Donner botst met oppositie in ketchupdebat BINNENLAND 1 Meer vluchten door verleggen vliegroute Verdonk verandert asielprocedure op onderdelen Bodyscan Schiphol pleit onschuldigen vrij Bolkestein: Vrije markt voor landsadvocaat Minister verwijt openbaar ministerie niets in afhandeling incident 't Wad te koop Woonwagenkamp Sittard betaalt al jaren geen huur 'Verdiensten ministers fors hoger' Strenger normen zwemwater nepplukkers gehouden wiel - Bij een inval in inepplantage in een 1 Eek en Wiel heeft de jisteren zestien vrouwen ouden. De vrouwen, in ijd van 29 tot 57 jaar, lezig rijpe henneptop- logsten. De politie viel s in de Betuwe binnen die vol in bedrijf was. Er honderden hennep - en er lag een grote berg itoppen. De kwekerij legaal stroom af. ie schiet erover neer icen - De politie heeft chtend bij de Rabobank ;e [eeuwse Kruiningen een s rervaller neergeschoten, n was samen met een nger in het bankgebouw dg, toen het personeel rde. Een van de mede- s wist de politie te alar- Nadat de politie ter was, bleek een van de llers inmiddels gewa- p het dak van het bank- i te lopen. Deze werd b politie in zijn been ge- n. De tweede overvaller orte tijd later overmees- >'s dieven iternet a - Een bezorgde consu- leeft gisteren een digitale ank voor foto's van win- en geopend. Op de in- iagina www.winkeldief- unnen geregistreerde iers beelden van veelple- aatsen en bekijken. De nse initiatiefnemer heeft metpagina naar eigen ontwikkeld omdat hij lag veilig winkelt, om te men dat de prijzen ver- ;ilgen wegens doorbereke- li in veiligheidsmaatrege- 1: omdat politie en over- e ivoldoende ondernemen l reelplegers. a lordeelde »rist vast i ac - De politie in Rotter- ieft gisterochtend een deze week veroordeelde e it aangehouden. Het hof 1( Haag veroordeelde de 01 ;e maandag samen met P mpaan bij verstek voor lt me aan een intematio- iminele organisatie. De 35 iatie zou een bomaan- de Amerikaanse ambas- ;i Parijs willen plegen. De ;e meldde zich op het lureau. il [rachtingszaak «989 opgelost ltl iaden - Het cold case- an de politie Friesland openbaar ministerie in arden hebben een ver- ngszaak uit 1989 opge- n destijds 28-jarige werd onder bedreiging ir. 1 steekwapen in een kel- U! ging in Leeuwarden ver- a Na nieuw DNA-onder in een 51-jarige man opge- ij heeft een gedeeltelijke j enis afgelegd. ion Weert uimd De politie heeft gister- enige tijd het treinstation :ert ontruimd na de van een verdacht pak- laardoor kwam het 8 rkeer van en naar de gse plaats ruim een uur r lledig stil te liggen. Na- s ierzoek wees uit dat het j s alarm ging. 01 n geld voor kenluider ag - Een voormalig me ier van de Saxion Hoge- 1 in Deventer en Ensche- ft niet te rekenen op een ding van het rijk voor de die hij heeft geleden als duider van de hbo-frau- man die in 2001 het on- k naar fraude met in- ingen van buitenlandse ten aan het rollen kreeg dat deze week te ran minister Van der 1 van onderwijs. De me er is in korte tijd de twee duider die 'nul' op het aijgt van het kabinet. ;s kreeg Ad Bos, de klok- ler van de bouwfraude te lat hij geen vergoeding oor geleden schade. phandel t polder d - De rechtbank in Le- teeft gisteren vijf men- oordeeld tot maximaal ar celstraf voor omvang- ugshandel in Emme- n Urk. Vanuit drugspan- r Emmeloord werd heroï- ocaïne verhandeld aan ijindere jongeren uit Urk. Ierzoek naar de drugs- kwam voort uit de Urker lak. Vorig jaar pakte de lhiervoor diverse jonge- 1 den haag/anp - Bijna de voltallig op positie in de Tweede Kamer vindt dat het openbaar ministerie steken heeft laten vallen bij de zaak van de twee vrouwen die minister Verdonk (vreem delingenzaken en integratie) vorige week besmeurden met ketchup. Het OM had gebruik moeten maken van de mogelijkheden om de ver dachten, die hun naam niet willen zeggen, langer vast te houden, aldus de oppositie gisteren tijdens een de bat met de ministers Donner (justitie) en Remkes (binnenlandse zaken) over de kwestie. In die tijd had het OM moeten proberen achter de iden titeit van het tweetal te komen. Aanleiding van het debat was de be slissing van de rechter-commissaris eind vorige week om het tweetal vrij te laten, zonder dat de identiteit van de daders bekend was. Het OM ging hiertegen in beroep bij de zogeheten raadkamer en kreeg gelijk. De twee zitten inmiddels weer vast. De Kamer, met uitzondering van fractievoorzitter Herben van de LPF, wilde niet treden in de beslissing van de rechter-commissaris maar vroeg zich wel af of het OM de twee via een andere procedurele weg niet langer had kunnen vasthouden. Coalitie fracties CDA, WD en D66 lieten zich overtuigen door het argument van Donner dat uiteindelijk door de uit spraak van de raadkamer is gebleken dat de weg die het OM heeft bewan deld, de juiste was. De oppositie, van SGP tot aan GroenLinks, hield twijfel. De motie van wantrouwen, waar de LPF voor het debat op had gezin speeld, kwam er niet. Wel eiste LPF'er Herben dat het OM in het vervolg in dit soort gevallen „hard, snel en ade quaat" moet optieden. Volgens Don ner en Remkes had het OM dat ge daan. Alle fracties keurden het ketchup-in cident in scherpe bewoordingen af. Ook Donner deed dat: „Het is een di recte aanval op de democratie en de vrijheid van meningsuiting." Hij noemde het een teken aan de wand „dat blijkbaar niemand in Nederland zich nog geremd voelt om een ander met de dood te bedreigen." De mi nister verwees naar voetbalcommen tatoren die bondscoach Dick Advo caat meedogenloos aanvielen om de foute wissel met Arjen Robben in de EK-wedstrijd tegen Tsjechië. Donner haalde ook fel uit naar de Ka mer, Herben in het bijzonder, omdat daar het beeld wordt geschetst van het OM dat er van alles fout gaat. door Richard Mooyman den haag - Na een verlegging van de vliegroute boven Spaamdam kan Schiphol niet minder, maar méér vluchten uitvoeren dan bij het huidige gebruik van de Polderbaan. De jaarcapaciteit van Schiphol gaat daardoor met zesduizend vluchten omhoog. Kamerlid W. Duyvendak (GroenLinks) noemde de voorgestelde route wijziging gisteren tijdens een Kamerdebat 'onaanvaardbaar' Volgens hem krijgen inwoners van de IJmond de rekening ge presenteerd van een verminde ring van de geluidshinder in Spaamdam. GroenLinks stond gisteren vrij wel alleen met deze harde con clusie. Alleen het PvdA-kamer- lid Samsom uitte zich ook kri tisch over de capaciteitsverho ging. „Schiphol vult gewoon weer de milieugrenzen op. Maar wettelijk mag dat." Hij verklaarde 'een nare smaak in de mond' te hebben overge houden van de belofte van Schiphol-baas Cerfontaine, dat hij in het belang van Spaam dam desnoods capaciteit zou opofferen. Vooralsnog tekent zich een meerderheid af voor het ver plaatsen van de vliegroute plus het gelijktijdig herstel van de re kenfout bij de capaciteit van de Zwanenburgbaan. Maar de fracties schortten gisteren een definitief oordeel op totdat alle inspraakreacties correct zijn verwerkt. Een groot aantal reac ties, met name uit Velsen, bleek door het ministerie niet te zijn doorgestuurd naar de Kamer. Die reageerde hierop verbol gen. Volgens het milieueffectrapport kan Schiphol na herstel van de rekenfout binnen de geluids- grenzen jaarlijks ruim 501.000 vluchten uitvoeren. Als tegelij kertijd de vliegroute boven Spaamdam wordt verschoven, dan zijn er meer dan 507.000 vluchten mogelijk. Staatssecre taris Schultz (verkeer) legde uit dat minder huizen binnen de zwaar belaste geluidszone van 35 Ke zullen vallen, waardoor 'iets meer verkeer' mogelijk is. Schultz betoogde dat ook de IJmondgemeenten de routever- legging binnen de Commissie Regionaal Overleg Schiphol (CROS) hebben gesteund. Maar dat is niet juist. De CROS sprak zich recentelijk inderdaad uit voor het verleggen van de route richting Beverwijk, maar daar bij onthielden de IJmondge meenten zich van stemming met als doel een verdeeld CROS-advies te voorkomen. Voor Schultz was er deson danks sprake van unanimiteit. „De CROS is unaniem voor ver legging geweest. Daar zat óók Velsen bij." den helder - Greenpeace en de Waddenvereniging voerden gisteren actie tegen het advies van de commissie-Meijer om natuurbehoud in de Waddenzee te betalen met gaswinning. De natuur- en milieuorganisaties spijkerden aan een pijlstok in natuurre servaat het Balgzand, tussen Den Helder en Wieringen, een bord met de tekst 'Te Koop: Waddenzee'. Foto: GPD/Michel van Zwieten den haag/gpd - De huidige asielprocedure is volgens minis ter Verdonk (vreemdelingenza ken en integratie) 'efficiënt en zorgvuldig', maar toch gaat de minister de procedure op be paalde punten aanpassen. Daar mee reageerde de minister giste ren op felle kritiek van de Twee de Kamer in een debat over de asielprocedure. De bewindsvrouw hekelde alle kritiek op de nieuwe procedure, waarbij de Immigatie- en Natu ralisatiedienst (IND) in 48 werk uren de kansloze van de kansrij ke asielaanvragen schift. Vol gens deskundigen van vluchte lingenorganisaties en juristen is de procedure te kort om een goede afweging te maken. Verdonk wees dat van de hand en merkte op dat de rechter asielzoekers die in beroep gaan maar in tien procent van de ge vallen gelijk geeft. Oppositiepartijen PvdA en GroenLinks voerden aan dat dat komt doordat de rechter alleen mag kijken of de IND de proce dures wel goed gevolgd heeft. Een asielzoeker mag van de Raad van State immers geen nieuwe informatie indienen. Volgens de minister is de Raad van State daarin te streng, en mag de IND wel degelijk nieuwe feiten of documenten voorleg gen. De Kamer, inclusief Ver- donks eigen WD, wilde die rui mere interpretatie van de minis ter graag op papier zien. De oppositie en regeringspartij D66 reageerden verder veront waardigd op een brief van Ver donk, waarin zij zei dat medi sche gegevens van asielzoekers in principe niet mee gewogen worden in het asielverzoek. Dat had de Kamer verkeerd begre pen, aldus de minister. De IND kijkt bij iedere asielzoe ker naar zijn persoonlijke situa tie en weegt natuurlijk mee of er bijvoorbeeld traumatische ge beurtenissen hebben bijgedra gen aan zijn vertrek. Dat stond dan wel heel onduidelijk in de brief, constateerden GroenLinks en PvdA. Bovendien twijfelt de Kamer aan de artsen die het me disch onderzoek verrichten. Met de eerdere toezegging van de minister betekent dit dat een asielzoeker die dermate getrau matiseerd is dat hij in de 48- uursprocedure wordt afgewezen omdat hij een onvolledig ver haal vertelt toch nog kans heeft op een verblijfsvergunning. door Wim Wegman oude meer - Voor onschuldige bolletjesslikkers zat er tot voor kort weinig anders op dan ge duld te betrachten. En hopen op een snelle stoelgang. Men sen die verdacht werden van het slikken van bolletjes hard drugs, maar echt niets in hun lijf hadden, konden hun on schuld alleen bewijzen door drie keer, zoals dat in justitie- jargon heet, 'een schone ontlas ting' te produceren. In de prak tijk kwam dat er op neer dat ze vaak dagenlang ten onrechte vast zaten. Die tijden zijn nu voorbij. Bij het cellencomplex op Schiphol- Oost is sinds een paar dagen een bodyscan in gebruik: een röntgenapparaat in een piep klein kamertje waarmee heel snel is te zien of de verdachte reiziger bolletjes in zich heeft. Elf mensen hebben zich de af gelopen dagen laten doorlich ten, en tien bleken inderdaad 'schoon' te zijn. Een elfde ver dachte bleek wel degelijk bolle tjes te hebben geslikt. Directeur Arend de Korte van de gevangenis op Schiphol, die gisteren tekst en uitleg gaf over het apparaat, benadrukt dat de controle met de bodyscan puur op vrijwillige basis gebeurt. „Het is niet zo dat we nu ieder een die we verdenken van bol letjes slikken voor de scan zet ten. Als iemand niet wil, nou prima. Dan gaat hij de gewone procedure in en zal hij zijn on schuld op het slikkerstoilet Met een scan van de buik kan op Schiphol sinds een paar dagen direct worden vastgesteld of een reiziger bolletjes drugs heeft geslikt. Foto: United Photos De Boer/Marco de Swart moeten bewijzen." De foto's uit de bodyscan wor den niet in de gevangenis van Schiphol zelf bekeken, maar door radiologen. „De foto's gaan per e-mail naar verschil lende ziekenhuizen, waar ze door deskundigen worden be oordeeld. Dat moet ook wel. Voor een leek is soms nauwe lijks te zien of het inderdaad om bolletjes gaat of niet." Als de specialisten twijfelen, heeft de verdachte pech. Dan zal zijn onschuld alsnog door zijn stoelgang moeten worden be wezen. De bodyscan levert volgens De Korte nauwelijks gevaar op voor de verdachten. „De hoeveel heid röntgenstraling die wordt gebruikt, is nog minder dan de hoeveelheid natuurlijke rönt genstraling waaraan mensen worden blootgesteld tijdens een transantiantische vlucht." Ook voor de gevangenismedewer kers zijn de risico's volgens De Korte gering. Het kamertje waar de bodyscan staat, is volledig bekleed met een centimeters dikke laag lood. De bodyscan is noodzakelijk geworden na de 100-procents- controles op sommige vluch ten, waarbij in principe alle passagiers worden gecontro leerd. Die controles lopen al sinds februari. den haag/gpd - De ministers van het volgende kabinet mo gen dertig procent meer verdie nen. De salarissen van bewinds lieden moeten aanzienlijk om hoog. Dat staat in een voorstel van minister Remkes van bin nenlandse zaken, dat het kabi net naar verwachting vandaag zal goedkeuren. De regering wil de salarissen niet al in deze kabinetsperiode verhogen, nu de overheid op al le fronten bezuinigt en de lonen van alle Nederlanders gematigd moeten worden, meldden wel ingelichte kringen in Den Haag. Dat ligt anders in een volgende kabinetsperiode. Als de maatre gel wordt ingevoerd, gaan mi nisters in plaats van de huidige 113.000 euro per jaar 147.000 euro verdienen. Remkes reageert met zijn voor stel op de aanbevelingen van de commissie Dijkstal die de sala rissen van ministers en topamb tenaren onderzocht. Dijkstal concludeerde in april in zijn eindrapport dat de salarissen van ministers met zo'n vijftig procent omhoog zouden moe ten om gelijke tred te houden met die in het bedrijfsleven. Remkes zei toen al een verho ging van dertig procent genoeg te vinden, om het gat tussen de salarissen van topambtenaren en dat van bewindslieden te dichten sittard/gpd - Bewoners van een woonwagenkamp in Sittard betalen al tientallen jaren geen huur aan de gemeente. Het be stuur van het Streekgewest, waarin verschillende Limburgse gemeenten zijn vertegenwoor digd, heeft die afspraak nood gedwongen gemaald: omdat de huur 'niet te innen' was. Volgens oud-wethouder Schrij- en (CDA) is de afspraak medio jaren negentig vastgelegd. Er stond toen al een grote huur schuld. Het kamp in Sittard was in de jaren zeventig met 160 wagens het grootste In de regio Lim burg. Na de afbouw die in 1999 is voltooid, staan er nog 22. Doordat bewoners de huur van hun standplaatsen niet hebben betaald, liepen de gemeente en het regiobestuur tonnen aan inkomsten mis. Het stadsbestuur van Sittard- Geleen nam de afspraak over het beheer van het kamp toen het woonwagencentrum begin 2001 onder de bevoegdheid vein de gemeente kwam. De ge meente wil nu huur gaan in nen als de renovatie van het woonwagenkamp is afgerond, in de loop van het volgend jaar. den haag/anp - Europees com missaris Bolkestein (interne markt) gaat het kabinet Balke nende vragen stellen over het contract met advocatenkantoor Pels Rijcken Droogleever For- tuijn, dat altijd optreedt na mens de Nederlandse overheid. Bolkestein is van mening dat Nederland geen vaste 'landsad vocaat' mag hebben. Als het antwoord van de regering hem niet bevredigt, zal hij een klacht indienen bij het Europese Hof van Justitie in Luxemburg. Volgens de woordvoerder van Bolkestein moet er ook voor de advocatuur in principe sprake zijn van een volledig open markt. Er zou daarom sprake moeten zijn van openbare aan besteding, zoals dat ook het ge val is voor andere soorten con tracten. Volgens de Rijksvoorlichtings dienst (RVD) is in het verleden wel gekeken naar de mogelijk heid van een openbare aanbe steding. Daar werd echter van afgezien omdat de indruk over heerste dat er maar weinig ad vocatenkantoren bereid zouden zijn in ruil voor een overheids contract een flink deel van hun cliëntele de deur te wijzen. ,,Als landsadvocaat kan je niet blij ven werken voor bedrijven, or ganisaties of personen die te gen de staat willen procederen. Dat levert belangenverstrenge ling op," aldus een woordvoer der van de RVD. Als er echter een brief van Bol kestein wordt bezorgd, zal Ne derland de kwestie goed bestu deren en de commissaris van een net antwoord voorzien, al dus de RVD. brussel/anp - Nederland moet maatregelen nemen om de on geveer vijfhonderd zwemmeer- tjes open te kunnen houden. Door strengere Europese nor men voor zwemwater kunnen er zo'n 35 uiteindelijk verboden worden, aldus bronnen in Brussel gisteren. De strengere criteria voor zwemwater zijn onderdeel van een politiek akkoord, waartoe milieuministers van EU-landen waarschijnlijk komende maan dag in Luxemburg besluiten. De nieuwe eisen gaan dan in 2015 in. Onlang* bleek uit onderzoek dat Nederland en Griekenland het schoonste zwemwater bin nen de Europese Unie hebben. De grote toeristentrekkers Frankrijk, Italië, Portugal en Spanje deden het ook goed. Ondanks dat het Nederlandse water relatief schoon is, moeten er maatregelen worden geno men. De strengere criteria ma ken bijvoorbeeld een hardere strijd tegen bacteriën nodig. De vervuiling komt voor een deel uit scheepstoiletten, die illegaal overboord worden gekieperd. Maar ook poepende vogels en riooloverstorten maken zwem water vies.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 21