Katwijk in zes ton vat Casema LEIDEN REGIO Het onkruid staat kniehoog aan de Parmentierweg Een lintje voor drie 'helden' Agressieve Katwijkse visser krijgt rechtszaak aan zijn broé Standaardpakket toch duurder Belbus rijdt naar station en ziekenhuiz DONDERDAG 24 JUNI 2OO4 Mytylschool houdt hockeytoernooi leiden - Het jaarlijkse hoc keytoernooi van mytyl school De Thermiek aan de Blauwe Vogelweg heeft maandag plaats. Vanaf kwart over negen tot twee uur 's middags strijden 23 teams in de nieuwe sport hal van het Rijnlands re validatiecentrum aan de Wassenaarseweg. In het kader van de inte gratie van gehandicapte en valide sporters doen er ook teams mee van het ID-college en het perso neel van De Thermiek. 'Het kan niet zo zijn dat medewerkers van een controledienst bij de uitvoering van hun taak worden bedreigd' door Pieter van Hove UMuiDEN - De Katwijkse visser die er onlangs voor zorgde dat drie contro leurs van de Algemene Inspectie Dienst (AID) overboord sprongen na dreigementen, moet zich voor de rechter verantwoorden voor zijn ge drag. Het is nog niet bekend wanneer en waar de zitting plaatsheeft, aldus een voorlichtster van het openbaar ministerie (OM). De man is voorge leid voor de Haarlemse rechtbank en gehoord door de rechter-commissa- ris. De verdachte wordt bedreiging en mishandeling ten laste gelegd. De Katwijker voer 9 juni met zijn schip op de Noordzee toen AID-me- dewerkers vanaf het inspectieschip 'Barend Biesheuvel' aan boord kwa men en de netten, de logboeken en de vangst wilden controleren. De vis ser bedreigde hen vervolgens zo, dat zij overboord sprongen. Zij werden opgevist door collega's van de Barend Biesheuvel. Bij een vervolginspectie bleken de netten niet in orde te zijn. De visser is op 11 juni aangehouden in de haven van IJmuiden en in voor lopig hechtenis genomen. Hij vaart inmiddels weer op zee. De AID neemt de zaak ernstig op, al dus een woordvoerster. „Het kan niet zo zijn dat medewerkers van een con troledienst bij de uitvoering van hun taak worden bedreigd. Daartegen ko men we onmiddellijk in actie." Per jaar komt het volgens haar 'ongeveer tien keer' voor dat medewerkers van de AID worden bedreigd of mishan deld. „Dat kan uiteenlopen van een boze boer met een riek tot ernstige incidenten als dit voorval." Naast het houden van visserijcontro les verricht de Barend Biesheuvel ver schillende inspectie- en opsporing diensten namens de Kustwacht. Dat gebeurt op het Nederlandse conti nentale plat, een gedeelte van de Noordzee dat onder Nederlands be heer valt. Af en toe lopen de spannin gen tussen bemanningsleden van het AID-schip en vissers hoog op. Zo werden AID-controleurs in septem ber tijdens een inspectie belaagd door de bemanning van een kotter uit Arnemuiden. Het vermoeden be stond dat gevist werd met verboden binnenkuilen. Toen de netten na eni ge tijd boven water kwamen, bleek dit zo te zijn. De situatie escaleerde zo, dat de AI- D'ers lichamelijk werden bedreigd. Een controleur werd zelfs geslagen en moest zich onder doktersbehande ling stellen. De vissers zijn hiervoor veroordeeld. Vijf jaar geleden maak ten bemanningsleden van in totaal negen kotters het werk van contro leurs bijna onmogelijk. Toen inspec teurs aan boord kwamen van de kotters, bleek het net te zijn i maakt. De AID-controleurs riej hulp in van de Kustwacht om h te kunnen opvissen. De AID Kustwacht werden echter gehi 0 door de overige vissersboten kotter te hulp kwamen. Poging aan boord te gaan van één van ten mislukten: de vissers spot controleur met een brandslan jj De mannen zijn uiteindelijk ii tI] hiervoor veroordeeld door de p j( rechter in Lelystad. ,e ïl door Eric-Jan Berendsen leiden - Jaren geleden kochten een heleboel mensen een ap partement aan de Parmentier weg, achter de Schipholweg. Vanaf de tekening weliswaar, maar die zag er goed uit. Er zou vrij uitzicht naar beide kanten zijn en ook nog eens een fraaie groenstrook voor de deur. Van het fraaie uitzicht is weinig te rechtgekomen, want de appar tementen aan de Parmentier weg zijn voor een deel ingeslo ten door kantoorkolossen. De geschiedenis rond de groen strook is een verhaal apart. De appartementen waren al ja ren bewoond toen er eindelijk eens een keer werd begonnen met de aanleg van het perk; er werd een aantal bomen geplant en veel later kwamen daar ook nog struiken bij. Ondertussen had een groot aantal bewoners al gebeld en geschreven met de dienst Milieu en Beheer van de gemeente met de vraag wan neer dat perk nou eens klaar was. En volgens mevrouw Van Noort uit Leiden, wiens zoon aan de Parmentierweg woont, was er telkens weer een smoes. „Er werd zelfs een keer gespro ken over een tuinarchitect die alles op papier moest zetten. Gelooft u dat?" „Vorig jaar kreeg mijn zoon te horen dat de grond van de groenstrook eigenlijk zou moe ten worden afgegraven", ver volgt Van Noort. „Maar daar was geen geld voor. Drie weken geleden heb ik maar weer eens gebeld omdat het onkruid in middels kniehoog staat. Van een ambtenaar kreeg ik toen te horen dat ik maar contact moest opnemen met de wet houder. Want door bezuinigin gen kan er nog maar twee keer per seizoen worden gemaaid. De groenstrook aan de Parmentierweg is veel bewoners een doorn in het oog. Foto: Mark Lamers Indirect kregen de bewoners ook nog eens te horen dat zij zelf voor de groenstrook had den gekozen en dus niet moe ten zeuren." Mevrouw Van Noort voelt zich namens haar zoon een roepen de in de woestijn. Andere be woners zijn niet actief omdat het verloop hier erg groot is. Ei genlijk kan ik ze daarin geen ongelijk geven, want het is geen riante plek om te wonen. Het is hier eigenlijk een vergeten hoek." Toch blijft Van Noort strijden tegen de bureaucratie binnen de gemeente. „De be woners rond het Plantsoen hebben bewezen dat het geluk kig ook anders kan. Zij hebben geknokt en gewonnen voor een beter park nadat de gemeente het daar verkeerd had aange pakt. Met dat voor ogen moet het perk aan de Parmentierweg toch ook eens een keer kunnen worden opgeknapt." „Die strook wordt drie keer per jaar gemaaid", laat Laurens Mingelen van de afdeling Mi lieu en Beheer weten. „Daar voor is bewust gekozen, want vaker maaien heeft niet veel zin omdat daar kweek in de grond •zit. Kweek is een soort gras dat heel snel groeit. Eerst stond er lage beplanting dat werd ver stikt door die kweek. Nu staan er bomen en heesters en heb ben we er bewust voor gekozen die strook te laten vergrassen. Wanneer er precies wordt ge maaid, is moeilijk aan te geven. Dat hangt een beetje van de si tuatie ter plekke af." katwijk - De ontbinding van het contract met kabelexploitant Casema levert de gemeentekas van Katwijk 600.000 euro op. Maar daarvan worden de Katwij- kers niet wijzer, want zij krijgen binnenkort een tariefsverhoging voor de kiezen. Hoeveel meer zij moeten betalen, staat nog niet vast. De kans is aanwezig dat voor een standaardpakket zenders straks 13,30 euro in plaats van 10,30 euro betaald moet wor den. Een woordvoerder van Casema zegt dat de verhoging ook gefaseerd doorgevoerd kan worden. Burgemeester en wethouders vinden dat het beheer van een kabelnet geen gemeentelijke taak is. Tien jaar geleden werd het kabelbedrijf verkocht aan de kabelexploitatiepoot van het energiebedrijf EWR (nu Nuon). Via Nuon kwam de Katwijkse kabel later in handen van Case ma. De gemeentelijke bemoeie nis zou op 1 januari 2006 stop pen, was de bedoeling. Maar Katwijk wil er nu sneller vanaf. Eerder dreigde de gemeente Casema met een kort geding, omdat ze het niet eens wi de tariefsverhoging van ma. De kabelexploitant zijn hele gebied dezelfde ven invoeren, ook al lig nog oude afspraken ma 1 gere kabeleigenaren zo gemeenten. In de nooi Bollenstreek leidde dat gang naar de rechter en delijk tot een compromi wijk ziet hiervan af en he tract is voor zes ton afgeki Daarmee heeft Casema d K hand om de tarieven te gen. Burgemeester en w ders nemen dat voor lief. kenen erop dat de toezicl ders op de telecomta (Opta en NMa) een oogje j, zeü houden. Bovendien is n Mediawet geregeld dat de a heid een vast tarief voor 1 sispakket (zeventien ze kan instellen, als dat op d j markt te hoog dreigt te vi j{ Wat er met de 600.000 en Casema gaat gebeuren ;e duidelijk. Een aantal po j partijen wil het geld teru| a aan de inwoners. De Ch|0 Unie is daarvan echter e ai vent tegenstander. De ge teraad beslist hierover. 1 Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg verruimen mogelijkhedi katwijk/rijnsburg/valkenburg De Belbus brengt ouderen en gehandicapten uit Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg voortaan ook naar het station Leiden en de Leidse ziekenhuizen. Daar naast is het vervoer zeven in plaats van zes dagen per week beschikbaar. Daarmee komen de drie gemeenten tegemoet aan de wensen van de klan ten. De komende drie jaar is het gesubsidieerde ver voer voor ouderen en gehandicapten verzekerd. Morgen ondertekenen de drie gemeenten een nieuwe overeenkomst voor drie jaar met taxibe drijf Jonker in Katwijk, die het vervoer de afgelo pen vijf jaar al heeft verzorgd. De Belbus bracht de passagiers tot nog toe alleen maar naar plaat sen binnen de KRV-grenzen. De Belbus is een voorziening waarvan 65-plus- sers en gehandicapten dagelijks van acht uur 's morgens tot twaalf uur 's avonds gebruik kunnen maken. Tegen gereduceerd tarief rijdt de taxi de passagiers naar de plaats van bestemming. Een rit kost 4,75 euro. Daarvan neemt de klant 1,25 euro voor zijn rekening. De drie gemeenten beta len volgens een verdeelsleutel het ontbri bedrag. Per jaar verkoopt Taxi Jonker 'kaartjes'. Katwijk, Rijnsburg en Valkenbu gen dus ongeveer 90.000 euro bij aan het v De eigen bijdrage wordt met ingang van ,n verhoogd naar 1,40 euro. Wethouder Van Duijn is blij dat de mo Hl voor de doelgroep is vergroot. „Het is v< la mensen toch een groot voordeel dat ze b |t beeld naar het ziekenhuis in Leiderdorp k rijden." 15 Ook Taxi Jonker is tevreden met de nieuw m eenkomst. „Omdat we weten dat we er vi 1 deren en gehandicapten een plezier mee rs zegt Lars Doorduijn namens het bedrijf. De gemeenten hebben in totaal duizend B s pashouders. Wie aan de voorwaarden v krijgt van de gemeente een speciale pas. t Van de voorziening wordt veel gebruik ge ei Op drukke tijden rijden er soms twintig 1 n, sen tegelijk rond in de KRV-gemeenten. andere gemeenten in de Bollenstreek rijdt ,g netaxi. e De familie van de 32-jarige Lei- denaar die afgelopen weekein de op de Hogewoerd door drie onbekende mannen werd mis handeld, is boos en geschokt. Zij wil niets liever dan een lint je voor de drie 'helden' die ver antwoordelijk zijn voor de mis handeling. Dat schrijft de zus van het slachtoffer in een e- mail die overloopt van de iro nie aan deze krant. „Ik wil heel graag deze helden voordragen voor een lintje om dat deze knappe jongemannen met zijn drieën de onvoorstel baar dappere daad hebben ver richt één man van zijn fiets te trekken en hem voor de ogen van zijn jarige vriendin gruwe lijk te mishandelen. Echt, ik ben sprakeloos van respect. Wat zijn jullie een waardevolle toevoeging aan onze maat schappij. Jullie moeders zijn zeker apetrots?" Het slachtoffer had zaterdag avond in het centrum naarNe- derland-Tsjechië gekeken en was daarna op de fiets met zijn vriendin achterop op weg naar huis. Op de Hogewoerd ter hoogte van Odessa en Mas y mas stond een man op het fietspad met een fietsketting te zwaaien. Bij het passeren van de man maakte de Leidenaar een afwerend gebaar en fietste door. Het volgende moment werd hij door drie man van zijn fiets getrokken en in elkaar ge slagen. Door portiers van Mas y mas werd hij ontzet. „Je voelt je zó machteloos als je dat bericht te horen krijgt", al dus zijn zus. „Mijn broer had tegen die drie geen schijn van kans. Gelukkig kan hij het na vertellen en vallen zijn licha melijke verwondingen mee. Letsel aan zijn elleboog, ooglet sel dat gelukkig niet blijvend is en last van zijn oor. Stel je voor dat het heel anders was afgelo pen. Maar emotioneel grijpt dit voorval je enorm aan. Gelukkig is het verzekeringsplaatje van de brommer waarop twee da ders zijn gevlucht, genoteerd. Hopelijk heeft de politie die drie knapen snel te pakken. Mochten er nog getuigen zijn die nog niet met de politie heb ben gesproken dan hopen we De politie heeft het druk met een aantal mishandelingen in Leiden en het opsporen van de daders daarvan. Foto: ANP dat ze dat alsnog doen. Want wat die dommekrachten heb ben gedaan is niet rechtvaardig maar willekeurig en zinloos. Bah." Het was trouwens toch een ge welddadig weekje in Leiden. Zo werd er onlangs op de Nieuwe Beestenmarkt een Spanjaard (29) met een glas in zijn hals gestoken. Een 52-jarige Leide naar en een man uit Zaandam (25) raakten op de Beesten markt slaags na een ruzie over het wegrijden van een auto en in de Julianastraat werd een 30-jarige Leidenaar door twee knapen met een bierfles mis handeld. Aanleiding daarvoor was het aanspreken van de twee toen zij een bierfles tegen een geparkeerde bestelbus gooiden. Kort daarvoor had het onbekende duo dat in een oranje overall was gekleed, al ruzie gehad met een groepje fietsers bij de Sophiastraat. Een woordvoerster van de poli tie laat weten dat het onder zoek naar de drie vechtersba zen in volle gang is en dat er geen duidelijke verklaring is voor de mishandelingen. Boot in brand Ook L. van der Pluym van de Koninginnelaan kreeg vorige week de schrik van zijn leven. Zijn speedboot die aan de Rijn en Scniekade lag, was door een onbekende in brand gestoken en brandde volledig uit. De boot van zijn dochter die er naast lag, liep voor 4.000 euro brandschade op. Het gebeurde vorige week woensdag om half een 's nachts na de voetbal wedstrijd Nederland-Duits- land. Omwonenden hoorden een luide knal, zagen nog wel iemand op een brommer weg rijden maar konden niet meer zien wie. Met gevaar voor eigen leven werden de vlammen ge blust. Van der Pluym deed aangifte bij de politie die een buurton derzoek hield. Het resultaat daarvan is nog niet bekend, maar in afwachting daarvan doet Van der Pluym elders in deze krant al een getuigenop- roep. Want hij wil koste wat kost weten wie de dader is. „Het is verschrikkelijk, twee speedboten van vier jaar oud die bij wijze van spreken meer waren schoongemaakt dan dat ze hadden gevaren. Hoe haalt iemand het in zijn hoofd om die boten in de fik te steken? En het ergste is nog dat mijn dochter had vergeten haar schip te verzekeren." Mensen die mogelijk iets weten over de brand kunnen Van der Pluym bellen op 071-5125357. Eric-Jan Berendsen (advertentie) SCHEER^ FOPPEN B SEE© e"pe" <1^ Bl®<* Oe Blauwe Steen, dfe al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tlmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON O 71 - 53 56 424 DigitaleTV-ontvangst zonder kabel of schotel. Nu 3 maanden voor 1,- daarna 8,95 per maand. Géén aansluitkosten, wél fikse kortingen op ontvangers.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2