Franse angst voor bosbranden discodreun GESPREK VAN DE DAG Doof door de Amerikaans bedrijf stuurt boodschappen de ruimte in Politie treedt hard op tegen vakantiegangers bij overtreden van de regels donderdag 24 juni 2oo4 1 DAGELIJKS LEVEN ScHAT, we. ZO)M eenuiNEEü-D. MENSELIJK BEN SHABALALA, ex-lid van de Zuid-Afrikaanse zanggroep Ladysmith Black Mambazo, is een week geleden onder on duidelijke omstandighe den in een voorstad van de havenstad Durban DOODGESCHOTEN. Hij was achter in de 40. Ben Shabalala maakte van 1979 tot 1993 deel uit van de groep, die werd op gericht en nog altijd wordt geleid door zijn broer Jo seph. Zijn stem is te horen op het album Shaka Zulu en op Graceland, het al bum van Paul Simon dat de groep in 1986 wereld beroemd maakte. De Britse koningin ELI ZABETH heeft het aan tal besprekingen met topambtenaren opge voerd, omdat ze bang is dat premier TONY BLAIR haar te weinig vertelt. Volgens The Daily Express laat de koningin zich vaker in formeren over het rege ringsbeleid door de vaste secretarissen van de departementen, die veel verantwoordelijk heid dragen. De vele reizen van Blair en diens gewoonte beleid te vormen met een klein aantal adviseurs, zouden ertoe hebben geleid dat de vorstin zich buiten spel voelt staan. De koningin en de premier zien elkaar soms weken niet, weet de krant. Foto: AP De Franse rockzanger BERTRAND CANTAT gaat NIET IN BEROEP tegen zijn veroordeling wegens doodslag op zijn vriendin, de actrice Marie Trintignant. Ook de ouders van Trintignant berusten in het vonnis dat door een rechtbank in Litouwen is uitgesproken. Het beroep zou 30 juni dienen in Vilnius. Daar werd Cantat, zanger van de groep Noir Desir, in maart veroordeeld tot acht jaar gevan genisstraf voor de dood van zijn vriendin in juli 2003. Hij gaf toe dat hij haar tij dens een ruzie in hun hotelkamer had geslagen. Cantat zit in Litouwen in de ge vangenis. Nu hij zijn beroep intrekt, is de verwachting dat hij zijn straf in Frank rijk mag uitzitten. Ook kunnen de vier kinderen van Trintignant in Frankrijk schadevergoeding vorderen van Cantat. Gucci, de beroemdste KROKODIL van Hong Kong, geniet van een frisse douche in zijn NIEUWE TEHUIS, de Kadoorie Farm. Gespecialiseerde krodillenjagers hebben het beestje maandenlang proberen te vangen, nadat het was ontdekt in een sterk vervuilde rivier nabij de Chinese grens. Eerder deze maand kon de kro kodil, die inmiddels de koosnaam Gucci had gekregen, eindelijk op de kant wor den gehaald. Gisteren is hij overgebracht naar de Kadoorie Farm. Foto: EPA Een bedrijf in de Amerikaanse staat Philadelphia denkt een gat in de markt te hebben ontdelrt. Voor 25 dollar kan met ingang van volgende maand door middel van radiogolven een boodschap de ruimte in worden gestuurd die, althans in theorie, tot in de lengte van dagen met een snel heid van 300.000 kilometer per se conde door de ruimte reist. Volgens het bedrijf een uitgelezen kans om geliefden in het hiernamaals een be- Sigmund Graf Goede journalisten proberen hun krant, niet zichzelf, interessant te maken richtje te sturen of, wie weet, buiten aardse beschavingen van je bestaan op de hoogte te brengen. De bedenker van de service en op richter van Endless Echoes, Paul For te, die in maart 2002 zijn baan op zegde om zijn droombedrijf op te zetten, zegt dat hij het idee om boodschappen de ruimte in te sturen veertien jaar geleden kreeg, toen zijn grootvader in Italië overleed en hij niet de mogelijkheid had om af scheid van hem te nemen. „Toen be dacht ik dat ik hem heel graag een boodschap in het hiernamaals zou willen sturen, maar dat was toen nergens mogelijk", aldus Forte. Of de radioboodschappen van End less Echoes hun bestemming ooit bereiken, is volgens Forte niet eens van het hoogste belang. De service biedt velen volgens Forte de moge lijkheid om iets te doen met een har tenwens om geliefden nog een laat ste bericht te sturen, ap „Nóg zo'n hete zomer zonder neerslag en de situatie wordt kritiek." Foto: GPD Vakantiegangers krijgen deze zo mer in Zuid-Frankrijk te maken met politieagenten die keihard zullen optreden tegen elk gedrag dat aan leiding kan geven tot bosbrand. De bossen in de regio Provence-Alpes- Cöte d'Azur (Paca) zijn door de he vige bosbranden van vorig jaar zó verzwakt dat de overgebleven bo men bij het minste geringste in brand kunnen vliegen. Het openbaar ministerie opent op verschillende plaatsen speciale kantoren waar officieren van jus titie onmiddellijk in actie kunnen komen als wordt vermoed dat sprake is van brandstichting. De eerste kantoren worden dit week eind geopend in Toulon en Drag- uignan, maar niet uitgesloten wordt dat nog meer steden zullen volgen. Bij stoppelbranden (be doeld om een akker te bemesten) zal meteen proces-verbaal wor den opgemaakt. De politie heeft voorts de bevoegdheid gekregen om van het ene op het andere moment grote delen van een ge bied voor toeristen af te sluiten. Vorig jaar is 73.000 hectare bos in vlammen opgegaan, waarvan 62.000 alleen al in Paca. „De situ atie is uitermate penibel", zegt Denise Afxantidis, directeur van de organisatie van méditerrane bosbouw, een semi-overheidsin- stelling. „Vooral voor het departe ment Var houden we ons hart vast. De situatie is er ernstiger dan vorig jaar om deze tijd. De vegeta tie en de grond zijn extreem droog en er is nauwelijks of geen grondwater. Het enige waar we op hopen zijn hevige regenbuien die dagen achter elkaar moeten voortduren." In de Var - tussen Marseille en Cannes - gingen vorig jaar 20.000 hectare bos verloren. Niet minder dan 380 branden braken er in dit door toeristen druk bezochte deel van Zuid-Frankrijk uit. Zeven mensen, onder wie drie brand weerlieden, verloren er het leven. Pierre Dartout, prefect van de Var, heeft het aantal vliegtuigen dat de bosbranden vanuit de lucht met water bombardeert, uitgebreid. Evenals het aantal brandweerlie den (4000 in totaal) dat in ploe gendiensten de hele zomer paraat is. Ze worden bijgestaan door een duizendtal vrijwillige brandweer lieden en vierduizend burgers die een spoedcursus brandbestrijding hebben gevolgd. Het ministerie van landbouw heeft de gemeentebesturen in het zuiden van Frankrijk dringend ge adviseerd om zoveel mogelijk struikgewas langs autowegen en spoorlijnen te verwijderen om het risico van brand door weggegooi de sigarettenpeuken te verkleinen. En het ministerie van binnen landse zaken, daartoe aange spoord door lokale bestuurders, gaat met ingang van komend weekeind het aantal patrouille rende agenten en gendarmes drastisch opvoeren. Alleen al in de Var zijn driehonderd agenten ingeschakeld voor de controle op mogelijke bosbranden. De overgebleven bomen in de Zuid-Franse provincies zijn vol gens bosbouwdeskundigen ook verzwakt door de hittegolf van vo rig jaar. Vooral de dennen hebben het zwaar te verduren gehad, zegt Michel Vannetier van het studie centrum voor ecologische bos bouw Cemagref. „Ze hebben veel naalden verloren waardoor het hele systeem van fotosynthese is aangetast." Daar komt bij dat de vegetatie dit voorjaar is overvallen door para sieten, meestal spintkevers, die hun eitjes onder de aangetaste boomschors hebben gelegd. Vol gens Thomas Formery, een ande re bosbouwexpert, leidt deze 'I e logische aanval' tot versnellinj van de uitdroging van de getrc i fen bomen. Overigens is de opmars van de^ spintkever niet louter een med terrane aangelegenheid; het fe i meen doet zich ook voor in de gezen, de Franche-Comté, deI en de Bourgogne. „Louter en a leen als gevolg van het droge voorjaar", constateert Gilles Brouillet, directeur van het Na li naai Bureau Bosbouw (ONF) i Franche-Comté. Er is, zeggen i| deskundigen, weinig tegen te doen. Het enige dat helpt is de if bomen omzagen. Of het moet i ontstellend hard gaan regenen li „Nóg zo'n hete zomer zonder neerslag en de situatie wordt ki i tiek", zegt een sombere Brouill v Inmiddels is de brandweer het gelopen weekeind voor het eei dit jaar al weer op het eiland C sica uitgerukt. Ze kon niet vooi men dat 20 hectare bos verlore ging- Henk Glimmerveen Een levenlang last van oorsuizen door één houseparty. Hardhorend door elke zaterdagavond dansen in een discotheek, leder jaar komen er twintigduizend jongeren met on herstelbare gehoorbeschadiging bij. Lawaai is gevaarlijk en daarom start de Nationale Hoorstichting vandaag een campagne. Elke maand ziet audioloog Jan de Laat tientallen jongeren op zijn spreekuur in het audiologisch centrum in Leiden. Stuk voor stuk gevallen van een flinke gehoorbe schadiging die niet meer beter wordt. Het zijn emotionele verha len, zegt De Laat.Als je moet ac cepteren dat je oorsuizen nooit meer verdwijnt, dat je nooit meer kunt genieten van muziek of op je zestiende een gehoortoestel moet aanschaffen, komt dat keihard aan. Levens gaan er aan kapot." Neem Leonie. Wat haar over kwam, is een regelrechte ver schrikking. De 21-jarige studente muziek ging vorig jaar een avond je stappen in een discotheek. Het werd een latertje, tot vijf uur 's ochtends stond ze op de dans vloer en dreunde de beat van de dancemuziek door haar lichaam. Buiten gekomen merkte ze dat ze last had van haar oren. Maar de volgende dag werd de schade pas echt duidelijk: Leonie had een ernstige, onherstelbare vorm van hyperacusis (overgevoe ligheid voor geluid) opgelopen. Zó ernstig dat Leonie alleen nog maar kan verdragen dat mensen tegen haar fluisteren. Ze draagt nu altijd oorkappen (een soort koptelefoon) en op maat gemaak te oordopjes om de geluiden om haar heen te dempen. Leonie is noodgedwongen gestopt met haar opleiding en zit de hele dag thuis. „Ze heeft bij ons in het audiologisch centrum de jaarwis seling doorgebracht", zegt De Laat. „In de geluiddichte cabine. Ze was blij dat het kon. Het vuur werk had haar anders ontzettend veel pijn gedaan." De situatie Wanneer is geluid schadelijk? De intensiteit van geluid wordt uitgedrukt in decibel len. Geluiden boven de 80 de cibel (dB) kunnen het gehoor beschadigen, zeker als je er lang aan wordt blootgesteld. Ter vergelijking: als het stil is en je een blad kunt horen val len, hoor je 10 decibel. Een rumoerige klas produceert zo'n 50 decibel Gaan de kin deren tegelijk gillen, dan loopt het gauw op tot 100. Straat verkeer is gemiddeld goed voor 90 decibel. Bij 130 tot 140 decibel wordt de pijngrens bereikt en kan het oor kapot gaan. Dat gevaar bestaat als er een drilboor of startend straalvliegtuig heel dicht in de buurt is. Wie heel dichtbij de speakers staat in een disco theek, komt eveneens in de buurt van deze lawaaisterkte. Campagne moet gehoorschade bij jongeren beperken wordt niet meer beter; het enige dat De Laat voor haar kan doen, is haar psychisch leren omgaan met de beschadiging. Wat Leonie is overkomen - na één avond zoveel beschadiging - is ge lukkig een uitzondering, vertelt Paul Heere van de Nationale Hoorstichting. Om jongeren te la ten beseffen hoe gevaarlijk harde muziek is, begint de hoorstichting vandaag een campagne. Op de muziekzenders TMF en MTV ver schijnt reclame en op internet is de site www.oorcheck.nl geopend. Daar op kunnen jongeren testen hoe Het klinkt raar, maar in de discotheek zijn oordopjes geen overbodige luxe. Archieffoto: Ton Kastermans n het met hun gehoor gesteld is en hoe gevoelig hun oren zijn. „Meestal stapelt gehoorbeschadi ging zich op en gaat het van kwaad tot erger", zegt Heere. Na een avond stappen last van oorsuizen of een piep in het oor? Dan is je gehoor al licht bescha digd en is het uitkijken geblazen, waarschuwt Heere. „Je moet dan al maatregelen nemen. Koop oor dopjes, zeker als je een partygan- ger bent. Het liefst op maat ge maakt door de hoorspeciaalzaak. Sta verder van het podium, geef je oren even rust tussen de herrie door. Zet je walkman niet zo hard, net als je autoradio." Voor lawaai geldt namelijk: de hardheid maal de duur bepalen de belasting. Heere: „Ben je op Pinkpop, ga dan als je favoriete band heeft gespeeld, alsjeblieft weer even achteraan bij de bier tent staan. Iedere meter die je ver der van de geluidsboxen bent ver wijderd, maakt verschil." De Nationale Hoorstichting is in gesprek met organisatoren van muziekevenementen en house- parties om samen het probleem aan te pakken. „Langzaam groeit het bewustzijn. Hier en daar wor den op concerten gehoorbescher- mers uitgedeeld en worden podia beter ingericht. Maar we staan aan het begin." Martijn (24) wou dat er zoveel was voorgelicht toen hij zijn gehooi j aan het verpesten was. Vanaf zi veertiende draaide hij plaatjes f I hij werkte als discjockey in de 1 reca. „Ik had er nooit bij stilge- staan dat het zoveel kwaad kon Drie jaar later kreeg hij last van11 een 'achtergrondruis' die nooitr meer weg zou gaan. Nu draagt oordopjes, zeker als hij uitgaat, om verdere schade te beperken1 Het went allemaal, heeft Martij jj ondervonden. „In het begin w< het vreselijk irritant, nu is de ri1 voor mij stilte geworden. Maar D wou maar dat ik eerder iets ha< f1 gedaan." Yildiz Huinink

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14