Grote steden kraken snijden in onderwijs BINNENLAND 2 Zilveren Anjers voor 55-ste keer uitgereikt Je SMS-Felicitatie in de krant! 'Dove kinderen naar gewone basisschool' Veerman: Boeren tijd geven voor aanpassing Meer Amsterdammers gebukt onder schulden Si Beleid schadelijk voor jeugd Efteling ontvangt 85-miljoenste gast Instrumenten ziekenhuizen niet goed schoon Kamer accepteert uitleg UWV Dood patiënte: voorwaardelijke straf abortusarts leerkraci met het SMS het W( Oudjrsvrienden, scholieren en iten feliciteren de geslaagden >ehalen van hun diploma. ord KRANT (gevolgd door een spatie) en je eigen felicitatiebericht naar 4999. Kosten per SMS- inzending 0,55 igheidsvest ij verplicht lag - Het reflecterende leidsvest dat automobilis- a Spanje en Italië bij zich 'n n hebben is formeel niet )u [ht voor vakantiegangers, t left de vertegenwoordi- m de Europese Commis- Nederland laten weten. tiegangers die komende met de auto naar het vertrekken, hebben de weken massaal fluores- S le vestjes ingeslagen. Veel - liers waren in korte tijd mn voorraad heen nadat - meer de ANWB meldde tomobilisten die het vest- - hebben fikse boetes ris- itie vervolgt itrainer «icht - Het openbaar mi- e (OM) in Maastricht gaat IQ liner van de Sittardse ig ub Turning Point vervol- Tl lor ontucht met een min- pge turnster. Justitie ver- Èman van ontucht in le 1998-1999 met een derjarig lid van Tur- ït. De vrouw deed vo- -4r aangifte. De verdachte, iter van de turnclub, heeft enkele dagen vast geze- aar is inmiddels op vrije i, Hij ontkent de beschul- jtordieven ras brutaler idam - Motordieven gaan brutaler te werk. Ze ne- Ïle motorfietsen mee door en bestelbusje of op een ngwagen te laden of ze er gewoon mee weg. Dat et Landelijk Informatie- im Voertuigcriminaliteit Het aantal diefstallen van fietsen steeg vorig jaar izichte van het jaar ervoor (it I procent tot 2271. De e motoren (65 procent) n volgens de LIV gestolen ■de openbare weg. Nederlander hailand kg - In Thailand is het lijk overschot van een ver- federlandse duiker ge- Het gaat om een man IChalong woonde. Hij sinds eind maart ver is nog niets bekendge- jover de exacte identiteit man of over de doods- er gedoe |»men Weiten idam - De gemeenteraad isterdam wil in het ver- lee kunnen praten over oning van politiecommis- en. Er is grote onvrede le riante regeling die bur- ester Cohen heeft getrof- et de nieuwe politiechef n. Volgens PvdA-fractie- tter Asscher is sprake van emocratisch gat'. Nu be- Drpsbeheerder Cohen 1 in zijn eentje over be- ngen, strategie, werkwij- ;anisatie en prioriteiten I it korps. ifietser moet Suinen remmen lag - De Politieke Partij eningen (PPS) wil actie I it stadsbestuur tegen ra- >ers die het duinengebied eijendel onveilig maken, lods, vindt de partij, moet i maximumsnelheid voor s worden ingevoerd. Vol- aadslid Jol heeft de PPS J achten ontvangen over inners in het duinenge- [let zou gaan om sportie- en die in groepen van it vijftien man 'met grote lid over de fietspaden ra- iner verbiedt cure no pay' - Minister Donner stitie gaat experimenten tvocaten verbieden die iensten op 'no cure no asis aanbieden. Dat blijkt i brief van de bewinds an de Nederlandse Orde Ivocaten (NOvA). Daarin t Donner dat dergelijke menten in strijd zijn met sentiële elementen die ei- n aan het beroep van ad- No cure, no pay bete- ^at een advocatenkantoor ■kosten in rekening als een claim wegens let- Bade of overlijdensschade J vol is. i esteren, dan rverhoging' Ug - Als verhuurders niet eren in de bouw van 1 e huizen, mogen ze van er Dekker (VROM) de hu- et meer verhogen. Dat le bewindsvrouw gisteren 'weede Kamer gezegd, le bouw van nieuwe wo- i, moet de woningmarkt eging worden gebracht, kort is in 2002 becijferd .000. De eerste 300 inzendingen worden geplaatst inde geslaagdenbijlage van deze krant op woensdag 30 juni. Alle inzendingen worden ook geplaatst op de internetsite van deze krant. rotte r dam/g pd - Onderwijsbe- stuurders uit de vier grote ste den maken gehakt van de bezui nigingsplannen van het ministe rie van onderwijs. In een brief aan het ministerie wijst het On- derwijsplatform G4, waarin de grote schoolbesturen van Rotter dam, Amsterdam, Den Haag en Utrecht zijn vertegenwoordigd, de belangrijkste onderdelen van dit plan in harde woorden af. Wim Littooij, bestuursmanager van het Rotterdamse scholen- bestuur CVO, gaat de brief bin nenkort persoonlijk in Den Haag bezorgen bij de vaste ka mercommissie voor onderwijs en de politieke fracties in de Tweede Kamer. Het onderwijs staat een reeks ingrijpende bezuinigingen en hervormingen te wachten. Een greep hieruit: het Onderwijs in Allochtone Levende Talen (OALT) stopt, er moet 100 mil joen worden bezuinigd op ach- terstandsbestrijding, gesubsidi eerde banen verdwijnen en het volwassenenonderwijs moet flink inleveren. Het platform heeft berekend dat die maatre gelen alleen al in de vier grote steden samen 800 tot 1000 ba nen gaan kosten. Het Onderwijsplatform G4, dat door het ministerie is gevraagd om een reactie op de voorlopi ge Haagse plannen, schrijft dat doorvoering hiervan 'zeer scha delijk' zal zijn voor het onder wijs- en jeugdbeleid in de grote steden. „Daarmee wordt de grens van het betamelijke over schreden." Het platform voor spelt dat als het onderwijsveld in de grote steden eenmaal be seft wat er precies staat te ge beuren, dit 'als een bom zal in slaan'. Ook de 'gewichtengelden', extra fondsen die scholen krijgen voor allochtone leerlingen, gaan op de helling. Straks is die uitkering gebaseerd op feitelijke achterstand in plaats van af komst en dat is goed, vindt het platform. Maar doordat er min der zal worden uitgekeerd, zul len de klassen op zwarte scho len 'ontoelaatbaar groot' wor den. „De stuurgroep ziet hierin geen enkel verband meer tussen het onderwijsbeleid en het even eens door de overheid gekoes terde integratiebeleid." De bestuurders vinden het ver der onterecht dat het wegwer ken van taalachterstand straks al stopt na een paar jaar basis school. Zo zou het verschil tus sen autochtone en allochtone leerlingen alleen maar groter worden. Bij de bestrijding van onder wijsachterstand wil de minister de scholenbesturen de regie ge ven, maar volgens het platform is dat 'ten enenmale ongewenst en binnen de grote steden ronduit gevaarlijk.' De grootste delijke problemen vragen om een regisseur met een bredere blik, en dat zou, net als nu, de gemeente moeten zijn. kaatsheuvel - De Efteling in Kaatsheuvel heeft donderdagmorgen de 85 miljoenste gast begroet. De ge lukkige behoorde tot een groep van 67 kinderen van basisschool De Leeuwenkuil uit Beneden-Leeuwen (Gelderland). De schoolklas mocht het park gratis binnen. De leerlingen werden ontvangen met taart in het restaurant van het attractiepark. De Efteling bestaat dit jaar 53 jaar. Jaarlijks bezoeken ongeveer drie miljoen mensen het sprookjes- en attractiepark. Foto: ANP den haag/anp - Ziekenhuizen maken de instrumenten (sco- pen) waarmee artsen kleine (kijk-) operaties in bijvoorbeeld slokdarmen of magen verrich ten niet goed schoon. Het komt zelfs voor dat men de scoop al leen afveegt met een doekje met alcohol en soms vindt he lemaal geen desinfectie plaats. Dat blijkt uit een onderzoek van de Inspectie voor de Gezond heidszorg (IGZ) naar het desin fecteren van deze zogeheten scopen. Het desinfecteren van scopen gebeurt soms nog met de hand, stelt de inspectie. Terwijl dit met machines zou moeten In 2000 ontdekte de inspectie al veel tekortkomingen bij het desinfecteren van scopen. 1 Sindsdien kreeg de inspectie geregeld meldingen dat zieken huizen hun patiënten moesten testen op besmettingen met HIV of hepatitis B, omdat zij waren blootgesteld aan scopen die niet goed gereinigd waren. Inmiddels is de situatie op be paalde afdelingen verbeterd, constateert de inspectie. Maar op andere afdelingen moet nog veel gebeuren. De inspectie eist dat alle ziekenhuizen binnen drie maanden aangeven hoe ze dat gaan aanpakken. Hoogleraar Knoors in rede nijmegen/anp - Leerkrachten van speciale dovenscholen zijn soms ten onrechte bang voor plaatsing van dove kinderen op reguliere basisscholen. Ze me nen dat de gehandicapte kinde ren op een gewone school soci aal en emotioneel te kort ko men, maar zien over het hoofd dat er geen bewijs is dat specia le dovenscholen per definitie kwalitatief beter zijn. Dat zei prof. dr. H. Knoors, bij zonder hoogleraar Opvoeding gisteren in zijn intreerede aan de Katholieke Universiteit Nij megen. Knoors is tevens direc teur van het diagnostisch cen- trdin van het Instituut voor Do ven Viataal in Vught/St. Mi chielsgestel. Klassen op' speciale dovenscho len bestaan uit ongeveer zes kinderen. Knoors is niet en thousiast over deze kleine groe pen. „Verschillen tussen kinde ren worden daardoor sterk uit vergroot. De beste of de slecht ste leerling valt des te meer op en vertrekt niet zelden naar an der onderwijs", meent hij. De andere kinderen blijven jaren lang in hetzelfde piepkleine groepje zitten en zien daardoor hun sociale wereld tot een mi crokosmos gereduceerd, aldus de hoogleraar. Knoors signaleert ook dat leer krachten in het speciaal onder wijs en in het bijzonder in het dovenonderwijs lage verwach tingen hebben van de mogelijk heden van hun kinderen. Knoors: „Hoe langer de leer krachten in het speciaal onder wijs werken, hoe meer aan dacht er is voor een overmaat aan emotioneel welbevinden. Ze verliezen de voeling met de ontwikkeling van kinderen op gewone scholen." De Nijmeegse hoogleraar stelt dat dove kinderen op een spe ciale school achterblijven in so ciale rijpheid. Zo maken zij zich nogal eens schuldig aan grens overschrijdend seksueel gedrag. Volgens Knoors komt dat onder meer omdat dovenscholen naar binnen gerichte en gesloten or ganisaties zijn, waarbinnen de kinderen in een beperkte socia le context leven. Knoors vindt dat er meer plaatsen voor dove kinderen op gewone basisscho len moeten komen. In 2001 volgde maar 13,5 procent van alle dove kinderen gewoon on derwijs. Gebleken is dat die kin deren meer presteren dan leef tijdgenootjes in het speciaal on derwijs. De hoogleraar gaat rich onder andere bezighouden met de ontwikkeling van tweeling- scholen, scholen waar zowel in woord als in gebaar wordt ge sproken. De eerste tweeling- school begint in Vught. den haag/anp - De Tweede Ka mer accepteert de uitleg van minister De Geus (Sociale Za ken) over de kosten die de uit keringsinstantie UWV heeft ge maakt voor het inhuren van ex- tem personeel. Alleen opposi tiepartijen SP en Groenlinks willen dat een onafhankelijk bureau onderzoek gaat doen naar de 248 miljoen euro die de instantie vorig jaar heeft uitge geven aan onder meer advi seurs, iet-personeel en keu ringsartsen van buitenaf. Dat bleek gisteren tijdens een overleg tussen De Geus, rijn staatssecretaris Van Hoof en de Tweede Kamer. Vorige week vroeg de Kamer uitleg over de vermeende overschrijding van personeelskosten. den haag/anp - Het nieuwe Eu ropese landbouwbeleid moet geleidelijk worden doorgevoerd in Nederland, anders kunnen de ondernemers de gevolgen niet dragen. Dat heeft minister Veerman van Landbouw de fracties in de Tweede Kamer op het hart gedrukt. De bewindsman reageerde hiermee op kritiek vanuit met name de oppositiepartijen, die vinden dat hij te veel tijd neemt voor de hervormingen van het Gemeenschappelijk Land bouwbeleid (GLB) en te weinig voor stimulering van de duur zame landbouw doet. De 'ko lossale inkomensdalingen' van 20 tot 30 procent, waarmee de melkveehouders door de nieu we spelregels de komende jaren te maken hebben, dwingt de minister stapsgewijs te werk te gaan. „Met het tempo van de veranderingen zorgen we er voor dat bedrijven zich kunnen aanpassen." Verschillende fracties zeggen 'teleurgesteld' te zijn in hoe de minister het Europese land bouwbeleid wil invoeren. Vol gens SP-Kamerlid Van Velzen kiest Veerman er min of meer voor 'alles bij het oude te laten' en zal de gekozen weg over vijf jaar 'op de schop moeten'. Ven- drik van Groenlinks vermoedt dat de daadwerke^ke ontkop peling van subsidie en wat een bedrijf produceert te laat rijn beslag krijgt. „Dat is stilstand en in deze dus achteruitgang." Zijn collega van de PvdA, Waal- kens, zou graag wat meer daad kracht van de minister zien, die hij volgens hem wel buiten Den Haag toont. „In Europa forse taal, knikkende knieën hier", al dus de PvdA'er. Veerman benadrukt dat de klei nere stappen, die hij in de ogen van de Kamerleden zet, ingrij pend zijn voor de sector. De kritiek dat er weinig voor de duurzame landbouw wordt ge daan, pareert hij met onder meer het nieuwe mestbeleid en de regels voor de gewasbe schermingsmiddelen. „Wij spannen ons bij voortduring in. Ik wijs het daarom van de hand en wijs op wat er wél is ge beurd." amsterdam/anp - Het aantal mensen dat vorig jaar in Am sterdam een beroep op de schuldhulpverlening deed, is met 53 procent gestegen tot 7200. In 2002 was ook al een flinke stijging te zien van mensen die hulp zochten bij het wegwerken van hun schulden. De sterkste stijgin gen waren te zien in de Weste lijke Tuinsteden, Amsterdam- Noord en Centrum. Dit blijkt uit de Armoedemonitor van de hoofdstad over 2003. Van huishoudens die van een minimuminkomen moeten rondkomen, heeft 13 procent schulden, dat is iets meer dan in 2002. Hieronder rijn relatief veel gezinnen met kinderen. De gemeente Amsterdam wijt de financiële problemen van huishoudens aan lastenver zwaringen en het verslechter de economische klimaat. Voor het eerst sinds jaren is in Amsterdam een lichte stijging te zien van het aantal huis houdens dat moet rondko men van een minimuminko men, 17,7 procent in 2003 te gen 17,3 procent het jaar er voor. Het wettelijk minimum ligt op een jaarinkomen van 9564 euro voor alleenstaan den en 13.663 euro voor sa menwonenden. In Amsterdam leeft eenderde van de jongeren in een mini mumhuishouden. Van deze bijna 40.000 jongeren is 84 procent van allochtone af komst. iff' amsteradm/anp - Prins Bernhard heeft gisteren in het Koninklijk Paleis in Am sterdam voor de 55e keer de Zilveren Anjers uitgereikt. De bijna 93-jarige prins speldde de onderscheidingen van het Prins Bernhard Cultuurfonds op bij Christien Grootveld uit Mijnsheeren- land, Gré van der Veen uit Veendam en Ineke Vink uit Dordrecht. Ook het echtpaar Yvette Raveneau en Lloyd Narain uit Curasao viel deze eer te beurt. Koningin Beatrix was bij de uitrei king aanwezig. Het onderscheiden vijftal is voorgedra gen door het bestuur van het Cultuur fonds. De Zilveren Anjer wordt sinds 1950 jaar lijks uitgereikt aan maximaal vijf perso nen die zich vrijwillig en onbetaald heb ben ingezet voor cultuur- of natuurbe houd in Nederland of voor die van de Nederlandse Antillen. Prins Bernhard, regent van het Cultuurfonds, reikt het zilveren embleem elk jaar uit omstreeks zijn verjaardag. Voorzitter E. Brinkman sprak namens de prins de laureaten toe. Hij waarschuwde niet krampachtig vast te houden aan 'behoud' van cultuur en natuur. „Het is een hachelijk woord. Zou het zich beperken tot conserveren volgens de opvattingen van het kringetje dat zich daar al jaren mee bezighoudt, dan ont staat stagnatie." De prins zei dat 'het kringetje' nieuwe kritische vragen van jongeren niet moet wegwuiven. „Jongelui, wordt er gezegd, gooi dit cultuurgoed nu niet overhoop. Zet liever onze bril op, want onze be proefde optiek is de ware. En zo jaagt men jongeren weg. Want dat is geen be houd maar behoudzucht: de claim van één generatie." Het echtpaar uit Curasao zet zich al ruim vijftien jaar in voor de natuur en het milieu op het eiland, zonder geld maar met steun van de lokale bevolking. Grootveld, samen met haar man initia tiefnemer van het Chabot Museum in Rotterdam, kreeg de Anjer omdat rij erin slaagde wisselende exposities samen te stellen en jongeren te interesseren voor de tekeningen en schilderijen van de kunstenaar Henk Chabot. Van der Veen spande zich in om het Gronings als streektaal levend te houden in de vorm van boeken, cursussen en to neelstukken. Vink is al dertig jaar actief betrokken bij het opbouwen en toegankelijk maken van een grote poppenspelcollectie, een overzicht van meer dan honderd jaar poppen- en schimmenspel in Neder land. Prins Bernhard speldt de Zilveren Anjers op bij Christien Grootveld-Parree (Mijnsheren), Ineke Vink (Dordrecht), Gré van der Veen-Doddema (Veendam), dhr. L Narain en mevr. Y. Raveneau (Curacao). Foto: GPD/Phil Nijhuis utrecht/anp - De rechtbank in Utrecht heeft gisteren de ge neesheer-directeur van de Utrechtse abortuskliniek Vre- linghuis veroordeeld tot acht maanden voorwaardelijke cel straf voor de dood van een 17- jarig meisje na een overdosis verdovingsmiddel. Een andere patiënte overleefde de overdo sis, maar liep lichamelijk letsel op. Een 70-jarige ex-verpleeg kundige kreeg zes maanden voorwaardelijk. Zij assisteerde de directeur bij de medische behandelingen op 13 maart 2001. Daarbij kregen de slacht offers een tien keer te hoge do sis van het verdovingsmiddel li- docane toegediend. Het 17-ja- rig meisje overleed. Het andere slachtoffer, een volwassen vrouw, liep onder meer een trombose in haar arm op. (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 23