Gevaren van hoge snelheid onderschat 500 EURO BINNENLAND1 Amnesty mist aandacht voor mensenrechten Moslimmeisjes mogen niet mee op werkweek VAKANTIEVOORDEEL* Kamp belooft einde onderlinge spanningen militairen Irak Doek valt voor kokkelvissers ;eren niet te in gevang' enden liters afval in berm iter houdt hupiaak aan iors-napalm Jt gesaneerd nderhandelde over Erkel r mishandelt a 300 dieren sjes in cel r mishandeling >en pornobende ren opgesloten 'Veilig' en 'snel' botsen met elkaar Kijk, hij brandt Veel huisartsen weigeren Storm ZOrgt VOOr OVerlaSt verstandelijk gehandicapten 0 WD: Maak overtreders warenwet openbaar GALLGALL OM ziet af van vervolging schietincidenten Jongeren met ern- dragsproblemen maar strafblad, moeten niet een jeugdgevangenis opgesloten. Dit vindt groep die in opdracht cabinet onderzoek daan naar jongeren in ngenis. Nu nog worden ngeren soms in de ivangenis gezet omdat plaats is in de jeugd- et rapport gaat binnen- sr de Tweede Kamer. hg - De hoeveelheid die jaarlijks langs we dt achtergelaten, loopt •nduizenden liters. Vol- Nationale Recherche torn 100 tot 120 dum- met een omvang van ot 100.000 liter. In wer- id wordt er veel meer ral gedumpt. Volgens listerie van VROM, dat rs gisteren bekendmaak- het om gemiddelden afgelopen vijfjaar. Het eeft zich gestabiliseerd. dam - De politierechter terdam heeft de zaak te- >e actievoersters die vo- ek minister Verdonk lelingenzaken) met to- cetchup te lijf gingen, rand aangehouden. Hij Ide dat de zaak te om- k is om via snelrecht te leien. De vrouwen, die ■gejuicht werden vanaf lieke tribune, zitten lig tien dagen vast. Van de twee is de identiteit 3 els bekend. fe id - Een vervuild militair de sbied op de Vliehors e I loor het ministerie van a ie voor 700.000 euro ge- d. De twintig vierkante grond werd in de jaren sla Ier meer gebruikt om te ii n met napalm dat uit n igen werd gegooid. In e egon het ministerie van de ie al vrijwillig met de sa- et maar de Waddenvereni- en ind dat er niet goed reke- Br iet de natuur werd ge- t kn. Defensie staakte daar- lill werkzaamheden, )re iag - Het ministerie van landse zaken heeft op okel moment onderhan- let de bende die Aqan Er- voerde. Het losgeld is in zijn van een lid van de itie Artsen zonder (AzG) overhandigd organisatie (van KGB- in) die door AzG zelf ischakeld. Dat heeft mi- it van buitenlandse ba teren gemeld in een brief Tweede Kamer. echt - De politie heeft li voor de tweede keer in ir een 74-jarige man uit ninen gearresteerd omdat dieren ernstig verwaar den politieman en een werker van de Landelijke tiedienst van de Dieren- irming troffen bijna drie- rd dieren aan in erbar- e leefomstandigheden, er is in verzekering ge- De dieren krijgen een an- derkomen. De man hield rd kippen, zeventig ko- vijftig eenden, 25 hon- 5 cavia's en acht scha- sen - Twee meisjes van 15 jaar uit Nijmegen zijn ïgmiddag op het school- langehouden, omdat zij medeleerlinge van 17 jaar (lijk hadden mishandeld. jjiJ ishandelde meisje moest Ss de politie in het zieken- an haar verwondingen in zicht worden behandeld, lisjes kregen op school m)at liep uit op een woor- sseling en uiteindelijk ndeling. fzi el donderdag 24 juni 2004 hd - Vier leden van de bende, die asielzoeksters n hebben ontvoerd en ij n gedwongen tot seks eren in een loods in inburg, blijven achter de Hun voorarrest is met jj aand verlengd. De rech- wa ilist later over het voorar- j-jj n een vijfde verdachte. r ofdverdachten staan te- l( woor lidmaatschap aan fiminele organisatie, ont- mishandeling, ontucht •achting van drie jonge brussel/anp - Mensenrechten blijven onderbelicht in de Ne derlandse plannen voor het ko mende voorzitterschap van de Europese Unie, vindt Amnesty International Europa. „Het is er eigenlijk nauwelijks", zei direc teur Dick Oosting van de men senrechtenorganisatie gisteren in Brussel. Volgens Oosting heeft de strijd tegen terrorisme de aandacht voor mensenrechten verdron gen. Dat zal blijken uit Europe se voorstellen over de rechten van verdachten en het asielbe leid, zegt hij. Ook verwacht hij weinig van plannen voor een nieuw Europees agentschap voor Mensenrechten. „Het is teleurstellend dat Nederland in de aankondigingen voor het voorzitterschap tot dusver nau welijks over mensenrechten spreekt", zei Oosting. Nederland moet tijdens het voorzitterschap meerdere voor stellen doen waarbij mensen rechten zijn gemoeid. Zoals in december over toetredingsge- sprekken met Turkije: volgens Amnesty martelt de politie daar verdachten. Dezelfde maand beslist de Europese Unie ook op voorstel van Nederland over de wapenboycot tegen China. De boycot was ingesteld toen China in 1989 protesterende studenten vermoordde op het Plein van de Hemelse Vrede. utrecht/gpd - Automobilisten moeten veel meer op de gevaren van een te hoge snelheid wor den gewezen. Ondanks de mil joenen boetes die de verkeerspo litie jaarlijks uitschrijft voor hardrijders, reageren de meeste bestuurders laconiek op de risi co's. Na campagnes tegen alco holmisbruik, is het nu tijd om het gedrag van notoire hardrij ders te veranderen. Dat stelt verkeerspsycholoog William Verschuur, die is ver bonden aan de Universiteit Lei den. Uit onderzoek onder circa 2000 automobilisten blijkt dat ruim 30 procent meent dat te hard rijden amper extra gevaar op de weg oplevert. Dat onder zoek heeft Verschuur samen met enkele andere psychologen onlangs uitgevoerd voor Rijks waterstaat. „Men wil vooral snél thuiskomen. De vraag is of bestuurders wel voldoende stil staan bij veilig thuiskomen." De ongevalstatistieken geven aan dat te hard rijden veruit de belangrijkste oorzaak is van verkeersongevallen. Diverse on derzoeken tonen aan dat wan neer er gemiddeld één kilome ter per uur harder wordt gere den, de kans op een ongeval met verwondingen met 3 pro cent toeneemt. De alcoholcampagnes van de overheid hebben hun vruchten afgeworpen, en volgens de ver- keersdeskundige moet de na druk nu op snelheidsovertre dingen komen te liggen. „Ik ben geen reclamemaker, maar ik zou me kunnen voorstellen dat je spotjes gaat tonen van bestuurders die om een bepaal de reden haast hebben en ver volgens een ongeluk krijgen", aldus Verschuur. Hij denkt dat campagnes effect hebben als ze inspelen op de achterliggende motieven van hardrijders: waarom rijden ze waar te hard? Zo rijden jonge ren tussen de 18 en 30 jaar va ker te hard dan oudere auto mobilisten, bijvoorbeeld om stoer te doen. „Een campagne moet daarop ingaan. Vroeger was je een stoere vent als je op een verjaardag na vijf borrels nog achter het stuur stapte, nu niet meer. Dat effect moet je ook bereiken bij notoire hard rijders." Campagnes alleen helpen ech ter niet stelden gisteren ver schillende deskundigen op het congres 'Gedragsbeïnvloeding in het verkeer' in Utrecht. Meer handhaving van politie is nood zakelijk, maar de meeste winst valt te halen door wegen zoda nig in te richten dat hardrijden wordt bemoeilijkt. Voorbeelden daarvan zijn weg versmallingen, drempels, apar te fietspaden of ongelijkvloerse kruisingen op binnenwegen, de categorie wegen waar de mees te ernstige ongelukken gebeu ren. „Het lukt een automobilist niet om een fietser op een vrij- liggend fietspad plat te rijden, ook al rijdt hij al telefonerend te hard en onder invloed van alco hol en drugs", aldus verkeers psycholoog Cees Wildervanck. Amsterdam - Zwemkampioene Inge de Bruijn en kroonprins Willem-Alexander ontstaken gisteravond op het voorplein van het Olympisch Stadion de Olympische vlam. Het vuur kwam na een tocht van vijftig kilometer door Amsterdam bij het stadion aan waar in 1928 voor het eerst het Olympisch vuur werd aangestoken. Foto: ANP/Olaf Kraak den haag/anp - Huisartsen en huisartsenposten weigeren vaak mensen met een verstan delijke handicap. Dat blijkt uit de algemeen toezichtbezoeken die de Inspectie voor de Ge zondheidszorg (IGZ) het afgelo pen jaar heeft verricht bij in stellingen voor geestelijk ge handicapten. Als reden geven de artsen op dat ze het lastig vinden om met deze groep te communiceren. Ze vinden ook dat ze te weinig weten over de aandoeningen waar deze mensen mee te ma ken hebben, zoals epilepsie. Het kost ze bovendien te veel tijd en ze vinden dat ze er te weinig geld voor krijgen. Vooral kleinere instellingen hebben bovendien ook moeite om artsen voor verstandelijk gehandicaptenzorg te krijgen. Want ze zijn relatief te klein en te veel verspreid om een vol tijdsarts in dienst te nemen. De IGZ zoekt momenteel samen met het ministerie van volksge zondheid en de koepelorgani satie voor deze instellingen naar een oplossing. den haag/anp - De zomer- storm heeft gisteravond en van nacht overlast bezorgd in het gehele land. Vooral omvallende bomen zorgden voor verkeers overlast en talloze meldingen bij de politiekorpsen. Persoon lijke ongevallen hebben zich niet voorgedaan. Oranjefans werden door de storm gedwongen een alterna tieve locatie te zoeken om de EK-wedstrijd Nederland-Let land te zien. Liefhebbers in Bid dinghuizen konden terecht in de kerk. De TT-kermis in Assen is giste ren op last van de gemeente ge sloten. Loco-burgemeester G. Piek van de gemeente Assen heeft daarvoor een noodveror dening afgekondigd. Ook. de Dordtse zomerkermis is geslo ten. Een theatervoorstelling in Utrecht over de zuidwester storm van 1674 kon niet plaats vinden. Ook Stena Line nam voorzorgsmaatregelen. De veer boten tussen Hoek van Holland en Harwich gingen uit de vaart. Het treinverkeer ondervond hinder door blikseminslag en omgevallen bomen. Spoorbe- heerder ProRail was voorbereid op veel schadeaan het spoor net, maar volgens een woord voerder waren er gisteravond laat „niet idioot veel proble men". Een Pools zeiljacht met tien mensen aan boord verkeerde gisteren door het stormachtige weer in nood ~voor de kust van Egmond. Twee reddingsboten begeleidden het schip naar Den Helder. De zuidwesterstorm veroorzaakte verder weinig pro blemen op het water. Recreatie- sporters zijn goed gewaar schuwd en de beroepsvaart is goed uitgerust om dit weer te doorstaan. Volgens de KNMI duurt de storm voort tot in de loop van vandaag. den haag/anp - Bedrijven die een loopje nemen met de wet telijke regels voor voedselveilig heid en kwaliteit, moeten met naam bekend gemaakt worden aan de consument. Dat stelde Tweede-Kamerlid Snijder-Ha- zelhoff (WD) gisteren. In algemene zin kan volgens de WD in Nederland gesproken worden van veilig voedsel. Toch komen zo nu en dan groenten en fruit met te veel resten van bestrijdingsmiddelen of zoals een paar weken geleden een partij 'slechte' kipfrikandellen in de schappen terecht. Omdat het vertrouwen in veilig voedsel een groot goed is, mogen over treders van de normen wat Snijder betreft aan de publieke schandpaal. Naast de openheid over de vei ligheid van het voedsel hamert de WD ook op strenge controle door de Voedsel en Waren Au toriteit (VWA) op de kwaliteit van het eten. Niet alleen in Ne derland maar ook in Europees verband moet die controle scherper. De VWA zegt de discussie over meer openbaarheid te kennen. „Die voeren wij intern ook. We zien de maatschappelijke druk om meer informatie", aldus een woordvoerster. De Consu mentenbond noemt het een goed initiatief van het WD-Ka- meriid. „Wij zijn voor meer openheid en transparantie", zei een woordvoerster. (advertentie) door Carine Neefjes Apeldoorn/den haag - De tradi tionele werkweek van basisscho len en vmbo's staat onder druk doordat steeds meer moslim meisjes verstek laten gaan. Ze mogen niet van hun ouders. Of ficieel omdat ze wel eens een been zouden kunnen breken, maar in werkelijkheid omdat de ouders bang zijn dat hun doch ter wordt ontmaagd. „Al hun vragen gaan over het slapen." Haar ouders zijn blij dat Tugba (15) niet meegaat op school kamp. „Ik mocht wel, maar ze vinden het beter dat ik niet ga," vertelt de vmbo-leerlinge van Turkse afkomst. Terwijl haar klasgenoten een survivaltocht door de Ardennen maken, moeten Tugba en haar vriendin Hulya (15) gewoon naai- school. „Mijn moeder was bang dat ik tijdens zo'n tocht een been zou breken," vertelt Hulya, die be weert dat ze wel mocht maar zelf geen zin had. Hulya en Tugba, modem gekle de meiden zonder hoofddoek, zijn leerlingen van de christelij ke scholengemeenschap Spren- gelo in Apeldoorn. Een overwe gend witte school; tien tot vijf tien procent van de leerlingen is allochtoon. Ook hier komt het steeds vaker voor dat met Regels werkweek Basis- en middelbare scholen kunnen ouders niet dwingen om hun kinderen mee te laten gaan op werkweek. Leerlingen die niet mee mogen, zijn wel verplicht om in die week naar school te gaan. De werkweek wordt voor een deel betaald uit de vrijwil lige ouderbijdrage die ouders aan het begin van het schooljaar moeten betalen. Vaak moet er nog wel extra geld bij. Sommige scholen treffen hiervoor een speciale spaarregeling, zodat ou ders op tijd geld apart leggen. name allochtone meisjes niet mee mogen op schoolkamp. „Vooral het overnachten is een probleem," vertelt decaan Hans Achterberg. „We hebben ou ders herhaaldelijk verteld dat jongens en meisjes apart sla pen, maar ze vertrouwen het kennelijk niet." Ook op basisscholen komt het regelmatig voor dat allochtone meisjes niet mee mogen op werkweek. „Ik vind het zielig. Deze leerlingen hebben hard gewerkt. Zo'n week is de afron ding van acht jaar basisschool, dat moet voor iedereen een feest zijn," vertelt Piet Geelker ken, leraar in groep acht van basisschool 'De Klimop' in Am sterdam. De school heeft 80 procent allochtone en 20 pro cent autochtone leerlingen. Dit jaar zijn drie Marokkaanse meisjes uit groep acht niet mee geweest op kamp naar Nijver- dal. Met de betrokken ouders werden vier gesprekken ge voerd, zonder enig resultaat. Directeur Roland Schut van de zwarte basisschool St. Lukas in Amsterdam-Osdorp kampt met hetzelfde probleem. Vijf Marok kaanse meisjes zijn niet mee geweest naar Texel, terwijl alles uit de kast is gehaald om ou ders over de streep te trekken. Al in groep zes worden video's vertoond van voorgaande werk weken om leerlingen alvast en thousiast te maken. „Kinderen die niet mogen, zijn geneigd om af te geven op zo'n werk week. Het is stom of saai. Dat is onzin." Volgens Schut worden sommige kinderen door hun ouders gechanteerd. „Dan zegt vader: 'Mijn dochter mag wel, maar ze moet beseffen dat ze papa veel verdriet doet'. Ouders zijn bang dat er iets tussen jon gens en meisjes gebeurt. Soms vragen ze mij of de meester niet op de slaapkamer van de meis jes komt." Sommige zwarte basisscholen schaffen de werkweek af. Schut piekert daar niet over. „Juist voor allochtone kinderen is zo'n schoolkamp heel belang rijk. Sommigen komen voor het eerst van hun leven op het strand, zijn nog nooit eerder in een bos geweest. Je ziet leerlin gen stralend rond kijken." (advertentie) BIJ AANKOOP VAN ÉÉN VAN DE ONDERSTAANDE ARTIKELEN: Mumm Champagne Brut, 2 flessen Bloomingdale Rosé Pinotage, Baileys, Smirnoff No. 21 Vodka, Drambuie, Kalmoes Beerenburg, Kalmoes Zachtbitter, De Kuyper Vieux, Ballantines f Blended Scotch Whisky of 2 kratten Dommelsch Pils. "Verdeeld over 5 bestemmingen. De vakantievoordeeiactie loopt t/m zondag 27 Juni a.s. TER GELEGENHEID VAN DE OPENING VAN ONZE 500STE WINKEL Genieten Genieten VMBO-t HAVO in den haag/anp - De kokkelvisse- rij in de Waddenzee is gedoemd te verdwijnen. Het kabinet werkt aan een uitkoopregeling voor deze beroepsvissers. De bedoeling is dat een onafhan kelijke commissie zich de kor mende tijd buigt over de hoogte van een schadevergoeding, zo is gisteren vernomen uit welin gelichte bron in Den Haag. Het kabinet besluit morgen for meel over de toekomst van de Waddenzee. Drie weken gele den lekte al uit dat de weg wordt vrijgemaakt voor extra gaswinning in het gebied. Tege lijkertijd komt er een Wadden fonds voor investeringen in de natuur. De vissers zouden daar op een beroep kunnen doen. De commissie-Meijer, die het kabinet in april adviseerde over het Waddenbeleid, stelde voor de kokkelvissers zeven jaar de tijd te geven om over te schake len op een milieuvriendelijke teelt, maar de perspectieven daarop zijn slecht. De kokkelvissers liggen met hun mechanische wijze van werken die schadelijk is voor vogels en scheldieren, al langer onder vuur. Minister Veerman van landbouw zag het bij de presentatie van het rapport- Meijer al somber in voor ze. Hij zei toen dat een evenwicht no dig is tussen natuur en visserij. ERASMUS COLLEGE EEN GESLAAGDE ZET HAARLEM Vlietsorgstraat 15 tel. 023 542 85 60 www.erasmuscollege.com Vest. in Eindhoven, Haarlem, Maastricht Tel. alg. secretariaat: 040 251 81 14 den haag/anp - Minister Kamp van defensie heeft de Tweede Kamer gisteren beloofd dat hij er alles aan zal doen om de spanningen tussen militairen van verschillende krijgsmacht delen in Irak te verminderen. De spanningen zijn de afgelo pen maanden al een stuk ver minderd, maar Kamp heeft maatregelen genomen voor nog verdere verbetering. Die spanningen hadden overi gens niets te maken met de ar restatie van marinier Erik 0„ die eind december vorig jaar na een onderzoek van de mare chaussee op last van het open baar ministerie in Arnhem naar Nederland werd gehaald van wege het waarschijnlijk dood schieten van een Irakees. Het openbaar ministerie (OM) heeft besloten af te zien van vervolging van Nederlandse mi litairen die waren betrokken bij drie fatale schietincidenten dit jaar in Irak. Daarbij vonden twee Irakezen de dood en raak te een Irakees zwaargewond. Uit onderzoek blijkt dat de mili tairen rechtmatig hebben ge handeld, zo liet justitie gisteren weten. Over de zaak tegen Erik O. gaf het OM overigens geen uitsluitsel. De verwachting is dat binnen een maand meer duidelijkheid komt. Traditioneel heersen er compe- titiegevoelens tussen mariniers, militairen van de landmacht of de luchtmacht en de mare chaussee. Volgens Kamp en Ka merleden van CDA, PvdA, WD en LPF is dat niet meer dan ge zonde concurrentie. Vorig jaar zomer evenwel liepen de span ningen tussen mariniers en ma rechaussee te hoog op. Zo hoog zelfs, dat de toenmalige bevel- heber van de Koninklijke Mare chaussee, gerifcaal-majoor Neisingh, een brandbrief schreef aan Kamp. Die zei gisteren dat de mari niers altijd gewend zijn om hun „boontjes zelf te doppen" en vorig jaar augustus met zeer hoge temperaturen in een stof fig gebied in Irak kwamen waar ze alles zelf moesten opbou wen. Dat leidde tot irritaties en onbegrip tussen groepen mili tairen. „De spanningen zijn af gereageerd en dat valt niet goed te praten", zei Kamp. Inmiddels wordt in opleiding en training voor uitzendingen nog meer gepraat over de rol en functie van de marechaussee. Ook worden bepaalde situaties vantevoren nagespeeld. De ma rechaussee treedt in het buiten land op als militaire politie voor de eigen eenheden.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15