KUNST CULTUUR Roffels, slagen en klappen op papier Megaverhuizing Rijksmuseum nadert zijn einde Top-dj's op eersti betaalde Beachpt Schilderijen van hout Kröller-Müller verwerft Branci Tintelfris concert LBE subtiel tot in det<» Blazers openen Uitmar Het schilderij 'Gar^on a la Veste Bleu' van Amedeo Modigliani. Foto: Reuters Veiling brengt 91,5 miljoen op londen - De veiling van onge veer zestig meesterwerken bij Sotheby's in Londen heeft bij elkaar 61 miljoen pond (91,5 miljoen euro) opgeleverd. Het schilderij 'Gar^on a la Veste Bleu' (1918) van de Italiaan Amedeo Modigliani bereikte het hoogste bedrag dat ooit voor een werk op een veiling voor moderne en impressionis tische kunst is betaald: 6,1 mil joen pond (ruim 9 miljoen eu ro). Een van de andere hoogte punten van de avond was 'Deux Crabes' van Vincent van Gogh. Dit meesterwerk bracht ruim 5,1 miljoen pond (bijna 8 miljoen euro) op. Van Buuren draait in Central Park leiderdorp - De Leiderdorpse diskjockey Armin van Buuren draait deze zomer in Central Park in New York. De 27-jarige Van Buuren staat op 12 augus tus onder de noemer 'Armin Only", zes uur achter de draai tafels in het immense stads park. Die mogelijkheid be schouwt hij als een 'waanzinni ge eer' aangezien vergunningen voor een optreden in Central Park zelden worden afgegeven. Artiesten die Van Buuren op die plek voorgingen, zijn Simon Garfunkel en U2. Van Buuren die de derde plaats op de we reldranglijst van dj's bezet, krijgt weer een drukke zomer. Behalve een eigen tent op Dance Valley heeft Van Buuren dit jaar ook een vaste avond op het eiland Ibiza. Elke dinsdag draait hij daar in club Amnesia. Juliana in Hotels van Oranje noordwijk - In de Hotels van Oranje is tot en met zondag een tentoonstelling te zien van schilderijen over voormalig vor stin Juliana. Werken van diverse kunstenaars hangen in de loun ge en de Prinses Christinazaal. Er is onder meer een klassiek portret van Juliana te zien uit de tijd dat zij nog studeerde in Leiden, geschilderd door Justi ne Albronda. Albronda won vo rig jaar de Rembrandt Painting Award op het Schilderfestival Noordwijk. otterlo/anp - Het Kröller- Müller Museum in Otterlo heeft voor 240.000 euro een originele tekening van de Roe meense beeldhouwer Con- stantin Brancusi aangekocht. De tekening 'Tête de Femme' is het derde grote werk van Brancusi dat het museum nu bezit. Brancusi staat algemeen be kend als de grondlegger van de moderne beeldhouwkunst. De aangekochte tekening is een schetsontwerp van een sculp turale vorm van een vrouwen hoofd. Er bestaan maar weinig tekeningen van Brancusi, om dat hij die meestal weggaf. De aangekochte tekening was een geschenk voor het Amerikaan se echtpaar Meyer. Hun erven brachten het werk bij Sothe by's in New York op de veiling. Het Kröller-Müller Museum kocht in 1995 voor 3,1 miljoen gulden de beroemde brons sculptuur 'La Commencement du Monde', ook wel bekend als het Ei van Brancusi. Met dat werk sloot de beeldhouwer in 1924 zijn abstracte reeks met als thema liggend hoofd af. Enkele jaren later kocht het museum voor 3,5 ton het eerste werk uit die 'Tête d'Enfant Endormi' dat beeldje uit 1908 stot petekind Alicia Poiana m De nu aangekochte tel stamt ergens uit het n van de reeks. De beeldh gebruikte houtskool, ink lood en gouache. Het K Müller Museum bezit o( vier vintage afdrukken door Brancusi zelf gen foto's. De tekening, die i gekocht met steun v Sponsor Loterij, is vanaf ni in het museum te zien muziek recensie Lidy van der Spek Concert Leids Barok Ensemble, concertmeester Roelof Balk, m.m.v. Diego Nadra (barokhobo). Gehoord: 22/6, Groene Kerkje, Oegstgeest Er is al heel wat afgejuicht over de prestaties van het Leids Ba rok Ensemble de afgelopen zes tien jaar, en terecht. Maar dit concert spande toch echt de kroon. Het LBE heeft deze keer zijn repetitiedagen doorge bracht in de stilte van het Rosa- rio klooster in België en dat heeft z'n vruchten afgeworpen. Nog nooit speelde het LBE zo geconcentreerd, was het sa menspel zo subtiel tot in de de tails op elkaar afgestemd, was de orkestklank niet alleen zoals altijd vitaal en expressief, maar ook nog eens prachtig homo geen en verfijnd. Bovendien de den de ingelaste stiltes wezen lijk mee in het muzikale ver haal. Zelfs de Ouverture (in d van Purcell), die toch vaak wordt gespeeld als een warming-up, stond meteen als een kloeke bokaal, beschilderd in een strak kort/lang motief, waarin als champagne het middendeel transparant en prikkelend bruiste. Maurizio Cazzati was de nieu weling op LBE's programma: een weinig bekende, niettemin bekwame toonzetter uit de eer ste generatie Italiaanse viool componisten die nog vijfdelige sonates schreven. Ook het dar tel gespeelde Baletto del quarto in a is vijfdelig. Maar fraaier nog weerklonk de Aria e baletto in D waarin het LBE een delicaat, ragfijn coloriet toverde in de Secondo parte, terwijl het Terza ed ultima parte (de finale) van een geraffineerd stijgende dy namiek, afwisselend ultima for te en pianissimo, werd voor zien. In de twee hoboconcerten was de samenklank van strijkers en hout optimaal. Het leek alsof het Andante in Marcello's Con certo II in d begon met gouden trompetjes, die met korti de klank van de hobo inl I ceerden. Werkelijk schitl fc vielen die twee kleuren ti men terwijl het clavecim t daarin het effect van zilv belletjes opleverde. De A 1 tijnse hoboïst Diego Nad voelde zich als een vis in water tussen zoveel spra t lend talent van professie amateurs. Zo liet hij de 11{ in het Largo van Vivaldi'! P certo XII voor hobo en sl i'i bijna mediterend meedi op de vloeiende orkestkl De alten speelden in het a van Telemanns Concert! ft wat niet vaak voorkomt, bijna solistische rol in ee gante melodie-lijn, die fi l" gevangen werd door het orkest. Met een springle t vertolking op de late avo H de Eerste Sinfonie in G v 1 C.Ph.E. Bach sloot het L h rok Ensemble dit tintelfi It concert af, waarin het n< f (in toenemende mate) li f ren hoe spannend het is bravoure tegenover kwe K heid te plaatsen. In Leiden en de regio bestaat grote belangstelling voor professionele en amateuristische kunstbeoefening. Heilig Vuur volgt stad- en regiogenoten die musiceren, zingen, dansen, toneelspelen, fotograferen of op andere wijze actief zijn. Vandaag: Masoud Besharathy uit Leiderdorp. Vol trots poseert Masoud Bes harathy tussen twee van zijn kunstwerken. De lunch in het restaurant van het Europese ruimtevaartcentrum Estec in Noordwijk loopt ten einde. Be sharathy laat zich de bewonde rende blikken van het terug naar de werkvloer kerende per soneel welgevallen. Geduldig beantwoordt hij elke vraag. „Nee, nee, het is niet geschil derd, maar ingelegd met hout." De Leiderdorper heeft een ou de Perzische kunstvorm mee gebracht uit zijn vaderland Iran. Met een ongelooflijke hoeveelheid stukjes hout weet hij de prachtigste taferelen te componeren. Bij de wintertuin van Estec laat hij momenteel zeven voorbeelden van zijn werk zien. „Ik zou wel meer willen tonen, maar het maken van dit werk kost ontzettend veel tijd en geld." Per kunstwerk van ingelegd hout is hij circa vier maanden bezig. „En dan werk ik dertien, veertien uur per dag, ook in het weekeinde. Bovendien is al dat hout heel kostbaar. Ik heb geen geld om maar oneindig veel werk te blijven maken. Maar ja, zeven is weer te weinig om in een galerie te exposeren. Gale ries weten toch al niet zo goed wat ze met mijn werk aan moeten. Is het nu kunst of is het meer ambachtelijk vak manschap?" De eeuwenoude techniek, in- tarsia geheten, geniet in de Arabische wereld hoog aan zien. Na zijn studies houtsnij werk en houtbewerking kreeg Masoud Besharathy in 1988 de uitnodiging om in Dubai (Ver enigde Arabische Emiraten) te komen werken. In opdracht van de sjeiks maakte hij voor stellingen uit duizenden stuk jes hout, glas of steen en daar mee werden vloeren of muren van onder meer musea belegd. Met zijn werk bouwde de kun stenaar een zekere reputatie op. Sinds 1991 woont hij in Neder land en in feite kon hij hier weer opnieuw beginnen. Nie mand had hier ooit van intar- sia gehoord. Daarom heeft hij de afgelopen jaren gewerkt aan zeven proeven van zijn kunde. amsterdam/anp - De 'Nachtwacht' is weg. Wat rest is een lege muur. De verhuizing van 1,1 miljoen kunst voorwerpen en 300.000 boeken van het Rijksmuseum in Amsterdam naar de voormalige eurokluizen in Lely stad is bijna afgerond. De komende weken moeten nog wat serviesgoed, aardewerk en ruim zestig vaste voor werpen, zoals schouwen, plafonds en aan de muur ge monteerde orgels, worden ingepakt. Over een maand is het hoofdgebouw van het museum helemaal leeg en klaar voor de ingrijpende verbouwing de komende ja ren. De grootste kunstverhuizing van Nederland verliep vrijwel zonder kleerscheuren, vertelde projectleider A. van Dorssen gisteren tijdens een laatste blik in het 'ou de' Rijksmuseum. Alleen een spiegel en een keramisch vaasje raakten beschadigd, maar die zijn gemakkelijk te restaureren. De voorbereidingen voor de verhuizing dateren van begin 2002 en vorige zomer begonnen me dewerkers daadwerkelijk met het inpakken van de kunstobjecten. Tussen de zeventig en tachtig mensen werkten mee aan het leeghalen van de 83 depots en tweehonderd expositieruimten van het gebouw. Gemiddeld reden elke dag drie volle vrachtauto's van Amsterdam naar Lelystad. Onder meer 700.000 prenten en tekeningen, 18.000 stuks textiel, 17.000 stuks keramiek en glas, 4000 scheepswrakvondsten, 23 extreem grote schilderijen en elf hemelbedden verdwenen in duizenden verhuis dozen, kratten, bakken, houten rollen en rekken. „En tot nu toe zijn er geen voorwerpen zoek", aldus Van Dorssen. De verhuizing is een bijna militair uitgevoerde opera tie. In december verhuisde Rembrandts 'Nachtwacht' naar de Philipsvleugel, het bijgebouw van het Rijksmu seum waar sinds eind december de topstukken van de collectie te zien zijn. Gisterochtend was het grootste schilderij van Nederland aan de beurt, 'De Slag bij Wa terloo' van Jan Willem Pieneman. Tien mensen waren er voor nodig om het doek op te rollen en op weg naar Lelystad te sturen. Van de laatste tien procent van de collectie die nog moet worden ingepakt, vergen de verankerde voorwer pen de meeste energie en mankracht. Het demonteren van een schouw van Jean Baptist Xavery in 84 onder delen neemt twee weken in beslag. Een orgel wordt pijp na pijp van elkaar gehaald en ingepakt. Het muse um heeft alle objecten nauwkeurig gefotografeerd om na de verbouwing alles weer in elkaar te kunnen zet ten. Medio 2008 moet de renovatie zijn voltooid en kan alle kunst weer terug naar het museum. Waar ooit de beroemde 'Nachtwacht' van Rembrandt hing, re nu slechts een lege muur. Foto: ANP/Juan Vrijdag door Richard Stekelenburg bloemendaal - Mamix, Lucien Foort, Johan Gielen, Laidback Luke - het zijn grote namen in de line-up van de eerste Beach- bop van het jaar, komende zon dag op het strand van Bloe mendaal. De eerste aflevering van dit jaar geldt min of meer als try-out. Voor het eerst heeft het massale en uiterst populai re strandfeest achter hekken plaats, dit om de overlast die Beachbop de afgelopen jaren in toenemende mate veroorzaakte in te dammen. Het verloop van de eerste aflevering is cruciaal voor het doorgaan van de ande re twee Beachbops - op 25 juli en 29 augustus. Voor het eerst ook moet er dit jaar een kaartje worden gekocht voor het evenement en is een maximaal aantal bezoekers vastgesteld: 18.000 per afleve ring. Een kaartje kost 15 euro plus reserveringskosten (3,25 euro). Gistermiddag waren er nog volop kaarten te koop. Vol gens een woordvoerder van mede-organisator ED&T was ongeveer de helft van de be schikbare kaarten verkocht. Voor het geld van het krijgt de bezoeker een 1 jaar. De zeven deelne strandtenten hebben eei vol programma voor zondag. Inhoudelijk is bop dan ook wel degel groeid. Zo zijn er bij str viljoen Woodstock '69 dens van Mamix, Luciei en Sander Kleinenberg. Kust treden op: Benny gues, Johan Gielen en La Luke. Strandpaviljoen biedt optredens van Rani ana, JP, Cally Juice, Fai MC Spyder. Q-Beach heeft niemand 1 dan Yves Deruyter, Misi Activator, Pavo, DJ Astric Helsloot, DJ Gizmo, Zaï ma en Diego Noriega. Bi mingdale draaien Ro\ Tom de Neef, Roog, Rick ro, Brian S„ Benjamin Don Diablo en Marco V. publiek brengt La Ona (Martin Damen en Eddii met Lex Empress. En sti viljoen Vroeger heeft Hitmeister en Real El Cai Beachbop begint om 16 en duurt tot 23.00 uur. Amsterdam - Een concert met honderden blazers opent vrij dagavond 27 augustus de 27ste editie van de Uitmarkt in Am sterdam. Het openingspro gramma op het Museumplein wordt voortgezet met een show van Brigitte Kaandorp, waaraan ook Hans Klok, het Nationale Ballet en Freek de Jonge mee doen. Na de officiële opening moet het Museumplein veran deren in een Latin dans- en muziekfeest met samba, salsa en tango. De Uitmarkt in Amsterdam geldt als de opening van het nieuwe theater- en concertsei zoen. Het culturele evenement bestaat dit jaar opnieuw uit honderden, meestal grat tredens op 27 podia. Za staan in vijf theaters rond het Leidseplein me 25 toneelvoorstellingei pland. Jongeren krijger baan met de tweede edil The Remix, met aandad onder meer streetsport hop en r&b. Voor de 25ste keer h( Amsterdamse Boekei plaats en op het Schriji dium krijgt de bezoek vooruitblik op de literal viteiten in het komende rele seizoen. De Uitmal digt zondagavond m concert van het duo Ac< Munnik. mooist denkbare materiaal. Het leeft en heeft al een heel leven ach- Masoud Besharathy: „Hout is het ter zich." Foto: Dick Hogewoning Omdat zijn werkstukken aan de buitenkant glad aanvoelen, heeft niet iedereen direct in de gaten dat ze uit meer dan vier duizend stukjes hout zijn sa mengesteld. Ze worden be schermd door een laag epoxy, een soort kunsthars. Maar met zijn figuurzaag heeft Beshara thy alle stukjes één voor één in de gewenste vorm gezaagd. In zijn atelier heeft hij inmid dels 66 houtsoorten tot zijn be schikking. Hij haalt het uit Ne derland en allerlei buurlanden, bestelt het uit catalogi en port vrienden in het buitenland op om voor hem rond te kijken. Utiles is te gebruiken, behalve grenen. Dat hout is te plakke rig. Nee, ik heb nog nooit zelf een boom omgezaagd. Dat doe ik niet." „Hout is het mooist denkbare materiaal. Het leeft en heeft al een heel leven achter zich. Hout is warm en gevoelig." Bo vendien weet Masoud Besha rathy met hout de prachtigste kleureffecten te bereiken. Het is bij sommige afbeeldingen bijna niet voor te stellen dat hij geen verf heeft gebruikt om vlammend rood of diepgroen te creëren. „Echt niet", zweert hij met de hand op het hart. „Hout heeft veel kleur van zichzelf en soms is het de in vloed van epoxy op hout." In Estec hangt een prachtig ta fereel dat geïnspireerd is op het bijbelverhaal over Jona in de walvis. Op een andere is te zien hoe een engel en een duivel met elkaar in gevecht zijn. Een meesterwerk is de afbeelding van een denkend mens. Wie dichterbij komt, ziet dat de man is opgebouwd uit allerlei dieren. „Een mens heeft toch ook allerlei dierlijke eigen schappen", verklaart de maker. „Hij is sterk als een paard, agressief als een tijger of ge meen als een slang." Deze schilderijen van hout heeft Be sharathy gemaakt op basis van tekeningen van zijn grote leer meester. „Hierna wil ik me storten op het werk van Es- scher." Meer informatie over het werk van Masoud Besharathy; www.miniatuur.com. Theo de With Bundel 'Trommeltaal' van drummer Charles Schouten door Herman Joustra leiden - Voor alles is Charles Schouten bekend als drummer, van onder meer Kayak, La Pat en Harry Sacksioni. Maar hij doet nog veel meer op artistiek ge bied. Zo is hij ook fanatiek in de weer met accordeon. Bovendien neemt de Leidenaar geregeld de pen ter hand en schrijft gedich ten. Het onderwerp van zijn poëzie is steevast muzikaal van aard. Binnenkort verschijnt zijn boekje met de veelzeggende ti tel 'Trommeltaal'. Een fragment uit het gedicht 'Drumonder ons': beklonken metaal schommelt lompig in het lood slagordentelijk staan klankver wanten als trommeltam verstokte bijde- hanten paf om plots geraakt te worden uitvergroot kadansgemak wilswakkere tril- stuit voorgevoel van wederzijds luis terbesef en spontaan tegeef verzamelde trommellef geven drumdoordikt dat klap- pend zanggeluid Het gedicht is typerend voor de hele bundel. Klank en ritme, daar draait het om. Steeds weer vervat in 44 lettergrepen per strofe. „Waar die 44 vandaan komt, weet ik niet meer. Echt niet. Ik was 44 toen ik hier mee begon. Het kan ook een verwij zing zijn naar een 4/4 maat, een vierkwartsmaat. Maar waar het om gaat is dat muziek vaak in maatsoorten loopt, in afgespro ken eenheden. Nou, ik heb 44 eenheden per strofe gebruikt. Bijvoorbeeld 10-10-12-12, of een andere variatie." Klinkt als een keurslijf, als een enorme beperking bij het Charles Schouten: „Ik heb wel drumboeken geschreven met alleen maar ritmes, maar toen had ik niet zo'n honger om daarmee naar buiten te treden." Foto: Henk Bouwman schrijven, maar dat valt nogal mee, zegt hij. „Ik gebruik geen komma's. Bij een syncopisch ritme weet je soms ook niet meer waar de eerste tel ligt, het begin van de maat. Maar dat geeft ook niet, ritme kan wel een stootje hebben. Het is des drummers om binnen die een heid van ritme die zinnen vloei end te laten lopen. Ik goochel met woorden. Juist waar het houvast oplost, gebeuren inte ressante dingen. De gedichten zijn ook niet overdreven gecon strueerd. Ik ga wel met de 44 lettergrepen aan de gang, maar dat is het dan. Binnen die 44 lettergrepen ben ik heel speels. Dat ben ik ook als ik drum. Drumbreaks moeten ook pre cies uitkomen. Maar de volgen de keer probeer ik toch een an dere break te geven." Het spreekt voor zich dat het boek met name interessant is voor drummers. Ook al omdat het behalve gedichten, ook nog eens vol staat met drumoefe- ningen. „Ik heb wel drumboe ken geschreven met alleen maar ritmes, maar toen had ik niet zo'n honger om daarmee naar buiten te treden. In dat genre zijn al zoveel leuke boe ken geschreven. Maar dit is an ders. Natuurlijk beperk ik mij door over drummen te schrij ven en dan ook nog eens in de Nederlandse taal, maar dit boek wijkt toch af van andere drum- boeken. Door de combinatie van poëzie en drummen." „Ik hoop dat dit boekje drum mers aangenaam verrast. Ook voor niet-drummers is het leuk denk ik, een boek voor poëzie liefhebbers. Ik ben er in elk ge val enorm blij mee. Ik heb geen echte controle over poëzie, in die zin dat ik er een bepaalde techniek voor heb geleerd, zo als bij het drummen. Bij het drummen weet ik: het gaat op die manier. De grip op poëzie is veel losser. Het valt in me en het valt er uit. Elke keer weet ik totaal niet waar ik me zelf weer mee ga verrassen." Toch is het niet zo dat Schou ten maar in het wilde weg dicht. In de regel bepaalt hij vooraf waar hij over wil schrij ven. Of over wie, een groot deel van de gedichten gaat over drummers. Van Ringo Starr en Ian Paice tot Elvin Jones en Ste ve Gadd, zo'n vijfendertig slag werkers passeren de revue, ge vangen in klanken, letters en regels. „Alle drummers in het boekje bewonder ik. Dat dat mijn helden zijn is niks te veel gezegd. Zo zijn er ook dichters die mij enorm aanspreken. Lu- cebert bijvoorbeeld is mysteri eus. Zijn poëzie is qua klank zo rijk, soms is het net muziek. En dan Leopold, ongelooflijk zeg. Als ik daar iets van lees, begint er in mij wat te juichen. Maar ik kopieer ze niet, ze zijn inspira tie voor mij. Het gaat erom zo te dichten, dat het naar jezelf gaat stinken. Dat vind ik mooi, dat je je eigen karakter erin kunt leggen. Dat je je in je ge dichten kunt ontplooien. Ook een parallel met drummen trouwens. Als je achter een drumstel zit, kun je daar ook je karakter in leggen. Jezelf." De bundel Trommeltaal' is bestellen via de Slagwerk- krant: 020-6755308.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 8