EK 2004 Oranje is op EK weer een team Ibrahimovic en Larsson ideaal spitsenduo Hazenkoning Sportverslaggever onderhoudt hotline met Westerveld Oranje en Zweden aardig in balans lak Michel it Oranje ee Lucic reden isfase untrijk ;atie KNVB iiits' hotel efeest v|er wanklank ed heeft je knie 1 Vietnam chuwen fans Bouma blijft vraagteken Zweden heeft wel succes met twee aanvallers - De Slowaak Lubos aangesteld als jchter bij Nederland - dJHij wordt geassisteerd landgenoten Igor zo^n Martin Balko. Vierde de Duitser Markus an t Nederlands elftal be- mede herinneringen aan D lij was de arbiter bij de 11 tiewedstrijd van het iei ids elftal tegen Schot- Oranje in Amsterdam von. Voetballer Teddy Lucic irgen in de wedstrijd derland zijn rentree in dse elftal. De verdedi- de duels tegen Italië narken door een rib- diddenvelder Tobias keert zaterdag terug :horsing. Linksback n (Heerenveen) is ge ur de wedstrijd tegen d. Hij kreeg tegen De- (2-2) zijn tweede gele De zestien deelne- nden aan de Europese JJvoi I m svi voetbal hebben in de bijna net zoveel ge- vier jaar geleden. In dstrijden vielen tot nu ffers. Bij het EK in in Nederland en Bel- gehouden, stond de 1Sfde groepsfase op 65. was een doelpuntrijk nt. Uiteindelijk vielen erland en België 85 )e kans is aanwezig pscorer in Portugal het eielpunten van de top- an vier jaar geleden ori treffen. Toen deelden Y luivert en de Joego- 8Milosevic de topposi- A jf treffers. Na de ie staan de Engelsman ooney en Ruud van Ni jp vier. De ofticiële afvaardi- de KNVB heeft door de iling van Duitsland op va iees kampioenschap ateen uniek buiten- kregen. Het hotel van - irs, het prachtige Ria den, kwam gisteren vrij naakte de delegatie iruik van. De officials ten van de bond na- een hun intrek in het ïotel. vrijdag 25 JUNI 2004 Westerveld juicht na het berei ken van de kwartfinale. Foto: Reuters/Jerry Lampen door Jaap van Essen albufeira - Johan Cruijff vond het wel een mooi gezicht: Oran je-doelman Sander Westerveld die tijdens Nederland-Letland voortdurend aan het bellen en sms'en was om op de hoogte te blijven van de stand bij Duits- land-Tsjechië. Wie het ook een heel mooi ge zicht vond was Gerard Borg man, sportverslaggever van De Gelderlander. Hij was het na melijk met wie Westerveld voortdurend aan het bellen was. „Ik kreeg 's middags een sms van Sander Westerveld. Hij vroeg me hem te bellen als er iets gebeurde bij Duitsland." Borgman zette zich thuis in Ne derland dus voor de Duitse te levisie en hield Westerveld keu rig op de hoogte. Hij stuurde de eerste sms nadat de Duitsers 1- 0 scoorden. En de 1-1 van Heinz na circa 30 minuten gaf hij ook door. Maar na nog eens vijf minuten voelde Westerveld zichzelf ge roepen om te gaan bellen met streekgenoot Borgman. De doelman: „Hoe het kan weet je niet, maar bij de 1-1 was die he le tribune aan de overkant al aan het juichen voor wij iets wisten. Even later begonnen ze weer, dus wij wisten niet beter dan dat het al weer 2-1 voor de Tsjechen was. Maar ik kreeg geen sms van Gerard, dus heb ik hem zelf gebeld. Toen bleek het loos alarm." Loos alarm was het niet een kwartier voor tijd. Weer ging het Oranjegekleurde stadion in Braga de lucht in. Even later kwam op de spelersbank de be vestiging via de hotline met De Gelderlander: 2-1 voor Tsjechië. In de laatste vijftien minuten stond de telefoon van Wester veld nooit meer stil. „Iedereen in Nederland zag mij steeds zit ten met dat ding. Het gevolg was dat iedereen berichten be gon te sturen. Ik had er geloof ik wel duizend. Wat dat betreft was het niet zo handig om zo open en bloot te gaan bellen." Dat hij met zijn mobieltje doodleuk op de spelersbank zat, was geheel en al eigen initi atiefvan Sander Westerveld. „Ik dacht 's middags de hele tijd; ik wil toch weten hoe het gaat in Lissabon. Daarom heb ik Ge rard Borgman een bericht ge stuurd." „Het leek mij ook niet zo erg als ik een telefoon mee zou nemen. Ik ben tenslotte de derde doel man, de kans dat ik moet inval len is natuurlijk echt te ver waarlozen. Uiteindelijk bleek ik de enige op de hele bank met een telefoon." En dus was het druk rond San- der Westerveld in de slotminu ten van Nederland-Letland. Alle spelers dromden rond de doel man samen toen hij live con tact had met Gerard Borgman. De nuchtere verslaggever: „Dat was mooi, want ik hoorde alle spelers rond Sander Westerveld schreeuwen en vragen wat de stand bij Duitsland was. Dat was wel een unieke ervaring." st )e Nederlandse fans e kwalificatie voor de lie van het Europees ge ischap voetbal zonder uegevierd. Volgens lenevelt van het Cen- rmatiepunt Voetbal- ne (CIV) heeft het jcl [ioen zich na het ge- S duel met Letland op- orbeeldig gedragen, jen tot op heden nog iilijkheden gehad met iaJporters. We krijgen irtugese autoriteiten lof." ie Tsjechische voet- fel Nedved heeft unie- ijven. Volgens Petr Krejci is hij de met knieschijven die 1)1 leien bestaan, een zo- 2-le patella-tri-partitia. ite mensen hebben :hijf uit één geheel", .Bij 1 procent be- it twee delen. Nedved bij wie ze uit drie de- u" Voor Krejci zijn knieschijven de oor- 56^ zijn slepende loop- schuifelt als hij rent." iderheid werd ontdekt 'ed in 1996 van Sparta ndj.pr Lazio Roma verhuis- ise artsen vonden de bij de medische keu- heeft er zelden last ™s.|is Krejci. „Bij extreme nnieid ontstaat er soms ide pijn." :aatsmedia in Vietnam ren voetbalfans in ,^.iet de hele nacht op ^om de wedstrijden opees kampioen- Rijde televisie te volgen, jij de fans psychische 'eroorzaken en de cesjdng ontregelen, ,,'s fabPblijven en daarna een kan tot uitputting |de eetlust verpesten", as et Vietnamese persbu- hfle bevolking. „Juichen coijiwen kan keelproble- llfs een bronchitis ver door Jaap van Essen en Marcel van der Kraan albufeira - De aanloop naar het EK was flut, de start ook nog niet al te best. Maar inmiddels staat Oranje in de kwartfinales en op de rails. Tegen Zwe den achten de spelers zich verre van kansloos. Want Nederland speelt weer op zijn Nederlands. Oranje straalt ook weer eenheid uit, misschien wel juist dankzij de lading bagger die bondscoach Dick Advocaat over zich heen heeft gekregen. Ook de woede-uitbarsting van Edgar Davids in de kleedkamer na Nederland-Tsje- chië heeft iets teweeg gebracht. De spelers scharen zich nu unaniem ach ter hun trainer. Spreken inmiddels schande over de manier waarop Ad vocaat door sommige media is aange pakt. Maar het positieve gevoel overheerst nu, dat is zeker. Clarence Seedorf was ruim vier weken geleden, bij de start van de EK-campagne heel duidelijk: „Oranje moet er als team staan, iedereen moet denken aan het belang van het elftal. Als elke speler dan echt alles geeft, kun nen we ver ko men." Gisteren wist Clarence Seedorf precies wanneer Oranje inderdaad een team werd. „In de tweede helft tegen Duitsland. We begonnen slecht, maar na de rust werd alles anders. Toen zag je ineens het bewustzijn komen dat je strijd moet leveren en de absolute wil moet hebben om tot resultaten te komen op een sterk toernooi als dit. Na Duitsland zag je dat besef telkens van af de allereerste minuut. Daarom kon den wij elkaar na afloop van de wed strijd tegen Tsjechië ook allemaal recht in de ogen kijken. We hadden er alles aan gedaan. Letland heeft van ons zelfs helemaal geen kans gehad om ooit in de wedstrijd te komen." De vraag is natuurlijk wat Oranje nu nog kan laten zien. Seedorf: „In ieder geval zijn er met Duitsland, Spanje en Italië een paar grote landen weg. Dat is om te beginnen wel lekker. Maar verder moeten we het zelf doen, op de ingeslagen weg verder gaan. Dan kan er echt nog van alles gebeuren." Ook Jaap Stam denkt dat Oranje ie dereen nog wel eens zou kunnen ver rassen. „Ik denk dat iedereen gezien dat we toch goed kunnen voetballen. Als we het koppie er allemaal bijhou den, dan kunnen we van iedereen winnen. Dat geloof is ook na die min dere wedstrijden van de laatste tijd nooit weggeweest. Ook niet na Duits land en Tsjechië, nee. Zweden is na tuurlijk een heel sterke ploeg. Ze heb ben niet alleen maar goede aanvallers, zoals iedereen denkt. Maar ik weet ze ker, wij kunnen de finale halen. Dat kan volgens mij trouwens iedere ploeg die nu in de kwartfinales staat. Het gaat er maar om dat op de dag dat je speelt alles moet kloppen en lukken." Veel spelers van Oranje tonen zich vooral heel erg tevreden over de ma nier waarop nu gespeeld wordt: aan vallend, dwingend, swingend. Phillip Cocu bijvoorbeeld zegt: „Ik zou niet weten wat we nog anders moeten doen dan wat we de laatste wedstrijden heb ben gedaan. Ja, geen fouten maken, maar dat is een utopie in het voetballen. Of je nu wint of niet, dit is het typi sche Nederlandse voet bal, dit vinden de fans mooi en het is ook wat we het beste kunnen." Ook Clarence Seedorf vindt Oranje op z'n best wanneer er aangevallen wordt. „Tegen Tsjechië hebben we al iets gecreëerd. Dat heeft ook wel iets heel positiefs teweegge bracht in Nederland. Want ondanks alle andere zaken na Tsjechië, was ie dereen wel heel tevreden over de ma nier waarop we gespeeld hebben. Daardoor geloofde het publiek er woensdag op de een of andere manier ook nog in. Als je hier in Portugal een stadion binnenkomt en je hoort dat lied van 'Alles of niets', dan is dat wat er leeft. Dat is de manier waarop wij het ook hebben opgepakt. Gewoon er voor gaan. Typisch Nederlands." Ruud van Nistelrooij had nog wel een klein kritisch nootje te kraken. „Het is nog niet helemaal perfect. Zo missen we gewoon nog te veel kansen. Maar verder verdienen we het natuurlijk wel dat we een beetje geluk hebben gehad om de kwartfinales te halen. We hebben het voetbal laten zien waarmee je geluk afdwingt. Aanval lend spelen loont dus toch." den haag/gpd/anp - Zweden, morgen tegenstander in de kwarfinale van het EK, doet niet onder voor Oranje. Van de achttien interlands tussen bei de landen won het Nederlands elftal er acht en Zweden zeven. Drie wedstrijden eindigden in een gelijkspel. Nederland scoorde in totaal 33 keer, Zwe den maakte 40 doelpunten. De eerste officiële ontmoeting tussen Nederland en Zweden was op 23 oktober 1908 tijdens de Olympische Spelen in Lon den. Het Nederlands elftal won met 2-0. De bekendste Nederland-Zwe den is die van het wereldkam pioenschap 1974 in Duitsland. Oranje speelde op 19 juni zijn tweede groepswedstrijd tegen de Zweden. Het bleef 0-0, de enige keer dat Nederland niet tot scoren kwam tijdens dat toernooi. De laatste keer dat Nederland en Zweden tegenover elkaar stonden, was op 27 april 1983 in een vriendschappelijke wed strijd in Utrecht. De Nederland se aanval bestond uit René van der Gijp, Kees van Kooten en Pierre Vermeulen. Ronald en Erwin Koeman, toen nog van FC Groningen, maakten in dat duel hun debuut voor het Ne derlands elftal. Op het Europees kampioen schap van 1992, dat in Zweden werd gehouden, kwamen beide landen niet tegen elkaar uit. Waar velen rekenden op een fi nale tussen het gastland en ti telverdediger Oranje, ging het in de halve finale mis. Neder land sneuvelde na strafschop pen tegen Denemarken en de Zweden redden het niet tegen de Duitsers. Voor de kwartfinale tegen Zwe den zijn nog 3400 kaarten be schikbaar. Iets meer dan de helft (2000) gaat vanmorgen in de losse verkoop bij Estadio Al- garve in Faro, waar morgen avond het duel wordt gespeeld. De kaarten zijn beschikbaar door toedoen van de Zweedse bond die slechts 3000 van de toegewezen 6000 kaarten heeft afgenomen. De bond zegt dat alle vluchten naar Portugal zijn volgeboekt en dat er geen vluchten meer beschikbaar zijn in verband met het begin van de schoolvakanties in Zweden. De KNVB heeft en krijgt geen kaarten meer voor de wedstrijd. De bond had 5400 kaarten voor de wedstrijd in Faro. Die zijn in de aanloop naar het EK onder de leden van de supportersclub Oranje verloot. Een grote trektocht van Neder landse supporters naar het zui den van Portugal blijft waar schijnlijk uit. „We zien wel een supportersstroom op gang ko men, maar we denken dat er geen ware volksverhuizing zal volgen", aldus Henk Groenevelt van het Centraal Informatie punt Voetbalvandalisme, in Portugal belast met de veilig heid van de fans. Groenevelt verwacht geen pro blemen met de vele Engelse fans in de Algarve. „Ik heb niet gehoord dat de Engelsen pro blemen maken met andere supportersgroepen, ze provoce ren vooral de politie. Ik heb dan ook de indruk dat we niet bang hoeven zijn. Al blijven we na tuurlijk wel alert. De spelers van Oranje hebben na de winst op Letland tijd voor een charme-offensief. Ed win van der Sar, Pierre van Hooijdonk en Paul Bosveit gaan op de foto met kinderen van supporters. Foto: ANP/Marcel Antonisse albufeira - Wilfred Bouma blijft het zorgenkindje van Oranje. De verdediger trainde gisteren weer niet mee. In plaats daar van werd er in een ziekenhuis een mri-scan gemaakt van de enkel waar hij al enkele weken last van heeft. Uit de foto bleek dat Bouma een 'lichte irritatie in een pees in de rechterenkel' heeft. Gisteravond liet de medi sche staf van Oranje doorklin ken dat 'hij nog niet voor hon derd procent afgevallen is voor de wedstrijd tegen Zweden'. Eerder op de dag verklaarde KNVB-arts Goudswaard dat Bouma afgelopen woensdag eventueel wel had kunnen spe len. „Hij wilde zelf per se op de bank zitten voor het geval de nood aan de man zou komen." Andere Oranjespelers die niet of slechts gedeeltelijk mee trainden waren Ruud van Ni stelrooij, Clarence Seedorf en Wesley Sneijder. In alle drie ge vallen handelde het volgens Goudswaard om 'normale wed strijdblessures'. Het trio kan te gen Zweden in principe ge woon meespelen. DE STAAT VAN ORANJE door Peter van Duyl cascais - De een is ervaren, sta biel en heeft zijn sporen in het internationale voetbal ver diend. De ander is jong, flam boyant en heeft alles nog te winnen. Samen vormen ze het spitsenkoppel van Zweden, dat de defensie van Oranje morgen voor onoverkomelijke proble men wil stellen: Henrik Larsson en Zlatan Ibrahimovic. Het is altijd moeilijk om spelers of koppels met elkaar te verge lijken, maar het is moeilijk voor te stellen dat twee spitsen el kaar beter aanvullen dan Lars son (32) en Ibrahimovic (22). De routinier is doelgericht en beweeglijk, het aanstormend talent balvast en onvoorspel baar. Samen zijn ze goed voor vijf doelpunten op Euro 2004. Larsson maakte er drie, Ibra himovic twee. „Het gaat steeds beter", zegt Tommy Söderberg, één van de Zweedse coaches, dan ook over het ideale spitsenduo. „Ze had den nog niet veel samen ge speeld, dus hebben we ze veel laten trainen. En dat sorteert ef fect, want steeds vaker vinden ze de juiste positie." Ook buiten het veld kunnen de twee het goed vinden, Larsson is de speler die Ibrahimovic bij Ajax zo node mist. Iemand te gen wie hij opkijkt, die hem af en toe bij de hand neemt en de Henrik Larsson en Zlatan Ibrahimovic tijdens de persconferentie van het Zweedse team. Foto: GPD/Hans van Weel juiste richting wijst. „Henrik is Het is ontzettend goed dat zo'n heel belangrijk voor me", zegt speler erbij is." hij oprecht. „Hij heeft ervaring, Larsson op zijn beurt is vol lof heeft al EK's en WK's gespeeld, over zijn jonge ploeggenoot. „Hij kan alles met een bal, din gen die je niet voor mogelijk houdt", zegt de aanvaller die op het punt staat een contract voor Barcelona te tekenen. „Hij doet dingen die niemand verwacht, maar toch begrijpen we elkaar goed." Voor Ibrahimovic is het een voordeel dat de Zweedse ploeg met twee aanvallers speelt. Bij Ajax voelt hij zich nog wel eens een gevangene van de spitspo- sitie, spelend voor zijn land heeft hij meer vrijheid. „Ik denk dat ik hier laat zien dat het voor mij makkelijker is met twee spitsen, vooral met iemand als Larsson naast me. Maar verder is het ook geen probleem. Ik speel zoals de trainer het wil." Voor ex-Feyenoorder Larsson en Ajacied Ibrahimovic is het duel met Oranje een speciale ontmoeting. „Ik houd van Ne derland", doet Larsson vriende lijk. „Ik heb er drieënhalf jaar gespeeld en heb er een leuke tijd gehad, hoewel de laatste anderhalf jaar in sportief op zicht niet zo best waren." Zlatan Ibrahimovic had meteen nadat Nederland zich voor de kwartfinale had geplaatst al contact met Rafael van der Vaart, John Heitinga en ook An dy van der Meyde. „We hebben een beetje zitten dollen, zo gaat dat. Het maakte me overigens niet zoveel uit tegen wie we zouden spelen. Nu is het Ne derland, ik denk dat zij voor de meesten favoriet zijn. Ik kan al leen maar zeggen dat niemand Zweden moet onderschatten." De terugkeer aan de Algarve was glorieus, 's Nachts in het spelershotel was het al onge kend gezellig. Niemand ging naar bed. Spelers, technische staf en overige begeleiders wil den allemaal de wedstrijd tegen Letland nog een keer terugzien. En daarna de wedstrijd tussen Duitsland en Tsjechië. Spelers nestor Pierre van Hooijdonk raakte onderwijl in een diepzin nig voetbalgesprek met de Por tugese obers van het Pine Clijfs Resort, die uiteindelijk maar ge woon aanschoven bij Oranje. Na een hazenslaapje wachtte de training in Albufeira. Het stadje werd tot dusverre gedomineerd door Engelse fans, maar die wa ren gisteren grotendeels onder weg naar Lissabon voor het duel tegen Portugal Dus voor het eerst was Albufeira vooral Oran je gekleurd. Enkele honderden supporters waren in de nacht maar meteen door gereden naar het zuiden. Sommigen hadden de schmink van een avond daarvoor nog op het gezicht, anderen droegen shirts van Letland, die ze in Braga hadden geruild. In totaal verzamelden zich zeker 1500 Oranjefans in het Estadio Municipal om de training te be kijken. Ze zorgden voor een kos telijke sfeer bij aanvang van de training. 'Schade Deutschland alles ist vorbei' klonk erg goed, zeker omdat Bundes Rudi op hooguit tien kilometer afstand net zijn ontslag had bekendgemaakt. En toen de spelers het veld op drup pelden was het publiek niet meer te houden. Vooral Ruud van Nistelrooij, Edgar Davids en, verdomd als het niet waar is, Clarence Seedorf kregen de meeste toejuichingen. En toen was het wachten op de entree van Dick Advocaat. De man die door dezelfde fans lut tele uren eerder nog vervloekt werd, de nationale zondebok, de favoriete pispaal van alle Ne derlanders, mannen zowel als vrouwen. De Kleine Generaal lijkt de helft van het volk alweer tejfebben teruggewonnen. Hij werd bij het betreden van het stadion zowel toegejuicht als uitgejoeld. Een man op de tribune maakte zich heel erg druk. Hij schreeuwde steeds hetzelfde woord naar de bondscoach. 'Hazenkoning', dachten we uit eindelijk te verstaan. Wat een prachtig woord voor ie mand die als grootste angsthaas aller tijden werd afgeschilderd. Lullig voor Dick, maar wel een vondst eerste klas. Luttele minuten later stond de schreeuwer nog iets dichterbij. En weer brulde hij naar Dick Advocaat. Ditmaal konden we hem echt horen: 'DickieJ Haagse Koning!' Van hazenkoning tot Haagse Koning, in het voetbal gaat alles wel heel erg snel Jaap van Essen

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17