Veiligheid en politie zorgenkindjes Irak BUITENLAND Wreed volksvermaak gedijt in Pakistan Overlevenden Srebrenica klagen Nederlandse staat aan Nikolic droomt van een Servische staat Tientallen doden door aanvallen opstandelingen Uur der waarheid voor Lubbers nabij Onthoofding Zuid-Koreaan op internet te zien Tornado blaast daken weg Poolse premier wil fors snijden in troepen Irak VS: immuniteit personeel in Irak verlengen en vaccin succesvol Amerikaanse onder- e bezig zijn met de ling van een vaccin te- delijke longziekte gen dat de eerste op apen bemoedigend en dat er goede hoop binnen afzienbare ter- vaccin zal komen. gehoord ClA-affaire ïton - De Amerikaanse Jit Bush is gehoord over e rond de onthulling aam van een spion van ikaanse inlichtingen- Li IA. Door een lek kon- lia de identiteit van een igente bekendmaken, j, /estigde begin juni dat d ct had met een advo- 0erband met het onder- n ir het lek. Het prijsge- £f de identiteit van een it is in de Verenigde :n misdrijf. Onderzoe kt Deren de bron van de 1; ie te achterhalen. e arresteert 'id-verdachte De Spaanse politie sljteren in Las Palmas op n rische Eilanden een nesteerd op verden- betrokkenheid bij de lin in Madrid. De Span- rdt ervan verdacht te geholpen bij de diefstal a ebruikte explosieven uj lijn in de regio Asturië, man vandaan komt. In n nu dertig mensen in a i beschuldiging gesteld. jmer-pil t maar kort Donepezil, een medi- eel aan Alzheimer-pa- a rordt voorgeschreven, d de lange termijn niet. ieijven Britse onderzoe- re et medische tijdschrift per dat morgen ver- )onepezil is een zoge- olinesteraseremmer, t0gorie medicijnen die de e vermogens van Alzhei- q ënten verbetert. Geble- t dat alleen opgaat :erste twee jaar van de p de lange termijn ;t gebruik van het me- en verschil. ^ngeluk 2 levens Bij een botsing tussen P' ïibusjes zijn gisteren in den van Senegal, bij ei Palmeo, zeker 32 men ie iet leven gekomen en ei id geraakt. Volgens een lojr was de chauffeur van waar hij in zat in 'allen. n stelen lijst nfiltranten taM - Dieven hebben d kunnen leggen op net namen van Israëli- re nten die in de onder lijn geïnfiltreerd. De lijst Ie en draagbare compu- ilagen. Infiltranten is hun activiteiten voor- taken. Een politiepsy- dihad de laptop, tegen flehriften in, mee naar iiomen, waar hij maan- ei d, samen met een grote werd gestolen. De inmiddels op de Wes- 'rdaanoever terugge- ,Dit is een ongelofelij- zei een politie-offi- e artsen n de wijk iu - Zeker duizend I tsen hebben tot nu toe erd van de toetreding tl tot de Europese Unie en zijn elders aan de an. De Poolse krant rszawy meldde giste- e Poolse ziekenhuizen ïittocht van artsen met 'n in het haar zitten. .Jy Radziwill van de II imer van Artsen voor- 1( it in oktober opnieuw r' en naar het buitenland rtrekken, omdat ze 1 r kunnen verdienen mogelijkheden krijgen )p hun vakgebied te Pintwikkelen. (V um Ostrava na gaslek )e politie heeft gisteren um van de Oost-Tsje- 11 tad Ostrava geëvacu- bouwvakkers daar uk een lek in een gas- dden veroorzaakt. De honderden inwoners ers van Ostrava de het centrum te verla de fout van de ers leidde tot het van een grote hoe- as. Eerder deze week de Tsjechische stad appartementencom- jf etages in als gevolg explosie. Daarbij rie mensen om het vrijdag 25 JUNI 2004 bagdad/anp - Een week voor de machtsoverdracht door de coali tie aan de Iraakse interimrege ring in Irak laat de veiligheid in het land nog veel te wensen over. Vele tientallen mensen vonden gisteren de dood door een reeks aanvallen in vijf Iraak se plaatsen en meer dan drie honderd mensen raakten ge wond. Alles wijst erop dat het een goed gecoördineerde grote ac tie betrof van opstandelingen. De meest-gezochte man in Irak, Abu Mussab al-Zarqawi, en zijn terreurorganisatie hebben de verantwoordelijkheid voor de aanslagen inmiddels opgeëist. „Uw broeders in Jamaat al- Tawhid al Jihad hebben een brede aanval uitgevoerd in ver scheidene districten in het land, waaronder aanslagen op afvallige politieagenten, spion nen en het Iraakse leger dat sa menwerkt met hun Amerikaan se broeders", stond te lezen op een Arabische website. De op standelingen namen net als bij eerdere acties vooral politiebu reaus op de korrel. De politie die een hoofdrol krijgt toebedeeld de orde te be waren na de machtsoverdracht op 30 juni verkeert in een de plorabele staat, meldde de Brit se krant The Guardian gisteren op gezag van Britse militaire bronnen. Ondanks een nijpend tekort aan agenten hangt ongeveer 30.000 Iraakse politiefunctiona rissen ontslag boven het hoofd wegens onbetrouwbaarheid en incompetentie. Veel functionarissen deserteer den tijdens de recente onlusten in de stad Fallujah en elders in het land, bleven gewoon thuis of zijn spookwerknemers. On derbetaling, dreigementen en aanslagen zoals die van al-Zar qawi tegen de politiemacht doen het moreel ook geen goed. De politie kampt verder met een groot tekort aan wa pens, voertuigen en radioappa ratuur. Het beeld rond het nieuw te vormen Iraakse leger en een paramilitaire macht is al niet veel beter. Die machten kam pen met personeelsgebrek, trai ningsachterstand en tekorten op logistiek vlak. Premier Allawi heeft de NAVO gevraagd om de training te verzorgen en techni sche bijstand te leveren aan het Iraakse leger. Het is echter in de allerhoogste NAVO-kringen nog onduidelijk wat Irak precies daarmee bedoelt, zo viel giste ren op te maken uit de woor den van secretaris-generaal De Hoop Scheffer. Het aantal of soort trainers is niet vastge steld, evenals hun taak. Ondui delijk is ook of ze binnen of buiten Irak de opleiding gaan geven. Wat de technische bij stand inhoudt, is eveneens on zeker. De NAVO-baas herhaal de dat het bondgenootschap niet de deur zal dichtgooien voor het Iraakse verzoek. sarajevo-den haag/anp-afp - Overlevenden van de massa slachting van 1995 rond het Bosnische Srebrenica gaan de Nederlandse staat aanklagen. Een vereniging van nabestaan den vindt dat de Nederlanders, als beschermers van de mos limenclave, te weinig maatrege len troffen om het bloedbad te verhinderen. Een lid van de ver eniging kondigde gisteren op de Bosnische televisie stappen op 1 juli aan. De klacht zal bij een instantie in Den Haag wor den ingediend. In 2002 sneuvelde de regering- Kok II, nadat uit een officieel rapport een gedeeltelijke ver antwoordelijkheid van de Ne derlandse autoriteiten voor Sre brenica was gebleken. Lichtbe wapende Nederlandse militai ren onder de hoede van de Ver enigde Naties voorkwamen niet dat Bosnische Serviërs ruim ze venduizend moslimmannen en -jongens uit de enclave weg voerden en vermoordden. Het bloedbad van Srebrenica geldt als de grootste massaslachting in Europa na de Tweede We reldoorlog. De voormalige bevelhebber van de blauwhelmen in Srebrenica, Dutchbatcommandant Thom Karremans, moest gisteren ge tuigen voor het Joegoslavië-Tri- bunaal. Advocaat Karnavas, raadsman van een van de be klaagden over de massamoor den, heeft Karremans onder vraagd over de taken van Dutchbat. Verder wilde hij we ten wat de troepen redelijker wijs konden bereiken in deze enclave, die de Verenigde Na ties tot veilig gebied hadden uitgeroepen. De getuigenissen gingen aan vankelijk vooral over het falen van de VN om de moslimencla ve te demilitariseren. Dat was volgens Karremans een uiterst moeilijke opgave, omdat de streek geen 'Nederlandse pol der' is, maar juist veel schuil plaatsen biedt. Bovendien hin derde het beperkte mandaat de blauwhelmen bijvoorbeeld om huiszoekingen te doen. Karnavas leek vooral te willen belichten dat de VN en dus ook Dutchbat uiterst terughoudend waren om iets te ondernemen tegen de activiteiten van de moslimstrijdkrachten in Sre brenica. Karremans ontweek génève/gpd - Secretaris-generaal Kofi Annan van de Verenigde Naties beslist 'de komende dagen' of Ruud Lubbers kan aanblijven als Hoge Com missaris voor de Vluchtelingen. Annan zou deze week Lubbers' weerwoord in handen hebben gekregen op het kritische rap port van de interne onderzoekscommissie van de VN. Uit het oordeel van Annan zal blijken in hoeverre Lubbers' weerwoord hem heeft weten te overtui gen. Over de inhoud van het uitgebreide weer woord en hoe dat bij Annan is gevallen is niets dubai/anp-rtr - Een islamitische website heeft video-opnamen van de onthoofding van een Zuid-Koreaan door opstandelin gen in Irak gepubliceerd. De tolk Kim Sun- U werd dinsdag geëxecuteerd door zijn ont voerders nadat Seoul had geweigerd aan hun eisen te voldoen. De beelden tonen zwaarbewapende en gemaskerde mannen rond een knielende Kim. Een van de man nen leest een verklaring voor, terwijl een ander de gijzelaar vastpakt en met een zwaard diens hoofd afhakt. Daarna wordt het hoofd op het lichaam gelegd. Op de site zijn ook delen van nieuwsuitzendingen over de executie gezet. De Zuid-Koreaanse regering heeft internet- providers gisteren verzocht de toegang tot websites waarop de beelden te zien zijn, te blokkeren. Het ministerie van informatie en communicatie liet weten dat de regering internetgebruikers die de opnamen ver spreiden, zal achterhalen en vervolgen. Woensdagavond liet het ministerie een lo kale site blokkeren, omdat die beelden van de onthoofding toonde. Zuid-Koreaanse computerkrakers voerden sinds woensdagavond (virus) aanvallen uit op de internetpagina van een Nederlander die het filmpje aankondigde. De internet ters maken zich boos om commercialise ring van de dood van een landgenoot, ver moedt beheerder Mike Janssen. De Neder lander denkt dat de Zuid-Koreaanse com puterkrakers door de Koreaanse regering worden geleid of gestimuleerd. Omstreeks middernacht verschenen kopie- en van de gruwelijke beelden op de inter netsite (ogrish.com). De pagina staat in de Verenigde Staten geregistreerd en toont ook de executie van de Amerikaanse gijze laars Paul Johnson, Nick Berg en Robert Ja cob. De website was gisteravond nog steeds bereikbaar, maar niet meer voor Zuid-Koreaanse bezoekers. Janssen denkt dat de Zuid-Koreaanse autoriteiten lokale internetaanbieders hebben gevraagd om de pagina te blokkeren. De Arabische nieuwszender al-Jazeera heeft delen van de videoband van de ont voerders uitgezonden, maar niet de beel den van de onthoofding. veel vragen over die activitei ten. Hij ontkende dat hij op de hoogte was van het feit dat moslims gruwelen begingen vanuit de enclave in Servisch gebied. De advocaat vond dat erg onwaarschijnlijk en vroeg vervolgens verbaasd of hij er dan niets over had gehoord? Karremans antwoordde dat hij alleen over feiten en getallen uitspraken kon doen en niet over wat hij had gehoord. De observatieposten van Dutchbat rapporteerden wel dat mos limstrijders 's nachts de enclave uitgingen en dezelfde nacht te rugkeerden, maar wat ze elders uitspookten, kon hij niet vast stellen, aldus Karremans. Kar remans bleek voor hetzelfde tri bunaal in 1996 stelliger dan gis teren. Hij zei bijvoorbeeld al leen dat de voormalige Bos- nisch Servische bevelhebber Mladic een erg vaag antwoord gaf toen hij hem destijds vroeg of hij Srebrenica met rust zou hebben gelaten indien de en clave inderdaad was gedemili tariseerd. In 1996 verklaarde Karremans dat Mladic dezelfde vraag met 'ja" beantwoordde. bekend gemaakt. Lubbers heeft meermalen be toogd dat de vermeende seksuele intimidatie be rust op een 'verkeerd begrepen vriendschappelijk gebaar', en dat hij vast van plan is zijn ambtster mijn tot eind volgend jaar uit te zitten. Gezien zijn verdiensten voor de vluchtelingen, is er volgens ingewijden een mogelijkheid dat Lub bers er afkomt met een milde terechtwijzing of, dat in het ergste geval een tijdelijke schorsing wordt opgelegd, aldus bronnen bij de VN. Als Lubbers daarmee geen genoegen neemt, kan hij beroep aantekenen. Berlijn - In Duitsland richtte de storm in de nacht van woensdag op donderdag flinke schade aan. In het dorp Micheln in Saksen-Anhalt werden door een tornado ongeveer driehonderd gebouwen beschadigd. Tal van daken werden weggeblazen. Een man kwam in Nedersaksen om het leven toen een boom op zijn hoofd viel. Kort daarop viel in dezelfde deelstaat een boom op een groep studenten. Twee van hen raak ten ernstig gewond. De storm verraste in Beieren drie personen die met een boot op een meer voeren. Een 62-jarige man verdronk. Foto: Reuters/Holger Otto Warschau - Polen gaat begin 2005 het aantal militairen in Irak fors terugbrengen. Dat zei premier Marek Belka gisteren tegen het parlement, dat later op de dag instemde met de nieuwe regering die Belka heeft samengesteld. Polen staat aan het hoofd van een 6200 man sterke multina tionale troepenmacht in het overwegend sji'itische zuiden van Irak. Het land is een trouw coalitiegenoot van de Verenig de Staten. Dinsdag vroeg Belka nog het mandaat van de Poolse troepen in Irak met zes maan den te verlengen, tot 31 decem ber 2004. Hij vindt echter dat in het Arabische land een nieuwe situatie ontstaat als de VS op 30 juni de soevereiniteit overdra gen aan de Iraakse interim-re gering. Belka heeft zelf enige tijd in Irak gewerkt. Vorig jaar mei werd hij benoemd tot economisch advi seur van de Amerikaanse civiele bestuurder in Irak Paul Bremer. Onlangs keerde hij terug naar Warschau. washington/anp - De Verenig de Staten willen een verlenging met enkele maanden doorvoe ren van een verordening die militairen van de internationale coalitie in Irak vrijwaart van vervolging door andere autori teiten dan die van hun eigen land. Dat meldde de krant The Washington Post gisteren op gezag van Amerikaanse over heidsfunctionarissen. De verlenging is waarschijnlijk een van de laatste maatregelen die de Amerikaanse civiele be windvoerder in Irak Paul Bre mer doorvoert voor de soeve reiniteitsoverdracht op 30 juni. De Amerikanen willen zo voor komen dat hun militairen na 30 juni door de Iraakse autoritei ten kunnen worden vervolgd als zij Iraakse burgers doden of hun eigendommen vernielen. Eerder probeerden de VS via de Veiligheidsraad van de Verenig de Naties him soldaten die deelnemen aan vredesmissies immuun te maken voor straf vervolging door het Internatio naal Strafhof (ICC) in Den Haag. De ontwerpresolutie die dat moest regelen trokken zij echter woensdag in omdat zij er niet voldoende steun voor kre gen. Dierenbescherming eist einde van beer-hondgevechten door Harald Doornbos islajmabad - Je moet er maar van houden. Een beer - klau wen en tanden reeds uitgetrok ken - wordt vastgebonden aan een paal. De organisatoren van het festijn sturen er vervolgens een tiental opgefokte pitbulls op af. Honderden, soms dui zenden dorpsbewoners, moedi gen de honden luidruchtig aan. De beer wordt overal gebeten; neus eraf, oren eraf. Sommige honden krijgen een fikse klap van de vastgebonden beer, die nu volledig in paniek is. De wedstrijd wordt gestaakt vlak voordat de beer dreigt te be zwijken. Want doodgaan is niet de bedoeling. Daarvoor is een beer te kostbaar. En over een paar weken is er weer een ge vecht. Als voetbal oorlog is, dan zijn de beer-hondgevechten bloe derige veldslagen. Pakistan is het enige land ter wereld waar dit volksvermaak nog voor komt. Officieel is het verboden, maar de afgelopen twaalf maanden werden er twee keer zoveel illegale beer-hondge vechten georganiseerd als het jaar ervoor. Voor het WSPA, een internatio nale dierenbeschermingsorga nisatie, is de maat nu vol. Pakis taanse medewerkers van de groepering hebben de afgelo pen maanden verscheidene beer-hondgevechten bijge woond en zijn diep verontwaar digd. Ze hebben - veelal in het geheim - schokkende foto's en video-opnamen gemaakt. Hier uit blijkt hoe vastgebonden be ren soms halfdood worden ge beten door de pitbulls. Soms duurt het een paar minuten voordat de organisatoren de hondenkaken uit de beer heb ben gehaald. Alle gevechten worden bezocht door een enthousiaste meute mannen. Aangezien gokken verboden is in het streng isla mitische Pakistan, verdienen de organisatoren van de gevechten niet hun geld door wedden schappen, maar door de entree. Het kost ongeveer een halve eu ro om bij een beer-hondge- vecht aanwezig te zijn. De ge vechten worden voornamelijk georganiseerd door groot grondbezitters. Zij betalen zi geuners - die traditioneel met beren rondtrokken - ongeveer 100 euro per gevecht. Met de zi geuners wordt de afspraak ge maakt dat de beren niet hele maal dood worden gebeten aangezien een beer om en nabij de 1500 euro kost. Er zijn naar schatting nog maar 300 wilde beren in Pakistan. De zigeuners blijven echter op de beesten jagen. Soms worden de moederberen gedood, zodat de jonkies kunnen worden ge bruikt tijdens de gevechten met de honden. Fakhbar Abbas, medewerker van de dierenbeschermingsor ganisatie in Pakistan, heeft zelf verscheidene illegale beer- hondgevechten bijgewoond. „Als wij de autoriteiten probe ren in te schakelen, krijgen we te maken met onverschillige ambtenaren of het levert be dreigingen op van de organisa toren." De keren dat Abbas de politie inlichtte, bleken de orga nisatoren van de illegale ge vechten veelal getipt door poli tiemannen, waardoor er geen arrestaties konden worden ver richt. Beren die door de politie in beslag waren genomen, ver schenen later weer op het to neel tijdens een gevecht. De Pa kistaanse politie, een van de meest corrupte ter wereld, gaf de beesten gewoon weer terug aan de organisatoren. De WSPA eist dat de overheid haar eigen wetten naleeft en daadwerkelijk een eind maakt aan de beer- hondgevechten. belgrado/anp - De Serviërs die zondag de moeite nemen om hun stem uit te brengen voor een nieuwe president, kiezen tussen nationale geldingsdrang en pro-Europees pragmatisme. De twee kandidaten die na de eerste ronde op 13 juni overble ven, zijn de radicale nationalist Tomislav Nikolic en de meer pro-westerse democraat Boris Tadic. Nikolic heeft vrijwel geen poli tieke bondgenoten, dus Tadic maakt zondag de grootste kans indien de gematigden in het politieke spectrum zich achter hem scharen. Talrijke leiders onder wie rivalen van 13 juni hebben al toegezegd Tadic te zullen steunen. Nikolic kreeg met ruim 30 pro cent twee weken geleden de meeste stemmen. Hij leidt de Servische Radicale Partij van Vojislav Seselj. Die zit in de VN- cellen van het Joegoslavië-Tri- bunaal wegens zijn rol bij de gruwelen die tijdens het uiteen vallen van Joegoslavië zijn be gaan. Nikolic verwoordt de veront waardiging en de frustraties iets diplomatieker dan zijn partij- chef Seselj. Zijn aanhang werd aanvankelijk schromelijk on derschat. De Servische radica len dromen nog steeds van eer herstel en vooral van een Servi sche staat die grote delen van ex-Joegoslavië omvat. Het on recht dat is aangedaan moet eerst worden rechtgezet. Tadic van de Democratische Partij legt andere prioriteiten. Hij kreeg in de eerst ronde ruim 27 procent. Hij stelt pragma tisch dat toenaderingtot de westerse Europese mogendhe den de enige weg vooruit is. Ta dic claimt dat een keuze op hem een keuze voor Europa is. Dat Europa is volgens hem de enige hoop voor Servië om zich te ontworstelen aan tientallen jaren van corruptie en wanbe leid. Het land van bijna tien miljoen inwoners (plus circa 600.000 in Montenegro) is geruïneerd. Minstens 30 procent van de be roepsbevolking is werkloos vol gens schattingen. De chronisch lijkende econo mische malaise heeft ertoe bij gedragen dat veel stemgerech tigden de politiek de rug heb ben toegekeerd. De wet vereiste een minimale opkomst van de helft van de kiezers, maar deze regel is in middels geschrapt om het land zondag toch aan een gekozen president te helpen. Honden vallen een vastgebonden beer aan. Foto GPD/WSPA

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 25