Amerikanen jagen op leider al-Qaeda BUITENLAND NAVO -baas De Hoop Scheffer in het diepe in Istanbul Rel over verwisselen slachtoffers vliegramp Tientallen doden bij verkeersongeval in Iran Vrouw van Berlusconi hekelt invloed televisie Moslimgraven beklad Terechtstelling van drugsdealers VN wil toegang tot terreurverdachten Afrikanen steken joodse jongen neer in Antwerpen irenheit 911 (kraker in VS hington - Een uiterst kriti- documentaire over de likaanse president Bush t in de Verenigde Staten ;askraker. In veel van de lioscopen waren de eerste stellingen van Fahrenheit van de Amerikaanse film- ;r Michael Moore gisteren rkocht. De voorvertonin- 11 twee bioscopen in New braken records en lever - >ijna 70.000 euro op. Fah- eit 9/11 is in Cannes on- :heiden met de Gouden ices tegen d-SS'er gestopt ig - Een Duitse federale tbank heeft gisteren het es gestaakt tegen de 95-ja- md-SS-officier Friedrich tl, die in hoger beroep te- t stond wegens de moord Italiaanse gevangenen in 1944. Volgens de Vijfde kamer van het Bundesge- shof in Leipzig is Engel waar strafrechtelijk verant- delijk voor het bloedbad, r is niet bewezen dat hij persoonlijk schuldig heeft lakt aan wreedheid. eer 24 doden bij enval in China ig - Overstromingen en derstromen hebben de af- >en week in Centraal- en China aan 24 mensen het 1 gekost. Nog eens 24 men- ijn vermist en ruim 100 mensen moesten wor- jeëvacueerd. De proble- veroorzaakt door hevige ïval, waren het grootst in ovincie Hunan. irstoftekort bij ntewandeling mngton - De tweekoppige inning van het internatio- ruimtestation ISS heeft gis- n een ruimtewandeling al ikele minuten moeten be- igen. Ze moesten terug, at de druk in de zuur- - ank van de Amerikaanse inaut te snel daalde. iinstmeisjes |»d na val IPORE - Twee dienstmeisjes Indonesische afkomst zijn week dood aangetroffen in ipore. Beiden zijn, onaf- elijk van elkaar, uit de ra- van de appartementen zij werkten gevallen. Sinds mber 1999 zijn al honderd nesische dienstmeisjes ge wen na een val uit een raam. ambassade liet in het mid- i®f het gaat om zelfmoord- ïllen of om ongelukken. Jiumtabletten >r Israëliërs alem - Israël wil jodiumta- en uitdelen aan mensen 1 de buurt van kemcentra- onen om ze enige bescher- te bieden als er radioac- straling zou ontsnappen, ien die in de buurt wonen Ie kernreactor in Dimona Negev-woestijn en de entrale van Nahal Sorek, jidwesten van Jeruzalem, ;n in aanmerking voor de tten. (handeling arte arrestant ngeles - De politie van Los les onderzoekt een geval nishandeling van een te arrestant door blanke ten. De mishandeling is op isie uitgezonden. Na een irvolging werkten twee ten een autodief tegen de 1. Een derde rende op de af en schopte en sloeg de ichte. De mishandeling le zwarte Rodney King blanke agenten leidde in tot rassenrellen, waarbij dan vijftig doden vielen. f (al voormalig j blijf Karadzic - Militairen van de SFOR ien gisteren in de Bos- fi-Servische stad Pale het -palige hoofdkwartier van Idzic doorzocht. De SFOR- Hairen haalden volgens oog- igen dozen met documen- n twee computers uit het -por. Hoofdaanklager Carla jonte van het Joegoslavië- Hinaal voorspelde onlangs "laradzic binnenkort wordt Jesteerd. Jen embryo's >r Britse vrouw i en - Een Britse vrouw opnieuw een juridisch ge- t verloren over de vraag of j nder goedkeuring van voormalige partner inge- n embryo's mag gebruiken wanger te raken. Dat mag 3 oordeelde het Hof van Ap- S steren, maar de embryo's en worden bewaard voor eval de vrouw in hoger be- - alsnog haar zin krijgt. Spanning loopt op in aanloop naar machtsoverdracht Irak bagdad/anp - In Irak maakt het Amerikaanse leger verbeten jacht op Abu Musab al-Zarqawi. De vermeende leider van al-Qae da in Irak verklaarde achter de reeks van gecoördineerde aan slagen in vijf steden te zitten waarbij circa honderd mensen, voornamelijk Irakezen, omkwa men. In Fallujah werd gisteren een schuilplaats van Al-Zarqawi aangevallen, aldus de Ameri kaanse brigade-generaal Mark Kimmitt. Bij een luchtaanval op het huis in het zuidoosten van de stad verloren tussen de twintig en 25 mensen het le ven, zei een hoge militair tegen het persbureau AFP. Het was de derde keer deze week dat de Amerikanen in Fal lujah een dergelijke aanval uit voerden op een mogelijk on derkomen van de plaatselijke leider van al-Qaeda. Bij de eer dere luchtbombardementen vielen zeker veertig doden. Vol gens getuigen vooral onschul dige burgers. In de aanloop naar de machts overdracht op 30 juni lopen de spanningen op. Amerikaanse gevechtsvoertuigen bezetten strategische verkeerspunten in Bagdad. In Mosul is een avond klok ingesteld. Verder zijn vol gens The New York Times bui tenlandse arbeiders door be veiligingsdiensten gewaar schuwd zoveel mogelijk in hun beschermde woonomgeving te blijven. Volgens hem zijn de aanslagen bedoeld om de overdracht van de soevereiniteit te saboteren. Deze visie deelt de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken Colin Powell. Tegen de Britse omroep BBC zei hij dat Washington de aard van de op stand rond de machtsover dracht heeft onderschat. Powell zei vrijdag in een vraag gesprek met de Duitse krant Die Welt dat het beter was ge weest om Iraakse veiligheids troepen eerder paraat te heb ben. „We hebben veel mannen daarvoor geworven, maar we hebben ze niet snel genoeg uit gerust en getraind", aldus de bewindsman. In de strijd tegen de opstande lingen moet de nieuwe regering volgens hem niet overgaan tot instelling van het oorlogsrecht. Dat zou het werk van de coali tietroepen bemoeilijken. Re cent zei de Iraakse minister Fa- lah al-Naqib van Binnenlandse Zaken de invoering van oor logsrecht niet uit te sluiten als het geweld aanhoudt. De Amerikaanse troepen in Irak zullen ook na 30 juni on schendbaar zijn als het gaat om vervolging door de Iraakse jus titie. Intussen groeit in de VS de scepsis tegen de oorlog in Irak. Voor het eerst vindt meer dan de helft van de Amerikanen dat het sturen van militairen naar Irak een fout is geweest en dat de oorlog Amerika onveiliger heeft gemaakt. Toen de strijd in Irak vorig jaar begon, stond zo'n driekwart van de Amerika nen daar achter. rome/ap - De vrouw van de conservatieve Italiaanse pre mier Silvio Berlusconi stemde voor de socialisten en probeer de haar kinderen weg te hou den van de televisie, precies daar waarop haar echtgenoot zulke grote invloed uitoefent. Het staat te lezen in de biogra fie van Veronica Lario, die van af woensdag in de Italiaanse boekhandels ligt. Een van de hoofdthema's in het boek dat door journaliste Maria Latella werd geschreven, is de afkeer van de voormalige actri ce voor de schijnwerpers. Na bijna vijftien jaar huwelijk met de meest succesvolle onderne mer en tweevoudig premier van Italië, praat Lario over een jaar tje vrijaf, „om de wereld rond te reizen, als een vagebond, on herkenbaar". Veronica zegt het te haten om in het openbaar te moeten ver schijnen aan de zijde van Ber lusconi, zoals bij het diner eer der deze maand ter ere van de bezoekende Amerikaanse presi dent George Bush. „Als we sa men uit zijn, commandeert hij me nog steeds: 'Zwaai, lach, handen schudden'." Vorig jaar deed Lario enkele op vallende uitspraken over de oorlog in Irak. Terwijl haar man zijn uiterste best deed de bevol king te overtuigen van de recht matigheid van de oorlog en Ita- lië's deelname, kwam Lario er in de pers voor uit geen voor stander van de oorlog te zijn. Haar politieke opvatting komt dan ook niet overeen met die van haar man. Op de vraag voor wie ze stemt, zegt ze: „Ik ben vaak veranderd. Ik heb voor de Radicalen (een kleine links-li berale partij, red) en voor de socialisten gestemd." Ook wat televisie betreft houdt ze er andere ideeën op na dan haar man. In de jaren '80, toen haar kinderen opgroeiden, bouwde Berlusconi zijn tv-im- perium op. Zijn commerciële zenders scoorden hoog met so apseries en shows met schaars geklede vrouwen als belangrijk ste ingrediënt. Het is geen geheim dat het kop pel een gammel huwelijk heeft, maar Lario vertelt ook wat ze bewondert in haar man en over de moeilijke tijden die hij door maakte. Nadat Italië in december ge schokt werd door het boek houdschandaal bij zuivelgigant Parmalat, verdween Berlusconi een maand van het toneel, om na een face-lift schijnbaar op gefrist terug te keren. haguenau - Zeven zerken zijn omgetrokken en 48 graven van Fran se moslims zijn beklad op de militaire begraafplaats in het oost- Franse Haguenau, waar slachtoffers uit de Eerste en Tweede We reldoorlog liggen. Eerder deze maand werden al zestig graven van moslim-soldaten beklad op een militaire begraafplaats in Straats burg. Foto: reuters/vincent kessler madrid/anp - De nabestaan den van de 62 Spaanse militai ren die vorig jaar mei omkwa men door een vliegtuigonge luk in Turkije zijn woedend. Uit DNA-onderzoek is geble ken dat zeker 22 van de 62 slachtoffers verkeerd zijn geï dentificeerd, aldus Spaanse media gisteren. Een Oekraïense Yak-42 met aan boord Spaanse militairen op terugreis van een missie in Afghanistan, stortte in mei vo rig jaar in Turkije neer. Deze week bleek uit DNA-onder zoek dat aan 22 families de stoffelijke resten waren over gedragen van een slachtoffer waarmee ze niet verwant wa ren. In zeventien gevallen droeg de Spaanse overheid de goede stoffelijke resten over. Op de resten van 23 slachtof fers is geen DNA-onderzoek uitgevoerd, omdat de nabe staanden dat niet wilden. De vereniging van nabestaan den eist dat het huidige parle mentslid voor de Volkspartij (PP) Federico Trillo, destijds minister van defensie, zijn ze tel opgeeft. Ook de socialist Jo sé Bono, die Trillo in april op defensie opvolgde, zint op maatregelen. Het dagblad El Pais berichtte gisteren dat Bo no chefstaf van het leger Anto nio Moreno Barbera in de mi nisterraad voor ontslag gaat voordragen. Ook andere leger leiders zitten op de schopstoel. xian - Vier drugshandelaren staan klaar om te worden geëxecuteerd. De borden om hun nek vertellen hun naam en sommen hun vergrijpen op. De Chinese overheid voer de gisteren processen tegen verdachten door het gehele land aan de vooravond van de Internationale Anti-Drugsdag van de Verenigde Naties. Zeven mensen zijn terechtge steld, minstens zes anderen zijn ter dood veroordeeld. Vorig jaar werden in de week voorafgaand aan Anti-Drugsdag in China vijftig veroordeelden geëxecuteerd. Amnesty International protesteert voortdurend tegen de executies, onder meer omdat er geen enkele afschrikwekkende werking van uitgaat. Foto: AP teheran/anp - Door een groot verkeersongeval mét een tank wagen bij de stad Zahedan in het zuiden van Iran zijn moge lijk tot tweehonderd mensen om het leven gekomen. Dat heeft een medewerker van het Rode Kruis gisteren gezegd. De functionaris van het Rode Kruis liet weten dat tot dusver negentig lichamen zijn gebor gen. Ziekenhuismedewerkers zeiden tegen het staatspersbu- reau IRNA dat tachtig mensen zijn omgekomen en 102 perso nen gewond raakten na het uit branden van een tankwagen na een aanrijding. De tankwagen vervoerde 18.000 liter benzine en raakte een of meerdere voer tuigen voor een politiecontrole- post. Daarna vatten nog eens zes bussen en vijf andere vrachtwagens vlam. Nouraei zei dat veel lichamen zo zwaar zijn verminkt, dat identificatie van de slachtoffers zeer moeilijk is. Een politie functionaris zei dat de bestuur der van de tankwagen wellicht te hard heeft gereden. De wegen in Iran zijn mogelijk al de gevaarlijkste ter wereld. De afgelopen vijf jaar kwamen bijna 100.000 mensen om het leven bij verkeersongevallen. genève/ap - Mensenrechten experts van de Verenigde Na ties hebben gisteren de Ver enigde Staten en andere lan den die terreurverdachten vasthouden opgeroepen hun detentiecentra open te stellen voor VN-inspecteurs. De VN-inspecteurs willen on der meer toegang tot gevan genissen voor terreurverdach ten in Irak, Afghanistan en de Amerikaanse basis Guantana- mo Bay op Cuba. Het is regel dat de inspecteurs zonder voorafgaan de kennisgeving onbeperkt toegang tot gevan genissen krijgen en onder.vier ogen met gedetineerden kun nen praten, net zoals verte genwoordigers van het Inter nationale Rode Kruis. De vier VN-monitors die de gevangenissen willen bezoe ken zijn folterrapporteur Theo van Boven, gezond heidsspecialist Paul Hunt en de juridische experts Leandro Despouy en Leila Zerrougi. Van Boven zei dat Hunt en hij de Amerikaanse regering al in maart om toegang tot Guant- anamo Bay hebben verzocht, maar nog op antwoord wach ten. Op de Amerikaanse basis zit ten meer dan zeshonderd vermoedelijke Taliban of Al- Qaida-leden vast, van wie het merendeel eind 2001 in Af ghanistan werd opgepakt. Verscheidene vrijgelaten ge vangenen zeggen in Guant- anamo te zijn gemarteld, wat door de Amerikaanse regering wordt tegengesproken. Van Boven zei dat hij en de andere VN-experts menen dat de mensenrechten in de na sleep van de terreuraanslagen van 21 september 2001 min der in acht worden genomen. Hij waarschuwde tegen selec tieve kritiek op Washington omdat er wel tachtig landen in de wereld zijn die zich schuldig maken aan foltering. brussel/gpd - Een 16-jarige Joodse jongen uit Wilrijk bij Antwerpen is gisteravond neergestoken door een groepje Noord-Afrikaanse jongeren. Zijn toestand is ernstig maar hij verkeert niet in levensge vaar. Burgemeester Patrick Janssens van Antwerpen heeft naar aanleiding van het incident gisteren spoedoverleg gevoerd met de politie en het Forum van Joodse Organisaties. Volgens het forum is sprake van een antisemitische aan slag. In Antwerpen wonen on geveer twintigduizend joden en dertigduizend moslims. De spanningen tussen beide be volkingsgroepen zijn de voor bije jaren hoog opgelopen als gevolg van de intifada, de strijd van de Palestijnen tegen de Israëliërs in de bezette ge bieden, die in september 2000 losbarstte. Vooral de chassidi sche joden zijn mikpunt van spot en haat. Het gaat van ver baal tot fysiek geweld. Joden krijgen op straat verwensingen naar het hoofd geslingerd en worden met stenen bekogeld. Ook werd er al een molotov cocktail gegooid ndar de syna goge. De aanval op de zestienjarige Antwerpenaar is het zwaarste incident tot nog toe. De jon gen was samen met drie ande re jongens, leerlingen van de Talmoed-hogeschool in Wil rijk, even voor elf uur 's avonds op weg naar huis toen ze werden belaagd door onge veer vijftien Noord-Afrikaanse jongeren, die hen met messen en ijzeren staven te lijf gingen. Drie jongens wisten zich op tijd in het schoolgebouw te verschansen. De vierde werd in zijn rug gestoken. Hij liep een geperforeerde long op. De daders gingen er meteen vandoor. Van hen ontbreekt elk spoor. door Hetty van Rooij brussel - Het wordt in Istanbul een bijeen komst die Navo secretaris-generaal Jaap de Hoop Scheffer niet gauw zal vergeten. Voor het eerst leidt hij volgende week een vergade ring van alle regeringsleiders van het bondge nootschap, inclusief president Bush.* Voor het eerst komt zijn functioneren als hoogste Navo-baas onder het vergrootglas. En zelf heeft hij zelf zijn nek uitgestoken, door aan te geven dat er bij de Navo heel veel anders moet. De timing van de Navo-top van staatshoof den en regeringsleiders is ditmaal voortreffe lijk. Twee dagen nadat de leiders weer uit Is tanbul vertrekken, dragen de Amerikanen in Bagdad de macht over aan de Irakezen. Daarmee is het onderwerp 'Irak' onmiddel lijk zwaarbeladen. Want is er voor de Navo een taak weggelegd in het land? En meer nog: kan het bondgenootschap dat aan? De aanloop naar de Irak-oorlog scheurde het bondgenootschap vorig jaar bijna doormid den, en nog steeds is de breuk niet helemaal gelijmd. Als het aan president Bush ligt, gaat de Navo na de machtswisseling een belang rijke rol spelen in het land, al is dat formeel vanaf 1 juli een zaak voor de Irakezen. De Franse president Chirac liet al weten dat een bondgenootschap waar Frankrijk deel van uitmaakt, in zijn ogen niets in Irak te zoeken heeft. Maar de Iraakse leider Iyad Allami heeft de Navo eerder deze week in een brief gevraagd om hulp en bijstand. „Hij vraagt meer dan de Navo kan geven. Daar moeten ze over denken", aldus een diplomaat. Waarschijnlijk rolt er in Istanbul een soort tussenoplossing uit de bus, en zullen de re geringsleiders instemmen met een 'onder steunende' Navo-rol voor het Iraakse leger- in-opbouw. Italië en Duitsland hebben hun diensten al aangeboden om Iraakse militai ren te trainen en op te leiden. Niet alleen politieke problemen belemmeren een grote rol voor de Navo in Irak, ook de operatie in Afghanistan staat in de weg. „Er is concurrentie tussen de prioriteit voor Af ghanistan en de prioriteit voor Irak", beaamt een Navo-diplomaat. De Hoop Scheffer maakt er geen geheim van dat de missie in Afghanistan voor hem op nummer één staat. „In Afghanistan moeten we laten zien dat we het kunnen. Daar staat onze geloofwaardig heid en onze toekomst op het spel", zegt hij. In noordelijk Afghanistan heeft de Navo zijn handen vol en het kost De Hoop Scheffer de grootst mogelijke moeite om de mensen en middelen bij elkaar te krijgen die hij daar- voor nodig heeft. Op papier hebben de 26 Navo-landen mensen en manschappen ge noeg. Maar als de verdragsorganisdatie aan de deur klopt, doen veel ministers van de fensie liever niet open. Ze weten dat het geld gaat kosten. Om dat euvel te verhelpen, heeft De Hoop Scheffer geopperd om militaire operaties voortaan op een totaal andere manier te gaan plannen. Hij wil niet steeds opnieuw afhankelijk zijn van de bereidwilligheid van de regeringen wanneer er een nieuwe missie opgetuigd moet worden. Als het aan hem ligt, krijgt de Navo permanent de beschik king over een beperkt maar noodzakelijk aantal militaire middelen die voor iedere missie opnieuw onontbeerlijk zijn, zoals ge vechtshelikopters en transportvliegtuigen. De kosten van die 'pool' zou over de 26 lid staten kunnen worden verdeeld, zodat een land dat over de brug komt niet langer auto- matisch voor de kosten opdraait. Maar een dergelijk plan kan alleen werkelijk heid worden als het Navo-budget omoog gaat, en dat zit er niet in. „Voorlopig onuit voerbaar", zo reageren Navo-diplomaten in Bussel. Landen als Groot-Brittannië, Frankrijk, Ne derland, Denemarken en Noorwegen vinden dat ze naar verhouding al veel te veel bijdra gen aan het bondgenootschap. De grootste frustratie van de secretaris-generaal vindt maandag bij de regeringsleiders in Istanbul dan ook maar weinig weerklank. Nóg meer geld is onbespreekbaar, al heeft 'Jaap' mis schien alle gelijk van de wereld. Of zoals een diplomaat het uitdrukt: „De secretaris-gene raal kan dit wel graag willen, maar het zit er niet in. Er zijn landen die geen enkel belang hebben bij een hoger Navo-budget. En dus is er domweg geen ruimte voor meeslepende initiatieven die veel geld kosten."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 37