij de antiquaar. Dit jaar neem ik aflevering 1 mee, getiteld Coq Rouge. De inleiding van Stupid White Men (Penguin, 13,45) van de omstreden Amerikaanse schrijver/cineast Mi chael Moore belooft wat. Het is 12 september 2001, een dag na de verschrikkelijke aanslagen in de VS, als de uit gever weigert Moore's boek in de verkoop te doen. Daar mee begint een hilarisch journalistiek pamflet over de wijze waarop 'de junta' van George Bush aan de macht is gekomen. Vlijmscherp. De mogelijkheid bestaat dat ik halverwege het boek oversteek naar de memoires van Hillary Rodham Clinton Living History. (Nederlandse uitgave: Mijn verhaal, Balans, 25). Beide boeken geven een verrassend kijkje in de Amerikaanse samenleving. Tot slot heb ik altijd werk van mijn favorieten Marguerite Yourcenar en Franz Kafka bij de hand. Van Yourcenar zal ik Hadrianus' Gedenkschriften (of Herinneringen van Hadrianus, Querido, 12) herlezen, het gerecon strueerde levensverhaal van de cultuurminnende Ro meinse keizer Hadrianus. Kafka zal mij Het Proces (Que rido, 8,95) aandoen. En dat terwijl ik me van geen kwaad bewust ben. ZATERDAG 26 juni 2004 ER BU m Kleumen op de camping. Warm worden met wijn en een spannend boek. Archieffoto: United Photos De Boer door Martin Hendriksma Aan welke eisen moet een goed vakantieboek voldoen? Het moet niet te diepgravend zijn, de lezer vanaf bladzij één te grazen nemen, zich bij voorkeur afspelen op een pittoreske locatie -je wilt op vakantie niet door Vinex-locaties worden achtervolgd - en voldoende omvang hebben om enkele lange avonden op het ter ras mee door te komen. Zo'n boek is Gran café boulevard van Tomas Lieske (Querido, €17,95). Hoofdpersoon in de ze avonturenroman die zich dwars door de af gelopen eeuw afwisselend in Frankrijk, Spanje en in de polders rondom Leiden afspeelt is de charlatan Alexander Rothweill. Met list en be drog werkt hij zich door het leven. Maar dan wordt hij verliefd op de beeldschone Pili Eg- uren, die een al even bijzondere levenswandel achter de rug heeft. Zo lang mogelijk houden ze hun geheimen ook voor elkaar geheim, tot dat ze de schijn niet langer kunnen ophouden. Lieske schrijft het allemaal met veel verve op - dat de auteur ook een gerespecteerd dichter is blijkt uit de sprankeling in vrijwel elke zin. Even bijzonder is Het visconcert van de IJs landse schrijver en Nobelprijswinnaar Halldór Laxness (De Geus, €22,50) die in Nederland werd herontdekt met zijn veelgeprezen roman Onafhankelijke mensen over de lotgevallen van een keuterboertje. Het visconcert speelt zich af in een klein aftands IJslands pension waar de hoofdpersoon, een jongen nog, door zijn grootouders wordt opgevoed. Op ingeni euze wijze vervlecht Laxness deze kleine, kleurrijke wereld met het mondaine leven van een beroemde IJslandse zanger. Frankrijkgangers zullen zich prima amuseren met Voskuils voettochten door, ruwweg, de Auvergne en de Dordogne die zijn gebundeld in Terloops (Van Oorschot, €18,50). Natuur lijk, de verhalen missen de spanning en de be klemming van Het bureau. Daar staan veel droge, maar trefzekere observaties van het on gerepte Frankrijk van de jaren vijftig en zestig tegenover. Over klimpartijen door doornstrui ken (voor dertig kilometer wandelen op een dag draaien de Voskuils hun hand niet om), patrons met een 'rotkop', mieterse landschap pen en eten 'dat zeker niet tegenvalt'. Voor el ke Hollander herkenbaar. Speciaal bewaard voor de vakantie (en dus nog niet gelezen) Geert'Maks vuistdikke verslag van een jaar kriskras treinen door Europa, ge- inspireerd op belangrijke gebeurenissen in de twintigste eeuw (Atlas, €39,90). Plus de prach tig verzorgde heruitgaven van Jules Veme's Reis om de wereld in tachtig dagen en Jona than Swifts De reizen van Gulliver (beide Athenaeum - Polak Van Gennep, €22,50). Aan de ongebreidelde fantasie en de gedreven stijl van beide schrijvers kunnen alle heden daagse literaire reizigers nog een puntje zui gen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9