Cardea Campus in Liss LEIDEN REGIO fe moet er gewoon keihard Bureaucratie staat opvang zwerver in de weg Woningbouw op Oude Flora-terrein Smal pandje met brede sortering sluit de deuren Gevaar voor drijfzant op strand geweken zaterdag 26 JUNI 2004 door Marijn Kramp leiden - Ze geven de leerlingen een steun tje in de rug maar zijn er niet om ze bij de hand te nemen. De Marokkaanse rolmo dellen adviseren hun jongere 'land-van- herkomstgenoten'. Niets meer maar zeker ook niets minder. Alhoewel ze volgend jaar pas echt willen oogsten hebben de dertien twintigers in korte tijd al een dusdanige band opgebouwd met hun pupil dat ze nu al vaak een betere houding op school ver tonen. Leidenaars Hicham Issaouti (24) en Halima Karim (29) zijn met nog elf twintigers een paar maanden geleden begonnen met het rolmodellen project. „Het zijn", benadrukt Hicham op voorhand, „geen jongeren met enorme problemen die dreigen te ontspo ren of zo." Maar jongeren die wel een steuntje in de rug kunnen gebruiken. Die twijfelen over het nut van school en hun opleidingskeuze en die opbloeien met wat extra aandacht en begeleiding. Dat is geen Marokkaanse rolmodellen geven leerlingen een steuntje in de rug specifieke 'Marokkanenproblematiek' en dat is voor Hicham van belang. „Ik zou ook Nederlandse jongeren op deze manier kun nen en willen helpen. Dat heb ik overigens ook gedaan als huiswerkbegeleider. Op zich vind ik het wel leuk dat het Marok kaanse jongeren zijn hoor. Je herkent na tuurlijk wel het een en ander bij elkaar. Maar het is niet het zoveelste 'ontspoorde Marokkanenproject Daar had Hicham, student communicatie wetenschappen, geen trek in. Hij heeft geen zin om mee te werken aan deze nega tieve beeldvorming rondom Marokkanen. „Het is zo generaliserend allemaal. Dat stoort me. Niet dat ik er wakker van lig. Ik zie in het hoger onderwijs genoeg goede voorbeelden om mij heen en trek dus mijn eigen conclusies." Maar hij kan zich voor stellen dat de jongeren die meedoen aan het project dat misschien niet kunnen. De jongeren, zo bleek al tijdens de kennis making, zijn blij met de rolmodellen en proberen zich aan hen op te trekken. En dat is ook de bedoeling van het project. „Ze horen veel slechte verhalen over Marokka nen op een leeftijd dat ze zeer ontvankelijk zijn voor kritiek. Ze voelen zich in een hoek gezet. Maar het feit dat wij, de tweede ge neratie, al veel hebben veranderd ten op zichte van het leven van onze ouders, geeft de jongste generatie moed. Zij putten daar hoop uit." Halima staat wat anders in het project dan Hicham. Voor haar is de culturele achter grond van de jongeren wél belangrijk voor haar deelname. Dat is terug te voeren op haar eigen schooltijd. Zij heeft, in tegenstelling tot Hicham, geen vlekkeloze jeugd gehad. Waar Hichams ou ders zeer betrokken waren bij zijn ontwik keling en schoolopleiding wisten Halima's ouders vaak niet wat Nederland allemaal te bieden heeft en hoe het schoolsysteem in elkaar steekt. „Ik heb alles zelf moeten doen en ontdekken. Heb daar hard voor moeten knokken en voelde me geroepen om iemand anders te helpen en de goede weg te wijzen." Pas nu op haar 29ste gaat Halima een hbo- opleiding volgen. Een schooltype waar ze gezien haar mogelijkheden eigenlijk al op haar 18de terecht had moeten komen be seft ze achteraf. „Maar ik was op een be paalde leeftijd zo dwars. Een echt vechter- tje, een leider. Ik klaagde mijn school aan voor discriminatie, kon vervolgens nergens anders meer terecht want mijn reputatie was mij, door alle publiciteit rondom die zaak, vooruitgesneld. Kwam via de Witte Poort uiteindelijk op een mavo terecht zakte op een paar tiende punten. Via Kort Middelbaar Beroepsonderwijs wi£ mijn diploma alsnog te behalen. Van familieomstandigheden stopte Halim; j volgens met haar vervolgopleiding. He s duurde uiteindelijk elf jaar voordat ze scholing weer oppakte. Halima herkent veel van haarzelf in heL' dertienjarige meisje dat zij sinds kort 1 j( leid. „Soms is het alsof ik naar mijn sp u beeld kijk. Ik kan me makkelijk in haai s, plaatsen en goed van advies dienen. 2 j heeft bewondering voor mij. Ze vindt 1 j ontzettend knap dat ik het moedersch rj combineer met een studie en werk. Ds zeg ik 'dat kan jij ook'. Je hoeft niet nu voor de rest van je leven in een winkel gaan werken. Je moet er gewoon keiha A voor gaan!" Meer informatie over het Marokkaatisi modellenproject? Mail dan tiaar Frank e' wit. dewittepoort@xs4all. nl. door Eric-Jan Berendsen leiden - Het was in 1952 toen de heer Sanders senior over leed. Zijn zoon Evert en diens vrouw Maria namen de levens middelenzaak aan de Doeza- straat over. En omdat beider hobby wijn was, werd in de winkel van lieverlee steeds meer wijn verkocht. In 1966 gingen de levensmiddelen er uit en was Wijnhuis Sanders een feit. Vandaag is de winkel voor het laatst open. Het echtpaar, inmiddels de 80 gepasseerd, stopt er mee. Vaste klanten kunnen voor bestellingen nog bij hun zoon Ron terecht, maar de laatste flessen wijn moeten morgen de deur uit. „En de flessen die niet worden ver kocht, hopen we samen in goe de gezondheid te kunnen op drinken." Sanders werkte als administra teur, tot hij in 1952 de zaak van zijn vader overnam. „We be gonnen met een klein beetje wijn, maar al gauw stonden er volle wijnrekken achter in de winkel. In 1966 werd de hele zaak ingericht als wijnwinkel. Er waren in die periode wel slij terijen maar er was nog geen speciale wijnwinkel in Leiden. Het smalle pandje met de brede sortering, was toen een slag zin." Het was een tijd van hard wer ken. „En we gingen reizen. Naar wijngebieden in Duitsland en Frankrijk, de Elzas, de streek rond Bordeaux, de Bourgogne, noem maar op. De kinderen gingen mee en moesten ook de donkere kelders in en daar leer den ze veel van. Onze zoon Ron zit nu al meer dan 25 jaar in de wijnhandel." Tijdens die reizen kwam het echtpaar in contact met wijnle veranciers. „We volgden semi nars, werden lid van diverse wijnbroederschappen en orga niseerden proeverijen. Dat kon op locatie zijn bij studenten of bij de vereniging voor platte landsvrouwen. Vaste klanten proefden bij ons thuis aan tafel. Reuze gezellig was dat, praten over favoriete onderwerpen als eten en wijn." Ze nemen 'niet met plezier', maar 'wel met goede herinne ringen' afscheid. „Ik ben gebo- 'Zorg dichter bij de kinderen en hun ouders brengen' door Sjaak Smakman lisse/bollenstreek - Nog een kleine twee maanden, dan krijgt Lisse als eerste een Cardea Cam pus binnen zijn grenzen. Met in gang van het nieuwe schooljaar start de Leidse jeugdzorgorgani satie in de voormalige Christelij ke Nationale School met een me disch kinderdagverblijf, een Bod- daertcentrum en de Boby-zorg, de opvang van baby's - en hun ouders - met hechtingsproble men. De Don Boscoschool zorgt daarbij voor het onderwijs. „We willen proberen elkaar te ver sterken. Want uiteindelijk wer ken we met hetzelfde kind en met dezelfde intentie: een resul taat boeken dat het kind zelf en uiteindelijk de maatschappij ten goede komt", aldus bestuurs voorzitter M. Harten van Cardea. Jeugdzorg op maat, daar gaat het om bij de Cardea Campus. Op maat betekent twee dingen. Ten eerste de zorg letterlijk dichter bij de kinderen en hun ouders brengen. Kinderen uit de Bollenstreek moeten nu nog naar Leiderdorp voor bijzonde re zorg. Dat is in de praktijk een hobbel, constateert Harten: „Je kunt een indicatie rond heb ben, maar dan gaat het soms niet door omdat de ouders dat niet kunnen opbrengen, of het gewoon niet willen. En dat is heel legitiem, want het vraagt nogal wat om je kind drie urn- per dag te laten reizen." Daarnaast wil Cardea de zorg op één plaats concentreren. Deze week ondertekenden Car dea, de Pedologisch Instituut- school De Brug, het speciaal onderwijs in de Bollenstreek en het regionale samenwerkings verband Weer Samen Naar School een intentieovereen komst om zorg en onderwijs aan kinderen die extra onder steuning nodig hebben geza menlijk te gaan aanbieden. Vol gens directeur C. Tetteroo van de Don Boscoschool gaan zijn school en Cardea vanaf augus tus al nauw samenwerken. Over en weer zal van eikaars experti se gebruik worden gemaakt. De lijnen kunnen letterlijk kort zijn, omdat beide lokaties he melsbreed maar een paar hon derd meter van elkaar liggen. „Een gedragsdeskundige van Cardea kan bij ons op school kinderen helpen en onze vak leerkracht kan bijvoorbeeld aan de Broekweg bijspringen", al dus Tetteroo. In de voormalige CNS-school gaat Cardea in augustus begin nen met een medisch kinder dagverblijf met twaalf plaatsen, een Boddaertcentrum met acht plaatsen en zogeheten boby- plaatsen. Het medisch kinder dagverblijf (MKD) zorgt voor intensieve begeleiding van kin deren tot zeven jaar met ont wikkelingsachterstanden of ontwikkelingsstoornissen, waarvan bijvoorbeeld autisme de oorzaak kan zijn. Het Bod daertcentrum vangt na school tijd tot en met het avoi kinderen op van 7 tot lit die vanwege hun problei voor hun ouders moeilijk happen zijn. In zekere zin is het Bodfe centrum een vervolg va MKD, waarbij het ond dan buiten het centrum plaats van er binnen. I overigens de bedoeling d II ze kinderen zo mogelijk h derwijs aan de Broekwej gen. De boby-zorg richt zich t1 by's en hun ouders met tingsproblemen. De huilb^ daarvan een voorbeeld b" stek. In speciale nageb)f huiskamers kunnen oudq" recht om te leren hoe beste met een huilbaby kt c omgaan en hoe ze hun weer tot rust kunnen krijg Cardea is ambitieus. De vangplaatsen waarmee jeugdzorgorganisatie in tus begint, moet al in j« worden uitgebreid tot vee f Wijnhuis Sanders aan de Doezastraat is vandaag voor het laatst open. Foto: Particuliere foto ren en getogen aan de Doeza straat, een unieke straat die bruist. Dat is wel eens minder geweest. Het is hier intiem, er zijn allerlei verschillende win kels en er is sociale controle. Waar vind je dat nog? Werken houd je gezond en is goed voor het sociale leven." door Annelieke Slappendel rijnsburg - De bedrijven op het Oude Flora-terrein moeten wij ken voor huizen. Dat plan is onderdeel van de concept-visie op de ontwikkeling van Rijns burg tot ongeveer 2020. Volgens De Raad Vastgoed, eigenaar van de Oude Flora, zou de woning bouw daar al binnen twee jaar kunnen beginnen. Hoeveel wo ningen er komen, is nog niet duidelijk. De Raad juicht het plan van de gemeente toe. De keuze voor woningbouw is een logisch ge volg van de omstandigheden, vindt adjunct-directeur H. Kralt. „Het bedrijventerrein in de kem van Rijnsburg was al lange tijd veel mensen een doom in het oog. Niet in het minst de omwonenden die pro testeerden tegen de enorme watertank op het terrein. Maar dat is niet de enige reden. Ook bedrijven blijken niet erg enthousiast voor de locatie midden in het dorp. „Aan de borden kun je wel zien dat er veel leegstand is", geeft Kralt toe. Hij denkt dat op dit moment ongeveer een kwart van de tota le 45.000 vierkante meter leeg staat en verwacht de komende vijf jaar een verdubbeling daar van. Kralt voorziet dan ook geen problemen met de bedrijven die nog op de Oude Flora ge vestigd zijn. „Er zijn al veel plannen om te verhuizen, voor al naar Klei-Oost. Als de ge meente door de bocht gaat zul len we met iedereen gesprek ken voeren over vervangende locatie. In Klei-Oost zou bij voorbeeld een bedrijfsverza- melterrein kunnen komen. Over het aantal woningen dat op de plaats van de bedrijven komt, kan Kralt nog geen me dedelingen doen. „Op 80.000 vierkante meter passen best veel huizen. Het aantal hangt onder meer af van de hoogte die de gebouwen mogen heb ben. We hopen er in ieder geval iets moois van te maken voor Rijnsburg." In de concept-visie is nog wel plaats voor kleine kantoren en dienstverlenende bedrijven aan de rand van het gebied. Ook wordt de mogelijkheic noemd van een showrooi levard aan de Rijnsburgi waarbij de gedachte in instantie naar auto's uitgé de winkels onder de Rem1 op die plek kunnen blij nog niet duidelijk. Verpla naar De Hoftuin wordt nij^ gesloten. Omdat Rijnsburg over t jaar al lang onderdeel is i grote gemeente Katwijk, ltë1 huidige gemeenteraad1: meer op eigen houtje be#n hoe het dorp er tegen dPl uit zou moeten zien. Het S punt van de raad vormt hf1< gangspunt voor een gez fijke visie die Katwijk, Riji en Valkenburg volgend ja:r stellen. Het CDA-raadslid Linda Lie- verse heeft een eigen website. Op www.lindalieverse.nl valt er van alles over het reilen en zei len van de politica te lezen. Op haar website staat een interes sante column over een zwerver in Leiden die maar geen hulp krijgt van de daartoe aangewe zen instanties. Het verhaal, de adoptiezwerver geheten, geeft een onthutsend beeld over de opvang in Leiden van mensen die dat nodig hebben. „Een kleine maand geleden ben ik gebeld door een onder nemer die al een maand een zwerver te gast heeft in zijn fietsenstalling. De zwerver slaapt in een zelfgemaakte hut van karton en vloerbedekking, komt 's avonds rond half acht en trekt 's ochtend voor zeven uur weer de wijde wereld in. De werknemers van het bedrijf hebben hem 'geadopteerd' en geven de man koffie en een klein hapje. Bier en sigaretten worden geweigerd." Toch maakt de ondernemer zich zorgen. Hij wil niet dat de zwerver bij hem in de stalling komt te overlijden en zoekt bij de daartoe aangewezen instan ties hulp. Hij belt een zorgin stelling in Leiden en legt de si tuatie uit. De medewerker vraagt of de zwerver in kwestie een buiten lander is. De Blauwe Steen, die al 700 Jaar In de Breestraat ligt. Is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEEOON O 71 - 53 56 424 Nee, hij komt uit Suriname, zegt de ondernemer. Dan is hij een buitenlander, zegt de medewerker. Nee, hij woont al 30 jaar in Ne derland. Hij spreekt goed Ne derlands, zegt de ondernemer. Toch is hij een buitenlander, zegt de medewerker. De ondernemer vraagt of een van de medewerkers misschien bij de zwerver kan kijken. Het antwoord luidt dat zoiets niet mogelijk is omdat dat buiten de functieomschrijving van de medewerkers valt. De onder nemer noemt de naam van de zwerver. Is die naam bij u be kend, vraagt hij de medewer ker. Daar mag ik niks over zeg gen in verband met privacy, antwoordt de medewerker. Wat adviseert u mij te doen, vraagt de ondernemer. De me dewerker geeft de naam en te lefoonnummer van een andere medewerker van een zorgmij- dersproject. Dit project is on derdeel van dezelfde zorgin stelling die de ondernemer al gebeld had. De ondernemer belt de andere medewerker en vraagt hem wat te doen. Het zorgmijdersproject? Dat be staat helemaal niet. Wat moet ik dan nu doen, vraagt de on dernemer. Ik zou het niet we ten, zegt de andere medewer ker. De ondernemer belt een twee de Leidse (gesubsidieerde) zorginstelling. De persoon die erover gaat is er niet. De vol gende dag belt de ondernemer weer. De medewerker in kwes tie blijkt juist deze dag vrij te zijn. Of de ondernemer de vol gende dag terugwil bellen. De ondernemer stuurt een e-mail met de vraag of de hulpverle ner 's avonds een keer 'op lo catie' in het kantoor van de on dernemer wil praten met de zwerver. Dan blijkt dat de zorginstelling niets voor de on dernemer kan doen, omdat het bedrijf niet in het postcodege- bied van de instelling is geves- Ugd. De ondernemer wordt door verwezen naar een derde zorg instelling binnen de gemeente lijke grenzen. De ondernemer maakt een afspraak met deze instelling en vervolgens gaat hij met 'zijn' zwerver naar deze instelling. Er komt een ver volgafspraak aan het einde van de week. De zwerver komt, naar eigen zeggen, voor deze afspraak tien minuten te laat omdat hij geen horloge heeft. De hulpverleners zijn weg. Hij krijgt een nieuwe afspraak mee voor over een week. Lieverse constateert vervolgens dat de ondernemer de afgelo pen drie weken de enige per soon is geweest die in deze si tuatie handelend optreedt. Het CDA-raadslid begint zo langza merhand nieuwsgierig te wor den naar de werking van de Nederlandse verzorgingsstaat en de Leidse zorginstellingen. Zij vreest dat zij binnenkort een volgende column over de zwerver moet schrijven. Eric-Jan Berendsen Van omleiding tot misleiding. Een verkeersbord op het Kort Ra penburg, bedoeld om automobilisten om te leiden, is door voor bijgangers flink onderhanden genomen. Voor wie het spoor bijs ter is na lezing: ook de plaats van het bord is veranderd. Oos- rpronkelijk hing het bord op de hoek van het Noordeinde. Foto: Niek Bavelaar Aart van der Kuijl katwijk - De hekken die de ge meente Katwijk rond plekken met drijfzand heeft gezet, blij ven voor de zekerheid nog even staan, maar het echte gevaar is geweken. Donderdag zakten op het strand zeker vier Katwijkers diep weg in een laag drijfzand. De situatie ten noorden van de Uitwatering wordt voorlopig wel nauwlettend in de gaten ge houden door de Katwijkse Red dingsbrigade (KRB). Vanwege de weersverbetering verwacht de KRB meer wandelaars op het strand. Het toezicht van de KRB is er tussen 9.30 uur tot 18.00 uur 's avonds. Daarna begeven wandelaars en andere gebrui kers van het strand zoals paar denliefhebbers zich op eigen ri sico op het strand. De westerstorm is inmiddels af gezwakt tot windkracht zes, meldt Gijs van Rijn van KRB Post Zuid. De KRB houdt het Katwijkse strand in de gaten met patrouilleboten en -wa gens tot zes uur 's avonds. „Daarna is het de verantwoor delijkheid van de mensen zelf. „Maar", zo geeft Van Rijn aan, „dat wordt aangegeven op bor den op de boulevard en de strandopgangen." Wie het strand opgaat doet er verstandig aan een mobieltje bij zich te dragen voor noodgeval len, zo geeft Arie van Dijk aan. De fotograaf zakte gisteren als eerste weg in het drijfzand ter hoogte van strandpaviljoen Willy Noord. Hij beleefde enige benauwde momenten, totdat hij uit zijn benarde positie werd bevrijd door strandconufs die toevallig in de buurt ;t Volgens de fotograaf, die11 ren nog poolshoogte n«n het strand, is de situatie 'fl dels een stuk veiliger. Woordvoerster C. den Cc van Gemeente Katwijk dat er te voet inspecties z e' gevoerd. „Op de plekk<e' gevaarlijk waren, zak je maar tot aan je enkel- Maar voor de zekerheid ten de hekken in iedei!e staan tot en met vandaag- consignatiedienst blijft oJ= baar en staat overdag in d met de KRB." Op de vraag waarom meente afgelopen donj zo langzaam tot actie het duurde enige uren de gemeente de hel waarschuwingsborden - antwoordde de woordvi dat de gemeente pas h< van de gevaarlijke situatii hoogte werd gesteld di politie. CORRECT In het artikel WD: VeenJ der en Wijde Aa is een t( tische organisatie' van d dag 24 juni kan uit de in de indruk ontstaan dat van de vereniging Veent der en Wijde Aa actief 1 deelgenomen aan een van Milieudefensie. De ging ontkent dit, de ledi ren uitsluitend als toescl aanwezig.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 24