REGIO Relatie ondernemers en Leiderdorp verstoord Voorschotense markt vreest verhuizing niet Kindervlinder is na metamorfose schoolgebouw-af se zeiler wint spie Wisselprijs ■rgedicht egstgeest R3 Bedrijven voelen zich buitengesloten in discussie over komst Ikea Adeselaan indag dicht Jubilerende 'droge' Kaagweek barst los Verkeersinformatie voor N206 en N207 via ANWB Cel voor invoer drugs in postpakket uiming bij Van Waay Senthuizen! 170% Kc rtingo palle topmerken V«n Waay 'Met plastic hamers werd thuis ook van alles verbouwd' ond - De 16-jarige Hielke a uit het Friese Terheme [isteren bij de officiële »g van de Warmonder /li eek de Sloepie Wissel- nh ontvangst mogen ne- )e Sloepie Wisselprijs sinds 1987 ieder jaar e gemeente Warmond eikt aan de meest succes- geiler of zeilster onder de ien jaar. Dijkstra werd al P'irige leeftijd tijdens de ^sselectie van de Optimist i jnpersoons kinderzeil- beloond met de stimule- rijs. Twee jaar geleden lij opgenomen in de oeg van de Optimisten lederland en eindigde hij 13 tweede plaats bij de open kampioenschappen in nblik. Vorig jaar stapte hij kleine Optimist over Splash en met succes: een jaar werd hij in de- se Nederlandse kampi- zaterdag 26 JUNI 2004 vervolg van voorpagina leiderdorp - Door de twist over de steun die meubelgigant Ikea krijgt, is de relatie tussen de ondernemers en de gemeente Leiderdorp ernstig ver stoord. De ondernemers willen het ver trouwen in de gemeente niet opzeg gen omdat ze beseffen dat ze daarmee niet verder komen, maar het kookpunt is bereikt. De ondernemers zijn gefrustreerd omdat ze zich buitengesloten voelen. Het gaat om een grote groep, be staande uit de woonwinkels aan de Rijneke Boulevard in Zoeterwoude en Hazerswoude, de meubelboulevard op De Baanderij in Leiderdorp en het Meubelplein Leiderdorp. Zij worden gesteund door de Leiderdorpse On dernemersvereniging (LOV) en de Ka mer van Koophandel. Het rapport van onderzoeksbureau EIM waarin staat dat er in Leiderdorp markt is voor Ikea, werd opgesteld zonder dat zij erbij betrokken zijn. Dat terwijl de Leiderdorpse ondernemers vorig jaar opnieuw afspraken met de gemeente dat ze een serieuze gesprekspartner zouden zijn, nadat het overleg was vastgelopen. „Tot onze teleurstelling waren dat wel woorden, maar geen daden", zegt Carlo Borsboom, be stuurslid van de LOV. De Leiderdorpse wethouder Laman van economische zaken wil nu alsnog praten met de LOV, maar die weigert. Maandagavond moet de Leiderdorp se raad het rapport vaststellen. De ondernemers willen dat hun inbreng serieus genomen wordt en mogelijk tot een gewijzigd rapport leidt, en dat kan niet op zo'n korte termijn. „Wij constateren dat het college zich zeer onbuigzaam opstelt", aldus Oscar Reijers, woordvoerder van de LOV. Zij begrijpen niet dat de gemeente zich schaart achter een rapport waar vol gens hen enorme fouten in staan. Wethouder Laman is het niet eens met de kritiek dat er doelbewust fou ten in het rapport zijn gezet. Hij had dat in een gesprek willen uitleggen. „Maar zij willen niet voor de raads vergadering. Dat vind ik een beetje kinderachtig. Ik ben heus de beroerd ste niet. Het was een kleine moeite geweest om de agenda's te trekken." Hij laat het hierbij. „Ik ga niet zitten wachten tot het de heren belieft met mij te spreken." Tendentieus, zegt Wim Regeer van de LOV. „Wij willen wel praten. Alleen hij wil dit stuk er koste wat het kost maandag door drukken." De ondernemers vinden dat Leider dorp meer mogelijkheden moet openhouden dan alleen de vestiging van Ikea op bedrijventerrein Bo spoort. Volgens Regeer zou afvalver werker Vliko graag daarheen verhui zen. De gemeente wil Vliko weg heb ben van de Achthovenerweg, omdat het vrachtverkeer daar te veel overlast geeft voor omwonenden. Daarnaast wil volgens hem Evert Verheijen van de Auto-Home Groep er autobedrij ven vestigen. De LOV denkt dat op hetzelfde terrein ook de megadisco van Hylke Postma een plekje kan vin den. Samen leveren zij minder ver stopte wegen op dan Ikea, zeggen LOV en Kamer van Koophandel. Bo vendien is doorstroming van be staande bedrijven een van de doel stellingen van Leiderdorp, zo staat ip het economisch beleidsplan. Volgens wethouder Laman is het nog lang niet zeker dat de Zweedse meu belverkopers een winkel openen op Bospoort. „Er zijn contacten met Ikea, maar ik zou het geen onderhan delingen willen noemen." Laman be doelt hiermee dat het bod van Ikea veel te laag is om op in te gaan. Vesti ging van Vliko vindt hij geen alterna tief omdat 'ze op de huidige plek re delijk zitten'. Dat is in strijd met het beleid van zijn collega Molkenboer, die regelmatig tegen bewoners zegt dat Vliko verplaatst moet worden. ieest - Oegstgeest is een zerk rijker: op de muur t huurhuizencomplex Erasmuslaan en het An- ïsplantsoen prijkt sinds vond het gedicht 'Bijna van Judith Herzberg. Het t is betaald uit een jubi- ;r otje dat de bewoners vo- bij het 15-jarig bestaan t complex van woning- ereniging Buitenlust kre- tering - De Oud Ade- de doorgaande weg in tering, is maandag van ot 24.00 uur afgesloten, dt dan nieuw asfalt aan- bht. De klus zou eigenlijk b >en donderdag worden -j( >erd, maar door het weer kon het werk toen uiorgaan. Oegstgeest: I woonruimte vluchtelingen ieest - Het Oegstgeestse il dat er vaart wordt ge- met de huisvesting van )emde statushouders in L rp. De statushouders zijn als vluchteling en heb- e procedures doorlopen. danks verblijft er nog een in asielzoekerscentra, er niet voldoende wo- beschikbaar zijn. In eest moet nog plek ge- l worden voor zeven :lingen. la DA vindt dat te veel en lij burgemeester en wet 's schriftelijk aangedron- i actie. Het college heeft beurt laten weten dat er dgelijk actie wordt onder- er is een convenant af- n met de drie grootste jsters (Buitenlust, Vïtalis t SLS) waarin zij beloven h ïogelijk rekening te hou- et de huisvesting van sta- ders. Verder is er regio- in discussie gaande over samenlijke oplossing. Zuid-Holland wachten im 770 statushouders op jimte. Dat Oegstgeest al n de 138 vluchtelingen I i reten te herbergen, doet s CDA-fractievoorzitter k niets af aan de ernst e situatie. „Oegstgeest ;en taak op het gebied t huisvesten van status- s en moet die belofte ït CDA betreft gewoon Jnlossen. Het college mag ancreter en doortastender jen." ntal woningen in Oegst- (irordt op dit moment be- loor uitgeprocedeerde kers. Op papier zou yeest aan de verplichting J8 vluchtelingen te huis- qi kunnen voldoen als die worden uitgezet of als- in verblijfsvergunning warmond De 35ste 'droge' Kaagweek is gisteravond geopend door burgemeester Vosjan van Warmond. De festiviteiten be gonnen meteen goed met een groot feest in park Groot Leerust, roeiwedstrijden op de Leede, een barbecue, vuurwerk, een optreden van de band B.O.B. en de pre sentatie van een nieuwe historische wan deling door het dorp. De wandeling sluit aan op de bestaande wandel- fiets- en pontjesroutes in de omgeving en is te koop bij de VW. Burgemeester Vosjan roemde in haar openingswoord de allure die de Kaagweek en de op 12 juli volgende Kaag Zeilweek (de 84ste editie) het dorp geven. Vorig jaar was het evenement zo druk bezocht dat even overwogen werd het park af te sluiten, omdat het vol was. De rest van de feestweek wordt net zo druk als de eerste avond. Vandaag is er om 10.00 uur een vaartocht voor senioren en een 'spektakelbaan', om 10.30 een kin derloop, om 13.30 een kindermarkt en om 17.00 uur een barbecue in het park. Om 16.00 uur (6 tot 14 jaar) en om 19.00 uur (vanaf 14 jaar) zijn er de kampioenschap pen eierengooien. Burgemeester Vosjan heeft naar eigen zeggen al een kampioen schap in die discipline op zak; zij beloofde daarom gisteravond in haar speech niet mee te doen. Om 21.00 is er feest in Groot Leerust. Foto: Mark Lamers door Eric de Jager voorschoten - De tijdelijke ver huizing van de Voorschotense weekmarkt uit de Voorstraat hoeft geen probleem te zijn. Marktkooplieden zien geen en kel probleem in de verplaat sing, zolang ze maar niet ge dwongen worden naar het MOC-terrein uit te wijken. „Dan sta je op een dooie", laten de handelaren vrijdag unaniem weten. Op een pleintje in de buurt van Albert Heijn zien zij wel goede kansen. Het CDA maakte zich deze week zorgen over de toekomst van de markt, die overal in Ne derland in zwaar weer zit. Ver huizing naar een andere plek zou sommige ondernemers wel eens de kop kunnen kosten, vrezen de politici. De School straat zou het enige aanvaard bare alternatief zijn. Maar de ondernemers zelf zien het niet zo somber in. „Je kunt alles wel negatief bekijken, maar een verplaatsing hoeft niet slecht te zijn. Misschien krijgen we wel nieuwe klanten. Het is waar dat de hoogtijdagen van de markt voorbij zijn. Wij krijgen alleen nog mensen die voor de dagelijkse boodschap pen komen op vrijdag en hoe dichterbij het centrum, hoe groter de kans op aanloop. Maar ik ben niet bang voor een tijdelijke verhuizing", zegt groentenman Luscuere. De man die komend najaar zijn dertigjarig jubileum viert op de Voorschotense markt maakt één groot voorbehoud: „Als ze ons maar niet hierachter gooi en." Hij wijst met zijn duim over zijn rug richting het MOC- terrein en het Van der Haar- plein. „Dat is een dooie." „Een dooie", zegt Chris Kalk man, lid van de markt commis sie, „dat noemen wij een plek die overal buiten ligt, waar nie mand naar toe komt. Het MOC- terrein is een typische dooie." Maar afgezien van de unaniem gedeelde aversie tegen het plein naast de gemeentewerf en het Van der Haarplein daarachter, heeft ook Kalkman geen pro blemen met een tijdelijke ver huizing. „We zijn druk aan het puzzelen. Maar het mooie van dit dorp is dat dat samen met de brandweer en de winkeliers gebeurt. Ze doen niet zomaar iets in Voorschoten. Er zijn zat plaatsen waar ze gewoon een plek aanwijzen en zeggen: daar moeten jullie staan." Bovendien is Kalkman verze kerd dat de verhuizing maxi maal twaalf weken duurt. „E11 dan krijgen wij in de Voorstraat mooie voorzieningen." Ook de snoepverkoper ziet de toekomst niet somber in. „In twaalf we ken kan veel gebeuren. Slechte dingen, maar misschien ook wel heel mooie dingen." De voorkeur van de marktkoop lui gaat uit naar een tijdelijke plek in de buurt van de Albert Heijn. „Een mooi, vlak plein is het beste wat er is voor een markt", daar zijn ze het alle maal over eens. Wanneer de renovatie van de Voorstraat - en dus de verhui zing van de markt - precies gaat beginnen, is nog niet helemaal duidelijk. Eerst was sprake van dit najaar, maar het is ook aan nemelijk dat er pas begin 2005 wordt begonnen. Dan is er ook voldoende tijd om een voor ie dereen aanvaardbaar alternatief te vinden. alphen aan den rijn/regio - Automobilisten die over de pro vinciale wegen N206 en N207 willen rijden, kunnen sinds gis termiddag beschikken over ver keersinformatie. De informatie wordt verzameld door de pro vincie Zuid-Holland, beheerd door Rijkswaterstaat en .ver spreid via de ANWB (ww- w. anwbnl)Verkeersinformatie over de landelijke wegen was er al heel lang, maar het is voor het eerst dat er ook gegevens worden verspreid over drukte eri files op regionale wegen. PvdA-gedeputeerde Marnix Norder en directeur Bas Braat van de ANWB namen de site gisteren officieel in gebruik in het Themapark Archeon in Al tadvertentie) isign 1 naar ISSr. uizen khüru. "MlE StobiaêS^' w JÉÉ Slaapkoppen komen naar Benthuizen //?/e slapen 5000 m! showroom, gratis parkeren Verbreepark 27, Benthuizen (A12 afrit 8), telefoon (079) 33 11 200 www.vanwaaylnterleurs.com phen aan den Rijn. Al meteen kleurde de dagelijkse file bij Leimuiden rood op. Ook ande re werkzaamheden op de N207 die vertraging veroorzaken, wa ren goed te zien. Op de N206 van Leiden naar Katwijk kon het verkeer gistermiddag goed doorrijden. Om de verkeersinformatie te verkrijgen, maakt de provincie gebruik van 'roadside radar'. Langs de wegen staan palen met een zwart kastje in de top. Hierin bevindt zich een radar die het aantal auto's per mi nuut meet en hun snelheid. Via mobiele telefonie gaat die in formatie naar de Verkeerscen- trale van Rijkswaterstaat en naar de ANWB. De palen zijn niet geschikt om snelheidsover tredingen mee vast te leggen. Rijk en provincie realiseren zich dat meer asfalt alléén geen op lossing is voor het verkeer in de overvolle Randstad. Volgens ge deputeerde Norder is het beter om de doorstroming te bevor deren en het bestaande wegen net dus 'beter te benutten'. Dat kan door de nationale A-wegen te laten samenwerken met de regionale doorgaande N-we- gen. Ze kunnen bijvoorbeeld dienen als aanvulling op, of als alternatief voor een rijksweg die tijdelijk dicht is door een onge luk. Uiteindelijk is het de be doeling dat de verkeersintensi teiten op alle N-wegen in Zuid- Holland gemeten gaan worden. De palen langs de N206 en N207 zijn een proef. In de toekomst gaat een 'ver- keersmanager' van Rijkswater staat alle beschikbare informa tie bundelen om het verkeer in de provincie zoveel mogelijk te sturen. Dat kan bijvoorbeeld met informatieborden boven de weg, met radiobulletins of met auto-navigatiesystemen. den haag/leiden - Omdat hij meer dan drie kilo cocaïne met een straatwaarde van zo'n dertig duizend euro heeft ingevoerd, is een 23-jarige man uit Leiden gisteren door de Haagse recht bank veroordeeld tot een celstraf van twee jaar, waarvan acht maanden voorwaardelijk. Ook moet de man een eerder voorwaardelijk opgeleg de straf van drie maanden alsnog uitzitten. De man voerde de drugs in per post. De politie hield het verdachte postpakketje al een tijdje in de gaten en greep in toen het op 20 april door de Leidenaar in ontvangst werd genomen. Hij had de drugs nog maar net op tafel gelegd toen de agenten een inval deden. Meteen bekende hij dat hij wist dat er harddrugs in zaten. Op het politie bureau zei hij dat hij het pakje zelf op de post had gedaan op Curasao, maar later trok hij dat verhaal weer in. De rechtbank hield er rekening mee dat de le vensomstandigheden van de verdachte verre van ideaal zijn. Hij heeft geldproblemen, heeft een baby en zwerft een beetje rond van de ene vriend naar de andere. De rechtbank vonniste overeen komstig de eis. Voorschoten heeft een Hema In de lange reeks vernieuwingen en verhuizingen in het Voor schotense winkelcentrum werd gisteren een nieuwe stap gezet: de Hema opende een vestiging in het dorp. De winkel aan de Koninklijke Marinelaan is tijdelijk: uiteindelijk moet er een gro te vestiging komen op de plek van de Gevers-Deynootschool. Volgens assistent-bedrijfsleider Te Riele duurt het nog mini maal een jaar voordat die plek beschikbaar komt. De oude school moet immers eerst afgebroken worden. Zo lang wilde de bedrijfsleiding niet wachten en dus is de Hema ingetrokken in de voormalige Fixet-winkel aan de Marinelaan. „Het is een tijdelijke winkel, dus vooral de populairste artikelen uit het segment zijn hier te koop", zegt Te Riele. De winkel zelf is overduidelijk niet voor de eeuwigheid gebouwd. „Je kunt er wel een duur plafond inzetten en een Italiaanse vloer in laten gieten, maar het blijft een noodwinkel, natuurlijk." Om die re den verkoopt de Hema Voorschoten ook nauwelijks etenswaren - er is geen plek voor koeling en opslag. De tompouce laat dus nog even op zich wachten. Niet-bederfelijke waar als de be roemde rookworst zit wel in het assortiment. door Judy Nihof oegstgeest - Verbouwen en kin deren opvangen: dat gaat op het eerste gezicht niet samen. Door in fases te werk te gaan en de boel goed af te schermen kon kindercentrum De Kinder vlinder in Oegstgeest tijdens een grote verbouwing wel ge woon open blijven. Vader Kut- sal Yesilkagit sprak gisteren tij dens de feestelijk heropening van De Kindervlinder zijn be wondering uit voor het feit dat de opvang van zijn kinderen niet onder de verbouwing had geleden. De werkzaamheden betekenden volgens hem hoog stens een bron van inspiratie voor zijn kroost. „Met plastic hamers werd thuis ook van al les verbouwd." Een drastische aanpassing van De Kindervlinder aan de Laven delhof was volgens directeur Moniek Steenland van de Stich ting Kinderopvang Oegstgeest (SKO) hard nodig. Niet alleen vanwege de steeds strengere ei sen waaraan onderkomens voor kinderopvang moeten vol doen. „Het gebouw is een voor malige school. Toen wij er in 1992 in kwamen, veranderde er wel wat, maar het blééf een schoolgebouw, met lokalen die op een gang uitkomen." Ver huizen naar een andere locatie was geen optie, verbouwen wel. „Iets anders is gewoon niet te vinden. Je hebt veel grond no dig, je moet goed bereikbaar zijn en je moet niet aan de rand van het dorp liggen. Dit ge bouw ligt op zo'n goede plek: zo centraal in het dorp. Dat maakt het de moeite waard om erin te investeren." Van een schoolgebouw heeft De Kindervlinder na de zeven ton kostende verbouwing nog maar weinig weg. De groeps- ruimtes ondergingen een meta morfose, waardoor ze de sfeer 'van thuis' meer benaderen. Door enkele muren weg te bre ken is een grote, lichte speelhal ontstaan, met verschillende knusse hoekjes, zoals een lees hoek, een verkleedhoek, een muziekhoek en een atelier. De ze hal past in het open-deuren- beleid van De Kindervlinder: een begrip dat volgens locatie manager Jos Bakker soms voor verwarring zorgt. „Het is niet: gooi alle deuren maar open en hollen maar naar de speelhal. Dat zou tot chaos leiden, en De Kindervlinder in Oegstgeest onderging een metamorfose. Door enkele muren weg te breken is een grote, lichte speelhal ontstaan, met verschillende knusse hoekjes. Foto: Henk Bouwman chaos is wel het laatste wat we willen. We willen juist structuur bieden." De speelhal is met name be doeld voor de oudste peuters. Zij worden bij binnenkomst net als voorheen in de groepsruim- tes opgevangen, waar kinderen van 0 tot 4 jaar door elkaar zit ten. In de loop van de ochtend blijven de jongsten 'op de groep' en gaan de oudste peu ters met een van de leidsters naar de speelhal. Ze mogen daar zelf kiezen waar ze willen spelen. In de hal komen ze ook kinderen en leidsters van ande re groepen tegen en dat is vol gens Bakker belangrijk. „Het maakt de drempel naar de ba sisschool lager." Na het slapen, eten en drinken in de eigen groepsruimte, gaan de oudste' peuters weer terug naar de speelhal. Er is volgens Bakker een groot verschil tussen het spelen in de groepsruimtes of in de speelhal. Zo kunnen de oudste peuters in de speelhal bezig zijn zonder dat een veel jonger kindje hun bouwwerk omgooit. Het is in de speelhal ook mogeliikom lan ger dan één ochtendïll middag met iets bezig zijn. „Ga je schil deren op de groep, dan moet na afloop alles worden opge ruimd. In het atelier kunnen je iets laten staan en er de volgen de dag weer mee aan de slag gaan." Door de verbouwing is in De Kindervlinder ruimte ontstaan voor drie extra groepen voor dagopvang. In totaal zijn er nu zeven. Hoewel ze gevuld zijn, heeft inschrijving volgens SKO- directeur Steenland wel degelijk zin. „De lange wachttijden zijn voorbij. Ook al omdat er be hoorlijk wat kindercentra in de omgeving zijn bijgekomen, zo als aan de Rijnsburgerweg. We hebben nog steeds een wacht lijst, maar die is heel beperkt. Kinderen kunnen bij ons vrij snel worden geplaatst."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 25