Strafhof kan militairen uit VS vervolgen BUITENLAND President 'Srpska' erkent massamoord Srebrenica NAVO gaat leger van Irak opleiden N-Korea wil nucleaire programma bevriezen Kohls Stasidossiers slechts deels openbaar Tien jaar na Rwanda dreigt een nieuwe genocide: Darfur Spanje wapent zich tegen extreme hitte In een religieuze wolk van marihuana Arroyo blijft president op de Filipijnen Z jaar cel 1C XTC-handel Verwarring rond opgepakte Britten Washington staakt verzet itetoerist wezen - De Amerikaanse we iper Gregory Olsen, die Ivoorjaar als derde rist naar het interna- testation ISS zou is om gezondheidsre- "jewezen door een Rus- iderzoekscommissie. ;ige Olsen begon in zijn training voor de lucht, waar hij zestien euro voor betaalde. 01- ft steeds gezegd dat hij ienten in de ruimte zou oen. e opgerold valsemunters h De Franse politie heeft i een grote bende valse- lai s opgerold. Het gaat om de grootste netwerken invoering van de euro. i ijüe heeft 22 mensen ge- ird. Op verscheidene in en rond Parijs vond 3 in totaal ruim 200.000 irobiljetten met een J(| van 2,5 miljoen euro. ie ontdekte ook twee g chines voor de produc- aade biljetten. De Banque •0| ce merkte enkele maan- re(eden dat er steeds meer Ijetten van 10 en 20 euro ïarkt verschenen die al- fa\ uit dezelfde drukkerij st l iod Saudi's h extremisten donderdag 24 juni 2004 door Henk van den Boom Barcelona - De Spaanse regering bereidt zich voor om een eventuele herhaling van de tragedie van vorig jaar zomer te voorko men. Zo zullen hulpverleners zo vroeg mo gelijk worden gewaarschuwd, zodat ze kwetsbare bevolkingsgroepen snel kunnen helpen. Vorig jaar stierven duizenden, met name oudere mensen als direct gevolg van de hittegolf die heel Europa teisterde. De toenmalige regering Aznar heeft steeds volgehouden dat in Spanje maar 150 men sen aan de extreme hitte zijn overleden. Volgens de medische wereld is dat cijfer volstrekt onjuist. Het Nationaal Centrum voor Epidemiologie becijferde dat in heel Spanje 6.500 ouderen, chronisch zieken en kinderen het slachtoffer werden van de hit tegolf. Om herhaling te voorkomen heeft de rege ring een plan afgekondigd dat van 1 juni tot 1 oktober in werking is. De hulpverleners worden zo vroeg mogelijk gewaarschuwd door het Meteorologisch Instituut wanneer er een hittegolf aan dreigt te komen. Behal ve dat er telefoonnummers beschikbaar zijn die mensen 24 uur kunnen bellen, ne men de medische diensten zelf ook contact op met kwetsbare groepen om op tijd te kunnen ingrijpen en de mensen voor te lichten over wat ze moeten doen bij hoge temperaturen. Barcelona, met 1.5 miljoen inwoners, heeft per district een bewakingspunt ingesteld. Vorig jaar stierven er 400 mensen door de hitte. In heel Catalonië waren dat er 800, onder wie ook tientallen toeristen. Tribunaal eist hulp Serviërs bij arrestatie Karadzic De Saudische regering den van islamitische ter- regingen een maand de •ven zich over te geven oor een beperkte am- -xtremisten die de wa- •erleggen zullen niet ter orden veroordeeld. Het geldt alleen voor strij- nog niet zijn aange- en is gericht tot „allen djjdaden hebben begaan ii van hun religie." 00 rabië heeft te kampen ite groepen islamitische ii sten die de eigen rege- val willen brengen. am geestelijk «ongebroken igton - De door de Ame- gevangen genomen ex-president Saddam heeft in een brief aan :hter gezegd dat hij Ti jk veerkrachtig is. Dat Amerikaanse tijd- Jewsweek gisteren op isite gemeld. De brief enige bericht dat de ex- heeft verstuurd sinds -^houding in december, idereen de groeten", hij onder meer aan zijn De brief is sterk gecen- Van de veertien regels legen zwart gemaakt, ir er volgens de advo- veel van te begrijpen gezonken: rmisten - In China is een passa- ot gezonken op de Gele "Sindsdien zijn twee do- lorgen en worden 42 op en vermist. De overige 4agiers zijn gered. Er is r hoop op meer overle- Dat heeft het staats- reau Xinhua gemeld. De injrvoerde werknemers chemisch bedrijf, die ye :ursie maakten. De boot 1 de in het reservoir van gdi. De sluisdeuren wa- veiipend om slib te laten imen. De provinciale hadden een verbc banja luka/ap - De Bosnisch- Servische president Dragan Ca- vic heeft voor de eerste maal in het openbaar de massamoord op moslims in Srebrenica be treurd. Cavic zei dat het bloed bad van 1995 „een zwarte blad zijde in de Servische geschiede nis" zal blijven en noemde de waarheid „angstaanjagend". Cavic verwees naar een rapport van een overheidscommissie dat twee weken geleden door het parlement werd aanvaard. Hoewel de massamoord in Sre brenica algemeen wordt toege schreven aan Bosnisch-Servi- sche militairen, had tot twee weken geleden geen enkele Bosnisch-Servische functiona ris erkend dat Bosnische Ser viërs verantwoordelijk zijn. Hoewel hij geen excuses aan bood, maakte Cavic duidelijk guwahati - Een Sadhu, een heilige man binnen het Hindoe-geloof, rookt een pijp met marihuana in de Kamakhya tempel in de Indiase stad Ouwahati. Honderden Sadhus zijn naar de stad in het noordoosten van India gekomen voor een vierdaags religieus festival. Foto: Reuters peking/ap-anp - Noord-Korea heeft giste ren aangeboden zijn nucleaire programma op het complex van Yongbyon te bevrie zen. Dat meldden bronnen bij het zeslan- denoverleg in Peking. De onderminister van buitenlandse zaken van het stalinistische Noord-Korea, Kim Kye Gwan, deed het aanbod tijdens de ope ningszitting van het overleg in Peking. Als onderdeel van de bevriezing zal Py ongyang inspecteurs toelaten, maar het re gime twijfelt nog wel over inspecties door het Internationaal Atoomenergie Agent schap. Volgens Amerikaanse en Japanse nieuws media zijn de VS bereid Noord-Korea eco nomische hulp aan te bieden in de ruil voor de ontmanteling van zijn atoompro gramma. Een Noord-Koreaanse afgevaar digde zei dat de pogingen van Noord-Korea om aan atoomwapens te komen, bedoeld zijn om het land te beschermen tegen een eventuele kernaanval door de VS. Als de VS hun vijandige politiek jegens Noord-Korea opgeven, zei hij, „zijn wij bereid op trans parante wijze alie plannen met betrekking tot kernwapens op te geven". De VS moe ten daarvoor ook een eis van Pyongyang voor economische steun inwilligen, zei Kim. Of Kim met transparant doelde op inspec ties van het Internationale Atoomenergie Agentschap zei hij niet. Pyongyang wil in elk geval dat Washington zijn eis van tafel haalt dat Noord-Korea zijn atoomprogram ma volledig en onomkeerbaar ontmantelt. manila/ap - Het Filipijnse parlement heeft gisteren Gloria Macapagal Arroyo uitgeroepen tot winnaar van de op 10 mei gehouden presidentsverkiezingen. De oppositie verzet zich al we ken tegen de verkiezings overwinning van de zitten de president en beschul digt haar partij van groot schalige fraude. Het Con gres, waar Arroyo's partij een meerderheid in beide kamers heeft, bekrachtigde gisteren echter het oordeel van de kiesraad en ver klaarde dat Arroyo's con current, de voormalige ac teur Fernando Poe, bijna een miljoen stemmen min der heeft gekregen. Arroyo zal op 30 juni beëdigd wor den voor haar tweede ter mijn. De oppositie zal de verkiezingsuitslag waar schijnlijk verder aanvech ten en bereidt een proce dure voor het hoogge rechtshof voor. Volgens de oppositie heeft de regering zo'n twee miljoen stem men 'gestolen'. Op ver scheidene plaatsen in de hoofdstad Manila was het gisteren onrustig. De oppo sitie heeft opgeroepen tot een „volksopstand tegen de diefstal van het president schap." Het leger en de po litie zijn in staat van pa raatheid gebracht om op te treden bij eventuele onlus ten. ïiten hadden een verbod ardigd om de rivier te tijdens die operatie. ml*ribo -De Nederlander die wordt beschouwd brein achter een XTC-la- üs( ium in Paramaribo, en jaar achter de tralies, n zijn Surinaamse me ers kregen acht jaar cel, rde zeven jaar. Ze waren n per dag een miljoen Hen te produceren. De imse politie heeft in sa- rking met de politie in md het laboratorium, iteld. De man zou in ei- eri d al eerder met justitie tje aking zijn gekomen in gad met drugszaken. 'ïjer weigert te treden Uil" ohIgton - Ralph Nader din verzoek van zwarte 3 sjratische Congresleden defeen om zich uit de race rditt presidentschap terug ie t| =n ten behoeve van de Jraat John Kerry. Nader ipg nergens op de kies- hwar is genomineerd door eeLrn Party, die meedoet laijn staten. Daaronder zijn onj waar het er bij de ver- onjen om zal gaan spannen bija en Michigan. Hij pro- Liitjok de kandidatuur te be- )0Ijgen van de Green Party, 2 staten en het District (mbia deelneemt. van telefoongesprekken, die Kohl tijdens zijn ambtsperiode voerde in de kanselarij in Bonn. Die gesprekken werden door de Stasi afgeluisterd. De rechter in Leipzig bepaalde gisteren dat informatie die door het afluisteren van privé-ver- trekken of kantoorruimtes zijn verkregen, niet openbaar mag worden gemaakt. Kohls advoca ten zeiden 'zeer tevreden' te zijn met de uitspraak. De recht bank accepteert echter Kohls uitleg dat hij als afgeluisterde slachtoffer is van de Stasi, een 'Betroffener' (gedupeerde). Op grond van een bepaling in de zogenoemde Stasi-wet mogen gegevens over 'gedupeerden' niet worden gepubliceerd om dat daarmee de persoonlijke le venssfeer wordt' geschaad. Kohl heeft altijd beweerd dat hij een principieel standpunt inneemt en dat het hem er niet om te doen is gevoelige informatie achter te houden. door Wierd Duk berlijn/gpd - Na vier jaar van juridisch touwtrekken om de openbaarmaking van zijn Stasi dossiers, heeft de Duitse oud bondskanselier Helmut Kohl gisteren bij de federale admini stratieve rechtbank in Leipzig succes geboekt. De rechter be sloot dat Kohls Stasi-dossiers slechts voor een deel mogen worden vrijgegeven. Voor zover het persoonlijke gegevens be treft, die via afluistermethodes of spionage zijn verkregen, blij ven de documenten gesloten. Kohl had beroep aangetekend tegen de uitspraak van een ad ministratieve rechtbank in Ber lijn. Die bepaalde in september vorig jaar dat zijn dossiers bij de vroegere Oost-Duitse geheime dienst in principe voor histo risch en journalistiek onderzoek ter inzage moesten worden ge geven. De dossiers omvatten 2500 pagina's met transcripten teheran - De Iraanse staatstelevisie toonde giste ren beelden van de arrestatie van 8 Britse zeelie den die in een patrouilleboot de Iraanse territoria le wateren waren binnengevaren. Gesprekken over de vrijlating van de acht zijn uitgesteld tot vandaag, zo meldde de staatstelevisie. Eerder ver klaarde het ministerie van buitenlandse zaken in Teheran dat de acht al waren vrijgelaten. Volgens Iran hebben de Britse zeelieden verklaard zich te hebben vergist. Foto: Reuters dat hij de moordpartij diep be treurt. „Ik kan niet weten of de ze toespraak enige troost biedt aan de familieden van de mos limslachtoffers van de misdaad die door de Serviërs is ge pleegd, maar ik heb begrip voor en deel in de pijn van degenen die nog naar hun geliefden zoe ken", aldus de president. Het Joegoslavië-Tribunaal heeft de Bosnisch-Servische oorlogs leiders Karadzic en generaal Mladic van genocide beschul digd in verband met de massa moord. Beiden zijn voortvluch tig en worden door veel Ser viërs gezien als oorlogshelden. De Bosnisch-Servische autori teiten hebben zich tot dusver steeds verzet tegen de aanhou ding van Karadzic, die zich ver moedelijk in de Republika Srpska schuilhoudt. Washington/AP - Tien jaar na de massaslachtingen in Rwanda dreigt de lijst van genocides opnieuw aangevuld te worden: de zwarte stammen van de West-Sudanese provincie Darfur worden gedeporteerd en vermoord en hun dorpen geplunderd en verwoest door Arabische mili ties, de Janjaweed. Genocide is volgens het woordenboek „de stelselmati ge uitroeiing van een volk of volksgroep." De Ameri kaanse regering onderzoekt nu of die kwalificatie op de toestand in Darfur van toepassing is. „De Janjaweed zijn de milities van de regering in Khar toum, die ze heeft bewapend en de macht gegeven om etnische zuiveringen door te voeren in Darftir", zegt Human Rights Watch. Volgens de gezaghebbende denktank International Crisis Group kan Darfur een even groot bloedbad worden als Rwanda in 1994, waar meer dan een half miljoen mensen in een goed geor kestreerde slachting van honderd dagen het leven lie ten. De Sudanese regering ontkent betrokken te zijn bij het geweld in Darfur en beschuldigt de rebellen van schendingen van de mensenrechten. Vorig jaar in fe bruari kwamen de stammen Zaghawa, Fir en Masalit in opstand omdat zij zich door de regering onrechtvaar dig behandeld voelden bij een al tijden durende strijd met Arabische landgenoten over territorium en bo demschatten. Vele duizenden stamleden zijn gedood bij het neer slaan van de rebellie. Het conflict heeft meer dan een miljoen mensen op de vlucht gejaagd en volgens de Amerikaanse regering dreigen velen te verhongeren als er niet snel een vredesverdrag en humanitaire hulp komt. De medewerking van de Sudanese regering is beperkt maar verbetert stilaan. Een aantal departementen van de Amerikaanse rege ring werkt samen om te bepalen of de tragedie in Dar- De president van het Joegosla vië-Tribunaal, Theodor Meron, heeft gisteren in Srebrenica ge zegd dat de autoriteiten in Ser visch Bosnië eindelijk eens moeten beginnen samen te werken met het tribunaal. Ca vic zinspeelde erop dat de Bos nisch-Servische regering moge lijk zal gaan meewerken aan de opsporing van Mladic en Ka radzic. „Degenen die deze mis daden hebben gepleegd, heb ben gezichtsverlies geleden en kunnen niet verwachten dat de gehele Servische natie vanwege hen gezichtsverlies lijdt", aldus Cavic. In massagraven in het oosten van Bosnië zijn tot dusver de stoffelijke resten gevonden van ongeveer vijfduizend mensen. Maandelijks worden nieuwe graven gevonden. new york/anp-rtr - De Ver enigde Staten leggen zich neer bij de mogelijkheid dat Ameri kaanse militairen vervolgd kun nen worden door het Internatio naal Strafhof (ICC) in Den Haag. De verrassende stap werd giste ren bekendgemaakt door de Amerikaanse plaatsvervangend ambassadeur bij de Verenigde Naties, James Cunningham. De diplomaat zei te verwachten dat een aanhoudend debat al leen maar tweedracht zou zaai en. De VS probeerden eerder deze week nog een compromis uit het vuur te slepen. De Ame rikanen stelden toen voor de immuniteit voor een laatste keer met een jaar te verlengen. Amerikaanse militairen die deelnemen aan VN-missies ge nieten sinds 2002 onschend baarheid voor het ICC. Het strafhof kan oorlogsmisdaden, genocide en misdaden tegen de menselijkheid vervolgen. De verlenging was de afgelopen ja ren voor de VS bijna een auto matisme geworden. Door de onthullingen over mishande ling van Iraakse gevangenen keek een meerderheid van de vijftien leden van de Veilig heidsraad dit jaar anders tegen het verzoek aan. De Chinese ambassadeur Wang Guangya sprak van „een wijze beslissing". „De raad is duide lijk verdeeld over deze belang rijke zaak." VN-secretaris-gene- raal Kofi Annan liet vorige week al weten tegen vernieuwing van de onschendbaarheid te zijn. „Het zou niet erg wijs zijn aan te dringen op die immuniteit en het zou nog minder wijs kun nen zijn van de Veiligheidsraad die toe te kennen", aldus An nan. Hij voegde eraan toe dat goedkeuring „de raad in diskre diet zou brengen". De ongewoon kritische opmer kingen van Annan hadden vol gens diplomaten een grote in vloed op landen in de Veilig heidsraad. Een stemming over de verlenging werd dit jaar al verscheidene malen uitgesteld. De huidige resolutie verloopt op 30 juni. De hoofdaanklager van het In ternationaal Strafhof in Den Haag heeft zijn eerste officiële onderzoek ingesteld. Luis Mo- reno-Ocampo liet gisteren we ten dat hij zich als eerste gaat richten op „ernstige misdaden" die zijn begaan in de Democra tische Republiek Congo, het voormalige Zaïre. „Het eerste onderzoek is een belangrijke stap voorwaarts voor interna tionale gerechtigheid, tegen straffeloosheid en voor de be scherming van slachtoffers", al dus de hoofdaanklager in een woensdag vrijgegeven commu niqué. Premier Allawi met de dood bedreigd fur volgens de regels van een internationale conventie uit 1946 een genocide kan genoemd worden. Volgens Marvin Hier van het Simon Wiesenthal-cen- trum kan Washington de druk op de Sudanese regering opvoeren door er ernstig voor te waarschuwen dat de gebeurtenissen veel van genocide weg hebben. De im pact op de internationale publieke opinie zal daardoor meteen veel groter zijn, aldus Hier. Nu er zoveel mensen in Darfur dreigen te sterven, zal een discussie over de juridische verschillen tussen gen ocide en etnische zuivering bijzonder hol en wrang klinken, aldus een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. Hulporganisaties hebben het nog steeds erg moeilijk om het gebied te bereiken als gevolg van verzet door de regering en de afgelegen locatie van de provincie, die ongeveer even groot is als Irak. De VS voorzien het gebied via een luchtbrug van noodhulp, maar dat is een dure manier van werken. brussel/anp-ap - Het is vrijwel zeker dat de NAVO het Iraakse leger gaat trainen en opleiden. Achter de schermen hebben de NAVO-landen daar praktisch overeenstemming over bereikt, aldus NAVO-bronnen in Brus sel gisteren. Een formeel besluit is te verwachten op de NAVO- top die zondag in Istanbul be gint. De Iraakse premier Allawi heeft NAVO-baas De Hoop Scheffer per brief gevraagd om ook ma teriaal te sturen. Dat verzoek wordt waarschijnlijk de komen de weken in behandeling geno men. De nieuwe Iraakse premier heeft de NAVO ook niet ge vraagd om bepaalde gebieden te gaan bewaken. Allawi weet dat hij toch geen gehoor vindt voor zo'n verzoek, aldus NAVO- bronnen. Met name Duitsland en Frankrijk hebben daar be zwaar tegen. Zestien van de 26 NAVO-lidstaten zijn weliswaar in Irak actief, maar doen dat onder Amerikaans of Brits com mando. Het bondgenootschap ondersteunt wel het Poolse le ger in Irak. In een geluidsopname die giste ren is opgedoken op een islami tische website wordt Allawi met de dood bedreigd. Het dreige ment zou afkomstig zijn van Abu Musab al-Zarqawi, de Jor daanse terrorist die onder meer verdacht wordt van de onthoof ding in Irak van de Amerikaan Nicholas Berg en de Zuid-Kore- aan Kim Sun-il en banden zóu hebben met'Al-Qaida. Allawi wordt op de band het symbool van het kwaad en de heidense natie genoemd en de bron van alle verraders. Volgens de spreker moet Allawi „uit het zelfde glas drinken" als Izzadi- ne Saleem, een voormalige voorzitter van de Iraakse be stuursraad die op 18 mei werd gedood bij een boïfcaanslag in Bagdad. Het Amerikaanse leger heeft dinsdag tijdens een luchtaanval op een huis in de Iraakse stad Falluja circa twintig niet-Iraak- se radicale moslims gedood, zo heeft een militaire woordvoer der gisteren gezegd. De strijders zouden aanhangers zijn van al- Zarqawi. Deze wordt ervan beschuldigd nauwe banden te hebben met al-Qaeda. Hij wordt onder meer verdacht van betrokkenheid bij diverse zelfmoordaanslagen en van de moord op zeker twee buitenlandse gijzelaars. Volgens ooggetuigen zijn bij de aanval op het huis, dat door aanhangers van al-Zarqawi zou worden gebruikt als schuil plaats, vier burgers om het le ven gekomen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 19