EK 2004 'Ik ben hier natuurlijk niet als toerist' Dickie de advertentieman Hitte slaat toe ltse tegoedbon tr Nederlanders Frank de Boer hield een stifttand aan Henrik Larsson over: 'Ik ben klaar voor hem' te toeloop op erende tickets It stiekem Kwartfinale Schotsduel Het vergeten verleden van de bondscoach f A êorozoo^f vandaag en morgen (Vandaag 20.45 uur: weden-Nederland i/torgen 20.45 uur: chië- Denemarken De grootste Duitse ild trakteert Nederlan- ip een uur links rijden op itse autosnelwegen. Het id kwam gisteren met een lbon om de westerburen :iteren met hun succes bij De coupon zinspeelt op [itse kritiek dat Nederlan- [tijd de linker weghelft autobahnen blokkeren ze te langzaam inhalen, [orting NL wordt in Duits- iak als Nur Links (Uit- id Links) bespot. De te- in is zelfs met caravan aldus Bild over zijn ge- ze gebaar. „Hartelijk gefe- rd met de kwartfinale", de krant. „We geven eer dat jullie op dit moment p)n dan wij." In Faro is gisterochtend l3€(in ontstaan resterende bewijzen voor de kwartfi- lederland - Zweden. Om ur plaatselijke tijd, het int dat de kassa's open tonden er ongeveer dui- pli upporters voor het Algar- kt dion. Negentig procent Dj in was Nederlander. De j1( Ise bond had 3400 kaart- uggestuurd naar de orga- van het Europees voet- npioenschap. Naar ver ouden er daarvan zo'n n de vrije verkoop gaan, it [ellen via een intekenlijst, ste gegadigden - een paar ■jg irs in dit geval - meldden onderdag al rond zes uur ids bij de poort van het 1 n. Gisteren om 5.00 uur de toeloop echt op gang. iel S' orl furt - De spelers en be ers van het Duitse voet- al zijn donderdag in alle eland op het vliegveld ankfurt. Na de uitschake- i het EK had ÏDie Mann- duidelijk geen zin in ikijkers. Na de stille lan- tapten de voetballers en Rudi Voller in een bus ar het VIP-gedeelte van igveld reed. Op die ma- itweken ze de media en fans die het team op- ten. „De voetbalfederatie ins gevraagd om de selec- ledig af te schermen", zei Dordvoerder van het ild. Vijf internationals, wie Ballack, bleven in >al voor een vakantie. door Marcel van de Kraan albufeira - In de nacht na de overwinning op Letland en de plaatsing voor de kwartfinale vierde heel de selectie van het Nederlands elftal een feestje. Op één man na. Frank de Boer maakte de euforie in de kleedka mer en in de bus naar het vlieg veld niet mee omdat hij in een hokje van de dopingcontrole uren zat te zweten op een paar druppeltjes urine. Er was drie liter water voor no dig om de man, bij wie doping controles sinds zijn nandrolon- affaire vanzelfsprekend niet tot z'n favoriete bezigheden beho ren, te laten plassen in het potje van de Uefa-brigade. De Boer: „Ik zat daar maar in m'n eentje in dat hokje. Ik heb geen mi nuut kunnen nagenieten van die wedstrijd en van het feest in Braga. Ik werd meteen na af loop meegesleurd naar de do pingcontrole. Dus het mooiste deel van de avond miste ik ei genlijk." De centrale verdediger en aan voerder van het Nederlands elf tal maakte in de derde groeps wedstrijd van Oranje zijn come back in de basis nadat hij twee duels vanaf de bank had toege keken. In de aanloop naar Euro 2004 was hij, tegen zijn zin in, ook al een tijdje geen eerste keus meer geweest bij Dick Ad vocaat. De Boer wilde echter niet afhaken en had als record international van Nederland voor het toernooi al aangege ven dat hij zich als een profes sional zou opstellen. Maar er zat wel een beetje ve nijn in je toen je woensdag avond in het veld stond? „Ik had er natuurlijk wel een nare smaak van gekregen. Ik probeerde die in de wedstrijd tegen Letland weg te spoelen. Of ik heb laten zien dat ik nog steeds dezelfde Frank de Boer ben? Ik denk het wel. Ik heb zelf steeds gezegd dat ik nog het zelfde niveau haal als vroeger. Alleen willen jullie me maar niet geloven. Maar ik zie toch zelf elke dag op de training dat ik het nog aankan. Daar, op de training, moet ik het steeds aan Advocaat laten zien. Gelukkig is dat er tegen Letland ook uitge komen." Je hebt 110 interlands ge speeld, maar voor deze lilde wedstrijd in Oranje was je op eens gespannen? „Nou, zeker. We moesten win nen als ploeg. Er stond veel druk op het elftal. Daarnaast wist ik dat heel Nederland naar Frank de Boer grijpt stevig in bij d mij keek. Dan ben je vrij gefo cust, hoor. Ik had echt een an dere spanning dan in de vorige grote toernooien waarin ik met Nederland speelde. Dit was even wat anders dan het WK in 1998 of het EK in 2000. Daar Letse spits Maris Verpakovskis. Fot was ik gewoon een vaste kracht. In de huidige situatie kan ik me geen enkel foutje veroorloven. Als ik dan ook nog een counter- ploeg tegenover me heb met twee snelle spitsen, moet ik er voor zorgen dat ik daar juist Reuters/Victor Fraile niet op word geklopt." Je hebt je zelf in de eerste we ken van het EK bewust op de achtergrond gehouden. „Ik had geen zin om te praten de eerste dagen. Na Tsjechië werd ik weer door iedereen aangeschoten, maar ook toen had ik geen trek. Ik moet niet degene zijn die na een verloren wedstrijd gaat praten als ik niet heb gespeeld. Ja, ik had warm gelopen tegen Tsjechië en ik kwam er niet in. Maar daar was ik niet boos over. Dat kan ge beuren. Het was nog goed voor mijn achillespees ook, haha. Maar het is wel waar dat ik ook mijzelf een beetje in bescher ming heb genomen. Voor de pers is een reserve altijd prettig voor bepaalde uitspraken." Je bent terug in het elftal, je hebt je aanvoerdersband weer. Speel jij tegen Zweden ook? „Die aanvoerdersband zit nog wel in mijn tas. Ik zie wel of ik hem weer mag dragen. Ik ga nergens vanuit. Bouma heeft gisteren (donderdag - red) weer niet getraind. Het is lullig voor hem, maar mijn kansen op een basisplaats stijgen wel. Ach, ei genlijk zou het geen verschil moeten maken. Je doet dit niet meer met elf maar met 23 man. Dat gevoel moet je proberen te kweken. Ik geef alleen direct toe dat het soms moeilijk is om dat gevoel uit te stralen als je niet speelt. Je wacht allemaal op een kans. Die heb ik door de blessu re van Bouma, denk ik, met bei de handen gegrepen." Hoe denk jij het gevaar Henrik Larsson af te stoppen? „Ik ken hem nu heel goed. Ik heb in mijn Ajax-tijd tegen hem gespeeld als Feyenoorder en dit seizoen heb ik twee keer tegen over hem gestaan met Rangers in de Old Firm tegen Celtic. De laatste keer kreeg ik veel lof van de mensen in Schotland. Ein delijk iemand die Larsson kan bedwingen, zeiden ze. Dat neem ik mee in deze kwartfina le. Maar Larsson blijft een le vensgevaarlijke spits. Hij scoort uit alle hoeken en standen, hij heeft een abnormale sprong kracht, hij heeft een goede ti ming. Hij is een complete spits geworden in Schotland. Hij is ook een veel betere speler dan in zijn Feyenoord-periode. Van het fysieke duel schrikt hij niet omdat hij zelf een atieet is met een sterk lichaam. Hij is in een superconditie. Je moet als ver dediger echt top zijn om hem te kunnen bespelen. Op de een of andere manier staat hij altijd op de goede plek. Larsson kan ook gemeen zijn. Al in de Ajax-Fey- enoord tijd heb ik zijn elleboog in mijn gezicht gehad." De Boer doet zijn lip omhoog en laat zijn gebit zien. „Hier, deze stift tand heb ik nog aan hem te danken. Door een elleboog van Henke raakte ik een tand kwijt." Vermoedelijke opstelling Nederland: Van der Sar, Reiziger, Stam, De Boer, Van Bronckhorst; Seedorf, Cocu, Da vids; Van der Meyde, Van Nistelrooij, Robben. zaterdag 26 juni 2004 door Marcel van der Kraan vi lamou ra - Henrik Larsson kan voor de tweede keer in zijn voetballoopbaan een ab rupt einde maken aan de carrière van Dick Advocaat. Als Zweden de halve finale bereikt heeft dat vrijwel ze ker tot gevolg het opstappen van Dick Advocaat als bondscoach. Het duel tussen Zweden en Nederland heeft een heel apart tintje gekregen. In Faro is een hele kolonie Schotse media neergestreken omdat het duel tussen de Scandina- viërs en Oranje in hun ogen ook een confrontatie is tus sen Rangers en Celtic. Aan de kant van Zweden staan de Celtic-spelers Hen rik Larsson, Magnus Hed- man en Johan Mjallby. Die drie staan tegenover een he le groep met een Rangers- verleden: Dick Advocaat, Bert van Lingen, Jan Wou ters, Giovanni van Bronck horst en Frank de Boer. Er wordt nog eens onderstreept hoe Larsson een paar jaar geleden het einde van Advo caat in Schotland inluidde. Nadat de coach redelijk suc cesvol was geweest, sloeg Larsson met Celtic in het sei zoen 2000-2001 keihard te rug. Hij scoorde dat jaar 53 doelpunten in drie verschil lende competities en won met Celtic drie hoofdprijzen. Met Advocaat en Rangers ging het daama bergaf waarts. Freddie Ljungberg, de rechtsbuiten van Arsenal, voorspelde gisteren dat Ne derland-Zweden een wed strijd wordt waaraan nog meer Britse tintjes zullen kle ven. „Zweden heeft een beetje Britse speelstijl met twee gevaarlijke spitsen, Ne derland heeft een ploeg die wil aanvallen. Daardoor wordt het een prachtige wedstrijd", zei Ljungberg. Volgens Ljungberg heeft de Zweedse ploeg geen angst voor Oranje. Het grootste probleem wordt in zijn ogen het veroveren van de bal. „Nederland is een elftal dat veel meer balbezit heeft in bijna elke wedstrijd. Dat be tekent dat je er als tegen stander voortdurend achter aan moet lopen. Dat kost energie en kan ons opbre ken." Gelukkig voor de Zwe den bezitten ze een van de fitste ploegen op het EK. „We werken verschrikkelijk hard voor elkaar. Alleen doen we dat nu al wekenlang en het kan ons vroeg of la&t ook een keer opbreken." de advertentieman 'getruukt' op I van een glaasje advocaat. Zijn as langer, toen ook nog helemaal Jnzelf, maar de ambitie was in- |net zo groot als nu. Foto: GPD door Roel Wiche Kanariegeel Dafje, gestoomd overhemd en superieure scheiding in het haar. Even voorstellen: Dickie de advertentie man! Seedorf en Co zullen het niet gelo ven, maar ooit leurde de bondscoach langs de Limburgse dameskappers en zonnestudio's. Het vergeten verleden van Dick Advocaat. Het moet een onvergetelijk gezicht zijn geweest. Nazomer 1975. Doffe maan dagochtend. Terwijl iedereen zich met een weekendkater naar het werk sleept, tuft een knalgele Daf 66 Vario- matic de Nobelstraat in Heerlen op. Stipt om negen uur, op de seconde, piepen de remmen. Pal voor de hou ten keet die de directie van het Lim burgs Dagblad heeft laten bouwen naast het veel te krappe redactielokaal. De chauffeur geeft een ruk aan de handrem, kijkt in de achteruitkijkspie gel en strijkt met de hand van de maestro zijn haar in een Coupe Oost blok. Aangenaam. Dirk Nicolaas Advo caat, advertentie-acquisiteur. Buiten dienst. Misschien schrikt Dick Advocaat, de bondscoach die zestien miljoen Ne derlanders in z'n nek voelt hijgen, de ze week badend in het zweet wakker. Zijn gedachten zappen niet naar het vreselijke dwarrelschot van Torsten Frings of het gestuntel van Boudewijn Zenden. Nee, Dickie ziet een grote toonbank met daarachter een char mante, docht niet te vermurwen linge rieverkoopster. Die hij moet omlullen toch vooral een advertentie te plaatsen in 'Vrouw Apart', een bijlage van het Limburgs Dagblad boordevol ladysha- ves, ontharingscrème en de nieuwste eiershampoo. Mission impossible. „Het was, hoe zal ik het zeggen, geen groot succes", proest Stanley Bish, ka meraad en destijds ploeggenoot bij Roda JC. „Het was een nieuw bijblaad je van de krant, maar heeft amper een jaar bestaan. Dick nam het ook niet zo serieus. Stond ie daar, voor de schoon heidssalon. Het was meer het opvullen van de dag." Stanley Bish, tegenwoordig commerci eel agent bij LI, komt nauwelijks bij als hij terugdenkt aan dat even bizarre als fameuze jaar 1975. Samen met boe zemvriend Dick Advocaat is hij één van de smaakmakers van Roda JC, dat met een 'Hollandse' invasie (Dick Nanninga, Gerard van der Lem) een aanval doet op de Nederlandse top drie. De Kerkradenaren spelen nog met semi-profs en zoeken wanhopig naar wat baantjes om het duo Advo- caat/Bish van de straat te houden. En dat lukt. Het Limburgs Dagblad is bereid om de commerciële groentjes voor een uur of twintig per week in dienst te nemen. Een ongevaarlijke standplaats is snel gevonden. De krant heeft juist de Libelle-achtige tabloid Vrouw Apart gelanceerd en kan daar wel wat voetvolk kwijt. Dus mogen Bish en Advocaat olijk de boer op in hun Dafjes-met-automaat, de eerste leasewagens in Limburg. Bish, alweer schaterend: „Prachtige tijd. We kon den trainen wanneer we wilden. Lie pen overal naar binnen met ons kof fertje. Later hebben we ook het pro grammaboekje van Roda opgezet. Dick vond het leuk, maar was toch vooral met voetballen bezig. Bloedfa- natiek baasje. 'Kleine Napoleon', noemden we hem." Dickie de advertentieman. Op het veld afgezakte sokken, buiten het veld op jacht naar panty's. Vrouw apart. Soms letterlijk. Onsterfelijk verhaal: Roda JC reist af naar het godvergeten oord Pee bles in Schotland voor een loodzwaar trainingskamp. De selectie zit opgeslo ten in een hotel waar het eten zo vies is dat het direct in de wc-pot ver dwijnt. Terwijl iedereen barst van de honger valt het oog van Dick Advocaat op een oude bekende. Erna. Eega van de meegereisde journalist Harry Muré én secretaresse bij het Limburgs Dag blad. De voetballer-acquisiteur kruipt stiekem naar zijn 'collega' en smeekt om verlossing. „Erna, Ema! Haal me alsjeblieft wat eetbaars", herinnert Bondscoach Dick Advocaat in karakteristieke pose in de dug-out. Foto: Hans van Weel mevrouw Muré zich vele jaren later nog. „Ik ben als razende het dorp in gerend, maar kon helemaal niks vin den. Uiteindelijk heb ik een pak droge koekjes meegenomen. Dat laadde hij zowat in één keer naar binnen." Het is niet de enige anekdote die de man met de duobaan achtervolgt. Le gendarisch zijn de stapavonden van Advocaat en co. Vrijdag met het Lim burgs Dagblad aan de zwier in de Heerlense stamkroeg Bijsmans, maan dag naar het Vrijthof in Maastricht met de vriendengroep van Roda. Advocaat maakt furore door hectoliters cola weg te werken. Evenals maat Stanley Bish. Een koosnaam is rap gevonden: de 'Coca Cola Boys'. „Dick dronk geen druppel", weet Bram Geilman, oud doelman van Roda JC. „Maar hij was niet weg te slaan. Hij zou nu de vaste Bob zijn geweest.'" Geilman is de veelgeplaagde bonds coach al lang uit het oog verloren. Maar nog steeds staat kraakhelder op het netvlies hoe de man met de mooi ste scheiding van het westelijk half rond zijn haren kamde. „Dick wilde niet naar de kapper, want lange ma nen waren destijds mode. Maar in het vuur van de wedstrijd kwam het gere geld voor dat zo'n linkse haar plots 'over de hele' naar rechts wapperde. Weg scheiding!" In zijn tufmobiel van het Limburgs Dagblad heeft hij daar nooit last van gehad. En ook zijn kameraden van de advertentiejacht kunnen hem zelden betrappen op een baaidag. De speciale agent van Vrouw Apart vertoont dan al trekjes van de latere bondscoach, ver klapt oud-collega Harrie Storeken. „Hij was een echte streber, iemand met een doel in zijn leven. Hij wilde absoluut iets bereiken, dat straalde ge woon er vanaf. Hij kon zich ook gigan tisch verbijten als hij een advertentie niet wist te verkopen. Dan kropte hij allemaal op. Was-ie ook ineens niet zo aardig meer." Ook Jan Roos, later chef van de adver tentie-afdeling, ziet iets moois groeien. Verbluffend: de captain van Roda JC rijdt na elke wedstrijd linea recta naar zijn geliefde Den Haag, waar zijn vrouw is achtergebleven. Maar elke maandagochtend tuft de gele Daf Vari- omatic de Nobelstraat in. Klokslag ne gen uur, op de seconde. Roos: „Stan ley was altijd te laat, Dick nooit. Het was toen net zoals nu: presteren stond op nummer één. Absoluut." De hitte heeft toegeslagen in deAlgarve. Nederland komt op stoom op het EK en het weer in zuid-Portugal ook. Het kwik bereikte gistermid dag een temperatuur van 33 graden met een warme föhn over de stranden en de bad plaatsen Albufeira en Vila- moura, waar de selecties van Oranje en Zweden zich voor bereiden op de kwartfinale. Het duel van vanavond wordt het eerste partijtje van Neder land, dat daadwerkelijk in het zuiden wordt afgewerkt. Tot op heden reisde de ploeg steeds voor elke wedstrijd 600 kilo meter naar het noorden. Nu we in het zuiden blijven, zijn ook de supporters en media naar de Algarve afgezakt. En dan schrikken sommige men sen, die in Braga, Aveiro of Porto vooral bewolking of de' afgelopen dagen regen hebben gehad. De rellen-verslaggever van het ANP raakte rond het middag uur oververhit, maar zag een hemelsblauw zwembad schit teren voor de deur van zijn ho tel en dook daar met een enor me plons direct in. Toen het ijsbeerwitte lichaam tussen de bruingebrande collega's, die al drie weken in deAlgarve ver blijven, weer bovendreef was de bril op zijn hoofd verdwe nen. Om het toernooi van deze man te redden, doken gistermiddag hele redacties van dag- en weekbladen over de bodem van het gigantische zwembad. De verslaggever van het ANP dook zelf ook voortdurend naar de bodem, maar botste tegen iedereen op. Hij zag na tuurlijk niks. Wonder boven wonder kwam het brilletje boven. En dus kan het grootste persbureau van Nederland vanavond op de tri bunes van het stadion in Faro plaatsnemen. Maar gelukkig hebben ook de Zweden last van de warmte. Voor de laatste persconferentie van de Zweedse ploeg koos men in deAlgarve voor het Ti- voli-hotel aan de haven van Vilamoura. Een prachtig on derkomen met uitzicht op de oceaan en op de jachthaven met miljonairsschepen. Verve lend was alleen dat de journa listen op die prachtige, maar bloedhete dag van gisteren de tijd moesten doden in een ruimte met een glazen dak. De ene na de andere buiten landse verslaggever dreigde door zijn-hoeven te zakken. Al leen de Zweden zelf bleven fier op de been. „Het wordt tijd dat jullie thuis ook eens een sauna in je tuin bouwen", sprak de sportchefvan de Zweedse ra dio. „We hebben wel wit haar, maar van ons mag het in Faro morgenavond ook 33 graden worden. Een partijtje in de sauna ligt de Zwedqp wel. Marcel van der Kraan PORTUGAL

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15