EK 2004 Griekenland stunt tegen luie haantjes ïet dubbele gevoel van Zdenek Grygera 5 Idiote scheids berooft Beckhams helden 'Denemarken op tijd in juiste vorm' )pi nieuwe ach Italië euro 2004 in cijfers Eriksson klaagt over stip zaterdag 26 juni 2004 e Rooney. iReuters/Alessandro Bianchi s iney breekt 4 e in voet in - Wayne Rooney heeft ;rdag in de kwartfinale te- urtugal een middenvoets- 'je gebroken. Volgens Sven-Goran Eriksson kan Jia maand niet spelen, f ey viel al na minder dan lalf uur uit. De spits van Dn maakte in Portugal vier linten. door Esther Cotink londen - Wanhoop en ongeloof re geerden donderdagavond in Enge land toen Sol Campbells beslissende doelpunt in de negentigste minuut van de kwartfinale tegen Portugal werd afgekeurd. Even later rouwde een natie om het verlies, nadat een 2-2-eindstand in de normale speel tijd resulteerde in een half uur extra speeltijd en vervolgens de gevreesde penalty's. Portugal won de straf- schoppenserie met 6-5. 'Jij stomme hond' scheldt de Britse krant The Sun op David Beckham, die zijn penalty miste door de bal hoog over te schieten. Het was de tweede keer tijdens het EK dat hij een strafschop miste. „De Engelse aanvoerder moet verboden worden penalty's te nemen", aldus de krant. Maar de beschuldigende vinger wijst uiteindelijk naar de Zwitserse scheidsrechter Urs Meier. Tegen houdt The Sun zich evenmin in: 'Idi ote arbiter berooft Beckhams hel den', spuwt de grootste tabloid. BBC-commentator Alan Hansen noemde de keuze van Meier een 'schandaal'. Ook voormalig spits van Engeland Ian Wright zag donderdag avond witheet, toen hij Hansen aan vulde: „Dit is te gek, deze man wordt geacht de beste scheids ter wereld te zijn en dan neemt hij zulk soort be slissingen. De scheidsrechter heeft ons de kop gekost." De Daily Mirror, die simpelweg het woord 'Beroofd' op haar voorpagina draagt, herinnert de lezers aan 1998 toen een cruciale goal van Campbell op het WK tegen Argentinië even eens werd afgekeurd. Over de scheidsrechter weet de krant te mel den dat Roemeense heksen vorig jaar een vloek over hem hebben uit gesproken, omdat Roemenië door zijn toedoen de EK-kwalificatie zou zijn misgelopen. Het was tevens Meier die tijdens het WK van 2002 een controversiële penalty aan gast land Japan gaf. Volgens de Mirror ziet Engelands aanvoerder Beckham nu een donke re wolk boven zijn Real Madrid-toe- komst hangen. De Independent noemt zijn lot 'hartverscheurend'. 'Dat betekent dus veertig jaar pijn voor het Engelse voetbal', conclude ren zowel The Times als The Guardi an, die vaststellen dat Engeland in middels eelt op het hart krijgt van wege het welbekende vroegtijdige vertrek na gemiste penalty's. Het was de vierde keer dat Engeland eruit ligt na een strafschoppenserie. De Daily Telegraph refereert aan het persoonlijke sprookje van de Portu gese keeper Ricardo. Na het stoppen van de laatste Engelse strafschop, besloot hij zelf de beslissende penal ty te nemen, waarmee hij de zege voor Portugal binnensleepte. De krant huilt uit om de blessure van Wayne Rooney. Nadat de jonge top scorer door een tackle van Jorde An- drade al in de 27ste minuut het veld moest verlaten, spatte Engelands droom uiteen. „Gisteravond kwam de déja-vu met een mokerslag." i- De Italiaanse voetbal- heeft bondscoach Trapat - ervangen door de 56-jari- Juventus-coach Marcello h, sti v. Mi het 'ontslag' werd een stuk volkstheater opge- Bondsvoorzitter Franco ro nam alle schuld voor echt presterende team op ,Ik voel het gewicht en de ïeid over de wanpresta- ui de Azzurri zowel nu als s het WK in Japan/Korea, d Trapattoni toen al uit inctie moeten ontheffen, mijn ontslag in", luidde icht. ;rd door de verzamelde ders echter, zoals voor- geweigerd. Maar de Ibekentenis effende wel voor een mooie, koste- igeling met Trapattoni: hij zijn tot 16 juli lopende iet uit, pas op die datum Lippi officieel aangesteld, irbintenis loopt tot na het 2006 in Duitsland, -de Spaanse voetbalbond 'iór 15 juli de benoeming een nieuwe bondscoach hebben. De belangrijkste daat is de 66-jarige trainer /lallorca, Luis Aragonés. morgen heeft het bonds- t. iir het ontslag geaccep- dat een dag eerder was lend door de huidige icoach, Inaki Saez. In eer- jstantie wilde de Bask aan- i, maar onder druk van de en de publieke opinie lij later toch besloten zijn g te nemen. :i\ door Henri van der Steen Lissabon - Hoogmoedigen vallen altijd. Frankrijk, regerend Europees kampioen en het elftal met enkele van de beste voetballers ter wereld, werd gister avond (eindelijk) bestraft voor een klas siek gebrek aan honger en ambitie. Griekenland speelde de Fransen naar een pijnlijke nederlaag (i-o) en zorgt in elk geval voor één verrassende halve fi nalist. De voetbalwereld zal de betoverende balbehandeling van Zidane en de on navolgbare rushes van Henry in het vervolg van dit EK moeten missen, maar gezegd dient dat de Fransen in vier wedstrijden niet veel betovering te bieden hadden. In dat opzicht is het goed dat een stel frisse Grieken - van wie overigens weinig Europese lief hebbers wat namen zullen onthouden - een einde maakte aan wat we voet ballen op de herinnering kunnen noe men. Het is de oude vakman Rehhagel in elk geval gegund, het door niemand voor mogelijk gehouden Griekse EK- succes. Otto Rehhagel komt niet alleen de eer toe Griekenland naar de halve finales te hebben geleid, hij heeft de organisa tie van het EK bovenal gewezen op een esthetische blunder: de doelnetten zijn allemaal zwart. En die moeten wit zijn, net als een bal overigens. Voor de mooiigheid moest je trouwens gisteren niet bij Rehhagel zijn, eigen lijk nooit, want de Duitser is nooit een voetbalidealist geweest. Het zei alles over het niveau van de wedstrijd dat zijn ploeg voor rust nog de leukste van de twee was. Met enkele afstandsscho ten en de nodige passie was Grieken land iets minder vervelend om te zien dan Frankrijk. In de tweede helft besloot Frankrijk de zaken toch maar even recht te zetten. Het kostte nauwelijks moeite, want de Grieken gingen graag achteruit om van daaruit op een wonder te hopen. Dat kwam er zowaar, in de 65ste minuut, per uitbraak over rechts. Het wonder kwam, na een nogal simpele passeer- actie van aanvoerder Zagoratis, zelfs buitengewoon mooi tot stand: mooie voorzet van de captain, hele mooie kopbal Charisteas: 1-0. Daarvoor en daarna was te zien dat er bij de Fransen iets niet klopte. Tussen Zinedine Zidane en Thierry Henry, de beste voetballer en de beste spits ter wereld, was van een relatie opnieuw geen enkele sprake. Tussen Henry en spitsvriend Trezeguet trouwens ook niet. Kwam het omdat Henry een typi sche counterspits is en Zidane een 10 die het beste rendeert in een ploeg die vol op de aanval speelt? Misschien heeft het ook te maken met ambitie. Goed kunnen voetballen is niet meer genoeg in de top, zelfs heel goed kun nen voetballen niet. Dat kan de tegen stander ook en als-ie het niet kan, maakt hij het jou wel onmogelijk, ze ker als je tegen ploegen speelt waar Rehhagel-achtigen de leiding hebben. Het ontbrak Frankrijk aan de echte honger, ook bij Zidane. Hij werd deze week 32 en hij speelt bijna op de kop af tien jaar in de Franse nationale ploeg. Blijf maar zo lang fris en vol met het heilige vuur. De enige goede aanval voor rust (Liza- razu op Zidane, die de bal vasthield en de achterom komende Lizarazu weer aanspeelde die de voorzet leverde) werd met een kopbal zonder enige ambitie besloten, door Henry. De bes- Angelos Charisteas scoort met het hoofd de historische treffer voor de Grieken. Foto: Reuters/Jean-Paul Pelissier te kans na rust kwam enkele minuten voor tijd pas tot stand, na een aanval over rechts en een kopbal van Thierry Henry die het doel net miste. De Fransen liggen eruit, misschien dat hun vertrek past bij dat van de Duit sers, Italianen en Spanjaarden, die coaches hadden die de aanval toch min of meer schuwen. Misschien lag het Franse falen mede aan Santini, de coach van de Fransen, die zelfs van een soort Advocaat-ziekte leek te ge tuigen: angst. Santini wil, net als Advo caat, een blok van zes zien: vier verde digers, twee centrale middenvelders. En dus speelde Zidane niet centraal, maar moest hij maar ergens gaan lo pen waar hij bij balverlies in elk geval geen kwaad kon. Het was de omge keerde wereld. De Fransen zo vroeg naar huis zien gaan is dat ook. Kwartfinale Frankrijk - Griekenland 0-1 (0-0). 65. Charisteas 0-1. Scheidsrech ter: Frisk (Zwe). Toeschouwers: 45.500. Gele kaart: Zidane, Saha (Frankrijk), Zagorakis, Karagounis (Griekenland). Frankrijk: Barthez; Gallas, Thuram, Silvestre en Lizarazu; Zidane, Da- court (72. Wiltord), Makelele en Pi- res (79. Rothen); Henry en Treze guet (72. Saha). Griekenland: Nikopolidis; Seitari- dis, Kapsis, Delias en Fyssas; Kara gounis, Katsouranis, Zagorakis en Basinas (85. Tsiartas); Nikolaidis (60. Lakis) en Haristeas. Topscorers: 1. Van Nistelrooij (Nederland), Rooney (Engeland) 4, 3. Lampard (Engeland), Zidane (Frankrijk), Larsson (Zweden), Tomasson (De nemarken), Baros (Tsj) 3, 7. Charis teas (Griekenland), Rui Costa (Por tugal), Ibrahimovic (Zweden), Heinz (Tsjechië), Henry (Frankrijk), Cassano (Italië) 2, 13. Bouma, Makaay (Nederland), Karagounis, Basinas, Vrizas (Griekenland), Ro- naldo, Nuno Gomes, Maniche, Pos- tiga (Portugal), Valeron, Morientes (Spanje), Scholes, Gerrard, Owen (Engeland), Ljungberg, Allback, Jonson (Zweden), Koller, Smicer (Tsjechië), Verpakovskis (Letland), Frings, Ballack (Duitsland), Gronk- jaer (Denemarken), Perrotta (Italië), Kirisjenko, Boelikin (Rusland), Ni- ko Kovac, Tudor, Rapajic, Prso (Kroatië), Vonlanthen (Zwitserland) Trezeguet (Frankrijk), Martin Pe- trov (Bulgarije) 1. eter van Duyl - Terwijl heel Tsjechië derde na de spectaculaire ip Nederland, zat er één met gemengde gevoelens kleedkamer. Zdenek Gry- rerd al na twintig minuten it veld gehaald en die wis- t hem niet onberoerd. De d vraagt zich zelfs af of hij in in de kwartfinale tegen narken zijn plek wel terug gen. Grygera is het sowieso al """pK van uitersten. Van de n landen die op 12 juni iet toernooi begonnen, n de Tsjechen veruit de e indruk gemaakt. Maar acied werd zowel tegen als Nederland gewis- n begon de derde wed- egen Duitsland - zoals al- isspelers - op de bank. inier waarop het EK ver zit Grygera niet lekker, hij kan de handelingen ijn bondscoach Karei ter wel volgen. „Tegen ja d stonden we heel lang •0 achter. Dan is het na- k logisch dat er een ver- ir wordt gewisseld om t(Uend meer te kunnen af- en. Dat pakte ook goed int die wedstrijd wonnen ;met 2-1." isel tegen Nederland, het raar hij speelt, deed hem leer pijn. In zijn 23ste in- 1 werd hij eerst twintig en dolgedraaid door Ar- ibben, voordat Brückner aar de kant haalde. Tsje- tond met 2-0 achter, er iets geforceerd worden, wissel tegen Nederland et goed voor mij", klinkt aten. -yel met Oranje heeft Gry- len paar dagen achter- De razendsnelle wissel een miljoenenpubliek als een persoonlijke ver lig. „Lichamelijk voel ik ima, ik heb nergens last laar die snelle wissel te- derland is me psychisch '651 de koude kleren gaan 9è Zdenek Grygera praat in het trainingskamp van Sintra met de pers. Foto: Reuters/Petr Josek zitten. Twee keer gewisseld en een wedstrijd op de bank, zo gaat het in het voetbal." In de ontmoeting met Duits land bleef Grygera negentig mi nuten op de bank. Opvallend was dat niet, hij zat naast onder anderen Nedved, Koller, Baros, Poborsky en Rosicky. In Neder land - dat de hulp van Tsjechië nodig had om de kwartfinale te halen - begon men al voorzich tig te morren, maar de Tsjechi sche B-ploeg verraste met een knappe zege op de Duitsers. In het Oost-Europese kamp had niemand bedenkingen over de keuze van Brückner. Ook al omdat 'het andere Tsjechië' het bij eerdere gelegenheden goed had gedaan. „Nee, toen de op stelling bekend werd gemaakt heb ik niet aan mijn ploeggeno ten bij Ajax gedacht", lacht Gry gera. „Niet aan Nederland en ook niet aan Duitsland. Het enige wat we wilden was ook die wedstrijd winnen en we wa ren er allemaal van overtuigd, dat dit elftal daar sterk genoeg voor zou zijn." Daarom was het voor Grygera geen verrassing dat de Tsjechi sche reserves Duitsland naar huis stuurden. „Die ploeg was geen B-elftal. Onze selectie be staat uit 23 spelers en die wed strijd tegen Duitsland heeft al leen maar bewezen hoe sterk we in de breedte zijn. Ik had best willen spelen, maar het is niet vreemd dat de bondscoach anderen wat speeltijd wilde ge ven." Het heeft Grygera eens te meer met een vervelend gevoel ach tergelaten. Hij is, mits fit, altijd verzekerd geweest van zijn plekje in de nationale ploeg. Maar Martin Jiranek deed het goed tegen Duitsland en nu knaagt de twijfel. „Ik denk dat het moeilijk voor me wordt om weer in de basis te komen. Nor maal gesproken zal Jiranek rechtsback spelen. Ik moet op de training laten zien dat ik toch in het elftal hoor." Morgen begint het serieuze werk voor de Tsjechen. In Porto wacht Denemarken in de kwartfinale. Weinigen kunnen zich voorstellen dat de titelpre- tendent zich door Jon Dahl To masson en zijn ploeggenoten in de luren zal laten leggen, maar Grygera is en blijft voorzichtig. „Mensen zien Tsjechië nu als topfavoriet. We hebben negen punten gehaald in drie wed strijden en we hebben een heel goede indruk gemaakt. Dus ik vind dat we daar ook niet voor moeten weglopen. Maar vanaf nu is het alles of niets. Dan kan er van alles gebeuren, één fout kan fataal zijn." Daarbij komt dat ook Dene marken tot nog toe een uitste kende indruk heeft gemaakt. Met fris aanvallend voetbal werd Italië de weg naar de kwartfinale versperd. „Dene marken heeft een heel sterk elf tal", vindt de Tsjech. „Het speelt compact en heeft ook nog niet verloren terwijl het toch tegen Italië en Zweden heeft gespeeld." Grygera hoopt dat het verblijf in Portugal tot na de finale (4 juli) zal duren. Daarna gaat hij op vakantie om vervolgens gretig aan een nieuw seizoen bij Ajax te beginnen. „Ik heb het afgelo pen jaar door al die blessures niet kunnen laten zien wat ik kan, dat wil ik straks graag recht zetten. Als ik fit blijf, moet dat lukken." Lissabon - Sven-Goran Eriksson, die donderdag met Enge land na strafschoppen verloor van Portugal, zei bij voorbaat al te hebben geklaagd over de strafschopstip. Van die stip schoot aanvoerder David Beckham hopeloos over. De bondscoach: „We hebben twee keer in de stadion gespeeld en beide keren heb ik tegen de waarnemer van de UEFA ge zegd dat de stip niet in orde was. Tijdens de trainingen merk ten we dat het gras instabiel was." „Gisteren nog", vervolgde de Zweed, „heeft de UEFA mij toegezegd er een andere stip neer te leggen. Kennelijk is het daarvan niet gekomen." Uit vertraagde televisiebeelden bleek dat de bal enkele centimeters wegrolde, net voordat Beckham hem raakte. Dat verklaart waarom hij faliekant miste. De Engelsen hebben een penaltycomplex. Bij de WK's van 1990 en 1998 en het EK van 1996 (in eigen land) verloren ze in de strafschoppenreeks. Tijdens Engelands eerste duel in Portugal, met Frankrijk, had Beckham ook al een penalty gemist. porto/cpd - Met groot respect voor de tegenstander maar zon der welk minderwaardigheids gevoel dan ook gaat Denemar ken op pad voor zijn kwartfina le tegen Tsjechië. De vorm van de ploeg van Morten Olsen in de eerste ronde, heeft de Denen ervan doordrongen dat ze heel dicht bij het allerhoogste kun nen komen. Het is pas de eerste keer sinds de totaal onverwachte toer nooizege van 1992 dat Dene marken de eerste ronde van een EK heeft overleefd. Tegen Italië werd goed gespeeld, tegen Bulgarije degelijk en in het duel met Zweden waren de Denen zelfs uitstekend. Op basis daarvan heeft de Deense equipe inmiddels zijn doelen bijgesteld. „Het lijkt er op dat we precies op het juiste moment de goede vorm heb ben", zei Olsen gisteren. „Ook ik vind Tsjechië één van de fa vorieten voor de toernooizege, maar ik ben ervan overtuigd dat we ze kunnen verslaan." De Denen putten ook hoop uit de kwalificatiereeks voor het WK van 2002, toen het met Tsjechië in een poule was inge deeld. Uit de twee onderlinge ontmoetingen werden vier punten gepeurd. Niet Tsjechië maar Denemarken plaatste zich rechtstreeks voor het WK, de Tsjechen zouden later in de play-offs struikelen over België. Ondanks het goede gevoel heb ben de Denen de ajgelopen da gen het grootste Wspect voor hun Oost-Europese opponent uitgesproken. „Tsjechië speelt een soort voetbal dat lijkt op het onze", zei Olsen. „Tech nisch en aanvallend. En dit toernooi heeft uitgewezen dat juist de ploegen die durven suc ces hebben." Denemarken zal het moeten doen zonder verdediger Niklas Jensen, die aan het duel met Zweden een wond overhield die met 25 hechtingen is gedicht. Dat maakt de weg vrij voor PSV'er Kasper Bögelund. Ook het meespelen van Ebbe Sand (dijbeenblessure) is onzeker. De buitenspelers Martin Jör- gensen en Dennis Rommedahl hebben de afgelopen dagen aangepast getraind, maar zul len inzetbaar zijn.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17