IRuud van Nistelrooij, eindelijk nummer een De Zweden zijn bang voor het Hollandse monster Kluivert: 'Mijn tijd komt nog wel' SI SPORT zaterdag 26 juni 2004 ap van Essen Nistelrooij is eindelijk de enige erste spits van Oranje. Jaren speelde schaduw van Patrick Kluivert, nu is e Man' de baas. Het in hem gestelde wen betaalt zich uit: drie duels, vier iten. Van Nistelrooij is hard op weg er van het EK te worden, net als Klui- rjaar geleden. ra - Jarenlang heeft Ruud van Ni- ij er naar toegeleefd en vooral ge- met Oranje schitteren op een groot Anders dan Patrick Kluivert iet de man uit Brabant niet allemaal den. schoot Ajax als achttienjarige naar St in de Champions League. De Am- imer debuteerde op dezelfde leef- c in Oranje. Met het Nederlands elf hij er al bij tijdens het EK van 1996, van 1998 en het EK van 2000. 'Patje' ijd een zondagskind, een voetballer ef op zijn talenten. Nistelrooij is precies even oud als icurrent-collega. Op 1 juli aanstaan- len de twee spitsen allebei 28 jaar. irwijl de voetbalwereld al aan de Ivan Kluivert lag, zwoegde Ruud van loij zich nog langzaam maar zeker top. Zijn route liep van FC Den laar Heerenveen en vervolgens rich- Eindelijk rijp voor de echte top !t noodlot toe: een zware kniebles- ;ld hem al met al bijna een jaar aan En dus speelde Ruud van Nistel- >g nooit op een EK of WK. was nooit geblesseerd en sinds genlijk altijd de onbetwiste nummer or de spitspositie in Oranje. Geen want 'Patje' scoorde altijd en over- werd vorig najaar, op zijn 27ste alltime topscorer van het Nederlands elftal met veertig treffers. De cijfers van Ruud van Nistelrooij waren tot voor kort heel wat minder aansprekend. Sinds zijn debuut voor Oranje in november 1998 tot aan het EK scoorde hij pas veertien keer. De vier EK-treffers hebben hem ech ter een aardige slinger op de topscorerslijst van Oranje gegeven. Inmiddels staat Van Nistelrooij op een negende plaats, met achttien doelpunten in 35 duels. Leuk detail: het moyenne van beide Oran- jespitsen is nu tot op twee cijfers achter de komma gelijk. Beide aanvallers scoren 0,51 doelpunt per interland. Maar liefst vijfjaar lang hebben alle bonds- coaches (Rijkaard, Van Gaal, Advocaat) ge dacht dat Kluivert en Van Nistelrooij niet alleen gelijktijdig, maar ook voor elkaar ge boren waren. Hoe je het duo ook bekijkt, ze zouden elkaar volledig moeten aanvullen. Maar behalve bij het debuut van Van Ni stelrooij tegen Duitsland en een enkel duel in de jaren daarna daargelaten, hebben de twee nooit echt lekker met elkaar samenge speeld. Onbegrijpelijk, maar waar. Oranje heeft twee superspitsen die niet met elkaar kunnen voetballen. Tot november speelden de twee regelmatig samen. Wanneer dat niet het geval was, stond Kluivert in de basis en zat Van Nistel rooij op de bank. Dat was voor het eerst an ders in november, tijdens de tweede barra gewedstrijd tegen Schotland. Dat was de allereerste keer dat Kluivert op de bank zat en Van Nistelrooij in de basis startte. In dat duel kantelde de verhouding tussen de verjaardagsgenoten volledig. Van Nistelrooij scoorde driemaal en hoewel het niet de belangrijkste treffers waren (num mer drie, vier en zes), was er sindsdien sprake van een nieuwe machtsverhouding. Toch deed Dick Advocaat pal voor het EK, in de laatste oefenwedstrijd tegen Ierland, nog een allerlaatste wanhoopspoging het duo alsnog te laten samenspelen. Het werd alweer een drama en sindsdien mag Ruud van Nistelrooij zich dan eindelijk helemaal de echte eerste spits van Oranje noemen. Patrick Kluivert, de man die afgelopen sei zoen voor het eerst in zijn voetballeven te genslag te verwerken ló-eeg en voor het eerst ook langdurig geblesseerd was, is re servespeler en ziet Ruud van Nistelrooij scoren. Iedere wedstrijd weer. Het rare is wel dat Van Nistelrooij ogen schijnlijk niet in de vorm van zijn leven is. Wat heet, de Brabander lijkt soms helemaal uit vorm. Als er één Nederlandse speler in het duel met de Duitsers rijp was voor een wissel, dan was hij het wel. Tachtig minu ten raakte hij geen bal goed. En toen kwam dat ene moment, dat doelpunt dat alleen echte superspitsen kunnen maken. Met die gelijkmaker betaalde Van Nistelrooij het vertrouwen terug dat de bondscoaches hem schonken. Het geeft maar aan hoe raar het kan lopen op een toernooi als het EK. Wanneer Van Nistelrooij niet dat ene briljante moment had gehad, was het waarschijnlijk gedaan geweest met Oranje én met de nummer- éénpositie van de spits van United. Maar geluk dwing je natuurlijk ook af. Dat bewees Oranje in de volgende twee duels met aanvallend voetbal. En dat bewijst Ruud van Nistelrooij al jaren. Hij is immers bij uitstek een spits die doorlopend bezig is aan zijn eigen zwakke punten te werken. Daarbij gaat hij soms wel heel ver. Redelijk normaal is het nog dat hij bij Man chester United dagelijks voor zichzelf uit gedachte oefeningen doet. Omdat hij naar eigen smaak te weinig van buiten het straf schopgebied scoort, praktiseert hij na ieder training het schieten op doel van afstand. Vijftig schoten dagelijks, twintig uit stand, dertig in beweging. Nog opmerkelijker is dat Van Nistelrooij een soort logboek bijhoudt Iedere dag zet hij voor zichzelf op papier hoe het hem is vergaan tijdens trainingen en wedstrijden. Uitgebreid analyseert hij in dat dagboek wat er goed ging, wat er voor verbetering vatbaar is en hoe hij daar aan kan werken. Het is een feit dat er niet één speler zo naar het huidige EK heeft toegeleefd als Ruud van Nistelrooij. Al twee jaar praat de spits bijna over niets anders. Bijna 28 al en nog nooit op een EK of WK gespeeld; dat is niet te verkroppen voor een topspits van een land dat vrijwel altijd aanwezig is op de toernooien. In de kwalificaties voor het EK was ook nie mand zo gedreven als Van Nistelrooij. Het incident in Praag, tijdens het verloren duel met Tsjechië, was veelzeggend. Dick Advo caat haalde zijn aanvaller van het veld en Van Nistelrooij ontplofte voor het oog van de camera's. Woedend schopte hij een wa terzak weg en schreeuwde 'lafaard' naar de bondscoach. Het akkefietje werd breed uit gemeten en daardoor kon Advocaat niet anders dan een schorsing van een wed strijd opleggen. Tegen Moldavië mocht Van Nistelrooij niet meedoen en Kluivert scoor de uitgerekend in die wedstrijd zijn veertig ste interlandtreffer. Het was tevens voorlopig de laatste treffer van de Amsterdammer voor Oranje. Er staat nu een andere doelpuntenmachine in de spits. feira/gpd - Vanzelfsprekend baalt ck Kluivert van zijn nieujve rol als re- t. Helemaal nu hij na drie wedstrij- de enige veldspeler uit de selectie is tog geen minuut heeft gespeeld. Een mae gewaarwording voor de all-time corer van Oranje. De spits zit op de en moet toezien hoe Ruud van Ni- loij het ene na het andere doelpunt L Dat moet pijn doen. valt het op hoe positief Patrick Khii- zich opstelt Hij moet sikkeneurig maar iaat daar niets van merken. „Dat kan ook niet Voetballen is een teamsport en dan moet iedereen bijdra gen aan het resultaat. Natuurlijk, ik wil spelen, anders was ik hier niet. Maar ik moet mijn eigen wensen nu onderge schikt maken. Dat is moeilijk, maar wel noodzakelijk. Het elftal is nu eenmaal be langrijker dan Patrick Kluivert. Ik was ook oprecht dolgelukkig toen in Braga zeker was dat wij verder gingen. Het was een dubbel gevoel, natuurlijk. Maar de blijd schap overheerste toch echt weL" Hoewel alle andere spitsen van Oranje al hun speelminuten hebben gehad, gelooft Kluivert nog steeds dat ook hij aan de beurt komt. „Ik ben voor het eerst dit sei zoen hartstikke fit, voel me eindelijk hon derdentien procent Ik barst van de ener gie. Dat zien de trainers ook en daarom ben ik er van overtuigd dat mijn tijd nog komt, ook tijdens dit EK. Ik ben net zo goed inzetbaar als breekijzer als de ande re spitsen. En dan moet ik het maar laten zien. We zitten in de kwartfinale. Dit toer nooi begint nu ook pas echt. Dus ik kom nog wel aan de beurt Ruud van Nistelrooij scoort gemiddeld 0,51 doelpunt per interland. Foto: Hans van Weel Indy Kester olim - Huiverend kijkt uit naar de wedstrijd navond tegen het Neder- lftal. 'Het goede nieuws et had erger gekund. Het jechië kunnen zijn. Nu ;t slechte nieuws: het lederland'. Iter van de fontein op het e plein Sergeltorg, in het 1 van Stockholm, wordt fed. Schoonmakers vis- Ijlaatste troep uit de fon- les is klaar voor de frisse lie uitgelaten Zweedse Iters vanavond willen ne- Tlngeacht of ze nou win- verliezen. ook de plek waar een Jsle huldiging van het |e nationale elftal zou plaatsvinden. Een loopman verheugt zich p het feest. „Als we langs nd komen, staat ons leer in de weg", meent verkoopt 'geelblauw', bedse nationale shirt, in (de kleuren voor 18 euro Een koopje in deze tij- loeristen, Zweden, ieder- 1 ze hebben, ze zijn niet liepen", zegt hij. De Zweedse supporters halen bij wedstrijden van hun nationale team alles uit de kast om de aanhang van Oranje te evenaren. Foto's: EPA/RTR/AP Middenvelders Ljungberg en Svensson blijken het minst po pulair bij het grote publiek: al leen hün rugnummers hangen nog in het rek. Tot teleurstelling van klant Gulli. „Ik wilde graag vier Zlatans en twee Larssons." Ze is inkopen aan het doen voor zichzelf en vijf vrienden die een tafel in een populair ca fé-restaurant gereserveerd heb ben. De combinatie diner-en- sport-kijken is deze zomer erg populair in Zweden en het is vechten om de beste plaatsen. „Zodra we wisten dat we naar de kwartfinale gingen, was alles heel snel volgeboekt, wij had den geluk nog een tafeltje te krijgen", zegt de Stockholmse. Hoewel de EK-koorts ook in Zweden heerst, lopen de noor derlingen niet al dagen hossend door de straten. Iedereen die ernaar gevraagd wordt, zegt zich wel te verheugen op de kwartfinale, maar geeft ook meteen toe de wedstrijd tegen Nederland te vrezen. 'We zijn bang!', luidt niet voor niets de slogan die al dagen over meer dere pagina's in de kranten te rugkomt. De sportcommentator van de krant Expressen meent echter dat Tsjechië als tegenstander erger was geweest. Volgens hem kent een wedstrijd tegen Nederland namelijk altijd nog één lichtpuntje. „Als we het 120 minuten uithouden, hebben we de geschiedenis aan onze kant en winnen we op strafschop pen", aldus de krant. Op de Nederlandse ambassade in de uitgaanswijk Söder willen ze hier niets van weten. „Het wordt een feest, een mooie wedstrijd, die wij natuurlijk winnen", voorspelt diplomaat Jeroen van Rijckevorsel. In sa menwerking met de Neder landse club is de balzaal boven de kanselarij omgebouwd tot tribune. 150 Nederlanders kun nen hier in de oranje enclave op een groot scherm zien of de ambassademedewerker gelijk krijgt. „Zweden-Nederland is geen beladen wedstrijd, maar het geeft een extra dimensie om hem in Zweden te zien", zegt Van Rijckevorsel. De ambassade is niet de enige plek met grootbeeld. Iets ver derop in de straat heeft café O'Leary's over twee verdiepin gen vier megaschermen en 29 kleine televisies staan. Een er van bevindt zich boven de pis soirs op het herentoilet. „Als het echt heel druk wordt, staat het daar ook vol", verzekert be drijfsleidster Samantha Ber- gren. Ook hier mogen voetbal liefhebbers geen honger lijden. De tafels staan zo opgesteld dat 230 mensen kunnen eten zon der een minuut van de wed strijd te missen. Als extraatje loopt de serveerster straks in 'geelblauw' en met een oranje Heinekentoeter op haar hoofd, een cadeautje van een Neder landse supporter, die eerder deze week de zaak indeed. „Natuurlijk willende dat Zwe den wint en zijn we zenuwach tig. Maar het is leuk iets richting de Nederlandse gasten te doen. Die zijn hier erg welkom, want met hen wordt het altijd feest. Bergren verwacht, wie er ook wint, geen problemen. „Neder landers en Zweden gaan nooit samen op de vuist." Misschien niet buiten het veld, maar als je de Zweedse kranten moet geloven, wordt het van avond een grote slachtpartij. Paginagrote foto's van Jaap Stam laten 'het Hollandse mon ster' zien. 'Overleeft Zlatan dit? staat er vertwijfeld boven. En: 'Zijn Van Bronckhorst en Lars- son straks nog vrienden?' Ber gren houdt echter vol: „Blauw geel en Oranje, dat komt wel goed."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11