dutroux nooit leer vrij man Vakantiewoning Wijde Aa 'gesloopt' ederalarm bij Leids TPG-kantoor k»nnis verlost België van 8 jaar controverse PvdA stemt in met missie-Irak Kijkers dragen steentje Tsjech die scoort bij aan succes Oranje vangt miljoen euro €uCQZQQ<f Onstuimig H18/19° OPGERICHT 1 MAART 1860 WOENSDAG 23 JUNI 2OO4 Leidsch Dagblad Bundel 'Trommeltaai' van drummer Charles Schouten Martin Verkerk vindt gras steeds leuker Een poederbrief vorm- stermiddag aanleiding Ten alarmmelding bij het intoor aan de Schiphol- Leiden. Tijdens het sor- Za an de post stuitten twee ferkers op een envelop waaruit een verdacht wit poe der lekte. Zij trokken onmiddel lijk aan de bel, waarna de poli tie, brandweer en GGD snel ter plaatse waren. De twee mede werkers zijn ontsmet en de brief is voor onderzoek in een (advertentie) paar met Leidsch Dagblad voor superkorting op én of beide Johnson Bros. ontbijtserviezen! Mijn wereld, mijn krant. Leidsch O Dagblad COMMENTAAR speciale container naar een la boratorium in Lelystad verzon den. De uitslag daarvan is nog niet bekend. Het is niet voor het eerst dat er in de Leidse regio een poeder- brief opduikt. In maart zorgden verdachte enveloppen al voor commotie bij het Nederlands Talen Instituut (NTI) aan de Schipholweg en het biotech-be- drijf Crucell aan de Archime- desweg in Leiden. In dezelfde maand werd ook de Leidse On derwijsinstellingen (LOI) in Lei derdorp opgeschrikt door een poederbrief. In geen van de ge vallen ging het daadwerkelijk om antrax, de bacterie die het dodelijke miltvuur veroorzaakt. Bij vondst van een mogelijke poederbrief treedt onmiddellijk een zeer streng protocol in wer king, waarbij geen enkel risico wordt genomen. De rijksover heid heeft dat tweeënhalf jaar geleden ingevoerd na de ont dekking van de eerste poeder- brieven in Nederland. Kort na de terroristische aansla gen in de Verenigde Staten do ken daar echte antraxbrieven op. Als gevolg van de miltvuur bacterie kwamen minstens vijf personen om het leven en wer den er zeventien ernstig ziek. In Nederland zijn tientallen poe- derbrieven gevonden, maar geen daarvan bevatte daadwer kelijk miltvuur. ciö w nze correspondent Thewissen Mare Dutroux ver voor de rest van zijn le- iter de tralies. De recht- Aarlen heeft hem ver bid tot levenslange gevan- raf en tien jaar tbs voor dling, verkrachting en „U krijgt de zwaarste nd aar komt er nog steeds aj, fdan uw slachtoffers die meer op deze wereld >0yprak rechtbankpresident cj ne Goux na het voorlezen vonnis. Nihoul, de Brusselse djler die vorige week al ;tl e jury werd vrijgesproken van ontvoering, moet vijf jaar de cel in voor drugshandel, het vervalsen van papieren en mensenhandel. De rechtbank vroeg niet om zijn onmiddellij ke aanhouding. Hij mocht Aar len als een vrij man verlaten. Michelle Martin, de ex-echtge note van Mare Dutroux, is ver oordeeld tot 30 jaar cel. Michel Lelièvre (33), het drugsverslaaf de hulpje van Dutroux, kreeg 25 jaar. „De jury heeft geoordeeld dat deze man ooit nog eens een kans verdient. Ik leg me daarbij neer", reageerde Joris Ver- craeye, advocaat van Jean Lam- brecks, de vader van Eefje die samen met An werd ontvoerd en levend begraven. Met het vonnis komt een einde aan acht jaar onderzoek en controverse. De zaak-Dutroux verdeelde België in mensen die geloofden in het bestaan van kinderporno netwerken met Nihoul als de grote man achter de schermen, en anderen die geloofden dat Dutroux .een geïsoleerde psy chopaat was. De laatste groep hebben van de jury gelijk gekregen.Dutroux gaat in cassatie tegen het von nis. Het Hof van Cassatie zal kijken of er procedurefouten zijn gemaakt. Zo ja, dan moet het proces (gedeeltelijk) over worden gedaan. Pagina Buitenland: Opluchting na vonnis den haag/gpd - De PvdA heeft gisteren ingestemd met langer verblijf van de Nederlandse mi litairen in het zuiden van Irak. Daarmee stemt een grote Ka mermeerderheid van CDA, WD, D66, PvdA, LPF, SGP en ChristenUnie er mee in om de missie tot uiterlijk half maart te laten duren, zoals het kabinet wenst. Groenlinks en SP stemden te gen. Oppositiepartij PvdA heeft lang getwijfeld of zij de verlen ging wel moest goedkeuren. Maar onder meer de garanties van het kabinet dat de mede werkers van de Verenigde Na ties die in Irak gaan werken goed beschermd zullen worden en dat Nederlandse aanwezig heid in maart volgend jaar afge lopen is, trokken de PvdA over de streep. PvdA-woordvoerder Koenders kondigde aan dat een handjevol leden zal tegenstem men. Dat is in lijn met eerdere uitzend-besluiten: bij aanvang van de missie stemden vier PvdA'ers tegen. Een langer verblijf in Irak, zoals WD, CDA, LPF en SGP graag zien, is niet aan de orde, aldus een strikte minister Bot van buitenlandse zaken. Defensie minister Kamp kondigde echter wel aan dat hij over vier maan den bekijkt of het aantal militai ren al aanzienlijk verminderd kan worden. WEGWERPFLES Actievoerders verwijderen in drie kwartier zo'n 140 pannen Het Nederlandse elftal werkte gisteren tegen een decor van rotsen een training af in het stadion van het Portugese Braga, waar vanavond de belangrijke wedstrijd tegen Letland wordt gespeeld. Links Frank de Boer, die mogelijk de geblesseerde Bouma vervangt. Foto: Hans van Weel üc frisdrankfles met sta- ia[ verdwijnt uit de winkel- ,n en. Als het aan de indu- i staatssecretaris Van t. De staatssecretaris ieuzaken wil de hervul- s geleidelijk aan vervan gt Dr goedkopere wegwerp- Om te voorkomen dat ral rond gaan slingeren, irti ze, net als met oud pa int orden ingeza- titt door vereni- itt en scholen. Lrn en plan waar ilvt de super- A li op korte ad baat bij maar waarbij op de iets termijn het milieu en de sio lent de rekening betalen, en eg blikje dat op straat Ji'i gegooid, doet er gemid- sti'n vijftig jaar over om dite worden afgebroken, tkl istic fles verteert in 10 ;t ast de directe schade aan ■rt( ieu, is al het zwerfafval it, ten uiterst onaangenaam ee En een kostbare zaak: 3 fi ten besteden ongeveer iet joen per jaar aan het ve- ;lei i straten en het legen van vo bakken. De wegwerpfles 5 v i die zin symbool voor Li lulligheid, waarbij een ilfi le rommel en de reke nt g betalen. lil dig statiegeldsysteem sti- burgers hun lege fris- vel ossen terug te brengen winkeL Voor dat goed wordt de burger be- roelofarendsveen - Actievoer ders van Milieudefensie hebben gisteren uit protest tegen de volgens hen illegaal gebouwde vakantiewoningen langs de Wij de Aa de dakpannen van één van de woninkjes verwijderd. De symbolische sloop van het huisje, dat net was verkocht, viel bij de bewoners van het va kantiepark niet in goede aarde: „Ze weten niet wat ze aanrich ten." De actievoerders verwijderden in drie kwartier zo'n 140 pan nen. De politie maakte rond kwart voor twaalf een einde aan het protest. De recreatiewoningen staan sinds 2002 in het park. De Raad van State oordeelde in februari van dit jaar dat ze in strijd met het bestemmingsplan zijn ge bouwd. De gemeente zou er ten onrechte vanuit zijn gegaan dat de bouwer over vergunningen beschikte omdat er al stacara vans op die plek stonden. De gemeente Alkemade, waaron der het park valt, zet zich nu in om de illegale woningen alsnog te legaliseren. Daarbij krijgt zij sinds kort steun van minister Dekker. Pagina R3: 'Ze moeten niet bij ons zijn' Ongeveer dertig actievoerders van Milieudefensie sloopten gisteren het dak van een vakantiehuisje bij de Wijde Aa. Foto: Mark Lamers door Gerard Baas leiden/regio - De opofferingsbereid heid bij de Oranje fans is groot, zo blijkt uit een rondvraag over het bijgeloof van de tv-kijkende supporters van het Nederlands Elftal. Hoewel, tv-kijkend... Velen van hen kijken niet eens naar de wedstrijden van de mannen van Dick Advocaat. Rik van Wieringen uit Voorhout bijvoorbeeld: „Als ik naar de wedstrijden kijk waarbij ik een favoriet heb, is het gedoemd te mislukken", zegt hij met een fata listische inslag. Rik zal dan ook vanavond zeker niet kijken. Wie hem bij het tv-scherm betrapt, heeft dan ook zijn permissie om hem daar vandaan te jagen. Sommigen combineren het bijge lovige met het nuttige. Zo zijn er veel voetbalstrijkers, oftewel fans (meestal vrouwen), die tijdens be langrijke voetbalwedstrijden aan het strijken slaan. PORTUGAL De één draait bewust haar rug naar het scherm, de ander neemt zelfs de strijkwas van de bu ren ter hand. „Of ze misbruik maken? Misschien wel, maar het is voor een goed doel." Degenen die zich wel nestelen voor de buis hebben ook zo hun rituelen. Het eten van kano's in de rust bij voorbeeld. „Gevulde koeken zijn uit den boze, en spritsen ook. Ka no's moeten het zijn." Of die twee zwagers, die altijd samen op de bank moeten zitten, in een vast pa troon. De één altijd links en de an der altijd rechts. Het is duidelijk, aan de Oranjefans zal het niet liggen. Zij zetten hun beste beentje voor om het onheil af te weren. Nu de spelers nog. En de bondscoach. En de scheids rechter. En de tegenstanders. Pagina Regio 4: 'Ik kwam, ik zag en Oranje verloor' Premie Nederlandse zakenlui praag/gpd - Veertig Neder landse ondernemers in en rond Praag hebben vier miljoen euro uitgetrokken om het Tsjechische voet balelftal vanavond van Duitsland te laten winnen bij het EK-voetbal. De eer ste vierTsjechische doel punten worden met een miljoen euro beloond. „We willen de sportieve plicht van de Tsjechen wat leven inblazen", aldus Herman Neufeld, voorlichter van de Nederlandse Kamer van Koophandel in de Tsjechi sche hoofdstad en mede- initiatiefnemer van de zaak. Voor elke Tsjech die scoort is er een miljoen euro be schikbaar, met een maxi mum van vier miljoen. Van het bedrag betaalt de Ka mer van Koophandel 50 procent, de rest tellen 40 Nederlandse bedrijven neer. Voor de premies zijn verzekeringen afgesloten. De uitkering volgt ook in dien de Tsjechen bijvoor beeld met 2-3 van de Duit sers verliezen. Neufeld: „Natuurlijk is ons plan geen garantie dat het lukt. Als Nederland bijvoor beeld verliest van Letland hebben we er niets aan. Nee, we hebben niet over wogen het geld aan de Ne derlandse spelers ter be schikking te stellen. Die verdienen al genoeg. Die kun je daarmee niet extra motiveren." Als Nederland vanavond aan uitschakeling ontsnapt, is Zweden de tegenstander van Oranje in de kwartfina le. Wilfred Bouma is van avond niet van de partij wegens een lichte blessure aan de achillespees. Advo caat noemde Frank de Boer 'de meest logische vervan ger'. loond. De supermarkten klagen echter dat het systeem hen op zadelt met de hoge kosten van inname en opslag. Een branche die in een felle prijzenslag ver wikkeld is en op alle kleintjes moet letten, kan die kosten mis sen als kiespijn. De fles voor hergebruik is in tal van opzichten een prima uitvin ding. Productie ervan kost min der grondstoffen, de milieubelasting is la ger. Het enige nadeel voor de frisdrankin dustrie is dat ze min der snel hippe afwij kende flessen kan in troduceren. Feitelijk draait de vraag of de wegwerpfles het wint van de sta- tiegeldfles, om een simpel kos- tenprobleem. Namelijk wie er opdraait voor het verzamelen van het afval en het reinigen. Door de wegwerpfles vrij baan te geven, worden de kosten van het afvalprobleem bij het mi lieu, de gemeentelijke reini gingsdiensten en uiteindelijk de consument gelegd. Van Geel mag het niet zo ver laten ko men. Als staatssecretaris van milieu is hij ingehuurd om de belangen van het milieu te ver dedigen. Middels een kleine mi lieuheffing op de flessen kan hij altijd nog voorstellen de kosten van het statiegeldsysteem eerlij ker op te vangen. Peter de Vries Zuid-Holland meldt files den haag - De provincie Zuid- Holland en de ANWB beginnen vrijdag een proef met het door geven van vertragingen en files op provinciale wegen. Zuid- Holland levert meetgegevens aan de ANWB. Deze organisatie biedt de informatie aan via de website www.anwb.nl en meldt de meest extreme informatie aan via radiobulletins. Proble men op provinciale wegen doen zich in deze regio voorna melijk voor op de N206 (Lei den/Katwijk) en de N207 (Al phen/Schiphol). Elders in Zuid- Holland zijn ook problemen, zoals bijvoorbeeld in het West- land, waar veel vrachtwagens over provinciale wegen rijden. Doden bij ongeluk bus in Frankrijk poitiers - Bij een ongeluk met een Marokkaanse autobus in het westen van Frankrijk zijn gisteravond elf mensen om het leven gekomen. Vijfentwintig van de ongeveer vijftig inzitten den raakten gewond, zes van hen ernstig. Op de RN 10 ter hoogte van Ligugé passeerde een grote vrachtwagen de bus. Vermoedelijk raakte door de zuiging een aanhangwagen met bagage die aan de bus gekop peld was aan het slingeren, waarna het voertuig kantelde. Zuid-Koreaan in Irak onthoofd bagdad/seoul - Iraakse mos limmilitanten hebben hun Zuid-Koreaanse gijzelaar Kim Sun-il (33) onthoofd. Het li chaam van de tolk is gevonden door Amerikaanse militairen, meldt de regering in Seoul. De ontvoerders eisten dat Zuid-Ko- rea zijn troepen zou terugtrek ken uit Irak. De afgelopen da gen gingen beelden van Kim de hele wereld over, waarop hij huilend en schreeuwend smeekte de eisen van de ont voerders in te willigen. „Ik wil niet sterven", zei hij in een emotionele oproep die werd uitgezonden door Al-Jazeera. (advertentie) Goedemorgen Wat een krant. Proef nu Leidsch Dag'blad in de ochtend, 4 weken voor 9,75 Ja, ik ontvang graag 4 weken lang Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat Is nog geen 0,41 per dag! Naam: Adres: Postcode Plaats: Telefoon: Geboortedatum: Stuur deze bon op In een ongcfrankoerde envelop, naar Leidsch Dagblad, Tav Afdeling lezersservice. Antwoord nummer 127, 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook 0800-1711 (gratis) of sur! dagblad nl (Deze aan bieding is geldig to iraber 21 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Of Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9