REGIO Leven in een skunkproof rijtjeshuis n-6813661 Leidse tropen 'Die sufferd had niet zo hoog moeten vliegen' \inkeldiefstal bestrijden it een charmeoffensief ZATERDAG 26 JUNI 2004 LEI DEN, 15.00 UUR Buiten lijkt het herfst, binnen is het warm en vochtig. In het Leidse tropenbos is het altijd zo mer. Van warm nevelbos op zeeniveau tot koele, vochtige berghellingen. Een snufje Sumatra, een snuifje West-Afrika. Boomvarens, orchi deeën en cycaspalmen om je heen. Een huizenhoge vezelpalm. 'Wie goed kijkt ontdekt bladvor- men met waaiers, regengaten en zebrastrepen', meldt een bord bij de entree van de tropische kassen in de Hortus botanicus. 'Bomen zo hard als beton, metershoge bamboe, verstopte exotische bloe men. Het tropenbos lijkt zo stil, maar is een groene motor waar alles op elkaar inspeelt'. Een draperie van insectenvangen- de bekerplanten bemoeilijkt de boswandeling. Vliegen en kevers komen af op de nectar klieren van de 'nepenthes'. Die zuigt alle li chaamssappen van zijn prooi op. 'Alleen het schild, de vleugels en de pootjes blijven overluidt het bijschrift. Een reuzen-waterlelie uit Brazilië groeit razendsnel. Op het water rusten bladeren met een enorme omvang. Een kind zou erop kun nen zitten. Sluit je ogen en je waant je even in echte, ongerepte natuur. Wild slingerende planten, lianen en luchtwortels om je heen. De klamme atmosfeer, de dampende lucht. Alleen de stilte past niet. Maar daar komt snel verandering in. „Best of both worlds", zingt Ro bert Palmer ergens verderop. „Double fun." Een meneer loopt naar binnen, met een mobiele te lefoon aan zijn oor. Ja hoor, hij komt eraan. Een groep toeristen stapt luid ruchtig door de kassen. Oh jee, wat leuk, de pot van de amorph- phallus titanum. „Ja joh, dat is die plant die wel eens in het nieuws is geweest. Hij schijnt nogal te stin ken naar urine." Ze lezen een vei ligheidsbordje: het water in het Leidse tropenbos wordt regelma tig gezuiverd, ter voorkoming van de legionellabacterie. Drie vrouwen lopen naar de uit gang. „Zeg, even iets heel anders. Vind jij het stoer als een man in een boom klimt?" „Nee", zegt de vriendin. „Dat vind ik stom." Erna Straatsma Directie: 8.M. Essenberg ■mail: directie.hdcuz@hdc.nl ofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdc.nl Leidsch Dagblad jNT00R straat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postbus 54,2300 AB Leiden. 071-5 356 415 ie fax 071-5 356 325 ichten fax 023-5150 567 ITIEVERKOOP les m.b.t- goed: 023-5150543 075-6813677 etailhandel: 071-5 356 300 ja ureaus kunnen contact opnemen 3636 tVICE (gratis) |2 - 5196800 IENTEN betaling (acceptgiro) 0 (alleen aut. ine.) 70 p/j €216,90 die ons een machtiging verstrekken tomatisch afschrijven van het mtsgeld ontvangen €0,50 korting ;fg- VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd, Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte Informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. door Margrit Tibboel NAVRAAG Jeuwe C1000 in Delft wordt uitgerust met een arrestantencel 1 het, aldus de eigenaar in Twee Vandaag, uit de klauwen loopt met de win keldiefstal. Dat laatste beaamt DIRK VAN DEN i JUNIOR. Maar hij zoekt de oplossing voor zijn supermarktke- thter niet in cellen maar in een charmeoffensief. lantencellen in de supermarkt ziet u daar wat in? T ik vind cellen wel een heel beladen woord hoor." treffende Delftse super- ieigenaar niet. Hij is lening dat het uit de len loopt met de steeds \iever wordende win- <en en dat hij genood- jis om een cel in zijn e winkel te maken om e komst van de politie e sluiten. man heeft wel een narigheid meegemaakt, look absoluut niet bagatelliseren waar medewerkers op de Ivloer mee geconfronteerd worden. Dat is inderdaad niet om er een cel voor in de winkel te maken? innen zonder. Wij zetten onze winkeldieven in afwachting 1 politie in het magazijn of de kantine. En dan geldt over het ?en dat hoe meer mensen er zijn, hoe rustiger de dieven zich t er dan lang gewacht worden op de politie? lang precies verschilt per bureau, maar als je het vergelijkt in paar jaar geleden komen ze tegenwoordig veel sneller. Er alleen maar narigheid te melden van dit front. De tijden dat itie zo onderbezet was dat ze soms niet eens meer langskwa- voorbij. Gelukkig maar, want daardoor kneep ook het soms een oogje dicht. Want wat moetje met een winkel s de politie je niet komt helpen. Dat is dankzij die normen en en-discussie weer aan het veranderen. We moeten er voor 41 dat mensen - op zijn Hollands gezegd - weer hun bek rekken als ze iemand iets zien doen wat niet mag. Daar wer- j in onze honderd supermarkten hard aan." COLOFON NOORDWiJK - De mens zoekt het graag hogerop. Anno 2004, maar ook in de Griekse Oudheid. Icarus was zo iemand. Omdat de juiste middelen hem ontbraken maakte hij met bij enwas en ganzenveren pasklare vleugels die hem tot bij de zon moesten brengen. Maar het kwam hem duur te staan. Klapwiekend op grote hoogte smolt de was. Hij tui melde naar beneden en verdronk jammerlijk in zee. Met dit intrigeren de thema ging een groep van ruim 150 kinderen tijdens een schilder workshop in het De Baak Manage ment Centrum in Noordwijk aan de slag. De cursisten zijn één en al aandacht voor de clown Montje van het kin dercircus 'Why Not' uit de kunste naarskolonie Ruigoord. Een levendi ge en kleurige verschijning die met behulp van mime, acrobatiek en to neel het aloude verhaal van Icarus gestalte geeft. En het spreekt tot de verbeelding van haar publiek want als na een half uur de schilderkwas ten ter hand worden genomen blijkt dat haar optreden veel indruk heeft gemaakt. Aan inspiratie ontbreekt het niet. Geconcentreerd gaan de artiesten in spe aan de gang. De smetteloos witte panelen, heel professioneel met lin nen bespannen, veranderen in een ommezien van tijd in kleurige zee zichten. Maar aan een weergave van de vermetele Icarus waagt zich maar een enkeling. Want die vleugels schilderen, daar zien de meeste kin deren niet veel heil in. De 11 -jarige Tom Waalbergen heeft met blauwe acrylverf zijn 'doek' ingekleurd en Aan inspiratie ontbrak het de 150 kinderen tijdens de schilderworkshop in het De Baak Management Centrum in Noordwijk niet. Foto: Dick Hogewoning aarzelt hoe het nu verder moet. Schilderen behoort niet tot zijn meest favoriete bezigheden. /(Maar zo voor een keertje vind ik het wel leuk", merkt hij zuinig op. „Meestal speel ik buiten, of ben ik met de Nintendo bezig." Het verhaal van Icarus kende hij niet en de vertol king van de clown Montje vond hij beslist de moeit waard. „Die sufferd van een Icarus had niet zo hoog moeten vliegen", zegt hij verwijtend met een schuine lach en dan ver diept hij zich weer in zijn werk. Hennie en Hans Weidema genieten van de stinkdieren die zij in hun huis opvangen. Foto: Henk Bouwman 9 5 1954, Zaterdag 26 Juni Cn - De herdenking van het 40-jarig bestaan van de Openbare voor Buitengewoon Lager Onderwijs aan de Ceacileastraat, wel- ^rmiddag onder grote belangstelling in de foyer van de Stadsge- al plaats vond, is niet alleen uitgegroeid tot een algemene hulde grondlegger en pionier van het B.L.O. in Leiden, wijlen dr. A. Drthuysen, doch is tevens uitgelopen op een algemene waarde- irüor het hoofd, de heer M. G. H. den Haan, en de leerkrachten ■eite school, die naast hun kennis vooral met een diepe bewogen- 3.v. de moeilijk lerende kinderen zijn vervuld. ider van Schaik herinnerde aan het sobere begin - met 2 klas- in deze school. Allerwege openbaarde zich voor 40 jaar een ge in waardering. In de loop der jaren is echter de zorg voor het ge- apte kind uitgegroeid tot een oprecht medeleven. Niet weinig iertoe bijgedragen het gezaghebbend en enthousiast voorbeeld Zl len dr A. van Voorthuysen, onder wiens prettige en stimuleren- ing het B.L.O. in ons land en onze stad een grote vlucht heeft I, ten. Binnenkort krijgt de B.L.O.-school een nieuw, modern ilinjebouw, waartoe de Leidse Raad onlangs besloot. id. 1979, dinsdag 26 juni De nieuwe kleuter- en lagere school 'De Regenboog' in de lorpse wijk Voorhof is gisteren in gebruik genomen. Om twee irden ballonnen opgelaten met daaraan naamkaartjes van de in. Tijdens de officiële opening in de herfst wordt bekend ge- wiens ballon het verst weg is gevonden. rchief Leidsch Dagblad in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na ng 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer i( t.n.v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding van Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan lie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. derhoud kost het beestje heel wat. Als omnivoor heeft een stinkdier vlees en plantaardig voedsel nodig. Met een blik kattenvoer kom je er niet. In tegendeel, vertellen de Weide- ma's, een skunk mag hele maal geen kattenvoer hebben. Veel te zout. „Bezint eer ge begint", doceert Hans. „Wie een skunk als huisdier wil hebben, moet daar vierhon derd procent achter staan. Er gaat zoveel werk in zitten en het is maar de vraag hoe zo'n dier zich aanpast. Wij hebben hier een paar heel aanhanke lijke stinkerds rondlopen. Die liggen 's avonds graag op schoot, of bij de hond op het kleed, maar je hebt ook van die eigenzinnige, wildé type tjes. Die zijn alleen aanhanke lijk als je ze eten geeft. Tja, als ze dan wegmoeten, komen ze bij ons terecht." De hele benedenverdieping, inclusief keuken en gang, is stinkdiervriendelijk ingericht. Elk kastje is vergrendeld, want een skunk heeft twee grote hobby's: zoeken naar voedsel en uitgebreid eten. Met zijn klauwen maakt hij in een paar minuten tijd een grote puin hoop van de voorraad- of koelkast. Bij Hans en Hennie leiden de acht stinkdieren een leven dat lijkt op een katten- bestaan. Ze kunnen doen wat ze willen, hebben een eigen bedstee op wielen en weten waar ze 'op de bak' moeten. Ook de tuin is helemaal inge richt op stinkdieren. Elk hoek je, kieitje en gaatje is zorgvul dig dichtgemaakt, zodat de dieren niet uit de tuin ont snappen. Hennie: „Het ge beurt regelmatig dat de katten van de bui en in het buiten- hok bij de stinkdieren komen liggen. Als er in de tuin wordt ge voerd zijn de buurkatten er ook als de kippen bij." Hans daarop: „We hebben een keer een koud buffet in de tuin ge houden voor de stinkerds. We hadden vrienden uitgenodigd die ook skunks hebben. Het werd een fantastische bende. Stinkdieren hebben totaal geen tafelmanieren. De katten van onze buren deden ook gezellig mee. Die gingen er af en toe met een stuk vlees van door dat even later weer heel slim werd teruggegapt door een stinky." Hans heeft als kok bij de ma rine gewerkt en stond op zijn vijftigste aan wal. Nog kwiek en energiek steekt hij nu al zijn vrije tijd in de dieren. Net als zijn vrouw heeft hij een parttime baan gevonden. Zo komt er naast het pensioen nog wat extra geld binnen, want het echtpaar bekostigt de homezoo helemaal zelf. Ook voor de opvang krijgen de Alphenaren geen subsidie. Dankzij een paar uurtjes wer ken per dag blijft er genoeg tijd over voor de dierenop vang en de eigen levende ha ve. De acht stinkerds worden waarschijnlijk nooit her plaatst. „Of we moeten er wel heel erg zeker van zijn dat ze op een goed adres terechtko men", zegt Hans. Pee-Wee gaat zeker nooit meer weg. Hans is compleet verknocht geraakt aan dit wit-beige mannetje dat altijd mee naar demonstraties gaat. „Ik word regelmatig gevraagd om stinkdieren te showen en er over te ver- tellen. Ik sta niet alleen bij dierenwinkels, maar ook in bejaardentehuizen. Ik doe de demonstraties altijd samen met Ben, een goede vriend van me. Volgende maand staan we samen in een gevangenis. Het lijkt me een heel bijzondere ervaring om gedetineerden over stinkdie ren te vertellen. We zetten de dieren bij zulke gelegenheden niet in een klein hokje hoor. Ik heb een supergrote vier kante bak die ik ter plaatse in elkaar zet. Zo kan iedereen de stinkerds goed zien. We ne men alleen de stinky's mee die dat aankunnen. Pee-Wee is er altijd bij. Hem mogen de mensen zelfs vasthouden en aaien. Dat stinkerdje vindt al les best. In de afgelopen jaren heb ik dankzij zul ke demon straties al heel wa, I vooroordelen over stinkdieren uit de weg kunnen ruimen. Aai} fokken doet het echtpaar niet. Hennie: „Dat zou wel heel raar zijn. Je fungeert als opvangadres maar zorgt zelf dat er nog meer bij komen." In Alphen en omstreken fun geert huize Weidema ook als eerste opvangadres voor fret ten in nood. In de frettenka- mer op de eerste etage heb ben de kleine roofdieren zeker tien vierkante meter tot hun beschikking. Fretten zijn nieuwsgierig van aard. En on dernemend ook. Vandaar dat Hennie de frettenkamer elke week opnieuw inricht. Dan staat er voor de verandering een ballenbak in, of liggen er gekleurde plastic buizen. De plaatselijke dierenbescher ming brengt gevonden of in beslag genomen fretten bij het echtpaar. „Volgende week staat er in één van de huis-aan-huisbla- den weer een foto van een fret", meldt Hen nie. „Gevonden op de Akkerwinde in Al phen. Komt de eige- naar na vier weken I nog niet opdagen, f dan wordt de fret naar Stichting Fret- tenopvang Zuid- Holland overgebracht. Maar natuurlijk kunnen we het niet nalaten een paar fretten voor de rest van hun leven bij ons te houden." Nancy Ubert m? ow ien charmeoffensief. Daar zijn we mee begonnen in onze n« problematische winkel - op het Heinekenplein in Amster- Ve hebben daarvoor een aantal kordate vrouwen geselec- :n opgeleid die vanachter de kassa in een speciaal uniform JT iten in de gaten houden. Ze kijken alle klanten recht in hun t aan en als die zich verdacht gedragen spreken ze hen aan. ha :rkt heel goed. Het heeft ook zijn uitwerking op het winke lt ubliek. Zij zien dat wij er hard aan werken en daardoor :huwen ze ons weer als ze iets verdachts in de winkel zien. icces dus dat we ook in onze andere winkels willen gaan toe- no i. Onder andere de vestiging aan de Leidse Langegracht is bezig." to 5 Vlarijn Kramp UIT DE archieffoto: Dick Hogewoning ARCHIEVEN Hennie die op internet 'skunkmoeder van Nederland' wordt genoemd. „Maar we hebben nog nooit meege maakt dat ze gingen spuiten. Een stinkdier heeft zelf een bloedhekel aan die lucht. Daarom waarschuwt hij eerst door met zijn voorpoten op de grond te gaan stampen. Vervolgens richt hij zijn ach terste op de persoon of het dier dat hem bedreigt. Dat doet hij een paar keer, in de hoop dat zijn signaal wordt opgepakt. Werkt dat niet, dan leegt hij zijn twee stinkklieren met een krachtige straal." „Je kleren kun je dan meteen weggooien", gaat Hans ver der. „Bovendien probeert een stinky op de ogen van zijn vij and te richten en dan ben je een paar uur blind." Naar schatting van het echt paar worden in Nederland zo'n duizend stinkdieren als huisdier gehouden. De mees te worden geïmporteerd uit Amerika waar menig stinkdie renfokkerij te vinden is. Die Amerikaanse stinkerds komen 'ontklierd' Nederland binnen. In Nederland is het verwijde ren van de stinkklieren wette lijk verboden. Er mogen dan niet zo veel mensen zijn die stinkdieren houden, de dieren gelden in Nederland wel als 'normale' huisdieren. Nog wel. Sommi ge dierenwelzijnsorganisaties hebben in het verleden hun bedenkingen geuit en Den Haag heeft dit jaar overwogen om stinky's op een lijst van verboden huisdieren te zetten. De kwestie blijft voorlopig on beslist. Dierenspeciaalza ken bieden een stinkerd voor on- - geveer 175 euro te koop aan. Quaon- De benedenverdieping van de rijtjeswoning is 'skunkproof. Dankzij een kattenluik kunnen de stinkdieren zonder moeite de tuin in en uit. Op de eerste etage van de woning is een frettenkamer te vinden. Hans en Hennie Weidema vangen fretten en stinkdieren op. Daarnaast heeft het Alphense echtpaar ook nog ruimte voor vier katten, twee honden, baard-agamen en verscheidene nesten Europese dwergmuisjes en zebra muisjes. „Ruik je iets?", vraagt Hennie. „Nee? Dat dacht en hoopte ik al. Je kunt soms een huis bin nenlopen waar slechts één kat als huisdier wordt gehouden en bij binnenkomst meteen vergaan van de stank." De Weidema's hebben een kleine dierentuin in huis maar geen enkele geur die dat verraadt. „We lopen dan ook de hele dag te schrobben en te boe nen. We zijn gek op dieren maar hebben een bloedhekel aan vliegen. Die komen er bij ons niet in." Animal Planet heeft een top tien van de meest stinkende dieren ter wereld opgesteld. De tasmanian devil staat nummer één, gevolgd door het stinkdier. „Hans en ik hebben acht stinkerds", ver telt

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 27