Tg Drie doden ij aanslag Istanbul Storm zorgt voor drijfzand op Katwijkse strand verkopen? RATIS LUXE HANDDOEK loED Wonen Horeca stuurt goedkope 'EK-kroegen' dwangbevel ash laat zich niet afschrikken Bacf^Body iuroZQQ*} 'Leden beschadigen GroenLinks' Samen in spanning Ongewone opruiming bij Co tot 70% korting vrijdag 25 JUNI 2004 OPGERICHT 1 MAART 1860 SPRINTERS 072-5196868 ibul/ap - Bij een bomexplo- een passagiersbus in Istan- ijn gisteren zeker vier doden jftien gewonden gevallen, inslag gebeurde in de wijk op zo'n acht kilometer van 1 aats waar maandag een O-top begint die wordt bij- omd door onder anderen de ikaanse president George In Ankara vielen eerder op g drie gewonden toen een bom ontplofte op 75 me- fstand van de ingang van otel waar Bush dit week- verblijft. In verband met 0 nslag in Istanbul zijn drie di achten opgepakt. ui sj ens de gouverneur van Is- ui, Muammer Güler, is de in de bus ontploft op de 3|ot van een vrouw van be- ei !0. Waarschijnlijk vervoerde Ie rouw de bom en ging die 01 ongeluk af. Volgens Güler ni het een kleine bom zoals veel door extreem-linkse ;r peringen wordt gebruikt. In ijlbul zijn de afgelopen da meer van zulke bommen ej loft, zonder veel schade e richten. \j-c heker Murat Gulen, tegen- wiens winkel de aanslag ;nurde, hoorde een enorme explosie. „Ik zag de bus, de rui ten waren gebroken. De men sen in de bus waren in paniek. Ze probeerden te ontsnappen en de chauffeur had moeite om de deur open te krijgen." Een andere ooggetuige: „Er lagen armen en benen op straat. Het was een gruwelijk tafereel." Bij de bomexplosie in Ankara vielen drie gewonden, onder wie twee politieagenten die op onderzoek waren uitgegaan na dat de politie een anonieme tip had gekregen over de bom. Een van de agenten raakte een voet kwijt, de ander raakte licht ge wond. De aanslag is opgeëist door de marxistische splinter groepering MLKP-FESK. De angst voor aanslagen in Tur kije is toegenomen sinds no vember, toen bij vier zelf moordaanslagen in Istanbul meer dan zestig mensen om kwamen. De Turkse autoritei ten schrijven de aanslagen toe aan Al-Qaida. De Turkse politie heeft de afgelopen weken tien tallen arrestaties verricht in kringen van islamitische extre misten, radicale Koerden en linkse extremisten. Bush liet via zijn woordvoerder weten dat hij dit weekeinde ge wóón naar Turkije gaat. (advertenties) BIJ UW DAGBLAD! eidsch® Dagblad COMMENTAAR KETCHUP (de moord op Pim Fortuyn ia één ding heeft geleerd, dan et wel dat de samenleving Ier tolerant wordt Een paar geleden was het absoluut nkbaar dat een politicus rille van zijn denkbeelden - het leven zou worden ge fit. Dergelijke 'Amerikaanse iden pasten niet in de ige traditie die ons land eeuwen heeft opgebouwd. :hte veront- ïg over de- afschuwelijke id heeft ook schaduwzijde. :n van pap en nathouden mode geworden om flink in. De raken moeten maar bij hun naam worden ge ld. Het consensusmodel is ld voor het conflictmo- Weg met het gedogen, lang de polarisatie! to kan het gebeuren dat ;se politici, de LPF voorop, en brand schreeuwen als |vrouwen minister Rita Ver- (vreemdelingenzaken en itie) besmeuren met ket- Vóór de dood van Fortuyn het gooien van een taart leen politicus nog gezien als 'udieke' actie, die met een van een paar honderd eu- door Aart van der Kuijl katwijk - Zeker vier Katwijkers hebben gistermorgen vastgeze ten in drijfzand op het strand ten noorden van de Uitwatering. Een fotograaf die stormfoto's maakte, twee wandelende vrou wen en een strandwacht van de Katwijkse Reddingsbrigade (KRB) die de gevaarlijke plekken met lint wilde afzetten, zakten plot seling decimeters in het zand weg. De gemeente heeft inmid dels de plekken met drijfzand af gezet met borden. In Noordwijk is geen drijfzand gemeld. Fotograaf Arie van Dijk (27) was de eerste die in het drijfzand wegzakte. De Katwijker, die be zig was foto's te maken van de storm, kon maar ternauwer nood worden gered door enkele medewerkers van een strand paviljoen. De twee wandelende vrouwen die in het drijfzand wegzakten, konden door hun echtgenoten op het droge worden getrokken. De gemeente heeft enkele uren na het incident met Van Dijk de plekken afgezet met borden. Tot die tijd hielden de strand- wachten uit de KRB-post het strand met verrekijkers in de gaten. Volgens str andkenner L. van Duijn ontstaat het drijfzand doordat strandtenthouders in het voorseizoen grote hoeveel heden zand dat voor hun pavil joens en opritten ligt met sho vels naar voren schuiven. „Dat mulle zand komt dan op hard, reeds ingeklonken zand terecht. Nou, dan hoefje maar te wach ten op de eerste beste bries, zo als nu met deze storm, en dan raken die plekken verzadigd met water, dat door de harde ondergrond niet weg kan. Dus gaat de bovenlaag pappen en ontstaat er welzand, dat alles weg heeft van drijfzand. Er is Een KRB'er die de gevaarlijke plek op het strand met lint wilde afzette, zakte ook zelf tot zijn kruis in het drijfzand weg en moest door een collega worden bevrijd. Foto: Arie van Dijk wel eens een complete shovel' Volgens gemeentewoordvoer ster C. den Ouden gaat Katwijk er vooralsnog van uit dat het drijfzand ontstaat door stuif zand dat verzadigd raakt door water. De verklaring van str andkenner Van Duijn - die er overigens op wijst dat het drijfzand niet al leen aan de noordkant van het strand kan ontstaan - wordt volgens de ambtenaar door de gemeente 'meegenomen'. „Dat gaan we zeker onderzoeken. We zullen het strand ook in specteren." De KRB houdt ondertussen de hele kust voor Katwijk in de ga ten door regelmatig te patrouil leren. Inmiddels zijn ook ande re plekken op het strand afgezet met lint, vertelt KRB'er T. Glas bergen. „Maar als het water op komt, bestaat de kans dat op andere plekken weer drijfzand ontstaat." Mocht iemand in het zand vast komen te zitten, dan raadt Glasbergen aan om niet te gaan 'wrikken'. „Op je buik of rug gaan liggen is het beste, omdat je dan het gewicht ver deelt. Op die manier kun je proberen eruit te komen. Maar eigenlijk is het beter om op hulp te wachten. Maar dan moet er wel iemand in de buurt zijn, na tuurlijk." door Ferdi Schrooten den hjlag - Horeca Nederland heeft al zeker honderd kantines en buurthuizen op de korrel die tijdens wedstrijden van Oranje illegaal opereren als goedkope 'EK-kroeg'. Medewerkers draaien over uren om alle illegale 'EK-kroegen' dwangbevelen te sturen, waarin ze wor den verordonneerd om hun activiteiten te staken op straffe van aangifte en hoge schadeclaims. „We zijn sinds de start van het toernooi overspoeld met meldingen. Het is veel erger dan bij eerdere EK's en WK's", zegt Kees Verhagen, woordvoerder van de stichting Bevordering Eerlijke Mede dinging (BEM), die door Horeca Neder land is opgericht voor bestrijding van valse concurrentie, kondigde de stap pen al voor de start van het EK aan. De horeca bestrijdt de EK- kroegen als 'oneerlijke concurrentie', omdat ge subsidieerde club- en buurthuizen veel goedko per alcohol kunnen verko pen dan gewone kroegen en bars, die zich ook aan veel meer voorschriften moeten houden. „We krijgen legio klachten over korfbal- en hockey- verenigingen waar de hele buurt goedkoop voetbal kan kijken op een groot scherm", zegt Verhagen, die geen namen wil noemen. In de meeste gevallen staken kantines en buurthuizen de EK-avonden na een PORTUGAL brief van de BEM, zeker als die gevolgd wordt door actie van gemeente en politie. Gemeenten hebben in een aantal ge vallen ook advertenties op plaatselijke kabel kranten laten verwijde- Toch vraagt een aantal overtreders om stevige juridische actie, aldus Verhagen. In die gevallen claimen naburige hore- ca-ondernemers tot dui zenden euro's schade. De BEM besluit binnenkort welke overtreders voor de rechter worden gesleept. Opvallend ge noeg houden uitgerekend voetbalclubs zich over het algemeen goed aan de re gels. Volgens Verhagen komt dat onder meer door een brief van voetbalbond KNVB. Die heeft voorafgaand aan het EK alle amateurclubs gewaarschuwd hun kantines vooral niet open te stellen als alternatieve Oranjekroeg voor Jan en al leman. Veel voetbalclubs die wel EK-avonden organiseren, beperken de toegang veelal tot louter leden. „Bij een kantine in Ruc- phen zaten alleen heren die lid waren van de voetbalclub. Hun vrouwen zaten keurig verderop in een kroeg", zegt Ver hagen. Toch zijn er ook meldingen van voetbalclubs die de regels handig probe ren te omzeilen. Die laten tegen geringe betaling van soms maar één euro 'dona teurs' of 'clubsponsors' binnen, die zich vervolgens voor een prikkie te goed kun nen doen aan goedkoop bier. Snel opklaringen Gewonden bij botsing op A4 HAARLEMMERMEER - Twee aUtO- mobilisten zijn vannacht ge wond geraakt bij een aanrijding pal voor de Schipholtunnel. Rond kwart voor twaalf botsten de bestuurders tegen elkaar op de rijbaan richting Den Haag. Een van de automobilisten is direct per ambulance naar een ziekenhuis gebracht. De ander moest uit zijn auto worden be vrijd. Over de aard van hun ver wondingen was vannacht nog niets bekend. De westelijke rij baan van de A4 werd enige tijd afgesloten voor verkeer. Moordonderzoek officieren VS denver - Het Amerikaanse leger gaat twee inlichtingenofficieren vervolgen wegens de moord op een Iraakse generaal die zij ver hoorden. Dat heeft The Denver Post gisteren gemeld. De 57-ja- rige generaal, Abed Hamed Mo- shoush, kwam op 26 november door verstikking om het leven terwijl hij werd verhoord in Qaim. Een van beide inlichtin genofficieren zou op de borst van de man hebben gezeten en diens mond hebben bedekt. De officier zegt dat hij niets ver keerd heeft gedaan. Beide offi cieren hebben een waarschu wing gekregen en mogen geen verhoren meer uitvoeren. Een CIA-agent is mogelijk ook be trokken bij het incident. Dreiger Verdonk zwaar bestraft Amsterdam - De 22-jarige man die minister Verdonk (vreemde lingenzaken en integratie) in een telefoontje aan RTV Noord- Holland zou hebben bedreigd, wordt niet alleen bedreiging van de bewindsvrouw ten laste gelegd, maar ook van de minis terraad. De man is gisteren voorgeleid aan de rechter-com- missaris. Met de tenlastelegging doet het openbaar ministerie beroep op een wetsartikel, waarin staat dat voor dit delict de maximumstraf van levens lang kan worden opgelegd. 'Salarissen zorg veel te hoog' den hjvag - De salarissen van directeuren in de zorg zijn vol gens het CDA in de Tweede Ka mer veel te hoog. Directeuren van gewone ziekenhuizen gaan met tonnen naar huis. Het CDA wil dat minister Hooger- vorst ingrijpt. De bewindsman noemde de situatie 'zorgelijk'. De top tien die tv-rubriek Nova gisteravond liet zien werd aan gevoerd door J. Brinkman die 536.606 euro toucheert als di recteur van de IJsselmeeizie- kenhuizen in Lelystad. ro werd bestraft Nu worden de verdachten - onder politieke druk - tien dagen in voorarrest gehouden, in afwachting van een veroordeling. Het verband dat Matt Herben legt tussen taartgooiers en de moord op Fortuyn slaat nergens op. Natuurlijk kan het gooien van taarten en verfbommetjes naar politici niet worden goed gepraat De vrouwen zijn vast geen lieverdjes. Maar actievoerders die ket chup naar een minis ter spuiten, maken zich nog niet schuldig aan staatsgevaarlijke activiteiten. Hun (mis) daden zijn ook niet te vergelij ken met het versturen van inti miderende kogelbrieven, laat staan met het met een auto in rijden op politiek Het begint een trend fe worden dat politici zich met de rechts gang bemoeien. Gelukkig is er een onafhankelijke rechter. Aan hem de schone taak om het ket- chupincident op zijn merites te beoordelen en zich niet te laten meeslepen in de hysterie van het Binnenhof. Verdraagzaam heid blijft een groot goed. Hu^> Schneider leiden - Wim de Boer (66), de nieuwe wethouder voor Groen Links in Leiden, vindt dat leden zijn partij onnodig hebben be schadigd. In een interview met deze krant zegt De Boer dat ver zet van GroenLinks-leden tegen zijn kandidatuur er de oorzaak van is dat zijn benoeming te lang op zich liet wachten. Dat heeft de partij geschaad, meent de nieuwe wethouder. De verwijten van GroenLinks- leden aan zijn adres noemt De Boer 'onzinnig en onnodig'. „Ik help niet het gedachtengoed om zeep en lig niet op ram koers met de partij." Pagina R2: 'Wethouder mag je blijven tot je honderdste' (advertenties) leiden - De tot de nok toe gevulde Engelse pub Bad Habits in Leiden kijkt in spanning naar de wedstrijd Engeland - Portugal. Niet alleen een klei ne honderd Britten, ook vijftien Portugezen en en kele tientallen Nederlanders kozen gisteravond de pub om het voetbal te volgen. Zoals nog vele an dere horecagelegenheden in de regio profiteren van het Europees kampioenschap voetbal. Dat Ne derland zich heeft geplaatst voor de kwartfinales betekent voor de kroegen, buurt- en clubhuizen nog even genieten van een superomzet op wed strijddagen. Bij Bad Habits, waar afgelopen week bij mooi weer tegen de duizend bezoekers het ter ras bevolkten om op het buitenscherm naar de EK- duels te kijken, blijft het ook de rest van het toer nooi nog wel overvol. Ondanks het feit dat Enge land gisteren na strafschoppen verloor van gast heer Portugal. „Nu zijn al die Britten voor Neder land", zegt bedrijfsleider Harold Fleurke. „Ik moet eerlijk zijn, voor ons was een halve finale Engeland - Nederland hét fantastische moment geweest. Nu Engeland eruit ligt, blijft het toch wel vollopen. Zo lang Nederland maar in het toernooi blijft." Pagina regio 5: 'Dit EK is voor ons 2 én 3 oktober' Foto: Hielco Kuipers r De ongewone opruiming is begonnen! Nu enorme korting op Cappellini, Gelderland, B&B Italia, Leolux. Cassina. Hülsta, Giorgetti, Minotti en vele andere topmerken. Maar ook ongewone korting op bedden, accessoires en verlichting. Zoveel voordeel, dat mag u niet missen! Binderij 2, Amstelveen. 020-6412505 www covanderhorst.nl Maandag vanaf 13.00 uur geopend Donderdag koopavond. I Ja, ontvang graag 4 weken lang Leidsch Dagblad I voor maar 9,75. Dat is nog geen I 0,41 per dag! A MAT I Naam: W J Adres. I Postcode Geboortedatum co van der horst: I tMnaü' Stuur deze bon op In een ongefrankeorde envelop, naar Leidsch Dagblad, Tav Afdeling lezortsscrvice. Antwoord- I nummer 137, 1800 VB Alkmaar. Bellen kan ookO80O-1711 (gratis) of surr naar www leidschdagblad.nl (Deze aan- I bieding is geldig tot 31 december 2004). I Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om mot persoongegevens In het colofon van J de krant treft u nadere Informatie aan. i Mijn wereld, mijn krant. Leidsch élr Dagblad 8 712141 400114

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 19