KUNST CULTUUR Familie Van der Laan bouwde Leiden vo Artistiek experiment film en muziek in Haagweg 4 Debutant Elvin Post wint Gouden Strop Dag van de Architectuur: van Herensingel tot Helsinki Filmkeuring handhaaft beoordeling Fahrenheit 9/11 Van der Laan kijkt naar fusievarianten Raad voor Cultuur wil miljoen me|| Foto: AP Tien miljoen voor Matisse londen - Een werk van de Fran se schilder Henri Matisse heeft op een veiling bij Christie's in Londen 10 miljoen euro opge bracht. Het schilderij, 'Odalis que au fauteuil noir', werd ver kocht aan een particuliere ver zamelaar. Matisse schilderde het in 1942. Het was het top stuk op een veiling van impres sionistische en moderne lamst. De Harmonie schenkt archief den haag - Uitgeverij De Har monie heeft haar archief over de eerste 25 jaar van haar be staan (1972 - 1997) aan het Let terkundig Museum in Den Haag geschonken. De schen king omvat naast honderden brieven van onder anderen Wil lem Frederik Hermans, H.H. ter Balkt en Judith Herzberg, diver se tekeningen en illustraties. Ja renlang was de Bescheurkalen der van Kees van Kooten en Wim de Bie het grootste ver koopsucces. In 1997 kocht De Harmonie de rechten van de Harry Potter-serie van de toen nog onbekende schrijfster J.K. Rowling. Cobra Museum krijgt Appel Amstelveen - Karei Appel heeft zijn metershoge sculptuur The Fountain uit 1992 geschonken aan het Cobra Museum voor Moderne Kunst. Het 3 meter hoge beeld was een maquette voor het gelijknamige water- kunstwerk van de kunstenaar dat sinds het voorjaar van 2001 bij de entree van het museum in Amstelveen staat. Appel vindt dat het beeld door de ruimte en het daglicht in het Cobra Museum goed tot zijn recht komt. Muzikanten gezocht hillegom - Sinds drie weken is de Bollenstreek een symfo nieorkest rijker: het Projector kest Bloembollenstreek. Het is bedoeld voor muzikanten vanaf 21 jaar. Het orkest geeft in de cember met een projectkoor uit Hillegom een uitvoering van het Magnificat van John Rutter. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij Ron van der Slot (tel. 06-14825097). Begin sep tember zijn de audities. Schilderen in de duinen noordwijkerhout - In het In ner Peace Centrum worden in juli twee vierdaagse schilder cursussen gehouden. In de Am sterdamse Waterleidingduinen wordt cursisten geleerd te schil deren 'met je zintuigen'. De cursussen zijn van 19 tot en met 22 juli en van 26 tot en met 29 juli. Meer informatie: Inner Peace Centrum, Ruigenhoeker- weg 62, Noordwijkerhout, tel. 0252-375128. Drie exposities in Berlage Amsterdam - Museum Beurs van Berlage in Amsterdam or ganiseert deze zomer van 9 juli tot en met 29 augustus drie ten toonstellingen tegelijk. Het gaat om een historisch overzicht van het werk van lichtontwerper In- go Maurer, een expositie van 25 sieraden van Dinie Besems en de tentoonstelling Vergelijk Voorbij. Hier geven 64 vrouwe lijke fotografen hun visie op schoonheid. CBK wil kunst terug leiden - Omdat de kunstuitleen wordt afgebouwd, roept het Centrum Beeldende Kunst (CBK) abonnees op geleende kunstwerken terug te brengen. Tot en met 3 juli en van 25 au gustus tot en met 25 september kan het werk worden terugge bracht. Wie een schilderij of beeld wil houden, krijgt de mo gelijkheid het werk te kopen. De kunstuitleen sluit definitief haar deuren na de Kunstroute in het weekeinde van 25 en 26 september. los angeles/ap - De Ameri kaanse filmkeuring blijft bij haar besluit om de film Fahren heit 9/11 van Michael Moore het stempel 'R' te geven, zodat die zonder begeleiding van een volwassene alleen toegankelijk is voor kijkers van 18 jaar of ou der. Het verzoek van Moore en de distributeurs Lions Gate Films en IFC Films om de film over het optreden van presi dent George Bush voor en na de terreuraanslagen van 11 sep tember 2001 toe te laten voor kijkers vanaf 13 jaar werd afge wezen. Moore riep tieners op zijn film toch te bekijken. „Als je mij no dig hebt om binnen te komen, laat het mij weten", zei hij. De film, die de Gouden Palm op het festival van Cannes won, kreeg een R-aanduiding omdat er gewelddadige en schokkende beelden in voorkomen en om dat er onwelvoeglijke taal in wordt gebezigd. Er zijn scènes van een Irakees die een dode baby in een vrachtwagen vol lij ken gooit, van Irakezen die door napalm zijn verbrand en van een openbare onthoofding in Saudi-Arabië. Fahrenheit 9/11 gaat vandaag in een be perkt aantal bioscopen in New York in roulatie en morgen in 850 bioscopen in de rest van het land. Lions Gate en IFC verzorgen de distributie nadat het Disney- concem zijn dochter Miramax had verboden de film te ver spreiden omdat die te politiek geladen zou zijn. leiden - Twee Britse kunstenaars hebben het ini tiatief genomen voor een benefietavond in kunstcentrum Haagweg 4. Op zaterdag 26 juni vindt de manifestatie, bestaande uit muziek en film, plaats onder de titel 'Soundtrack'. De Britten Richard Foster en Nick Spong hadden vorige maand samen met hun Leidse collega's Eppo Dekker en Pieter van Ulden een expositie in Haagweg 4 rond het thema platenhoezen. Daarbij ontdekten zij de charme van deze voor malige technische school, die al meer dan tien jaar dient als onderkomen voor kunstenaars. „De meeste kunstenaars spreken Engels en in de Randstad wemelt het van Engelstalige werkne mers die op zoek zijn naar kunst, cultuur en amusement. Met deze benefiet hopen wij ze op zijn minst eenmalig bij elkaar te brengen", aldus Foster. Up de benefietavond worden twee films ver toond van Haagwegkunstenaars Koen de Vries en Paul Overdijk. Aan twee bands is gevraagd of zij muziek willen spelen bij deze vijftien minuten durende films zonder ze ooit eerder bekeken te hebben. „Het is een artistiek experiment", zegt Richard Foster. „Ze hebben niet kunnen repete ren en dus zijn we heel benieuwd wat er uit komt." De twee bands zijn Sugar Coated Mind Bombs uit Leiden en The Freakout uit Amster dam. Daarna doen de bands nog een eigen optreden. Een ander onderdeel van 'Soundtrack' vormt een lichtshow van het IJslands/Canadese kunste naarsduo Elevenll, die daarbij gebruik maakt van oude films en nieuwe media. Dj Richard van den Hoven besluit de avond met lounge en mel low muziek. De opbrengst van de avond is be stemd voor Incendiary Magazine, een Engelstalig digitaal tijdschrift over muzikale evenementen in de Randstad, en kunstcentrum Haagweg 4 zelf. 'Soundtrack' duurt van 19.00 tot 23.00 uur. Diverse orkesten demonstreerden gisteren op het Plein in Den Haag tegen een bezuiniging op het orkes- tenbestel in Nederland. De musici overhandigden 10.000 handtekeningen aan Tweede-Kamerleden, vlak voor een debat over de mediabegroting. Fractievoorzitter Halsema van GroenLinks ging met de muzikan ten mee. Ze opperde om op JSF-vliegtuigen te bezuinigen.„Geen raketten, maar trompetten", schreeuw de ze staand vanaf een bankje met een megafoon over het Plein. Foto: ANP den haag/anp - Staatssecretaris Van der Laan (Cultuur en Media) is weliswaar nog steeds voor standster van het opheffen van het Radio Symfo nie Orkest (RSO), maar gaat nu toch de voorge stelde fusies van dit gezelschap met de andere onderdelen van het Muziekcentrum van de Om roep (MCO) onderzoeken. Dat doet ze onder druk van de Tweede Kamer, die meer voelt voor een fusie. De voorkeur van het parlement lijkt uit te gaan naar de fusie zoals die in eerste instantie werd voorgesteld door Publieke Omroep. Het voorstel van Publieke Omroep om het Nederlands Radio Symfonie Orkest (RSO) en het Radio Kamerorkest (RKO) te laten fuseren, vond destijds ook genade in de ogen van de Raad voor Cultuur. Van der Laan ziet meer in het opheffen van het RSO, om dat het symfonisch aanbod in Nederland vol doende is om de lacunes op te vullen. Bovendien zou het MCO dan meer ruimte hebben om goed te functioneren dan bij een fusie. De bewindsvrouw hoopt maandag met haar defi nitieve voorstel te komen, maar als dat niet lukt zal de beslissing pas na het reces vallen. den haag/anp - De Raa Cultuur vindt dat de ku reld er minstens 18 miljo ro bij moet krijgen. Het ue nodig „om de aanwezige teit in de cultuursector nen honoreren". Het aanvullend advies vt de advies-Cultuumota, in april aan Van der Laai voorgesteld instellingen mende vier jaar wel, niet of minder te steunen. E men 453 reacties uit hl op, die door de Raad oc maal zijn bekeken. „Som dit geleid tot herzieninj de Raad weten. Zo m< Stichting De Nieuwe K plaats van het eerdere v toch subsidie krijgen (1 pf< euro) en zou de subsidi )x de Ives Ensembles in v it king met het advies valkl moeten worden verhoogi m 215.243 euro). Instelling les eerder door andere sub ten werden ondersteunt den steeds vaker naar d tj doorverwezen voor eei rc vraag om geld van de ov 8i klaagt het adviesorgaa V| weet er geen raad mee. ij subsidieverzoeken hee Raad noodgedwongen r gehonoreerd. De Raad st dat de Cultuurnota niet j schikte middel is om i klappen op te vangen. D dringt er dan ook bij de secretaris op aan om ntot oplossing te komen. amsterdam/gpd - De Gouden Strop, de jaarlijkse prijs voor het beste Nederlandstalige spannende boek, gaat dit jaar naar thrillerrecensent Elvin Post voor zijn boek 'Groene vrijdag'. Het is voor het eerst in het 19-jarige bestaan van de Gouden Strop dat de prijs naar een debutant gaat. De winnaar, die tijdens een uit zending van TV3 in Amsterdam Stadsschouwburg werd gehul digd, ontving naast de door de uitgevers beschikbaar gestelde 10.000 euro ook een keramiek van Lien Smets. Elvin Post de prijs van de winnaar van vorig jaar, Tomas Ross. Volgens de jury, onder voorzit terschap van recensente Els Roes, is Post erin geslaagd een elegant plot op bijna noncha lante wijze neer te zetten. „De karakters zijn kleurrijk en le vensecht en de hoofdpersoon roept mededogen, maar ook meewarigheid op. De winnende roman is een thriller waar nau welijks of geen politiemensen aan te pas komen en die com pleet atypisch is voor de Neder landstalige misdaadroman." De jury benadrukt dat de Gouden Strop aan debutant Post niet bedoeld is als aanmoediging, „maar als beloning voor nu reeds getoond vakmanschap". 'Groène vrijdag' - de titel ver wijst naar de dag waarop de loonzakjes worden uitgedeeld - is het licht absurdistische on Nederlandse verhaal over de grote neger Winston Malone die problemen heeft met zijn vaste lasten. De driezitsbank die hij nog in termijnen moet afbetalen, wordt een molen steen om zijn nek als hij wordt ontslagen bij het geldkantoor in New York waar hij altijd te laat kwam opdagen. Hij besluit ver volgens hetzelfde kantoor te be roven en vervolgens zijn schuld te voldoen aan een gangster baas met de bijnaam 'de ijsco man'. Het duurt niet lang meer of Malone zakt verder weg in de zware criminaliteit. Het idee voor 'Groene vrijdag' ontstond toen Post een keer in de metro zat op weg naar Harlem. Tegen over hem zat een enorme kerel, 'een soort Dennis Rodman'. Die vertelde aan zijn buurman dat zijn baas hem een loonsver hoging had geweigerd en dat hij in de problemen dreigde te ko men met allerlei zaken die hij op afbetaling had gekocht. Elvin Post (Rotterdam, 1973) is de jongste winnaar van de Gou den Strop. Hij studeerde in Am sterdam en kwam via een stage terecht in New York, bij het agentschap van Ralph Vicinan- za, die de belangen behartigt van onder anderen Stephen King. Tijdens zijn verblijf in de VS beoordeelde hij veel manu scripten van schrijvers in spe en begon hij te recenseren voor het Algemeen Dagblad. Tegen het eind van zijn verb n Manhattan begon hij 'Groene vrijdag', in een j stantie in het Engels. Zijn riete auteurs zijn Elmore t nard, Thomas Harris, Sco row, maar ook Gerben Hel a Post was niet de enige del w die genomineerd was vo Gouden Strop. Ook Esthe J hoef bereikte de shortlis haar eerste actiethriller rust'. Verder waren René ('Misbruik wordt gestraft' trick de Bruyn ("Verminl Saskia Noort ('De eetcluh licht uit de longlist met zendingen. door Theo de With leiden - Achter de schermen. Dat is het thema van de Dag van de Archi tectuur op zaterdag 3 juli. De lande lijke manifestatie, die voor de acht tiende keer wordt gehouden, wil deze keer laten zien wat er schuil gaat ach ter en onder gebouwen. De officiële opening is op vrijdag 2 juli in Alk maar. In de Leidse regio neemt RAP Archi tectuurcentrum de organisatie al ja ren voor zijn rekening. Na aandacht te heben gevraagd voor de ontwikke lingen in het Alphense stadshart en de gevels in de Leidse binnenstad richt het RAP dit jaar de schijnwer pers op de gebouwen die ontworpen zijn door architectenfamilie Van der Laan. Over deze familie is momenteel ook een tentoonstelling te zien in het architectuurcentrum aan de Nieuw- straat. Het RAP laat zaterdag 3 juli een boot varen langs gebouwen van Van der Laan in Leiden. Belangstellenden kunnen van 11.00 tot 16.00 uur gratis opstappen aan de Stille Mare. Wie de panden beter wil leren kennen en ook binnen een kijkje wil nemen, kan tussen 12.00 en 16.00 uur meedoen aan een van de rondleidingen. Ook in de expositieruimte van het RAP zelf worden op de Dag van de Architectuur de nodige activiteiten ontplooid. Terwijl ouders de tentoon stelling bekijken, kan hun kroost aan het werk in kinderatelier K2. Tussen 11.00 en 16.00 uur mogen de kinde ren aan een eigen stad bouwen. Spe ciaal voor de expositie is de docu mentaire 'Zelfde plek, andere tijd' ge maakt. Deze film volgt drie Leidse herbestemmingsprojecten: een reeks flatgebouwen aan de Willem de Zwij gerlaan, de meelfabriek aan de Zijl singel en het St.Elisabethziekenhuis aan de Hooigracht. Elke stad geeft zijn eigen draai aan de Dag van de Architectuur. In Den Haag heeft kunstenaar en architect Jan Körbes een expeditie samenge steld door de haven van Schevenin- gen. Bij de reis door heden, verleden en toekomst hoort een bijzondere plattegrond van de haven, waarmee men de tocht zonder begeleiding kan afleggen. De route gaat onder meer langs een drijvend hotel, een veganis tisch kraakcafé en een surfplanken uitvinder. In de Haarlemmermeer zijn de activi teiten geconcentreerd in schouwburg De Meerse. Bewoners hebben hun fa voriete gebouw gefotografeerd en die foto's worden tentoongesteld. Ook zijn daar drie ontwerpen te zien voor een nieuw Museum voor Beeldende Kunsten in de Haarlemmermeer. Er is een busexcursie langs de Vïnex-wij- ken Vijfhuizen, Getsewoud en Flori- ande. Het meest opmerkelijke onder deel van de Dag van de Architectuur komt ook uit de Haarlemmermeer: een 24-uurs vliegexcursie naar Hel sinki. „In juli gaat de zon in Helsinki niet onder en dus is er geen noodzaak om te slapen. Daar maken we gebruik van", melden de organisatoren excursie leidt langs spraakmaki gebouwen in en om de Finse h stad. Hoogtepunt is het bezoek het huis en het atelier van de 'v van de Finse architectuur, Alva to. Om middernacht is er geleg een duik te nemen in een van meren van Finland. Op zaterda tend wordt van Schiphol vertrc en op zondagochtend is de gro weer terug in Nederland. Voor meer informatie: www.dagvandearchitectuur.il door Bernadette van der Goes leiden - Het eerste dat de bezoe ker van de tentoonstelling over de architectenfamilie Van der Laan in het RAP Architectuurcen trum ziet, is een grote platte grond van de Leidse binnenstad. De kaart is bezaaid met rode stippen, die aangeven waar va der Leo van der Laan (1864-1942) eii zoon Jan (1896-1966) hebben gebouwd, verbouwd en geres taureerd. Bij elkaar gaat het in Leiden en omgeving om zo'n vierhonderd gebouwen. Vader Leo vestigde zich in 1891 als architect in Leiden. Vrijwel meteen wist hij zich verzekerd van een constante stroom op drachten. Leo was streng ka tholiek en zijn geloofsgenoten wisten hem te vinden voor het bouwen en verbouwen van scholen, winkels, huizen, fa brieken en uiteraard kerken. Vanaf 1921 kwam zoon Jan in de zaak. Samen bouwden zij een aantal ook nu nog voor Lei den beeldbepalende gebouwen, zoals het warenhuis van Vroom Dreesmann aan de Aalmarkt, de Vakschool voor Meisjes (huishoudschool) aan het Gal gewater, de Meelfabriek aan de Zijlsingel en het Heilige Geest- of Cornelis Spronghhofje op de hoek van de Doezastraat en het Rapenburg. Karakteristieke, maar in archi tectonisch opzicht zeker geen baanbrekende gebouwen, op getrokken in een traditionele, sobere stijl, waarin de invloed van de verschillende bouwstij len uit de architectuurgeschie denis duidelijk merkbaar is. Zo is het St.Elisabethziekenhuis Het Elisabeth-ziekenhuis aan de Hooigracht is een creatie van de Familie Van der Laan. Foto: Mark Lamers aan de Hooigracht deels ge bouwd in neogotische stijl, ter wijl een ander gedeelte de in vloed van de zakelijke Delftse school vertoont. Maar het werk van Leo en Jan bleef altijd inge togen. Zij maakten er geen rat jetoe van stijlen van, zoals dat in de negentiende-eeuwse bouwkunst vaak gebeurde. De foto's en tekeningen op de tentoonstellingspanelen geven wat dat betreft een mooi tijds beeld. Vader en zoon maakten weinig gebruik van opsmuk, F bouwden vaak in typiscl ei derlandse rode bakstee hadden vooral aandacht de functionele aspecten K bouwwerken. De meest m bouwen zien er uit alsof n; vooral om ging dat ze e zouden staan. Het was ei commerciële manier van te wen. jc Het contrast met twee a )C telgen uit het geslacht V< |e Laan, Leo's twee jongere st Nico en Hans, is daardoi u te groter. In Den Bosch 01 keiden zij een cursus keil y architectuur, waarin zij hi zen van grootte, vorm en ]U te onderzochten en zo di meen geldende regels v architectuur ontdekten. 0 In de tentoonstelling i ,e apart hoekje over hen ing n Daar zien we hoe Hans v Laan, die monnik was, de verhoudingen van antiekf n werpen als uitgangspun om religieuze ldeding en s werpen te ontwerpen. 1 architectuur abstraheen :r; de vormen zo sterk dat h meer dan blokken, stav platen werden. Een mooi beeld daarvan is de kerki Benedictijner abdij te Vaa door de strakke vormgev de vernieuwende manier op met licht en ruimte isi gaan werkelijk iets heeft voegd aan de architecti11 schiedenis. flS IS Expositie: De architects lie Van der Laan. Te zieib€ 10/7, wo t/m vr 13-17 11 In 11-17 uur, RAP Archite1 centrum, Nieuwstraat 3; den donder4 hstêriaa

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 4