Jonge docent haakt af REGIO Een Leidse stoffeerder in het nauw GERECHT 0t open vizier' kenen- 'Ze moeten niet bii Slecht personeelsbeleid en verkeerd beeld van onderwijs oorzaak van grote uitstroom NAVRAAG Directie: B.M. Essenberg ■mail: directie.hdcuz@hdc.nl iet 11 :a, .aai en niet E 1 hl™ I oo OiB rfdfedactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdc.nl Leidsch Dagblad nnt mi K I NTOOR Iraat 82, Lelden, tel. 071-5 356 356 1Postbus 54,2300 AB Leiden S1Q1 1*071-5356415 [1 V Ie fax 071-5 356 325 val khten fax 023-5 '5° 567 >Og< iïlEVERKOOP ling es m.b.t- sub >-6813661 un(lgoed: 023-5150 543 j 075-681 3677 tallhandel: 071-5 356 300 eeI ifeaus kunnen contact opnemen 0\' 81 3636 'aa «CE iee' 1 (gratis) hee i - 5196800 fNTEN 1 s' betaling (acceptgiro) (alleen aut. Inc.) p/J €216,90 die ons een machtiging verstrekken omatlsch afschrijven v 1 m ntsgeld ontvangen €0,50 korting VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorglng: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen i2.oo en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de Inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte Informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. testacties tierden deze week welig in de regio. Met als opval- e dwarsliggers de verfbommengooiers in Leiderdorp en Voor- irbln en de slopers van een vakantiehuisje bij de Wijde Aa. Allebei i ctriirl/=m dltiirl de acties konden op weinig J itlllJCICTll cllllJCl bijval van omwonenden re- Jco ons zÜn' en 'ze weten niet Hel aanrichten' waren veelgehoorde klachten. Maar bij Milieude- iel weten ze dat wél, zegt directeur VERA DALM. Aan anonieme ^iljterij doen zij dan ook niet: „Wij strijden met open vizier." tlis Ier dinsdag nogal wat kwaad bloed bij de bewoners van het ié tiepark. aft weet dat het voor de mensen daar persoonlijk heel verve- inlMaar het zijn nu eenmaal illegaal gebouwde woningen, lui e bewoners van het vakantiepark precies zijn voorgelicht, et niet, maar je bent een beetje 1 blind als je denkt dat zoiets iloopt. Onze acties zijn ook legen personen gericht. We n een minister bijvoorbeeld izijn functie, maar we zullen lij hem persoonlijk op bezoek n neemt u withete omstan- jor lief? ijn nergens uit op ruzie. We ons punt duidelijk maken en 1SC1 en we met open vizier. We meteen bekend wie we zijn, doen en hoe lang het duurt, yen ook meteen onze naam. men verantwoordelijkheid nze acties." 0 bent ook bereid voor de scha fte draaien? j die verantwoordelijkheid e a ook dat de gevolgen van onze acties voor onze rekening zijn. iele schade dus ook. Maar dan moet wel door de rechter ;!je steld worden welke schade ook echt door ons toedoen is "0( zaakt. We hebben immers de vrijheid om onze mening te 1 01 In Nederland bepaalt de rechter dat en daar houden wij ons [lijk aan." j hi e" iider Uit den Boogaard van Alkemade noemde uw actie df Iterst flauwe, goedkope manier om je frustratie af te reage- onze frustratie hebben we nog niet afgereageerd, hoor. 1 iet is gewoon één van de manieren waarop wij duidelijk ln8' n laten zien dat daar illegale bouwwerken staan. De projec- v aar zei overigens tegen ons: 'Ik ben illegaal, maar jullie zijn de ik illegaal', waarmee hij impliciet aangaf dat hij ook illegaal ^iras. Maar onze acties zijn altijd netjes, goed voorbereid en 11111 (richt op escalatie. We gaan altijd in gesprek met de mensen, en ize boos zijn." 1. Ii ieri Eric de Jager foto: Mark Lamers th UIT DE ARCHIEVEN 1979, maandag 25 juni 1 - Sinds de Brandewijnsgracht, in de afbraakbuurt tussen Lan- r|j ht en Oude Singel, twee jaar geleden honderd jaar bestond, de bewoners er met hun vrienden een jaarlijks feestje. Die ip, lit jaar in het teken van rock-and-roll. vchief Leidsch Dagblad In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na kU gg 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer [jjjo ln.v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding van Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan lie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Lelden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON DONDERDAG 24 JUNI 2OO4 1954, Donderdag 24 Juni N - Na de erepromoties in de Pieterskerk werden de honderden mers aan het internationale PEN-congres, waaronder de drie octoren, benevens vele vertegenwoordigers van de Universitaire nschap ontvangen op het gemeentehuis, waar burgemeester ischot zijn gasten toesprak. Daarbij merkte de burgemeester op, ;te[ lit het oogpunt van geestelijke instelling een sterke verwant- lestaat tussen de stad Leiden, de Leidse Universiteit en het 7 Ingres. De plicht immers van de PEN-clubleden is het bestrij- jte 1 iedere vorm van onderdrukking van de vrijheid van het woord. 3 'herinnerde aan de spreuken Haec Libertatis Ergo en Praesidi- ertatis, waaruit de strijd voor de geestelijke vrijheid van Leiden Iniversiteit zo duidelijk spreekt. De thans verleende eredoctora- dus wel zeer op hun plaats, want naast een grote verdienste als in de beperkte zin des woords hebben deze eredoctoren zich breder beroepsterrein in de zin van de strijd om de geestelijke 'bijzondere verdiensten verworven. In het onderwijsje pensioen halen, is er voor veel jonge docenten niet meer bij. Het personeelsbeleid is op veel scholen slecht ontwikkeld. De Leidse stoffeerder be schouwt zichzelf als een eer lijke man. Toch is hij nerveus in de rechtszaal. Het feit dat er twee hennepplantages in zijn bedrijfsruimte en garage boxen zijn aangetroffen, kan hij onmogelijk wegwuiven. En hoe legt een mens nu de noodzaak voor twee wietkwe- kerijen (met in totaal ruim 7500 plantjes) uit? De man doet zijn best de ge beurtenissen onder woorden te brengen maar slaagt daar slechts ten dele in. Zinnen maakt hij niet af, klanken blij ven steken in zijn keel. Het verhaal komt er uiteindelijk met horten en stoten uit. Zijn eigen vloerbedekkingsbe- drijf ging in september 2003 failliet. Hij huurde vervolgens nieuwe opslagruimte in Al phen voor een mogelijke doorstart, maar toen dat mis lukte bleef hij achter met enorme schulden en twee le ge panden. Een rotsituatie, geeft hij aan, waarin hij ook zo snel geen uitweg meer zag. Totdat een kennis ineens op dook en aanbood de ruimte en twee garageboxen te zullen gaan gebruiken. Voor illegale wietkweek, welteverstaan. In ruil daarvoor zou hij een deel van de winst van de hennep kwekerij kunnen opstrijken. Het klonk allemaal te mooi om waar te zijn, realiseert de Leidenaar zich op de zitting. „Maar het zou een goede ma nier zijn om van mijn schul den af te komen." De rechter fronst de wenkbrauwen: „Geld van de wietplantage is zwart geld. Daarmee kunt u moeilijk naar de bank stappen om uw leningen mee af te be- in haar stem. Hoe dan ook acht jp hem schuldig aan medeplichtig heid bij het houden van twee wietplantages en de daar bij behorende illegale stroomaf- tap. Omdat de financiële situ atie van de Leidse stoffeerder sinds het oprollen van de plantages er alleen maar slechter op is geworden, vindt ze een flinke stok achter de deur absoluut noodzakelijk. De man krijgt daarom drie maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf opgelegd. Daar naast moet hij 120 uur gaan werken. „Daar kan ik mee leven", laat de Leidenaar na afloop weten. Met een gebogen hoofd ver laat hij de zaal. Floor Ligtvoet door Wilfred Simons Driekwart van de 'jonge docenten' houdt het niet vol in het basis- en voortgezet onderwijs. Veel afgestu deerde docenten komen nooit voor de klas, andere houden het niet langer dan anderhalfjaar vol. De oorzaak is duister, maar Leidse deskundigen wil len er wel over speculeren. „We zijn zo druk bezig geweest met het weg werken van het lerarentekort dat we te weinig naar motivatie hebben ge keken." De recessie heeft het lerarentekort op de Nederlandse scholen tijdelijk verminderd! Er zijn 'zij-instromers' gekomen en docenten die in de ja ren '90 naar het bedrijfsleven waren overgestapt, keren terug naar hun oude beroep. Vanaf 2007 verwacht het onderwijs echter toch weer een .groot docententekort, als opnieuw een oudere generatie docenten met pensioen gaat. De tekorten doen vreemd aan omdat elk jaar voldoende gediplomeerde docenten de lerarenopleidingen ver laten. Vooral de pabo's doen het goed, weet directeur Dominique Hoozemans van de gefuseerde pa bo's van de Hogeschool Leiden en Thomas Moore in Rotterdam. Afge lopen studiejaar ontvingen beide scholen samen 1600 eerstejaars. Dat is een verdubbeling ten opzichte van 1996 en de groei zit er nog volop in. Daar zit het probleem dus niet. Het blijkt vooral moeilijk te zijn om de beginnende docenten vast te hou den. Het landelijke Researchcen trum voor Onderwijs en Arbeids markt (ROA) berekende in juni dit jaar dat driekwart van de ge diplomeerde docenten nooit voor de klas komt te staan of het na anderhalf jaar voor gezien houdt. Bij de pabo's is het probleem relatief het kleinst. Daar gaat het om de helft van de afgestudeerden. Bij de twee degraads lerarenopleidingen kiest al een ruime meerderheid voor een ad ministratief, verzorgend of maat schappelijk beroep. Het ernstigst is het probleem bij docenten die ge schiedenis, aardrijkskunde, maat schappijleer of economie geven: ne gentig procent van hen haakt af. Zowel Hoozemans als Ietje Veld man, hoofd van de lerarenopleiding van het ICLON, de eerstegraads lera renopleiding van de Universiteit Lei den, zoeken naar woorden om de trend te verklaren. Onafhankelijk van elkaar noemen zij allebei dezelf de twee elementen. Studenten we ten niet wat zij van de beroepsprak tijk mogen verwachten en kiezen nogal eens vanuit een verkeerde mo tivatie voor het vak. Niet alle scholen begeleiden jonge docenten voldoen de. Personeelsbeleid is op veel scho len weinig ontwikkeld en krijgt on voldoende prioriteit. Hoozemans zet vraagtekens bij de hoge uitval die het ROA meldt. „Re gionaal zijn die cijfers veel gunstiger. Ik zie twintig procent uitval bij gedi plomeerde docenten. De helft daar van kan ik verklaren, de andere helft niet." Veldman herkent bij het IC LON de trend die het ROA signaleert 'een beetje'. „Het speelt bij ons ook, zij het veel minder dan bij de twee degraadsopleidingen. De meeste cursisten van het ICLON hebben al een baan als docent en beginnen pas daarna met de oplei ding. Zij voelen zich vaak hulpeloos en overgeleverd aan de leerlingen. „De vraag: 'hoe houd ik ze in de bank?' houdt ze meer bezig dan 'leer processen en -strategieën van kinderen', waarin ze zich op onze oplei ding óók moe ten bekwa De Pabo's schrijven elk jaar veel nieuwe studenten in. Maar het kost heel veel moeite om ze voor het onderwijs te behouden. Foto's: Ton Kastermans men", zegt Veldman. Jonge docenten in het basisonder wijs hebben dat gevoel van hulpe loosheid niet, meent Hoozemans. „Eerstejaars staan al na zes weken voor de klas als 'beginnend teamlid'. Ze weten dus vanaf het eerste begin wat het onderwijs in de praktijk in houdt. Dat betekent wel dat twintig vijfentwintig procent van de eer stejaars niet in het tweede jaar te rechtkomt. Die studenten realiseren zich dat zij verkeerde verwachtingen hadden over het onderwijs. De uitval is inderdaad fors, maar stel eens dat die studenten dat pas in het derde, vierde jaar of in de beroepspraktijk ontdekken? Dan zijn de gevolgen veel groter." Ook Veldman merkt vaak dat studenten niet goed weten wat het onderwijs inhoudt. „Als ik zij-instromers vraag of zij wel een beeld hebben van het onderwijs van nu, krijg ik soms antwoorden als: 'het werk lijkt me wel leuk', 'ik heb zelf kinderen' of 'ik zat vroeger op een leuke school'." Veldman vindt dat studen ten beter moeten nadenken over de vraag wat hun motivatie is. Scholen moeten jonge docenten daar in het sollicitatiegesprek naar vragen. „Het lerarentekort was de laatste jaren zó erg, dat scholen dolblij waren als ze iemand hadden. Naar moti vatie werd niet gekeken. Dat wreekt zich nu." De omstandig heden op de scholen zijn vaak ook verre van opti maal om docenten vast te houden. Jonge docenten worden niet altijd zo goed opgevangen en begeleid als zou moeten. „Mentoren zijn vaak al overbelast", weet Veldman. „Zij kunnen soms onvoldoende voor een jongere collega doen. Beginnende docenten voelen zich daardoor een zaam, ze hebben het gevoel dat ze er alleen voorstaan. Jonge docenten hebben het toch al zwaar. Ze draaien veel uren. Ze moeten lessen voorbe reiden, eigen lesmateriaal ontwikke len, proefwerken corrigeren, team vergaderingen bijwonen. Er is de spanning van het lesgeven zelf. Dan is er ook nog eens de toegenomen administratie. Veel scholen hebben kwaliteitszorgsystemen gekregen. Dat is op zichzelf goed, maar het brengt veel overhead met zich mee. Als collega's weinig steun geven, kan er een moment komen waarop een docent denkt: 'hoe graag wil ik dit ei genlijk'?" Ook Hoozemans vermoedt dat, 'scherp gesteld', de solidariteit van de oudere staf met de nieuwelingen soms te wensen overlaat. „Ze zien jonge, frisse docenten die wat willen. Dat biedt ze de gelegenheid om het zelf iets kalmer aan te doen. School directeuren vragen docenten wel wat zij naar de school komen bren gen, maar nooit: 'wat kom je bij ons halen?' Nog altijd leeft de mentali teit: 'Jij mag blij zijn dat je die baan hebt'. Het gaat in feite om goed perso neelsbeleid, dat is nog lang niet op alle scho len goed ontwik keld." Wilfred Simons talen?" De man zwiigt. Zover haa hij het allemaal nog niet eens doorge dacht. Dat was ook niet nodig want het geld wat hij zou ver dienen, bleef uit. Binnen drie maan den had de politie na een anonie me tip de eerste plan tage al opge rold. „Over de tweede plantage in de garage box zweeg u op dat moment", constateert de rechter. „Dat neem ik u wel kwalijk." De man knikt en kijkt ui terst onge makkelijk. „Waarom biechtte u toen niet ge lijk alles op? wil de rechter we ten. De man maakt een grimas. „Tja, dat soort lui zetten je uh..., nou ja, uh..." „On der druk?", vult dë rechter aan. Bij de man neemt de span- ning en stress ineens zicht baar toe. Nerveus probeert hij over de verdere vragen van de rechter heen te babbelen. Dat hij wordt gechanteerd, is wel duidelijk. Maar hoe dat is ge beurd, daarover zwijgt hij als het graf. De man is bang. Doodsbang zelfs voor zijn vroegere kennis.Als je met die lui in zee gaat, dan heb je gewoon een probleem", vat hij samen. En met die beperk te informatie moet de rechter het vandaag doen. De rechter is er niet helemaal gerust op dat de man sterk ge noeg is om in de toekomst verleidingen te weerstaan. Een kat in het nauw maakt immers rare sprongen. „Ik kan niet peilen wat voor in vloed die mensen vandaag nog op u uitoefenen", ver klaart ze met een lichte twijfel

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5