ïederlander jioet langer tan werken TË WINTERSPORT Nederland gelooft weer in Oranje GoiyiWMIJM SETS verkopen? 'Proost voor Oranje' WÊÊT"m roep minister Brinkhorst Duitse campinggasten berusten Omroeporkesten zijn vertrouwen in MCO kwijt Drie doden na vervuilde drugs Sabine krijgt vijf ton smartengeld Oranjefans vallen Duitsers lastig Brandweer rukt tachtig keer uit 1 Dagblad SPRINTERS 072-5196868 Fransen in de ban van angst voor bosbranden lg/gpd - Ne us moeten 'komst San ten om de nie uit het helpen. Zo i werkweek nbtenaren naar 40 uur rt het voor emers makke- 1/orden om na ete blijven Dat staat in 1 Kiezen voor /an minister orst (economi- sken) die het kabinet mor- l'SI spreekt. Minister Brinkhorst. Foto: CPD vertrouwelijke brief somt linister een hele serie egelen op die nodig is om ïomie structureel te ver- i. De meest betrokken dslieden zijn het hier al te lijnen over eens, aldus 9 [elichte bronnen in Den Brinkhorst waarschuwt Dk als de huidige econo- dip voorbij is, er struc- maatregelen genomen in worden om de econo- te verbeteren. Anders Nederland de aansluiting %l Ie rest van de Europa en de Verenigde Staten te missen. Economi sche groei is een ab solute prioriteit voor het kabinet. Zo moet de arbeids productiviteit om hoog door de werk- duur te verlengen. In Nederland werken werknemers per jaar 300 uur minder dan gemiddeld in de rest van Europa, aldus de minister. Brink horst vindt dat men sen ook na hun 65e moeten kunnen werken, als ze dat willen. Dat kan niet in alle gevallen, omdat er CAO's zijn die dat verbieden. De D66-be- windsmanwil daar een einde aan maken. Verder wil het kabinet het voor werkgevers eenvoudiger maken om werknemers te ontslaan, en dus een aantal beschermings maatregelen afschaffen. Om het bedrijfsleven te stimuleren moet de vennootschapsbelas ting omlaag. Een voorstel van minister Zalm (financiën) en Brinkhorst om ook op de WW te beknibbelen is vooralsnog tegengehouden door minister De Geus van sociale zaken. (advertentie) Kom voor nog meer merkaanbiedingen naar de winkel www.intersport.nl COMMENTAAR VAKBONDSACTIES van FNV en CNV gaan actie voeren. Dat is De laatste keer dat ree vakcentrales samen op- ;en was in 1991. De actielei- an het CNV was toen ene an de Geus. Jawel, de hui van sociale zaken, die nu de gebeten hond feit dat een oud-vak- de bezuinigin- verdedigt, belangrijke van de ver- sociale er naar uit dat een hete 1 aantocht is. Anderhalf vakbondsleden hebben ipromisvoorstel van het afgewezen om de vut te verhogen van 60 jaar jaar. Daarbij neemt de van FNV en CNV het dat het kabinet nu te- zijn oorspronkelijke dat iedereen pas met met pensioen kan. Ver is dat niet, want het was zó slecht nog en oudere werknemers helemaal met lege han- spel. Zij speculeren op de actie bereidheid van hun leden om de werkgevers te dwingen tot con cessies, waartoe minister De Geus niet bereid was. De harde kern, met name in de metaal- en bouwsector, zal best de straat op willen. Maar uit een CNV-en- quête blijkt dat maar tien pro cent van de Nederlanders warm loopt voor acties voor vervroegd pensioen. Door de stijging van de welvaart en de indi vidualisering komen, zeker jonge, werkne mers niet snel meer uit hun stoel. De laatste grote vakbondsde monstraties gaan terug tot 1983 toen ambtenaren te hoop liepen tegen een loonkorting van 3,5 procent Maar na 21 jaar Polder model lijken de bonden het ac tievoeren verleerd. Als het Lode- wijk de Waal en Doekle Terpstra niet lukt de achterban te mobili seren, komt hun leiderschap in het geding. Met de gekozen stra tegie lopen zij vooralsnog meer kans in hun eigen voet te schie ten dan een gat in de kabinets plannen. LEIDEN Einde aan herstel casco-project in Groenoord Familie Van der Laan bouwde Leiden vol 'Moedermavo' is populair bij jonge schoolverlaters Onstuimig NK.4B72 Dolle vreugde bij de spelers van Oranje na hun kwalificatie voor de kwartfinale. Foto: Hans van Weel brag a - Het bereiken van de kwartfinales door het Nederlands elftal heeft tot een groot vertrouwen in Oranje geleid bij de Nederlandse bevolking. Nederland gelooft weer in Oranje. Dat heeft onderzoek, direct na de laatste wedstrijden in groep D uitge voerd door Maurice de Hond, uitgewezen. Voor de wedstrijd tegen de Letten, die met 3-0 werd gewonnen, was 69 procent van de Nederlanders ervan overtuigd dat Oranje zou worden uitgeschakeld. Nu denkt 72 procent dat Oranje de halve finales zal ha len. Oranje won gisteravond de laatste groeps wedstrijd tegen Letland met 3-0. Door twee doelpunten van Van Nistelrooij en eentje van Makaay. Het veredelde Tsjechische B- team versloeg Duitsland in Lissabon met 2- 1. Voor de Mannschaft van Rudi Voller is het toernooi in Portugal voorbij. Hoewel bondscoach Dick Advocaat vooraf had gezegd zich weinig aan te trekken van de andere wedstrijd, zat reservedoelman Sander Westerveld vrijwel de hele wed strijd met zijn oor aan de mobiele telefoon. Hij hield de bank van Oranje op de hoogte van de ontwikkelingen in Lissabon, waar Tsjechië het opnam tegen Duitsland. Het beleg van de Letse stellingen in het sta dion van Braga werd slechts af en toe on derbroken door een gevaarlijke tegenstoot. Vooral aan het begin van de tweede helft kwam Letland er een paar maal gevaarlijk uit. Maar de spanning werd gebroken toen in Portugal de Tsjechen op voorsprong kwa men. Het tweede doelpunt van de Tsje chen werd ook op de bank van Oranje met gejuich begroet, op de tribunes was sprake van een feeststemming. Ruim 20.000 Oran- je-fans vierden wat pas na 90 minuten echt zeker werd: Nederland mag in Portugal blijven voor de kwartfinale. Toch moesten de spelers van Oranje nog tientallen secon den wachten op het laatste fluitsignaal van de wedstrijd in Lissabon. Pas toen de scheidsrechter daar had afgefloten, juich ten de Oranje-internationals. Voor aanvang van de wedstrijd werd een aantal hatelijke anti-Dick Advocaatspan doeken verwijderd van de tribunes. Zoals de tekst: 'Let's go home Dick'. Trainer Ad vocaat maakte nadien een opgeluchte in druk en had zelfs het nodige vertrouwen voor de nabije toekomst: „Na de wedstrijd was iedereen dolgelukkig, samen met de hele technische staf. Het belangrijkste is dat we bij de laatste acht zitten. Want Zwe den is een ploeg waar we van kunnen win nen." Toch waren de eerste twee doelpunten van Oranje niet geheel onomstreden. Zo ver sierde Edgar Davids na een klein halfuur spelen een strafschop en stond Ruud van Nistelrooij buitenspel bij het tweede doel punt. Pagina EK: Bizarre ontsnapping Oranje De Duitse bondscoach Rudi Vol ler toont zijn onmacht. Foto: Reuters door Bas de Rue katwijk - Duitsland ligt eruit en het regent ook nog. Gister avond was geen makkelijke avond voor de Duitse toeristen in hun caravans op de Katwijk- se camping Noordduinen. Maar eigenlijk hadden ze het ook wel een beetje zien aanko men. De voetbalavond was voor de Duitse vakantiegangers sowieso al een beetje in het water geval len. Harde wind en regenvlagen joegen tussen de caravans en bungalows. Het campingterrein was verlaten, slechts een enkele kampeerder scharrelde haastig tussen de caravans door, op weg naar de warme binnentent. De grill en het kratje bier kon den binnen blijven staan. Geza menlijk voetbal kijken was er niet bij. Door het slechte weer bleven zowel de Nederlandse als de Duitse vakantiegangers in hun caravans zitten. „We hebben echt catastrofaal gespeeld", verzucht Rainer Ma- tuschek uit Duisburg. .Alleen in de tweede helft hebben we een beetje druk gegeven. Het team heeft niet eens tot de laat ste minuut gestreden." Toch is de Duitser er niet echt rouwig om. Als de Nationalmannschaft niet eens van een B-elftal kan winnen, dan horen ze niet thuis in de kwartfinale, vindt hij. Zijn mening wordt gedeeld door de meerderheid van zijn landgenoten op de Katwijkse camping. Terneergeslagen be rusten ze in de nederlaag. Voorzichtig steekt Timo Kullik zijn hoofd uit de luifel van zijn buitentent. De wind giert om zijn oren en de hij moet zijn best doen om het flapperende Gezamenlijk voetbal kijken was er gisteravond niet bij. op de Kat wijkse camping Noordduinen. Door het slechte weer bleven zowel de Nederlandse als de Duitse vakantiegangers in hun caravans zitten. Foto: Hielco Kuipers (advertentie) „bondsleiders spelen hoog Hugo Schneider Vul het aanvraagformulier in op www.hdcmedia.nl Voor meer informatie over Goed Werken: (023) 5150 543 Goed Werken is een uitgave van HDCMEDIA zeil in bedwang te houden. De Duitser uit het Roergebied moet schreeuwen om zich bo ven het lawaai van de storm uit verstaanbaar te maken. „Tja, de Hollanders hebben het gewoon verdiend om door te gaan", zegt hij. „Zij hebben tegen de Tsjechen heel goed gespeeld, wij hebben bijna niets laten zien. We maken geen goals. Dan kom je natuurlijk niet ver der." De Duitsers toonden zich voor de wedstrijd al niet opti mistisch. Natuurlijk hoopten ze dat Duitsland verder zou ko men, maar als puntje bij paaltje komt, houden de toeristen het op een bescheiden „Dat de bes te moge winnen." De voorzichtigheid van de va kantiegangers kan ook ingege ven zijn door een incident dat vorige week dinsdag plaatshad na de wedstrijd Nederland- Duitsland. Dronken jongeren wilden het campingterrein bin nendringen. Toen de camping beheerder hen daarvan kon weerhouden, stortte de be schonken groep zich op enkele Duitse auto's die op het par keerterrein buiten de camping stonden. Ze vernielden spie gels, schopten deuken in de deuren en gooiden stenen op de auto's. Een Duitse toerist uit Münster had tweeduizend euro schade. Toch misgunt geen en kele Duitser op de camping Ne derland de zege op de Letten. „Na dertig jaar vakantie in Ne derland voel ik me een halve Hollander", lacht de Duisbur- ger Matuschek en hij heft zijn bierglas: „Proost voor Oranje!" nrrm zw 18/19 Hilversum - Het Radio Filhar monisch Orkest en het Radio Kamerorkest hebben gisteren het vertrouwen in de waarne mend directeur van het Mu ziekcentrum van de Omroep (MCO)Monica Damen, opge zegd en het curatorium ge vraagd haar met onmiddellijke ingang op non-actief te stellen. Het met opheffing bedreigde Radio Symfonie Orkest had al eerder verklaard geen vertrou wen in de MCO-directie meer te hebben. Er dreigt een chaoti sche toestand te ontstaan, ter wijl de politiek juist in deze da gen vérstrekkende besluiten moet nemen over de toekomst van de omroeporkesten. In een brief aan het curatorium van het MCO spreken de or kestmanagers en de leden hun afschuw uit over het deze week door MCO en Publieke Omroep gelanceerde, alternatieve plan om RSO en RKO op een 'artis tiek onrealistische' manier toch te laten fuseren. Volgens RFO- manager Stefan Rosu kloppen de cijfers in het plan niet en staat het stuk vol met foutenen misleidende informatie. „Er is vooraf geen enkel overleg met managers, orkestcommis sies of dirigenten geweest. Van hun instemming is dan ook - anders dan in het plan gesugge reerd wordt - zeker geen spra ke. Rampzaliger dan dit kan niet." Pagina Kunst Cultuur: Van der Laan kijkt naar fusievarianten >€1,15 i/kiilD.G* 1,60 haarlem - In Haarlem zijn gis teren drie doden gevallen door gebruik van vermoedelijk ver vuilde harddrugs. De slachtof fers zijn een 36-jarige vrouw en twee 40-jarige mannen. Een vierde persoon werd onwel na gebruik van harddrugs. Hij is in een ziekenhuis opgenomen. Uit eerste sporenonderzoek door een arts is gebleken dat de slachtoffers harddrugs hadden gebruikt. Of dat heroïne, cocaï ne of XTC is geweest, is volgens de politie nog niet bekend. brussel - Sabine Dardenne, die 81 dagen in de sekskelder van Mare Dutroux heeft vastgeze ten, krijgt 500.000 euro schade vergoeding. Haar lotgenoot Laetitia Delhez, die kortere tijd was opgesloten, krijgt 300.000 euro. Dutroux, zijn ex-vrouw en zijn handlanger moeten het geld betalen. Het Hof wees de ouders van Sabine en Laetitia ieder 50.000 euro toe. De ou ders van de overleden slachtof fers kregen elk 100.000 euro. venlo - Enkele honderden veel al jonge Oranjefans hebben gis teravond in Venlo Duitse auto's aangehouden. Ze sloegen en trapten tegen auto's met Duitse kentekens, waarbij diverse au to's beschadigd werden. De po litie probeerde Duitse automo bilisten ervan te weerhouden zich onder de feestvierende menigte te begeven. In de an dere Limburgse grenssteden Roermond, Heerlen en Kerkra- de bleef alles rustig. De Duitse politie greep aan de grens bij Kaldenkirchen (vlakbij Venlo) in, toen een groep Nederlandse Oranjefans Duitsland wilde binnenrijden. De Oranje ge mutste supporters zijn terugge stuurd. streek - De brandweer is giste ren tijdens het stormachtige weer in de Duin- en Bollen streek, Leiden en de Rijnstreek ruim tachtig keer uitgerukt. In de kustplaatsen Katwijk, Noordwijk en Noordwijkerhout moest de hulpdienst het meeste bijstand bieden. De schade viel in alle gevallen mee. Het ging voornamelijk om omgewaaide bomen. Het verkeer ondervond veel hinder van takken en strui ken, die de weg waren opge waaid. Goedemorgen Wat een krant. Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend, 4 weken voor 9,75 Iff Ja, lk ontvang graag I 4 weken lang Leidsch Dagblad I voor maar 9,75. Dat is nog geen I 0,41 per dagl I M/V I Naam: Adres: I I Postcode Geboortedatum: I Stuur deze bon op In con on go frank eerde envelop, naar Leidsch Dagblad. T av. Afdeling lezersservice. Anlwoord- I nummer 127. 1800 VB Alkmaar. I Ballon kan ook: 0800-1711 (gratis) of surf i naar www.leldsahdagblad.nl. (Deze aan- I bieding la geldig tot 31 deoember 2004). I Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om mot persoongegevens. In bot oolofbn van de krant treft u nadere Informatie aan Mijn wereld, mijn krant. Leidsch £$Dagblad donderdag 24 juni 2004 OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13