REGIO Bezuinigingen vallen slecht bij huisartsen Hoe meer mens, hoe meer fans dvertentiemaffia' is tief in Voorschoten 1 lesborrel in andse Tuyn li strijd y batterijen n dag in lervalleien leutoezicht fhtin i ïstreek en S lenstreek WD: Veenderpolder en Wijde Aa is terroristische organisatie Warmondse ex-accountant wordt cabaretier Fel protest tegen plannen Leiderdorp Beste JOP van Leiderdorp verdwijnt bui ït v v'an incy Ubert m0 hoten/regio - De adver- ïaffia probeert de Leidse lit te knijpen. Het afgelo- If jaar zijn in deze streek 150 'klanten' bedonderd uw1malafide advertentiebe- rschoten zijn de afgelo- ken verscheidene bedrij- scholen benaderd voor ilse' advertentie. Met trucjes probeerden me ns van de zogenaamde ntelijke Info Gids een kening of een orderbe- ig los te krijgen. Daarna e goedgelovige klant een ge rekening gepresen- Imdat de handtekening t, komen de slachtoffers eer onder de deal uit. :hool De Vos is bijna fier van advertentie- el geworden. Directeur Petter: „Het werd zo ge- dat het leek alsof we al ivertentie besteld had- hoefde alleen maar even pnen als bevestiging." Petter drie weken gele- De Vos is begonnen als ur, wil hij alles opzoeken Cumenteren wat hij te nt. Zodoende ontdekte J hij met de advertentie Uedrogen. Anders was ik iOO euro het schip in ge- foor een basisschool is lgeld." basisscholen in Voor hebben wel duizenden betaald voor adverten- aaraan ze totaal niets <E,\. „Ik dacht dat ik voor meentegids betaalde", en schooldirecteur die n wil blijven, ital scholen en bedrijven Drschoten heeft aange- lij het landelijke Steun- :quisitiefraude (Saf). Wie erd of misleid is met ad- iecontracten of met ver- a I meldingen op internet, kan bij de nog jonge stichting Saf hulp krijgen. Ook met spooknota's (dat zijn op facturen lijkende aanbiedingen, meestal voorzien van een acceptgiro, klant-, fac tuur-, en btw-nummer) kan men bij het landelijke meld punt terecht. Als Saf genoeg be wijzen in handen heeft, cjoet het aangifte bij de juiste opspo- rings- en vervolgingsinstanties. De vraag is of de gedupeerde Voorschotense instellingen ge holpen kunnen worden. „Het is een groot probleem", zegt Fleur van Eek van Saf. „In Nederland wordt, schat ik, jaar lijks voor 400 miljoen euro ac quisitiefraude gepleegd. De helft van dit bedrag komt op de rekeningen van overheidsin stellingen en organisaties die flink door de overheid worden gesubsidieerd." Van Eek heeft op dit moment 800 kant en kla re aangiftes liggen, waarmee justitie zo aan de slag kan. „Ik moet telkens beloven dat ze anoniem blijven. Mensen scha men zich." Een ministerie dat twee ton kwijt is, een gesubsidi eerde instelling die 400.000 eu ro schade heeft geleden en een lyceum dat voor 20.000 euro in het schip is gegaan. Overheidsinstellingen worden vaak getild met personeelsad vertenties, vertelt Van Eek. Juist omdat dit doorgaans grote or ganisaties zijn. Naar aanleiding van de klachten die zijn bin nengekomen, waarschuwt de gemeente Voorschoten op zijn website voor onbetrouwbare advertentieverkopers. Bedrijven en instellingen die in de ge- meentegids van Voorschoten staan, moeten niet happen als er wordt gepraat over een abonnement op advertentie ruimte in een zogenaamde 'Ge meentelijke Info Gids'. Dat is niet de echte gemeentegids van Voorschoten. torp - Voor de vrouwen lerdorp en omstreken is 1^ gen de maandelijkse da- rrel in grand-café De dse Tuyn aan de Hoofd- n Leiderdorp. Vanaf lur ontmoeten de vrou- caar om te netwerken of voor de gezelligheid. iorp - Leerling Marije uit 1 Ivan basisschool De Re- ig in Leiderdorp heeft 1111 js gewonnen bij de actie )0' atterijen? Lever ze in!'. hoolleerlingen mochten ^tnties ontwerpen waar- P leeftijdgenoten oproe- ;e batterijen op school in elen. Marije won een de categorie onder- Het winnende ontwerp categorie bovenbouw Bp posterformaat ge il gebruikt als officiële eposter. iaar - De Kikkervalleien igebied Meijendel tussen naar en Den Haag zijn Sgochtend open voor be- i. Tussen 9.00 en 12.00 nnen mensen in dit afge- duingebied kijken naar ïltaten van natuurherstel. ursie begint bij het Par- lad, halverwege het fiets- n boerderij Meijendel otel Duinoord. Wie zich Idtvia 071-5160490 of ig@duinbehoud.nl, krijgt op een informatiepakket. gje he ;ehyeej gemeenten in de "eek en in de Duin- en itreek zien slecht toe op ing van milieuregels, andere Katwijk, Noord- Alkemade, Rijnwoude, hoten en Wassenaar blij- ihter bij de verbetering n 15 o milieutoezicht. t aanvoering van de pro- 3r' hebben begin dit jaar 91 ze den een begin gemaakt i professionalisering van i ieutoezicht. In de mees- eu allen wordt daarbij be- n ;e vooruitgang geboekt. Pl eerste peiling in 2003 lat de meeste gemeenten C*1 (oepassing van milieure- 1 aar wat aanmodderden. •e vincie wil dat op 1 janu- overheden hun beleid hoger plan hebben ge- Ook moeten zij de risi- rentariseren. LZ door Gerard Baas warmond - Gert Greveling heeft het allemaal goed begrepen. De Warmonder is 56 jaar, verkeert in de bloei van zijn leven en het wordt allemaal nog veel mooier. En daarvoor neemt hij alle tijd, hij bewandelt de weg van de ge leidelijkheid. Maar zijn ambities zijn groot. „Over vier jaar wil ik in Carré staan", zegt de man die twee jaar geleden als accountant stopte na 37 werkjaren, waarvan 25 als partner van Deloitte. En nu is hij cabaretier. Verpozer noemt hij zichzelf op zijn visitekaartje waar hij aan het strand staat afgebeeld. On der andere verpozer, want Gre veling is ook moderator, dag voorzitter, panelleider, busi- nesscabaretier en veranderma- nager met aandacht voor het publiek. Over veranderen zegt hij het volgende. „Veranderen, dat is ver en anderen. Ik zie het anders. Je moet dichtbij ande ren komen. Daar kom je verder mee. Dichtbij-anderen is de echte verandering. Het is niet zijn enige kwinkslag met een mensvriendelijke be doeling. Sterker nog, Greveling zit er vol mee. Zo vol, dat hij er een kalender mee kan vullen. ..En dat doe ik ook sinds 2003, die ik als titel 'Hoe meer mens, hoe meer fans' gaf." De kalen der, de menstaliteitkalender, loopt volgens de maker gigan tisch goed. „Vorig jaar heb ik er 16.000 verkocht. 16.000! Dit jaar denk ik er zelfs meer te verko pen." Zijn aanstekelijke lach vult de woonkamer van zin schitterende Warmondse woonboerdeij. Het leven is goed voor Greve ling. Als cabaretier heeft hij weest in de accountancy. „Ik heb een prima carrière gehad. Op mijn 25ste was ik de jongste registeraccountant van Neder land. Ik ben daarna nog vier jaar actief geweest als control ler, maar daarna ben ik me op de menskant gaan richten. Ik bleek goed te zijn in het onder houden van klanten of het bin nenhalen van nieuwe klanten. Belangrijke zaken voor een ac countantskantoor als Deloitte, waar ik ook een aantal jaar in de Raad van Bestuur heb geze ten." Bij zijn afscheid van Deloitte werd afgesproken dat Greveling regelmatig ingezet zou worden als dagvoorzitter bij congres sen. Dat loopt goed. „Het is mijn brood van overdag. Ik treed ook op als businesscaba- retier. Dan verluchtig ik een saai congres. Ik heb daar veel en leuk werk aan." Maar zijn droom is Carré, het bewijs voor cabaretiers dat ze het gemaakt hebben. „Ik heb met de Noordwijkse pianist - componist Gregor "IBeelen een theaterprogramma ge maakt, waarvoor we komend seizoen al vijftien boekingen hebben. We noemen ons G- kwadraat, want we zijn meer dan een optelsom. Kenners zeggen dat we een niche heb ben ontdekt: cabaret voor 35- plussers die geen zin hebben om geschoffeerd te worden. Dat lijkt mij een fijne doel groep." Greveling komt er wel. Als hij er al niet is. Op de valreep nog een slimmerik: Onze grootste vijand, houdt de hele mensheid vol Is de invloed van drugs, roken en alcohol Die mooie bijbel opgezocht: hoe 'tzit met dat gerief En lees de i>erklaring: heb ook uw vijanden lief. door Eric de Jager roelofarendsveen De vereni ging Veenderpolder en Wijde Aa, die zich verzet tegen de om streden vakantiehuisjes langs de Wijde Aa, is een 'terroristi sche organisatie'. Tot die con clusie is WD-fractievoorzitter Van Velzen gekomen na de protestactie dinsdag, waarbij activisten van Milieudefensie en de vereniging met de sloop van één van de huisjes begon nen. Voor de WD heeft Veen derpolder en Wijde Aa afge daan als gesprekspartner. Van Velzen vraagt zich ook af waarom er dinsdag niemand is gearresteerd. Het politieoptre den noemt hij 'laks' en hij wil van burgemeester en wethou ders van Alkemade weten of er niet eerder opgetreden had kunnen worden. „Of is het mo menteel toegestaan om ander mans eigendommen te vernie len?" De WD'er uit in een brief aan B en W ook zijn ergernis over de brievencampagne die Veender polder en Wijde Aa voert. „Pro vinciale Statenleden worden bestookt met brieven die bol staan van leugens en halve waarheden betreffende de his torie en de achtergronden van de besluitvorming in onze ge meente. Ons inziens wordt de democratie door dit soort terro ristische acties geweld aange daan." Bij de vereniging Veenderpol der en Wijde Aa wordt verbaasd gereageerd op de opmerkingen van Van Velzen. „Bij terrorisme denk je toch aan Al Qaida en wij vinden niet dat je ons daar mee over één kam kunt sche ren. Een actie als die van mi lieudefensie roept emoties op en dit is denk ik een emotionele brief', zegt Marian van der Meer van de vereniging. Zij ontkent dat Milieudefensie dinsdag in actie is gekomen op verzoek van de vereniging Veenderpolder en Wijde Aa. „Zij wilden ons er wel mee steunen, maar wij hebben ze niet gevraagd." Haar vereniging gaat op een totaal andere ma nier om met deze zaak dan Mi lieudefensie, weet zij. „Wij strij den op juridisch en bestuurlijk niveau." Zij ontkent ook dat de brieven die de vereniging naar de pro vincie stuurt vol leugens staan. „Ik zou niet weten waar Van Velzen het over heeft. Alle in formatie komt gewoon uit de stukken die ook door de Raad van State zijn gebruikt. Maar misschien moeten we maar eens om de tafel gaan zitten, want wij blijven liever on spea king terms met de gemeente." Gert Greveling: „Over vier jaar wil ik in Carré staan." Foto: Dick Hogewoning misschien daarom niet veel last van grote geldingsdrang. „Ik denk dat dat waar is. Mijn pro gramma zou ik willen omschrij ven als licht pesterig, maar ze ker nooit bot of agressief. Als ik het even niet weet, komen er geen onvertogen woorden over mijn lippen. Dan ben ik ge woon even stil." Het lijkt moeilijk voor te stellen dat Greveling om woorden ver legen zit. Zijn kalenders verra den een groot taalvermogen in combinatie met een scherpe blik op de samenleving. Een voorbeeld: Na de zoveelste antirimpelkuur Stopte zij, het werd haar te duur Inmiddels is zij ontdaan van el ke glooiing Na een cursus zelfontplooiing Of: Vele klokken blijken zich over te geven Aan de euforie van het dagelijks leven Ofis klokje deed niet mee, over dacht zijn zonden Niets aan de hand, gewoon niet opgewonden Greveling noemt zijn versjes 'slimmeriken'. Ook weer zo'n zelfverzonnen woord. „Eerlijk gezegd weet ik niet hoe ik het doe. Ik hoor me soms dingen zeggen, waarvan ik me afvraag waar ik het vandaan haal. In middels is het een tweede na tuur geworden om bij het ob serveren van mensen of het le zen van teksten bepaalde zins delen te onthouden en er wat anders mee te doen." Greveling vond een jaar of twee geleden dat het mooi was ge- door Janneke Dijke leiderdorp - Twaalf Leiderdorp- se huisartsen en tal van belan genorganisaties en vertegen woordigers uit alle hoeken van de samenleving protesteren te gen de voorgenomen bezuinigin gen van de gemeente. In een open brief die ze naar deze krant sturen roepen ze de gemeente raad op om maandag niet in te stemmen met de voorstellen van het college. „Anders zal het leef klimaat in Leiderdorp drastisch verschralen." De brief is ondertekend door Comité Doesbrug, Belangen groep Achthoven, Genootschap Verbeter het leven in Leider dorp', Tennisvereniging De Munnik, stichting tot behoud van Leiderdorpse bomen, ver eniging Weg van de snelweg, Houdt Leiderdorp Groen, het milieuplatform, de SP en na- tuurvereniging IVN. Daarnaast heeft dominee Van der Ende getekend, evenals de huisartsen Arndt, Kluyver, Koops, Lands meer, Van der Leden, Lesuis, Van Velzen en Zuure. „Burgemeester en wethouders zijn van plan de botte bijl te zetten in allerlei sociaal-maat schappelijke voorzieningen", schrijven ze. Ze refereren eraan dat het Leiderdorpse college voorstelt het zwembad te slui ten, op het leerlingenvervoer te bezuinigen, het nieuwe milieu- educatief centrum (MEC) niet te bouwen en het oude te slui ten, niet langer geld te steken in de heemtuin en de kinderboer derij, de schooltuinen af te schaffen, de muziekschool te sluiten en de lokale omroep geen nieuwe stek te geven. De raad wil het zwembad open houden, maar de andere voor stellen zijn bespreekbaar. Deze bezuinigingen zijn de doodsteek voor het dorp, vin den de afzenders. „Voor de jeugd zal er nagenoeg niets meer te doen zijn en de oude ren kunnen kennelijk ook in hun sop gaarkoken", schrijven ze. „Jongeren moeten de moge lijkheid hebben om te zwem men, muziek te maken, ouders moeten hun kinderen mee kun nen nemen naar een kinder boerderij en kunnen leren over de natuur in de heemtuin en het MEC, ouderen moeten de kans krijgen om te kunnen zwemmen." De huisartsen hebben zich massaal achter de inhoud van de brief geschaard, omdat ze zich verantwoordelijk voelen voor de volksgezondheid. „De bezuinigingen zijn veel te veel toegespitst op voorzieningen die te maken hebben met volksgezondheid en ontspan ning", zegt huisarts Landsmeer. „Wij vinden dat de bezuinigin gen niet alleen in die hoek ge zocht moeten worden. De artsen hopen dat de ge meente naar hen luistert. „Het gebeurt te vaak dat mensen hun zegje doen, en dat de raadsleden vervolgens een be sluit nemen alsof ze niets ge hoord hebben", aldus Lands meer. „We willen een breed maat schappelijk signaal afgeven", verklaart Marijke Mühlbauer, één van de initiatiefnemers van de brief. „We moeten de han den ineenslaan met mensen die bezorgd zijn. Dit plan gaat ten koste van de leefbaarheid. Straks staan er hier prachtige kantoren en ligt er een luxe be graafplaats en moeten we fo rensen om muziek te maken en natuur te bezoeken." leiderdorp - De beste jongerenontmoetingsplaats (JOP) ligt verscholen in het groen aan het Van Alphenplein in Leiderdorp. Tenminste, dat vinden de leden van de com missie onderwijs, sport en welzijn. De jongeren die naar zo'n hangplek trekken, zorgen voor de minste overlast als bij de JOP ook een speelveldje, doelpalen of een bas ketbalnetje staat. Bij het Van Alphenplein is aan al die voorwaarden voldaan. De plek, die al meer dan tien jaar bestaat, is niet gehorig en de buurt heeft weinig over last. Toch gaat die JOP verdwijnen, omdat er op die plaats nieuwe appartementen verrijzen. Ooit stond daar ook de sporthal Op Dreef. De buurt treurt, want als de hangplek moet opschuiven naar de wijk duurt het jaren voordat er weer zoiets fraais is opgebouwd. Door diezelfde commissie is de Buitenhoflaan tot slecht ste Leiderdorpse JOP uitgeroepen. Niet alleen is de hou ten hanghut verdwenen, maar ook is er weinig vertier. De buurt klaagt. „De jongeren manifesteren zich nu door de hele wijk", aldus de bewoners. Het buurtinitiatief om de jongeren elders een trapveldje te geven of onderdak te verlenen in het gebouw van de peuterspeelzaal lenie- mienie ligt bij de gemeente. Na de zomervakantie wordt daarover gesproken, hoewel burgemeester Zonnevylle en wethouder MacGillavry al hebben laten weten niets te voelen voor het opheffen van die JOP. De burgervader verwijt het buurtinitiatief de verkeerde handtekeningen te hebben opgehaald. „Slechts één bewoner van de Bui tenhoflaan staat onder de namenlijst. Hoe zit dat nu?" vroeg hij zich vorige week in het openbaar af. Ook ver telde hij dat de politie op gezette tijden telefoontjes uit voorzorg krijgt. „Als mensen maar een groep jongeren zien lopen, denken ze al dat het mis gaat. En dat tolereer ik niet." Foto: Henk Bouwman

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3