Traksel deelt zege na bizar jury-besluit Het dak gaat erop op Wimbledon SPORT Schaatsers trainen met windturbines Vergoossen kiest voor Arabisch avontuur - k-sterren Jen Athene ikbalcoach treedt terug Moorsel wint sportpers ist en remise bridgesters ite Collins geklaagd ck-Step met Belg in Tour de start jk/Leenstra Armstrong met ervaren ploeg naar Tour de France Rommedahl vertrekt vrijwel zeker bij PSV UITSLAGEN it - Het Amerikaanse Team dat op de Spelen ihene voor de vierde keer goud moet winnen in het bal, ziet steeds meer ster- de selectie verdwijnen, kl fallace en Richard Hamil- di n de nieuwe NBA-kampi- etroit Pistons hebben eze week allebei afge- De basketbalmiljonairs ang voor terroristische ac- Athene.Tracey McGrady, Kidd, Mike Bibby, Vince Shaquille O'Neal en Ko- iant bedankten al eerder. lag - Jan Piet er Koene is is gezondheidsredenen au [etreden als coach van de ai e honkbalclub ADO. Hij afgelopen week tot de ïsie dat de fysieke inspan- zwaar is. „Ik wil meer daadwerkelijk kan uit- i", zei Koene gisteren, blijft wel betrokken bij b.Zijn huidige taken wor- tergenomen door Jimmy ïers t Griemink r Southend end - De Nederlandse an Bart Griemink heeft n ieejarig contract getekend Engelse voetbalclub Sou die speelt in de derde di- jriemink (32) speelde voor Birmingham, Peter- ~~jgh en Swindon Town. - De prijs van de Ne- dse Sportpers (NSP) is et jaar 2003 toegekend ontien Zijlaard-Van el. De sportpers beloont Irenster voor een positie telling tegenover de me- lurende haar hele carri- _Jprijs wordt zondag uit- (tijdens het NK wielren- CH Rotterdam. De NSP-prijs q 1996 in het leven geroe- n sporters, trainers of of te eren die in goede en e tijden begrip hebben e belangen en wensen i sportmedia. - De Nederlandse vrou- loeg heeft gisteren op de lese kampioenschappen [in Malmö gewonnen van ld (18-12) en gelijkge- 1(15-15) tegen Engeland, iverdediger staat vierde, tschil met koploper Zwe- echter al behoorlijk, 25 li. In de open klasse hield Ie koppositie met zeges land en Roemenië. De idse mannen wonnen ■6 van San Marino, na ren begonnen met een ag tegen Portugal (8-22). id staat twaalfde. - Het Amerikaanse an- igbureau Usada heeft Ie Collins, de voormalige vereldkampioene op de ter, officieel in staat van ddiging gesteld. Ver- ine andere Amerikaanse werden al eerder aange- wegens doping. Het baseert zich daarbij op istratie die in beslag is :n bij het Californische Balco. Dat leverde top- behalve voedingssup- iten ook verboden pres- vorderende middelen, iider het spierversterken- imoon THG. (em - Het Belgische Step-Davitamon vertrekt n Belg in de Ronde van ijk. Tom Boonen is de oor de eerste anderhalve raarin hij in de vlakke s de strijd zal aangaan i Italiaan Alessandro Pet- De ploeg van Quick-Step our: Paolo Bettini (Ita), oonen (Bel), Davide Bra- ta), Laurent Dufaux (Zwi) is Knaven (Ned), Juan Mercado (Spa), Michael (Aus), Richard Virenque itefano Zanini (Ita). Re- Laszlo Bodrogi (Hon), Uorrillo (Spa). Rebekka Kadijk en Leenstra zijn het beach- altoernooi in Berlijn, on- Ivan de World Tour, uit- 1 begonnen. Het Neder- duo won gisteren twee- ii bereikte daarmee de onde. In de eindrang- ng betekent dat in elk e negende plaats en een ïg van 9000 dollar. (g staat de Oranje hoop hene tegenover de Cu- n Tamara Larrea Peraza na Fernandez Grasset. donderdag 24 juni 2004 Juni leek wel november in Londen. Het was koud en nat op de derde wedstrijddag van Wimbledon. De tennissers sloegen geen bal. Om 18.45 kwam de mededeling: geen tennis vandaag. De opgelopen vertraging is inmiddels enorm. Foto: Reuters/Kevin Lamraque door Gertjan van Geen londen - De aardbeien met slagroom halen ze niet weg van Wimbledon, maar met de regenonderbrekingen is het in 2008 gedaan. Nog drie jaar moet de BBC urenlange herhalingen van legendari sche wedstrijden uitzenden als de luiken in Londen weer eens open gaan. Dat is afgelopen wanneer de tennisbanen overdekt worden. De roep om een schuifbaar dak is er al jaren, maar altijd hield de All England Lawn Tennis Club (AELTC) de vooruit gang tegen. De angst voor ongelijkheid overheerste, als op de ene baan wel ge speeld kon worden en op de ander niet. Het was een vreemde gedachte, want er is geen toernooi ter wereld waar de spe lers zo ongelijk behandeld worden. De toppers mogen zich immers nog altijd in een veel luxere kleedkamer omkleden dan de mindere goden en dat is niet het enige privilege. De vrees om het gras te beschadigen was nog groter. Verhalen als die van het gras in Amsterdam Arena kennen ze wel in Londen. Aan geen gazon ter wereld wordt meer aandacht besteed dan aan dat van Wimbledon. Gedurende het jaar zijn veertien specialisten in de weer om de 19 banen te onderhouden. Tijdens de 'fortnight' komen daar nog eens veertien hulpen bij. Slechts zes toernooien - vier waar de te levisie bij was - zijn niet door regen be- invloed: die van 1908,1931,1976,1977, 1993 en 1995. Sinds de eerste editie in 1877 zijn er dertig, en na gisteren dus 31, volledige dagen verregend aan de Church Road. In 1991 pleegde de orga nisatie heiligschennis door van de eerste zondag een wedstrijddag te maken. Ook 1997 kende een 'people's Sunday", zo ge noemd omdat alle kaarten dan in de vrije verkoop gaan en ook het klootjes volk toegang heeft tot de banen. De laat ste finale die pas op maandag kon wor den gespeeld, was die tussen Ivanisevic en Rafter drie jaar geleden. Voor deze editie zijn alleen de aanvangstijden van vandaag en morgen een uur vervroegd, maar houdt men nu al rekening met een extra speeldag op zondag. Gisteren, en in mindere mate maandag en dinsdag, was het immers bar en boos. Aanhoudende regen maakte het tennis onmogelijk. De Argentijn Guiller- mo Coria begon maandag aan zijn partij tegen Wesley Moodie en schold een offi cial de huid vol toen hij bij een paar druppels dinsdag weer het centre court moest verlaten, op slechts twee punten van de zege. Gisteren wachtte hij tever geefs op zonnestralen, dan wel enige opklaringen. Paul Haarhuis en Miriam Oremans moesten eens drie dagen wachten voor zij hun matchpoint in het gemengd dubbel konden verzilveren. Als er minder dan een uur getennist wordt, krijgt het publiek zijn geld terug. Alleen vanwege het financiële risico al, is overkapping onvermijdelijk. Maar geld terug of niet, de gemiddelde bezoeker heeft zo lang op kaarten voor The Championships gewacht, dat dat er niet eens toe doet. Toeschouwers liepen gis teren geërgerd over het park. Op Hen man Hill keek het gros naar herhalingen uit vroeger jaren. BBC-kijkers konden via internet stemmen welke klassieker in aanmerking kwam voor heruitzending. Het werd uiteindelijk de finale uit 1992 tussen Andre Agassi en Goran Ivanise vic. De partij in de derde ronde tussen Haarhuis en Henman uit 1997 redde het niet. En uiteraard kwam voor de zoveel ste de legendarische tiebreak tussen Borg en McEnroe weer langs uit 1980 (20-18). Maar juist daardoor is de hero- iek daar inmiddels wel van af en begint die tiebreak inmiddels behoorlijk saai te worden. In 2008, en op zijn laatst 2009, is dat niet meer nodig. Alle reserves zijn overboord gegooid door de AELTC. Met het door zichtige schuifdak dat lucht en licht in ruime mate doorlaat, wordt het gras in het uit 1922 stammende centre court - het juweel in de kroon - niet aangetast. Het kost straks slechts tien minuten om het te sluiten. Tegelijkertijd wordt de ca paciteit van de Groene Kathedraal uitge breid van 13.800 naar 15.000 stoelen. Om een en ander te financieren - de kosten van de operatie zijn niet bekend gemaakt - gooit Wimbledon 2300 plaat sen voor een periode van vijfjaar (2006- 2010) in de verkoop. Per luxe plaats moet de koper bijna 35.000 euro neertel len. Nominale waarde? 'Slechts' 3500 euro. Maar je moet er wel wat voor over hebben om, in ieder geval de laatste twee jaar van de overeenkomst, veertien dagen lang non-stop tennis te zien. Dan kan, met het dak erop, het dak eraf gaan. leeuwarden/gpd - Bobbie Traksel werd gisteren in Leeu warden gehuldigd als winnaar van de Noord-Nederland Tour, maar meetellen doet de over winning niet. Enkele uren na de finish annuleerde de jury de uit slag en bepaalde dat het prijzen geld en de UCI-punten wordt verdeeld onder de 22 koplopers. „De jury zet ons renners met dit besluit voor lui, ze moeten zich diep schamen", brieste Erik Dek ker woedend. De oorzaak van de chaos: een begeleidende motoragent stuurde de kopgroep bij het binnenrijden van Leeuwarden verkeerd. De renners kwamen in het drukke stadsverkeer te recht en besloten om risico's te vermijden rustig terug te rijden naar de finish om daar de wed strijd te vervolgen. Alleen Mat- thé Pronk dacht daar anders over. Dekker: „Op dat moment reed Matthé met gevaar voor ei gen leven alles en iedereen voorbij." Pronk, in zijn eigen ogen de enige koploper, weigerde om de koers op dezelfde manier als zijn medevluchters te vervol gen. Nadat de druk discussië rende koplopers op de finish op Pronk hadden gewacht, protes teerde Pronk. Hij wilde niet nóg drie ronden rijden. „Ik had toch al een ronde gereden?", vroeg de Noord-Hollander van Bank- GiroLoterij zich af. „Onzin", vond Dekker, kopman en boeg beeld van Rabobank. „Dit was de best mogelijke oplossing. Wij hebben geweigerd om met gevaar voor eigen leven achter Matthé aan te rijden. Het hoeft van mij niet, maar eigenlijk zou Matthé geschorst moeten wor den. Het was echt levensge vaarlijk wat ie deed." Voor de ogen van het publiek vuurde ploegleider Piet Hoek stra zijn pupil aan om de koers te vervolgen, maar de Fries deed dat met tegenzin. „Omdat het eigenlijk niet kon wat daar gebeurde: men vervolgde de koers, maar hield er geen reke ning mee dat er een koploper was. Maar omdat er publiek bij stond, moet je maar doorrij den." Hoekstra wilde een pro test indienen tegen de officieu ze uitslag (1. Traksel, 2. Kemna, 3. Reinerink, 4. Hiemstra), maar dat was niet meer nodig. De Britse jurypresident Kenneth Fames had al besloten de uit slag de annuleren. Tot grote ontstemming van Erik Dekker, die ploeggenoot Traksel in de kopgroep naar de zege had gestuurd. „Dit is bela chelijk!" Niet alleen feitelijk vond de Hoogevener het besluit zinloos, maar vooral de morele gang van zaken stond hem te gen. „Het slaat echt helemaal nergens op. Er wordt een fout gemaakt, waardoor wij verkeerd reden. Om geen ongelukken te krijgen in het verkeer hebben we besloten terug te rijden, op Matthé te wachten om dan de wedstrijd af te maken. Dat zijn toch verstandige oplossingen? Niemand schiet iets op met dit jurybesluit. Zeg mij maar wie hier beter van wordt. Allereerst is het bijzonder zuur voor Bob by, maar bovenal worden wij als renners voor lui gezet: we hebben er een wedstrijd van gemaakt, hebben risico's geno men in de plaatselijke rondes en dan - als iedereen al weg is - besluiten ze om de uitslag te annuleren. Echt ongelooflijk. berlijn/anp/dpa - Lance Arm strong gaat met een ervaren team proberen de zesde Tour zege te boeken. Dat heeft US Postal-ploegleider Johan Bruy- neel gisteren bekendgemaakt. In de formatie is ook een plek ingeruimd voor de twee nieu welingen José Azevedo (Portu gal) en de Spanjaard Benjamin Noval. „De laatste week wordt 't zwaar. Waarschijnlijk de zwaar ste week die we ooit beleefd hebben", zei Armstrong. „Je kunt beter een sterke tweede helft hebben, dan een goede eerste helft." Naast Armstrong, Azevedo en Noval heeft Bruy- neel ook Floyd Landis, George Hincapie (beiden Verenigde Staten), Vjatsjeslav Ekimov (Rusland), Pavel Padmos (Tsje chië), Manuel Beltran en José Luis Rubiera (Spanje) aangewe zen voor de Tourdeelname. sittard/gpd - Sef Vergoossen verkast naar de Verenigde Ara bische Emiraten. De 57-jarige oud-trainer van MW en Roda JC die dit jaar opstapte bij het Belgische Racing Genk, tekende een eenjarig contract bij Al Jazi- ra uit Abu Dhabi. Vergoossen ging pas in op het derde ver zoek van de Arabieren. „Ik wil de eerst afwachten of ik in Ne derland of een omringend land een club zou vinden. Dat bleek dus niet zo te zijn." Vergoossen won informatie in bij Jan Versleijen, de oud-trai ner van Al Jazira en Rob Baan die er momenteel verantwoor delijk is voor de jeugdacademie. „De twee waren zo positief, dat ik gek was geweest om er niet eens te gaan kijken." De Limburger was alleen bereid de opmerkelijke stap te maken, indien ook zijn partner er hon derd procent achter zou staan. Het tweetal proefde een paar dagen van de sfeer in Abu Dha bi en keerde enthousiast temg. „Ik heb in eerste instantie de boot afgehouden, omdat we ei genlijk geen behoefte hadden aan een dergelijk avontuur. Maar nu we er een kijkje heb ben genomen, zijn we tot de conclusie gekomen dat ik het toch moet doen. Waarbij ik niet kan ontkennen dat het ook fi nancieel aantrekkelijk is." Vergoossen wilde alleen toe happen indien aan twee voor waarden werd voldaan. „Ten eerste moesten de leefomstan digheden goed en veilig zijn. Daarover hoeven we ons geen zorgen te maken. Het is er wes ters georiënteerd, van oorlogs dreiging is geen sprake, er is veel luxe en de vrouwen lopen er echt niet allemaal gesluierd over straat. We hebben een prachtig appartement aangebo den gekregen aan een boule vard bij de kust, maar mogelijk zoeken we een andere wo ning." Een tweede vereiste was het perspectief om als coach zijn ei kwijt te kunnen. „Het niveau is natuurlijk lager dan hier, maar het valt niet tegen. Al Jazira wil van subtopper doorgroeien naar topper. De faciliteiten zijn onvoorstelbaar. Het land heeft onlangs een jeugd-WK gehou den en daar heel veel in geïn vesteerd. De leiding wil de club vooral beter structureren. Daar om heeft Rob Baan de opdracht gekregen naar Nederlands mo del een jeugdopleiding op po ten te zetten." De technische staf, met de reeds bij Al Jazira actieve Dwight Lodeweges als assistent, was bijna volledig ingevuld, het enige wat ontbrak was een hoofdcoach. Vergoossen stond bovenaan het lijstje waarop ook de namen van Bert van Mar wijk, Huub Stevens en Martin Jol prijkten. „Hoe en waarom ze precies bij mij terecht zijn gekomen, geven ze niet prijs." De Peruaanse international Jefferson Farfan. Volgens PSV-trainer Guus Hiddink is zijn komst naar Eindho ven zeker. Foto: AP/Matilde Camppodonico eindhoven/gpd - PSV rekent op de komst van twee nieuwe aan vallers: de Peruviaan Jefferson Farfan en de Amerikaan Da- Marcus Beasley. Zij moeten de vervangers worden van Dennis Rommedahl, die hoogstwaar schijnlijk naar Charlton Athletic verkast en Arjen Robben, die al onderdak is bij Chelsea. Volgens terugtredend preses Harry van Raaij zijn PSV en Charlton, afgelopen seizoen ze vende in het Premiership, het al eens geworden over de transfer. Rest nog overeenstemming tus sen de Deense international en zijn toekomstige werkgever. PSV maakt haast met de ver vanging van het duo. Met de negentienjarige Farfan wordt morgen gesproken, de onder handelingen met Beasley (22) zijn via contacten in de Ver enigde Staten inmiddels ook geopend. Volgens trainer Hid dink is de komst van Farfan ze ker. „Hij kiest voor PSV", aldus Hiddink. Ook Mateja Kezman staat in de belangstelling van Charlton, al heeft zich voor hem ook een andere Engelse club gemeld bij PSV. Het zou hierbij gaan om Tottenham Hotspur, de nieuwe werkgever van manager Frank Arnesen. Over de toekomst van Mark van Bommel is ook nog geen duide lijkheid. Een tweede onderhoud tussen PSV en Borussia Dort mund heeft nog niet tot witte rook geleid. Van Raaij hoopt snel op een Duits jawoord. De Braziliaan Heurelho Silva Gomes is de belangrijkste kan didaat om bij PSV de opvolger te worden van Ronald Water reus. De 23-jarige doelman van Cruzeiro en het Braziliaans olympisch team is reeds bena derd en zou belangstelling heb ben voor een overgang naar Eindhoven. Gomes wordt al enige tijd ge volgd door PSV, maar leek uit beeld te verdwijnen toen hij op 14 mei een zware handblessure opliep in de wedstrijd om de Copa Libertadores tegen De- portivo Cali. Zijn herstel ver loopt echter zo voorspoedig dat PSV alsnog wil praten over een contract. Gomes staat sinds vier jaar on der contract bij Cruzeiro, waar mee hij vorig jaar landskampi oen werd. De doelman is vaste keus in de nationale ploeg voor spelers tot 23 jaar, die zich be gin dit jaar niet kon plaatsen voor de Olympische Spelen. heerenveen/anp - De Neder landse schaatstop traint volgen de week onder bijzondere om standigheden op het ijs van Thialf. In de Heerenveense schaatstempel zijn zes windtur bines geplaatst. Op die manier moet het mogelijk zijn om - dankzij rugwind - op hogere snelheid de bochtentechniek aan te scherpen. Ook hoopt topsportcoördinator van de KNSB, Ab Krook, dat rij ders als Mark Tuitert en Jochem Uytdehaage op die manier op hoge snelheid kunnen trainen zonder zichzelf te zwaar te be lasten. „We voeren deze week testen uit met de windturbi nes", sprak Krook. „Het is niet te voorspellen of 't inderdaad werkt." Pas na die eerste testen wordt bepaald of volgende week daadwerkelijk de windtur bines aangaan. Het experiment, volledig be taald door sportkoepel NOC *NSF, is vooral bedoeld om de Nederlandse schaatsers ook ko mend seizoen aan de leiding te houden. .Afgelopen jaar zijn we verrast door die Amerika nen, terwijl we eigenlijk vooral bij de Russen een flinke pro gressie verwachtten", zei Krook. „Die hebben er binnen kort twee overdekte banen bij. Nederland heeft steeds vooraan gelopen; met de klapschaats, strips en Nike-schaatspakken. In dat licht moet je ook dit ex periment zien." Mocht het project werken, dan kunnen de schaatsers ook hun trainingsarbeid verzwaren door met tegenwind te trainen. Het ligt voor de hand cto zulke oe feningen pas over eracele maan den worden gedaan, wanneer de schaatsers verder gevorderd zijn in hun voorbereiding op het komende schaatsjaar. BRIDGE Malmö. EK landenteams. Mannen, tiende ronde: Letland - Italië 8-22, Zweden - Turkije 25-3, Denemarken - Polen 6- 24, Frankrijk - Griekenland 11-19, Nederland - Portugal 8-22; elfde ronde: Italië - Roemenië 25-5, Noorwegen - Zweden 5-25, Polen - Frankrijk 24-6, Griekenland - IJsland 18-12, San Marino - Nederland 6-24. Stand: 1. Italië 231,5, 2. Zweden 226,5, 3. Polen 224, 4. Griekenland 195,5,12. Nederland 172. Vrouwen, zesde ronde: Nederland - Finland 18-12, IJsland - Frankrijk 4-25, Faroer Eiland - Ierland 6-24; zevende ronde: Engeland - Ne derland 15-15, Zweden - Finland 25-5, Frank rijk - Spanje 11-19, Ierland - Oostenrijk 3-25. Stand: 1. Zweden 146, 2. Frankrijk 144, 3. Oostenrijk 134, 4. Nederland 120. PAARDENSPORT Koersen Groningen Eerste koers: 1 Sunday Top Star (1.19,4), 2. Tanja di Angeli, 3. Sonria B. Toto (5-6-4): win nend 5,10; duo 8,80; trio 67,50. Tweede koers: 1. Fenntranss Junior (1.19,8), 2. Tibor Sammer, 3. Sissy Crafts K. Toto (5-4- 7): winnend 4,40-, duo 17,60; trio 41,50; dubbel winnend 17,10. Derde koers: 1 Terence Stardust (1.19,1), 2. Petruschka, 3. Picanta Furniture. Toto (3-7-6): winnend 1,70; duo 5,40; trio 29,20. Vierde koers: 1. Royal Valley (1.19,1), 2. Ri- anne Prinzes, 3. Special Victory. Toto (5-6-4): winnend 5,30; duo 28,50; trio 66,40. Vijfde koers: 1 Starfighter LM (1.17,1), 2. Se mper Fi Quick, 3. Skorpios Oldeson, Toto (8-6- 7); winnend 1,50; duo 3,70; trio 25,00. Zesde koers: 1 Roenek Butcher (1.19.2), 2. Royal Crafts K, 3. Respectfulmeadow. Toto (5- 2-3): winnend 6,90; duo 24,40; trio 52,60. Zevende koers: 1OJ Yankee 1.20,0), 2. Ova- tio W, 3. Mighty Renka. Toto (4-5-1): winnend 2,20; duo 6,90; trio 126,40. Achtste koers: 1. Salvador S (1.18,8), 2. Speedy Renka, 3. Swiebertje Kes, 4. Securi ty's Wish. Niet gestart. Simba. Toto (4-7-5): winnend 1,60; duo 3,20; trio 15,50. Negende koers: 1. Terence Stardust (1.18,8), 2. Petruschka, 3. Royal Valley Toto (3-5-4-4): winnend 1,60; duo 7,90; kwartet 42,30. Tiende koers: 1. Power Buitenzorg (1 18,6), 2. Randey di Angeli, 3. Randy Stardust. Niet ge start: Kevin de Bloomerd. Toto (8-3-4): win nend 2,50; duo 13,40; trio 283,10. Totalisatoromzet: 38.117,00. PRIJSVRAGEN Lucky Day 3434, 23 juni 2004. 3, 8, 30, 31, 37. 39, 40, 44, 45, 49, 50, 52, 53, 60,61,65,66.73,74,76. (Onder voorbehoud van typefouten) VOLLEYBAL Berlijn. World Tour vrouwen. Eerste ronde: Leenstra/Kadijk (Ned) - Wang Lu/You Wenhui (Chn) 2-1 (16-21 21-17 16- 14); tweede ronde: Leenstra/Kadijk - Maasei- de/Glesnes (Noo) 2-0 (21-17 21-19).

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7