GESPREK VAN DE DAG Vlag uit voor oudste mens van de wereld Willem-Alexander stelt Portugezen teleur Zorgeloos DAGELIJKS LEVEN *peze th RvA p ie. that wel tcn kos-re VAM M|)N CREA l IVITE-IT MENSELIJK De autobiografie van BILL CLINTON, 'My Life', heeft op de eerste dag dat het boek in de winkels lag, alle VERKOOPRECORDS gebroken. Er gingen woensdag in de VS meer dan 400.000 exemplaren over de toonbank, meer dan van welk ander nonfictie-werk ooit. Van het boek van de Amerikaanse ex-president zijn daarmee op de eerste dag ruim tweemaal zoveel exemplaren verkocht als van het boek dat zijn vrouw Hillary publiceerde, 'Living History'. Clintons boek, waar de ex-president een voorschot van 10 miljoen dollar voor kreeg, is door de mees te recensenten afgekraakt en wordt in het algemeen als saai omschreven. De uitgever verwacht dat in de VS de eerste druk van 2,25 miljoen exemplaren op korte termijn uitverkocht zal zijn. De Amerikaanse zanger BOB DYLAN heeft een EREDOCTORAAT van de Schot se Saint Andrews-universiteit ontvangen. De zanger leek enigszins verveeld toen hij na het aanhoren van twee lange toespraken zijn doctoraat uitgereikt kreeg uit handen van de rector magnificus. De zanger, bekend van hits als Blowin in the wind, Like a rolling stone en Mr. Tambourine Man, heeft zich in zijn songtek sten eerder kritisch uitgelaten over het universitaire onderwijs. De Amerikaanse FILMKEURING (MPAA) heeft voet bij stuk gehouden in de ru zie over de minimumleeftijd voor het zien van FAHRENHEIT 9/11, de uiterst kritische documentaire van Michael Moore over president Bush. De dienst wees een protest van distributeur Lions Gate af en bepaalde dat de rolprent in de ca tegorie 'R' blijft. Mensen onder de 17 mogen door de beslissing de film alleen zien als een volwassene ze begeleidt. Michael Moore reageerde op de voor hem zo kenmerkende opstandige manier. „Ik spoor alle tieners aan te komen kijken naar mijn film, op wat voor manier dan ook. Als je mij nodig hebt om je naar bin nen te smokkelen, laat het me weten", aldus de filmmaker. De filmkeuring heeft Fahrenheit 9/11 de 'R'-status gegeven vanwege sommige verontrustende beelden en verontrustend taalgebruik. In heel Hoogeveen wappert komen de dinsdag fier de Nederlandse vlag. Niet alleen voor prins Bernhard, die dan zijn 93ste verjaardag viert, maar ook en vooral voor Hendrikje van Andel-Schipper. De oudste mens van de wereld viert die dag haar 114de verjaardag. De gemeente heeft alle inwoners op geroepen dinsdag de Nederlandse vlag uit te hangen voor hun inmid dels wereldberoemde plaatsgenote. Ook worden op de route van de snel weg naar verzorgingshuis De Wes- terkim witte en blauwe vlaggetjes (de kleur van de Hoogeveense vlag), pos ters en spandoeken gehangen. Dit alles heeft een praktische reden: 4»ïgTY/ Honoré Balzac 't Is vreemd maar waar, want de waarheid is altijd vreemder dan de verbeelding de gemeente Hoogeveen verwacht een grote toeloop van internationale media en wil de route naar verzor gingshuis De Westerkim op feestelij ke wijze aangeven. Het vlagvertoon zal slechts een van de feestelijke ui tingen zijn. De nu nog 113-jarige maakt het goed, meldt directeur J. Beijering van het verzorgingshuis. Ze voelt zich goed en heeft de directeur laten we ten uit te zien naar haar verjaardag. Horen en zien gaat wat lastig, maar voor de rest is alles in orde. Ze voelt zich op haar gemak in het verzor gingshuis, waar ze door het perso neel in de watten wordt gelegd. Dat mag ook wel, want naaste familie heeft ze niet meer. Haar man over leed in '59 en ze heeft geen kinderen. Sinds begin juni is Hendrikje offici eel de oudste van de wereld, na het overlijden van een 114-jarige vrouw uit Puerto Rico. En nog steeds staat ze te boek als 's werelds oudste, hoe wel in de afgelopen maand in diverse media een Russische en een Libane se opdoken die meldden dat ze res pectievelijk 118 en 126 zijn. Deze twee vrouwen hebben echter geen originele geboortedocumenten om dat te bewijzen, anp 'Waterprins' Willem-Alexander is vanaf morgen officieel ook 'prins port'. Hij wordt in Porto opgenomen in het presti gieuze 'Broederschap van de portwij nen'. Tot grote teleurstelling van de Por tugezen is de prins er echter zelf niet bij en daarop was wel gerekend. Willem- Alexander is zich van geen kwaad be wust. Hij heeft nooit beloofd naar de wijnstad te zullen komen. Dat de prins instemt met het lidmaat schap van de 'Confraria do Vinho do Porto' is op zijn minst opmerkelijk. De Oranjes laten zich tegenwoordig niet snel voor een commercieel karretje spannen, in het buitenland al helemaal niet. De broederschap, die dit jaar 22 jaar bestaat, promoot de port en hoopt met de opname van aansprekende leden de aandacht op de dessertwijn te vesti gen. Daar wordt ook niet geheimzinnig over gedaan. ,,De cancelrio geeft be kendheid aan de port." Dat Willem-Alexander, die door zijn werkzaamheden voor verbetering van de waterhuishouding in Nederland en de wereld zijn imago van 'prins pils' inruil de voor dat van 'waterprins' toch toe treedt, heeft te maken met het vooraan staande karakter van het genootschap. De prins van Oranje is niet de eerste 'royal' die door de president van Portu gal is uitgenodigd om 'cancelrio' te wor den. De Spaanse koning Juan Carlos, ko ning Albert van België, de kroonprinsen Felipe (Spanje) en Filip (België), prins Henrik (Denemarken) en groothertog Henri van Luxemburg gingen hem al voor. „Het is niet zo maar een gezelschap, kijk maar naar de gerenommeerde leden. De prins heeft beloofd zich in te zetten voor de hele broederschap, maar dat betekent niet dat hij elke keer komt opdraven", al dus een woordvoerder van de Rijksvoor lichtingsdienst. In Porto ging men er tot gisteren vanuit dat Willem-Alexander zelf zijn inauguratie, compleet met op tocht door de stad, galadiner en bal, zou bijwonen. Daar was ook bekendheid aan gegeven. „Ten onrechte", aldus de RVD. „Hij kan niet overal bij zijn." Hans Jacobs 'Waterprins' Willem-Alexander was een week ge den nog in Portugal, maar dat was voor de weds Nederland-Tsjechië. Foto: EPA Nederlands populairste snack is ja rig. Het zou een Dordrechtse sla gersknecht zijn geweest die precies een halve eeuw geleden zijn ge haktbal plat sloeg en de nieuwe lekkernij 'fricadelle' doopte. Sinds dien gooien we er met z'n allen elk jaar 6oo miljoen in het vet. Alle verhalen over koeienuiers ten spijt. Zijn ambachtelijk gedraaide ge haktballen waren vermaard, begin jaren vijftig in Dordrecht. Tot de hoeders van de Warenwet bleek dat er meer dan de toegestane 60 procent zetmeel in zat. Slagers knecht Gerrit de Vries was slim genoeg niets te veranderen aan zijn succesvolle recept en wijzigde slechts de vorm. De bal werd plat geslagen en kreeg zo meer de vorm van een gehaktrol. De Duit se echtgenote van een Dordtse snackbarhouder ontdekte er gelij kenis in met de platgeslagen ge haktbal van 'thuis' en adviseerde De Vries zijn 'nieuwe' snack frica delle te noemen. Zo geschiedde. De naam en faam van de frikadel groeiden vervolgens snel. Zo snel dat kapers op de kust niet konden uitblijven, zo vertelt zoon Martin de Vries, tegenwoordig verkoop- directeur van De Vries Snacks bv, het familiebedrijf dat zijn vader met het succes van de frikadel stichtte. Een van die 'kapers' zou Jan Bekkers zijn geweest, die de 'grove' Dordtse frikadel vervol maakte. Gladder van vorm en met fijn vermalen in plaats van gehakt vlees. Ook voegde Békkers een 'n' toe. Zo werd het frikandel, naast dus de frikadel van De Vries, die overigens in Dordrecht nog steeds wordt verkocht. „Jammer wel dat pa, overvallen door het succes, zijn frikadel nooit als handels naam heeft gedeponeerd", zegt Martin, al kan hij daar ook weer niet écht van wakker liggen. Voor al niet sinds vader De Vries twin tig jaar geleden ook de 'Mexicano' bedacht, een „gewaagde knof- look-snack", die hij, wijs gewor den, wel liet vastleggen. Allemaal onzin, meent Hans Bek kers, zoon van Jo Bekkers, de overleden broer van 'frikandel- website frikadel.de, waar tevei uitgebreid verslag wordt geda< van het jaarlijks kampioensch; frika(n) dellen eten in Groesbei Helemaal los daarvan kent de dische keuken ook talrijke vari ties van een eigen frikadel, vaa pittig gekruid. Over de Nederlandse frikadel doen vele verhalen de ronde. Vooral over wat precies in de j frituurde gehaktstaaf is verwei Onuitroeibaar is het verhaal dj de snack een 'afvalput' van hel slachthuis is. Koeienuiers zoui erin zijn verwerkt en ander doi draaisel. Onzin, roept verkoop recteur De Vries: „Het kan dat mijn vader er toentertijd uier- boord in heeft gedaan, dat was Rotterdam een lekkernij. Maai koeien-ogen, da's echt een vei sel". Het Voedingscentrum, nation, vraagbaak voor gezond en veil eten, maar eens gebeld. Daar) nemen we de precieze samens ling, die overigens niet wettelij vastgelegd. Belangrijkste besta deel blijkt zogenoemd separat vlees, vlees dat op het karkas een kip of varken achterblijft, maar dat wel degelijk geschikt voor menselijke consumptie. 1 slist geen afval dus, benadrukt tricia Schutte. Van uiers is ook geen sprake, wel van uierboon „Dat is de rand waarmee de ui aan het lichaam van de koe va zit", zo legt de woordvoerster i Sommige fabrikanten ook geb ken paardenvlees en varkensw gen. Dat laatste dient volgens i gewijde Hans Bekkers een 'goi beet', maar heeft niets te mak< met de bek van een zeug, beer big. Wel met zijn ruggenspek. slotte bevat een frikadel nogal water, bindmiddel, geur- en smaakstoffen. Alles bij elkaar g voor 210 kilocalorieën, objectii niet veel meer dan een vette bi gehakt. Eet smakelijk. En dat g voor veel landgenoten. Want g middeld eet elke Nederlander jaar zo'n 37 frika(n) dellen. Als die allemaal achter elkaar zou gen (600 miljoen stuks) 'frikad je tweeënhalf keer de aarde roi (108.000 kilometer). Serge Sekhuis Ook ik liet me verleiden. Door slogans als 'de maat schappij, dat ben jij...'en de mythe van makkelijk geld verdienen. De zeldzame combinatie van sociale bewo genheid en eigen belang in een pakketje flexibele werk tijden. Te mooi om waar te zijn, had ik toen al moeten weten. Maar ik wist niet wat ik nu weet. Lopendebandwerk van vermoeiende bezoekjes aan stinkende huizenK sop pend in andermans ranzigheid het klankbord zijn van contactgestoorde mopperkonten of een zich eindeloos herhalende droevige klaagzang. Dat alles voor een paar euro per uur, strooigeld voor een instelling waar jaarlijks zo'n drie miljard euro in omgaat. Dit gaat helaas over Thuiszorg: het terminale patiëntje van onze overheid. Het eens zo gezonde ideaal dat hulpbehoevende mensen in ons land de hulp krijgen die zij nodig hebben en de mensen die die hulp geven daar ook naar behoren voor worden bedankt, is nu chronisch ziek en heeft zelfzorg nodig, maar is bij ge brek aan geld op de o zo bekende wachtlijst gezet. En dus is het aan hen met nog een greintje ideaal om het systeem in leven te houden. Daar was ik er één van, maar er is weinig van over. Dat ik als gezond jongmens eenmaal per week hulp kan geven aan iemand die daar afhankelijk van is, daar ben ik nog steeds van overtuigd. Maar dat ik daarom bij Thuiszorg werk, zou je een noodzakelijk kwaad kunnen noemen. Dat Thuiszorg goed werk doet is zeker, dat Thuiszorg goed werkt zeker niet. Het begint bij miscommunicatie. Buiten het feit dat ik stapels slecht geformuleerde brieven van ze heb ont vangen, kost het mijn hele bij elkaar geboende salaris om iemand van kantoor aan de lijn te krijgen. Mijn contactpersoon is nooit aanspreekbaar. Dus doe ik maar gewoon mijn werk. Enkel en alleen omdat ik met de vrouw waar ik wekelijks kom, langzamerhand zo'n hechte band heb opgebouwd dat ik het niet over m'n hart kan verkrijgen haar in de steek te laten. Bied ik haar mijn hulp buiten Thuiszorg om, dan breng ik haar in gevaar als ze op een gegeven moment meer no dig heeft dan huishoudelijke hulp. Dus zitten we ge vangen in een driehoeksverhouding waarvan Thuis zorg de regels wenst te bepalen, maar het zijn juist hun krankzinnige regeltjes die het op maat geven van hulp onmogelijk maken. Bovendien lijken ze niet veel te snappen van de wensen en behoeften van de mensen waar wij naartoe worden gestuurd. Gebrek aan inte resse kan ook. Of onwetendheid misschien. Allemaal niet best. Het gesprek dat ik met een zorgplanner voer de tijdje terug al helemaal niet. 'Hoi, je moet vandaag naar die de die, op de daar en daar-laan, oké? Goed, daag... Oh...enne... die man heeft aids, vind je toch niet erg hè... maarre, trek dus wel even handschoenen aan...Huh? Want stel dat ik besmet wordt via het dui zend-dingen-doekje? Mensen die Thuiszorg nodig hebben, zijn per definitie kwetsbaar. En het is die kwetsbaarheid die ze moeten prijsgeven aan degene die bij ze thuis komt. Een vreemde, die de soms mensonterende omstandigheden ziet waarin ze leven. De dagelijkse ellende die ze voor de buitenwereld verborgen houden. Iedereen heefteen huishouden, dus iedereen kan huis houdelijke hulp bieden, zei Zalm laatst. Dus bijstan ders moeten verplicht Thuiszorger worden. Earth to Zalm. De na lentefris ruikende doorzonwoningen be horen zelden toe aan mensen in de bijstand en stofzui len'-Jan. „Zoals ik het verhaal ken, kwam mijn oom Jan indertijd te rug uit de Verenigde Staten. Daar had hij de snack-cultuur leren kennen. In de garage bij zijn huis in Griendtsveen heeft hij toen zelf een apparaat ontwikkeld waar mee een worst in een langwerpige vorm werd geperst. Eerst was dat nog met een darmen buitenkant, later werd de snack zoals we hem nu allemaal kennen: de frikandel. Dat van die extra 'n' zegt me niets, en de naam De Vries heb ik toen in elk geval nooit horen noemen. Afgekeken hebben we het in elk geval zeker niet." Van het een kwam ook in Griendtsveen het ander. In het nabij gelegen Deurne verrees al snel een fabriek waar uiteindelijk drie broers van de familie Bekkers jarenlang duizenden frikadellen per dag van de lopende band lie ten rollen. Later kreeg Jo's zoon Hans zijn eigen fabriek in Helden- Panningen, Habek Snacks, en ves tigde grote concurrent Marcel Mourmans zich succesvol met Mora in Maastricht. Blijft de vraag of het nu frikandel of frikadel is. Van Dale's Groot Woordenboek der Nederlandsche Taal geeft de variant zonder 'n' aan als enige officiële spelling. De 'lekkernij' verwierf de afgelopen jaren trouwens tal van gangbare bijnamen, variërend van berenlul tot 'open ruggetje' in de versie met curry, mayo en uitjes. Overigens zijn er weer andere 'specialisten' die, met historische kookboeken in de hand, het le vensverhaal van Neerlands popu lairste snack zoals boven beschre ven, afdoen als fabrikanten-ver- koop-gekissebis. Het recept én de naam frikadel zouden al eeuwen oud zijn en de naam is eerder van Franse dan Duitse oorsprong. De Taalunie bevestigt dat laatste op taaluniversum.org in haar ant woord op de vraag of het nu frika del is of frikandel. Frika dus, zon der 'n' en afgeleid van het Franse fricadelle. Een woord dat weer verwantschap heeft met frican deau en fricassée. Op coquinari- a.nl, een website voor kooklief- hebbers, vinden we voorts een re cept voor frickedillen in krop-sa- lae, oftewel: kalfsgehaktballetjes in kropsla. Voor het eerst ano niem neergeschreven in 'De ver standige koek, of sorghvuldige huys houdster', een kookboek uit 1668. En dat zou niet eens het eerste recept zijn, want al in de 15de eeuw werd er, volgens de si te-samenstellers, in de Nederlan den gesmuld van de 'oerfrikandel' of fricotel: in reepjes gesneden kalfslever, met kruiden geroosterd aan een spies. Om het nog ingewikkelder te ma ken: wie in een Belgische frituur een frikadel bestelt krijgt een ge haktbal; de Nederlandse vermalen gehaktstaaf heet er curryworst. In de Duitse supermarkt ligt dan weer de Hollandische Bratrolle, vooral verwarrend omdat de snack zelden wordt gebraden. Dat vindt ook de auteur van de Duitse Jaarlijks rollen er 6oo miljoen frika(n)dellen uit verschillende fabrieken in het land, hier die van Mora. Foto: GPD gen is het probleem niet. Voor de echt hopeloze geval len heeft Thuiszorg daar een cursus voor (over geld verspillinggesproken!). Hulpbehoevende ouderen en chronisch zieken zijn wel de laatste categorie die je op moet zadelen met gefrustreerde willoze arbeiders. Ik zie problemen bij de steeds blinder wordende oude dame die op de tast een boodschappenbriefje schrijft en er op goed vertrouwen vanuit moet gaan dat ik werkelijk 'schoon'maak. Ik zie problemen bij de ner veuze jongeman met aids, die niet is gebaat bij psychisch verantwoorde hygiëne. Ik zie proble men bij al die kwetsbare mensen die een vreemde moeten binnenlaten in hun laat ste veilige toevluchtsoord. Die, de schaamte voorbij, prijs moeten geven van hun ongemakken, incontinentie, afhankelijkheid en eenzaamheid. Die blij zijn dat de boel gedaan wordt, maar nog blijer dat er iemand is met wie ze even kunnen praten. Thuiszorg: het zorgenkind van de re kening. Afhankelijk van een infuus waarde overheid maar mondjesmaat geld door pompt, wordt genezing een langdurig proces. Zonder hoop, is het uiteindelijk de geest die afsterft. En juist Thuiszorg zou moeten weten dat alle hulp, hoe kleinschalig ook, welkom is, maar dat een luisterend oor soms beter helpt dan een bittere pil. Ik wens ze van harte beterschap! Reageren? Reacties_op_column@ho'mail.com Het Europese Hof voor de Rechten van de Mens heeft gisteren bepaald dat Duitse roddelbladen de PRIVACY van de Mone gaskische PRINSES CAROLINE hebben geschonden. Deze hadden foto's van het privé-leven van de prinses geplaatst zon der daarvoor haar toestemming te vragen. Het Hof is van mening dat het recht op privacy in Duitsland onvoldoende is ge waarborgd. Slechts wanneer zulke foto's tot doel hebben een 'openbaar debat' te stimuleren, zijn ze geoorloofd, aldus het Hof. Prinses Caroline van Monaco, de oudste dochter van regerend vorst prins Rainier, voert sinds de jaren '90 een juri dische strijd om haar privacy te bewaken. Haar echtgenoot, prins Ernst August von Hannover, laat zich hierin ook niet onbe tuigd. Tot tweemaal toe werd de prins tot hoge geldboetes veroordeeld voor het mishandelen van roddeljournalisten. De leden van het Monegaskische vorsten huis staan bekend om hun mondaine levensstijl en hun onstuimige liefdesleven. Zij vormen dan ook een dankbare prooi voor de sensatiebeluste pers. Foto: AP

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 20