a Shakespeare op het Katwijkse strand KUNST CULTUUR 0 Vieze voetbalkousen en kleffe witte broodjes Een vrolijk, vlot zomerconcert Global Experience in Leiden P Kennismaken met literatuur in OegstgeeP muziek recensie Lidy van der Spek Concert: Leerlingen en docenten van de Muziekschool Leiden en Omstreken. Gehoord: 25/6, Stadsgehoorzaal, Leiden. Op "When the Saints go Mar ching in' komen ze zigzaggend door de Stadsgehoorzaal naar voren gelopen, een slagwerker en vier saxofonisten. Een leuk introotje op het concert gege ven door leerlingen en docen ten van de Muziekschool Lei den en Omstreken. Het Blokfluitensemble twee rij en dik steekt van wal met een fuga in a die in allerlei kleuren en lagen door elkaar draait. Dat klinkt echt mooi omdat iedere fluit zijn eigen hoogte en diepte heeft, de piccolo zilver en hel tot de kanjer van een contra basfluit die berelaag gaat. De klankkleur in 'Stemming' van Petersson-Berger is niet altijd even mooi op elkaar afgestemd, maar er zijn genoeg momenten van fraai en sfeervol samenspel. Aimée en Rogier, de slagwer kers van de eeuw, gaan uit hun dak in een opruiend 'Drum duet'. De verschillende ritmes, die door twee rustige slagen op de trommel worden geïntrodu ceerd, worden steeds vuriger aangedikt met kletsende bek kenslagen, maatvast en swin gend. Het Accordeonensemble o.l.v. Jeannette van de Kruijff laat punt één horen hoe subtiel dat zachte coloriet kan wiegen en warmen in de zoete Berceuse van Jacques Ibert. En in de 'Pa rade foraine' van Révil krijgt groot en klein de gelegenheid om uit te blinken en te smullen van lekker samenspel. Een van de hoogtepunten is het optreden van kinderen die de cursussen 'Ontdek muziek' en 'Spelen met muziek' volgen. De juf Henny Marée werkt spon taan en aanstekelijk met haar leerlingen, doet alle bewegin gen zo superritmisch en jazzy voor, dat de hele club enthousi ast meedoet, bijvoorbeeld in het 'Zenuwenlied'. Alles wiebelt en kriebelt, trilt en bibbert aan de kinderen maar ingepakt in strakke grappige ritmes en ac centen, op de woorden 'Ik ben zo zenuwachtig, want over 7 dagen is het feest!' Het Jeugdkoor met Wim de aan de piano zingt homogc en wat meer is mooi transp rant. Hooguit in de hoogste r gionen wat minder eensgez V De dynamische opbouw in shing' uit Phantom of the C ra is een mooi staaltje van 1 zikaal en gedisciplineerd zi gen. Tot slot een optreden van e heerlijk Tango-ensemble 0 Sophie de Rijk. Alle zeven i:r strumentalisten (violen, ce en contrabas) zijn docente van de Muziekschool. Hier merk je echt wat een lol de groep heeft zoals in '9ejuli< een oude tango die ter gele heid van een bevrijdingsda;l gecomponeerdDe Rijk ve lijkt de dans met een hok vi kakelende kippen die af en een ei leggen. Maar die bee doen meer dan kakelen en ken, dat zijn nog de 'vrije u loopkippen' van weleer, dit zwieren en swingen en als moet een gouden ei leggen Een vrolijk, vlot verlopend merconcert dat laat horen waartoe de 'pupil met een lin je muzikale wil' in staat is, is\ wel solistisch als in clubverfn band. u] oegstceest - In de openbare bibliotheek van Oegstgeest wordt in het najaar een cursus moderne literatuur gegeven. In vier bijeenkomsten wordt werk van minder bekende en nieuwe auteurs besproken. Literaire voorkennis is niet vereist. De cursus is vooral bedoeld voor mensen die eens iets anders willen lezen dan de bek 1. schrijvers. Opgave en info er tie bij de openbare biblioti e Floralaan 50, Oegstgeest, e 071-5237351. ZEVENDE HEMEL Welke film zou iedereen gezien moe ten hebben? Wat is het mooiste boek ooit geschreven? Welke muziek weet telkens weer te ontroeren? Wat is het fraaiste kunstwerk aller tijden? Kortom: waarmee is Pink Meltzer, dichter en raadslid in Leiden, in de Zevende Hemel? Beste boek? „De Jalma-reeks van Mazo de la Roche. Het gaat over een Engelse familie die naar Canada emigreert en tot welke verwikke lingen dat allemaal leidt. Het zijn elf delen die ik stukje bij beetje bijelkaar heb ge sprokkeld op rommelmarkten en zo. He laas mis ik nog deel 1. Dus mochten men sen dat hebben en eventueel kwijt willen, dan hou ik me aanbevolen." Beste film? „Alle films die destijds draaiden in de Ca mera, dat oude theatertje aan de Hoge- woerd. Die bioscoop was vroeger 'in' bij de jeugd, voornamelijk omdat de films op een laat tijdstip begonnen. Ik heb ze alle maal gezien: Fellini, Pasolini, noem maar op. 'The Day of the Locust' met Donald Sutherland staat me nog het meeste bij. M'n hart zweefde boven de zaal, zeg maar." Beste muziek? „Dan ga ik voor 'Take Five' van Dave Bru- beck. Dan denk ik aan thuis, aan vroeger, aan mijn vader. Geluk en verdriet tegelijk, want hij is inmiddels niet meer. Twee emoties in één. Zelfs op een draaiorgel vind ik het goed klinken. Het leuke is dat iedereen zijn eigen hummetje heeft bij dat instrumentale nummer. Het is volstrekt tijdloos." Beste kunstwerk? „De foto's van Taco van der Eb in het Leidsch Dagblad. Fotografie in Leiden komt er wat bekaaid vanaf, vind ik. Wat me aanspreekt in zijn foto's is de kunst zinnigheid die er dikwijls vanaf straalt. Vaak simpele onderwerpen, hoor. Zoals een lucht met vogels. Maar dan een lucht zo blauw als de jurk van Madonna. Hij heeft natuurlijk niet voor niets grote prij zen gewonnen." tekst: Ad van Kaam foto's: Mark Lamers Taco van der Eb ;w Foto: ANP Backhuysen aan het roer amsterdam - 'Backhuysen aan het Roer!' heet de tentoonstel ling die vanaf 1 juli wordt ge houden in het Koninklijk Paleis op de Dam in Amsterdam. Op de expositie is ondermeer dit zelfportret te zien van Ludolf Backhuysen, een olieverf op doek uit 1699. Backhuysen ge noot vooral bekendheid als schilder van zeetaferelen. Beeldhouwen in zachte steen alphen aan den rijn - De Al- phense kunstenares Petra Jobse begint eind augustus met nieu we cursussen beeldhouwen in zachte steensoorten als spek steen, serpentijn en albast. De vijftien lessen worden gegeven in haar eigen atelier aan de Ou de Rijn. Verder geeft Jobse in de maand juli elk weekeinde work shops in De Hoef (tussen Nieuwveen en Mijdrecht). Meer informatie: www.petrajobse.nl of tel. 0172-431631. leiden - Vandaag en morgen zijn het Rijksmuseum voor Vol kenkunde en de Leidse Schouwburg weer het toneel van de Global Experience. Dat gebeurt ditmaal in samenwer king met basisschool Woutertje Pieterse, de Stichting Beesten bende, Vluchtelingenwerk Lei den en de Vereniging Ethio- piërs Nederland. Op zaterdag geven leerlingen van Woutertje Pieterse en Ion- deren uit het asielzoekerscen trum samen met de Stichting Beestenbende een voorstelling in de schouwburg. Beestenben de richt zich op nieuwe Neder landers en werkt vooral op plaatsen waar de jeugd niet zo snel in aanraking komt met the ater. Het resultaat van een aan tal workshops met kinderen is vanavond te zien in een voor stelling die om 19.00 uur be gint. Op zondag staat het Rijksmuse um voor Volkenkunde in het te ken van Ethiopië. Er zijn diver se activiteiten waarop de be zoeker kan proeven van de rijke cultuur van dit Afrikaanse land. Zo is er een muziekvoorstelling, een proeverij, een modeshow en een koffieceremonie. Daarnaast is er een galerijten toonstelling over Ethiopië met videofragmenten, foto's en kunstwerken. Op het buitenter rein van het museum is een presentatie van schilderijen die zijn gemaakt door vluchtelin gen van het asielzoekerscen trum Leiden. amsterdam/gpd - Op de ten toonstelling die het Fotografie museum Amsterdam (Foam) deze zomer aan sport wijdt, is een hele wand gewijd aan de voorbereidingen van het Ne derlands voetbalelftal op het Europees Kampioenschap. Claudio Hils fotografeerde dob berende waterflacons in bad, op de grond gesmeten vieze sokken en bandages en de res ten van kleffe witte broodjes. Onze gedroomde helden wor den zonder bijschriften ano niem gepresenteerd als verwen de spierbundels, onvermijdelijk op weg naar een jammerlijke afgang in Portugal. Roemrijke overwinningen en ontluisterende nederlagen vul len elkaar op de tentoonstelling 'Sports! The game and the ima ge' aan als dag en nacht. Dat hoort bij sport, maar in het Fo am hebben die contrasten een ontluisterend visueel effect. Hans Heus fotografeerde Ellen van Langen op het moment dat ze tot haar eigen ongeloof de 800 meter won tijdens de Olympische Spelen van Barce lona in 1992. Een schitterende triomf die menigeen nog vers in het geheugen ligt. Daarnaast hangt echter de treurige foto van een Zwitserse tijdrijder die in 1992 uitgeput voor het einde van zijn rit langs de baan be landde. Wie hij was? Heus ver meldt zijn naam niet, zodat de Zwitser anoniem symbool staat voor alle sporters die vergeefs verlangden naar roem. De tien als meest legendarisch gekwalificeerde sporthelden van de twintigste eeuw zijn in een eigen zaal bijeen gebracht onder de titel 'Hall of Fame'. De keus is arbitrair: waar is bij voorbeeld onze 'eigen' Fanny Blankers-Koen? Schaker Bobby Fischer en basketballer Michael Jordan verkeren er nu in het ge zelschap van onder meer voet baller Pele en wielrenner Eddy Merckx. Als service wordt toe gelicht welke glanzende over winningen ze ooit behaalden. O ja, da's waar ook; ons geheugen voor sportprestaties blijkt zelfs bij de allergrootste namen uit het recente verleden te funge ren als een zeef. Wie herinnert zich bijvoorbeeld nog Bob Beamon? Deze atleet verpulverde in 1968 het wereld record verspringen met maar liefst 61 centimeter en bracht het op 8.90 meter. Ook autora cer Juan Manuel Fangio (1911- 1995) werd voor de 'Hall of Fa- me' geselecteerd. Niet voor niets, blijkt uit het onderschrift: in zijn open auto won hij de wereldkampioenschappen For mule I in 1951 en in de jaren 1954-1957. Maar na vierentwin tig overwinningen stopte Fan gio in 1958, waarna ook hij on verbiddelijk uit de aandacht van het publiek verdween. Op een enkele beroemdheid na treedt dat effect van onvermij delijke vergetelheid ook schrij nend aan het licht bij de foto's uit de periode 1900-1980 die met grote snelheid achter el kaar worden geprojecteerd op een groot scherm. O ja, daar is Jesse Owens, de zwarte atleet die op de Olympische Spelen van 1936 in Berlijn tot afschuw van Hitier en zijn trawanten de 100 meter won. En daar is zo waar voetballer George Best aan de zijde van de Britse pre mier Harold Wilson op een foto uit 1970. Maar de rest? Net een regen vallende sterren, even mooi, maar even zo snel weer vergeten. Vooral véél intens sportplezier kenmerkt de foto's die Mag num-fotografen overal op de wereld van anonieme voetbal lers en toeschouwers maakten. Van India tot Soedan en van Egypte tot Iran, bezorgt voetbal miljoenen mensen steeds op- Geen tribune, geen belichting, geen orkestbak De Washington Capitals versus de Detroit Red Wings in de Cup finale van 1998. Foto: Robert Laberge/GPD r door Theo de With katwijk - Geen tribune, geen belichting, geen orkestbak. De voorstelling 'MacBeth on the Beach' wordt volgende week ge speeld met de zee en de zonson dergang als decor. „Verder geen poespas", zegt regisseur en initi atiefnemer Peter Minnee uit Kat wijk. „Mijn missie is om de kunst terug bij het volk te brengen." Met zestig mensen werkte Peter Minnee de afgelopen maanden aan de voorstelling die donder dag, vrijdag en zaterdag wordt gespeeld op het Strandplein in Katwijk. Hij wist mensen uit al lerlei disciplines te enthousias meren voor dit project. Op het Koninklijk Conservatorium vond hij de jonge componist Yuval Halpem die geen woord Nederlands spreekt, maar toch perfect aanvoelde welke rich ting Minnee op wilde met het verhaal van Shakespeare. De muziek wordt uitgevoerd door leden van de Harmonie Kat wijk. „Ook zij waren meteen enthousiast. Ze zitten straks pontificaal op de speelvloer, want een orkestbak is er niet. Met hun muziek ondersteunen ze het verhaal, scheppen ze de juiste sfeer en spelen ze zelfs mee in een scène." 'MacBeth on the Beach' is ei genlijk een productie van de Stichting Di Mare, vier jaar ge leden opgericht om van de ou de redschuur in Katwijk een culturele werkplaats te maken. „Dat verhaal is passé. De grond zo vlak bij zee is veel te duur. Cultuur levert natuurlijk geen rijkdom op. Ja, rijkdom voor de geest. Het plan voor zo'n broedplaats waar kunstenaars van uiteenlopend pluimage met elkaar werken is niet van de baan, maar een zaak van lange adem geworden." Om op korte termijn toch iets in Katwijk te laten gebeuren, heeft Peter Minnee zijn oog op Shakespeare's koningsdrama Peter Minnee: „De acteurs kunnen zich nergens achter verschuilen. Het is de puurste vorm van theater en tevens de spannendste." Foto: Dick Hogewoning 'MacBeth' laten vallen. „Het is niet zomaar een toneelstuk op het strand. Het gaat om meer. Ik wil laten zien dat cultuur maakbaar is. Het is keihard werken, maar ook Katwijk is los te weken van de geest van Kniertje." De stormachtige wind giert langs het Zeepavil joen, waar Minnee onstuitbaar doorvertelt over zijn theater- avontuur. „Als het volgende week zulk weer is? Het moet heel gek zijn, willen we niet spelen. Bij windkracht 9 zal ons decor van piepschuim waar schijnlijk naar de Oude Kerk worden geblazen, dan wordt het moeilijk. Maar regen vind ik niet erg. Dat past mooi bij het stuk." 'MacBeth' gaat over macht en ambitie. William Shakespeare creëerde een Schotse generaal die van drie heksen de voor spelling te horen krijgt dat hij de nieuwe koning wordt. Als zijn vrouw dit ter ore komt, zet zij hem aan om de voorspelling een handje te helpen. „Het is een fascinerend thema", ver klaart de regisseur zijn keuze. „Ik had ook 'Midzomemachts- droom' kunnen doen, maar dat is zo'n uitgekauwde boterham. Macht is in feite niets. Het be staat bij de gratie van mensen. Voetbalsupporters kunnen in een stadion macht uitoefenen door de tegenstander te intimi deren." „Elke theatermaker moet eens in zijn leven een Shakespeare onder handen nemen", is de mening van Peter Minnee, die in 2000 afstudeerde aan het Rotterdams Centrum voor The ater. „Ik ook. Al is het maar om die geest in mijn hoofd het zwijgen op te leggen. Daarom ben ik al heel lang geleden gonnen mensen warm te m ken voor dit project. Met ee l> plan, vertrouwen en geloof je een heel eind. Ik kwam b L voorbeeld in aanraking met Trijntje van Duin, die de pr«11 tigste kostuums heeft ontwiv pen voor 'MacBeth on the Beach'Ze gebruikt materia}0' die ze op de strand vindt. V sersnetten zijn verwerkt en I1 binnenkant van een helm de mooist denkbare kroon, Verder krijgen de acteurs w nig hulpmiddelen. Het plar een tribune op te bouwen, heeft Minnee laten varen, komen voor mensen die sle ter been zijn een paar stoel staan, maar verder moet ie< een zijn eigen zitplaats cret Een picknickmand mag vai ook gerust mee. Een beetje als in het Amsterdamse Bos maar dan op z'n Katwijks. 11( ker laagdrempelig en niet t( n tair. Ik vind het project gesl als een Katwijker uit nieuw t righeid even komt kijken, n ,r zo gegrepen wordt dat hij d hele voorstelling uitzit. De voorstelling is vrij toega lijk. „Als je het niets vindt, 1 je gewoon weg. Ja hoor, dat ir mag van mij. Geen poeha. v Daarom haal ik ook geen hi 0 standjes uit met belichting, ondergaande zon moet het doen. De acteurs kunnen zi nergens achter verschuilen, is de puurste vorm van the. maar ook de spannendste.' Met enige jaloezie kijkt Pet< Minnee soms naar buurdoi Noordwijk. Dat heeft de afg pen jaren een reputatie op[ bouwd met theatervoorstel gen op het strand. „Ik hoof er in Katwijk ook iets groeit Ideeën heb ik te over. Het h niet elk jaar zo'n megaproc t tie te zijn. Iets kleinschaligs q ook heel mooi zijn." 'MacBeth on the Beach', dö g juli 21.00 uur, vr 2 juli 21.1rs uur en za 3 juli 15.00 uur, ;r Strandplein, Katwijk aan 2 Toegang gratis. nieuw momenten van aan doenlijk ogend geluk. Volop ge nieten zonder miljoeneninko mens: zó kan het ook! Ook in FOAM: de foto's die Ot to Frank maakte van dochter Anne. 'Sports! The game an< image' - FOAM, Keize 609. T/m 5 septembei ningstijden: 10 - 17 u

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 30