SCHRIJVENDE LEZERS «w Leiderdorp verkwanselt erfgoed eiderdorp kan op andere manieren geld besparen in plaats van kil bezuinigen 3or raadsleden gaat icht boven voetbal R9 ^meente Leiden geeft geld it aan de verkeerde zaken J)uw Leidse universiteit j) vliegveld Valkenburg oet onze wijk de dupe zijn van al die iwakheden in bestuur en planologie? Twee supermarkten lijkt mij wel genoeg in Hazerswoude-Rijndijk Waar blijft oplossing parkeerprobleem? Twee man, één woord: nooit meer iets over het parkeren gehoord! Geldklopperij Smerige politiek Medemenselijk Ruimte genoeg Wildplassen Naaktvoetbal Echte Totti ZATERDAG 26 JUNI 2004 is mijn verbazing als ik in de krant nsdag 8 juni lees dat Leiderdorp af de kinderboerderij, de heemtuin, embad De Does en het Milieu-Edu- Centrum. Dit omdat de gemeente len geld meer voor heeft. Is dit nu het li e beleid van de twee CDA-wethou- lc heb altijd gedacht dat het CDA be- ras met 'groen' en althans eerbied e schepping hoog in het vaandel zou n staan. Maar blijkbaar hebben ouders de macht gegrepen, niet al- het CDA, maar daarmee ook direct het gemeentehuis. Het komt mij n'< el erg koud en kil over. Net of er geen wegen zijn om - structureel - geld aren. Uit het Leidsch Dagblad van enige weken geleden begreep ik, dat er nog sprake was van mogelijke besparing op personele kos ten in het gemeentehuis met 5 tot 10 pro cent. Zijn die nu opeens helemaal buiten beeld? Efficiencyverhoging en kwaliteits verbetering van de organisatie horen in middels tot de dagelijkse praktijk in elk zichzelf respecterende instelling. Hiermee is vlotweg 10 tot 15 procent winst te boe ken, als de organisatie - dat wil zeggen: de leiding - dat wil. Als dit nu uit beeld blijft, vraag ik mij af wie het in het gemeentehuis voor het zeggen heeft. De ambtelijke top, B en W of de gemeenteraad? Verder heb ik vanuit mijn eigen ervaring nog een suggestie die tonnen euro's kan uitsparen op het groenbeleid, maar die niet ten koste hoeft te gaan van het welzijn van de Leiderdorpers. Deze kan gemakkelijk ge realiseerd worden, als de (politieke) wil er maar is om dat door te willen voeren. Ik heb uit betrouwbare bron begrepen, dat de kosten voor groenonderhoud de afgelopen jaren met 50 procent zijn toegenomen en dat het groenbeheer de laatste jaren is uit besteed aan groenonderhoudsbedrijven. Ik heb verder begrepen dat dit werk niet openbaar wordt aanbesteed, maar dat aan slechts een drietal aannemers wordt ge vraagd om hier offertes voor te maken, waarop het werk gedurende meerdere ja ren aan één van hen wordt gegund. Van nabij weet ik van de provincie Zuid- Holland dat deze, door toepassing van exact dezelfde werkwijze, jarenlang tot 35 procent te veel heeft betaald voor dit on derhoud. Oorzaak: de onderlinge concur rentie tussen aannemers werkte niet lan ger. Op het moment, dat Zuid-Holland weer overging tot openbaar aanbesteden van haar werkzaamheden in het buitenge bied van het district Oost in 2002, bleek dat de gemiddelde aanneemsom daar voor alle werkzaamheden gemiddeld 35 procent la ger uitkwam dan in 2001. Hiermee werden vele miljoenen euro's uitgespaard. Dit betrof overigens niet alleen het groen onderhoud, maar ook de aanleg en onder houd van wegen en waterlopen. Dus bui ten het groen zijn er mijns inziens nog vol op manieren om geld niet overbodig te hoeven doneren aan aannemers, die vol gens het gemeentebestuur niet met elkaar hoeven te concurreren. Hoe is dit overigens geregeld voor het Cen trumplan en het W4-plan? Geldt daar ook onderhandse aanbesteding voor? Openba re aanbesteding daarvan kan dan nog heel wat opleveren. Ik vraag mij af of het ge meentebestuur met een dergelijke handel wijze niet indruist tegen voorschriften van de EU met betrekking tot openbaar aanbe steden. Ik zou van een voortvarend ge meentebestuur hebben verwacht dat het na de bouwfraude zijn interne werkzaam heden eens goed tegen het licht gehouden zou hebben. Ik hoop dat de gemeenteraad, in het belang van de Leiderdorpse bevolking, zijn nieuwe rol als controleur van het college van B en W daadwerkelijk opneemt en zorgt dat het geld in Leiderdorp op een meer verant woorde wijze wordt uitgegeven. En in elk geval dat het niet langer wordt uitgegeven aan aannemers die niet met elkaar hoeven te concurreren. Als daarna blijkt dat de Lei derdorpse portemonnee echt leeg is, be grijp ik dat er pijnlijke keuzen gemaakt moeten worden. Maar voor die tijd vind ik de huidige plannen niet te verkopen aan de Leiderdorpers. J.C. Meijles, Leiderdorp. irbazing heb ik kennis ge il van een niet onderte- irtikel betreffende de issievergaderingen in de n het Leidsch Dagblad juni 2004. De journalist h terecht geschaamd n n zijn naam te zetten on- ra hierin geëtaleerde me- ee die treffend illustreren 0f r de maatschappij inmid- gestupificeerd. ie,ldscommissie Burger en pri ïr vergadert omdat een voor de burgers van ;eest belangrijke beslui- ria nomen moet worden in V dsvergadering van 1 juli. n heel jammer voor de „dliefhebbers onder de n eden dat zij niet naar de !e j wil ik mijn mening ge- os rer de bezuinigingen van neente Leiden. Mensen t( n uitkering ontvangen s'; geen woontoeslag meer w t de huurverhoging gaan a ;nsen er weer 60 tot 70 a ip achteruit. Dit alles zal asen nog dieper in de S^imen brengen. Er wordt »ld door de gemeente uit- lat en en de eigen mensen l- weer de dupe van. ommige zaken heeft Lei- l& el geld: 150.000 euro voor nde steden bijvoorbeeld uitkering voor 120 illega- wedstrijd kunnen kijken. Voor journalisten geldt wellicht een andere code, maar voor volks vertegenwoordigers moet plicht nu eenmaal voor plezier gaan. Het blijft een hoogst wonderlijk gegeven dat men in de krant zijn verbazing moet uiten over het feit dat niet iedereen collec tief het bijltje erbij neergooit om op te gaan in de simpelheid om ons heen. Voetbal is leuk, hang vooral de vlag uit, zet een gek hoedje op en spuit de kat oranje, maar laten we wel pro beren de zaken in proportie te blijven zien. Mr. M. Slinkman, griffier van de gemeenteraad van Oegstgeest. len. En wat dacht u van 150.000 euro voor een kunstwerk van Jan Wolkers, 170.000 euro voor een website en ga zo maar door? Er wordt veel geld ver spild, maar waar het nodig is, daar is geen geld voor. Jan Wol kers lacht zich rot, evenals de il legalen, maar zo krijg je ze nooit weg. De gemeente maakt zich meer zorgen over asielzoe kers en illegalen dan over haar eigen mensen. Er zit een vieze lucht aan het gemeentebeleid. J. Betgen, Leiden. De Heemtuin heeft met haar grote soortenrijkdom van flora en fauna, een grote educatieve waarde. Archieffoto: Hielco Kuipers th Pi t er naar uitziet dat het ;ld Valkenburg beschik- omt voor andere bestem- n ontstaat er, eenmalig, degelijkheid om de Leidse 1,( rsiteit als campus te her- Xf ;n op dit vliegveld, n i kt een win-win-situatie owel de universiteit als- lor de gemeenten Leiden kenburg. Leiden krijgt ucht in de stad, de stu- nhuisvesting verbetert terwijl, via een iets gewijzigd tracé van de sneltram, de stu denten toch in vijf minuten weer in het centrum van Leiden kunnen zijn. De mogelijkheid voor dit campus-model is er nu! Als het vliegveld eenmaal ver snipperd is, is deze mogelijk heid verkeken. J.C.A. Peeters, Voorhout. De vereniging 'Houdt Leiderdorp Groen' heeft kennis genomen van de op han den zijnde bezuinigingen van de ge meente Leiderdorp. Helaas moeten wij ook nu weer constateren dat het 'groen gesnoeid' gaat worden. Letterlijk wordt er al fors gesnoeid en dan gaat figuurlijk snoeien er moeiteloos achteraan. Mak kelijk: er spelen geen eigen belangen een rol, dus misschien kan gemeente ook nog eens geruisloos snoeien. Wij zijn tegen dit beleid en wij zijn er van overtuigd dat hier sprake is van een kortetermijnvisie. Eens stond Leiderdorp bekend om zijn groene karakter en de bijzondere soor ten planten die ervoor kwamen. De Heemtuin is het resultaat van zo'n 35 jaar zorgvuldige opbouw en onderhoud; diverse biotopen zijn op een klein op pervlak op unieke wijze bij elkaar ge bracht en hebben daardoor een grote natuurwaarde. De Heemtuin heeft met haar grote soortenrijkdom van flora en fauna, een grote educatieve waarde. Rondleidingen worden gegeven zodat mensen meer inzicht krijgen in diverse ecologische processen. Een milieuedu-- catief centrum zal deze functie alleen maar versterken. De Heemtuin in haar huidige vorm kan alleen blijven bestaan als deskundig onderhoud plaats vindt en er ruimte is voor nieuwe ideeën. Laat de gemeente de Heemtuin los, dan is dit een verkwanselen van Leiderdorps erf goed. En dat niet alleen: doordat de ge meente steeds laat zien dat natuur niet belangrijk is, zal deze visie worden uit gedragen naar kinderen. Wat hiervan de gevolgen zijn hoef ik u niet te vertellen. Wel zijn wij van mening dat de gemeen te hierin een verantwoordelijkheid heeft en niet alles zomaar kan afschuiven. Ook bezuinigen op groenonderhoud is desastreus. In onze overvolle regio is het juist belangrijk het groen goed te behe ren. Uiteindelijk heeft ieder mens be hoefte aan groen in zijn omgeving. Er is toch ook niet voor niets een groenstruc tuurplan opgesteld in 2000 en aangeno men door de raad? Of is deze studie Misschien moet er eens gekeken worden hoe er bezuinigd kan worden op het maar inhuren van externe adviesbu reaus. Hoeveel geld is de gemeente hier aan al kwijt voor bijvoorbeeld die ambi tieuze centrumplannen? Misschien moeten we een stapje terug doen, maar dan op al het 'meer' wat we willen. Wees toch zuinig op wat je hebt aan natuurlij ke biotopen en durf hierin te investeren. Want groen is een investering voor de toekomst. Denk aan de toekomst. Hoe kunt u nog bewoners aantrekken of behouden bin nen een gemeente zonder groen? Namens de Vereniging Houdt Leiderdorp Groen, Marijke FJ. Alderlieste (secretaris), Leiderdorp. 3C t artikel 'Bewoners Lei- jjiiidwest praten wethou- (LD 4/6) wil ik reageren, egrijpelijk van de oude- ider ons dat ze het sluip- ir niet zien zitten. De oor- !ej s naar mijn mening de afgestelde verkeerslich- de Churchilllaan. En zo- -je e gemeente het goed jjgdat de Lammebrug in de ,je loor scheepsverkeer ge- ^2 ;rd mag worden, blijft dat zo. Die rotbrug en de ontoerei kende Europaweg vormen de zwakke plek in alles. Zolang je dat niet oplost, zal niet één maatregel werken. De hoge snelheid waarmee het sluipverkeer zou rijden, daar is nog genoeg aan te doen. Maar een eventuele afsluiting Van de Brahmslaan maakt me angstig, of beter gezegd: claustrofo bisch. Moet onze wijk de dupe zijn van al die zwakheden in bestuur en planologie? Het zou heel gevaarlijk zijn bij ernstige calamiteiten als iedereen de wijk zou willen ontvluchten. Je moet er niet aan denken toch? We zijn al meer dan goed voor ons is, ingesloten. Trek de denktank eens goed open en doe er iets mee dat voor iedereen goed is. LC. van de Graaf, Leiden. iactie op het artikel 'Zorgen over bouwplan upermarkten'. Er valt veel te zeggen over lin. Twee supermarkten lijkt mij genoeg in i swoude-Rijndijk en als deze dan veel groter /er in worden bij een verplaatsing naar deze 'e locatie, dan komen ze ook tegemoet aan tere vraag van nieuwe klanten die in de nu iwen nieuwe woningen tussen Rijn en rail i te wonen. Dat er dan ook veel meer par- 3] limte komt, lijkt logisch. v irlanden zie je enorme supermarkten an- lopcentra die een groot assortiment aan- ek In Nederland mag zoiets niet, met gevolg fo en vaak van hot naar her moet om het ge- otl e artikel te bemachtigen. Hoeveel Rijndij- st, ie ik niet in de Winkelhof in Leiderdorp of of Herenhof in Alphen aan den Rijn? Die blijven allemaal thuis als het assortiment van de supermarkten hier ter plaatse daarmee vergelijk baar wordt en dat is ook goed voor het milieu want men doet de boodschappen meestal niet op de fiets. De belangen van de andere middenstanders in het huidige Da Costasingelcomplex moeten wel meegewogen worden bij dit project en evenzo dient er compensatie te worden gegeven bij de verplaatsing van het industriële bedrijf aan de Willem Kloosstraat. Wat minder hoog is wellicht gewenst. Na zorgvuldige uitwerking van de fi nanciële consequenties voor alle betrokkenen kandan een op de toèkomst gericht besluit wor den genomen. P.S. Rhljnsburger, Hazerswoude-Rijndijk. Wat is het toch moeilijk voor Leiden om het parkeerprobleem op te lossen. Vele wijken heb ben last van parkeeroverlast. Bewoners willen zelfs betalen om de overlast op te lossen. Maar, zo denk ik, wat wordt er dan opgelost? Dit is al leen maar goed voor de gemeentekas. Wat ge beurt er met al dat geld? Parkeerplaatsen erbij? Nu, dat zou prachtig zijn. Maar helaas. Het moet toch duidelijk zijn dat dit werkt als een olievlek die zich uitbreidt tot aan de gren zen van Leiden. Allemaal betalen en geen plekje meer dan voorheen om te parkeren. J. Hensen-Blansjaar, Leiden. 'Wethouder breekt beloftes' is op pagina R1 van donderdag 17 juni de uitspraak van WD- raadslid Sleijster. Met het col legeprogramma onder zijn kussen slaapt hij er blijkbaar niet van en zo laat zijn geheu gen hem (en ook zijn CDA- collega Lieverse) in de steek. Gelukkig kan Groenlinks- raadslid Van Delft hen uit de droom helpen: in de laatste vergadering van de commissie Economie en Verkeer, voorge zeten door Jan Laurier, heeft wethouder Pechtold al gezegd dat hij de Tuinstadwijk zonder de Staalwijk wilde enquêteren. Dat is overigens een wijk met meer straten dan Vreewijk en duidelijk gescheiden van Staalwijk door de verkeersader Koninginnelaan. In de vergadering was een ver zoek om betaald parkeren aan de orde van de Zoeter- woudsesingel-bewoners aan het stukje, dat veel mensen voor Witte Singel houden, na melijk het deel tussen de Lam- menschansweg en de Heren straat. Er bleek toen dat er in de raad voldoende steun voor zou zijn maar dat er geen voorstel van het college zou komen voor de uitslag van een in de Tuinstadwijk te houden enquête. Namens die 90 procent van de bewoners, die al sinds 2001 vraagt in dit stadsdeel betaald parkeren in te voeren, is de le den van de raadscommissie gevraagd om een voorstel aan de raad te doen. Vanuit enkele fracties is daar op geantwoord dat ook zij die enquête zouden afwachten. Van de WD en de CDA-frac- ties kwam tot dusver taal noch teken. Daar zijn wij nog steeds hoogst verbaasd over. Het is niet liberaal en niet netjes: on acceptabel! H. Lodder, Leiden. Het is het gemeentebestuur alleen te doen om meer geld binnen te krijgen, niet om de overlast door parkeerders te bestrijden. Geef de bewoners van deze wijken een gratis parkeerver- gunningen, dan is het ge meentebestuur goed bezig. CJ.H. Kwik, Geldklopperij! Leiden. Archieffoto Dick Hogewoning Van B en W van Leiden word je niet goed. Ze willen nu voor de vijfde maal in Tuinstadwijk een referendum/enquête houden omdat ze gehoord hebben dat de bewoners nu meer par keeroverlast hebben. Natuurlijk is er nu meer last, als eerst de Herenstraat op de schop gaat en daarna aan twee zijden de Lammenschans. Ik vind dit smerige politiek om de mensen zo iets onder de neus te duwen. Ik hoop dat de bewoners daar niet in trappen. En zullen begrijpen dat ze er toch niets mee op schieten. PJ. Haakman, Leiden. Een patiënt komt te overlijden. Zijn vrouw (geen kinderen) blijft eenzaam en alleen achter. Bij thuiskomst wil ze als beetje afleiding de tv aanzetten. Maar nu juist op deze dag zijn alle zenders uitgevallen. Dus hele maal stilte in huis. Maar of het zo moet wezen, komt tegen de avond haar huis- ajrts even langs om te horen hoe het met haar gaat. Ook het pro bleem tv komt ter sprake. De dokter vraagt mevrouw of ze een handleiding van de tv heeft. Ja dus. En wat geschiedt? In korte tijd staan alle 34 zenders op de buis. Dit is nu wat er wordt bedoeld met medemen selijkheid. En ik vind dit het vermelden meer dan waard. M.C.TK. van den Berg, Leiden. Vreemd dat er mensen zijn die denken dat er voor 200.000 wo ningen in Zuid-Holland geen plaats is. Zij zijn vast nog nooit op de eilanden geweest De Hoekse Waard en vooral Goe- ree-Overflakkee zijn grote vrij lege polders met enorm veel ruimte. Terwijl de provincie klaagt over gebrek aan ruimte hebben wij hier ruimte in over vloed en voert het provinciebe stuur een restrictief beleid met betrekking tot woningbouw hier. Gemeenten hier mogen maar zeer weinig woningen bouwen terwijl de provincie el ders de woningen niet weet weg te zetten. De hoeveelheid woningen die gemeenten hier willen bouwen zijn peanuts op het totaal van 200.000 en toch worden we hier gekort. Erg vaag allemaal. H. van Helden, Sommelsdijk. Zondag 13 juni, nog vóór 12.30 uur, Jan van Houtkade: in nog geen 5 minuten zagen we zeker 10 marathonlopers, onder wie ook vrouwen, wildplassen te gen de kastanjebomen. Waren er onvoldoende of helemaal geen plashokken op de start plaats? Kortom, volgende keer andere route graag. I. van Leeuwen, Leiden. Heb ik iets gemist? Zijn de spel regels veranderd? Twee jaar na het WK zag ik weer eens een hele voetbalwed strijd. En keek ik vol verbazing naar het kennelijk straffeloze geduw en getrek over-en-weer. Vooral Jaap Stam was er sterk in; na ontvangst van een gele kaart complimenteerde de tv- commentator hem zelfs dat hij op ongeoorloofde wijze een Duitse aanval had gebroken. Ook in het Leidsch Dagblad van vanochtend las ik geen enkele kritische noot daarover. En moeten we ons dan nog verba zen over de spelverruwing bij ook die lieve kleine voetbal jochies? Zulke 'sporters' staan, ook met kleren aan, puur voor paal. Zou 'naaktvoetbal' een oplossing zijn? Dan valt er in ie der geval minder aan shirtjes te trekken. Thea Pieterse, Lelden. Op de sportpagina van vrijdag 18 juni staat: 'Dit is niet de ech te Totti' (de speler die een te genstander in het gezicht spuugde). Volgens mij is dit juist wel de ware Totti! In de sport komt nu eenmaal de ware aard van een 'beessie' naar bo ven en bleek hij een ordinaire proleet te zijn. In het burgerlijk leven zal Francesco best een aardige jongen zijn, au fond ontbrak hem enige beschaving. Geen zielige verhalen van dure advocaten, alsjeblieft. Gewoon een terechte straf. C. van Geen, Leiden.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 31