REGIO Dit EK is voor ons 2 én 3 oktober Mannen vallen op tijger 'Van de vier fysio s Nederland jet er straks eentje uit' omdat ze de 25 JUNI 2004 mJÊÊ Dit weekeinde heeft het Leger des Heils in Leiden zijn 90-ja- aan herdacht, met een muziekfestival in de Grote Kerk te g en een zangdienst in de Vredeskerk te Leiden. Op beide "h verleende het stafmuziekkorps uit Amsterdam medewer- to: archief Leidsch Dagblad 36 1 deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na uw g 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer lv. UDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding van m lagblad, ANNO cLd(datum van plaatsing) of door contante betaling aan H e van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. jaa Directie: B.M. Essen berg lil: directie.hdcuz@hdc.nl dredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg COLOFON Leidsch Dagblad e N -mail: redactie ld@hdc.nl 84 aa rooR aat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 ostbus 54,2300 AB Leiden, dei °7>-5 356415 fax 071-5 356 325 hten fax 023-5150 567 IEVERKOOP m.b.t.: 68i 3661 Md: 023-5150 543 75-6813677 Qü lilhandel: 071-5 356 300 j taus kunnen contact opnemen *13636 ICE .Li Igratis) he -5196800 va HEN taling (acceptgiro) )eli (alleen aut. ine) p/j €216,90 een machtiging verstrekken matlsch afschrijven van het tsgeld ontvangen €0,50 korting VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €o,6o per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072-5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. ©HDCMedia BV,2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. TUSSEN PAN EN PEN Mijn leven is niet saai. Vijf kinderen (Fré, Mare, Sam, Fleur, Olivier) in de leeftijd van 12 tot 22 jaar en mijn man (Theo) zorgen voor veel leven in de brouwerij. Vier dagen in de week ga ik naar de re dactie van deze krant. Of ik trek op zoek naar nieuws en achtergrondverhalen de regio in. Een ingewikkeld bestaan? In 'Tussen pen en pan' be richt ik er wekelijks over. De druif staat er warrig bij. De storm die de afge lopen dagen over zijn bladerendak is gegaan, heeft hem uit balans ge bracht. Als de zon gaat schijnen, trekt dat wel weer bij", zegt mijn altijd optimistische buurman. Ik herinner me dat de druivenkweker destijds ook zo'n fijne dooddoe ner had: „De Glory van Boskoop is sterk en heel geschikt voor het Neder landse klimaat." Een zorg minder. Zon, zon, zon, zon, zou mij ook zo goed doen. In de paskamer van een ge specialiseerde zaak in zwemkleding word ik niet vrolijk van mijn lijf en ledematen. Het ziet er allemaal niet uit: te wit en het vel op sommige plaatsen een beetje uit gelubberd. Ik weet dat de spiegels in die hokjes met neonlicht een vertekend beeld geven, maar toch krijg ik geen positief ge voel bij de directe con frontatie. Zeker niet als de dame van de zaak de gordijnen opzij trekt en aan het badpak begint te sjorren. Goedbedoeld gaat ze met de vingers tussen de bandjes om het tricot met kunststofvezel omhoog te halen, waar door het geheel een strakkere indruk maakt. Ik heb gekozen voor een vrolijke print. Afschuwe lijk. Een slechte clown zou zelfs de lachers op zijn hand krijgen als hij zo ten tonele zou ver schijnen. De dame is ge routineerd en trekt zich niets van mijn gêne aan. „Draait u maar eens rond, dan ziet u dat alles mooi wordt afgedekt." Hoezo afgedekt? De bil partij steekt er naar alle kanten uit. Dat zie ik met mijn eigen ogen. Door dat stomme licht krijgt mijn achterkant ook een paarsige gloed. Ik wil hier weg. De dame verstaat haar vak en komt met nieuwe modellen binnen. Ze denkt dat ik het meeste succes boek met dat zwarte ding. Zo op het oog een degelijk zwem- kostuum, ware het niet dat het middenstuk van de voorkant een tijger print heeft. Als ik me erin heb geperst zijn de twee borsten zwart en daar tussenin ben ik tijger. „Door de scherpe bikini- lijn lijkt u slanker en is het niet erg dat het bad pak wat ruimte geeft aan uw achterkant", lispelt de dame. Mijn gedachten gaan bliksemsnel. Man nen vallen op tijger. Ik herinner me dat Theo in mijn goede jaren mijn tij gertanga een succes vond. En in die glamour- series zie je toch ook veel zwart rond het zwem bad? Alsof de dame mijn gedachten kan lezen: „Zwart kleedt mooi af, hè?" Dat had ze nu net niet moeten zeggen. Ver twijfeling slaat toe. In de spiegel zie ik dat ik naar de kapper wil. Het moet iets korter, dat maakt het geheel een stuk vlotter. Dan zou ik mijn haren ook los kunnen dragen. Een gekleurde doek om mijn heupen is ook niet gele Haalt het zwart een beetje op. En met mijn nieuwe zonnebril non chalant op mij hoofd zie ik dat het leven mij heupwiegend toelacht. De spullen gaan in een aantrekkelijke tas die ook ais strandtas kan worden gebruikt. Ik ben blij, want alleen goede klanten krij gen zo'n extraatje. Als de tas aan mijn stuur bun gelt, vaart de onrust op nieuw in me. Er is nog steeds geen zon te be kennen. Ik span mijn be nen extra aan bij het fiet sen en houd mijn buik in. Ik had thuis toch ge zegd dat ik naEir een biki ni ging kijken, omdat mijn buik er na jaren weer zo goed uitzag. Die buik die vroeger altijd zo aantrekkelijk bruin werd. Vreselijk, waarom ge draag ik me toch weer als een echte vrouw? Is dit nu genetisch bepaald of doen wij dat onszelf aan? Ik heb Theo nog nooit horen zeuren over zijn li chaam, terwijl daar alle reden voor is. Elke enigs zins acceptabele zwem broek doet hij gewoon aan en hij lijkt zich daar ook opperbest in te voe len. Hoewel Marc, Sam en Olivier de blokjes op hun bovenlijf gemakke lijk kunnen tellen, maken zij zich ook geen zorgen over hun zwembroek. Ze hoppen een beetje mee op de laatste badmode. Ballenknijpers die in de Franse zwembaden vaak zijn voorgeschreven, vin den ze stom. Maar als het niet anders kan, duiken ze daarmee galant het water in. Met opzichtig duiken denken zij juist alle aandacht te trekken. Bij de meiden Fré en Fleur ligt dat anders. Nog niet eens in de leeftijd van verval zitten zij nu al problemen te maken over hun uiterlijk aan een zomerse zee. Benen ontharen, bikinilijn creë ren, nagels lakken en veel smeren om alle putjes en heuvels te bewerken. Vo rig jaar hebben we geza menlijk met Fleur uren lopen zoeken naar een leuke en passende bikini. Theo leed vreselijk. Ik be greep Theo, maar Fleurs moeilijkheid nog beter. Bij de zanguitvoering van de hoogste klassen van de Vrije School laat ik mijn gedachten de vrije loop. Ik kijk naar mijn 73-jarige moeder, die ge niet van het 130 koppen tellende koor. Fleur zingt hartstochtelijk mee. Mijn moeder klept net haar buurvrouw en noemt het een megaprestatie van de muziekdocente om zo veel pubers te bewegen om met elkaar te zingen. Ik hoor zwembadgelui den en zie mijn moeder in mijn net aangekochte badpak onder de druif. Die tijgerprint misstaat haar absoluut niet. Het oude vel heeft een gou den glans. En zij kon ook zo zeuren. Sterker nog, zolang ik haar ken, ver scheurt ze alle vakantie foto's waarop zij in bad pak staat, zit of ligt Saskia Stoelinga Reageren? s.c.m.stoelinga@hdc-nl neer fysiotherapeuten gaan failliet. Maandelijks sluiten drie t praktijken in eindjes niet n elkaar kunnen knopen nu sinds 1 januari fysiotherapie niet het basispakket van het ziekenfonds en de verzekering zit. De van PETER PAULIDES in Voorschoten gaat nog niet dicht, jrit de situatie zorgelijk is, moet ook hij onderschrijven. ■gelijk is de situatie? 1 ijk. En het is niet van gisteren. Al tien jaar is dit een slui- obleem. Aan de ene kant topkwaliteit leveren, aan de an- nt steeds meer gekort worden. Het Genootschap van Fysio- uten heeft al eerder aan de bel getrokken dat deze zorg in ing is. Een onaf- k onderzoek van isterie wees in uit dat een fysio- n, ut 60 uur moet voor een oon van 40 uur. iOjr Borst onder- et gevaar. Maar tie is alleen !rslechterd." 1/am 1 januari? is de druppel. "i metgoedbe- ^g, anen verzekeren 31 bij. Anderen n tot ze fysiothe- er idig hebben en die uit eigen zak. De problemen liggen vooral in achter lijken. In de grote steden, in Amsterdam, Den Haag maar .eiden. Die mensen hebben het geld niet en blijven dus ten collega's in de stad van wie de omzet sinds januari met pnt is gedaald. Stel je hebt een praktijk van vier fysiothera- Dan kun jij op je vingers natellen dat er straks eentje uit je al( j het ook in het wat beter gesitueerde Voorschoten? iet misschien wat minder dan in de binnenstad. Ik heb tien man. Allemaal specialisten. Ik ben een optimist, ik uijat we aan het eind van het jaar nog steeds met zijn dertie- Ik reken erop dat Den Haag inziet dat dit niet zo kan Dten en op zijn schreden terugkeert." nders? consequenties niet te overzien. Niet alleen voor de be- oep, maar vooral ook voor de patiënt. Natuurlijk is er een eest dat iedereen naar de fysio ging, voor wat voor pijntje fs(Maar die tijd is allang voorbij. Wij kunnen voorkomen nsen klachten krijgen of als er klachten zijn de pijn verlich- dat niet langer gebeurt, neemt het aantal chronische pa in hoog tempo toe. Dat drukt straks zwaar op de zieken en op de zorg in het algemeen. Dat heeft weer grote gevol- r de samenleving." van Kaam foto: Henk Bouwman UIT DE ARCHIEVEN 954, Vrijdag 25 Juni - Nadat indertijd de Leidse Raad een belangrijk crediet be- lar had gesteld voor de aanleg van een recreatieterrein en sport- 'vussen de Kanaalweg en de Van Vollenhovenkade (Burgemees- kiis de Gemeentelijke Plantsoendienst „met man en macht" werk gegaan om dit terrein (7 H.A.) voor dit doel geschikt te ma- en halve dat het terrein geheel moest worden gedraineerd en van iwe grasmat voorzien, moesten wandelpaden worden aangelegd, phet recreatieterrein een bomen- en heesterbeplanting werd acht. Met het ingebruiknemen van de hockeyvelden - de gras- D< itzich eerst „goed zetten" - zal men echter nog moeten wach- iet najaar van 1955. De hoofdingang van recreatieterrein en komt aan de Van Vollenhovenkade, terwijl men het terrein zijde van de Kanaalweg kan bereiken. Rondom het recreatie vijf tennisbanen en drie hockeyvelden. In de onmiddellij- komt een clubgebouw, met kleedkamers en cantine. Feest in het Zoeter- woudse café Rijne- gom tijdens de voet balwedstrijd Neder land - Letland. Foto: Hielco Kuipers Horeca en handel drijven mee op de successen van Oranje cenario klaarlag - het abrupt stop pen met de campagne - voor het ge val Oranje zou zijn uitgeschakeld. „Daar ga ik uiteraard niets over zeg gen. Wij hielden vertrouwen in het Nederlands elftal en dat was niet voor niets." Engelse pub Bad Habits aan de Leidse Peli kaanstraat heeft groots uitgepakt. Op het plein voor de kroeg staan twee buitentaps met zicht op een groot video scherm dat ech ter door de weersomstan digheden woensdag Exacte cijfers kan het Centraal Bureau voor de Statistiek niet geven, maar dat het om miljoenen gaat, is duide lijk. Een vroege uitschakeling van Ne derlands elftal had de (plaatselijke) economie beroofd van een substanti ële financiële impuls. De horeca en verkopers van allerlei Oranjeproduc ten kunnen opgelucht ademha len. De onwaar schijn lijke ge- beu r- tenis- sen in Por tugal van hebben een sportieve decep tie en commerciële treurnis in elk geval tot morgen uitgesteld. Tevredenheid is er ook bij Heineken. De Zoe- terwoudse bierbrouwer heeft zijn complete en ongetwijfeld prijzige reclamecampagne he lemaal op het EK afge stemd. Met de toeter annex hoofddeksel als de meest besproken uiting daarvan. Het apparaat is in de Por tugese stadions ver boden, omdat con current Carlsberg sponsor van de Uefa is. De toeter is in elk geval gered van de prullenbak en de binnenlandse afzet blijft een lichte ver hoging vertonen. „We hebben onze naam nadrukkelijk aan het Neder lands elftal ver bonden. Dus zijn we als bedrijf en als oranjefans blij", zegt Karin WÜlems, pers voorlichtster bij de drankfabri kant. Wïllems ontkent met klem dat er een noods- nen kunnen", aldus uitbater Don de Jeu. „Het zijn bijna louter vaste klanten die ook bij een uitschakeling hun weg naar De Haven wel vinden. Neemt niet weg dat ze ook hier op de tafels dansten en dat het zaterdag weer helemaal volzit." Wie tot een tiental jaar geleden aan petjes, toeters of slingers in het oranje wilde komen, was afgezien van een enkele sportzaak hoofdzake lijk aangewezen op Paddenburg, de Leidse feestartikelenwinkel. On danks het verlies van die monopolie positie verkoopt Paddenburg nog al tijd veel Oranjespulletjes. „De omzet daarvan is zeer afhankelijk van het resultaat", aldus eigenaar Jaap van Naerssen. „Ik ben dol op voetbal en alleen daarom al hoopte ik dat het Nederlands elftal zou doorgaan. Ik heb daar uiteraard ook een commer cieel belang bij. Als het afgelopen was, had ik alles van oranje uit de etalage kunnen halen." Concurrentie voor een winkel als Paddenburg kwam er de laatste ja ren niet alleen van andere midden standers, maar ook van grote bedrij ven zoals supermarkten, drogisterij ketens, biermerken en verzekerings maatschappijen. Daarnaast dreven bouwmarkten mee op het Oranjege voel. Het landbouwzeil, toevallig in de goede kleur, is niet aan te sle pen. Tussen het gereedschap en de bouwmaterialen vallen de fel gekleurde prullaria op. „We had den een fors assortiment, tot doeltjes aan toe", aldus Jan Kroese, franchisenemer van Praxis Leiderdorp. „We dreig den met een heleboel handel te blijven zitten. Dat is het risico van het vak. Dan bergen we het op tot het volgende toernooi", zegt Kroese die zakelijk gezien met gemengde gevoelens de verrichtingen van het Nederlands elftal volgt. „Doen ze lang mee, dan heb je wat extra omzet. Maar vaak worden er op grote toernooien ook middagwedstrijden ge speeld en dan komt er weer geen hond in de winkel. Zoals Cruijff al zei: elk voordeel heb zijn nadeel." Loman Leefmans zou uiteraard een domper zijn ge weest als het Nederlands elftal was uitgeschakeld. Dan was de zaak in een keer leeggestroomd terwijl we juist extra personeel hadden inge schakeld. Er zijn investeringen ge daan in apparatuur en aankleding en die hoop je er toch uit te halen." Een soortgelijk relaas klinkt uit de mond van Ronald Voskuil, uitbater van eetcafé Rijnegom aan de Zoeter- woudse Rijndijk. „Het was voor mij al een extra avond omdat ik door gaans op woensdag dicht ben. Het is helemaal top. Ik draai op zo'n voet balavond een weekomzet. En zater dag verwacht ik dat het niet minder wordt. Een nieuwe topavond en daar heeft Oranje voor gezorgd." Het kleine café De Haven in Roelof- arendsveen zou er niet onder heb ben geleden als Duitsland van de Tsjechen had gewonnen. „De grote re cafés hier in de omgeving wel, wij niet of nauwelijks. De ruimte is bij ons beperkt waardoor er niet meer dan vijftig personen naar bin- niet aanstond. Bedrijfsleider Harald Fleurke is desondanks dolenthousi ast. „Wind en regen scheelden ons woensdag zeker zevenhonderd man, maar de vooruitzichten zijn daaren tegen prachtig. Niet alleen doordat Nederland verder is, want als Enge land speelt staat het ook helemaal vol, zomaar duizend toeschouwers. Er was laatst een groep van dertig Zweden en het zal je verbazen hoe veel Portugezen er op de wedstrijden afkomen. We hebben in Leiden een goede naam opgebouwd als het om voetbal kijken gaat. Omzet? Duizend man, reken maar uit, het gaat zo maar om 10.000 euro per avond. Dit EK is voor ons 2 en 3 oktober." „Over bedragen praat ik niet", zegt eigenaar Jan Kemp van café De Stip aan de Noordwijkse Grent. „Op za- ter- dagen is er toch wel aan loop, maar zo'n ex tra woensdag is heel aantrek-

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13