en Schiekanaal Nieuwe spoorbrug over Rijn- r_, Opknapbeurt De Lakenhal een maatregelen tegen moslim-uitgeverij Leerlingenstop mag van minister REGIO Jeugdzorg gaat versnippering in hulpverlening aanpakken Eerst Stedelijk Museum, dan rest Lammermarkt uw reglement r sportparken |raak over wplan school Uitgekeken op uw collega's Werk aan de oranjewinkel Goedemorgen Wat een krant. LEIDEN door Rody van der Pols leiden - Geld voor een eerste opknapbeurt van Stedelijk Mu seum De Lakenhal wil de Leid- se gemeenteraad nog wel be schikbaar stellen, maar om nu meteen de portemonnee open te trekken voor het onder han den nemen van het complete Lammermarktgebied gaat de fracties te ver. Niet alleen plaat sen de fracties vraagtekens bij de financiële onderbouwing van het voorstel, ook willen zij zich niet nu al vastleggen op een plan dat pas tijdens de vol gende raadsperiode zijn beslag krijgt. De kredietaanvraag die wet houder Ruud Hessing (D66) gisteravond tijdens een com missievergadering aan de raadsleden voorlegde, zorgde voor nogal wat gefronste wenk brauwen. In totaal vroeg de wethouder 3,8 miljoen euro voor een opknapbeurt van De Lakenhal, het omtoveren van het Scheltemacomplex in een bezoekerscentrum voor het Rembrandtjaar in 2006 en het verder uitwerken van de ambi tieuze plannen voor het Lam mermarktgebied als de 'cultu rele poort van Leiden'. Volgens de raadsleden was het echter merkwaardig om nu al geld ter beschikking te stellen voor een project dat pas na 2006 - de volgende raadsperio de - wordt uitgevoerd. „Ik heb het gevoel dat dit plan er nu even doorheen geduwd wordt", aldus Marieke van den Berg van de Christenunie. Een plan waarop bovendien nog een tekort van 3,5 miljoen euro bestaat dat door middel van sponsoring en subsidies ge dicht moet worden. En daar hebben de fracties een hard hoofd in. De hele financiële on derbouwing is sowieso ondoor zichtig, klaagden de raadsle den. Als compromis vroeg Hessing daarom alleen maar om de 2,6 miljoen euro die nodig is voor het opknappen van de Laken hal. Want dat dit niet langer kan wachten, is voor de fracties zonneklaar. Zeker aangezien de Lakenhal een centrale rol is toebedeeld binnen de Rem- brandtfestiviteiten in 2006. Over de andere kredietvoorstel- len buigt de raad zich opnieuw na het zomerreces. leiden - De opknapbeurt voor Stedelijk Museum De Lakenhal is nog maar het begin van een omvangrijk vernieuwingsplan voor het gebied rond de Lam mermarkt. Tenminste, als het stadsbestuur zijn ambitieuze plannen door de raad kan lood sen. Wat nu nog een mistroos tig stukje stad is, moet - in de optiek van het college - een aantrekkelijke 'toegangspoort' tot de binnenstad worden, het zogenaamde 'Kijkplein'. Wat staat er zoal te gebeuren? De Lakenhal krijgt een uitbrei ding van 3000 vierkante meter. Mogelijk komt de ingang van het museum aan de kant van de Lammermarkt. Bij Molen De Valk komt een halfverdiepte parkeergarage met plek voor 500 auto's. Het licht hellende dak van de parkeergarage zal dienst doen als plein met veel groen. Tussen de Lakenhal en het Scheltemacomplex - waar nu de Nobel staat - moeten huizen komen. Gedacht wordt aan vijf tien vrije sector woningen. Een alternatief is twintig apparte menten in vijf bouwlagen en met ondergrondse parkeer ruimte. Ergens in het gebied moet een hotel komen. Een drie of vier sterren accommodatie met 75 tot 100 kamers verdient de voorkeur. Achter Molen De Valk moet een aanlegsteiger komen. Ook rondvaartboten en watertaxi's moeten kunnen afineren. De cementmolens gaan op zijn vroegst in 2007 draaien. In 2006 hoopt Leiden namelijk veel toe risten met het Rembrandtjaar te trekken, het vierhonderdste ge boortejaar van de beroemde Leidse schilder. In het oog springende bouwputten moe ten dan voorkomen worden. Wél moet voor die tijd het mu seum - dat een sleutelrol speelt bij alle festiviteiten - gereno veerd zijn. Ook moet het Schel temacomplex voor 2006 zijn in gericht als bezoekerscentrum met alle ruimte voor Rem- brandtactiviteiten. Theaterma ker Paul Koek kan op korte ter mijn bovenin het Scheltma- complex met zijn groep aan de slag. Om het hele gebied daadwerke lijk onder handen te kunnen nemen, staat het stadsbestiiur nog wel voor een belangrijke uitdaging: dekking vinden voor het financiële gat van 3,5 mil joen euro dat nu nog gaapt. Maar dat is een taak voor het college dat in 2006 aantreedt. J a, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en snel) w superkorting op o Johnson Bros. c Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) p eonyiginee ontbQnervies! I Adres: Postcode I Plaats: J Tblefoon: I Geboortedatum: e-mail: I Bank/giro* J Handtekening: I Uitsluitend bij automatische incasso Stuur done bon op ln oen onjjefrenkeord* I envelop, naar Loldsch Dagblad. Ta v. Afdeling lezersservice. Antwcord- I bieding Is geldig to Lddach Dagblad gaat zorgvuldig om mot I persoongegevens In het colofon van de krant treft u nadere Informsllo san j Mijn wereld, mijn krant. i LcidschiQfr Dagblad Spoorwegovergang bij Kanaalweg wordt ongelijkvloers Horeca en ndel varen sl bij oranje - De Leidse sportvereni- i krijgen per 1 juli een i reglement voor het ge- van gemeentelijke sport- Veel verenigingen heb- e afgelopen jaren voor ei- kening verbeteringen op i irtparken aangebracht, ddverlichting, extra amers en kunstgras. De inte vond dat het oude re nt, dat uit 1983 dateert, irziening toe was. Het e reglement bepaalt wie iet beheer en het onder van de nieuwe voorzie- -Voor de uitbreiding i basisschool Woutertje ie aan de Houtlaan in houdt het college van B ien inspraakprocedure, ^ebbenden mogen in- n over het definitieve intwerp, zodra dit be- s. De gemeenteraad van besloot vorige maand bouw van acht lokalen ijk te maken op een gras- tter de school. Het be- ïgsplan staat bebou- Sdie plek echter niet toe. ege van B en W moet Ie wijziging een artikel 19- lure voeren op grond van t Ruimtelijke Ordening. ilvan Schoonhoven Bij politie, openbaar erie en het gemeentebe- zijn geen aanwijzingen Leidse uitgeverij Project extremistische boeken eidt. Er komen dan ook naatregelen tegen de isla- be uitgeverij aan de Sma- an. Rob de Rooij van de lie aan het college vragen e'esteld over Project Dien, gelucht' met het ant- Dit neemt veel onrust izekerheid weg over de L of er daar geen rare din- ejjbeuren." Dien kwam in april in jtak door de boekenserie 'De weg van de moslim'. Daar in wordt gesproken over straf fen uit de shari'a, de islamiti sche wet. De opschudding ont stond over een passage waarin wordt opgeroepen om bedrij vers van sodomie met het hoofd naar beneden van een hoog gebouw te gooien. De WD-fractie in de Tweede Ka mer sprak van 'haat zaaien' te gen homoseksuelen en eiste een spoeddebat. Het openbaar ministerie onderzoekt de aan scherping van het strafrecht. Jeanette Ploeger, de vertaalster en uitgeefster van de serie komt uit Leiden en is bovendien geli eerd aan de islamitische basis school Er-Riseleh aan de Stad- houderslaan. Rob de Rooij en Frederik Zevenbergen van de Leidse WD-fractie hebben het college gevraagd of er nog 'an dere extremistische publicaties' worden uitgegeven aan de Smaragdlaan. Daarover zijn het college 'geen gegevens bekend'. De Rooij neemt met dat bondi ge antwoord genoegen. „Bur gemeester en wethouders heb ben de middelen om na te trek ken of er iets aan de hand is. Wij hebben onze taak gedaan door de vraag te stellen. Als achteraf blijkt dat er toch meer aan de hand is, ja dan heeft het college een probleem." Jeanette Ploeger van Project Dien heeft een klacht bij de Raad voor de Journalistiek in gediend tegen het dagblad Trouw. Ze vindt dat de geci teerde passages uit De weg van de moslim uit hun verband zijn gerukt. De uitspraak van de Raad is in augustus te verwach ten, zegt Ploeger. „Maar de schade is al gedaan, dat is niet terug te draaien. Het was een storm in een glas water, opge klopt door de politiek en de journalistiek." Ploeger schrijft in een persbe richt dat de uitgeverij gelooft in 'het vrije woord' en dat ze blij is dat 'de tijd van openbare boek verbrandingen achter ons ligt'. „Ook wij als uitgever willen dat een ieder in Nederland onge acht haar of zijn geloof, sekse, geaardheid of ras gerespecteerd wordt. Daarom treft het ons pijnlijk dat dit Islamitisch stan daardwerk plotseling - zonder enige aanleiding - als de ont dekking van de 21ste eeuw ge presenteerd wordt, terwijl de historische bronnen, waarop dit boek zich baseert, reeds ja ren bij velen bekend zijn." Ploeger wijst erop dat iedereen in Nederland zich aan de Ne derlandse wet dient te houden. ,Alle teksten zijn dan ook slechts een weergave van histo rische bronnen en bedoeld als informatie en wij willen dan ook op geen enkele manier op roepen tot geweld." door Wilfred Simons leiden - De kruising van de Ka naalweg met de spoorlijn Lei- den-Alphen aan den Rijn wordt ongelijkvloers. De gemeente Lei den grijpt de geplande komst van de Rijn Gouwe Lijn aan om een nieuwe, verhoogde spoor brug te bouwen met dubbel spoor voor de lightrail en één spoor voof de trein. De fietsbrug blijft op de huidige plek. De nieuwe gecombineer de brug krijgt een hoogte van 6,60 meter, waardoor de meeste scheepvaart ongehinderd kan passeren. Drie keer per dag gaat hij nog open, bij voorkeur bui ten de spits. Een belangrijk voordeel van de verhoogde brug is dat de ver keersveiligheid verbetert. De gelijkvloerse kruising met de door Rody van der Pols leiden/den haag - Als het aan onderwijsminister Van der Hoeven ligt, krijgen scholen de mogelijkheid om een leerlin genstop in te stellen. Daarmee moet voorkomen worden dat populaire witte scholen steeds groter worden, terwijl zwarte scholen leeglopen. De kwestie is actueel in Leiden, waar on derwijswethouder Ruud Hes sing (D66) zowel de Lorentz- school als de Woutertje Pieterse 'op slot' wil doen. De onderwijsminister deed haar uitspraken naar aanleiding van vragen van het Leidse SP- Kamerlid Fenna Vergeer. Ver geer refereerde daarbij aan de situatie in Leiden: de zwarte Tweesprong in Leiden-Noord loopt leegt, terwijl de witte openbare basisschool Wouter tje Pieterse in het Houtkwartier en de eveneens witte Lorentz- school in de Burgemeester- en Professorenwijk moeten uit breiden omdat het aantal leer lingen blijft groeien. Dit leidt in Vergeers ogen niet alleen tot een onwenselijke verdeling in witte en zwarte scholen, maar ook tot kapitaalvernietiging. Sommige scholen lopen leeg en moeten afgebroken worden, terwijl voor anderen steeds weer nieuwbouw nodig is. Een leerlingenstop biedt een oplossing voor dit probleem, vindt Vergeer. Ook de Leidse onderwijswethouder Hessing wil experimenteren met een leerlingenstop, kondigde hij onlangs aan. Populaire scholen voorkomen zo dat ze alsmaar groter worden, wat op den duur ten koste gaat van de kwaliteit van het onderwijs. Bovendien moet deze maatregel leiden tot een leerlingenstroom naar zwarte scholen, zodra witte scholen vol zitten. Probleem is echter dat een leer lingenstop op gespannen voet staat met de vrijheid van onder- wijskeuze. Toch ziet de minister geen principiële bezwaren, blijkt uit de beantwoording van de vragen van de SP. Belangrijk is wel dat er geen dwang op de ouders wordt uitgeoefend bij de schoolkeuze. In andere woor den: een leerlingenstop is pri ma zolang de overheid maar niet gaat vertellen naar welke school leerlingen moeten zodra een andere school 'vol' is. Be langrijk is wel dat de school het aannamebeleid helder naar buiten brengt en er afspraken over maakt met de gemeente. Behalve een algehele leerlin genstop krijgen scholen ook de mogelijkheid om een stop in te stellen voor leerlingen van bui ten de wijk. Dat moet ertoe lei den dat de school een afspiege ling vormt van de buurt. Nu brengen ouders in sommige ge vallen hun kinderen nog hele maal naar een school aan de andere kant van de stad, omdat de scholen in de buurt allemaal zwart zijn. Ook mogen de scholen bij het aannamebeleid rekening hou den met de verdeling tussen achterstands- en niet-achter- standsleerlingen, blijkt uit de antwoorden van de minister. leiden - Probleemgezinnen die met twaalf verschillende in stanties te maken hebben en waarmee het dan nog, of mis schien wel juist daardoor, fout gaat. Om versnippering in de hulpverlening te voorkomen, hebben de gemeenten in de Leidse Regio, Rijnstreek en Duin- en Bollenstreek met de provincie en jeugdzorginstellin gen afspraken gemaakt over uitwisseling van gegevens. Vandaag worden deze afspra ken officieel bekrachtigd door de betrokken partijen. De ge meenten zijn daarmee verant woordelijk voor de verstrekking van informatie over jeugdzorg en de signalering van proble men in gezinnen, legt de Lei- derdorpse wethouder MacGil- lavry uit, die tevens voorzitter is van het bestuurlijk overleg Jeugd Leidse Regio. De provin cie moet met subsidie zorgen dat de instellingen kunnen wer ken en de instellingen zelf moe ten zorgen dat er geen gaten vallen in de hulpverlening en dat ze onderling dossiers uit wisselen. De afspraken vormen een goed begin, maar volgens MacGilla- vry is het weggegooid geld als de minister niet ook een duit in het zakje doet. MacGillavry pleit voor een landelijke data bank waarin alle dossiers zijn opgenomen en die voor alle hulpverleners toegankelijk is. „Het is toch van de zotte dat je overal in Nederland gevonden kan worden als je te hard hebt gereden, maar dat we pro bleemgezinnen uit het oog ver liezen zo gauw ze verhuizen. De gegevens van het consulta tiebureau over de baby- en peutertijd moeten overgedra gen worden aan de schoolarts, vindt MacGillavry. En die gege vens moeten allemaal beschik baar zijn als er iets in het tie nerleven gebeurt en de jongere met de politie, de jeugdzorg of GGD in aanraking komt „En dat moet niet alleen het geval zijn voor kinderen die in deze regio zijn blijven wonen maar ook als ze zijn verhuisd." Mac Gillavry heeft deze landelijke databank onlangs aangekaart bij de staatssecretaris. Die was volgens de wethouder enthou siast totdat het concreet over geld ging. „Ik zal er dus bij de ondertekening van het conve nantwederom op hameren." (advertentie) 1 Morgen vindt u de baan die bij u past in leiden - Net op het moment dat het er feestelijk uit moet zien, is de aanblik triest. De storm van woensdagavond vernielde, juist in de uren dat Nederland zich voor de kwartfinales van het EK Voetbal plaatste, een groot deel van alle oranje-versieringen in de Tromp straat. Heel wat werk aan de oranjewinkel dus, voor de wedstrijd van morgen. Foto: Mark Lamers Kanaalweg en het Roomburger pad verdwijnt. Een nadeel is dat het talud verbreed moet wor den, wat ten koste gaat van de groenstrook aan de Melchior Treublaan en het polderpark Cronesteyn. Ulit de locatiestudie die de pro vincie Zuid-Holland heeft ver richt, blijkt d»t een brug met een hoogte van 6,60 meter door fietsers niet gemakkelijk te ne men is. Er zijn volgens het rap port ingewikkelde en lange hel- lingbanen nodig om de fietsers naar die hoogte te brengen. Het Leidse college van B en W heeft daarom besloten om het fiets pad en de bestaande fietsbrug op de huidige plek te houden. Dit betekent dat de fietsbrug even vaak open moet als nu. Desgevraagd acht burgemees ter Lenferink dat niet zo'n be zwaar. „Voor fietsers blijft alles hetzelfde. Wij vinden het niet zo erg dat zij af en toe voor een brug moeten wachten." De ambtenaren die de locatie studie voor de kruising van de Rijn Gouwe Lijn en het Rijn- Schiekanaal hebben gemaakt, werkten met drie varianten. Een tunnel viel af vanwege de hoge kosten en de grote hoe veelheid ruimte die er nodig is bij de toeritten. Een brug alleen voor de Rijn Gouwe Lijn verbe terde niets aan de bestaande verkeerssituatie. De kosten van de nieuwe brug zijn niet bekend. Ambtenaren waarschuwen het college van B en W dat alle varianten duur zijn. Een definitief kostenover- zicht komt pas beschikbaar als het tracé van de hele Rijn Gou we Lijn is uitgewerkt. Duidelijk is al wel dat Leiden voor de rea lisering zal aankloppen bij Pro- Rail en bij de provincie Zuid- Holland, die het kanaal beheert. De komst van de Rijn Gouwe Lijn wordt door de gemeente Leiden aangegrepen om een nieuwe verhoogde spoorbrug te bouwen bij de krui sing van de Kanaalweg met de spoorlijn Leiden-Alphen aan den Rijn. Foto: Hielco Kuipers li wereld, mijn krant. 9 Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9