Wethouder mag je blijven tot je honderdstey Kijk nu 3 maandenT LEIDEN REGIO Miss Pirelli Europa terug in Leiden voor slechts AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421, dagelijks tussen 9.00 en 12.00 uur. Faxen mag ook: 0 5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl De bewoners van de Beatrix- straat en omgeving vieren zaterdag feest. Vanaf 13.00 uur staat er een terras opgesteld, wordt jeu de boules gespeeld en is er een wedstrijd 'wie kan het langzaamst fietsen'. Om 15.00 uur voeren kinderen het theaterstuk 'Opgeruimd staat netjes' op. De openbare bibliotheek or ganiseert tijdens de zomer maanden (juli en augustus) speciale workshops over com putergebruik. De thema's zijn reizen en internet, genealogie en internet, zoeken en vinden op internet en etiketten en ma cro's in Word. Deelnemerskaar ten zijn verkrijgbaar bij de re ceptie van de bibliotheek in de Nieuwstraat. Op zondag 27 juni wordt om 14.00 uur in het Heempark in Leiden verzameld voor een wandeling georganiseerd door de Vereniging voor Natuur en Milieueducatie (IVN). Thema: planten en hun belagers. Meer informatie bij Sjaak van Rijn, tel. 071-5132601. Het TamTamkoor treedt zon dag 27 juni op in het buurtcen trum De Kooi, samen met thea terspektakel Casino Royal Showbingo. Het optreden gint om 14.00 uur. In samenwerking met de Stichting Stadsparkeerplai ganiseert de Hortus botan zondag 27 juni een botani vaartocht door 'groen Lek De sloep van het Stadsparl plan maakt een tocht lang lerlei natuurmonumenten afloop is er koffie in de Wi tuin van de Hortus. De ko voor deelname bedragen euro per persoon. Reserve mogelijk via telefoonnum 071-5275144. (advertentie) DigitaleTV-ontvangst zonder kabel of schotel. Nu 3 maanden voor 1,- daarna 8,95 per maand. Géén aansluitkosten, wél fikse kortingen op ontvangers. SCHEER# FOPPEN BCCQ expert i»£. door Robbert Minkhorst leiden - Gesprekstof genoeg. Een groep GroenLinksers heeft zich tegen zijn benoeming ver zet. Wim de Boer was 'een tus senpaus die te weinig het ge zicht is van de partij', een man die in de bezuinigingsoperatie het GroenLinks-beleid van jaren om zeep aan het helpen was. Te gelijk wordt De Boer beschouwd als de man die in zijn carrière het gedachtegoed van de partij me de heeft gevoed. Met hem heeft Leiden opnieuw een buitenpoor ter in huis gehaald. Een vreemde is de man overigens niet in de stad. Hij bezwoor begin 2003 al een crisis binnen GroenLinks. Verder maakte hij mee dat in zijn interim-periode de man die hij waarnam, Mohamed Rabbae, opstapte. Zijn opdracht: afslan king van het ambtenarenkorps, de sociale werkvoorziening DZB rust bezorgen en de minima be sehermen. Én hij moet binnen GroenLinks voor meer eenheid zorgen. Hij blijft in Lochem wonen - zijn vrouw Maijan heeft een baan in Gelderland. Maar hij heeft wel een eigen plek in Lei den. Hij lacht, en kijkt ondeu gend: „Op het Rapenburg. Ik huur daar een appartement. Dat hoort. Een magistraat woont aan het Rapenburg." Sinds De Boer wethouder is van sociale zaken, milieu, grote-ste- denbeleid en personeelszaken, raakt hij aardig bekend met de stad Leiden, haar mensen, haar sores en haar politici. Die ken nismaking is hem goed beval len. Hij ziet zichzelf zeker niet als een logé de komende paar jaar - mochten mensen dat soms denken. „Sommigen schuiven het mij en fractievoorzitter Gerard van Hees in de schoenen dat mijn komst is voorgekookt. Weet je hoe het gegaan is? Hij belde me, ik was op va kantie in Italië. Ik zat lek ker in Toscane over de heuvels uit te kijken. 'We hebben een probleem', zei hij. Mohamed zou im mers voor ziekteverlof een tijd weggaan. 'Weet jij nog namen', vroeg hij.- De Boer kwam als vervanger van Mohamed Rabbae en is sinds kort zijn opvolger. Rabbae onderging eind vorig jaar een zware hartoperatie en diende „Gerard en ik praatten daarna nog wat, over hoe het in Leiden was. Na een paar minuten vroeg ik: denk je bij die namen ook aan mij? Vraag het eens, misschien doe ik het wel." „Als oud-fractievoorzitter ga je niet over je graf regeren. En al zeker niet als je naar een ander land bent geëmigreerd. Wat hier speelt, vang je daar op als een perceptie van een deel van het geheel. 'De wethouder ligt op ramkoers door idealen van de partij te verspelen', zei hij. Het is tamelijk onheus om mij dat te verwijten, gezien de rol die ik heb gespeeld bij de tot standkoming van GroenLinks in Nederland en de verschillen de functies die ik daarbij heb vervuld. En het past niet bij mijn karakter." Hij vindt het verwijt ook grote onzin. Zijn positie was immers een lastige; waarnemer van een wethouder met ziekteverlof. „Ik bewaakte de belangen en moest zorgen dat Mohamed bij zijn terugkeer weer moeiteloos kon instromen." „Het was hét probleem van de politiek die in Lei den altijd is bedreven: het draaide om vechten, winnen, scoren. En met de kaarten tegen de borst je punten binnenhalen. Het kan zo, maar ik vind de stijl niet meer van de ze tijd. Die keert zich uit eindelijk tegen je." De Boer geeft aan dat zijn mo gelijkheden om bezuinigings maatregelen tegen te houden, nihil waren. En hij erkent dat ook hij tandenknarste. „Som mige keuzes waren niet de mij ne, vooral die op het sociale vlak." Door de invoering van de nieuwe Wet Werk en Bijstand mochten sommige voorzienin gen van het Leids minimabeleid niet blijven bestaan. Het ging om de woonlastentoeslag voor de lagere inkomens, waarvoor Leiden 300.000 euro uittrok en om een bedrag van 500.000 eu ro voor toekomstig beleid. „Als iets van de wet niet meer mag, moet je dat toch uitvoe ren. In de bezuinigingen wer den ook de bedragen wegge haald. Die hadden van mij mo gen blijven staan." Op een an dere manier was het geld zo alsnog bij minima terechtgeko men. Die mogelijkheid is er uit eindelijk alsnog, geeft de wet houder aan.Als de situatie van minima aantoonbaar verslech tert, grijpen we in." De Boer zat de afgelopen twee maanden wel knel. „Ik wilde aan de gang. Met dingen over hoop harken heb ik geen moei te, maar ik wist niet of ik zou blijven. Die maanden waren het minst prettig. Het duurde te lang voor mijn benoeming rond was. Daar heb ik me belem merd in gevoeld." Als waarnemer kun je niet met je portefeuille gaan zwaaien. Welke dan, en waartoe? Bovendien vind ik het een zwakte bod. Zoiets moet je niet ieder halfjaar doen. Dat bewaar je voor als het ecnt moet." „Ik ben niet zo'n tegenstander van de Wet Werk en Bijstand, de filosofie is goed. Er staan wel enkele onverteerbare regels in. Mensen die willen werken, moeten ook in de gelegenheid gesteld worden. Dat is gelijk het grootste nadeel; vijf jaar gele den was het een flitsende wet geweest. We sleuren nu aan mensen terwijl we weten dat er voor deze mensen op dit mo ment nauwelijks werk is." Met een aantal andere steden protesteert De Boer tegen het gejojo van het rijk met het geld voor uitkeringen. De bijdrage die de gemeente krijgt, kan van maand tot maand verschillen. „Het gaat echt om belachelijke bedragen. In Leiden scheelt het nu vier miljoen. Daar valt geen fatsoenlijke planning op te ma ken." Bij personeelszaken zinspeelt De Boer op een drastische her vorming. Hij begint met het schrappen van mogelijk zeven tig arbeidsplaatsen - een uit vloeisel van de laatste bezuini gingen. Verder moet de 'kwali teit van het management beter'. Dat begint ermee dat een lei dinggevende ook leiding geeft, en niet 'een meewerkende chef is. Maar De Boer kijkt ook naar de structuur van de complete ambtelijke organisatie. Hij vraagt zich af of die niet an kan - meer in lijn met de tc komstige 'programma's' w het gemeentelijk beleid wo gegoten. „Het zou mijn be stuursfilosofie kunnen zijn „Belangrijk vind ik ook de Die moet in rustiger vaarw komen. De DZB moet een nisatie zijn die weer staat a een huis. Dat was het laats jaar niet zo." Rabbae trad af vanwege ee nieuwe DZB-affaire. De Bo bleef zitten. „Waarom zou treden? Ik was waarnemen wethouder. Dan is dat niet de orde. Op het moment d het aan het licht kwam, he dat op het hoogst mogelijk tempo laten uitzoeken." „Mij kun je het dus niet ve ten, denk ik. Ik was leliebla dat dossier. Het speelde vo mijn tijd. De verantwoord! heid lag echt bij de zittend wethouder." „Voor mij was al duidelijk) een onhoudbare situatie zi worden. De combinatie va portefeuille en zijn gezond dat was een inschatting die maakte. Dan ga je nadenke Wil ik dit? Mijn vrouw en i] hebben overlegd. Ik vind 1 den leuk, ik vind dat hier b langrijke dingen te doen zi Boeiend is het. Bovendien en vind ik het voor Groenl belangrijk dat er een paar j stabiliteit is." „Natuurlijk zijn er di gen aan het verander Ik vind de sfeer in h college heel prettig. I lijkt zelfs in de verste te niet meer op wat 1 twee, drie jaar geled was. Het vechten is o\ Er zijn mensen die d een teloorgang vindei vind dat niet. Sommi zeggen dat ik invloed op de betere sfeer. N dat gaat te ver. Al ho wel? Alleen: Een beel meer analyse, relath zelfspot, daar zou de 1 in de gemeenteraad li wat van opknappen. R hemel." In 2006, als er nieuwe verk zingen zijn, is De Boer 68. ben al met pensioen, allee even niet. Waarom zou ik pen? Wethouder mag je bl tot je honderdste. Ik ben fi betrokken, er is van alles t< doen. Al dat gemeier over tijden. En als ik ja zeg, ben gelijk afgeserveerd. Ik zeg dus niks over." Wat een hoogtepunt in haar leven had moeten worden, werd een enorme teleurstel ling. Marjet Hemerik (21) uit Leiden werd vorig jaar augus tus gekozen tot Miss Pirelli Eu ropa en zou het Italiaanse bandenmerk een jaar verte genwoordigen bij rally's over de hele wereld. Bij haar eerste optreden, de rally van Austra lië, ging het echter al fout. Pi relli kwam afspraken niet na, Hemerik werd niet betaald en keerde na twee weken volko men gedesillusioneerd terug naar huis. Inmiddels heeft zij de draad weer opgepakt, werkt parttime in een zonnestudio en toert deze zomer door heel Nederland als lid van het Vero nica Promotieteam. Volgend weekeinde is zij in die functie bij de Lakenfeesten in Leiden. „Australië was een grote te leurstelling. Er was mij door Pirelli Engeland, waar de finale van de missverkiezing was ge houden, van alles beloofd maar er stond niets op papier, er was geen contract getekend, slechts mondelinge afspraken gemaakt. Ik moest lange dagen werken, maar geld was er niet bij. Ik was daar op televisie, op de radio en stond in de kran ten, maar Pirelli kwam de af spraken niet na. Uiteindelijk wilde ik weg, maar dat was nog niet zo makkelijk, omdat de vertegenwoordiger van Pirelli mijn ticket en paspoort had. Na veel vijven en zessen kwam ik toch terug in Nederland. Ik Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Ertc-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 heb gehuild van vreugde toen ik op Schiphol stond." „Veel meer wil ik niet zeggen over die tijd. Via Pirelli Neder land heb ik alsnog een klein bedrag gekregen voor mijn werkzaamheden, maar de pro cedure loopt nog. Het is ver schrikkelijk jammer hoe het is gelopen. Ik was boos, zat com pleet in de stress, maar ben weer aan de slag gegaan. Op een avond zag ik op televisie een reclame van het Veronica Promotieteam. Ik reageerde en de volgende dag was alles rond, want met promotiewerk heb ik inmiddels de nodige er varing opgedaan. Miss Pirelli kan niet in ons team ontbre ken, werd er tegen mij gezegd. En dit keer heb ik wél een con tract" Het team van Veronica gaat deze zomer het land in en be zoekt allerlei evenementen met de speciale Veronica-bus. „Dit weekeinde gaan we naar de Havenfeesten in Terneuzen en het weekeinde daarop zijn we op het Stadhuisplein in Leiden", aldus Hemerik. „We hebben een hartstikke leuk team van twintig mensen on der wie vijf jongens. Ik ben uit 140 kandidaten gekozen. Wat je moet kunnen voor het pro motieteam? Je moet uitstraling hebben, vriendelijk en spon taan zijn en met mensen kun nen omgaan." „Het werk in het promotie team is uitstekend te combine ren met mijn baan in de zon nestudio. Ik zou graag zien dat Veronica een opstapje is naar meer, want ik blijf dromen van een baan als fotomodel. Laatst ben ik nog in Scheveningen Wim de Boer over zijn komst naar Leiden ben niet hét gezicht van de par tij. Binnen GroenLinks heb je een zich duidelijk manifeste rende radicale vleugel. Ik vind dat prima. De partij - en zeker de bestuurder - heeft die nodig om scherp te blijven. Ook als de radicalen wild om zich heen gaan slaan, lig ik niet daar niet wakker van. Het moet alleen niet een bedenkelijk niveau gaan krijgen. Dat gebeurde nu wel af en toe, met als diepte punt het geroep van Dirk van den Bosch uit Spanje. Het ora kel van Ronda. Ik vond dat drie keer niks." Wethouder Wim de Boer (GroenLinks): „Sommige keuzes bij de bezuinigingen waren niet de mijne - vooral die op het sociale vlak." Foto: Hielco Kuipers op zijn eerste werkdag, in april van dit jaar, zijn ontslag in. Niet die operatie, maar fouten bij het beëindigen van een Leidse cao voor banenpoolers, met mogelijk financiële schade voor de gemeente, dwongen Rabbae tot opstappen. Al het sociale en groene beleid dat met GroenLinks in het col lege in zestien jaar zorgvuldig was opgebouwd, waren nieu welingen in de partij in rap tempo aan het afbreken, luidde de kritiek. De miljoenentekor- ten, bezuinigingen: GroenLinks was zijn gedachtegoed aan het verkwanselen. „Ik vertegenwoordig het ge dachtegoed van Groenlinks. Daar vril ik op afgerekend wor den", zegt De Boer. „Ik moet GroenLinks ook een sociaal en groen gezicht geven, maar ik Marjet Hemerik droomt van een carrière als fotomodel. Particuliere Foto geweest waar foto's zijn geno men voor mijn portfolio. Via een internetsite voor modellen ontmoet ik veel fotografen en ik ga me inschrijven bij een ge renommeerd modellenbureau. En dan maar hopen op de gro te doorbraak." Eric-Jan Berendsen De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt is het symbolische middelpunt van de stad.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10