REGIO in centrum' 'Weekmarkt Voorschoten START 0T 5 0 °/t iéBl Duivenvoorde eert de barones met Oosters lakwerk jibliotheek Meerburg moet aantrekkelijker' Warmond denkt nog na over bezuinigingen Uitstapjes voor bewoners zorgcentra dankzij LAS-bus R3 Stoutenbeek houdingen na tbalwedstrijd Kunst en vliegwerk op de schoolmuur 'Miening is onveiliger door verkeer voor benzinepomp' CDA ziet niets in verhuizing ischade voor igravenlaan st sponsort Tel van LOV HDC973 vrijdag 25 JUNI 2004 (advertentie) (ie keus uit onze Duizenden euro's korting, kangevende uitsluitend bij Stoutenbeek. belcollectie tijdens pruiming. ulevard Beverwijk. Parallelweg 10. Telefoon (0251) 22 90 33 Donderdag koopavond, belplein Leiderdorp. Meubelplein 1 Telefoon (071) 589 93 23 Donderdag koopavond Bezoek ons ook op Internet: www.stoutenbeek.nl :d>ORP - Oud-wethouder sponsort de eerstvolgen- ll* rel van de Leiderdorpse nemersvereniging (LOV), veijuni in restaurant Crème 5*a aan de Van Diepeningen- y® )e borrel wordt elke 1 gehouden en elke keer lc*i isord door een bedrijf. wil met zijn steun de l^1 inderstrepen die hij voelt ztondernemers in Leider - :1e aan den rijn - In Al- ^'aan den Rijn zijn woens- Dnd na afloop van de ilwedstijd Nederland - d vier personen aange- n voor vernielingen. Dat le politie gisteren be- imaakt. De vier verdach- Hen worden voorgeleid officier van justitie. De louden relschoppers en deel uit van een groep igeveer driehonderd in die na het laatste fluit- 11 lnaar de President Ken- ;d an waren gekomen om Oi atsing van Oranje voor de 5 d inale te vieren. Van deze erders trok een groepje 'n twintig personen de waar ze ruzie zochten en N lingen aanrichtten. De if sluit verdere aanhoudin- :t uit. leiderdorp - Alle muren in de school waren eigenlijk al vol, en daarom week de Leiderdorpse basisschool De Schakel maar uit naar de buitenmuur. Daar prijkt nu een kunstwerk, gemaakt door leerlingen van groep 8 in sa menwerking met kunstenares Ulrieke. Zij werkt bij het Leidse atelier voor gehandicapten Kunst en Vliegwerk. De kunstenares schetste met krijt de contouren van de figuren op de muur, waarna de leerlingen de afbeelding inkleurden met verf. Het schilderij is ongeveer vijf meter lang en 1,20 meter en is een cadeau van de ouders van de leerlingen uit groep 8, die traditiegetrouw een pre sentje overhandigen bij het vertrek van hun kroost. De ouders hadden dit keer het idee opgevat een kunstwerk aan te bieden. Schooldirecteur Leon van Harteveld kwam op het idee de hulp van Kunst en Vliegwerk in te roepen. Vanavond wordt de schildering officieel onthuld vooraf gaand aan de afscheidsmusical van groep 8. Foto: Mark Lamers wouDE-RiJNDiJK - Biblio- Meerburg in Zoeterwou- idijk is beter af met een sionele, betaalde kracht en uur of acht. Dat stelt lio, een overkoepelende satie van bibliotheken na zoek naar de kwaliteit van urg. Ook vindt Probiblio bibliotheek aan het irsplein aantrekkelijker worden. De organisatie 'oor nieuw meubilair en stra computer waarmee oekers kunnen surfen op et. nbevelingen komen voor urg niet als een verras- De bibliotheek is nauw q ken geweest bij het kwa- nderzoek. „We hebben vrije wil aan meegedaan hebben er veel van ge- We zijn er op zich ook litgekomen. Maar er zijn die beter kunnen", zegt ►labris Coby van der Post. theek Meerburg wordt volledig gerund door vrijwilli gers en het bestuur wil dat het liefst zo houden. Elk voorstel voor een betaalde kracht werd in het verleden door het be stuur van tafel geveegd. Anno 2004 ligt dat anders. Dat heeft volgens Van der Post niks met het reguliere bibliotheekwerk te maken. „Het loopt hier fantas tisch", zegt zij. „Maar er komt veel extra werk op ons af, puur door dingen die ons door de provincie worden opgelegd. Voor dat extra werk kun je bijna niet om een betaalde kracht heen." Veel extra werk gaat volgens Van der Post zitten in het over leg in stuurgroepen over sa menwerking met andere kleine bibliotheken in de regio. De meeste vrijwilligers voelen er weinig voor om hieraan deel te nemen. Bovendien zijn ze er niet voor opgeleid. Meerburg beschikt over één vrijwilligster die is opgeleid voor bibliothe caris. Zij is wel bereid om in de stuurgroepen te zitten. „Zij vindt het leuk om te doen, maar ze wil het niet voor niks doen. En dat is begrijpelijk. Er komt veel bij kijken. Je moet er verder voor weg, en je moet vanuit die stuurgroepen projecten opzet ten." Of de vrijwilligster straks betaald krijgt, hangt af van de gemeente Zoeterwoude. Deze moet hiervoor het geld beschik baar stellen. In augustus doet de gemeente daarover een uit spraak. De gemeente buigt zich dan ook over de andere aanbe velingen van Probiblio, voor nieuw meubilair en een nieuwe computer. Secretaris Van der Post betwij felt of de gemeente, die het fi nancieel moeilijk heeft, het geld voor een betaalde kracht op ta fel legt. Mocht het afketsen, dan is dat volgens haar geen drama. „Dan stappen we uit het over leg over de samenwerking en gaan we gewoon weer op de oude voet verder. Een betaalde kracht is echt niet onze grootste wens. Onze grootste wens is ex tra ruimte, en die krijgen we binnenkort gelukkig ook. Als het postkantoor in juli vertrekt uit De Eendenkooi krijgen wij er een ruimte bij van ongeveer vijftien vierkante meter. We wil len dan een jeugdhoek maken." zoeterwoude-dorp - De veilig heid van fietsers op de Miening in Zoeterwoude is volgens som mige omwonenden in het ge ding door de komst van een benzinepomp bij garage Ver- steegen. De buurt maakt zich zorgen over de toename van het verkeer op de Miening, nu steeds meer automobilisten de weg naar het tankstation weten te vinden. Ze hebben de ge meente gevraagd om snelheids- beperkende maatregelen. Wethouder Van der Kooi over weegt tellingen te laten doen om te kijken of het nodig is om voorschoten - De tijdelijke ver plaatsing van de Voorschotense weekmarkt naar een stek buiten het dorpscentrum zou de dood steek voor de markt kunnen zijn, vreest het CDA. De partij heeft niet veel op met het idee van burgemeester en wethouders, die overwegen de markt voor een paar maanden te laten ver kassen naar het MOC-terrein of het Van der Haarplein. De Voorstraat, waar de markt nu elke vrijdag neerstrijkt, wordt over enkele maanden opnieuw bestraat. Voor de markt moet dan een alternatief zijn gevonden. Het college van B en W heeft nog niet besloten waar de kramen heen gaan, maar denkt aan één van de pleinen buiten het dorpscen trum. De knoop is nog niet doorgehakt, omdat nog niet duidelijk is wanneer de straten makers aan de slag gaan. De CDA-fractie is bang dat het college kiest voor één van dé pleinen buiten het centrum. „Het gaat niet zo goed met de markt, niet alleen in Voorscho ten, maar in heel Nederland", zegt CDA-raadslid Hester Tjal- ma. „Daarom moeten we er zorgvuldig mee omgaan. De, marktkooplui willen in het cen trum blijven, en de winkeliers vfiiden dat ook prettig. Er be staat het risico voor een aantal ondernemers dat zij de tijdelij ke verhuizing niet overleven." Een beter alternatief zou zijn om de markt tijdelijk op de Schoolstraat neer te zetten, vindt Tjalma. „Het is mogelijk om dat aan één kant van de straat te doen." Ze heeft schrif telijke vragen aan burgemeester en wethouders gesteld, omdat ze er zeker van wil zijn duidelij ke antwoorden te krijgen. in te grijpen. Drempels als snel heidsremmers ziet de wethou der echter bij voorbaat niet zit ten. „De huizen op de Miening zijn niet onderheid. Ze kunnen gaan trillen als het verkeer over drempels rijdt." Naast de toename van het ver keer maken de bewoners zich druk om het neonlicht bij de pomp en de hoge reclamezuil, die zichtbaar is vanaf de pro vinciale weg. Ze vragen zich af of ze passen binnen de afspra ken die met Versteegen zijn ge maakt. Wethouder Van der Kooi gaat het uitzoeken. warmond - De Warmondse ge meenteraad is het eens met de twee belangrijkste doelstellin gen van het begrotingsbeleid zoals omschreven in de kader nota, de voorloper van de be groting voor 2005. Uitgangs punten zijn om enerzijds voor 2006 het begrotingstekort te hebben gedicht en anderzijds de OZB alleen nog met de lan delijke trend mee te verhogen. Alleen fractievoorzitter Goud smit van Progressief Warmond wil de OZB eventueel nog ver der verhogen. „Voor ons gaat het behoud van activiteiten bó ven de kosten", aldus Goud smit. Vanwege nog allerlei open staande kostenposten wilden de fracties de nota nog niet aannemen. De raad stelde de nota gisteren dan ook niet vast, maar nam het 'voor kennisge ving' aan. De raadsleden zullen aan de bezuinigingen na de zo mer nog 'een hele dobber krij gen' zoals Goudsmit het giste ren uitdrukte. „Ik ben teleurgesteld dat de ka dernota geen keuzes maakt. Het is een halve nota. Ik ver wacht dat de college zelf ook met bezuinigingsvoorstellen komt. Ik wil niet met voorstel len komen waarvan de wethou der daarna zegt: die bezuini-. ging kan helemaal niet." Dat vindt ook collega Van der Steur van de WD: „Het college moet aangeven wat de mogelijkhe den zijn." Coalitiepartijen Warmond An ders en CDA benadrukken dat de verantwoordelijkheid voor de bezuinigingskeuzes bij de fracties ligt. „En niet van 'wij zijn tegen een verhoging van de OZB en voor het behoud van al le voorzieningen'. Dat is al te- gemakkelijk", waarschuwt frac tieleider Van der Vooren van Warmond Anders de WD. Tien topstukken met Japans lakwerk te zien in het enige kasteel in de Randstad dat als museum kan worden bezocht dorp - Bewoners van de lummers van de Dijkgra- in in Leiderdorp krijgen hadevergoeding. Tegen- un huizen wordt op dit int een appartementen- te ex gebouwd, op de plek [ij it oude bedrijfspand van an arenhandel Kruyt. Omdat t( rivacy daardoor wordt witast, er minder lichtinval vo r minder parkeerplekken ijven krijgen ze een ver- ij n, ig. De meesten krijgen eluro, één bewoner die -wi vordt gedupeerd krijgt ni uro. De gemeente Leider - t a leeft met bouwer Heem- itsi afgesproken dat die de hade betaalt. warmond/regio - Een terrasje pikken in Noordwijk, een uit stapje maken naar het museum in Leiden of een rondrit maken door de omgeving. Bewoners van de zorgcentra Liduina in Warmond, Agnes in Voorhout en De Schutse in Sassenheim kunnen er vanaf 1 augustus re gelmatig op uit, als ze dat wil len. De activiteitenbegeleiding heeft een bus gekregen van de kunst, maar ook over de ge woonten en gebruiken in kaste len en bij adellijke families. Dat soort informatie maakte ons verhaal vaak compleet." Het enige kasteel in de Rand stad dat als museum kan wor den bezocht, heeft van dinsdag tot en met zaterdag de poorten open. Een uitgebreide rondlei ding (14.00 uur en 15.30 uur) brengt de bezoeker in authen tiek ingerichte vertrekken, waaronder de prachtige biblio theek met een indrukwekkende verzameling oude boeken, langs sfeervolle slaapvertrek ken, bij de rijk gedekte eettafel en op de linnenzolder waar de dienstmeisjes in vroegere tijden de was mangelden. Naast origi neel antiek meubilair, klokken en levensgrote familieportret ten zijn er in het kasteel ook fraaie collecties Europees en Oosters porselein, zilver en jachtwapens te vinden. De rondleiding eindigt in de impo sante Marotzaal die eeuwen ge leden al was bedoeld als feest en pronkzaal. „Hier vinden ook nu nog feestelijke bijeenkom sten, zakendiners en concerten plaats. Ook voor de huwelijks voltrekking zorgt deze zaal voor een stijlvolle ambiance," meldt de speciale pr-adviseur van het kasteel, Marja Arbarbanel. De bijzondere verzameling Oosters lakwerk en interessante voorwerpen is te zien in de Mu seumkamer. Een bezoek aan deze kamer is een rustig inter mezzo op de uitgebreide rond leiding door het kasteel. Gal jaard: „Dit lakwerk van Chinese Japanners houden van aparte vormen. Deze kraagvormige doos van Japans lakwerk behoort tot één van de tien topstukken van Kasteel Duivenvoorde. Foto: Mark Lamers en Japanse afkomst, komt uit de 18de en 19de eeuw en is nog nooit eerder getoond, omdat het extreem gevoelig is voor licht. Er is een keuze gemaakt voor tien topstukken, die door de vorm en de schilderingen de aandacht trekken. Het opge droogde sap van de inheemse Oostaziatische boom Rhus Ver- nicifera, dat in de zomer en in de herfst uit de boom druipt, is de basis. Het drogen van een laag kan weken duren. Om de benodigde dikte te krijgen, moeten soms wel twaalf lagen lak worden opgebracht. Verder moet elke laag zorgvuldig wor den gepolijst voordat de vol gende laag kon worden aange bracht." De Duivenvoordse collectie lak werk bestaat vooral uit borden en (fiches) dozen in alle soorten en maten. Om een glanzend zwarte kleur te krijgen, werd de lak vermengd met houtskool. De decoraties zijn vaak in goud tegen een zwarte achtergrond, soms in reliëf aangebracht De maki-e techniek - waarbij de nog natte lak met goud- of zil verpoeder wordt besprenkeld - was met name in Japan zeer populair. Vanwege de kostbaar heid werd lakwerk veel gebruikt als relatiegeschenk, zowel in Azië als in Europa. Het vermoe den bestaat dat de kasteelbe woners uit die tijd op een van hun kunstminnende reizen de spullen zelf hebben gekocht. Adellijke families werken vaak met initialen en wapen. Zo ook de familie Schimmelpennick. Leuk om te zien is het boter- stempel. Het stempeLmet het wapen van de familie werd ter versiering in de opgediende bo ter gedrukt. De initialen JS zijn terug te vinden in de ivoren ju welen, die als broche werden gedragen. De-kroon boven de letters is, aan de zeven parelen te zien, een baronnenkroon. En JS staat (waarschijnlijk) voor een lid van de familie Schim melpennick. Zeker is dat de houten leest, die speciaal is gemaakt voor 'The Baroness Schimmelpennick' bij de firma Hook in Londen be hoort aan de kaste^vrouwe. De galante houten voetvorm waar over schoenen en laarzen wor den gevormd, is driedelig. „Op merkelijk, maar misschien een Engels gebruik. Voor zover be kend bestaan de Hollandse leesten uit een stuk", zegt on derzoekster en kunsthistorica I.illi Kallenbom. Esther Galjaard verwoordt het zo: „Dit kasteel met al zijn voorwerpen heeft nog zoveel raadsels en nog zo veel pracht en praal in depot. Dat is niet alleen fijn voor de geschiedenis, maar ook voer voor alle studenten die hier voor hun studie onderzoek ko men doen. Wij geven ze de ge legenheid om de indrukwek kende getuigenissen van een roemrijk verleden nauwkeurig in kaart te brengen, zodat de bezoekers aan Kasteel Duiven voorde nog beter kunnen wor den geïnformeerd." Vrienden van de LAS, genoemd naar de eerste letters van de drie zorgcentra. Het busbestuur is nu nog op zoek naar zo'n vijf entwintig - vrijwillige - chauf feurs. De bus is uitdrukkelijk bedoeld voor leuke uitstapjes die voor meerdere bewoners geschikt zijn. „Hij is per se niet bedoeld voor ziekenhuisbezoek", zegt Peter Nieuwenburg, voorzitter van het busbestuur. De bus valt onder de activiteitenbegelei ding. „Zij willen graag wat meer met de bewoners doen. Voor hen geeft dit een hele andere invalshoek. Nu hoeven ze niet meer altijd iets binnen te doen." Elk verzorgingshuis mag in elk geval een dag per week aan spraak maken op de bus. Over de resterende twee dagen van de week denkt het bestuur nog na. Behalve een chauffeur gaat er een verpleegkundige mee als begeleider. Zes chauffeurs heb ben zich al aangemeld, maar Nieuwenburg wil er zo'n dertig hebben. Daarom is de hulp in geroepen van de vrijwilligersva- caturebank van de gemeente Warmond. Wie zin heeft af en toe een hal ve of hele dag op de bus te rij den, kan contact opnemen met Rosemarie van Noort (3061119) van de vacaturebank, of met Il se van Leeuwen van de woon zorgcentra LAS (3011176). Vrij willige chauffeurs kunnen op kosten van LAS een rijopleiding voor de bus volgen als ze een rijbewijs B hebben. Naast chauffeurs zoekt het bus bestuur ook nog sponsors. De bus is al wel betaald, maar er moet worden gespaard voor een nieuwe bus, als het tweede hands exemplaar over een paar jaar aan vervanging toe is. door Saskia Stoelinga voorschoten - Kasteel Duiven voorde in Voorschoten wordt weer bewoond. Een jaar na het overlijden van barones J.M. Schimmelpenninck van der Oije- Beelaerts van Blokland heeft haar dochter met haar man in trek in de Zuidvleugel genomen. Dat betekent dat het levenswerk - het behouden van dit cultureel erfgoed - van haar moeder wordt voortgezet. Aandacht trekken voor een prachtig mid deleeuws kasteel met een schit terende kunstverzameling staat ook hoog in het vaandel bij de vele vrijwilligers, de conservator en de speciaal opgeleide rond- leidsters. Om de open lijn van de in Voorschoten zeer geliefde baro nes - die op 91 jaar overleed - voort te zetten zijn er allerlei bijzondere spullen van zolder gehaald. „Dit seizoen hebben we als extra's Oosters lakwerk en interessante voorwerpen van de familie Schimmelpenninck. We bezitten zoveel uit de nala tenschap van de bewoners van Duivenvoorde dat we elk jaar iets moois kunnen tentoonstel len", zegt kunsthistorica en conservator Esther Galjaard. Zij mist de oude dame en haar humor nog elke dag. „De baro nes wist alles. Zij was onze vraagbaak. Niet alleen over

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11