EK 2004 Bizarre ontsnapping Oranje Tsjechië toont brede selectie die favorietenrol verdient Advocaat dik tevredd Oranje haalt derde tentamen met vlag en wimpel De man met de ham Spandoeken over Advocaat weg braga - In het stadion van Bra- ga hingen voor aanvang van Nederland - Letland enkele spandoeken met daarop scher pe en beledigende teksten aan het adres van bondscoach Dick Advocaat. In de loop van het duel werden de dundoeken met de meest hatelijke woorden verwijderd door de stadion-of ficials. Het legioen kon het niet nalaten de coach nog eens fijn tjes te laten weten dat het de wissel van Arjen Robben in het duel met de Tsjechen (3-2 ver lies) niet begreep. „KNVB use your mind, not your Dick", haalde slechts tien minuten. Daarna werd het spandoek weggehaald. Maar ook „Lets go home Dick", verdween. Het la ken met daarop het wat ludie- kere „Dick begrijpt je vrouw je nog?" bleef wel hangen. Cruijff: 'Gelukkige arbitrage Oranje' braga - Het Nederlands elftal heeft tegen Letland volgens Jo- han Cruijff niet te klagen gehad over de arbitrage. De oud-trai ner vond in zijn tv-analyse bij de NOS dat Nederland geen strafschop verdiende en dat Van Nistelrooij buitenspel stond bij de tweede goal. Da vids werd volgens de Deense scheidsrechter Nielsen neerge legd in het strafschopgebied. Cruijff zag op de televisiebeel den dat de middenvelder niet werd aangeraakt in het straf schopgebied van de Letten. Van Nistelrooij stond vervolgens buitenspel bij de vrije trap waar de 2-0 uit voortkwam. „Maar daar praten we verder niet over", aldus Cruijff met een kwinkslag. Religie wijkt voor voetbal biddinghuizen - Gedwongen door het noodweer weken de burgers van Biddinghuizen gis teravond voor de wedstrijd Ne derland - Letland uit naar een bijzondere locatie: de kerk. Zo'n vierhonderd supporters wilden het EK-duel in een tent volgen, maar de gemeente en de tentverhuurder verboden dat vanwege de storm waar schuwing. De pastoor van de katholieke kerk bood uitkomst en nodigde de kijkers uit in het huis van God. EK vandaag j 20.45 uur% Portugal-Engeland EURO 2004 IN CIJFERS Nederland - Letland 3-0 (2-0). 27. Van Nistelrooij 1-0 (strafschop), 35. Van Ni stelrooij 2-0, 84. Makaay 3-0. Scheids rechter: Nielsen (Den). Toeschouwers: 30.000. Nederland: Van der Sar-, Reiziger, Stam, De Boer en Van Bronckhorst; Seedorf, Cocu en Davids (77. Sneijder); Van der Meyde (62. Overmars), Van Nistelrooij (70. Makaay) en Robben. Letland: Kolinko; Isakovs, Zemlinskis, Stepanovs en Blagonadezdins; Bleidelis (83. Stolcers), Lobanovs, Astajevs en Rubins; Verpakovskis (62. Pahars) en Prohorenkovs (74. Laizans). Duitsland - Tsjechië 1-2 (1-1). 21. Bal- lack 1-0, 30. Heinz 1-1, 77. Baros 1-2. Scheidsrechter: Hauge (Noo). Toe schouwers: 46.849. Gele kaart: Nowot- ny, Lahm, Wörns (Duitsland), Tyce (Tsjechië). Duitsland: Kahn; Friedrich, Nowotny, Wörns en Lahm; Frings (46. Podolski), Hamann (79. Klose), Schneider, Bal- lack en Schweinsteiger (86. Jeremies); Kuranyi. Tsjechië: Blazek; Jiranek, Bolf, Galasek (46. HObschman) en Rozehnal; Vac- housek, Mares, Tyce en Plasil (70. Po- borsky); Lokvenc (59. Baros) en Heinz. Tsjechië 3 3 0 0 9 7-4 Nederland 3 11 1 4 6-4 Duitsland 3 0 2 1 2 2-3 Letland 3 0 12 1 1-5 Topscorers: 1. Van Nistelrooij (Neder land), Rooney (Engeland) 4, 3. Zidane (Frankrijk), Larsson (Zweden), Tomas- son (Denemarken), Baros (Tsj) 3, 7. Ibrahimovic (Zweden), Heinz (Tsjechië), Lampard (Engeland), Henry (Frankrijk), Cassano (Italië) 2, 12. Bouma, Makaay (Nederland), Karagounis, Basinas, Cha- risteas, Vrizas (Griekenland), Ronaldo, Nuno Gomes, Maniche, Rui Costa (Por tugal), Valeron, Morientes (Spanje), Scholes, Gerrard (Engeland), Ljung- berg, Allbêck, Jonson (Zweden), Koller, Smicer (Tsjechië), Verpakovskis (Let land), Frings, Ballack (Duitsland), Gronkjaer (Denemarken), Perrotta (Ita lië), Klrisjenko, Boelikin (Rusland), Ni- ko Kovac, Tudor, Rapajic, Prso (Kroat'ë) Vonlanthen (Zwitserland), Trezeguet (Frankrijk), Martin Petrov (Bulgarije) 1. Rode kaart (direct): Ovtsjinnikov (Rus land). Rode kaart (2x geel): Sjaronov (Rus land), Stilian Petrov (Bulgarije), Heitin- ga (Nederland). Twee gele kaarten: Karagounis (Grie kenland), Marchena (Spanje), Smertin (Rusland), Pauleta (Portugal), Albelda (Spanje), Radimov, Alenitsjev (Rusland) Vrizas (Griekenland), Vogel (Zwitser land). Haas (Zwitserland), Huggel (Zwit serland), Kirilov, Stoianov (Bulgarije), Gattuso, Cannavaro (Italië), Linderoth, Edman (Zweden). Geschorst voor kwartfinale: Pauleta (Portugal), Vrizas (Griekenland). Edman (Zweden). donderdag 24 juni 2oo4 door Peter van Duyl Lissabon - Een Tsjechische B- ploeg draaide gisteren de waak vlam onder het Oranje-gevoel weer naar de hoogste stand. Met negen invallers waren de Tsjechen nóg te sterk voor Duitsland, dat naar huis mag: 2-1. Hij had al aangekondigd dat hij 'een paar' spelers rust zou ge ven, maar de opstelling waar mee de Tsjechische bonds coach Brückner gisteren op de proppen kwam, joeg miljoenen Nederlanders de stuipen op het lijf. De coach wijzigde zijn elftal op negen plaatsen in vergelij king met het duel met Oranje. Vedetten als Nedved, Rosicky, Koller en Baros mochten in Lis sabon genieten, van de aange name avondwarmte. Merk waardig genoeg speelde Tomas Galósek - de enige Tsjech die het risico liep geschorst te wor den - wel. De Ajacied droeg de aanvoerdersband, voordat ook hij in de rust plaats maakte. Brückner had overigens ook aangekondigd dat hij wel met een elftal op de proppen zou komen dat tegen Duitsland op gewassen zou zijn. Tsjechië ver loor sinds november 2001 geen interland meer die ergens om ging en het voelde er weinig voor die knappe reeks zomaar weg te geven. En deze voorspel ling van de Tsjechische coach kwam wel uit. De reserves kwamen bijzonder gretig uit de kleedkamer, daar mee direct ook het bewijs leve rend dat de basis van de Tsje chische selectie breed genoeg is om personele tegenslagen ade quaat op te vangen. Het maakt Tsjechië eens te meer tot een van de topfavorieten. In de eerste helft werden de Duitsers zo'n beetje overklast door de Tsjechen, van wie er zes spelers minder dan vijftien interlands op hun naam heb ben staan. De beste man van de Tsjechische B-ploeg was Marek Heinz, aanvaller van Banik Os trava. Als invaller vervulde hij al een sleutelrol in de duels met Letland en Nederland, in zijn twaalfde interland haalde Heinz vooral voor de rust alles uit de kast. Hij scoorde uit een prach tige vrije trap en grossierde in prachtige acties. Na het kansloze EK van 2000, waar Duitsland slechts één punt haalde, verliet de 'Mann- schaft' gisteren ook Euro 2004 met stille trom. De ploeg van Rudi Vóller speelde een ijzer- sterke wedstrijd tegen Neder land, maar toen het moest win nen ging het mis. Zaterdag te gen Letland en gisteren op nieuw. Duitsland heeft nu zes achtereenvolgende EK-wed- strijden niet kunnen winnen. Vóller zal de komende twee jaar in alle rust kunnen bouwen aan een succesvol Duits elftal. Om dat het WK van 2006 in eigen land wordt gespeeld, worden de Duitsers niet belast met de druk van een kwalificatiereeks. In 2006 is het tien jaar geleden dat Duitsland zijn laatste grote prijs pakte, de Europese titel van 1996. Een decennium zon der succes, dat is naar Duitse maatstaven een eeuwigheid. Dat er over de oostgrens iets moet veranderen, is zo klaar als een klontje. Het Duitse elftal bestaat uit een stel eenheids worsten, dat in Portugal niets heeft laten zien. Michael Bal lack was eigenlijk de enige uit- Ruud van Nistelrooij zet Oranje uit een penalty op 1-0. Foto: AP/Fernando Llano door Jaap van Essen braga - Estadio Municipal de Braga was natuurlijk het perfecte decor voor Neder land-Letland. Het meest bizarre stadion van Europa beleefde de meest bizarre ontsnapping uit de moderne voetbalge schiedenis: Oranje staat in de kwartfinale van het EK. Niemand gaf nog een cent voor het Ne derlands elftal en al helemaal niet voor bondscoach Dick Advocaat. Sinds gis teravond is alles weer anders. Het ge tergde Oranje verpulverde Letland (3-0) en in Lissabon blameerde Duitsland zich tegen Tsjechië B. Zaterdag staat het Nederlands elftal in de kwartfinale tegen Zweden. Bizar, dat was de wedstrijd Nederland- Letland natuurlijk vooraf al in vele op zichten. Vier landenploegen streden ge lijktijdig in twee duels, die alles met el kaar te maken hadden. Het duel in Braga had eigenlijk een rus tig potje kunnen zijn voor Oranje, wan neer de bondscoach tegen de Tsjechen niet Arjen Robben van het veld had ge haald. Daardoor had Oranje de zaken gisteren niet meer in eigen hand. Nederland was verplicht om te winnen van de arme Let ten, die vooraf ook nog een minimaal kansje hadden om de kwartfinales te ha len. Verder moest Oranje maar afwach ten wat er in Lissabon gebeurde. De Tsjechen, die deden ook vreemd. Zij waren al verzekerd van de kwartfinales en hun bondscoach Brückner liet acht vaste krachten buiten zijn basis. Hij be streed Duitsland gewoon met zijn twee de elftal. En tsja, die Duitsers. Die hoef den 'alleen maar te winnen van dat stel letje Tsjechische reserves. Maar zelfs dat bleek een wel heel zware opgave voor de anti-voetballers die tezamen de Mann- schaft vormen. In Braga was vanaf de eerste minuut wel duidelijk dat Oranje zelf niet van plan was een fout te maken. De mannen van Dick Advocaat leken volledig doordron gen van de noodzaak in ieder geval nog een goede wedstrijd neer te zetten. Zelf winnen, op een zo aanspreken (lees aanvallend) mogelijke manier. Als een statement aan Europa dat Nederland nog wel degelijk meetelt. Dat gevoel was des te sterker omdat een fiks aantal Oranjespelers de wedstrijd begon met de gedachte misschien wel voor het laatst het nationale shirt te dra gen. Frank de Boer, de recordintematio- nal, stond in de basis, net als zijn gene ratiegenoten Jaap Stam en later Mare Overmars, die allen stoppen na het EK. Andere spelers, zoals Ruud van Nistel rooij en Arjen Robben waren vastbeslo ten in ieder geval nog iets te laten zien op hun allereerste EK. Het duel tegen de Letten werd zodoende een demonstratie van alles waar het Ne derlandse voetbal al jaren zijn naam en faam aan te danken heeft. Oranje speel de met twee vleugelspitsen, een aanval lende middenvelder, opkomende backs en een enorme aanvalsdrift. In een enorm tempo werd Letland letterlijk met de rug tegen de muur gezet. Ruim twintigduizend Oranje-fans schreeuwden Nederland naar voren. „Alles of niets", klonk het van meet af aan. Al snel leek het helemaal niets te worden. Immers, het eerste doelpunt van de avond viel in Lissabon, voor de Duitsers. Daarmee leek alles wat Oranje kon en wilde niet meer belangrijk. Maar het was dus een bizarre avond voor het Nederlandse voetbal. Na 26 minuten kreeg Edgar Davids een strafschop cadeau, Ruud van Nistelrooij faalde niet: 1-0. Het juichen was nog niet verstomd, of zwol weer aan. Het B- elftal van Tsjechië maakte gelijk tegen Duitsland. Doelpuntenmaker? Marek Heinz, waarvan sinds enkele dagen be kend is dat hij de onechte zoon van zijn bondscoach Brückner is. Nederland ging in Braga gewoon door. In de 35ste minuut was het 2-0. De doel puntenmaker was wederom Ruud van Nistelrooij. Uitblinker Clarence Seedorf plaatste een vrije trap precies op het hoofd van Phillip Cocu die terugkopte naar Van the Man'. Die kopte zich naar de (gedeelde) eerste plaats van de top- scorerslijst dit toernooi. Daarna barste het bizarre Oranjefeest ei genlijk al helemaal los. De echte explo sie kwam in de 76ste minuut. Uit Lissa bon kwam het vooraf toch echt onmo gelijk geachte bericht dat Duitsland op achterstand was geschoten! „Schade Deutschland, alles ist vorbei", galmde langs de rotsen. De treffer van Roy Makaay in de 84ste minuut maakte alles nog net iets mooier. Niet Oranje, maar Duitsland moet van daag vertrekken uit de Algarve. Neder land speelt zaterdag een 'thuiswedstrijd' tegen Zweden en wordt ineens weer tot de kanshebbers voor de eindzege gere kend. Dick Advocaat kan zowaar nog pogen een echte volksheld te worden. Inderdaad, bizar. braga - Het Nederlands elftal knalde uit de startblokken zoals het een half jaar geleden in de Arena deed tegen Schotland. Het greep de tegenstander bij de keel en liet niet meer los. Al leen Andy van der Meyde zakte na de pauze naar een bedenke lijk niveau. Verder werd het derde tentamen in Portugal met vlag en wimpel gehaald. De rapportcijfers. Edwin van der Sar - 7 'Man in black'. Als we dan toch in een filmdecor spelen, met zo'n rotspartij en een kunstma tige waterval erboven, dan past zo'n volledig zwarte outfit wel. Rustig avondje, maar af en toe dook hij geweldig. Alsof-ie zo van die rots sprong. Michael Reiziger - 7 Gelukkig heeft Michael Reiziger nog niet aangekondigd dat hij ook een punt wil zetten achter zijn interlandcarrière. Nu was te zien waarom deze man een prima seizoen bij Barcelona achter de rug heeft. Jaap Stam - 6,5 Eigenlijk zijn dit routineklusjes voor Jaap uit Kampen. Een Let van 1.70 meter hoog is voor de beul van Oranje eigenlijk een ontbijtje. Kon zijn tenue na af loop kreukvrij weer in de kast hangen. Frank de Boer - 6,5 Zijn lange pass blijft een ju weeltje om naar te kijken. Frank de Boer heeft 111 interlands na gisteravond. Laten we zeggen dat hij per interland zeven van zulke mooie trappen heeft ge geven. Dan heeft de KNVB voor de jeugdopleiding toch een vi deoband met 777 keer de 50- of 60-meter pass. Giovanni van Bronckhorst - 6,5 Maakt zich niet druk om de kri tiek die er af en toe is. Rangers, Arsenal, Barcelona. Als je bij al die clubs kunt voetballen, moet het ook in het Nederlands elftal kunnen als linksback. Zelfs al is dat niet de natuurlijke rol. Clarence Seedorf - 7 Verbazingwekkend hoe Seedorf buiten het beeld van de camera de boel blijft organiseren en toeschreeuwen. Zette gister avond werkelijk iedere Oranje speler op zijn plek. Waar Da vids vooral in de kleedkamer praat, doet Seedorf dat op het veld. Phillip Cocu - 7,5 Phillip Cocu was door de komst van Frank de Boer opeens zijn aanvoerdersband kwijt. Maar niet zijn dominante plek in het elftal. De koffer die hij naar ei gen zeggen 'al half had inge pakt', heeft hij vannacht bij thuiskomst in het hotel weer helemaal leeg gesmeten in zijn kamer. Edgar Davids - 7 De kleinste man van Oranje voelde zich weer de grote man. Hij verdiende het ook. Mis schien was Duitsland-Neder- land een collectief missertje en geen verkeerde avond van Ed gar Davids. Andy van der Meyde - 5,5 Alsof het Heugavelt-tegels wa ren die de Portugezen in Braga hadden neergelegd voor Andy van der Meyde. Zaalvoetbal op de vierkante meter aan de rech terflank. Na rust was het kenne lijk een goedkoop, groen keu- keunzeiltje. Geen bal meer goed geraakt. Maar ja, anders stond hij bij Inter Milaan na tuurlijk al lang in de basis. Ruud van Nistelrooij - 8 Topschutter van het Neder lands elftal op dit EK. Vier goals in drie wedstrijden. Daarmee steeg hij op de eeuwige ranglijst van Oranje-topscorers in een keer van de 18de naar de 10de plaats. Van Nistelrooij stond voor het duel met Letland op 16 Mare Overmars scoorde een '8'. Foto: AP/Dusan Vranic goals uit 36 interlands. Hij pas seerde Mannes Francken, Ton- ny van der Linden, John Bos man, Wim Tap, Johan Nees- kens, Ruud Gullit, Mare Over mars en Jan Thomee. Arjen Robben - 7 Arjen Robben kon natuurlijk nooit falen gisteravond. Al had hij 86 ballen op de rotsen ach ter het doel geschoten, dan nog zou Dick Advocaat het niet hebben gedurfd om hem eruit te halen. Dan begin je natuur lijk lekker aan een wedstrijd en blijf je lekker 'ballen'. zondering, maar hij was een oase van groen in een verder gortdroge woestijn. Verder maakten alleen Philipp Lahm en Bastian Schweinsteiger dui delijk dat ze toekomst hebben. Ofschoon de Tsjechen de eerste 45 minuten van begin tot eind dicteerden, was het eerste woord toch weer aan Duits land. Bij een van de allereerste keren dat het over de midden lijn kwam, was het raak. Schweinsteiger legde de bal neer met de borst, Ballack schoot schitterend raak. Op dat moment had het er veel van weg, dat Duitsland zou kunnen doordrukken. Een prachtige vrije trap van Marek Heinz zorgde echter razen voor evenwicht. De midd der krulde de bal met een dosis gevoel langs de v< wereerde Oliver Kahn: 1-1 Na de pauze perste de ploeg nog een keer alles lijf. Nadat Ballack, weer de 66ste minuut de paal geraakt, kregen de Duitsei paar heel goede kansen c Met name Kevin Kuraro leerde echter het Duitsèln senprobleem in vol ornaat Milan Baros maakte aai Duitse illusies een eind. I valler maakte grif gebrui de ruimte die de Duitse q sie weg gaf en passeerde voor de tweede keer. it braga Bondscoach Dick Ad vocaat sprak na afloop van de laatste groepswedstrijd tegen Letland (3-0) van een emotio nele avond. „Ik heb geprobeerd om zakelijk te blijven. Maar dat viel niet mee. De ontlading was na afloop zeer groot. De spelers reageerden er met het publiek heel positief op." Advocaat was zeer tevreden over de eerste helft. „We speel den heel gedisciplineerd en ge concentreerd. We hebben am per een halve kans weggegeven en zelf zes, zeven kansen afge dwongen. Na de rust begonnen we slordig en gaven we meer ruimte weg. We hadden eerder 3-0 moeten maken. Toch moet ik de hele ploeg een groot com pliment maken." Advocaat kwam desgevraagd nog even terug op de bijtende kritiek die hem na de dramati sche wedstrijd tegen Tsjechië (2-3) ten deel was gevallen. „Het gaat allemaal veel te ver. Er wordt te veel op de man ge speeld. Ik heb thuis normen en waarden geleerd. Maar als wordt gesproken over stenigen en ophangen dan vind ik dat niet normaal meer. In zo'n sfeer kun je bijna niet werken." Ruud van Nistelrooij sprak van een 'fantastische dag'. „En dan zit alles mee, win je met 3-0. Dit verdienen we gewoon. We heb ben hier zo hard voor gewerkt. Dit is heerlijk. Ik durfde te ho pen. We zeiden: We gaan zelf winnen en we moeten hopen. De Duitsers maken niet zomaar drie goals in een wedstrijd. We zijn de Tsjechen dankbaar. Ik hoordé het publiek twee keer juichen. Ik dacht eigenlijk dat de Tsjechen met 2-0 voorston den. In het begin van de tweede helft waren we niet bij de les. Advocaat is hartstikke blij. Die heeft ook zo hard gewerkt Hij had de wind tegen. Hij heeft na de nederlaag tegen Tsjechië la ten zien wie hij is. Alles is ver geven en vergeten." Volgens Arjen Robben kun je geluk afdwingen. „Ik denk dat ik gewoon aardig heb gespeeld. Ik heb toch weer een paar keer gevaarlijk kunnen zijn. Maar goed, het gaat om het collectief. De Duitsers hebben een keer niet het geluk mee. Nu gaat het toernooi pas echt beginnen. Ik denk dat we gewoon op deze lijn doormoeten. We spelen vandaag hartstikke goed, terwijl we het tegen de Tsjechen weg gaven door individuele fouten. Nu op weg naar de finale. Er staat nu een elftal dat kan win nen. Elke wedstrijd is hier een thuiswedstrijd. En dat is een groot compliment aan h< gioen hier." Met een gezicht dat geei ging deed de teleurstelli verbergen nam Rudi Völli teren afscheid van Euro Maar zelfs in zijn pijn moment als bond» trachtte de oud-wereldk l, oen pluspunten voor het I voetbal te ontdekken. 1 „Het is in Portugal weer d lijk geworden, dat we n hebben om wedstrijden t mineren. Dat was in de ki catie al zo en beter is he geworden. Tegen Nedf hebben we het goed ge f omdat we toen zelf vanui gesloten verdediging kcl£ spelen. De Tsjechen hieldi 1 achterin goed dicht, di hadden we het vandaag moeilijk." |j „Toch vind ik dat we na hadden moeten scorer! hebben een paar goede k gehad, daar had er zek{ J van in gemoeten. Ik ond dat we in aanvallend oi c niet zo rijk bedeeld zijn ale dere landen. Maar jonge u Podolski en Kuranyi hebb '8 les om een goede spits te 6 den. Ze missen misschiet a de killersmentaliteit. Maa Q is te leren en te trainen.y „Ik ga ontzettend teleurg naar huis, maar ik denk w e we kunnen constateren d er beter voorstaan dan vil j61 geleden. Dit toernooi iia zo'n debacle geworden all 11 2000, we zijn hier niet derd." „Ik vind zelfs dat, hoew zijn uitgeschakeld, een jongens zich winnaar n noemen. Philipp Lahm et tian Schweinsteiger hl E( aangetoond dat ze dit i aankunnen. Daar kunne r, verder mee. Maar tegelijl 0 is de realiteit, en daar will j onderuit, dat we op dit mi niet zijn opgewassen teg a grote voetballanden.et DE STAAT VAN ORANJ Mare Overmars - 8 Geduchte concurrent voor An dy van der Meyde geworden. Maar misschien blijft Dick Ad vocaat hem wel zien als 'suber sub'. Durft er nog iemand te zeggen dat er iets mis is met het wisselbeleid van de bonds coach. Deze was prima, hoor. Roy Makaay - 7 'King' Roy zit al maanden te wachten op zijn kans. Hij was zelfs een beetje verongelijkt na de wedstrijd tegen Duitsland. 'Let's do it', zei Makaay, toen hij erin kwam. En hij deed het. Voor het oranje-legioen, me dia, spelersvrouwen en alles wat er nog meer om het Neder lands elftal heen hangt, is het EK2004 een grote rondrit door Portugal geworden. De drie speelsteden in het noorden dwingen de meute dag en nacht te reizen. Helemaal voor het deel van de karavaan dat in de Al- garve zijn basis heeft en om de drie dagen een retourtje van 1300 kilometer per auto maakt. Uitgeblust, met stinkende rem men en koppelingsplaten van de huurauto in het bergachtige noorden, wacht je dan telkens af wat je in de nieuwe speelstad van Oranje te wachten staat. Porto was het warme volksfeest aan de rivier in het hart van de stad. Aveiro was zingen en fees ten tussen de palmbomen van het Portugese Venetië. Overal water, muziek en dansende mensen. En dan kom je in Bra ga aan. Daar wacht de man met de ha mer. Eén man? Duizenden mannen. Overal waar je loopt, rijdt, zit of staat krijg je een klap op je hersens met een hamer. Geen ijzeren stuk gereedschap godzijdank. Maar ook een plas tic exemplaar komt hard aan. Zeker als het de honderdste keer is dat je zo'n ding op de door de zon verbrande schedel vot D den. Het blijkt een volksfeest te v Een Portugese traditie. He 5 van de grote, heilige San) w legt een uitbater van het rts rant op het stadsplein uit Joao is een soort bescherm Dl ge van Braga, die bij het b 15 van de zomer zijn eigen ril kent. Een paar eeuwen ter sloegen de mensen elkaar i 0 een sterk geurende plant o P hoofd. Dat was nog leuk, iSl Portugees. Maar een paar cennia was de plant zo go ei uitgestorven en gingen dei e sen maar over tot het gebr16 van een hamer. 'F Onderweg in de bus naarl stadion zag Dick Advocaat3| termiddag plotseling ookt duizenden supporters met hamer lopen. Want je wee11 Nederlanders zijn. Die hel Jj altijd zin in een feestje. JaI alleen dat Dick Advocaat i niet door had wat er achtt w Portugese ritueel schuil gii n De bondscoach zat achter p raam van de bus en dacht11 weg naar de laatste groepte strijd van Oranje: 'Ik wist hier in Braga wacht de nu l! de hamer... li Marcel van der Kraan d n

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 8