TOERISME De zwartste zaterdag valt op 31 juli Tourstart leuk voor 'n Waals weekeinde Steunpunten van ANWB i bij pech erweg BV VRIJDAG 25 JUNI 2004 iwe nog even bij pech weg. De ANWB heeft de i/ijzer 'Pech Onderweg' uwd. In deze voor leden uitgave worden handrei- geboden die pech met 0 kunnen voorkomen of pen. In negen hoofdstuk je irdt achtereenvolgens in- gp lop veiligheid, startpro- -je n, motorische proble- tanden en remmen, elek- problemen, verlichting en in de winter. Door het latieve karakter en de iche tips kan zelfs de ivi) te pechvogel problemen e jj imen of verhelpen. Te jjg gen bij de ANWB-kanto- ken met Eu h ive 1 ieim'vakje be met motto laatje met brengt Smartgear de soek uit, een sok, speci- [worpen voor reizigers en [s die huissleutel, bank- ojif geld onopvallend bij llen dragen. De sok heeft iheim' vakje, afsluitbaar n rits. Hierin passen asjes, creditcards, papier- 1 ook, om eens iets an- noemen, condooms. De e bestellen via www.Poc- pri k.nl en www.Panorama- dei nl voor de adviesprijs ntv luro. Spanje kennen al het mvjhte veiligheidsvestje bij 1 in nderweg. Foto: GPD etterend je verplicht de )Ut( enl rerse kanten dezelfde d huwing: draag een re- r ei end vestje bij pech on- j. Italië en Spanje (vanaf I na|2004) kennen vanaf deze it v die verplichting: dat t, d ók voor buitenlanders. die zich bij pech of s geluk buiten de bebouw- op de weg begeeft is rijg ht een vestje te dragen. ;or< e zonder gesnapt dan it een boete van zo'n 30 let fluorescerende vestje oorkomen dat je te laat rv opgemerkt door overige II obilisten. In de sche- is het zicht een meter of er, iemand die een re- D end veiligheidsvest v valt al op 160 meter af- jp. Het vestje kost zo'n 7 1 va euro, afhankelijk van de ing. Het is onder meer te ine lij de ANWB, Halfords en yrecenter. Brezan heeft mastje, maar wel, tegen :er dezelfde prijs, een iet jasje zoals wegwer- at dragen. eriment reisdokter leden met een bonds- i*si zekering kunnen deze met vragen over hun ge- ^eid terecht bij de eigen Ier. Deze nieuwe service per dag bereikbaar agen over vaccinaties, ;en aan een arts in het id, informatie over rkingen van voorge- medicijnen en even- itleg over het advies van jitenlandse arts. Indien en hulpverleners alarmcentrale direct me- lulp organiseren en een ïuisopname regelen. De leisdokter is gedurende teriode van 1 juli tot en september bereikbaar )70 3141 400. ^restaurants pg tot slecht iteit van wegrestaurants opese landen is nog latig. Geen van de be- le restaurants in tien ichte landen is zeer :ht slecht zijn de restau- igs de Britse snelwegen, rdeel van de ANWB en ïsterorganisaties over de mingen in en rond de iants in het Verenigd Ko- czijn ronduit negatief, zen van consumpties zeer hoog, het is er on- •7v oor voetgangers, de toi- au ijn niet schoon en de den onsmakelijk. In de restaurants in Duits - ostenrijk, Nederland, jk en Spanje vallen de nog wel mee. In Zwit- el0 en Groot-Brittannië rij- de pan uit. derzoek bleef niet be lt eten alleen. Ook de sveiligheid, de hygiëne ewegwijzering werden iindoordeel betrokken. door Thom Olink Zaterdag de 31ste juli heeft het predikaat van de zwartste aller zaterdagen gekregen. Niet al leen in Frankrijk en Duitsland, maar ook elders in Europa zijn op deze dag files van 50 kilome ter en meer geen uitzondering; het is dan bomvol op alle Euro pese wegen. Door de almaar toenemende drukte op de Europese wegen en internationaal nog steeds sa menvallende 'zomervakanties' is er tegenwoordig niet één, maar een reeks van 'zwarte za terdagen'. Momenten, waarop alle verkeer samenkomt en tot een brede rivier van blik wordt. Momenten, waarop de auto mobilisten en motorrijders nog vaker vooruit en extra-alert uit alle hoeken in de spiegels moe ten kijken. Factoren als vermoeidheid, temperatuur, te veel aan geluid, onervarenheid en zeer diverse snelheden komen altijd op de slechtste momenten bij elkaar en doen hun fatale werk. Wie de ruimte heeft doet er goed aan de overvolle zaterdagen vol ongelukken, blikschade en an dere ellende te mijden. Don derdagen en zondagen zijn de beste dagen van de week om bepakt en bezakt richting de zon te trékken. Feestdag Frankrijk blijft vakantieland nummer één voor Nederlan ders. Vrijdag 9 en zaterdag 10 juli slibben de wegen daar ge garandeerd dicht, omdat de Fransen vrij krijgen voor de 'quatorze juillet', de nationale feestdag. Woensdag 14 juli zelf brengt ook een drukte van be lang en dan moeten buitenlan ders zich verre van de Franse wegen houden. Zaterdag 31 juli zal dus de zwarte aller zwarte zaterdagen zijn. Dan is het op- en afgaande tij tegelijk op de grote routes en aanpalende nationale en pro vinciale wegen. Miljoenen va kantiegangers van vele nationa liteiten komen terug van de adempauze in het werkend le ven of vertrekken juist vol goe de moed naar zonovergoten oorden in het zuiden. Zaterda gen 17 juli en 7 augustus krij gen ook een donker stempel, ook dan topdrukte op de Fran se wegen en kilometer na kilo meter file. Duitsland verwacht vooral veel extra verkeer in juli. Zaterdagen 10,17,24 en 31 krijgen van de deskundigen het predikaat zwart en dus gevaarlijk mee. Italië en Oostenrijk prepareren zich vooral op de volgende da ta: zaterdagen en zondagen 17/18 en 24/25 en alle week ends in augustus. Zwitserland vreest ook alle weekeinden in juli, wederom met als topper zaterdag de 31ste Nederland heeft het aardig in de hand met de vakantiesprei ding. Het aantal Nederlanders, dat dit jaar een zomervakantie langer dan een week zal hou den ligt op circa 11,5 miljoen. Daarvan zullen er bijna acht miljoen naar het buitenland gaan. Dat is ongeveer 400.000 minder dan het vorige jaar. Het aantal vakanties in Nederland zal daarentegen dit jaar met bij na hetzelfde getal stijgen. De grootste drukte tijdens de uit tochten zal zijn te vinden op: Al, A2, A12, A16, A28 en A50 De ANWB geeft voor het bui tenland de volgende knelpun ten en zeer drukke wegen: BELGIE Problemen zijn te verwachten op en bij: E25/A26 Luik-Bastogne-Arlon, bij Luik en voor de aansluiting met de E411 E40/A10 Brussel richting Oost ende, bij Gent (tussen Merelbe- ke en Drongen), bij Aalter en bij Jabbeke E411/A4 Brussel-Namen- Luxemburg, vooral bij Brussel tussen het Leonardkruispunt (knooppunt Ring Brussel en E411) en afrit Overijse N4 Bastogne-Arlon, bij Martel- ange (goedkope benzine) Rondwegen van Brussel (R0) en Antwerpen (Rl) Vakantiegangers in de Arden nen op de E25 (Route du Solei)l en E411 krijgen de komende maanden met vertraging te ma ken. Er zijn op beide snelwegen uitgebreide werkzaamheden die jaren gaan duren. Het aan tal rijstroken op beide snelwe gen is verminderd en boven dien zijn de rijstroken smaller dan normaal. E25 Luik - Luxemburg, werk zaamheden tussen Werbomont (afrit 48) en Baraque de Fraiture (afrit 50) en tussen Bastogne (afrit 54) en Massul (aansluiting met de E411). Op de E411 Namen - Luxem burg wordt gewerkt tussen Tel- lin (afrit 23a) en Massul. De ringweg van Antwerpen (Rl) wordt opgeknapt. Ook de Ken- nedytunnel wordt gerenoveerd. In juli 2004 en in juli 2005 mo gen er geen campers of brede caravans door de tunnel. Die moeten omrijden via de Lief- kenshoektunnel, langs Bergen op Zoom en de noordkant van Antwerpen. Sowieso en altijd aan te raden voor wie richting west-zuidwest rijdt. Alternatieve routes voor de E40: volg de oranje/ groene omleidingsborden voor de Rl bij Antwerpen: maak gebruik van de tweede ringweg R2 (volg de wegwijzers TOL) en rij vervolgens via de N49 (de Ex- pressweg) richting kust. voor de E411/A4: neem vanaf afrit 18 de oude verbindingsweg N4 via Marche-en-Famenne. voor de route via Luxemburg: neem bij Arlon de N81 en rij via Aubange en de N52/A30 naar Metz. Raadpleeg voor vertrek tele foonnummer 0900 9109 101 voor actuele informatie. FRANKRIJK Rondweg Parijs (Boulevard Pé- riphérique) A6 Parijs - Beaune, bij Chalon- sur-Saöne A7 Beaune - Orange, bij Temay, Bollène, Valence en Orange A8 Marseille - Ventimiglia, bij Aix en Provence, Nice en Men ton A9 Montpellier - Perpignan AIO Parijs - Bordeaux, tussen Parijs en Ablis en bij Bordeaux A61 Bordeaux - Narbonne, bij Narbonne A66/N10/A63 Bordeaux - Spaanse grens, bij de afrit Arca- chon en Baskenland En van de Nationale wegen N9 bij Marvejols, Aguessac en Mil- lau, de Nil bij La Rochelle, de N20 bij Foix en Uzerche, de N113 bij Salon de Provence, de N136 bij Rennes, de N165 bij La Roche-Bemard en de N148 bij Niort. Alternatieve routes De ANWB biedt het volgende patroon aan: voor de route Al - A6: De A26. Vanuit België via Lille de Al af rijden, ter hoogte van Arras de borden A26 (Reims, Lyon) vol gen. voor de Boulevard Périp- hérique: A86 ten oosten van Pa rijs voor de A6 Parijs - Beaune: de nieuwe A5 tussen Melun en Langres. voor de A6 Dijon - Lyon; de A39 Dijon - Bourg-en-Bresse. voor verkeer met bestemming Auvergne: A71/N9 Orleans - Clermont Ferrand, vervolgens de A75 St. Flour - St. Chély- d'Apcher. In het algemeen: de omlei dingsroutes van Bison Futé, de zogenaamde Itinéraires Bis". Dit zijn routes die via secundai re en lokale wegen lopen en - Foto: GPD De ANWB heeft naast de Alarmcentrale in Den Haag in een aantal toeristisch belangrij ke landen een eigen steunpunt. Zo kan lokaal snel hulp gebo den worden. Nederlandse steunpunten in München (Duitsland), Innsbruck (Oos tenrijk), Lyon (Frankrijk), Mi laan (Italië), Barcelona en Beni- dorm (Spanje), Athene (Grie kenland), Praag (Tsjechië) en Izmir (Turkije). Vanuit de overi ge landen kan men rechtstreeks contact opnemen met de ANWB Alarmcentrale in Den Haag. Zie voor vertrek ook ww- w.anwb.nl (Verkeer Buitenland. Duitsland: Steunpunt Mün chen, tel. 089 7676 4170. Tus sen 08.00 en 20.00 uur. zo 9-18 uur. Buiten deze openingstij den kan contact worden opge nomen met de ANWB Alarm centrale in Den Haag(+31)(0) 703 141 414. Frankrijk: Steunpunt Lyon, tel. 04 7217 1212. Het gehele jaar door dag en nacht bereikbaar. Italië, Turkije, Tsjechië, Grie kenland: ANWB Alarmcentrale in Den Haag, tel.: 0031 703 141 414. Het gehele jaar door dag en nacht bereik baar. Oostenrijk: zie steunpunt Mün chen. Spanje: Steunpunt Barcelona, tel. vanuit Spanje: 93 5080 303, vanuit Portugal/Andorra: 00 34 93508 0303, ma t/m vr 09.00-22.00 uur; za 09.00-20.00 uur, zo 09.009-18.00 uur Steunpunt Benidorm, tel. 96 5858 926.1 mei t/m 30 sept: ma t/m vr: 01.00-12.00 uur. Reisdocument Misverstand: voor een reis naar IJsland, Noorwegen, Zweden, Finland, Denemar ken, Duitsland, Nederland, België, Luxemburg, Frank rijk, Spanje, Portugal, Italië, Oostenrijk en Griekenland. Estland, Letland, Litouwen, Polen, Tsjechië, Slowakije, Hongarije, Slovenië, Cyprus en Malta is geen reisdocu ment nodig. Mis. Aan de (binnen) grens van deze lan den is alleen controle op de reisdocumenten afgeschaft. Als geldig reisdocument kunnen gelden het paspoort en de Europese of Neder landse identiteitskaart. Kin deren tot zestien jaar hoeven geen eigen reisdocument te hebben als ze in het pas poort van een meereizende ouder zijn bijgeschreven. Let echter op. Bij een reis naar Tsjechië en Slowakije moeten kinderen van vijfden jaar een eigen reisdocument hebben. Als de ouder bij wie het kind staat bijgeschreven niet meereist dient het kind over een eigen reisdocument te beschikken. zij het iets minder snel - vaak fi levrij zijn. De routes zijn aange geven d.m.v. groene borden met daarop naast de plaats naam het woord Bis" in een geel vakje. Voor vertrek 0900-6000 222 bel len (ANWB Reisinfo Frankrijk) in Frankrijk 0892-233838) OOSTENRIJK Drukke wegen en knelpunten Al West Autobahn: Salzburg - Linz - Wenen A2 Süd Autobahn: Wenen - Ba den en Graz - Klagenfurt A4 Ost Autobahn: Wenen - Nic- kelsdorf, voor de Hongaarse grensovergang AIO Tauem Autobahn: Salzburg - Villach, voor de Tauemtunnel en bij tolstation St. Michael im Lungau, iets ten noorden van de Katschbergtunnel A12 Inntalautobahn: Kufstein - Innsbruck - Landeck A13 Brenner Autobahn: Inns bruck - Brenner A14 Rheintal Autobahn: Bre- genz - Bludenz, vooral voor de Pfandertunnel bij Bregenz en de Ambergtunnel bij Feldkirch A23 Zuidoostelijke rondweg Wenen S16 Arlbergschnellstrasse: Blu denz - Arlberg - Landeck B138 PyhrnpassbundesstraBe: tussen Inzersdorf en St.Pankraz (dat is het bijna 30 kilometer lange deel dat nog niet ver breed is tot A9) BI46 EnnstalbundesstraBe: tus sen de A9 en AIO BI79 (voorheen B314) Fernpas- rbute: tussen Füssen en Imst, mogelijk wachttijden bij de grenstunnel bij Füssen BI80 (voorheen B315) Reschen- bundesstrafie: bij Landeck BI 89 Mieminger StraBe: tussen Imst en Nassereith Alternatieve routes voor de Al 2 Inntaldreieck - Kufstein - Innsbruck: 1. Holzkirchen - Achenpas - aansluiting A12 2. München - Garmisch - Mit- tenwald - Seefeld-Zirl (A12) voor de AIO Salzburg - Tauem tunnel - Villach: 1. Siegsdorf - Lofer - Lend - Tauem-autotreintunnel (Böck- stein - Mallnitz) - Spittal/Drau (AIO) 2. Siegsdorf - Lofer - Mittersill - Felbertauemtunnel (tol) - Mat- rei - Lienz - Spittal/Drau (AIO) Aan is te raden voor vertrek tel.nr.0900-910.910.1 te bellen (ANWB-Reisnieuwslijn), in Oostenrijk 0810-120120 van ÖAMTC (Oostenrijkse ANWB) ZWITSERLAND Drukke wegen en knelpunten: Al Zürich - Bern Al /A6/A12, in de omgeving van Bern A1/A2 tussen de knooppunten Harkingen en Wiggertal A2 Basel-Luzem-Gotthard-Chi- asso, vooral tussen Belchen- Süd en Harkingen en bij de St. Gotthardtunnel A9 Lausanne-Sion, vooral in de omgeving van Lausanne en Montreux A13 St. Margrethen-Sargans- Bellinzona, omgeving St. Mar- grethen en aan beide zijden van de San Bemardino- tunnel Alternatieve routes richting Ita lië Basel, Bern, Vevey, Martigny, Gr. St. Bemardtunnel (vooral aan te raden voor be stemmingen langs de Italiaanse Middellandse Zeekust en de Franse Cöte d'Azur) Richting Bellinzona: Basel, Zü rich, Chur, San Bernardinotun- nel, Bellinzona Bern, Spiez, autotrein Kander- steg - Goppenstein, Visp, Brig, Simplonpas, Iselle, Domodossola De ANWB geeft inlichtingen via de Reisnieuwslijn 0900 9109 101 in Zwitserland gaat dat actueel via nummer 163. SPANJE Drukke wegen en knelpunten: De wegen rond de grote steden (Barcelona, Madrid, Valencia, Sevilla, Bilbao e.a.) Al Madrid - Burgos A3 Madrid - Valencia A4 Madrid - Bailen Granada A7 Perpignan - Barcelona, tus sen de Spaans/Franse grens overgang La Jonquera/Le Per- thus en Salou. De wegen naar en langs de kust van de Costa Brava en Costa Dorada (C65/C31/NII/N340). Alternatieve routes Dukte op de A7 naar Barcelona ontwijken via de Al9 die langs de kust richting zuiden loopt. DeA7 bij Macanet de la Selva dan verlaten en richting Mal- grat- en Pinada de Mar te rij den. Na Tordera de autoweg verruilen voor de snelweg A19 richting Barcelona. Of gebruik maken van de autoweg die van af Granollers naar de A19 leidt. Een andere alternatieve route van en naar Barcelona loopt via de tunnel van Vallvidrera (tol) met aansluiting op de B30 om op de A7 te komen. Vanuit Barcelona naar het zui den gebruik maken van de A16 tot aan El Vendrell. Dan weer op de A7 richting Tarragona. Ook nu verstandig voor vertrek 0900 9109 101 te bellen of in Spanje 900 123 505 (Spaanse verkeerspolitie) door Rob de Vries De Tour de France, het grootste wie lerspektakel ter wereld, begint dit jaar in Luik. Daar wordt op zaterdag 3 juli de proloog verreden. Maar ook daar na blijft de Tour nog een paar dagen in Wallonië. Leuke aanleiding om er een dagje te gaan kijken. In Luik doen ze verder niet zo veel bijzonders rond de start van de Tour de France. Kennelijk vinden ze er dat de Tourkaravaan zélf bekijks genoeg verdient Voor de echte Tourfanaten, die alles wat zich tussen 3 en 6 juli in Luik en de rest van Wallonië gaat afspelen van heel nabij willen meemaken, is het natuurlijk belangrijk wat de beste plekjes zijn om de coureurs zo goed mogelijk in beeld te krijgen. De eerste kans krijgen ze al op vrijdagavond 2 juli als op een groot podium op het Place Saint Lambert, hartje stad, van af 19.00 uur alle deelnemende ren ners aan het publiek gepresenteerd worden. Dat duurt zo'n anderhalf uur, daarna worden wielerkampioe nen uit het verleden voorgesteld. En daarmee kunnen ze ver terug gaan, want wielerstad Luik, bekend van de jaarlijkse klassieker Luik-Bas tenaken-Luik, werd al in 1948 voor het eerst door de Tourkaravaan be zocht. Omkeerpunt Na de presentaties op vrijdag is zater dag de dag van de proloog. Die gaat over 6.1 kilometer, starttom 15:50 uur) en finish bij het Pare d'Avroy aan de zuidkant van de stad. De route dens de Franse Revolutie afgebroken werd, er ooit heeft uitgezien. Elk uur is er een gegidste wandeling door het Archéoforum. Heeft Luik z'n oude kathedraal verlo ren, de nieuwe kathedraal St. Paul is met z'n mooie interieur zeker ook het bekijken waard. En er zijn meer inte ressante kerkgebouwen, je kunt het Prinsbisschoppelijk Paleis, voor een deel in gebruik als Palais de Justice, inwandelen. Over wandelen gespro ken: een attractie in Luik is de Mon- tagne de Bueren, 374 treden de heuvel op. Daar heb je een stevige conditie voor nodig. Wat makkelijker loopt het tegen de citadel op, die vlak achter de Place St. Lambert begint. Die haalt het qua schoonheid trou wens niet bij de citadel van een van de andere Waalse etappeplaatsen: Namen, met z'n indrukwekkende fort er bovenop. Namen is een bekoorlijk stadje, waar Maas en Sambre samen vloeien. Cultuur Charleroi, de andere grote Waalse etappeplaats, heeft net als Luik de naam een wat grauwe industriestad te zijn, maar dat valt ook daar tegen woordig best mee. Cultuur staat er in elk gevaü op een hoog niveau. Er zijn een groot aantal musea kastelen en een basiliek. En dan de laatste start plaats: Waterloo, bekend van Napole on's laatste veldslag, in 1815. Met al les wat er aan die slag nog herinnert tóch al een toeristische trekpleister. Wie rond de Tour meer dan een dag trip wil en op zoek is naar een over nachtingadres: kans op een hotelka- Tour en meer op Wereldomroep Door de inzet van extra kortegolf- ffequenties kunnen Nederlandse vakantiegangers in Europa deze zomer via de Wereldomroep live luisteren naar de Tour de France en andere sportevenementen. De sportredactie verzorgt iedere dag vanaf 14.00 uur een Tour-jour naal met onder meer alle klasse menten en een voorbeschouwing op de volgende etappe. De uitzen ding is in Europa en andere regio's in de wereld ook via satellietkanaal RNW1 en www.wereldomroep.nl te beluisteren. De kortegolffrequenties zijn voor Centraal Europa 5955 kHz, meter band 49; voor ZuidwestAiropa 9895 kHz, meterband 31 en voor Zuid Europa 13700 kHz, meter band 22. mer in Luik in dat weekeinde is 'nul komma-nul'. Die kamer moetje op minstens 30 tot 50 kilometer afstand zoeken, in Brussel bijvoorbeeld. Voor meer informatie: www.ftpl.be of tel. 0032 4221 9221. Wat campings betreft: daar slapen de renners, de mensen van de Tourkaravaan en van de media niet, dus daar is meer ruim te. Bij het Verkeersbureau voor Wallo nië en Brussel kan een campinggidsje van het gebied aangevraagd worden: Postbus 2324, 2002 CH, Haarlem, tel. 0900 2020107 of via e-maik belgischverkeersbureau@wxs.nl. Meer informatie over de Tour-etappes op: www.letour.fr,www.plgsports.be en www.prov-liege. be/tou rdefrance2004. loopt deels over brede boulevards, onder meer langs de Maas, maar gaat ook dwars door het stadshart 'heen. Plekken om de ren ners, die in deze tijdrit een voor een voorbijko men, goed te bekijken zijn uiteraard start/finish, de bocht naar de Quai Roo sevelt aan de Maas, het omkeerpunt op de Quai J. D. Goffe, en het Place Saint Lam bert. Zondag 4 juli vertrekt het peloton vanuit Luik naar Charleroi, de Waalse heuvelen in. De renners passeren on der meer La Roche-en-Ardenne en Huy. Vanzelfsprekend zijn de klim- metjes hier de aangewezen plaatsen om het rennersveld te bekijken, want een peloton dat op volle snelheid over vlakke wegen rijdt, is echt in een minuut voorbij. ~Op maandag 5 juli plakken de cou reurs er nog een stukje Ardennen aan vast; na de start in Charleroi koersen Luik bij avond. De Proloog van de Tour gaat dwars door de stad, langs de Maas en over de brede boulevards. Foto: Officie du Tourimse Liège/Marc Verpoorten ze richting Bergen (of Mons zoals de Walen het noemen) en via Beaumont buigen ze om naar Namen. Daar van daan verplaatst het wielergezelschap zich naar Waterloo, waar op dinsdag 6 juli gestart wordt voor een etappe, die de karavaan terugbrengt naar de thuisbasis van de Tour, Frankrijk. Wat anders Ook als je eigenlijk vooral voor het wielrennen naar Wallonië gaat, is het de moeite waard nog wat anders te bekijken. De stad Luik zelf bijvoor beeld. In geklemd tussen Maas en omringen de heuvels. Niet zóveel ruimte om te bouwen, waardoor er veel smalle pandjes zijn, ook vaak foeile lijke flatge bouwen. Het groeze lige Luik van weleer, dat menig een kent van de va kantieroute naar het Zuiden heeft de laatste jaren een in grijpende opknapbeurt ondergaan. De wijk Le Carré biedt uitgebreide mogelijkheden om te shoppen, er zijn tal van goede restaurants en leu ke cafés. En Luik heeft leuke attrac ties. Het Archéoforum bijvoorbeeld, ónder het Place St. Lambert, waar veel overblijfselen van de kathedraal die ooit op deze plaats stond, worden getoond. En waar, met behulp van moderne technieken, duidelijk wordt gemaakt hoe die kathedraal, die tij-

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5