LEIDE 'Moedermavo' in trek bij jongeren Koopje Klachtenactie tegen Zorg en Zekerheid REGIO 'Leidse asielzoeker Verdachte 'poederbrief blijkt onschuldig ten onrechte vast' 'oormalig GGD-gebouw in beeld als daklozenopvang i STELLINGI 'arkeren in ,eiden is en een drama. R1 Einde aan herstel casco's Groenoord Advocaat woedend op IND Flaneergebied met bankjes die daklozen-proof zijn Nieuwe meldkamer krijgt vorm kijkshop .nl ptwagens r Juigalpa De gemeente Leiden twee kleine vrachtwa- Juigalpa, de zusterstad iden in Nicaragua. De zijn bedoeld voor het ioud aan de straten en ten van vuil. De au- afkomstig van de ge- ilijke dienst Milieu en die ze heeft afgeschre- wagens zijn gisteroch- laf industrieterrein De ichting de Rotterdamse jereden, vanwaar ze per Ier worden verscheept, sschreven wagens zijn s de gemeente in een pri- ïditie en kunnen in Jui- ïog jarenlang goede in bewijzen. S, ik neem een vast aalabonnement en ontvang Bte 2 weken gratis! idien spaar ik als vaste makkelijk (en snel) voor korting op een origineel on Bros. ontbijtservies! laai; omatisch 56,20) acceptgiro 56,70) irtedatum: i on gefrankeerde naar Leldsch Dagblad. g lezersservice, Antwoord- >0 VB Alkmaar ook: 0800-1711 (gratis) of surf leidschdagblad.nl (Dezeaan- 1« geldig tot 31 december 2004) Dagblad gaat Zorgvuldig om met wens In het colofon van de i nadere informatie aan. i wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad donderdag 24 juni 2004 lEiDENActievoeren is zijn lust en zijn leven. Hendrik Fischer richtte in het verleden met suc ces zijn pijlen op Zilveren Kruis Spaameland en wil nu de 'wan orde' bij Zorg en Zekerheid aan de kaak stellen. De Gouwenaar grossiert in klachten. Hij heeft een waslijst met klach ten over de Leidse ziektekos tenverzekeraar: lange wachttij den, zoekgeraakte post, slechte bereikbaarheid. De ene na de andere slechte ervaring bij po gingen om zowel zichzelf als een pasgeboren zoon aan te melden als ziekenfondspatiënt. Pogingen die volgens hem steeds stukliepen door chaos op de burelen van Zorg en Ze kerheid. „Mijn zoon kreeg na zijn geboorte geen ziekenfonds verzekering. Ze raakten drie keer mijn aanmelding kwijt en daarna volgde een lange dis cussie over mijn inkomensge- gevens. Inmiddels is hij als ver zekerde geregistreerd, maar zelf ben ik nog steeds niet verze kerd. Terwijl ik me in januari al heb aangemeld." Tijd om de beuk erin te gooien, vindt Fischer, die kan puttten uit een rijke ervaring op dat ge bied. Halverwege de jaren ne gentig was hij in Haarlem een van de oprichters van de SP ('Ik heb de partij een douw in de goeie richting gegeven'). Direct daarna richtte hij de Zilveren Klachtenbus voor Spaameland en omstreken op, die twee jaar later opging in de vereniging voor Kwaliteit in Kennemer- land. Beide organisaties verza melden klachten tegen Zilveren Kruis Spaameland. Inmiddels is Fischer de man achter de vereniging 'Zorg zon der Zekerheid'. De Gouwenaar wil zijn Haarlemse activiteiten een Leids vervolg geven. „Ik denk dat actievoeren in mijn bloed zit." Via een oproep op internet heeft hij zes geestver wanten opgespoord.Het is al lemaal heel vergelijkbaar met de situatie bij Spaameland. Wat dat betreft lijkt het wel of ik tien jaar terugga in de tijd. En ik denk dat er veel meer klachten over Zorg en Zekerheid zijn.'Die ga ik allemaal verzamelen. Zijn plannen heeft hij deze week toegelicht in het Leidse kantoor van Zorg en Zekerheid. „De klant is koning toch? Zij le ven van mij, dus ze moeten hun werk goed doen. Ik heb ze ook verteld over mijn acties bij Spaameland; ik denk wel dat ze me al kenden van die vorige vereniging. Jongens, wat gaan we eraan doen heb ik gezegd. Nou, ze waren natuurlijk poes lief." Mocht Fischer er snel uit zijn met Zorg en Zekerheid dan overweegt Fischer een landelij ke actie. „Eigenlijk denk ik dat het bij alle ziekenfondsen een chaos is. Komt door de privati sering hé, dat was toch niet zo'n verstandige stap. Het is één grote uitkleedpartij in de gezondheidszorg. Misschien moeten we maar naar de minis ter stappen en de boel daar eens aan de orde stellen." Zorg en Zekerheid ontkent de vermeende 'wanorde' op haar burelen. „Ik kan u verzekeren dat dat niet het geval is", zegt Majo van der Meijden, hoofd communicatie. „Klachten wor den één op één afgehandeld, zonder problemen. Voor de rest willen wij niet ingaan op de grieven van de heer Fischer. Hij heeft een gesprek met ons aan gevraagd en dat willen we eerst afwachten, voor we een verdere reactie geven." door Marijn Kramp leiden - Het volwassenenonder wijs wordt steeds populairder bij jonge schoolverlaters. Vorig jaar volgden 150 nog leerplichtige jongeren een opleiding aan de school die nog niet zo lang gele den te boek stond als moeder- - mavo. De gemeenten in de Leid se Regio en de Duin- en Bollen streek wensen niet langer voor deze toestroom op te draaien. Zij hebben met de middelbare scho len afgesproken dat zij de schoolkosten van deze leerlingen blijven betalen. De leerplichtige jongeren die hun toevlucht tot het volwasse nenonderwijs van het ROC Lei den nemen, zijn in de leeftijd van 16 en 17 jaar en zijn van hun middelbare school afge gaan zonder diploma. Sommi gen halen in het volwassenen onderwijs hun volledige diplo ma, anderen zijn eerder gezakt en gaan voor de resterende deelcertificaten naar het deze avondschool. „Dat is minder schools en biedt hen de moge lijkheid om daarnaast te kun nen werken", weet de Leidse onderwij sambtenaar M. Taal. Probleem voor de gemeenten is alleen dat zij opdraaien voor de kosten van het volwassenenon derwijs terwijl het in het geval van deze groep niet gaat om volwassenen maar om leer plichtige jongeren. De 16 ge meenten in de Duin- en Bollen streek en de Leidse Regio heb ben daarom met de 14 middel bare scholen in deze streek af gesproken dat zij het onder wij sgeld voor deze leerlingen blijven doorbetalen. Ook is af gesproken dat het Regionaal Bureau Leerplicht zijn werkter rein moet verbreden om te voorkomen dat deze jongeren ook het volwassenenonderwijs zonder diploma verlaten terwijl zij nog leeiplichtig zijn. De betalingsregeling die de scholen en gemeenten met el kaar hebben afgesproken, maakt het voor leerplichtige scholieren overigens niet ge makkelijker om over te stappen naar het volwassenenonder wijs. Taal: „We hebben juist be ter vastgelegd welke weg be wandeld moet worden als een leerling niet meer op een mid delbare school verder wil of kan. Als blijkt dat er voor een scholier echt geen mogelijkhe den meer zijn binnen zijn hui dige school, dan moet de school op zoek gaan naar een andere middelbare school waar deze leerling terecht kan. Pas als dat ook geen optie is komt pas het volwassenenonderwijs in beeld. Die overstap moet goedgekeurd worden door de leerplichtambtenaar. De door de gemeenten en scholen overeengekomen wijzi gingen moeten nog wel goedge keurd worden door het minis terie. Andere gemeenten, weet Taal, hebben er voor gekozen omdat het volwassenenonder wijs te vercommercialiseren. „Zij vinden dat de jongeren het volwassenenonderwijs wel zelf kunnen betalen aangezien ze ernaast kunnen werken. Wij kiezen daar niet voor omdat we vrezen dat een deel dan geen diploma haalt. We hebben lie ver dat ze hun diploma in het volwassenenonderwijs halen, dan helemaal niet." Leiden - Het casco-herstelproject in de Leidse wijk Groenoord komt tot een definitief einde. Sinds 1989 gaf de gemeente Leiden huiseige naren in de wijk subsidie om de gevels, vloeren, ventilatie, water-, gas- en elektraleidingen en de riolering te vernieuwen. Daken wer den waterdicht gemaakt en de panden werden ook brandveiliger. Sinds 1989 zijn ruim 330 woningen op die manier opgeknapt. Het door Robbert Minkhorst leiden - De Leidse asielzoeker Tariq Seed Mohammed zit nog ten onrechte vast. Hij mag van de rechter niet in Nederland blijven, maar moet volgens de wet worden vrijgelaten tot zijn uitzetting. Zijn advocaat is een nieuwe rechtszaak begonnen om de Sudanese vluchteling vrij te krijgen. Advocaat Jos Hemelaar uit Lei den, gespecialiseerd in asiel recht en vreemdelingenbewa ring, is woedend op de Immi gratie- en Naturalisatiedienst (IND). Volgens hem overtreedt de overheid - in dit geval de IND - de wet. Een vluchteling die de dienst wil uitzetten, mag maxi maal 28 dagen vastzitten. Die termijn is sinds gisteren ver streken en de eerstvolgende vlucht naar Sudan vertrekt vol gende week woensdagavond. „Dit heb ik nog nooit eerder ge zien", zegt Hemelaar. „Dit is vrij shockerend. De wetgeving is hierover heel duidelijk: dit mag dus niet. De IND lapt de wet aan zijn laars. Dat kun je gewoon niet maken." De IND vreest hoogstwaar schijnlijk dat de vluchteling, die al jaren in Leiden woont, on derduikt zodra hij vrij komt. De afgelopen tijd zat hij vast in het uitzetcentrum van Rotterdam Airport. Volgens twee raadsle den uit Leiden, die Saeed Mo hammed vorige week bezoch ten, is zijn behandeling 'on menselijk'. Hemelaar verwacht dat hij de vluchteling pas volgende week dinsdag vrij krijgt. Dan dient de zaak waarin zijn gevangenne ming wordt aangevochten. De rechter doet dan gelijk uit spraak. „De IND wil alleen met het breken van de wet iets ge daan krijgen, maar het doel hei ligt het middel niet. Het is pech voor hen, geluk voor de vreem deling. Zo is het spel." De advo caat durft niet uit te sluiten dat hij de zaak verliest. „De zaak is dinsdag, zijn vlucht woensdag. De rechter zou kunnen zeggen: voor die ene dag doe ik het niet." Het opnieuw vastzetten van de asielzoeker zou niet de eerste misstap van het rijk zijn. De vluchteling werd eerder ten on rechte opgepakt - in afwachting van uitzetting. Omdat hij deel uitmaakt van de groep van 58 Leidse vluchtelingen van wie het dossier nog bij minister Rita Verdonk van asielzaken ligt, mocht hij niet worden uitgezet, bepaalde de Haarlemse recht bank in een tussenvonnis. In middels heeft de minister het dossier van Saeed Mohammed bekeken en zijn verzoek om een specifiek pardon afgewezen. Op grond daarvan heeft de Haarlemse rechtbank bepaald het rijk de Sudanees kan uitzet ten. Saeed Mohammed had daardoor gisteravond al in het vliegtuig kunnen zitten. De uit spraak was echter niet op tijd bij de IND bekend. leiden/Lelystad - De twee Leid- se TPG-medewerkers die dins dagmiddag tijdens het sorteren van de post op een poederbrief stuitten, kunnen weer gerust ademhalen. De verdachte enve lop die dinsdag opdook in het postsorteercentrum aan de Schipholweg in Leiden, bevat geen antrax, de bacterie die do delijk miltvuur veroorzaakt. Dat blijkt uit onderzoek van een ge specialiseerd laboratorium in Lelystad. Wat er dan wel in de envelop zit, moet uit verder on derzoek blijken. Direct nadat de twee medewer kers de brief vonden, sloegen zij alarm. Politie, brandweer en GGD waren snel ter plaatse. Dit schrijft een speciaal protocol voor dat tweeëneenhalf jaar ge leden is ingesteld toen de eerste poederbrieven in Nederland werden gesignaleerd. Afgelopen maart zorgden verscheidene poederbrieven voor commotie in de Leidse regio: bij het Ne derlands Talen Instituut (NTI) en het biotech-bedrijf Crucell in Leiden en de Leidse Onder wijsinstelling in Leiderdorp. Dat er binnen een korte periode uitgerekend in de omgeving van Leiden een aantal verdach te brieven zijn opgedoken, heeft volgens politiewoordvoer der Yvette Verboon te maken met de berichten hierover in de media. „Er zijn helaas altijd mensen die daardoor op ideeën worden gebracht. Dat is ook de reden waarom de politie dit soort zaken nooit actief naar buiten brengt." college van B en W gaat ervan uit dat zich geen nieuwe huiseigena ren meer melden en de buurt staat er weer goed bij. Zij beëindigen daarom de subsidieregeling. Wel is er nu een vergelijkbare landelijke regeling waarop inwoners van Leiden-Noord een beroep kunnen doen. Op de foto de Jan Lievensstraat. Foto: Hielco Kuipers leiden - De parkeerplaatsen op de Hooglandsekerkgracht ma ken volgend jaar plaats voor een Ramblasachtige flaneer- strook. Tussen de bomen komt een verhoogd wandelgedeelte met bankjes die daklozen-proof zijn. „Ze krijgen waarschijnlijk een middenleuning, zodat je er niet op kunt gaan liggen", zo legde H. Rots van de gemeente lijke afdeling stedenbouw gis teravond aan buurtbewoners uit. De herinrichting van de Hoog landsekerkgracht en omgeving (Moriaansteeg, Middelweg, deel Oude Rijn) begint in september en duurt ongeveer een jaar. De werkzaamheden vormen het laatste deel van het project Bin nenste Beter, waarmee de ge meente in 1995 begon. De auto's moeten weg, de bo men mogen blijven. Het 'rustie ke' karakter van de waterloze gracht blijft behouden. Buurt bewoners krijgen parkeercom- pensatie in nabijgelegen par keergarages. In september be gint de gemeente met een 'voorbehandeling' van de bo men. „De wortels worden afge kapt en daarna krijgen ze alle ruimte om zich aan te passen aan de nieuwe inrichting", al dus Rots, tijdens een informa tiebijeenkomst in de Hoogland se kerk. Bij de herinrichting worden be staande materialen zo veel mo gelijk hergebruikt. De herbe strating begint in de Moriaan- steeg. Daarna is de Middelweg aan de beurt, waar alle parkeer plaatsen blijven bestaan, en als laatste staat het werk op de Ou de Rijn en de Hooglandse Kerk- gracht op de agenda. De aan vang van laatstgenoemde werk zaamheden is mede afhankelijk van de restauratie van de naast gelegen Sint Jansbrug. Buurtbewoners spraken gister avond hun vrees uit voor par keeroverlast en 'sociale onvei ligheid'. De parkeerplaatsen gaan weliswaar weg, maar alle paaltjes verdwijnen ook. „Wij willen een keiharde toezegging van de gemeente dat er een 24- uurs bereikbaarheid is voor eventuele problemen", aldus J. van Meijgaarden, voorzitter van de wijkvereniging Pancras- West. Hij eiste ook een goede wegsleepregeling. Een andere bewoner vroeg waarom de gemeente niet heeft gekozen voor herstel van de gracht. „Leiden heeft steeds meer activiteiten op het water, straks hebben we niet genoeg water voor al die boten." Vol gens Rots is het idee nooit seri eus onderzocht. De gemeente vindt zo'n operatie te duur. „Maar het is in een later stadi um natuurlijk altijd nog moge lijk." De Hooglandsekerkgracht is in de zeventiende eeuw ge dempt. leiden - De contouren van de nieuwe meldkamer aan de Rooseveltstraat zijn al goed zichtbaar. Op 9 no vember verhuizen de medewerkers van de Centrale Post Ambulancevervoer en de brandweer naar hun nieuwe onderkomen in Leiden Zuid-West. De gemeente Leiden heeft 2,9 miljoen euro beschikbaar ge steld voor de gemeenschappelijke meldkamer Hollands Midden. Met het geld worden de inrichting en de technische installatie betaald. Foto: Hielco Kuipers (advertentie) Ivan Schoonhoven I- Het oude GGD-gebouw aan de Rooden- Jtraat is nog steeds in beeld als locatie tk- en thuislozenopvang. In het najaar r duidelijkheid over de bestemming van Ind, dat nu al wordt gebruikt als uitdeel- jan methadon. Volgens T. Bruins van de iteinkade is de buurt vooral gepeild over 'lelijkheid een nachtopvang voor daklozen ■gebruikersruimte voor verslaafden te ves- Ihet gebouw. lis een van de buurtbewoners die zich te- 1 komst van een daklozenvoorziening ver- 1 Vooral omdat ook de Lorentzschool zich tijdelijk in de buurt wil vestigen: op het terrein van Sporting Trigon aan de Zoeterwoudsesingel. „De ruiten van mijn auto zijn al twee keer inge slagen. Nu al vinden we de flesjes en busjes van de methadonverstrekking in onze tuinen. Ze trekken een spoor van vernieling", zegt Bruins. „De buurt heeft een enquête gehouden over de vraag wat er met het pand moet gebeuren en de ze bestemming eindigde als laatste. Er is met ons gepraat, maar sindsdien hebben we niets meer gehoord. Er wordt weinig rekening gehouden met de buurt." Een coördinator bij de gemeente is al maanden bezig met het zoeken naar nieuw onderdak voor de diverse voorzieningen voor druggebruikers, alcoholisten en daklozen. Het Slaaphuis - nu aan de Boommarkt - moet daar binnen een jaar ver trekken. Stichting De Binnenvest, nu gevestigd in diaconaal centrum De Bakkerij aan de Oude Rijn, is op zoek naar een tweede ruimte voor dagop vang. De gemeente wil een verplaatsbare ontmoetings plaats (VOP) voor alcoholisten. Ook Pamassia, de instelling voor verslavingszorg aan de Lange Ma re, heeft meer ruimte nodig. Het huurcontract van De Zaak, het dagbestedingproject voor ex- verslaafden in het voormalige Nuon-gebouw aan de Ir. Driessenstraat loopt in november volgend jaar af. Gemeentewoordvoerder Delémarre bevestigt dat het GGD-gebouw - nu bewoond door kraak- wachten - nog steeds in beeld is voor een of meerdere voorzieningen. „Op dit moment kijkt de gemeente welke vormen van huisvesting no dig zijn voor welke vorm van maatschappelijke opvang. De bedoeling is dat alle voorzieningen - dus niet alleen die van de dak - en thuislozen- in één keer gehuisvest worden. Daarbij spelen za ken als spreiding over de stad en beperking van de overlast een belangrijke rol. Een gebouw van de kwaliteit en omvang van het GGD-pand maakt daar nadrukkelijk deel van uit. Het is ech ter maar één van de locaties die in die zoektocht aan de orde zijn. In het najaar komt er duidelijk heid." Ferm decoupeerzaag 570 Watt. 3000 Slagen p/m. 4 Pendelstanden. Verstekzagen. Art.nr. 038975 Zonder verkoper shopje goedkoper

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1