Corns maakt meer dan 18 miljoen wins ECONOMIE bedrijventekoop.nt Oranje wint, maar reisbranche ook Nieuwe wet decimeei inleg sparen bij de bi STER haalt opgeluc adem na Oranjewin Langer werken en toch gemakkelijker ontslag valt slecht Goede markt en reorganisatie AM ziet af van bestuurder OVG E-mailoorlog om opslagcapaciteit Real Estate wil alle aandelen Franse economie maakt inhaalslag Nieuwe financieel directeur van Shell Meer risico voor vakbondsleden 'Groei export niet om te juichen' Meer winst Rabobank Sharp breidt uit EC waarschuwt nieuwe leden EU voor tekort op begroting Vestigingsklimaat Nederland verslechtert vrijdag 25 JUNI 2004 a door Jacob van der Meulen Amsterdam - Corus verwacht dat het bedrijfsresultaat over de eerste helft van dit jaar boven de 180 miljoen euro zal uitkomen. De cijfers zullen over de tweede helft nog beter zijn, zo maakte topman Varin gisteren bekend. Het is voor het eerst sinds de fu sie van Koninklijke Hoogovens met British Steel in 1999 dat het concern winst maakt. Vorig jaar boekte Corus over dezelfde pe riode nog een verlies van ruim 85 miljoen euro. Al tijdens de laatste aandeel houdersvergadering in maart ging Varin uit van winst, maar pas gisteren kon hij met harde cijfers komen. Het herstel van Corus, dat sinds de fusie 3 mil jard euro verloor vanwege met name slechte resultaten in Groot-Brittannië, is vooral te danken aan de doorzettende vraag op de wereldstaalmarkt. Dat is inmiddels niet alleen meer toe te schijven aan de ver hitte economie van China. Ook de vraag uit de Verenigde Sta ten en Azië groeit sterk. Europa loopt nog achter, maar Varin verwacht dat ook die markt weer zal herstellen. De ontwikkeling op de staal- markt heeft een tekort aan ruwe materialen zoals ertsen en ko len opgeleverd, waardoor in Engeland een deel van de pro ductiecapaciteit moet worden ingeleverd. Maar Varin be schouwt die situatie als tijdelijk. Hij verwacht dat bij de toeleve rende mijnen over twee j '1 productieprocessen du zijn verbeterd, dat volled c de vraag kan worden vo^ Verder is Corus bezig om11 veranties van grondstof! d leen nog maar via langlo1 contracten te laten verlop:I De verbeterde winstposit j Corus is volgens de topm: i te danken aan de Brits structureringsmaatregelei overigens nog voor een b rijk deel moeten worden voerd. Het is duidelijk, Varin, dat de enorme klo sen de Britten en het uitsl draaiende Corus IJnf smaller begint te worden. Of het gat met concurr^1 staalbedrijven inmiddelr enigszins is gedicht, kon nog niet vaststellen. „We hoe wij het hebben g cijfers van de concui1 moeten wij afwachten. W n nen in ieder geval vastn dat we vorig jaar op de ii ve care lagen, maar inn het ziekenhuis hebben ve j Dat wil nog niet zeggen 1 al in de eredivisie spelen.' 1 Varin nam overigens de om Nederland te feliciten de winst die Oranje de avond boekte. De Fr ar „Wij zien jullie graag in d J le. Je kunt het beter me'J landers in een voetbalwe e aan de stok hebben, dan bedrijf', zo grapte Varii spelend op de onderc spanningen die af en t( merkbaar zijn tussen de en Nederlandse tak van Ce voorburg/anp - Nieuwe wetge ving heeft de inleg bij bedrijfs- sparen in 2003 sterk terugge drongen. Nederlandse werkne mers spaarden vorig jaar 1,3 miljard euro via hun baas, te gen 2,2 miljard euro een jaar geleden. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren bekendgemaakt. Sinds 2003 is het maximale be drag dat jaarlijks opzij mag worden gezet, verlaagd. Boven dien bleef alleen de spaarloon- regeling over. Andere vormen van bedrijfssparen zoals de pre miespaarregeling en winstde ling vervielen in de nieuwe wet bedrijfssparen. Door de nieuwe regels kwamen in 2003 miljarden extra vrij. Ge spaard loon stond voorheen verplicht vier jaar vast, maar een deel kwam eerder vrij. Bo vendien kregen werknemers door het afschaffen van het premiesparen direct de be schikking over hun tegoeden. In totaal leverde dat 4,3 miljard euro op, bovenop 1,3 miljard euro die na vier jaar op de bank beschikbaar kwam. Dit extra vermogen is weer opgepot. In 2003 sp^j Nederlanders gemiddeld jard euro per maand, eer meer dan een jaar eerde k gens het CBS blijven Nei ders ook in 2004 flink do r ren. In de eerste vier ma. kwam 6 miljard euro bank terecht, een half c euro meer dan over periode in 2003. Sparen via internet en t< neemt steeds grotere v aan. Volgens het CBS sta kwart van al het spaargd intemetspaarrekeningen, r taal ongeveer 43 miljarc n Het CBS heeft geen verg; j| de cijfers uit voorgaande e maar spreekt wel van eei il stijgende trend. Ondanks de miljardentedt op de bank hield de Ned«h se consument de hand fld de knip. Voor het eerst i 20 jaar gaf het winkeleid bliek in 2003 minder ge Dat was een belangrijk zaak van de recessie. De mie maakte vorig ja; kririip door van 0,7 proce hilversum/anp - Het reclame bedrijf van de publieke omroe pen, de STER, is erg blij dat het Nederlands voetbalelftal de kwartfinale heeft bereikt van het EK-voetbal in Portugal. Dat liet STER-directeur Minnaar gisteren weten. Als Oranje woensdag uit het toernooi was geknikkerd, zou de STER onge veer 700.000 euro per wedstrijd aan reclame-inkomsten zijn misgelopen. De NOS betaalde 16 miljoen euro voor de uitzendrechten van het voetbalevenement. Het terughalen van dat geld via tv- reclames was erg moeilijk ge worden als de Nederlandse voetballers na woensdag niet meer in actie zouden komen. Nu denkt Minnaar wel dat een groot deel van het aankoopbe drag terugkomt dankzij het ver kopen van reclamezendtijd. Als het Nederlands elftal was af gevallen had de STER het voor af vastgestelde tarief van onge veer 75.000 euro per deia conden moeten verlage 35.000 euro. Dit omdat terende EK-duels dan a lijk minder kijkers zoude ben getrokken. Ook de wedstrijden blijven nu i sant voor de Nederlan<[t kijkers, omdat de betr; e teams (nieuwe) tegenst n van Oranje kunnen word De STER-blokken rond terende duels zitten op c ment voor ongeveer 80 p J vol, aldus Minnaar. „W nen dus nog wel wat herbergen. In vergelijkii Euro 2000, dat deels in 01 werd afgewerkt, kijken verteerders nu de kat boom. Ze bestellen pas laatste moment reclamj! tijd. Dat merken we niet rond dit toernooi, maar de dagelijkse praktijk." de STIER komt dat onde door de tegenzittende mie. (advertentie) nieuwegein - Projectontwikke laar AM heeft de benoeming van een nieuw bestuurslid te ruggedraaid. C. van Oostrom krijgt geen plek in de raad van bestuur, omdat zijn eigen be drijf OVG Projectontwikkeling niet past bij AM. AM meldde gisteren dat de overname van OVG geen voordelen oplevert. Zowel de aanstelling van Van Oostrom als de overname zijn nu gestrand. redmond - Aanbieders van gra tis e-mail zijn in een grote strijd verwikkeld om de internetge bruiker. Lokmiddel is de op slagcapaciteit die wordt aange boden. Microsoft kondigde gis teren aan dat het de opslagca paciteit voor Hotmail in de zo mer vergroot tot 250 megabyte. Nu kunnen de circa 170 mil joen Hotmail-gebruikers gratis beschikken over maar 2MB. Concurrent Yahoo ging vorige week al van 4 naar 100MB. Het gevecht werd op 1 april ge opend door de zoekmachine- expoitant Google. rotte rdjkm - GE Real Estate, voor 98,8 procent eigenaar van vastgoedfonds Haslemere, stapt naar de rechter om de overige aandelen ook in handen te krij gen. De dochter van het Ameri kaanse concern eist in de zoge noemde uitkoopprocedure dat de aandeelhouders hun belan gen overdragen voor 6,92 pond sterling (10,40 euro) per aan deel. Zoveel heeft GE Real Esta te ook betaald voor de aandelen die het al bezit. parijs - De Franse economie zal dit jaar waarschijnlijk 2,3 pro cent groeien, het hoogste groei tempo sinds 2000. Die progno se kwam gisteren van het Fran se bureau voor de statistiek In- see. De export naar China en de Verenigde Staten draagt voor een groot deel bij aan de groei. De consumentenbestedingen blijven nog wat achter. De Franse regering noemt het cijfer van Insee goed nieuws, maar handhaaft zijn eigen prognose van 1,7 procent. den hjtag - De Zwitser Peter Voser wordt de nieuwe financi eel directeur bij Koninklijke Shell/Groep. Dat heeft de Ne derlands-Britse oliemaatschap pij gisteren bekendgemaakt. Voser is momenteel financieel bestuurder bij het Zweeds- Zwitserse machinebouwcon- cem ABB. Voser treedt begin oktober aan bij Shell, waar hij in verleden ook al een aantal ja ren werkzaam was. Hij is de op volger van Judy Boynton, die eerder dit jaar het veld moest ruimen in verband met de affai re rond de bewezen olie- en gasreserves. Rijswijk - Vorig jaar zijn wereld wijd 129 vakbondsmensen ver moord en is het aantal doods bedreigingen, gevangennemin gen en mishandelingen tegen vakbondsleden gestegen. Dat staat in het jaarlijkse verslag van de ICFTU (Internationaal Verbond van Vrije Vakvereni gingen). Colombia bleek ook in 2003 het gevaarlijkste land ter wereld om lid van een vakbe weging te zijn. Negentig men sen werden vermoord vanwege hun activiteiten, vaak werden ook de familieleden van het slachtoffer niet gespaard. den hjtag - De nieuwste cijfers laten weer een stijging van de export zien, maar staatssecreta ris Van Gennip (economische zaken) staat er niet bij te jui chen. De uitvoer van ons land blijft nog steeds sterk achter bij de wereldhandel, zei de CDA- bewindsvrouw gisteren tijdens een bijeenkomst met onderne mers in Den Haag. Zij pleitte voor de oprichting van een Dutch Trade Board, dat moet adviseren over vergroting van de export. utrecht - Topman Heemskerk van Rabobank heeft gisteren de winstverwachting opge schroefd. Hij sprak op de jaar vergadering van de coöperatie ve banken de prognose uit dat de winst meer dan 10 procent hoger zal uitkomen dan in 2003. Dat is meer dan eerder verwacht. De topman sprak van 'een sterke groei van de baten die de 'relatief grote stijging van de Kpsten' compenseert. "J, den hjutc/gpd - Ambtenaren en andere werknemers langer laten werken in een tijd van oplopende werk loosheid is heel slecht voor de economie. Dat zegt ambtenarenvakbond AbvaKabo in een reactie op de brief van minister Brinkhorst (economische zaken), die vindt dat Nederlandse werknemers, ook bij de over heid, te kort werken. „Het is de zoveelste afbraakmaatregel van dit kabinet", aldus de woordvoerder van AbvaKabo gistermorgen. „Het zou veel beter voor de economie en de werkgele genheid zijn als het kabinet kwam met plannen voor investeringen, in plaats van alleen maar te willen be zuinigen." Brinkhorst zegt in zijn 'groeibriefdie vandaag in het kabinet wordt besproken, dat Nederlanders in de toe komst langer moeten werken om de economie uit het slop te helpen. Zo moet de werkweek voor ambtenaren van 36 naar 40 uur en moet het voor werknemers mak kelijker worden om na hun 65e te blijven werken. Ge noemd wordt een pensioenleeftijd van 68 jaar. Het plan van minister De Geus (sociale zaken) om een einde te maken aan de ontslagbescherming voor oude re werknemers 'zal leiden tot grote problemen voor dit land', zegt Rens de Groot, voorzitter van het Amster damse Centrum voor Werk en Inkomen (CWI). De Groot, die sinds de privatisering van de CWI, geen poli tieke uitspraken meer mag doen, neemt geen blad voor de mond. „Minister de Geus is nu een discussie begon nen over het afschaffen van het last-in-first-out-princi- pe bij ontslagen. Het zou een ramp zijn als we alle ou deren eruit gooien." In de praktijk zal het niet werken: ouderen mogen langer werken, maar bedrijven ont slaan liefst dure ouderen. Die komen daarna nauwe lijks meer aan de slag. De Groot: „En als het kabinet- Balkenende ouderen laat doorwerken, blijven zij ba nen bezetten. Dat leidt tot meer werkloze jongeren. Brinkhorst somt in de nota 'Kiezen voor groei' een hele serie maatregelen op die nodig is om de economie structureel te verbeteren. Zo moeten volgens Brink horst en zijn collega De Geus van sociale zaken ook ontslagregelingen op de helling. CNV-voorzitter Doe- kele Terpstra wees er in een eerste reactie op dat de 'witte-boordenwerknemers' daarbij een riantere pre mie meekrijgen dan de mensen op de werkvloer. De meeste betrokken bewindslieden zijn het over veel plannen al in grote lijnen eens, aldus welingelichte bronnen in Den Haag. De WD vindt het een uitstekend plan als mensen lan ger aan het werk blijven, bijvoorbeeld in deeltijd. „De arbeidsparticipatie van oudere werkenden is veel te laag. Terwijl zij veel kennis hebben", licht Kamerlid De Vries toe. D66-Kamerlid Bakker steunt zijn partijge noot Brinkhorst. „Er zijn drastische maatregelen nodig om onze economie te vitaliseren." PvdA-Kamerlid Crone heeft zijn twijfels. „Er staat ner gens in de brief van Brinkhorst wie betaalt en wie be paalt. Als je veertig uur gaat werken voor hetzelfde loon is het een platte bezuiniging. Langer werken dan 65 jaar is geen probleem, als het maar op basis van vrijwilligheid gebeurt." tokyo - Reclame voor een Sharp plasmascherm in een winkel in Tokyo. Sharp heeft sinds woensdag 8,9 procent in handen van het Duitse elektronicaconcern Loewe AG. Het Ja panse concern betaalde hiervoor omgerekend 4,3 miljoen euro. Foto: EPA/Andy Rain brussel/anp - De Europese Commissie geeft zes nieuwe EU-lidstaten een tot vier jaar de tijd om hun te hoge begrotings tekorten weg te werken. Ze moeten voorzichtig zijn met uitgaven en tegelijk proberen inkomsten te verhogen. Dat blijkt uit aanbevelingen van de Europese Commissie giste ren. De commissie wil de over heidstekorten beperken om grote leningen te voorkomen. Die zouden de rente opstuwen. Voor de landen is een laag be grotingstekort bovendien een voorwaarde om de euro te mo gen invoeren. „Elk land gaat op zijn eigen ma nier en op zijn eigen tempo naar hetzelfde doel, te weten een begrotingstekort dat lager is dan 3 procent van de nationale economie", verklaarde Euro pees commissaris Almunia (monetaire zaken) gisteren, vooruitlopend op overleg van ministers van financiën 5 juli. „Sommige landen zijn ambiti eus: die werken het tekort al in 2005 weg. Andere kiezen voor de middellange termijn, tot 2008." Tsjechië en Hongarije krijgen de tijd tot 2008. Polen en Slowakije, die lagere tekor ten hebben, krijgen tijd tot 2007. De economie van Cyprus moet het begrotingstekort in 2006 wegwerken, Malta ver wacht dat in 2005 te bereiken. Begrotingstekorten komen voor in meer EU-lidstaten. Naast Frankrijk en Duitsland is dat onder meer het geval in Neder land. Minister Zalm van finan ciën kreeg dit voorjaar de op dracht om extra te bezuinigen. Eurocommissaris Almunia heeft donderdag ook Grieken land aangesproken op het ex cessieve begrotingstekort. Het Griekse tekort komt in 2004 bo ven de 3 procentgrens uit, net als het jaar ervoor. De regering moet nu binnen vier maanden structurele maatregelen nemen, eist Almunia. De Spanjaard Al munia, die dit voorjaar aantrad, presenteerde gisteren tegelijk ideeën om zijn begrotingsaan bevelingen beter te laten door dringen. amsterdam/gpd - Het vesti gingsklimaat in Nederland ver slechtert. Nederland heeft een imagoprobleem en is niet lan ger meer de vanzelfsprekende 'poort naar Europa'. Een be langrijke oorzaak hiervoor is dat steeds meer buurlanden de zelfde gunstige belastingafspra ken toestaan tussen hun fiscus en de multinationale bedrijven. In het verleden was Nederland het enige land dat dit concur rentievoordeel kon bieden. Uit het jaarlijkse onderzoek Euro pean Investment Monitor 2004, van bureau Ernst Young, blijkt dat Nederland vorig jaar 58 directe buitenlandse investe ringen aantrok, twee minder dan het jaar ervoor. De teloorgang van het fiscale voordeel is niet het enige pro bleem waarmee Nederland kampt. Het land wordt onder 513 ondervraagde multinatio nals opvallend weinig genoemd als het aankomt op aantrekke lijke vestigingsvoordelen. Onderzoeker Jan Siemons van E&Y spreekt van een 'alarme rende situatie', ook al omdat de loonconcurrentie met lagelo nenlanden als China bij voor baat een verloren race is. Er ontbreekt volgens de hem een regie in het promoten van Ne derland als vestigingsland. Omdat in Europa als geheel het aantal buitenlandse investerin gen met 1 procent is gegroeid, verliest Nederland marktaan deel als vestigingsland. Ook het aantal investeringen in de nieuwe landen die tot de Eu ropese Unie zijn toegetreden, is gedaald in 2003. In 2002 wer den nog 332 investeringen aan gekondigd in de toetredende landen, terwijl dat er afgelopen jaar slechts 274 waren. Volgens Ernst Young komt dit deels doordat de grootste onderne mingen zich al ruim voor de toetreding tot de Europese Unie op 1 mei 2004 in deze lan den gevestigd hebben. Het zijn momenteel vooral middelgrote bdrijven die zich daar nu ook vestigen. amsterdam/anp - Het Neder landse bedrijfsleven proeft de zoete smaak van overwinning nu het Nederlands elftal is doorgedrongen tot de kwartfi nales van het Europees kampi oenschap voetbal. Oranje pro motieproducten kunnen in elk geval tot het weekeinde in de schappen blijven liggen, het bier gaat grif van de hand en de reisbedrijven zijn druk doende om een nieuwe lading suppor ters voor zaterdagavond in Por tugal te krijgen. Reisorganisatie OAD krijgt sinds gisterochtend honderden telefoontjes en mailtjes binnen. „We worden overspoeld met te lefoontjes van belangstellenden voor de wedstrijd Zweden-Ne- derland", aldus een woordvoer der vanuit Portugal. Bij lucht vaartmaatschappij Transavia komen de aanvragen voor extra chartervluchten naar Portugal eveneens op gang. Voor morgen worden extra vluchten naar Portugal gere geld, aldus OAD. De capaciteit is volgens de woordvoerder 'geen groot probleem'. Hij ver wacht dat nog ongeveer 3000 supporters naar Faro zullen af reizen. Waarschijnlijk worden er tussen de twaalf en vijftien toestellen ingezet. OAD heeft een exclusief contract met de voetbalbond KNVB en de Sup portersclub Oranje voor wed strijdarrangementen. Vervoerder Transavia profiteert niet alleen van het succes van het Nederlands elftal. Ook de prestaties van Denemarken, De Oranjeprullaria hoeft nog niette worden opgeborgen. Foto: United Photos De Boer Zweden en Tsjechië spelen Transavia in de kaart. De maat schappij brengt uit die landen veel supporters naar Portugal. Tot nu toe heeft Transavia on geveer tachtig EK-vluchten uit gevoerd. Dat Nederland de eerste ronde op het EK heeft doorstaan, is ook gunstig voor de supermark ten. Het Centraal Bureau Le vensmiddelenhandel (CE(T) rea geerde tevreden op de plek van Oranje in de kwartfinales. De wedstrijd van morgen levert naar verwachting niet alleen ex tra verkopen op van bier, fris en hapjes. Ook andere producten blijven meer in trek, omdat de leveranciers diverse promotie acties rondom het voetbaltoer nooi hebben opgetuigd. De koepelorganisatie van su permarkten kan nog niet ;jïg- gen in hoeverre de afgelopen drie EK-wedstrijden van Oranje voor extra omzet hebben ge zorgd. „Maar met name vooraf gaand aan de tweede wedstrijd begon de oranjekoorts toe te nemen", aldus een woordvoer ster van het CBL. Volgens haar komt dat mede doordat de wedstrijd tegen Tsjechië in het weekeinde plaatsvond.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 24