Frankrijk laat vervuilende 4x4's betalen O gerieflijk Toyota Corolla Verso gewoon goed en Audi moet mensheid redden in film 'I Robot' AUTO HEEMSKERK wmm waterstof Portugal 'plust' op ipese markt tal leaseauto's t Iets terug Saab introduceertalcoholvrije sleutel Geen plaats voor modeverschijnsel Volkswagen komt in 2007 met Microbus Leiden Roelofarendsveen 33 JAAR NISSAN DEALER S M1 FT_ expscMons LEIDEN: LAMMENSCHANSWEG 128. 2321 HX. TEL: 071-531 08 11 ROELOFARENDSVEEN: ALKEMADELAAN 1. 2371 EX. TEL.: 071-331 28 66 WWW.AUTOHEEMSKERK.COM We reden met de 1.8, die wel ta melijk zuinig met benzine om springt. Hij heeft wat meer moeite met de zwaarder gewor den Verso (om nog maar te zwijgen van de ook leverbare 1.6) en maakt wat trekkracht betreft weinig indruk. Hij is ook niet echt stil, wat de voorbeel dig geruisloze carrosserie wél is. De motor laat zich op de snel weg net iets te doordringend horen. Dat komt ook omdat hij flink toeren moet maken. We reden met een handgeschakel- de 5-versnelllingsbak, maar de ze Toyota kan ook aangekocht worden met een automaat of een prettig geprijsde robotauto maat. Het onderstel mag ook een mooi cijfer krijgen. De auto is aan de hoge kant en blind ver onderstel je dan dat hij in de bocht stevig zal overhellen. Niets daarvan. De Corolla Verso laat zich met plezier sportief de hoek om zetten en maakt korte metten met slecht wegdek. Blijft gerieflijk onder uiteenlo pende omstandigheden en dat is in menig mpv wel eens an ders. Vreemd is dat zware kop pelingspedaal. Nergens voor nodig. Opvallend zijn de grote, hoge portieren, die stootrub- bers missen. De Corolla Verso kent ook een primeur: een cameraatje dat om de hoek kan kijken. Het kost wel wat: 3690 euro, inclu sief navigatiesysteem en par- keerhulpcamera achter. Het ca meraatje zit voorin de grille en brengt via een kleurenscherm- pje lastige hoeken, kruisingen en uitritten in beeld. De testau to had het ding niet, wel een eenvoudige versie van het pri ma navigatiesysteem dat Toyo ta toepast. Dat kost 1290 euro en voldoet door plezierige schermaanwijzingen en een prettig klinkende stem zeer goed. Een contactsleutel heeft hij niet. Een elektronisch doosje wordt in een gleuf gestoken en starten en stoppen van de mo tor gaat met een knop. Als je tenminste het rempedaal inge trapt houdt, anders kom je niet weg. De nieuwe Corolla Verso is te koop vanaf 22.290 euro (voor de 5-zits 1.6 liter). i - De Opel Fuel Cell ion heeft de finish ge- De HydroGen3, het tofcelprototype van pel heeft in 38 dagen tiet Noorse Hammerfest Istreep in Cabo da Roca iabon gehaald. Tijdens de fstandsreis door veertien heeft de waterstof-Zafi- afstand van 9696 kilome- elegd. Daarmee overtrof bestaande afstandsre- oor brandstofcelvoertui- HydroGen3 heeft een lektromotor, die door indstofcel via waterstof ergie wordt voorzien. Fiat haalde in mei een ees marktaandeel van 7,4 t. Dat is 4,4 procent an in mei 2003. De totale se verkopen gaven 'een zien van 1,1 procent, ncia zit in de plus, ter- daalt met 7,7 procent, irk zit met smart te n op de opvolger van de volgend jaar als 157 jnt. Fiat speelt met de te de import van Alfa in and uit te besteden aan ans in Hilversum. Mo il valt Alfa nog onder de simporteur in Lijnden. dam - Het aantal auto- ntracten liep in 2003 000 terug tot 782.000 ge- voertuigen in Nederland, den wel meer bestelau- easd. De populairste en zijn Peugeot 307, VW Renault Laguna. Ook ital diefstallen van lease- neemt af: volgens de Ver van Nederlandse Auto- aatschappijen werden er nog 1250 gestolen. Weg&Wiel vrijdag 25 JUNI 2004 redactie: Peter Lodewijks en van der Steen vianen - Alcohol en autorijden gaan niet samen. En als het aan Saab ligt, is rijden onder invloed van alcohol, in de toekomst ook technisch on mogelijk. De Zweedse producent heeft namelijk een prototype van een speciale contactsleutel ontwikkeld, genaamd Alcokey, waarmee de auto alleen te starten is als de bestuurder eerst op het mondstuk heeft geblazen en de ingebouwde al- coholgevoelige sensor groen licht heeft gegeven. Bij 29 procent van de dodelijke aanrijdingen in Zweden was vorig jaar alcohol in het spel. Gere kend over heel Europa gaat het om een percenta ge van 25 procent. Dat blijkt uit ongevalcijfers van de Zweedse overheid en de Europese Unie. Volgens Saab maakt dit duidelijk dat een alcohol tester in de contactsleutel, die ongeveer 250 euro zou moeten kosten, zin heeft. Bij de Saab Alcokey leidt een ingebouwd blaas pijpje de ademlucht langs een sensor die verbon den is met de transponder in de sleutel. Is het al coholpromillage in de adem boven het wettelijk toegestane niveau, dan geeft de transponder geen deblokkeringcode af voor de elektronische startblokkering van de auto. Een dergelijke sleu tel zou volgens Saab vrij eenvoudig als optie aan geboden kunnen worden. Momenteel wordt een prototype van de Alcokey in de Saab 9-5 getest om de betrouwbaarheid en de nauwkeurigheid in de praktijk te beproeven. In elk geval is vol gens Saab nu al duidelijk dat een alcoholtester in de contactsleutel aanzienlijk minder kost dan een ingebouwd apparaat in de auto. Maar wat nu als de (beschonken) bestuurder ie mand die niet heeft gedronken op zijn sleutel laat blazen? Om het systeem feilloos te laten wer ken zou Saab dus nog op zoek moeten naar een systeem dat de bestuurder koppelt aan zijn sleu tel. En dat lijkt niet heel eenvoudig. parijs-den hjlag/anp - Vanaf ja nuari komt er in Frankrijk een speciale aankoopbelasting op sterk vervuilende auto's, die kan oplopen tot 3000 euro. Milieu minister Lepeltier heeft dat be kendgemaakt in het kader van een Plan Gezondheid en Milieu. De regering richt het vizier vooral op de grote vierwielaan- gedreven voertuigen met V8- of zelfs V12-motoren, die tot vier maal meer kooldioxide uitsto ten dan 'gewone' auto's. Een Franse wagen in het duur dere segment als de Renault Velsatis met een V6-benzine- motor zou door die belasting zo'n 1500 euro duurder wor den. Daarentegen komt er een aankooppremie voor de minst vervuilende, kleinere auto's tot zo'n 800 euro. Ongeveer de helft van de ongeveer twee mil joen nieuwe auto's die jaarlijks in Frankrijk worden verkocht, blijft buiten schot. Staatssecretaris Van Geel (mi lieu) kondigde eerder soortge lijke plannen aan voor ons land. Hoe zuiniger de auto, des te lager de aanschafbelasting of BPM in 2005 wordt, en dus an dersom hoe duurder in ver bruik, des te hoger de BPM. Bedragen zijn nog niet bekend. Vooral Japanse en Amerikaanse producenten van grote vier- wielaangedreven luxueuze reu- zenjeeps hebben al hevig ge protesteerd. Zij stellen dat hun auto's aan alle normen voldoen die Frankrijk zelf heeft gesteld. Niemand kan echter ontkennen dat die wagens drie tot viermaal meer verbruiken dan andere auto's. Op het ogenblik betreft zo'n 3,6 procent van de totale autoverkopen in Frankrijk vier- wielaangedreven voertuigen. Dat zal volgens prognoses oplo pen tot 5 procent. Twee weken geleden heeft de Parijse gemeenteraad zich al gesteld achter een voorstel van de Groenen de stad op den duur verboden te verklaren voor dergelijke voertuigen. Tot dusverre blijft dat bij een wens, een regel is er (nog) niet Vol gens de Groene wethouder De- nis Baupin is ervoor „een der gelijk, zwaarvervuilend mode verschijnsel" geen plaats in een grote stad. Veel van die auto's komen bovendien nauwelijks de stad uit, en zien helemaal nooit een zandweg waar vier- wielaandrijving van nut kan zijn en waar dergelijke wagens oorspronkelijk ook voor ge maald zijn. De chauffeurs van het merendeel van de in Parijs rondrijdende 4x4's (aandrijving op alle vier wielen) zijn vrou wen, die kinderen van en naar school brengen en er bood schappen mee doen. Eerder al haalde burgemeester Ken Li vingstone van Londen uit tegen de opmars van dergelijke, soms meer dan twee ton wegende, gevaartes in zijn stad. (advertentie) spannend ziet hij er niet ar hij rijdt voortreffelijk, sn hoop gerieflijke ruimte ima uitgerust. Kortom: de Verso van Toyota. im tamelijk snel als op- ran de eerste Corolla Dat had zijn redenen, lim drie jaar geleden was p die hier landde al lang id in Japan op de markt, was hij dus aan vervan- b, daarom wordt het model nu wereldwijd oden. Bij de Franse st van de Euro-Ncap b nieuweling trouwens 1 al vijf sterren gekregen: ie is hij wat passieve vei- betreft gelijk de veiligste dasse. linnenkomer. Heeft veel ïn met de negen airbags landaard in zitten, in- eentje voor de knieën bestuurder. Ook de vei- van kinderen is door idige Isofix bevestiging 1 ee kinderzitjes achterin imet vier sterren, alia Verso laat duidelijk (Toyota meer aandacht ign wil besteden. De in jk getekende en in Tur- ouwde Corolla Verso is meibestormer, maar tuurlijk de transparante chtunits die veel ont- 1 heel modern vinden, richt zich nadrukkelijk -mpv's als de Renault Opel Zafira, Citroën Ford C-Max, Seat Altea Touran en biedt dan ook iven zitplekken. t op een totaal nieuwe, gere bodemplaat, heeft ewoon een torsieas en p een aanzienlijk lange- asis dan de vorige Ver- jelooft comfort dus. dopt dat ook helemaal, eel beenruimte en ple- ergerief. Alsof je in een pv zit. een tamelijk duister ird, dat wel heel keurig kt is en drie flinke kast- Over opbergplekjes in ive Corolla Verso dus Medewerkers van het Canadese Oorlogsmuseum in Ottawa zijn hier bezig met een bijzonder museumstuk: een Mercedes 770 W150, die Adolf Hitler ooit ge bruikte als parade-auto. Van de ze grote Duitse cabriolet zijn tus sen 1938 en 1943 slechts enkele exemplaren gebouwd. Het mu seum heeft begin deze maand een nieuw gedeelte in gebruik genomen, waar de Tweede We reldoorlog-collectie geheel wordt ondergebracht. Diverse iVigatiesysteem dt huwelijken dens vakantie Uiterlijk niet spectaculair, innerlijk zeer goed. De Corolla Verso is niet de goedkoopste midi-mpv, maar wel een van de betere. Mooie, maar dure optie: een om-de-hoek-kijkcamera voor. Foto's: GPD De stoelen op de tweede rij kunnen er uit, maar ook helemaal weggeklapt voor een vlakke laadvloer. Goed gedaan. Foto rechts: In plaats van met een sleutel wordt de auto gestart met een knop, die geacti veerd kan worden door dit doosje in een gleuf te zetten. niks te klagen. De voorstoelen zitten erg goed. Dat komt ook door de uitste kende verstelbaarheid. Het was helemaal geweldig geweest als het bovenste deel van de rug leuning te verstellen zou zijn. Op de tweede rij kun je op drie zittingen ook ruim plaats vin den. De zittingen zijn individu eel verschuifbaar en ook uit- neembaar, maar -heel handig- ook in de bodem weg te klap pen. Achterin wordt het op de twee ingenieuze vouwstoeltjes (die je wel extra moet betalen) heel wat minder. Da's voor nood, zullen we maar zeggen. Want voordat je er zit, heb je ook al lichte acrobatische toe ren verricht. grote museumstukken moesten daartoe naar de nieuwe galerij worden verhuisd. De gepantser de parade-Mercedes van Hitier heeft een in het oog springende plek aan het begin van de ten toonstelling gekregen. Foto: AP leusden - Het wordt wat later dan oorspronkelijk de be doeling was, maar hij komt... de VW Microbus. In 2007 gaat Volkswagen het retrobusje in het Duitse Hannover bouwen volgens de nieuwe besparende modulestrategie van het merk. Daarbij zal gebruik worden gemaakt van onderdelen van de succesvolle VW-bus Transporter. De nieuwe Microbus heeft niet alleen een aantrekkelijk ui terlijk, maar beschikt ook over een uitgekiend, ruim en veelzijdig interieur, zo belooft de fabrikant. Volkswagen heeft overigens besloten het oorspronkelijke concept van de Microbus enigszins aan te passen. De vormge ving is veranderd, waardoor de Microbus meer een in ternationaal dan Amerikaans georiënteerd model wordt. VW verwacht zo beter met het nieuwe model te kunnen scoren. De introductie van de Microbus vindt door de koerswijziging weliswaar later plaats dan gepland, maar betekent toch een belangrijke nieuwe impuls voor de Duitse fabriek. Naar verwachting is de productie van het nieuwe model goed voor 1500 extra banen. door Peter Lodewijks Autofabrikanten zien brood in de speelfilm. Meer dan eens sluit een merk een overeen komst met een filmproducent om een bijzondere auto te leve ren die een rol speelt in de film. Voor de autofabrikant kan zo'n deal een mooie manier zijn om bijvoorbeeld een nieuw model onder de aandacht te brengen. Maar ook kunnen de ontwer pers zich eens goed uitleven om een echte toekomstauto werkelijkheid te laten worden. Dat laatste is het geval bij de productie van de nieuwe film 'I Robot', die half juli in de VS in première gaat. Daarin speelt Will Smith een hoofdrol als de tective Spooner, die gebruik maakt van een toekomstauto van Audi: de RSQ (Rescue redding). Spooner en de RSQ trekken in het jaar 2035 ten strijde tegen een grote bedrei ging van de mensheid: tot leven gewekte robots. De middenmotor-sportwagen jaagt in politiedienst niet op wielen, maar op kogels door het Chicago van de toekomst. En de beide portieren scharnieren aan de achterzijde, aan de C- stijlen van de auto, en openen volgens het vlinderprincipe. Naast de 'conceptcar' RSQ stel de Audi ook productiemodellen ter beschikking, die in aange paste vorm opduiken in diverse verkeersscènes van de film. De futuristische filmauto werd voor het eerst aan het publiek Hoofdrolspelers in 'I Robot': Will Smith en de Audi RSO. Foto: Pon gepresenteerd op de New York Motorshow in april van dit jaar. Het Audi-ontwerpteam bedacht de spectaculaire sportcoupé speciaal voor deze film, die ove rigens in september naar de Nederlandse bioscopen komt. Het is niet voor het eerst dat Audi zich in de wereld van de film begeeft. De afgelopen zes jaar heeft de Duitse VW-doch- ter verschillende keren meege werkt aan een filmproductie. Het is wel de eerste keer dat Au di een auto speciaal voor een grote Hollywood-film heeft ont wikkeld en gebouwd. Het mag dan een auto voor het jaar 2035 zijn, Audi zou Audi niet zijn als de RSQ niet duidelijk herkenba re familietrekken zou vertonen. Zo is de RSQ onmiskenbaar een toekomstauto maar tegelijk ook een echte Audi.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1