De ideale kus Intrigerend boekje van Dieke van Ewijk voor op de koffietafel elektrische geladen zijn. De ge- bruiksaanwijziging raadt aan dit in het donker te doen zodat de vonken er letterlijk vanaf springen. Leuk. „Schrik niet van de pijn, maar sla di rect aan het zoenen. De pijn slaat dan om in een aangename prikke ling", schrijft Van Ewijk ter gerust stelling. Dat laatste weet ze eigenlijk niet zeker, want ze heeft hem zelf nog nooit geprobeerd. Nauwelijks minder spannend, maar zeker zo lachwekkend klinkt de zo genaamde tintelkus, waarbij de lezer wordt gemaand zich voor te berei den op een 'spectaculair' effect. Het enige wat je nodig hebt, is een kam omwonden met een stuk vloeipa pier. Even gezellig samen neuriën met de monden tegen de kam tot er een tintelend gevoel onstaat en je bent niet meer te stoppen. Dieke van Ewijk, Zoenen. 108 pagina's. Uitg. Bertolucci. Prijs 19,95 euro Kuskabinet en boek sluiten af met 'de zoenwijzer tot de ideale zoen'. Hoewel expert Dieke van Ewijk benadrukt dat deze voor iedereen anders is, bieden de twaalf stappen een bemoedigende houvast voor de 'kneuzen' die er niets van kunnen. Cruciaal in het stappenplan is het voorkomen van een onaangename mondgeur: na de 'propellor kus' de grootste afknapper in de wondere wereld van de tongzoen. Eigenlijk is het simpel, vlak iftfor het tongzoenen geen eieren, uien of sigaretten consu meren en vooral goed flossen en poetsen. Sla hierbij de tong niet over, want in tegenstelling tot wat de meeste mensen denken, worden vleze luchtjes uit de mond voor negentig procent veroor- zaakt door vastgekoekte bacterieën op het achter ste gedeelte van de tong. Een gouden tip voor ve len. Voor wie nu voorgoed genezen is, kan de 'smetvreeskus met vershoudfolie' uitkomst bieden. Die garandeert 'verstokenheid van vocht- en smaaksensaties'. Van Ewijk adviseert verder elkaar diep in de ogen te kijken, een comfortabele houding aan te nemen en de tong vooral niet zover naar binnen te duwen dat de andere partij begint te kokhalzen. Nogal lo gisch zou je zeggen, maar schijn bedriegt kennelijk. „Ik heb zelf nooit een traumatische zoenervaring gehad, maar het komt veelvuldig voor dat gelief den afknappen op eikaars tongzoenpraktijken. Dat is jammer want zoenen is een van de lekkerste din gen die er bestaat." De ideale zoenlippen zijn vol, een beetje vlezig en zonder loshangende velletjes graag. Tenminste, dat zegt Dieke van Ewijk (29) en zij kan het weten. Sa men met haar vriendin Sanna Eijke- lestam ontwierp en bouwde Van Ewijk het Kuskabinet, een zoenmu- seum waarmee zij zich een plek wil den veroveren op het rondreizende theaterfestival De Parade. Dat lukte. Vorig jaar stonden ze er met veel succes en ook dit jaar mag het Kuskabinet weer mee. Vitrine kasten vol zoenbevordelijke (een tongschraper, lippenbalsem) of juist tegenwerkende (sigaretten, een kunstgebit) voorwerpen, demonstra tiefoto's van verschillende soorten zoenen en een wall of fame met lip- afdrukken van bekende Nederlan ders. De tour eindigt met een twaalfstap penplan voor de ideale tongzoen, in p eke van Ewijk, zoenconsulent en mede- igenaar van het Kuskabinet, stelde een boek samen met alle denkbare nswaardigheden over zoenen. Van een anatomische uiteenzetting van de spierbewegingen tot aan Europese t aenetiquettes, de ingrediënten van een negerzoen en een stappenplan voor de perfecte zoen. door Els Ouaegebeur ZATERDAG 26 juni 2004 clusief een gordijntje waarachter be zoekers de opgedane kennis in prak tijk kunnen brengen. „Het is opval lend hoe spontaan mensen begin nen te zoenen als het uit de eroti sche context wordt geplaatst, zelfs wildvreemden die elkaar normaal gesproken niet zouden aanraken", zegt Van Ewijk. Haar boek is eigenlijk een ingebon den versie van het museum, bijna al les wat daar te zien is, komt er in te rug. „Behalve de griezelkast met luikjes waarachter afschrikwekkende plaatjes zitten van mondvergroeiin- gen en zwerende pukkels enzo." Al bijna twee jaar duurt van Ewijks onderzoek naar de zoen in al haar verschijningsvormen. „Ik lees alles wat ik erover kan vinden, van taaie microbiologie tot de geschiedenis van de lipstick, maar het is nog steeds betrekkelijk weinig", zegt ze. „De meeste boeken die over het on derwerp bestaan, zijn of puur weten schappelijk of belerende boekjes voor giechelende tienermeisjes." Volgens Van Ewijk krijgt de zoen veel te weinig aandacht, niet alleen in de literatuur maar ook in de praktijk. Mensen besteden in totaal twee we ken van hun leven aan zoenen. Ter vergelijking: we brengen gemiddeld 140 dagen van ons leven door met wachten voor het stoplicht. De ge middelde tongzoen duurt maar tien seconden. „Dat is te weinig", zegt ze. „We moeten ons met meer passie en hartstocht op het zoenen storten en niet direct doorstomen naar honk twee." Volgens de zoendeskundige hebben mannen meer last van deze neiging dan vrouwen. „Ik heb weieens ge hoord dat vrouwen meer van zoenen houden dan mannen omdat het voor hen de enige manier is waarop ze daadwerkelijk het lichaam van de man kunnen binnendringen. Man nen hebben meer opties op dat ge bied." Zeker weten doet ze het echter niet. Zoals gezegd, het fenomeen zoenen is, in tegenstelling tot andere seksue le handelingen, nog nooit voorwerp van diepgaand onderzoek geweest. Zeker niet in Nederland, alleen Har lequin, de uitgever van de Bouquet- reeks, verdiept zich sinds kort in het hoe en waarom van zoenen. Hoewel het toch geen oninteressant vraag is: waarom zoenen mensen ei genlijk? Daarover lopen de menin gen sterk uiteen, zo valt uit het boek op te maken. Sommige antropolo gen beschouwen het als een soort dierlijke manier om er achter te ko men wat voor vlees er in de kuip zit, ook wel de 'snuffelmotivatie' ge noemd. De meeste deskundigen ba seren zich tegenwoordig op de Freu diaanse leer die zegt dat zoenen voortkomt uit een 'egocentrische neiging naar utopia', oftewel: de moederborst. Van Ewijk ziet niet zoveel heil in de ze theorieën: „De aantrekkings kracht zit, volgens mij, in de zintui- gelijke totaalervaring. Op geen enkel andere manier komen geur, smaak, tast en waarneming zo dicht bij el kaar. Lippen zijn supersensitief. Met hun verfijnde zenuwstelsel vormen zij veruit het meest gevoelige deel van het menselijk lichaam. Zelfs ge voeliger dan de vingertoppen." Die 'zintuigelijke totaalervaring' Dieke van Ewijk Foto: GPD heeft Van Ewijk van heel dichtbij be studeerd en gefotografeerd voor de illustraties in haar boek dat ze zelf heeft vormgegeven. „Het is helemaal niet opwindend om naar andere zoenende mensen te kijken, zeker niet als je er met je neus bovenop staat. Dubbelgeklapte bovenlippen, platgeduwde neuzen, slijmdraden, heel smerig eigenlijk." Niet dat we ons daardoor moeten la ten afschrikken. Integendeel, als we de zoenbijbel van Van Ewijk moeten geloven, maakt zoenen mensen mooier en gezonder. Niet alleen wordt de huid strakker en rozig van kleur tijdens het zoenen, het gaat ook het huidverouderingsproces te gen op de lange termijn, door ver hoogde stimulatie van de bloedsom loop. Fanatieke zoeners zouden zo'n vijf jaar langer leven dan mensen die niet of nauwelijks zoenen dankzij een oppepper van het immuunsys teem, zo stellen Amerikaans onder zoekers. Reden te over dus om het zoenen wat serieuzer aan te pakken. Van Ewijk zelf geeft het goede voorbeeld, ze houdt van zoenen en kan zich niet voorstellen dat het een onderge schikte rol zou spelen in haar lief desrelatie. „Het is onvergelijkbaar. Enerzijds door de vergelijkwaardig heid: vrouwen en mannen uitgerust met precies hetzelfde gereedschap. Anderzijds door de unieke onver vangbaarheid ervan. Elke seksuele handeling kan vervangen worden door iets dat nep is, een vibrator of een opblaaspop, of door het zelf te doen. Bij zoenen is dat onmogelijk. Je steekt je tong niet in de plastic mond van een pop." Enige mate van beroepsdeformatie is haar overigens niet vreemd want ze is enorm gespitst op monden en lippen. „Dat is het eerste waar ik naar kijk, zoals anderen dat hebben met ogen. Zijn ze vol of juist klein en dun? Ik zou niet kunnen vallen op iemand met ielige, pezige lipjes, maar dat is heel persoonlijk natuur lijk." Het werkt trouwens twee kan ten op want als je bekend staat als dé zoenexpert, zijn de verwachtingen behoorlijk opgevoerd.Als ik met ie mand ga zoenen, denkt diegene toch: zo, nu ga ik het meemaken: de perfecte zoen. Daar moest ik ook aan wennen." Een beetje verlegen lacht ze haar witte tanden bloot. „Mijn ervaring is trouwens niet zo indrukwekkend, hoor. Ik moet het van mijn theoreti sche kennis hebben, want ik heb ei genlijk niet met zoveel verschillende jongens gezoend." Wat veel is, kan ze niet met zekerheid zeggen; In Ne derland is dat niet in kaart gebracht. In de Verenigde Staten uiteraard wel: de gemiddelde Amerikaanse vrouw zou 79 mannen zoenen voordat ze trouwt. Van Ewijk heeft ook weinig behoefte om vanaf nu door het leven te gaan als de zoenicoon van Nederland. „Ik heb geen grotere obsessie met zoe nen dan andere mensen. Het onder werp boeit me maar is niet mijn roe ping in het leven. Zoenen! is gewoon een lief boekje voor op de koffietafel. Geen statistieken, maar meer een soort lichtvoetig wetenschapswerkje dat je op een willekeurige bladzijde kan openslaan. Als ik mezelf niet meer kan horen, ga ik weer iets an ders doen." De nadruk in het boek ligt duidelijk bij de tongzoen, maar ook niet-eroti- sche soorten zoals de Judaskus of de levenskus, beter bekend als mond- op-mondbeademing, blijven niet onbesproken. In totaal komen er twintig zoensoorten aan bod, uiteen lopend van de oubollige handkus tot experimentele varianten die in een aflevering van Jackass niet zouden misstaan. Zoals de vonkkus, waarbij de gelief den net zo lang met hun voeten over een tapijt dienen te wrijven tot ze

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3