BNN blaast stoffig Sterrenslag nieuw leven in MEDIA Schoffelen voor oude mensen is 'cool' Ivo Niehe bewondert gehandicaptenpari Wurmpje van Wendy als hartenbreker Deelnemers worden Volgegooid' met drank in viersterrenhotel en krijgen een Snickers op zijn tijd Bijna record voor Oranje-Letland Hilversum - De rechtstreekse reportage van de EK-wedstrijd Nederland-Letland blijkt de op twee na best bekeken tv-uitzen- ding ooit. Dat blijkt uit aanvul lend onderzoek van de kijkcij fers. Volgens de cijfers hebben elf miljoen mensen woensdag minstens een deel van het spor tieve treffen gezien. Gemiddeld werden de verrichtingen van de voetballers door 7,6 miljoen kij kers gadegeslagen. De wedstrijd in Portugal moet wat aantal tv- kijkers betreft twee andere spe len van Oranje voor laten gaan. De best bekeken tv-uitzending ooit is de wedstrijd Nederland- Brazilië tijdens het WK in 1998 met 11,7 miljoen kijkers. Op de tweede plaats in de kijkcijfer ranglijst aller tijden staat Ne- derland-Italië tijdens Euro 2000 (11,5 miljoen mensen). Oranje vanavond wereldwijd Hilversum - De Wereldomroep geeft vandaag zoveel mogelijk Nederlanders in het buitenland de gelegenheid om de kwartfi nale Zweden-Nederland via ra dio te volgen. De omroep heeft voor de uitzending van de voet balwedstrijd extra kortegolffre- quenties ingezet. De Wereld omroep neemt het wedstrijd verslag van NOS Langs de Lijn over. De omroep verzorgt zelf de voor- en nabeschouwing. Wereldomroep wint zes prijzen Hilversum - De Wereldomroep heeft zes prijzen gewonnen op het jaarlijkse internationale New York Festivals, dat radio uitzendingen wereldwijd eert. De Engelstalige afdeling van de Wereldomroep won twee eerste prijzen. Ook de Latijns-Ameri kaanse afdeling ontving een eerste prijs. De Wereldomroep zendt we reldwijd, in acht talen uit. De prijzen zijn gisteren in New York uitgereikt. De jury van het festival had keus uit meer dan duizend inzendingen afkomstig uit veertig landen. De reporta ges en documentaires zijn alle maal uitgezonden op deradio of waren te beluisteren via de website van de Wereldomroep. 'zoen-carrière' handig om even bij stil te staan. En wat is een zomerprogramma zonder een item over asieldie- ren. Terwijl de asiels volstro men, probeert Villa Achterwerk iets aan de uitstroom te doen. Elke week wordt een hond of kat uit een asiel voorgesteld. En zoals dat gaat, worden vooral de positieve kanten van de beesten belicht. Van de eerste hond wordt bijvoorbeeld slechts in een bijzin gemeld dat hij 'niet graag alleen is' en auto rijden niet zo leuk vindt'. Waar om zou deze hond in het asiel beland zijn? En dan is er nog het item 'vijf redenen om niet op vakantie te gaan'. Bij Villa Achterwerk heb ben ze er zin in deze zomer. Achterbuurt Tijdens de zomervakantie moe ten de Villa-fans het overigens zonder Roos en haar mannen doen. Die zijn op vakantie. Ze worden vervangen door de rap per Def DaDa, die onder de titel Villa Achterbuurt de Villa Ach terwerk-programma's presen teert vanuit de buurt in de grote stad waar hij is opgegroeid. An dere steeds terugkerende figu ren in de Villa Achterbuurtpro gramma's zijn Janneke Riplet (zangeres meidenpunkgroep de Riplets) en Denvis (zanger van de Ex-Spades). Terwijl regelma tig bekende of onbekende gas ten de buurt onveilig zullen maken. Een vast onderdeel is een potje Free-Stylen door be zoekers van de Rapmachine.nl. De presentatie houdt het mid den tussen een videoclip, dra ma/soap en documentaire. De stad waar zich alles afspeelt is Rotterdam. De buurt is de di recte omgeving van het Rotter damse Mediacentrum 'Het Lloydkwartier' met uitstapjes naar andere bijzondere plaat sen in de stad en in de haven. Omdat alles zich deze zomer af speelt zullen ook de vele evene menten die dan in Rotterdam plaatsvinden bij de presentatie worden betrokken. Wie niet zonder Roos en haar mannen kan, moet wachten tot na de zomer. Dan komen ze weer te rug. Dolf Rogmans - Als de zomer komt, Villa Ach terwerk, Nederland 3. Vanaf zondag tien weken lang om 09.45 uur, met een herhaling vrijdag om 18.15 uur. - De Villa Achterbuurt, zondag om 10.30 uur. In zijn gloriedagen in de jaren tachtig wist het spelprogramma met polsstokspringende, kano varende en touwklimmende pre sentatoren, artiesten en politici een slordige zes miljoen kijkers aan zich te binden. Maar na ruim twintig edities werd het 'stoffi ge' AVRO's Sterrenslag afge dankt. Uitgerekend BNN blaast met Katja Schuurman en Bridget Maasland de show nieuw leven in. Belangrijke les: 'nooit beknib belen op de catering'. door Bernice Breure loon op zand - Na één dag draaien heerst er al een gezon de competitiedrang, blijkt op het strandje aan 't Blauwe Meer. Boris van der Ham, D66- Kamerlid en dus lid van het blauwe parlementaire team, vertelt dat het gisteren na de barbecue en karaoke behoorlijk laat is geworden. Maar, zegt hij met enige triomf, welke deelne mers, zaten vanmorgen fit in de ontbijtzaal of zelfs al te werken achter de computer? Juist ja, de politici. Het is de eerste tropische dag van 2004, en op het zand wach ten plastic tonnen, touwen en bielzen op wat komen gaat. De opdracht aan de deelnemers van vandaag, presentatoren, sporters en parlementariërs, luidt: bouw een zeewaardig vlot. Scheidsrechter Dick Jol geeft met uitgestreken gezicht het startschot. Het team van politici maakt indruk met hun efficiënte aanpak; eerst de ton nen op de bielzen binden, en dan pas het vlot omdraaien. „Dat zijn toch de denkers, hè", klinkt het waarderend vanaf de kant. Coach Joao Varela, die ondanks de hitte zijn kousen tot aan zijn knieën heeft opge trokken, mag volgens de spelre gels slechts aanmoedigen, niet helpen. De andere teams stun telen. „Kom op jongens, jullie zijn pas net begonnen", roept Een archieffoto van AVRO's Sterrenslag uit 1985 met Ron Brandsteder, Guusje van Mourik (oud-wereld- kampioen karate), Nico Haak, Tineke Verburg en rechts in het water Leo van Veen. Archieffoto: ANP Katja Schuurman pesterig vanaf haar stoeltje op het strand. „Hé Tim, niet vloeken hè", zegt Bridget Maasland richting auto coureur Tim Coronel. Uiteinde lijk zijn het toch de sporters die als eerste het water opgaan. Veel vaart zit er echter niet in; Dennis van der Geest probeert uit alle macht een loszittende ton bij het bouwsel te houden. De judoka hangt als levende boei aan het vlot, en is daarmee de remmende factor. Hilariteit alom. Een 'stoere boevenactie' noemt BNN hun remake van Sterren slag. Het getuigt van lef om een eigentijdse versie van deze tv- klassieker te maken. In 1977 startte de AVRO met het televi sieprogramma. Het kijkerspu bliek genoot ervan de sterren in benarde situaties te zien; zwoe gend over de stormbaan, in lek geslagen bootjes of op een Piet Plezier (een vierpersoonsfiets). Traditioneel waren er pechvo gels: Manon Thomas liep ooit een lelijke blessure op en Maya Eksteen barstte in huilen uit na een val bij het polstokversprin- gen. Onmisbaar waren beroem de deelnemers als Ron Brand steder, al werd de show ook de 'kraamkamer' voor Nederlands talent genoemd. Want wie ge vraagd werd voor Sterrenslag, kwam er wel. Paul de Leeuw had hier zijn grote doorbraak. En 'hoofdscheidsrechter' Ton- ny Eyk zei ooit dat Annemarie Jorritsma haar ministerspost te danken had aan het krediet dat ze bij Sterrenslag had opge bouwd. Vanaf maandag zendt BNN vier afleveringen Sterrenslag uit. De duur van het programma is te ruggebracht van 2,5 uur naar 45 minuten, en er doen negen teams mee. In de laatste afleve ring nemen de sterksten het te gen elkaar op. De jongerenom roep heeft de AVRO een 'margi nal bedrag' voor de licentie moeten betalen, vertelt BNN- voorzitter Gerard Timmer. „Verder deed de AVRO niet erg ingewikkeld." Wel moest de omroep wat langer nadenken over het gebruik van zijn naam in de titel. „Gelukkig kwam ook dat goed. Wij wilden het name lijk heel graag 'BNN presenteert AVRO's Sterrenslag' noemen. Het is toch een instituut waar je naar verwijst." Hoewel presentatrices Katja en Bridget rondlopen in glimmen de trainingspakjes met het ver trouwde Sterrenslag-logo, en oude AVRO-parasols op het re creatieterrein zijn opgesteld, moet het programma verder niet te camp worden. De spel- onderdelen, zoals mountain- biken en touwtrekken, zijn niet overdreven spectaculair. Ook de locatie zelf, in het Brabantse Loon op Zand, past in het stre ven het programma redelijk klassiek te houden. Een eindre dacteur van de AVRO woonde enkele vergaderingen bij om de formule van Sterrenslag te be waken. Zijn belangrijkste tip: nooit beknibbelen op de cate ring. Je moet de sterren 'pam- peren', zij moeten het echt als een leuk uitje beschouwen. Dus zijn de deelnemers onderge bracht in een viersterren hotel, en worden volgens Mylène de la Haye zelfs 'volgegooid' met drank. Het zit 'm ook in triviale dingen, aldus tv-directeur Maarten van Dijk. „Op gezette tijden een Snickers bijvoor beeld." Volgens hem kwam het Ster renslag-gevoel opmerkelijk snel tot leven. Zo waren Katja en Bridget (die zelf nog aan een van de laatste edities deelnam) direct te porren voor deze zo merklus. En oud-presentator Jos Kuyer, die de voice-over doet, zou het maar raar hebben gevonden als er een Sterrenslag zou worden gemaakt zonder zijn bijdrage. 'Ja natuurlijk', antwoordt Boris van der Ham bijna verbaasd op de vraag of hij vroeger naar Sterrenslag keek. De geschiedenis herhaalt zich, zegt Van Dijk. Zo voeren deel nemers direct bij binnenkomst al de eeuwige discussies over de benoemde captain. 'Waarom hij wel, en ik niet?'. „Er zijn heel veel geintjes die zó Sterrenslag zijn. Je drukt op een knop, en iedereen weet precies wat van hem of haar verwacht wordt." BNN gaat door met filmen op momenten dat de AVRO stopte. Nu is ook te zien hoe de deel nemers bijvoorbeeld 's avonds in een disco hun danspasjes uit de jaren tachtig demonstreren. Hilversum - Het zijn korte items, snel gemonteerd en alle maal met een eenvoudige digi tale videocamera opgenomen. Villa Achterwerk heeft de zomer in de kop de komende tien we ken. In een kwartiertje krijgen jongens en meiden van 8 tot 14 jaar tips hoe ze de zomer kun nen doorkomen. Machteld van Gelder (maakte onder meer Poesjes, de taarten van Abel en De achtertuin van Jan Wolkers) tekent voor het va kantieprogramma dat bij Z@ppelin op Nederland 3 wordt uitgezonden. De korte items gaan steeds over een vast onderwerp. Zo presenteren Ne derlandse topskateboarders in het onderdeel Skate Clues de basistrucs van het skaten. De jongens doen dat zeer helder. Een beetje skater moet daar wat aan hebben. De rubriek 'hot or not' is vooral een aanrader voor de ouders van de kinderen. In het pro gramma-onderdeel worden de meest vervelende klusjes ineens als 'hot' aangemerkt. Bijvoor beeld het gras maaien en ande re klusjes opknappen voor ou dere mensen. En wat te denken van het uitlaten van de hond tijdens het skateboarden. De VPRO maakt duidelijk dat het laten uitvoeren van vervelende klusjes 'm vooral in de verpak king zit. Zorg er als ouder voor dat het allemaal een beetje 'cool' klinkt en uw kinderen ne men u werk uit handen in plaats van overal ruzie over te maken. In Oh wat ben je mooi... kijkt Machteld van Gelder naar het uiterlijk van mensen. „Om schrijf je neus eens", blijkt niet eens zo'n makkelijke vraag. En wat te denken van al die ver schillende vormen lippen die voorbij komen. Voor kinderen die aan het begin staan van hun Hasretchan Keskin in de serie Als de zomer komt bij Z@ppelin, waar wordt geleerd dat de hond uitlaten helemaal niet erg is als je dat tij dens het skateboarden doet. Foto: GPD/VPRO Hilversum - Is het een vrien dendienst van Ivo aan Joop? Of hebben de kijkers van Henny's House Party, de talentenjacht voor verstandelijke gehandi capten uit 1998, massaal aan de TROS gevraagd hoe Pare Spel- derholt er tegenwoordig bijligt? De aanleiding voor de docu mentaire over dit instituut bij Beekbergen, hoe geslaagd het project ook mag zijn, lijkt wat dunnetjes. In 'Ivo in de wereld van Klaas, Marlin, Ramon, Hendrik en al die anderen' vertelt presenta tor/producent Ivo Niehe op de voor hem kenmerkende wijze over dit 'voor Europa unieke' initiatief met 'verbluffende re sultaten' waar zelfs 'kleine wonderen' gebeuren. Op het mooie landgoed in de Veluwse bossen worden namelijk gees telijk en lichamelijk gehandi capten gestimuleerd op zoek te gaan naar iets wat ze wél goed kunnen. Ze krijgen een opleiding tot die renverzorger, tuinman of hore- camedewerker om later ingezet te kunnen worden in de 'gewo ne wereld'. Niehe praat met ambassadeur over de tv-producent, die zijn privé-vermogen nog miljoenen aan het project steedde. „Zonder Joop en vrouw Janine was het noo lukt. Ze zijn heel bescheid en willen eigenlijk niet eet noemd worden. Maar ik k het gewoon niet laten." D volgen beelden waarop d( diatycoon met enkele kini de officiële opening van h 'verwenhotel' verricht. D< beurde 'onder grote belai ling van de pers en een h( reeks vaderlandse promin als Jan des Bouvrie, die te voor het interieur tekende Niehe. Die jubelzin doet vermoet dat hij een volgende keer als Bekende Nederlander zo'n zaal plaatsneemt. Da op zich niets mis mee, me zijn volstrekt kritiekloze b dering doet de document helaas geen goed. Bernice Breure Ivo in de wereld van Klam Marlin, Ramon, Hendrik 1 die anderen, TROS, vanav Nederland 2, 19.23 uur. Altijd gedacht dat het bij een 'har tenbreker' gaat om iemand die andermans harten doet smelten. Diverse woordenboeken ondersteunen die veronderstelling. Maar Deze Week is het daarmee oneens en neemt in de eer ste alinea van het openingsverhaal de term hartenbreker gewoon letterlijk. In de optiek van Deze Week gaat het om ie mand die kans ziet enkele op zichzelf goed functionerende harten kapot te maken. En wie wordt er dan wel als een zo verderfelijk individu opgevoerd? Het gaat om SEM, zoontje van WENDY VAN DIJK en haar exXANDER DE BUISONJÉ. Het wurm, nauwelijks een jaar oud, heeft nu al kans gezien de zoals ze dat noemen 'serieuze liefdesrelatie tussen mama WENDY en vrouwenveroveraar CHRIS ZEGERS' zodanig in de weg te staan dat de relatie nooit wat zal wor den. SEM brak beide harten in onher stelbare brokstukken. En waarop baseert het blaadje zich? Ze hebben de klok zelf horen luiden: CHRIS ZEGERS. Het schijnt dat hij zich ergens liet ontvallen dat hij 'op dit moment geen grote kin derwens heeft.' Weekend zet voor alle zekerheid WENDY ook maar op voor kant. Ze zweert mannen af, weet Week end. En het blad wrijft het jonge moe dertje nog eens onder de neus dat ze binnen twee jaar driemaal een liefdes breuk opliep, dat is anderhalve breuk op jaarbasis. Net gewend aan de gedachte dat het nooit wat zou worden tussen de twee, komt Story met de moeder aller onthullingen op de cover. 'WENDY ver liefd!' schreeuwt het blad in kapitalen. Met zoontje en minnaar was ze op lief desvakantie naar Ibiza. En die nieuwe minnaar is natuurlijk gewoon CHRIS ZEGERS. Niks breuk, niks hartenbreker. De scherven van de dramatische liefdes- breuk zijn gelijmd, stelt Story poëtisch. Getuigen genoeg: alle inzittenden van een Boeing 747 zagen het verliefde paar van Ibiza naar huis vliegen. Met tussen hen in: de kleine stralende SEM. Heeft dat rotjochie beide harten ineens doen smelten? Ook ANDRÉ HAZES zat in een vliegtuig. Tweemaal zelfs. Hij vloog naar Portugal en keerde ook terug. Een opmerkelijke vervoerskeuze volgens Party want de smartlappenzanger van wie niemand meer kan bijhouden of het nu juist aan dan wel uit is met RACHEL, lijdt aan een ernstige vorm van vliegangst. HAZES zette zijn vette schouders eronder en ging toch. Waarom die zelfkwelling? Omdat hij van voetbal houdt. Maar ook omdat hij van BAREND VAN DORP houdt. Hij wilde een liedje bij ze zingen. En wie hem dat heeft horen doen in Vil la BvD zal zich ernstig zorgen maken verklaren dat de koning van het lei lied zich op dit moment ijzersterk zowel lichamelijk als geestelijk. Hij lemaal klaar voor de ArenA. Story biedt deze week drie exclusi foto's. Zo op 't oog een groepje me dat rustig op de halte Comelis Sch straat in Amsterdam op de tram st wachten. Maar de fotograaf weet ter. Het betreft MAXIMA, met haai moeder alsmede de vriendin vai broer. De strippenkaart die de toel stige koningin in haar hand houdt het blad gemarkeerd met een oran rondje. Eigenhandig gekocht bij d< bakszaak om de hoek, weet Story. Story niet weet is wat er in de Con Schuytstraat te beleven valt. Daan moeten we even naar de Weekend Daarin komt zanger GORDON uitj breid aan het woord. Op de vraag voormalige ondergoedverkoper te over cosmetische operaties staat, 1 hij over de vader van zijn vaste vrii Jacob. Die vader is arts. Hij heeft e niek als die van CONNIE BREUKE VEN. Alle sterren komen bij hem. heeft zelfs de rimpels om GORDO grove mond weggespoten. Waar d niek zich bevindt? In Amsterdam, Comelis Schuytstraat. Ton Ouwehand hoe dat nog moet als hij straks in de ArenA gaat optreden. De keiharde bege leiding door verschillende orkesten heb ben hem in de loop der jaren vrijwel doof gemaakt, verklaart Party. Maar het blad laat het management nog even snel Katja Schuurman en Bridget Maasland hebben van de AVRO gc dat ze niet mogen beknibbelen op de catering. Foto: BNN Tijdens de oude Sterrenslagen bloeiden nogal eens relaties op, met echtscheidingen tot gevolg. Tonny Eyk zei ooit gekscherend dat het wel leek of Sterrenslag gesponsord werd door de Ne derlandse advocatuur. Of deze BNN-reeks nog smeuiig show nieuws oplevert, valt te bezien. De 'korte parlementaire' kus tussen Boris van der Ham en Mylène de la Haye telt niet. Wel zijn er al pechvogels van d Sterrenslag 2004 bekend: ne Bunskoek is van haar r tainbike gevallen, Giel Bei verloor zijn bril na het viol en Menno Kohier (Sixpacl moest zijn knie laten intaj na een race-partij. BNN presenteert AVRO's S renslag, vanaf maandag 2 uur, Ned.2. Joop van den Ende met zijn vrouw Jeanine voor het pand in park Spelderholt in Beekbergen dat een hotel voor gehandicapten is ge worden. Ivo Niehe wijdt er een documentaire aan. Archieffoto: GPD Cees Hovenkamp van Spelder holt, directrice Jannie Heun, een aantal werkgevers en enke le ouders over de in de titel ge noemde bewoners. Rita Kok, zelf móeder van een gehandi capte zoon, vertelt in algemene termen over het belang van zelfvertrouwen en het niet bui tengesloten worden. Dan vol gen kleine portretjes zoals van de 15-jarige Gerjanne, die leest en schrijft als een vijfjarige. Tij dens haar verblijf op Spelder holt is haar talent ontdekt: ze kan opmerkelijk goed met paar den omgaan. Haar moeder ver telt dat Gerjanne hier zichzelf kan zijn. „En wie ontspannen is, kan meer." De volwassen Klaas werkt tegenwoordig als groenverzorger. Zijn vader: „Spelderholt is de eerste en eni ge die werk heeft gemaakt van de belofte: 'er zit misschien wel een baantje voor hem in'." De 11-jarige Ramon, zelfbe noemd 'directeur oud papier' van Spelderholt, stéót erop ons zelf zijn kamer te laten zien, al dus Niehe in een voice-over voordat de korte rondleiding begint. Toch komt de kijker hiermee nauwelijks zijn wereld binnen. Wanneer in de documentaire de recente geschiedenis van het park wordt aangehaald, blijkt dat Niehe bepaald niet de eer ste bekende bewonderaar van dit initiatief is. Eind jaren ne gentig maakte Joop van den En- de zich sterk voor uitbreiding van het luxe 'parkhuis', com pleet met zwembad en theater tje. Om de benodigde zeven miljoen bij elkaar te krijgen, werd het vierdelige televisiepro gramma Henny's House Party uitgezonden. Het latere Gala van de Glimlach moest nog meer geld opleveren. Ambassa deur Cees Hovenkamp geeft voor Niehes camera hoog op Wendy van Dijk. Foto: De Kroon

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 18