Steeds meei vakantiegelj in spaarpot[ ECONOMIE Midden- en kleinbedrijf laks met pc-beveiliging Geen afscheidsfooi voor kleine KLM-belegger Prijzenoorlog supermarkten aflopende zaak 'Meer export kleine industrie' Dixons boekt ii meer winst Oud-topman Vivendi weer vrij KPN voor rechter inzake KPNQwest Meer winst voor H&M Rijk: 1,4 miljard voor Maasvlakte Symbolische start mosselseizoen Eind dit jaar 757.000 mensen zonder werk Rijk betaalt verhuizing Ak| Actie taxi's in Jakarta 'Luisteren naar woonwensen' Consumentenvertrouwi 5 deze maand iets gestege DETACHERING Per direct ADMINISTRATEURS CONTROLLERS Tel: 023 - 55 333 00 jobs@ia8haarlem.nl delft - Kleine en middelgrote industriële bedrijven moeten volgens MKB-Nederland meer over de grenzen durven kijken en de concurrentie aangaan met buitenlandse bedrijven. Uit de halfjaarlijkse Industriemoni tor van MKB-Nederland bleek gisteren dat momenteel 36 pro cent van de industriële onder nemingen met minder dan 250 werknemers in dienst expor teert. Een jaar geleden was dat nog 45 procent. londen - De Britse elektroni- caketen Dixons, die in geheel Europa 1400 winkels exploi teert, heeft ondanks een wissel vallig jaar meer winst geboekt. Het concern maakte gisteren bekend dat de twaalf maanden tot 1 mei een winst voor belas tingen en bijzondere posten opleverden van 331,6 miljoen pond sterling (500 miljoen eu ro). Dit is 11 procent meer dan het boekjaar ervoor. De omzet steeg 13 procent tot 6,5 miljard pond (9,75 miljard euro). parus - De voormalige topman van het Franse mediaconcern Vivendi Universal, Jean-Marie Messier, is gisteren vrijgelaten. De Franse justitie heeft echter na twee dagen verhoor wel be sloten om een onderzoek in te stellen naar mogelijke beurs- manipulatie en het verspreiden van valse informatie door Mes sier. De gevallen ster van het Franse zakenleven is vrijgepleit voor handel met voorkennis. In de zaak zijn nog vier andere personen formeel onderwerp van onderzoek, onder wie de voormalig financieel directeur Hannezo. den haag - KPN staat vandaag voor de rechtbank in Den Haag. De Amerikaanse Citibank eist dat het telecombedrijf 20 mil joen euro aan, zo zegt de bank, niet-betaalde rekeningen vol doet aan het twee jaar geleden omgevallen kabelbedrijf KPN Qwest. Citibank is de leider van een groep banken die na het faillissement van KPNQwest te gen een strop van 525 miljoen dollar aankeek. srockholm - Het Zweedse kle dingconcern Hennes Mauritz heeft in het eind mei afgesloten tweede kwartaal van zijn boek jaar de winst weten op te voe ren tot 2,7 miljard kroon (294 miljoen euro). Vorig jaar was er in dezelfde periode nog een winst van 2,57 miljard kroon. De winst was wel iets lager dan de verwachtingen van analis ten. H&M verklaarde gisteren dat het de prijzen in de eigen winkels met 5 procent heeft we ten te verlagen, vooral dankzij de lage koers van de dollar. den haag - Het kabinet heeft 1,4 miljard euro over voor de uitbreiding van de Rotterdamse haven met de Tweede Maas vlakte, bevestigden gisteren bronnen in Den Haag. De Tweede Maasvlakte moet een economische impuls aan het Rotterdamse havengebied ge ven. Den Haag beloofde eind vorig jaar al mee te betalen, maar de omvang van de bijdra ge bleef onderwerp van discus sie. De gemeente Rotterdam, het Havenbedrijf en het Rijk hebben nu een akkoord bereikt. den haag - De veiling van de eerste honderd kilo nieuwe Zeeuwse mosselen voor een goed doel is afgeblazen wegens gebrek aan 'voldoende interes sante bieders'. Dat heeft het Nederlands Visbureau gisteren bekendgemaakt. De charitatie ve veiling, die voor morgen op de kalender stond, had dit jaar voor het eerst de symbolische aftrap voor het mosselseizoen moeten zijn. De tijd tussen plannen maken en de daadwer kelijke veiling bleken echter te kort. Bekeken wordt nu of het initiatief volgend jaar wel kans van slagen heeft. (advertentie) amsterdam/anp - Het aantal werkzoekenden zonder baan stijgt dit jaar naar 757.000 men sen. Ondanks een stijging van het aantal banen in 2005 met 101.000 blijft het aantal werk zoekenden volgend jaar stabiel. Dat komt omdat in dat jaar 95.000 mensen extra beschik baar komen voor werk. Dat heeft het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) gisteren ge zegd. „De beroepsbevolking groeit in de periode 2006 - 2009 gemiddeld met 1,5 procent per jaar. Dit komt neer op een ge middelde jaarlijkse toename van iets meer dan 115.000 per sonen", stelde het voormalige Arbeidsbureau. Volgens het CWI bieden dit jaar een stuk minder nieuwe werknemers zich aan op de arbeidsmarkt. De beroepsbevolking groeit in 2004 met 45.000 personen, om dat mensen er weinig vertrou wen in hebben werk te vinden. door Henk van Weert helmond - Veel draadloze com puternetwerken bij kleine kan toren zijn zo lek als een mand je, constateert automatiseerder Joseph Raaijmakers. Het is een koud kunstje om vanaf de straat met een laptop binnen te drin gen in zo'n computernetwerkje. Ondernemers in het midden- en kleinbedrijf zijn laks met de beveiliging van hun computers, vindt Raaijmakers. „Ze realise ren zich totaal niet wat voor el lende buitenstaanders kunnen aanrichten." Het busje rijdt zachtjes door Helmond. Op de passagiers stoel zit Raaijmakers met een laptop op zijn schoot. Zijn vrouw Mariëlle de Koning stuurt de bus door de straten. Al na een paar honderd meter geeft het detectieprogramma een duidelijk signaal af. „Kijk, hier zit een kantoor dat zijn netwerk helemaal open heeft staan", legt Raaijmakers uit. „Als ik zou willen, ben ik bin nen een paar minuten in dat netwerk binnen." Hij doet het niet, want kraken is illegaal. Raaijmakers vervolgt zijn weg. Telkens weer lichten signalen op. Allemaal onbevei ligde netwerken. Slechts af en toe stuiten we op een kantoor dat wel goed beveiligd is. We stoppen bij een zaak in hartje Helmond, waarop Raaij makers al een paar weken gele den stuitte. Hij waarschuwde de eigenaar, die niet wilde gelo ven dat hacken zo simpel is als Raaijmakers beweerde. Hij gaf de automatiseerder toestem ming om zijn draadloos net werk te penetreren om hem van zijn ongeloof af te helpen. De man was verbijsterd toen bleek hoe simpel dat was. Raaijmakers is in een vloek en zucht opnieuw binnengedron gen. Eerst zoekt hij via het kan toorsysteem verbinding met het internet. Doodeenvoudig. Daarna zet hij een net werkscanner aan die door veel echte hackers gebruikt wordt om systemen door te lichten. Het hart van de kantoororgani satie laat zich gemakkelijk vin den. De belangrijkste docu menten liggen als het ware voor het oprapen. Het lijkt alsof we in het kantoor zitten achter een van de computers. Op de laptop verschijnt de do cumentenmap van het bedrijf je. Een aangifte BTW, een over zicht van medewerkers, een verkoopakte, een overzicht van reiskosten. Raaijmakers laat ze ongemoeid, het zou te gênant zijn om ze te openen. Hij wil al leen maar aantonen hoe kin derlijk eenvoudig het is om een klein draadloos netwerk te kra ken. „Ik wil het midden- en kleinbedrijf alleen maar waar schuwen. Die ondernemers hebben meestal helemaal niets in de gaten." Als ik een lek vind, meld ik dat bij het bedrijf, wijs de bedrijfsleider op de gemaak te fouten en biedt een oplos sing aan. „Voor 150 euro ben je vaak al klaar." War driven heet dit in het jargon van computerkrakers. Rondrij den, speuren en dan aanvallen. Op het kantoor van zijn bedrijf JA Support Automatisering gaat Raaijmakers er eens voor zitten. „Jongetjes van 14 doen het. Ze hebben in een uurtje geleerd hoe het moet. Dat detectiepro gramma kun je gemakkelijk van internet halen. Meer dan een standaard laptop met een net werkkaart voor draadloze syste men heb je niet nodig." „Het is al heel lang mis met de beveiliging van draadloze syste men in het midden- en kleinbe drijf. Triest gewoon. Als JA Sup port Helmond zijn we een actie begonnen om dit onder de aan dacht te brengen bij de bedrij ven." Draadloos met elkaar verbon den systemen zijn een hype te genwoordig, zegt hij. „Een draadloos netwerk kan voorde liger zijn, omdat je geen beka beling hoeft aan te leggen. Niet boren, niet timmeren boven dien. Netwerktechnisch biedt het geen voordelen. Het is ge woon in de mode. Op zich is beveiligen heel goed mogelijk. Je werkt met een codering die buitenstaanders buiten houdt. Maar twee van de drie onder nemers heeft die codering niet aanstaan. We hebben eens een rit richting Amsterdam ge maakt. Kwamen we 300 bedrij ven tegen, bij 200 stond de au tomatisering niet aan." Vaak zijn systemen niet deug delijk en volledig geïnstalleerd. „Middelgrote en kleine bedrij ven hebben meestal geen eigen automatiseerder. Ze hebbf it het systeem laten installer d door een handig mannetje al hebben totaal niet in de gad dat ze openstaan voor de tenwereld. Wie kwaad wil, veel onheil stichten in and mans bedrijf." Bedrijfsspionage. Het kan maar gebeuren. Of kwajon c streken. „Ze gooien al je d( ;r menten weg en sturen je s r; teem in de war. De schade u groot zijn. Sommige wardi t hebben het gemunt op de e nectie. r« Zij gebruiken andermans i werk als schuiladres om h< a temet op te gaan. Wie wee r ze allemaal via jouw e-mai i adres versturen. Als het on illegaals gaat en de herkon ei wordt nagegaan, kom je bi a netwerk van het bedrijf uithj ondernemer is verantwooa»i lijk." |2 F door Richard Mooyman Amstelveen - Nee, zelfs een afscheids fooi zat er niet in voor de kleine KLM- belegger. De harde kem van aandeel houders die weigert in te gaan op het overnamebod van Air France moet het stellen zonder winstuitkering. De KLM- top wilde deze beleggers gisteren geen dividend toekennen ondanks de verras sende nettowinst van 24 miljoen euro die het afgelopen jaar is behaald. Particuliere beleggers die volharden in het verzet tegen Air France reageerden verontwaardigd op de laatste gewone aandeelhoudersvergadering in Amstel veen. De 96,3 procent van de aandeel houders die wél is ingegaan op het bod van Air France ontvangt straks al meteen dividend uit Parijs. De 'kleine man' die het bod schandalig laag vond of niets met Fransen te maken wil hebben, ont vangt helemaal geen extraatje. „De KLM heeft winst gemaakt en wij krijgen helemaal niets", foeterde een aandeelhouder tegen de top van de luchtvaartmaatschappij. „Neem af scheid op een nostalgische en nette ma nier. Geef ons dan alsnog dividend." Maar volgens de KLM-leiding laat de fi nanciële positie van de onderneming dat niet toe. „Buitengewoon flauw", riep een andere aanwezige in de microfoon. Het aandeel KLM is in Amsterdam in middels van de beurs gehaald. Presi dent-directeur Van Wijk verklaarde dat hardnekkige beleggers alsnog de gele genheid krijgen om hun stukken aan te bieden aan de Fransen. „Maar het bod zal zeker niet hoger zijn dan dat van Air France", zo waarschuwde hij. Een ande re mogelijkheid is dat de Fransen over drie jaar via een uitspraak van de rechter de laatste aandelen opkopen. Voorzitter F. Maljers van de Raad van Commissarissen brak met de gewoonte van de KLM om het samengaan met het veel grotere Air France steeds te betite len als een fusie. Maljers sprak gisteren tijdens de aandeelhoudersvergadering onomwonden van een 'overname'. Air France krijgt straks verreweg het groot ste aandeel in de nieuwe holdingmaat schappij Air France-KLM. Wel behoudt de KLM voorlopig een vetorecht bij be langrijke beslissingen. utrecht/anp - Ruim tweevijfde van de huishoudens zet dit jaar het vakantiegeld op een spaarre kening. Dat is fors meer dan vo rig jaar, toen nog 26 procent het extra inkomen in mei opzij zette. Lagere inkomens (tot 1000 euro netto per maand) gebruiken het geld vooral om openstaande re keningen te betalen en uit de schulden te komen. Dat blijkt uit de jaarlijkse va kantiegeldenquête van het Na tionaal Instituut voor Budget voorlichting (Nibud), die giste ren is gepubliceerd. Voor het onderzoek zijn 1530 mensen begin juni ondervraagd. Dat is een stuk minder dan vorig jaar, toen het instituut nog 11.000 mensen had ondervraagd. De uitkomsten zijn volgens het Nibud wel in lijn met de voor gaande onderzoeken. Daaruit bleek ook al dat mensen voor zichtiger zijn geworden met geld uitgeven en onzeker zijn over hun financiële toekomst. De laatste jaren wordt daardoor het extraatje steeds minder ge bruikt om op vakantie te V Dit jaar zei 51 procent h kantiegeld te gebruiken reis te gaan, terwijl van d< groep ondervraagden dari jaar nog iets meer deed (5 cent). Van de lagere inki 'j gaat nog geen kwart van 1 i< tra geld op vakantie. Vai i' groep zei 43 procent te b( gen op de vakantie, tegie procent in 2003. n Gemiddeld krijgt de Nedy der tussen de 2000 en 251 'v ro aan vakantiegeld en g C er anderhalf keer per jaad< minste zes dagen eroj ci Ruim eenvijfde gaat twe per jaar en 17 procent vie Ij' lemaal geen vakantie. Frankrijk is dit jaar het fat w vakantieland en Spanje st nummer twee. Dat was jaar andersom. Turkije derde populairste bestem Portugal, gastland van h 6 ropees Kampioenschap bal, komt dit jaar niet in d 1 tien van vakantielanden d' Vorige stond dit land nog zesde plaats. arnhem/anp - Akzo Nobel krijgt van de Nederlandse over heid 65 miljoen euro voor het verplaatsen van chloorfabrie- ken van Hengelo naar Delfzijl. De Europese Commissie heeft deze steun goedgekeurd. Dat hebben Akzo Nobel en het mi nisterie van VROM gisteren be kendgemaakt. Akzo investeert zelf 160 miljoen euro in de chlooractiviteiten in Delfzijl. De sluiting van de chloorlocatie in Hengelo en de uitbreiding van i de capaciteit in Rotterdam1 nog eens 70 miljoen. Het 1 komt nu nog voor een di Hengelo. De productie n stopt zodra Delfzijl in 200 r draaien. In Rotterdam het chemieconcern de pis' tie uit. De hele ombouw n doeld om af te komen v j chloortransporten per door Nederland. Eind jari ventig reden er elke we chloortreinen vanuit Hi|C via Utrecht naar Rotterdai 1 Jakarta - In de Indonesische hoofdstad Jakarta hebben gisteren duizenden bestuurders van driewielige scootertaxi's gedemonstreerd. De overheid wil van de scootertjes af en biedt iedereen die er eentje inlevert vijf miljoen roepie's (556 dollar). Veel te weinig volgens de vakbond. Het nieuwe, door de overheid goedgekeurde taxiwagentje, kost al gauw 34 miljoen roepie's (3778 dollar). Foto: EPA/Ardiles Rante rotterdam/anp - De COttSU- ment lijkt niet langer gevoelig voor de prijzenoorlog in de Ne derlandse supermarkten. Steeds minder klanten gaan voor de lagere prijs bij de con current winkelen. Dat heeft gis teren gepubliceerd onderzoek van accountantsorganisatie Deloitte naar de effecten van de prijzenoorlog laten zien. In de eerste fase van de prijzen oorlog, die vorig jaar oktober begon, wisselde 2 procent van de huishoudens voor de dage lijkse boodschappen van super markt. Inmiddels is dat nog maar een kwart procent, ofte wel 17.500 huishoudens nu te gen 140.000 toen. Volgens supermarktdeskundige Rutte is het misschien even rus tig maar is de strijd nog niet ge streden. „Albert Heijn wil marktaandeel erbij, ze hebben de afgelopen maanden alleen verloren marktaandeel terugge wonnen. In de volgende fase willen ze scoren door markt aandeel te winnen." Ook aan de onderkant van de markt gooien de partijen nieu we wapens in de strijd. Keten Dirk van den Broek komt met de campagne Duidelijk Dirk. „Ze ruiken bloed. En dat bloed komt van Laurus. Albert Heijn trekt aan de kop van Laurus en Dirk aan de poten", analyseert Rutte. Laurus, de moeder van Super de Boer, Konmar en Edah, wordt gekweld door kostbare reorganisaties: ontslag van per soneel en ombouw van winkels. De concurrentie aast op het marktaandeel van dit concern en dat is de reden dat de oorlog nog niet helemaal voorbij is. Deloitte stelt vast dat bij een op de tien ondervraagde klanten de prijzenoorlog werkelijk heeft geleid tot de overstap naar een andere supermarkt. De voort durende prijsverlagingen heb ben de consument meer dan voorheen prijsbewust gemaakt. Huishoudens doen moeite de boodschappen zo goedkoop mogelijk in huis te halen. Een op de vijf kopers zegt dat hij zijn boodschappen haalt bij verschillende supers. Naast de prijs, speelt voor de klant ook een ruime keus in as sortiment mee, een snelle af handeling bij de kassa en of er goede aanbiedingen zijn. Het wisselen van supermarkt van de eerste keus is dan wel minder geworden, voor veel klanten ligt de huidige keus nog niet vast. Maar 20 procent van de kopers die van winkel zijn veranderd, zegt daar in de toekomst ook te zullen blijven. De rest weet nog niet of de verandering blijvend zal zijn. De onderzoekers hebben ook vastgesteld dat de consument denkt dat de prijzen meer zijn gedaald dan in werkelijkheid het geval is. De meerderheid gaat uit van een prijsdaling van tussen de 5 en 10 procent maar in feite komt die neer op 3 procent. voorburg/anp - Bij de ontwik keling van woningbouwpro gramma's moet meer rekening worden gehouden met de wen sen van de snel groeiende groep van vijftigers en zestigers en van welvarende huishou dens met kinderen. Dat stelt de NVB, de vereniging van ontwik kelaars en bouwondernemers. Beide groepen zijn onmisbaar voor het aanjagen van de bouwproductie en voor de doorstroming op de woning markt. Maar bij gebrek aan een geschikt aanbod, laten zij het afweten, aldus de NVB. Volgens de NVB zal deze onbalans tus sen vraag en aanbod vroeg of laat leiden tot afzetproblemen, leegstand en bouwstagnatie. voorburg/anp - De consumen ten in Nederland hebben deze maand iets meer vertrouwen gekregen in de economie. De stemming onder ondernemers in de industrie is nauwelijks veranderd, zo heeft het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren bekendgemaakt. Nog altijd zijn de pessimisten onder de consumenten ruim in de meerderheid, maar in de af gelopen periode is hun aantal wat geslonken. In juni waren er 33 procent meer pessimisten dan optimisten tegen 39 pro cent in mei. Vergeleken met de laatste zes maanden van 2003 kwam het consumentenvertrouwen in het eerste halfjaar van 2004 uit op een hoger niveau. In februari deed zich een flinke stijging voor, waarna de stemming na genoeg stabiel bleef. De verbetering ten opzichte van de laatste zes maanden van 2003 komt doordat consumen ten minder somber zijn over de economie in het algemeen. Het betekent niet dat zij ook een grotere koopbereidheid aan de dag leggen. Die ligt nog steeds op hetzelfde lage niveau als in 2003. Volgens het CBS is dat geen ongewoon verschijnsel. Ook na de dieptepunten in de beginjaren tachtig en negentig bleek eerst het vertrouwen in de economie toe te nemen. Pas ongeveer een jaar later verbe terde ook de koopbereidheid. Index vertrouwen Nederlandse consument in economie, na verwijdering seizoensinvloeden mening van huishoudens over hel algem 1 economische klimaal en over de eigen "i koopbereidheid. De indicator wordl bore» Dat het producentenve wen in juni vrijwel niet i anderd, komt niet als een verrassing na de sterke vei^ ring die vorig maand te was. De 'stemmingsind voor ondernemers in de strie kwam in juni uit op gen 1,9 in mei. Sinds het tepunt van -9,4 in juni 200 het producentenvertro een opgaande lijn zien. Vooral producenten van c mentengoederen zijn inH optmistischer geworden. van halffabrikaten en in ringsgoederen pessimistisi j.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 18