Treinuitval door werk aan spoor BINNENLAND 2 Steun in de rug voor ontevreden klant Turkije heetste aardappel EU Nederlandse ambities als voorzitter EU Overlast gevolg arbeidsinspectie Nader onderzoek naar doodschieten Marokkaan Dode buitrug naar laatste rustplaats id.n overleden intploffing Een 79-jarige man uit ia. ïgen is gisterochtend dagochtend overleden na ïtploffing in zijn caravan i camping in het Gro- iLeek. Zijn 80-jarige raakte zwaargewond. De iffing deed zich dinsdag ej jen de man in de caravan jaar wilde opsteken. Ze lar het Brandwondencen- n Groningen gebracht man overleed. Uit sch onderzoek van de in inmiddels gebleken n oude gaskachel waar- ijk de oorzaak is van de ie. >storte steiger ondeugdelijk - Het instorten van de in de stoomketel van de ;entrale op 28 september '9d s mogelijk veroorzaakt iet ontwerp en de bouw steiger. Dat heeft het aar ministerie (OM) in bekendgemaakt. Bij het al kwamen vijf onder- iverkers om het leven. :ke VI is inmiddels een ge- bla lijk vooronderzoek ge- laar negen personen en ledrijven. Wie dat zijn, wil M nog niet zeggen. >t ndweer 3 cueert pony's oven - De brandweer e d dinsdagavond 23 paarden re n/s geëvacueerd nadat er was uitgebroken bij de Eindhovense Pony Ma- lan de Genneperweg. Het I vas volgens een woord- er van de brandweer ont- in een loods door broei in oivoorraad. De dieren ■).n: en in een aangrenzend 'van de brandende loods. iade bleef beperkt tot de ,„e oorraad. pmiddag in renpark n - Ouwehands Dieren- bai aRhenen staat zondag- ag helemaal in het teken oep. Bezoekers krijgen al- zien, te voelen en te rui- p het gebied van uitwerp- e{ van dieren tijdens de ma- e" itie Poep Enzoo. Volgens Woordvoerster van de die- in weten de meeste men- aar weinig van de vele ki- iep die de dierentuindie- ke dag produceren. npen Haagse - nel was optie aag - De gemeente Den overwoog eind jaren ne- om te stoppen met de van de tramtunnel in de nstad en dacht eraan om ■jemaakte tunnelbak te Hen. Het was een van de toen duidelijk werd hoe BI de problemen waren met De waterrem- laag die de gemeente op dem had laten aanbren- ileek te zwak om het ter tegen te houden, grote delen van de tun- k volliepen. ;e moskee ^rtaan taboe rdam - Nieuwe moskeeën n in Rotterdam niet meer natisch 35 meter hoog zoals nu algemeen is staan. Ze moeten qua overeenkomen met de elders in de wijk. Pas dan in ze geen belemmering le integratie van nieuwko- stelt bouwwethouder Dit beleidsvoornemen i in| ij overigens alleen uitvoe- ij nieuwe bestemmings- jpl en- straf voor dmakelaar osch - De Duitse geldma- _Q rElmar Koch is gisteren het gerechtshof in Den i veroordeeld tot zes jaar egen hem was een celstraf ijf jaar geëist. Het hof acht schuldig aan deelname en criminele organisatie ertreding van de Wet Toe- Kredietwezen. Koch licht- beleggers uit Brabant en urg op door hen waarde- leleggingscertificaten te ipen. tningen aan glasvezel ioven - De gemeente loven gaat samen met de aatselijke woningbouw- iraties binnen een jaar 6000 huurwoningen aan- n op een glasvezelnet. Om [innen wordt via dat net asispakket aangeboden ande uit breedbandinter- elefonie en het radio- en naai. Het plan sluit vol- hem aan op het experi- Kenniswijk. Onlangs liet ter Brinkhorst van econo- ïe zaken weten dat hij met ag beschikbare geld ook e, soortgelijke initiatieven i in het land wil steunen. donderdag 24 juni 2004 Nieuwe toezichthouder consumentenzaken kan boetes opleggen den haag/gpd - Bergen geld, snelle au to's en gouden sieraden. Reclame is vaak verleidelijk, maar soms ook misleidend. Consumenten die zich gedupeerd voelen, kunnen opgelucht ademhalen. Zij mogen voortaan bij de overheid aankloppen met de vraag waar een klacht kan worden in gediend. Het andere goede nieuws: de waakhond kan ook boetes opleggen. Ach, het kostte maar een paar eurootjes. De riekende afvalbak zou dan elke vier weken worden schoongespoeld met de hogedrukspuit. Van zo'n schoonmaak actie is nooit iets gekomen, het mobiele nummer van het bedrijf is niet meer in gebruik en om nou in actie te komen voor een handjevol geld... dat is te veel moeite. Dan maar weer zelf met een em mer zeepsop en een spons aan de slag. Het is een klein voorbeeld, maar dit is precies het soort zwendel waaraan de Consumentenbond zich groen en geel ergert. Onschuldige mensen worden be nadeeld en de malafide bedrijven ko men gemakkelijk weg met hun oplichte rij. De Consumentenbond kan niet zo veel uitrichten tegen deze vormen van bedrog. Hooguit waarschuwen voor de slechte 'bakkenwassers', maar een boete uitdelen aan foute ondernemingen mag de bond niet. Ook 'klachtenbureaus' zo als de Nationale Ombudsman missen die slagkracht. De komst van de 'toezichthouder con sumentenzaken' moet voor een omme keer zorgen, schat staatssecretaris Ka- rien van Gennip in. Zij rekent op een ommekeer omdat de consument op twee manieren een steuntje in de rug krijgt van de nieuwe waakhond. 'Haar' waakhond gaat allereerst als doorgeefluik fungeren. Het lijkt simpel, maar het is hard nodig, vinden de Con sumentenbond en het ministerie van economische zaken. Al was het maar om de weg te vinden in de wirwar van klaag- instanties en geschillencommissies. Een lappendeken, oordeelt Economi sche Zaken. Zeg maar gerust een dool hof, luidt de verzuchting bij de Consu mentenbond. Met al die geschillencom missies, de reclamecodecommissie en de rechtbank. Veel mensen denken: 'Laat maar zitten', zeker als het om een klein bedrag gaat Ada een telefoonnummer kunnen de on tevreden klanten vragen waar zij het best met hun probleem kunnen aan kloppen. Maar er wordt nog nauwelijks aan de bel getrokken. Slechts 4,5 pro cent van de ontevreden consumenten onderneemt actie. Volgens woordvoer der Oolders van de Consumentenbond bestaat er 'een gapend gat' tussen in je recht staan en je recht krijgen. Op dat gat wijst de Consumentenbond al een tijdje. „Wij zijn daarom blij met de toe zegging van staatssecretaris Van Gennip. Er was al een Europese toezichthouder, maar die was voor grens overschrijden de gevallen. Het is ook goed dat er één telefoonnummer komt, dat maakt het heel duidelijk." Dat bedrijven er nu nog tussendoor glippen, ergert de Consumentenbond. „Wat wij misten was een instantie die kan optreden als bedrijven structureel de wet aan hun laars lappen", aldus Oolders. „In Groot-Brittannië heb je de Office of Fair Trade die bedrijven kan verplichten zich aan de wet te houden en die ook een dwangsom op te leggen." Dat is de tweede taak van de waakhond: het daadwerkelijk aanpakken van mis standen. Bij grootschalige oneerlijke handels praktijken die veel mensen treffen, mag de toezichthouder gaan optreden. „Het is de bedoeling dat er een preventieve werking van uitgaat", meldt Paula de Jong, woordvoerster van Economische Zaken. „Zodat ondernemers uit zichzelf beden ken dat zij het niet te bont kunnen ma ken. Wij hopen op een mentaliteitsver andering bij consumenten en produ centen. De hoop leeft dat daarmee con flicten in de kiem worden gesmoord. De voorbeelden liggen voor het opra pen: illegale loterijen, internetbedrijven die verzorgde reizen aanbieden waarbij de accommodatie behoorlijk afwijkt van wat was voorgespiegeld, misleidende re clame waarbij een product niet kan waarmaken wat de mooie reclame-ui ting belooft." „Postorderbedrijven die ondergoed stu ren waar je vervolgens bijna niet meer vanaf komt", vult Oolders aan. „Agres sieve wervingscampagnes, acties waarbij het lijkt alsof je een grote prijs hebt ont vangen terwijl dat helemaal niet zo is. Het is goed als zulke ondernemingen worden geprikkeld zich aan de wet te houden." Zo machtig als in de Verenigde Staten zijn de Nederlandse consumenten nog niet, vindt De Jonge van Economische Zaken. De vuist wordt wel steviger. „Het uitgangspunt is dat de geschillencom missies hun werk moeten doen. Als dat niet gebeurt, dan komt de overheid op voor de consumenten. De consument machtiger? Zo kim je het noemen. De consumenten blijven ook zelf verant woordelijk. Zij moeten goed opletten als zij te horen krijgen dat zij een brief krij gen waarin staat dat zij een prijs hebben gewonnen." Consumenten met prangende vragen moeten nog ruim twee jaar geduld heb ben. De nieuwe autoriteit geeft vanaf de nazomer van 2006 houvast bij vragen. utrecht/gpd - Het mega-onder- houd aan het spoor gaat het treinverkeer na de zomer parten spelen. Het werk aan de rails neemt zo sterk toe dat treinen steeds vaker uitvallen of de dienstregeling drastisch moet worden aangepast. De overlast is mede een gevolg van strenge opstelling van de arbeidsinspec tie. Om de baanwerkers te bescher men eist de arbeidsinspectie dat er geen treinen op het spoor rijden waar wordt ge werkt. Bij grote werkzaamhe den moet het treinverkeer hele maal worden stilgelegd. Spoor- aannemers lappen de veilig heidsregels vaak aan hun laars, vindt de inspectie. In de nacht van maandag op dinsdag overleden bij Hoeven (tussen Lage Zwaluwe en Roo sendaal) twee Belgische baan werkers toen een intercity in volle vaart op hun onderhouds- wagen botste. De machinist en inzittenden bleven ongedeerd. Vorig jaar luidde de arbeidsin spectie al de noodklok. Uit con troles bleek dat baanwerkers onvoldoende beschermd zijn tegen voorbij razende treinen. Bij veertien van de veertig con troles legde de dienst zelfs het werk stil wegens ernstig gevaar. De arbeidsinspectie eist daar om dat ProRail, de organisatie die het spoor beheert, de veilig heidsregels beter naleeft. Op straffe van boetes. De strenge opstelling van de in spectie valt samen met groot scheepse werkzaamheden die na de zomer starten. Het kabi net heeft tot 2010 853 miljoen euro uitgetrokken voor extra onderhoud aan het versleten spoornet. De Nederlandse Spoorwegen erkennen dat treinreizigers moeten rekenen op overlast. Niet alleen 's nachts en in de weekenden, ook op werkdagen vallen treinen uit. „Door het ex tra onderhoud en de strenge veiligheidsvoorschriften onder vinden reizigers meer overlast", aldus een NS-woordvoerder. „Dat is een dilemma voor ons. Nu lijden we schade, op de lan ge termijn wordt de punctuali teit van de treinen beter." Over het onderhoudsrooster van volgend jaar voeren ProRail en de NS nog overleg. Volgens ProRail komt het treinverkeer op een aantal trajecten in week enden geheel stil te liggen bij ingrijpende werkzaamheden. Inspecties en klein onderhoud gebeurt doordeweeks, maar ook dan moet de dienstregeling vaak worden aangepast. „Dat kan bijvoorbeeld betekenen dat er een keer per uur een trein, in plaats van elke halfuur", aldus een woordvoerder. Agent en getuigen opnieuw gehoord Vlieland - Op het Noordzeestrand van Vlieland is gistermiddag een dode buitrug aan gespoeld. Het kadaver is anderhalf uur later begraven in de duinen. Volgens burge meester Rob van der Mark was er bij de natuurmusea geen belangstelling voor de wal vis. De buitrug, een ongeveer vijf meter lang vrouwtje, is hoogstwaarschijnlijk slacht offer geworden van de visserij. Een nylontouw zat tot in de speklaag van de jonge wal vis gesnoerd. Eventueel geïnteresseerde onderzoekers kregen niet lang de tijd om het dier te bestuderen. In anderhalf uur tijd hadden landmachtmilitairen met een ber gingstank de circa io ton zware last aan de voet van de duinen begraven. Volgens wal visexpert Chris Smeenk van het natuurmuseum Naturalis in Leiden hebben de mensen van Ecomare op Texel er op aangedrongen de walvis niet te begraven. Hij veronder stelt dat het gewoon een centenkwestie is geweest en dat de gemeente niet voor de hoge bergingskosten wil opdraaien. Foto: GPD amsterdam/gpd - Justitie moet alsnog een onderzoek instellen naar het doodschieten van de 33-jarige Marokkaan Driss Ar- bib door een politieagent. Dat heeft het gerechtshof giste ren bepaald. De familie was in beroep gegaan tegen de beslis sing van het openbaar ministe rie (OM) de agent niet te vervol gen. Volgens het OM was uit onderzoek van de rijksrecher che gebleken dat de agent uit noodweer had gehandeld. Arbib werd vorig jaar augustus doodgeschoten in een eethuis aan het Amsterdamse Merca torplein. De man zou met grote messen op de agent zijn afge stormd en die kon niet anders dan op hem schieten, zo was komen vast te staan. Maar het gerechtshof oordeelt nu dat alles is gedaan om na te gaan of de agent inderdaad geen andere keus had dan te schieten. Het Hof gelast justitie een ge rechtelijk vooronderzoek in te stellen, om te bepalen of de agent alsnog voor doodslag moet worden vervolgd. In dat vooronderzoek moet de rech ter-commissaris, 'een onafhan kelijke functionaris bij uitstek', een reconstructie leiden. De agent en alle getuigen zullen daaraan moeten meewerken. Het Hof heeft stevige kritiek op het onderzoek dat politie en rijksrecherche tot nu toe heb ben gedaan. De schietende agent is pas een week na het in cident voor het eerst gehoord. Het Hof vindt het ook vreemd dat niet de rijksrecherche maar agenten van de Amsterdamse politie na het incident met hun collega getuigen hebben ge hoord. brussel/anp - Hoe prestigieus het ook is om een Europese grondwet te presenteren, Ne derland is in zekere zin blij dat Ierland vorige week de discus sie daarover heeft afgerond. Den Haag krijgt vanaf juli als nieuwe voorzitter van de Euro pese Unie al genoeg op het bord. Met het besluit om al dan niet met Turkije te gaan praten over EU-lidmaatschap als gloei end hete aardappel. Europa leeft weer enigszins in Nederland. De slogan dat 'Eu ropa, Best Belangrijk' is, lijkt zijn werk te doen. De opkomst voor de Europese verkiezingen was met ruim 39 procent ook hoger dan verwacht. De rege ring-Balkenende hoopt dat die belangstelling blijft. Al was het maar om een positief idee over Europa te kunnen presenteren wanneer Nederland per refe rendum de nieuwe grondwet moet goedkeuren. Tegelijkertijd moet Nederland de EU ook weer enigszins tot le ven of opnieuw op gang bren gen. Met tien nieuwe lidstaten, een pas verkozen Europees Par lement en vanaf 1 november ook een opgefriste Europese Commissie, of dagelijks bestuur van de EU, is er voor het Neder lands voorzitterschap veel werk aan de winkel. Doorgaans presenteren lidsta ten voor hun voorzitterschap van een halfjaar ambitieuze programma's. Nederland doet dat niet. „De uitgebreide unie echt op gang brengen, met daarbij een nieuw parlement en een nieuwe commissie, is voor ons al werk genoeg", zegt een vooraanstaand Nederlands di plomaat in Brussel. Daarnaast wil de regering ook werk maken van een bijna ver geten Europees onderwerp: de kwakkelende economie. Vier jaar geleden besloten de EU-re- geringsleiders in Lissabon dat Europa tegen 2010 'de meest competitieve kenniseconomie ter wereld' moest zijn. Bijna halverwege die rit is er weinig van de mooie woorden terecht gekomen. De Europese econo mie trekt nog steeds niet aan. Oud-premier Kok kreeg van zijn voormalige collega's in Europa vorig jaar de opdracht een rap port met aanbevelingen te schrijven. Premier Balkenende wil het werk van zijn voorgan ger serieus nemen, om te voor komen dat anders weer een rapport in de bureaulade ver dwijnt. De eerste top van rege ringsleiders onder Nederlands voorzitterschap, die voor begin november staat gepland, moet concrete vervolgmaatregelen voor de adviezen van Kok be zorgen. De grootste uitdaging voor Ne derland is echter het afronden van de moeilijke discussie over mogelijk Turks lidmaatschap van de EU. De Turken vroegen al in 1963 om te mogen toetre den. Waar tal van Oost-Europe- se of Balkanlanden al zijn toe getreden of daarover nog on derhandelen, is met Ankara zelfs niet officieel gesproken. De discussie over Turks lid maatschap is eigenlijk ook een discussie over de grenzen van Europa. Op de achtergrond gaat het eveneens om de vraag of een seculier, niet officieel re ligieus, maar toch overwegend islamitisch land in de overwe gend christelijk-humanistische EU thuishoort. Eind 2002 kon de EU daarom geen besluit nemen en gaven de staats- en regeringsleiders Turkije extra huiswerk mee. Er moet meer gedaan worden voor de mensenrechten en het leger dient niet langer een overheer sende invloed op de Turkse sa menleving te houden. Turkije boekt wel vooruitgang, maar Europees commissaris Verheugen (uitbreiding) was vorige week nog niet helemaal positief voor Ankara. De situatie in gevangenissen blijft slecht en vrouwen hebben nog onvol doende rechten, meent hij. Ver heugen presenteert in oktober een eindrapport. Er bestaat een kans dat hij daarin aanbeveelt om toch met Turkije te gaan onderhandelen. Minister Ben Bot krijgt het druk. Foto: ANP den haag/anp - Wie voorzitter is van de Eu ropese Unie, wil daar iets mee bereiken. Ook het Nederlandse kabinet heeft allerlei be langrijke en minder belangrijke punten op z'n lijstje staan. Een overzicht. Financiën en Economie - Nederland wil het 'Lissabonproces' weer op gang krijgen. Tijdens de EU-top in Lis sabon zijn maatregelen afgesproken om de Europese economie in 2010 de meest con currerende ter wereld te maken. - Nederland wil ervoor zorgen dat de regels van het stabiliteitspact, dat bepaalt dat het begrotingstekort van de lidstaten hooguit 3 procent mag bedragen, beter worden nage leefd. - Tijdens het Nederlands voorzitterschap beginnen de onderhandelingen over de nieuwe meerjarenbegroting van de EU. De huidige loopt in 2006 af. De Europese Commissie heeft voorgesteld om het EU- budget fors te verhogen, maar daar wil Ne derland niets van weten. - Nederland wil dat de administratieve las ten voor het bedrijfsleven die het gevolg zijn van Europese regelgeving fors worden teruggedrongen. Justitie en Vreemdelingen - Minister De Graaf van Bestuurlijke Ver nieuwing zet vooral in op vereenvoudiging van regelgeving en lagere administratieve lastendruk. - De ministers Donner (Justitie) en Remkes (Binnenlandse Zaken) willen de samenwer king tussen Europese inlichtingen- en vei ligheidsdiensten verbeteren, en tussen de ze diensten en de politie. - Verder moet de informatieuitwisseling tussen de lidstaten beter en gaat Nederland door met de harmonisatie van wetgeving en de wederzijdse erkenning van vonnis sen. - Voor minister Verdonk (Vreemdelingen zaken en Integratie) ligt de nadruk op Eu ropese afspraken over integratie en terug keer van afgewezen asielzoekers en illega len. Volksgezondheid - Minister Hoogervorst (Volksgezondheid) wil de bestrijding van infectieziekten op de agenda zetten. In Oost-Europa en de voor malige Sovjetrepublieken komt bijvoor beeld tbc steeds vaker voor. - De kosten voor thuiszorg, verpleeg- en bejaardenhuizen nemen overal in Europa door de vergrijzing toe. Hoogervorst wil plannen ontwikkelen om de zorg voor de toekomst betaalbaar te houden. - De Europese Unie buigt zich binnenkort over het drugsbeleid voor de komende ja ren. Nederland wil een preventief beleid voeren, geen repressief. - Zeldzame medicijnen voor zeldzame ziek ten zijn op het moment erg duur. Minister Hoogervorst wil dat er op Europees niveau afspraken worden gemaakt over de pro ductie en afzet. Verkeer en Milieu - Minister Peijs van Verkeer vindt een gro tere verkeersveiligheid op de weg in Europa cruciaal. Het kan helpen als de Europese rijbewijsregels worden geharmoniseerd. - Staatssecretaris Schultz van Haegen wil een Europese aanpak van de bescherming tegen hoogwater. - Staatssecretaris Van Geel van Milieu wil dat de lucht schoner wordt. Auto's moeten schoon, zuinig en stil zijn. - Ecorijden moet bevorderd worden door nieuwe auto's verplicht uit te rusten met bijvoorbeeld cruisecontrol en boordcom puter. Van Geel wil in convenanten met de autofabrikanten vastleggen dat de C02-uit- stoot van nieuwe personen- en bestelauto's met 36 procent omlaag gaat. - Verder wil hij onderhandelen over een to taal verbod op geïmpregneerd hout en over een verbod op import en handel in illegaal (tropisch) hout uitbannen in Europees ver band. - Er moet snel werk worden gemaakt van mondiale afspraken om het klimaat te beschermen. De klimaattop (COP 10) in Buenos Aires in december wil Van Geel als medevoorzitter van de EU-delegatie benut ten om een impuls te geven aan het inter nationaal klimaatdebat. Landbouw - Minister Veerman (Landbouw) wil de Eu ropese afspraken over de aanpak van vo gelpest veranderen. Hij wil het non-vacci- natiebeleid en het doden van hobbydieren ter discussie stellen. - Veerman wil een discussie beginnen over duurzame landbouw. - De visserijagenda staat in het teken van duurzaam vissen. Het op peil houden van de visbestanden op langere termijn en een betere controle staan daarbij voorop. Onderwijs en Cultuur - Nederland wil de Europese imiversiteiten indelen naar kwaliteit. Een ranglijst moet duidelijk maken op welke van de 4000 EU- universiteiten studenten voor een bepaalde studie terecht kunnen. - Nederland wil de illegale handel in cul tuurgoederen aanpakken. Justitie, douane en deskundigen moeten daarom beter sa menwerken. Defensie - Minister Kamp (Defensie) wil dat er nu echt een Europese defensieagentschap komt. Dat moet gaan meten wat de afzon derlijke lidstaten op militair gebied nu wer kelijk presteren. - Kamp wil werk maken van een snel inzet bare voorhoede voor vredesoperaties, de zogeheten battlegroups. Nederland streeft er naar nog dit jaar drie van deze vechteen- heden op te richten. Ze bestaan uit 1500 man en moeten binnen twintig dagen in een crisisgebied ingezet kunnen worden voor een termijn van maximaal 120 dagen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17