if i kea-cijfers zijn emanipuleerd' a kabinet zet mes in recht op wao Leids Crucell vindt antistof tegen SARS memm mi— iiiii CINZAf NOORDWUK J Tel.: 071 362 30 38 mer van Koophandel beschuldigt onderzoeksbureau Vrachtauto ramt buurtsuper echtszaak over privacy luchtreizigers Penalty-trauma steekt weer de kop op Stroomstoring treft deel regio Shell-commissaris Wim Kok gedaagd Grieken sturen Frankrijk naar huis Klaar voor de volgende hittegolf? We maken er gehakt van! IKEA1 HoGEfCHOOl IN(-(0LMND Den HAAG HELPT fCHOLlELEN D/E TkV/JfELEw OvEL HOM fTUDIEKEU^JE. Goedemorgen Wat een krant. Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad Voortaan zonder angst in het hart het vliegtuig in - Forse schade bij brand in Leidse slagerij Shakespeare spelen op het Katwijkse strand Smal pandje met brede sortering sluit de deuren zaterdag 26 JUNI 2004 JAPANS RESTAURANT Hoofdstraat 129 t/o Mc Donalds Herstel zomer lanneke Dijke idorp/regio - De Kamer oophandel vindt dat er is inipuleerd met cijfers om te tn aantonen dat er een t is voor de vestiging van :ea in Leiderdorp. Volgens mer gaat onderzoeksbu- EIM willens en wetens niet n de juiste cijfers, en weet meente Leiderdorp dat. hebben herhaaldelijk de t cijfers aangeboden, maar S werken ze niet. Dan ga je 1 len aan de intentie van dit - i ut", zegt Kurt jan Wilten- i van de Kamer van Koop- el. amer gaat ervan uit dat rdorp koste wat het kost ilauw-geel woonwarenhuis en de grenzen wil. „Met oei zijn de cijfers geïnter- erd. Ze tellen de cijfers ge- i verkeerd op." De onder- ers van de drie woonboule- i in Leiderdorp en Zoeter - le/Hazerswoude delen die ng. De cijfers staan in een ort over detailhandel in de e regio, dat deze maand alle gemeenteraden wordt vastgesteld. Onderzoeksbureau EIM stelt in het rapport dat de verwachte omzet van Ikea Lei derdorp 60 miljoen euro is. De Kamer van Koophandel bekriti seert dat gegeven. „Wij weten op basis van cijfers van Ikea Delft dat de omzet daar 100 miljoen euro is en verwachten dat ook Ikea Leiderdorp tot zo'n bedrag komt. De meeste koopkracht voor Ikea komt uit je eigen regio, dus het is kanni balisme van je eigen aanbod. De bestaande meubelzaken zullen hier heel veel van te lij den hebben." Bovendien, zegt Wïltenburg, moet de hoeveelheid extra pro ducten als voedsel en accessoi res die Ikea verkoopt, niet over het hoofd gezien worden. „Dat gaat ten koste van zaken als V &D, Hema en winkels in Win kelhof." Wiltenburg rept over tal van andere fouten. „Er staat dat er 110.000 vierkante meter woonwinkels in de Leidse regio, Duin- en Bollenstreek en Rijn streek zijn, maar dat is 200.000 vierkante meter." Manipulatie van de cijfers, concludeert de Kamer. „Als iemand per se iets wil, gaat het linksom of rechts om om op die conclusie uit te komen." Onderzoeksbureau EIM werpt de kritiek verre van zich. „Wij manipuleren geen cijfers en schrijven nooit naar een opdrachtgever toe, want dan zouden wij onze naam niet hoog kunnen houden", zegt onderzoekster Nienke Sipma. Volgens haar zit de Kamer fout als ze-uitgaan van een omzet van 100 miljoen euro voor Ikea in Leiderdorp. „Dat is het cijfer van Ikea Delft, maar dat is een pilotvestiging." Ook de Leiderdorpse wethou der van economische zaken La- man neemt de kritiek niet seri eus. Hij hecht meer belang aan de cijfers van onderzoeksbu reau EIM dan aan die van de Kamer van Koophandel. „Wij hebben de bezwaren van de Kamer van Koophandel aan het EIM voorgelegd. Dat heeft niet tot cijferwijzigingen geleid." Het verwijt dat Leiderdorp kos te wat kost op de Ikea-kaart wil komen te staan, ontkent La- man. Pagina R3: Relatie ondernemers en Leiderdorp verstoord issel/anp-rtr - Het Euro- s Parlement stapt naar het van Justitie om de omstre- doorgifte van passagiers- evens naar de Verenigde en te verbieden. Dat heeft lementsvoorzitter Cox gis- :n laten weten, parlement heeft het ak- haag/gpd-anp - Het kabinet gaat het zetten in het recht op wao. Een werk- die tijdens ziekte volledig krijgt jetaald, verspeelt zijn recht op een uitkering. De bonden hebben woe ster De Geus (sociale zaken) gaat wet- regelen dat werknemers die in het de jaar van hun ziekte hun loon volle rijgen doorbetaald (in plaats van de elijke 70 procent) geen recht meer heb- op een wao-uitkering. Zo wil De Geus koord herhaaldelijk veroor deeld uit angst voor de privacy van passagiers. De Europese Commissie legde de mening van het parlement naast zich neer en gaf half mei het groene licht voor het verstrekken van de persoonsgegevens. De beslissing om een rechts zaak aan te spannen is na uit gebreid overleg genomen, al dus Cox in een verklaring. „Zij weerspiegelt de zorg die door een grote meerderheid van het Europees Parlement wordt ge voeld om de fundamentele rechten en vrijheden van Eu ropese burgers te verdedigen." kerkrade - Een Duitse vrachtwagen heeft gisteren rond het middaguur aan de voet van een steile afdaling in Kerkrade de gevel van een buurtsuper geramd. De chauffeur kwam bij de botsing om het leven. In de in gestorte winkel werd gisteravond laat nog gezocht naar twee medewerkers. Voor hun leven werd gevreesd. Het zoeken naar slachtoffers kon pas vijf uur later beginnen, omdat de brandweer de felle brand met zware rookontwikkeling toen pas meester was. Bovendien stond de winkel, waar de vrachtauto de complete diepvries- en vlees afdeling, de koelcellen en de keuken had ver nield, op instorten. Door de enorme knal was de bovenliggende verdieping al boven op de vrachtauto met oplegger terecht gekomen. De vrachtwagen, die geladen was met zware staalplaten, kampte waarschijnlijk met ka potte remmen. Ooggetuigen hebben de chauffeur op de steile helling, op ongeveer 250 meter van de T-splitsing waaraan de su per stond al doorlopend horen claxonneren. Met het portier open riep de chauffeur op het laatst: 'Keine Bremsen, keine Bremsen!' Pagina Binnenland: Donderend geraas, een klap en overal stof. Foto: EPA (advertentie) Volg het debat met Paul Cliteur op www.oassaaenoroi ect.com §20/23' leiden - Zo'n 850 Leidse en 900 Oegstgeestse en Rijnsburgse huishoudens hebben gister middag tussen 13.30 en 15.00 uur zonder stroom gezeten. De stroomuitval werd veroorzaakt door een storing in een van de Leidse hoogspanningskabels. Wat precies de storing heeft veroorzaakt en welke kabel de boosdoener was, is volgens een woordvoerder van energiebe drijf Nuon nog niet bekend. In Leiden werden vooral de huis houdens in de Hoge Mors ge troffen. Nuon heeft na ander half uur, door omschakeling van de hoogspanningkabels, de stroomtoevoer weer op gang gebracht. Washington - Een groep Ame rikaanse pensioenfondsen met investeringen in Shell heeft in de VS een proces aangespan nen tegen de top van het Brits/Nederlandse concern. De investeerders willen dat 26 Shell-mensen - onder wie com missaris Wim Kok - verant woordelijk gehouden worden voor begin dit jaar aan het licht gekomen gesjoemel met oliere serves en bedrijfsresultaten. De aandeelhouders zijn daar de dupe van geworden, omdat de koersen kelderden. lissabon - Regerend Europees kampioen Frankrijk is gister avond op het EK voetbal naar huis gestuurd door Grieken land, dat met 1-0 won. (advertenties) zieken stimuleren weer aan de slag te gaan. Hij kondigde dat aan nadat de bonden de afspraken in het najaarsakkoord (onder meer over de ziektewet) van tafel hadden geveegd. Omdat in vrijwel elke cao is gere geld dat tijdens ziekte volledig wordt door betaald, legt De Geus zo de bijl aan de wor tel van wao. In datzelfde najaarsakkoord beloofden de bonden hun looneisen te matigen, maar nu dat van de baan is, zullen de vakbonden loonsverhogingen eisen. De Geus zei gis termiddag dat hij dergelijke cao-afspraken niet algemeen bindend zal verklaren. Nu is het zo dat een afgesloten cao geldt voor alle bedrijven, ook voor ondernemingen die geen cao afsluiten. Het kabinet zet rijn plannen met vut- en prepensioen door. De premies zullen voortaan belast worden, waardoor het duurder wordt geld oprij te zetten om eer der te stoppen met werken. Alleen voor wie op 1 januari 2006 60 jaar of ouder is veran dert er niets. COMMENTAAR ONS ORANJE ivond de kraker Nederland- len. Spanning en sensatie, tn allen in het oranje uitge- voor de buis. Want de con- :rse mag Dick Advocaat dan als een molensteen om de hangen, als het erop aan staan we vierkant achter team. wel... Ons team! Oranje is ons. Niet van Advocaat En van de spelers. De enige dat het volk massaal natio- tische gevoelens durft te ren, de amte letterlijk rpt, is als Oran- leelt En wint daar gaat het ndelijk om. e hakken-over- oot kwalificatie is plots de :k op Advocaat verstomd, is de beurt aan de Jan Mui- om er van langs te krijgen, ritici zijn plotseling te ver an. Oproepen tot steniging de bondscoach kunnen idi- op verkeerde gedachten gen. Alsof idioten kunnen ;en. Algemeen Dagblad, altijd aan in de rij Advocaat-bas- presteerde het gisteren in pening van de krant om een rij politici over de doorge- ten 'demonisering' van Dick olsen. De 'verrassende' uit- Bill Meyer slag van de peiling was dat de critici inderdaad te ver zijn ge gaan. Onzin, natuurlijk. Het is de rol van columnisten om de samen leving door een gekleurde bril te bekijken. Om op de man te spe len. Dat heet ironie. Het gaat hier bovendien om voetbal, niet om het einde van de wereld. Zelfs Jan Mulder houdt van Oranje. Hij speelt een rol. Ac teert In plaats van zich voortdu rend de gordijnen in te laten ja gen, moet Advocaat de kritiek pareren of weg lachen. Laten we eerlijk zijn. Oranje heeft tot nu toe bitter weinig laten zien. Is gekwalificeerd dankzij het superieure spel van de Tsjechen. En dan dé wissel in dé wedstrijd. Een onbegrijpelij ke fout van de coach. Jammer, maar het is niet anders. Waarom mag je daar niets van zeggen? Wil Advocaat Jan Mulder (en de miljoenen andere aspirant- bondscoaches) de mond snoe ren, dan moet Oranje vanavond tegen de Zweden wat laten zien. In de opstelling en in het spel Komt het misschien toch nog goed tussen die twee. loulé - Ook voor Oranje begint vandaag de knock-outfase van het EK. De eerste kwartfina le (Portugal - En geland) eindigde meteen in een bloedstollende penaltyserie, het nationale Neder landse voetbal trauma. En dus ging het aan de vooravond van Nederland-Zweden bijna ner gens anders over: pingels. Wie o wie gaat er penalty's ne men wanneer er na 120 minu ten voetbal een gelijke stand op het bord staat? Dat was de grote vraag natuurlijk. Pierre van Hooijdonk probeerde de dis cussie nog even af te kappen: (advertenties) PORTUGAL door Wilfred Simons leiden - Het Leidse biotechno logiebedrijf Crucell heeft een antistof ontdekt tegen het SARS-virus. Het antilichaam beschermt fretten tegen SARS. Crucell-onderzoeker Jan ter Meulen noemt het middel 'een eerste stap' naar de ontwikke ling van een vaccin dat geschikt is voor mensen. Het middel biedt bescherming tegen be smetting met SARS en verlicht de ziekteverschijnselen bij reeds besmette mensen. Een artikel over de bevindingen van Ter Meulen is vandaag gepubli ceerd in het gezaghebbende medische tijdschrift The Lancet. Het middel is getest op dieren die door de Rotterdamse viro- loog Ab Osterhaus speciaal rijn gefokt voor het testen van in fecties als SARS. Het onderzoek had plaats in het Erasmus Me disch Centrum Rotterdam. In middels is Crucell in staat om zoveel van de antistof te produ ceren, dat er klinische testen mogelijk worden. Juist gisteren maakten Ameri kaanse onderzoekers bekend dat rij ook werken aan een vac cin tegen SARS. De eerste proe ven op apen zouden 'bemoedi gend verlopen'. Wetenschappe lijk directeur van Crucell Jaap Goudsmit zegt echter trots dat zijn bedrijf met het 'krachtige middel' een voorsprong op de concurrentie heeft behaald, 'die Crucell in de verdere product ontwikkeling wil benutten'. Goudsmit verwacht al snel de eerste klinische testen. De dodelijke longziekte SARS brak in 2002 voor het eerst uit in China. In totaal rijn er acht duizend patiënten geteld, van wie er zevenhonderd rijn over leden. Hoewel de Wereld Ge zondheids Organisatie de riekte op dit moment onder controle lijkt te hebben, blijft het gevaar op een nieuwe uitbraak aanwe zig. Nog in april en mei was er een uitbraak in China. Crucell kan nog niet zeggen wanneer het middel op de markt komt. Als potentiële klanten denkt het Leidse bedrijf aan toeristen en zakenlieden die naar risicogebieden reizen en die het virus mee terug kun nen nemen naar hun land van herkomst. Verder denkt Crucell aan het inenten van grote groe pen mensen tijdens een uit braak van SARS. Bedrijfsschoonmaak: kantoren, bedrijfspanden, sportcentra en instellingen voor informatie: 071-5232308 „Volgens mij moeten we eerst gewoon voetbal len hoor. Of wil len jullie gelijk strafschoppen gaan nemen?" Dat laatste is na tuurlijk een heel erg beroerd idee. Oranje werd mid dels strafschop pen achtereen volgens uitge schakeld op het EK van 1992, het EK van 1996, het WK van 1998 en het EK van 2000. Vooral die laatste strafschoppenserie, in de halve finale tegen Italië, zorgde voor een nationaal trau ma. Opvallend genoeg oefende Oranje de voorbije weken nooit of te nimmer op het nemen van strafschoppen. Bondscoach Dick Advocaat heeft sinds de playoffs tegen Schotland wel een lijstje met spelers die nor maal gesproken bereid rijn een penalty te nemen. Maar ja, daarop staan de namen van Roy Makaay, Pierre van Hooij donk en Mare Overmars; spe lers die in principe niet in de basis staan. Frank de Boer, de man die het tegen de Italianen in 2000 presteerde om twee strafschoppen te missen, staat niet meer op de lijst. „Ik laat ze deze keer maar aan me voorbij gaan." Dat Nederland bulkt van het zelfvertrouwen na de goede duels tegen de Tsjechen en Let ten werd gisteren nog eens on derstreept. De spelers en de coach kijken alweer verder dan de kwartfinale. Frank de Boer was wel heel duidelijk: „We rijn allemaal gekomen voor maar één ding: die Cup omhoog hou den. Als dat niet lukt, is het te leurstellend." Weber koeltechniek B.V Leiderdorp Tel 071-54 55 656 vv.weberkoeltechniek.nl Val aan! 1 Vandaag 11 Zweedse ballen op 2 het menu (ook op zondag bij IKEA Amsterdam, Delft, Hengelo en Sliedrecht). 3.73- Ma »/mvr 10-21 uur. Za 9-18 uur. Zondag 27 juni 10-17 uur 0900-235 45 32 {0.10/min) 1 Ik mi wei ao'w een OP EEN GEfPHEK.' Twijfel je nog over welke opleiding je wilt gaan volgen? Neem dan op werkdagen tussen 08.30 en 17.30 uur contact op met Jessica Vermij voor een persoonlijk gesprek. Telefoon: 070 - 312 05 72 of mail naar Jessica.Vermij@INHOLLAND.nl Hogeschool inhdlland Den Haog Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend, 4 weken voor 9,75 tfja ik ontvang graag 4 weken lang iede^ ochtend i Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 0,41 per dag! j Naam: DM V 1 Adres: I 1 Postcode/Plaats: Geboortedatum: I e-mailadree: Stuur deze bon op ln een onge frank eerde envelop naar Leidsch Dagblad. T a v. Afdeling lezereservioe, Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook: 0800-1711 (gratie) of surf naar www.leidsohdagblad.nl. (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 2004). Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoon gegevens. In het colofon van de krant treft u nadere informatie aan. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 33