EK 2004 Ricardo de held van Portugal Duitse media vernietigend: 'Dit team kan helemaal niets' Hitzfeld wil Voller best opvolgen Grieken aan begi van nieuw tijdpei EK-bal een su< EK vandaag VRIJDAG 25 JUNI 2004 20.45 uuri'i, Frankrijk-Griekenland Sand twijfelgeval tegen Tsjechië portimao - Het meespelen van Ebbe Sand in de wedstrijd van het Deense elftal zondag tegen Tsjechië is dubieus. De aanval ler liep tegen Zweden (2-2) een blessure aan een hamstring op. De Deense spits van Schalke 04 heeft er al sinds het begin van het Europees kampioenschap voetbal last van. „Hij kreeg er tegen Zweden een tik tegen waardoor de blessure verergerd is", aldus bondscoach Morten Olsen. Bij absentie van Sand zal Tomasson vermoedelijk in de spits gaan spelen. Kenneth Perez van AZ is een van de op ties van Olsen om de plaats van Tomasson in te nemen. Kaartjes in beslag genomen lissabon - De Portugese politie heeft in Lissabon een zwart handelaar 74 kaarten voor het kwartfinaleduel Portugal-Enge- land afgenomen. Rond de wed strijd die gisteravond in Lissa bon werd gespeeld, heerste een levendige zwarte handel. De politie arresteerde de zwarthan delaar voor het gebouw van de Portugese voetbalbond, waar hij bezig was Engelse fans vier tickets te verkopen. De man bleek nog eens zeventig kaarten op zak te hebben. Ze werden in beslag genomen als bewijsma teriaal en kunnen niet meer worden gebruikt. Tsjechen beste penaltynemers rijswuk - Nu het Europees kampioenschap voetbal in de knock-outfase is aanbeland, kan het weer aankomen op pe nalty's. De Tsjechen zullen met het meeste vertrouwen uitkij ken naar een serie strafschop pen. Vanaf de stip zijn zij - in eerste instantie nog als Tsje- choslowaken - in de EK-historie het koelbloedigst gebleken. Drie keer eindigde een EK-duel van de Tsjechen na 120 minu ten in een gelijkspel, steeds werd daarna met strafschoppen alsnog gewonnen. Oranje scoort het slechtst vanaf de stip. Drie keer eindigde een EK-duel van het Nederlands team onbe slist. Evenzovele keren ging het mis vanaf de stip; in 1992 tegen Denemarken (halve finale), in 1996 tegen Frankrijk (kwartfina le) en vier jaar geleden tegen Italië (halve finale). UEFA bestraft racistische fans lissabon - De UEFA zal het ra cistisch gedrag van de Kroati sche supporters tijdens het EK bestraffen. Dat heeft een woordvoerder van de Europese Voetbal Unie in Lissabon toege zegd. De supporters van Kroatië hebben bij de drie groepswed strijden racistische symbolen op de tribunes getoond. Ook waren er racistische spreekko ren te horen. De UEFA zal over de strafmaatregel pas na het EK en na bestudering van de vi deobeelden een beslissing ne men. „We hebben geen haast", aldus woordvoerder Gaillard. „Kroatië is uitgeschakeld." door Wierd Duk Berlijn - Rudi Voller, de bondscoach van het machteloze Duitse nationale voetbalelftal, neemt ontslag. Na de nederlaag tegen de re serves van Tsjechië op het EK in Portugal zag Voller (44) de bui al hangen. 'Rudi, we zijn de sukkels van Europalen 'Holland lacht ons uit!', blokletterde massablad Bild. De messen waren al geslepen en vandaag worden ze ook gebruikt. 'Raus, raus! Wïr sind raus!' Zoals elke dag vertolkt Bild het onder- buikgevoel van de natie: 'Stelletje nietsnutten, jullie moeten je schamen!' Ook Voller krijgt de volle laag. Hij zette te laat jonge talenten in, hij stelde in de alles-of- niets-wedstrijd tegen de reserves van Tsjechië slechts één spits op. In de serieuzere media komt een andere dis cussie op gang. Is de toestand van het Duitse voetbal - deplorabel - een weerspiegeling van de algehele toestand in Duitsland, dat im mers al jaren in een economische crisis ver keert? 'We kunnen niet van Letten winnen, we gaan ten onder tegen Tsjechen en hebben ruzie met de EU', schrijft Der Tagesspiegel ironisch. 'Ons enige houvast is, dat we niet van de Nederlanders verliezen.' Ook vier jaar geleden, bij het EK in Nederland en België, ging Duitsland roemloos in de voorronde ten onder. Maar kwaliteit en team geest waren ditmaal beter, beweerden de spe lers. Daar was in Portugal op het veld niets van te zien. Zelfs Oliver Kalm, de doelman die zelfbewustzijn als handelsmerk heeft, moest toegeven dat het moeilijk wordt om uit de weinige Duitse talenten een elftal te smeden dat op het WK in 2006 in eigen land een kans maakt. De Mannschaft, zo wil het volk, moet daar wereldkampioen worden of op zijn minst de finale halen. „Maar waar zijn di ge spelers dan?", vroeg Kahn, ook alweei zich af. „Groeien die aan de bomen of zo Het optreden van de Duitsers in 2002 op WK in Azië, waar Vollers 'nietsnutten' or wacht de finale haalden, heeft velen zani de ogen gestrooid. Nu is het duidelijk. 'D ontdekking van de middelmaat', schijft I Spiegel over het optreden van de Duitsei Portugal. Helder Postiga maakt de 1-1 voor Portugal. Uiteindelijk wint Portugal het duel via penalty's. De ploeg is in de halve finale mogelijk de tegenstander van Oranje. Foto: Reuters/Kai Pfaffenbach door Henri van der Steen lissabon - Engeland kan bij het nemen van strafschoppen wedijveren met Neder land. Het gaat vaak fout. Na gisteravond is dat imago iets opgekrikt, maar alleen iets. De zevende strafschop (van Vassell) werd Engeland fataal. Keeper Ricardo schoot Portugal de halve finales in. Het was prachtig dat een strafschoppen- serie de voetbalthriller tussen Portugal en Engeland moest beslissen: met pe nalty's verliezen is altijd mooier, want dramatischer dan via een goal in regu liere of zelfs extra tijd. De spanning was evengoed om te snijden. Jonge jongens (Ronaldo, Rooney, Rob ben) komen, oudere mannen nemen af scheid. Sommige oudere mannen laten zich nog even niet bedanken. Rui Costa, de bijna afgeserveerde nummer 10 van Portugal leek zijn land gisteravond tegen Engeland met een sublieme uithaal naar de halve finales van het EK te knallen. Vijf minuten later, nog in de tweede helft van de verlenging, maakte Lampard weer gelijk. Gevolg: straf schoppen. Waarin Rui Costa miste en Beckham. En Vassell. En Ricardo niet. De goal van Rui Costa bleef toch het hoogtepunt van de avond en viel na 110 minuten voetbal vol passie in een sfeer van elektriciteit en hartstocht, zo typisch voor dit toernooi. Het EK van 2004 'dreigt' op deze manier een geweldige happening te worden. Gisteravond had den Portugal en Engeland twee uur no dig om tot een besluit te komen in de eerste van vier kwartfinales. Figo kwam eerder aan zijn einde. Dat einde kwam niet abrupt, maar was wel pijnlijk. Op het EK in zijn eigen land be leefde de grote aanvoerder Figo de af gang gewisseld te worden. Nog pijnlij ker: Portugal won vervolgens alsnog van Engeland. In een sfeer, die het publiek bij vlagen de adem nog meer benam dan de spe lers, ging de eerste van vier kwartfinales al meteen in extra tijd. Het was een ont knoping die niemand nog voor mogelijk had gehouden, maar die wel past bij een toernooi vol onverwachte wendingen en surprises. Portugal leek er simpel uit te vliegen, Engeland verdedigde immers zonder de geringste moeite de vanuit minuut drie afgedwongen voorsprong. Niemand kreeg de Portugezen aan de gang, Deco niet, ook slalomkoning Ronaldo niet, Luis Figo zeker niet. Gisteravond kwam zijn einde in de 73ste minuut, toen Portugal eindelijk vanuit de counter een kansrijke 5 tegen 5 situa tie had bewerkstelligd. Figo draaide en draaide en schudde nog eens met de heupen en schoof de bal vervolgens bij een tegenstander in de schoen. Een mi nuut later werd hij gewisseld; de aan voerder liep regelrecht de kleedkamer in. Wat daarna gebeurde moet Figo nog meer pijn hebben gedaan: Portugal scoorde ineens. Acht minuten na Figo's vertrek kopte zijn vervanger Postiga een heerlijke voorzet van een andere inval ler, Simao, tegen het Engelse net. Een wondertje was gebeurd, want Engeland was na rust dan wel nauwelijks aan de bal geweest; ongerust hoefden de Brit ten zich geen seconde te maken. Dat werd ineens anders toen, acht mi nuten voor tijd, de 1-1 viel. En in de ver lenging dus die fameuze 2-1 van Rui Costa. Dat had het mogen zijn, maar Lampard wist uit een corner van Beek- ham dus ook nog eens te scoren. Zo werd Portugal-Engeland een wedstrijd vol drama, met een bijkans ondraaglijke spanning en met andere hoofdrolspelers dan gedacht. De eerste kwartfinale zou het duel Rooney-Ronaldo worden, twee van de jongste, meest frisse aanvallers van het EK, maar die oneindig anders zijn in spel en aard. Het werd lange tijd niks; in de 26ste minuut kwam het zelfs tot een dieptepuntje: Ronaldo kreeg een vrije trap tegen omdat hij zich liet vallen - volgens scheidsrechter Meier - terwijl Rooney geblesseerd van het veld moest. Meier wekte overigens bepaald niet de indruk tegen Portugal te zijn, integen deel. Er hing een zweem van partijdig heid om zijn optreden. Niets was con creet vast te stellen, maar het was de manier waarop hij een Portugese muur niet en een Engelse wel op negen meter durfde te zetten. Engeland zal in elk geval in de gaten hebben gehad dat ze het op eigen kracht moesten doen en dat er geen risico's ge nomen mochten worden, met het oog op Meiers potentiële thuisfluiterij, waar overigens verderop in de wedstrijd niks meer op wees. Elke verdenking ver dween toen Meier in de verlenging te recht weigerde Portugal een strafschop te geven na een val van Simao, tot thea trale ergernis overigens van Scolari langs de zijlijn. Hoe dan ook was het voor de Engelsen wel handig om een 1-0 voorsprong te hebben, eentje die al na drie minuten voetbal een feit was en die dus bijna an derhalf uur overeind bleef. Het was niet genoeg, lang niet. Franse hoop gevestigd op Henry door Peter van Duyl lissabon - Succes verveelt nooit en dus droomt Griekenland heel stiekem van nog meer grootse daden. Na de zege op Portugal en de uitschakeling van Spanje, hebben de Grieken een nieuw slachtoffer op het oog: Frankrijk moet vanavond als springkussen naar de halve finale van het EK dienen. De Griekse pers kwam de laat ste dagen woorden te kort om de prestaties van de nationale ploeg op het EK te beschrijven. De passie van de voetballief hebber brandt normaal gespro ken alleen in clubverband, het bondselftal hing er in Grieken land altijd maar een beetje bij. Niet voor niets repte doelman Nikopolidis deze week van een nieuw tijdperk. „Een tijd waarin de Grieken van hun voetbalelf tal houden", zei de keeper met gevoel voor dramatiek. Een nieuwe stunt, vanavond in Lissabon tegen Frankrijk, zou de Grieken zeker helpen in hun hang naar de onvoorwaardelij ke liefde van de fans. Maar hoe wel Griekenland bewees dat het een moeilijk te kloppen elftal heeft, verwacht niemand dat de ploeg kans heeft tegen de rege rend Europees kampioen. Het grootste gevaar dat de Griekse ploeg bedreigt, meent bondscoach Otto Rehhagel, is nog wel dat zijn spelers te veel in beslag zijn genomen door de gedachte dat het toernooi al ge slaagd is. Griekenland arriveer de in Portugal als het land dat nog nooit een wedstrijd op een groot toernooi had gewonnen. Via onder meer een sensatione le zege op Portugal glipten de Grieken de kwartfinales binnen. De sluwe Rehhagel probeert de laatste dagen uit alle macht dit nadeel om te buigen in een voordeel. Griekenland kan van avond tegen Frankrijk, net als in het openingsduel met Portu gal, frank en vrij voetballen. Dat biedt volgens de Duitse coach perspectief. „We weten dat Frankrijk de beste spelers van Europa heeft", zei Rehhagel gisteren. „Maar wij hebben al les al bereikt waar we ooit van hebben kunnen dromen. Tegen Frankrijk hebben we een won der nodig, aan de andere kant hebben we helemaal niets te verliezen." Rehhagel kan geen beroep doen op verdediger Zisis Vry- zas, die in de laatste groeps wedstrijd tegen Rusland zijn tweede gele kaart kreeg. Stelios Giannakopoulos kampt met een kuitblessure, maar Giorgos Karagounis is weer beschik baar. Hij was tegen de Russen Scheidende teamchef heeft onvoldoende krediet om door te gaan door Harry Arts almancil - Ottmar Hitzfeld is de voornaamste gegadigde om Ru di Voller op te volgen als bondscoach van het Duitse elf tal. Voller maakte gisteroch tend, exact twaalf uur na de vroegtijdige uitschakeling op het EK in Portugal, bekend dat hij zijn functie met onmiddellij ke ingang neerlegt. Ottmar Hitzfeld liet gisteren meteen al weten dat hij 'onder voorwaarden' bereid is de be langrijkste job in het Duitse voetbal op zich te nemen. „Ik ben trainer geweest bij Borussia Dortmund en Bayem Mün- chen. Na het opstappen van Rudi Voller zou het voor mij een logische stap zijn om bondscoach te worden." De 55-jarige Hitzfeld werd vori ge maand na een uiterst suc cesvolle periode ontslagen bij Bayem München. Met de Bei erse club werd hij viermaal landskampioen en veroverde hij in '99 de Champions Lea gue. Ook met Borussia Dort mund haalde hij een keer de belangrijkste Europese clubtro fee binnen. Hitzfeld kondigde aan dat hij op korte termijn met voorzitter Gerhard Mayer-Vorfelder van de Duitse voetbalbond DFB gaat overleggen. De DFB-preses erkende dat Hitzfeld hoog op zijn kandidatenlijstje staat, Te gelijkertijd benadrukte hij dat hij de tijd wil nemen om een opvolger voor Voller te zoeken. „Ik ben niet van plan me daar bij door de media onder druk te laten zetten." Rudi Voller maakte zijn besluit om op te stappen enkele uren na de teleurstellende nederlaag tegen het B-team van Tjechië bekend. Meteen na de wed strijd verklaarde hij nog wel dat hij er vanuit ging dat hij zijn tot 2006 doorlopende contract zou uitdienen. Maar na aankomst in het spelershotel in Almancil liet hij Mayer-Vorfelder en en kele oudere spelers weten dat hij het voor gezien hield. Een beslissing die hij gisterochtend op een persconferentie toe lichtte: „Het Duitse elftal heeft in de aanloop naar het WK 2006 in eigen land een bondscoach nodig die niet belast is, iemand die het krediet heeft om te ex perimenteren, ook als dat af en toe tot een nederlaag leidt. Ik heb niet het gevoel dat ik na de ze mislukte EK-campagne nog kan rekenen op dat krediet", verklaarde Voller. Hoewel het niet ongebruikelijk is dat een coach vanwege te genvallende resultaten opstapt, kwam Vollers vertrek enigszins onverwacht. De 44-jarige team chef was in Duitsland vrijwel onomstreden. Bij het grote pu bliek is de 'Weltmeister von 1990' ongemeen populair, de spelers droegen hem op han den en het machtige gilde der analisten (Beckenbauer, Net- zer) zag hem als de ideale man om de Mannschaft bij het ko mende WK in eigen land naar een fatsoenlijke klassering te leiden. Ook voorzitter Gerhard Mayer- Vorfelder van de Duitse voet balbond (DFB) sprak direct na de bittere nederlaag tegen Tsje chië nog zijn steun uit voor de Teamchef. Enkele uren later stemde hij toch in met het ver trek van zijn boegbeeld. Met pijn in het hart, verklaarde hij. „Wij betreuren het vertrek van Rudi Voller in hoge mate. Ik heb hem tijdens het gesprek dat wij afgelopen nacht hebben ge voerd, gevraagd zijn besluit nog een te overwegen. Nadat hij me duidelijk had gemaakt dat het geen impulsieve reactie was, resteerde mij niets anders dan het te accepteren." Rudi Voller trad vier jaar gele den als bondscoach aan. Ook toen had Duitsland juist een mislukt EK achter de rug. In eerste instantie probeerde de DFB Christoph Daum als op volger van Erich Ribbeek te strikken, maar hij kreeg van zijn toenmalige werkgever Bayer Leverkusen geen toestemming. Daarop klopte de Duitse bond aan bij Voller, 'op dat moment technisch directeur bij Leverku sen. In eerste instantie zou hij de functie voor een jaar bekle den. Nadat de beoogde kandi daat Daum in een cocaïne- schandaal verwikkeld raakte, kwam Voller in vaste dienst bij de DFB. Voller kende een vliegende start als bondscoach. In zijn eerste interland versloegen de Duit sers Spanje met 4-1, twee maanden later werd Engeland in een WK-kwalificatieduel op Wembley met 0-1 geklopt. An derhalf jaar later beleefde de teamchef zijn mooiste moment toen hij bij het WK in Japan en Zuid-Korea de Duitse ploeg naar de finale leidde, waarin verloren werd van Brazilië. Hoewel Ottmar Hitzfeld alom beschouwd wordt als de be langrijkste kandidaat doen in de Duitse media nog een paar namen de ronde. Belangrijkste outsider is toch weer Chnstoph Daum. De huidige trainer van Pierre van Hooijdonks Fener- bahe heeft door zijn coke-avon turen een besmet verleden. Te gelijkertijd wordt hij algemeen erkend als 'motivatiekunste naar', iemand die het beste kan halen uit een matig getalenteer de spelersgroep. En zo iemand kan de Mannschaft in de aan loop naar het komende WK best gebruiken. Met een gevoel van machteloosheid verlaat Rudi Voller het veld na de verloren wedstrijd tegen Tsjechië. Foto: AP/Michael Sohn geschorst. Waar de Grieken gevoels aan de wedstrijd van de beginnen, speelt de Fransi renploeg vanavond in Lis 'gewoon' weer een belan wedstrijd. Het vertrouw een goede afloop is groot Franse kamp, waar men dat het toernooi nu pas e begonnen. Frankrijk warmt zich vooi de gedachte dat Thierry eindelijk zijn draai heeft g den. De superspits van A strompelde door het EK, in het laatste halfuur Zwitserland plotseling de kreeg. Twee goals voedd Franse hoop dat de inbrei Henry in de rest van het nooi doorslaggevend zal z Frankrijk zal een goede hard nodig hebben. Hoet zeven punten haalden eerste ronde, voldeden de sen nooit aan de verwa gen. Stroever dan verwat kwetsbaarder dan in twe het geval is geweest, stap elftal van coach Jacques S over de drempel van de kv nale. De Fransen beseffen dat h ter moet wil het land de pese titel prolongeren, ie overigens nog nooit is g Maar de moeizame eersti de heeft het vertrouwei coach en spelers in een afloop niet aangetast. „V hier gekomen om te win aldus Santini. „Ik moet 1 ven dat er dingen zijn di beterd moeten worden, daar wordt hard aan ge We hebben nu drie due speeld en hoop dat we drie spelen. We wordei wedstrijd sterker." Santini kan niet bescl over rechtsback Willy S hij heeft een gebroken William Gallas, de andere terverdediger, heeft een blessure. Zinedine Zidai Lilian Thuram spelen van hun veertiende wedstrij een EK-eindronde, een rei EURO 20C IN Cl J FER KWARTFINALE Portugal - Engeland 2-2 (1-1 0-1). wint na strafschoppen, 6-5. 3 Owen Postiga 1-1, 110. Rui Costa Lampard 2-2 Scheidsrechter: Meie Toeschouwers: 65.500 Gele kaart: C Deco, Carvalho (Portugal) Gerrard, G Ie, Phil Neville (Engeland) Portugal: Ricardo; Miguel (79 Rui Co valho, Andrade en Valente, Costii Simao), Maniche en Deco, Figo (75 Nuno Gomes en Ronaldo. Engeland: James; Gary Neville, Ten bell en Ashley Cole; Beckham. Lam[ rard (82 Hargreaves) en Scholes (56 ville); Rooney (27. Vassell) en Owen. Topscorers: 1 Van Nistelrooij (Nederland). Roon land) 4, 3. Lampard (Engeland) (Frankrijk), Larsson (Zweden), Torna nemarken), Baros (Tsj) 3, 7. Rui Cos gal). Ibrahimovic (Zweden), Heinz 0 Henry (Frankrijk), Cassano (Italië) 2, ma, Makaay (Nederland), Karagounis, Charisteas, Vrizas (Griekenland), Ron no Gomes, Maniche, Postiga (Portug ron, Morientes (Spanje), Scholes, Owen (Engeland), Ljungberg, Allbad (Zweden), Koller, Smicer (Tsjechië), ovskis (Letland), Frmgs, Ballack (Di Gronkjaer (Denemarken), Perrotta (II risjenko, Boelikin (Rusland), Niko K dor, Rapajic, Prso (Kroatië), Vonlantt seriand), Trezeguet (Frankrijk), Mart (Bulgarije) 1. herzogenaurach - De Rl de bal op het Europees k oenschap voetbal in Porti een sensationeel succes wereldhit. Dat laat fab Adidas donderdag standplaats Herzogenaur Duitsland weten. Adidas er tegen het einde van h zes miljoen van verkol hebben.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 16