KUNST CULTUUR Manet en zijn liefde voor de zee rl Kassen vormen het decor voor opera vol emoties Zes ton voor Proiect* Wint u dit iü.ai de Tour? Beeld Ia gaat naa de kust Tientallen topstukken in Van Gogh Museum Permanen expositie architectu Rotterdan vrijdag 25 JUNI 2004 Boudewijn de Groot. Foto: GPD De Groot in Stadsgehoorzaal leiden - Boudewijn de Groot geeft op 11 maart 2005 een con cert in de Stadsgehoorzaal in Leiden. Het optreden is niet op genomen in de seizoensbro chure. Op het moment van drukken was nog niet bekend of de zanger komende seizoen al dan niet een toernee zou ma ken. Kaarten voor het program ma 'Eeuwige Jeugd' zijn vanaf nu verkrijgbaar bij de kassa aan de Breestraat. Ze kosten 29 euro per stuk. David Bowie breekt af praag - De Britse zanger David Bowie heeft zijn concert in de Tsjechische hoofdstad Praag voortijdig moeten afbreken. De 57-jarige Bowie verontschuldig de zich na een uur en nam een korte pauze. Zenuwen in zijn schouder speelden hem parten. Na de onderbreking probeerde Bowie het nog even, maar na twee nummers moest hij defi nitief afhaken. Vorige week stopte hij in Oslo zijn concert toen iemand uit het publiek een lollie naar hem gooide. Het projectiel raakte hem aan het oog. Lou Landré neemt afscheid den haag - Acteur Lou Landré gaat met pensioen. Hij sluit zijn loopbaan dit najaar af bij Het Nationale Toneel in Den Haag, naast onder anderen Carol Linssen in Niemandsland (1975) van Harold Pinter. De première van Niemandsland is op 18 september in de Konink lijke Schouwburg in Den Haag. De regie is in handen van An- toine Uitdehaag. Landré (20 november 1939) debuteerde in 1966. Goed en kwaad in Paradiso Amsterdam Legends of the Un derground, 9 juli te zien in Pa radiso in Amsterdam, is een he dendaags, mythologisch ver haal waarin goed en kwaad de strijd met elkaar aangaan. Mu ziek en dans vormen de inzet. De archetypes worden vertolkt door een internationale cast van vierentwintig dansers uit verschillende disciplines: ballet, moderne dans, popping, loc king, jazz-fusion- dance en breakdance. De achtergrond wordt gevormd door de 3-D animatie die geprojecteerd wordt op een groot video scherm. Het publiek bekijkt de voorstelling door de 3-D bril die het bij aanvang krijgt aange reikt. Tribute bands in Ahoy' Rotterdam - Fans van The Beatles, Abba, U2 en Guns 'n Roses kunnen op 3 juli hun hart ophalen in Ahoy' Rotterdam. One and Only Productions or ganiseert samen met de stich ting Roparun een nieuw evene ment: The Tribute Band Night. De internationale top van zoge heten tribute bands, groepen die bekende artiesten volledig imiteren, verzorgt in een drie uur durende show een feest van herkenning. Namen als Björn Again (Abba), The Bootleg Beatles en Killer Queen staan op het podium. Nederlandse afgevaardigden zijn Gunz 'n Rozes en Stung (Police). Meer informatie: www.tributeband- night.nl. Lucassen in De Hallen haarlem -Ter gelegenheid van de 65ste verjaardag van de Am sterdamse kunstenaar Lucassen (1939) organiseert De Hallen in Haarlem van 3 juli tot en met 5 september een overzichtsten toonstelling. Te zien is een vijf tigtal schilderijen, tekeningen, collages, assemblages en 'mo difications'. Lucassen, die niet alleen vormen en figuren, maar ook woorden en getallen ge bruikt, wordt als een van de be langrijkste vertegenwoordigers van de zogeheten Nieuwe Figu ratie gezien. Edouard Manet (1832-1883) werd ai tij dens zijn leven gezien als 'de vader van de impressionisten', maar schilderde zelf nauwelijks landschappen. Als écht 'stadsmens' had hij zelfs een hekel aan het platteland. Uitzondering zijn de tientallen zeegezichten die het middel punt vormen van de expositie 'Edouard Manet. Impressies van de zee' in het Van Gogh Museum. Thema is zijn ver nieuwende bijdrage aan dit genre. door Franfoise Ledeboer De tentoonstelling kwam tot stand in samenwerking met The Art Institute of Chicago en het Philadelphia Museum of Art. Dat maakte het mogelijk veel topstukken uit internationale collec ties naar Nederland te halen. Van de veertig zeegezichten die Manet maak te, zo'n tien procent van zijn totale oeuvre, zijn dertig werken bijeen ge bracht. Om het belang te tonen verke ren ze in het gezelschap van tientallen werken van voorloper Gustave Cour bet en tijdgenoten als Monet, Whistier, Jongkind en Renoir. Manet geniet nog steeds de grootste bekendheid als de kunstenaar die het Parijse publiek in 1863 shockeerde met 'Le Déjeuner sur 1' herbe' en 'Olym- pia'. Het schandaal werd veroorzaakt door zijn onomwonden presentatie van vrouwelijk naakt op deze werken. Daarmee was Manet een van de eerste kunstenaars die de conventies van de heersende academische schilderstijl met een groots gebaar van zich af schudde. Aanvankelijk wees niets erop dat deze telg uit een Parijse bourgeois-familie als kunstenaar een grote carrière zou gaan maken. Zijn vader, ambtenaar op het ministerie van justitie, hoopte dat zijn oudste zoon ook jurist zou wor den. Vermoedelijk als compromis tus sen vader en zoon koos Manet voor een loopbaan als marineofficier. Ge zakt voor zijn toelatingsexamen kon hij alleen in aanmerking komen voor een herkansing als hij op zee prakti sche vaardigheden opdeed. Van Gogh Museum-directeur John Leighton wijst in de publicatie bij de expositie op het grote belang van de reis die de jonge Manet vanaf decem ber 1848 maakte op een schip dat tus sen Le Havre en Rio de Janeiro voer: „Terug in Parijs zakte Manet opnieuw voor zijn toelatingsexamen van de ma rineacademie, waarmee het idee van een loopbaan bij de marine definitief [lelystad/anp - De ge Lelystad verhuist het beeld van ingenieur I Lely, dat de stad vorig j; van de Zuil van Lely a halen, naar de kust. He werk moest verhuizen beeldend kunstenaar meijn Esser de 32 met zuil te hoog vond en nii dat zijn creatie daaro| staan. Een woordvoerster van meente stelde dat de „niet onwelwillend" tei* de nieuwe plek aan d stadse kust staat. De plek langs het IJssel- Markermeer wordt pas later gekozen. Er is geen tijdstip voor de zing. Lelystad had het beeld e over enkele jaren voor I komstige theater willei zetten. Die plannen zijn derd, omdat er in het 0 dan twee Lel/s vlak bi] zouden staan. In sep krijgt de Zuil van Lely kopie van een beeld Andriessen namelijk al vangend beeld van de drooglegger op de top. 1- Manet - De slag tussen de U.S.S Kearsarge en de C.S.S Alabama (1864). Foto: GPD werd opgegeven. Maar de zes maan den op zee hadden Manet veel geleerd over het functioneren van een schip en hadden hem respect bijgebracht voor het zeemanschap." De ontvankelijke jongeman vatte op Monet - Tuin In St. Andresse (1867), New York Metropolitan Museum of Art. Foto: GPD deze reis een 'romantische' liefde voor de zee op die zijn leven lang niet ver flauwde. In dat verband citeert Leigh ton Manet zelf, die in 1874 aan de schilder Charles Toché vertelde: „Ik heb veel geleerd op mijn reis naar Bra zilië. Talloze nachten heb ik gekeken naar het spel van licht en schaduw in het kielzog van het schip. Overdag stond ik op het bovendek naar de hori zon te turen. Zo heb ik een lucht leren construeren." In 1850 schreef Manet zich in als leer ling van Thomas Couture, van wie hij een gedegen academische scholing kreeg. Naast de lessen in het atelier wierp hij zich vol passie op het maken kopieën van oude meesters in het Lou vre en andere musea en verdiepte zijn kunsthistorische kennis tijdens bui tenlandse reizen, onder meer naar Ita lië. Getuige zijn handtekening in het gastenboek was hij in 1852 ook in het Rijksmuseum, toen nog gevestigd in het Trippenhuis in de Amsterdamse binnenstad. Daar heeft hij ongetwij feld de Hollandse zeegezichten uit de Gouden Eeuw bestudeerd die naast de zeeslagen van Franse en Engelse meesters eeuwenlang het aanzien van het genre bepaalden. In de loop van zijn leven bracht Manet met zijn Nederlandse vrouw Suzanne Leenhoff en kinderen geregeld vakan ties door aan de Franse kust. In Bou logne en Berck in het noorden en Bor deaux en Arcachon in het zuidwesten maakte hij schetsen en studies die hij in zijn Parijse atelier uitwerkte op schilderijen. Zijn favoriete thema's wa ren havengezichten, boten op zee, op het strand en aangemeerd aan pieren, zich verpozende 'anonieme' badgas ten en familieleden. De uitzonderlijke kwaliteit van bij voorbeeld zijn 'Haven van Calais' uit 1868 ligt in de combinatie van tinten groen, zwart en grijs. Manet wekt de indruk dat hij de compositie met verti cale lijnen van de masten en horizon tale van haven en horizon losjes uit zijn mouw schudde. Niets was minder waar: zijn zeegezichten doen in visuele spontaniteit niet onder voor het werk van de impressionisten, maar de kun stenaar realiseerde dat effect pas na langdurig 'schaven' in zijn atelier. Naast de pracht aan sfeervolle zeege zichten van Manet zelf, imponeren op deze expositie vooral de werken van Claude Monet (1840-1926). Monet be wonderde de technische vernieuwin gen en originele benadering van zijn oudere collega. Leighton stelt in de publicatie dat Manet op zijn beurt door de vitaliteit van Monet werd aan gemoedigd te experimenteren met nieuwe technieken en wie weet zelfs schilderen in de open lucht. Dat ver moeden bestaat sinds onderzoek de aanwezigheid van zandkorrels vast stelde op het strandtafereel uit Berck waarop Manet in 1873 zijn vrouw en broer uitbeeldde. Hun relatie wordt op de expositie aan getoond met voorbeelden als Monets 'Groene golf uit 1866-67. Alleen al de hoge horizon en het diepe groen van het water doen vermoeden hij met dit doek heeft willen wedijveren met soortgelijke werken van Manet. Ook zijn 'Tuin in Sainte-Adresse' uit 1867, een familietafereel met op de achter grond de hoge horizon van de zee, is onmiskenbaar verwant. De kunstenaar zou zich in zijn lange leven ontwikke len tot een impressionist pur sang, maar Manet is in die ontwikkeling een essentiële schakel geweest. 'Edouard Manet, Impressies van de zee' - Van Gogh Museum, t/m 26 sep tember. Openingstijden: 10-18 uur. rotterdam/anp - Ro opent op de Dag van dl tectuur (3 juli) de deui een permanente exposi de Rotterdamse archi De tentoonstelling leidl kers aan de hand van 3 tepunten langs een eei derne architectuur in de De expositie is gratis to lijk in het City Inform trum, dat samen met he tectuur Instituut Rottei Rotterdam Marketing ii nemer is. De tentoonstelling be het Witte Huis, de galeri gen in Spangen en de Vi Ontwerpfabriek. Beeldb de gebouwen als het Gr u delsgebouw, de Bijenko Maastorenflat komen als voorbeelden van de logse wederopbouw. De expositie vervolgt vroege stadsvemieir het Oude Westen als 1: um. Onder de noemer ting, hoogbouw, transi zijn uiteenlopende g< uit de jaren '80 en '90 tl van de Kubuswoning! Kunsthal. Sluitstuk voi chitectuur op de Kop waarmee Rotterdam eeuw ingaat. Tot nu toe bestond e< lijk overzicht van de damse architectuur ni, De tentoonstelling woi matig aangevuld met sche exposities. door Winand van de Kamp heemstede - De kassen van de voormalige Intratuin in Heem stede vormen het podium voor het piepjonge operagezelschap Opera-tief. Het beleeft op deze plek zijn debuut, een enscene ring van Glucks opera 'Iphigé- nie en Tauride'. Regisseur Inn a van den Hogen is wel gewend te improviseren met ruimte en middelen. Al ja ren regisseert ze operaprojec ten in Frankrijk. Toen ze enige tijd terug benaderd werd om een nieuw operagezelschap op te richten, was ze meteen en thousiast. In een zoektocht naar sponsors voor het project, kwam ze terecht bij een Heem- steedse projectontwikkelaar. Het leek hem een leuk idee om het te slopen kassencomplex uit te luiden met een operapro ductie. Van den Hogen is blij met de locatie. „Deze plek past heel goed bij het thema van de ope ra. In 'Iphigénie en Tauride' draait het om de vraag hoe een land met vreemdelingen en oorlogsslachtoffers omgaat. En in Nederland is veel te doen ge weest om buitenlanders die il legaal in kassen werken." Gluck baseerde zijn opera in 1779 op een Griekse tragedie. Maar het thema is nog schrij nend actueel. Iphigénie, doch ter van de Griekse oorlogsheld Agamemnon, is als hogepries teres in Tauris beland. Van de plaatselijke tiran Toas moet ze Zangeres Ellen Pieterse vertolkt de rol van Iphigénie. Publiciteitsfoto gevangen genomen asielzoe kers op het altaar offeren. Eén van hen blijkt haar verloren ge waande broer Orestes. Van den Hogen: „Wij snijden vreemdelingen niet de keel af, maar we gaan soms wel wreed om met mensen uit andere lan den." Ze wil met de opera geen politiek statement maken, maar de mensen aan het denken zet ten. „Ik probeer de emoties die in de opera spelen zo neer te zetten dat het publiek zich rea liseert hé, dit gaat ook over mij." Vraag naar opera is er genoeg, constateert de regisseuse. „De Nederlandse Opera is voortdu rend uitverkocht en men im porteert gezelschappen uit Oost-Europa." En toch hoopt ze ook een nieuw publiek voor het genre te winnen. „De mu ziek van Gluck spreekt gemak kelijk aan en doet snel iets met je." Daarnaast wil ze begimien- de solisten een kans bieden. „Door mijn werk weet ik dat op de conservatoria veel mensen rondlopen met goede stemmen die dolgraag opera willen deen. In Nederland krijgen ze nauwe lijks de kans om zich te ontwik kelen." Vanaf een zeecontainer vult de sopraanstem van één van die jonge zangers, Ellen Pieterse, de ruimte. Afwisselend met twee anderen - Opera-tief werkt met een dubbele cast - vertolkt ze de rol van Iphigénie. Vorig jaar deed ze eindexamen op het conservatorium en nu zingt ze haar eerste hoofdrol. „Het is een zware partij", vindt ze. „Je gaat door zoveel emoties: vreugde, diepe wanhoop, woe de." Tijdens de repetities vloog het haar wel eens naar de keel, vertelt ze. „Maar uiteindelijk moet je een professionele af stand bewaren. Niet jij maar het publiek moet huilen." 'Iphigénie en Tauride' van Gluck door Opera-tief - Nog te zien: op 25,26/6,1,2, en 3/7 in de voormalige Intratuin aan de Zandvoortselaan 192 Heemstede. Aanvang: 20.30 uur. den haag/anp - De staatssecre tarissen Van der Laan (Cultuur) en Nicolaï (Buitenlandse Za ken) hebben 626.000 euro toe gekend aan internationale cul tuurprojecten. De Stichting Mobile Arts krijgt 75.000 euro voor het theaterfes tival Boulevard of Broken Dreams in Barcelona. Den Haag Sculptuur krijgt 75.000 euro voor de buitententoon stelling 'Giganten, spraakmakers'. Zuidelijk Toneel Hollan vangt 100.000 euro v( presentatie tijdens het festival in Avignon (Fi En de Stichting Herstel voor bijna 112.000 in di voor de restauratie van cierswoning van het (fa Fort Zeelandia in Parffa Suriname. Kijk in het Leidsch Dagblad van zaterdag 26 juni hoe u zich kunt me met de ploegleiders in de Tour de Fr> 1

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 18