EK 2004 Advocaat begrijpt de Tsjechen wel Edgar Davids woest op ploeggenoten ok Letland ruikt de kwartfinale EK-voetbal legt verschillen tussen Duitsers en Nederlanders bloot Cegonha ;ovs kaal «vartfinale 1 ter redt rli balfeestje icaat komt t Michels Iers terug één spits DE STAAT VAN ORANJE woensdag 23 juni 2004 - De Letse bondscoach idrs Starkovs heeft zijn Ijroep een opmerkelijke gedaan als ze - tegen al- ichtingen in - de kwart- in het Europees kampi- ap halen. Mocht het Bal aatje verder komen in ïooi dan scheert i zijn hoofd kaal. De be eft zijn oorsprong in een 11 de trainer na afloop ewonnen playoff-wed- tegen Turkije. Toen zich plaatste voor het irtugal verfde de coach r zilver. „Maar", zo be- ij plechtig, „als we de ale halen, gaat mijn f. Ik kan alleen maar lat mijn kapper het druk iN)e premier van Letland B eerder zijn haar groen B als het elftal de laatste ilt. fo Via de rechter hebben iners van de Drentse fries dinsdag afgedwon- zij woensdagavond de strijd Nederland - Let- anen volgen op een ld herm op de Brink. De I ing voor Volksvermaken jj ande een kort geding a in de gemeente Tynaar- g at deze weigerde een ling af te geven voor de ïg. Opmerkelijk genoeg a ;emeester Pannekoek U temming het oranje- Re houden op een vijftig erder gelegen veldje. De Wild zag dan ook irom de openbare orde eldje niet en op de el in het geding is. >pl Dick Advocaat evenaart :rg ad in de wedstrijd tegen M het record van Rinus 15Beiden zaten 53 keer dscoach op de bank bij Istrijd van Oranje. In to- Nederland onder Mi- itig keer, speelde het tei ikeer gelijk en werd ne- io, rverloren. Advocaat 6' nu toe 29 interlands, sjjj er elf en twaalf keer ne t remise. Als Nederland M atst voor de kwartfina- wordt Advocaat alleen r ouder. Wordt Neder- c geschakeld, dan hangt r n af of Advocaat zijn q imet de KNVB uitdient. intenis loopt nog tot en iWK 2006 in Duitsland. 13! nel j il - De Duitse bonds- rgl udi Voller keert terug i oude systeem. Hij laat jjjj ag tegen Tsjechië één i draven: Kevin Kuranyi Stuttgart. Die wordt 1 door drie aanvallende relders: Ballack, usi er en de lichtgebles- JSl chweinsteiger. Duits- lij een overwinning op nei hen zeker van een ide kwartfinales. Op Inii rt is Tsjechië al verze- (Bi 1 de eindzege in groep olh Iscoach Karei Bruckner jd: an ook een veredeld elf- eitl eld in tegen Duitsland. sspelers krijgen rust: i Poborsky, Baros, Gala- icky en Koller. Igors Stepanovs, tegen Duitsland belast met de bewaking van Fredi Bobic, moet Ruud van Nistelrooij zien af te stoppen. Foto: AP/Dusan Vranic In Nederland wordt er van al les verzonnen om de ooie vaarpopulatie uit te breiden. Er zijn ooievaarstations (een soort legbatterijen voor) en iedere vo gel die in het voorjaar uit het zuiden terugkeert wordt letter lijk met gejuich begroet. In Portugal heeft men geen te kort aan ooievaars. Integendeel, het op zich sympathieke beest komt zo veelvuldig voor dat er bijna sprake van een plaag is. Ze zitten vaak met duizenden exemplaren bij elkaar. In Aveiro bijvoorbeeld is iedere hoogspan ningsmast zo ongeveer een kraamkamer voor de ooievaar. Per mast tel je al snel een nest of vijf, zes. Ook in Portugal worden de ooi evaar allerlei positieve kwalitei ten toegedicht. Net als in Neder land geldt de aanwezigheid van een ooievaarsnest op je erf als een talisman, goed voor geluk en voorspoed. En veel kinderen natuurlijk. Ook in Portugal brengt de ooievaar de baby's rond. De sympathieke Amsterdammer R. die de voorbije weken in Por tugal een wereldhandel in toe gangsbewijzen bestierde, maakt echter geen gebruik van deze be- zorgservice. R. en zijn hoog zwangere vriendin zitten op dit moment in de trein, terug naar huis. R. kreeg gisteren in een Portugees ziekenhuis te horen dat hij binnen drie dagen vader wordt. Dat was even schrikken, want vliegen mocht zijn 'meis- sie' niet meer. Dat R. vertrokken is, spijt de Ne derlandse sportpers zeer. Want de voorbije weken werd veelvul dig van zijn diensten gebruik gemaakt. Bijna iedere journalist heeft wel kennissen of familiele den in Portugal die voor het EK zijn gekomen, maar zonder toe gangskaarten zijn afgereisd. Daarvoor was het contact met R. bijzonder handig. Eén tele foontje en binnen luttele minu ten waren de kaarten voor wel ke wedstrijd dan ook geregeld. En de prijs was vaak niet eens overdreven hoog. Natuurlijk verdiende R. goud geld aan zijn handel imfortu- gal. Maar niemand misgunde het hem. Want dankzij hem en z'n collega's konden de stadions in Porto en Aveiro voor tiveeder- de Oranje kleuren. En dat von den ze zelfs bij de KNVB heel erg leuk. Dus niemand moet zeuren over de handel en wandel van vrije jongens als R. De Neder landse pers vond R. trouwens ook gewoon een gezellige gozer. Dus hoopt iedereen dat R en zijn vriendin Amsterdam halen, voor de ooievaar op bezoek komt. R. was de voorbije weken zo druk, dat hij nog niet eens een naam voor zijn kind heeft be dacht. Namens de Nederlandse sportpers hierbij een suggestie: Cegonha, inderdaad, Portugees voor ooievaar. Jaap van Essen door Wierd Duk Berlijn - „Was het maar vast donderdag", verzucht Rolf. Die eeuwige rivaliteit tussen Duitsland en Nederland begint volgens hem zo langzamerhand behoorlijk uit de klauwen te lopen. Rolf, half-Duits, half-Nederlands en groot liefhebber van Oranje, heeft er meer dan genoeg van. Zijn Nederlandse moeder belde hem na af loop van de EK-wedstrijd tussen Nederland en Tsjechië (2-3). „Ze kreeg allemaal verve lende opmerkingen naar haar hoofd. Die Duitsers waren helemaal gek van 'Schaden freude' (leedvermaak) over de Nederlandse nederlaag. In het café hier in Berlijn, waar ik keek, was het al net zo. Ik was zó kwaad." Werkgroepen zijn er de afgelopen jaren mee bezig geweest en geld is er tegenaan gegooid om de troebele betrekkingen op, zeg maar, basaal niveau tussen Nederland en Duitsland te verbeteren. En net toen het allemaal veel beter leek te gaan, troffen de landen elkaar op het Europees kampioenschap. In Portugal treedt nu het vervelendste scena rio in werking. Nederland en Duitsland wis ten elkaar in de onderlinge wedstrijd niet te verslaan en zijn nu tot en met de laatste groepswedstrijd met elkaar in competitie om plaats twee. Dit leidt in Duitsland onder aanvoering van schandaalblad Bild tot heuse mediacampag nes, waarin driftig alle vooroordelen over Ne derland worden bevestigd. In een week tijd werd Ruud van Nistelrooij ervan beschuldigd de Tweede Wereldoorlog te willen doen her leven, werden over een hele pagina 55 rede nen opgesomd 'waarom de Hollanders zullen verliezen' (met als onbetwist hoogtepunt: 'spelers zijn te stoned') en worden dagelijks blijmoedig citaten van Nederlandse coaches en spelers uit hun verband gerukt opdat dui delijk wordt hoe gedemoraliseerd en onge motiveerd 'die Hollander' zijn. 'Holland geeft op - en spuugt gif en gal tegen coach Advo caat', concludeert Bild. Voor Rolf is al dit venijn, dat in de afgelopen EK-dagen weer naar boven is gekomen, 'on begrijpelijk'. „Waarom kunnen Duitsers het er niet gewoon op houden dat Nederland- Tsjechië een schitterende wedstrijd was en dat 't jammer is dat een van beiden heeft ver loren? Nee hoor, het moet ons allemaal weer flink ingepeperd worden". Philipp Kosters, hoofdredacteur van het voet balblad '1 lFreunde', legt dezer dagen aan ie dereen die het wil horen uit dat Duitse voet balfans 'neidisch' zijn, afgunstig, op Neder land. „Omdat ze weten dat de Mannschaft nooit in staat is om zo'n fantastische wed strijd te spelen." En als die 'arrogante Hollan ders', die altijd zo op het 'lelijke' Duitse voet bal afgeven, weer eens in het eigen zwaard vallen - al dan niet door toedoen van de eigen coach - leidt dit tot grote tevredenheid. 'Basta! Wir kommen weiter! (Wij gaan verder) kopt Bild. Het zal de verslaggever een zorg zijn dat dit 'verder komen' niet te danken is aan grootse Duitse prestaties in een heroï sche voetbalveldslag. Nee, de Mannschaft komt verder omdat de Tsjechen zeven reser vespelers inbrengen. Daar stelt de Duitse coach Rudi Vóller, die móet winnen, één schrale spits tegenover. In Nederlandse voetbalogen grenst deze mengeling van (mogelijk) Tsjechisch boeren bedrog en openlijke Duitse angst aan de ver minking van het voetbalspel. Maar dat is weer typisch Nederlands. Afgezien van een enkele objectieve fanaat, zoals de onvolprezen voet balanalist Günter Netzer, maalt in Duitsland niemand om het spel. Daar telt resultaat. 'Sieg!', schreeuwen de fans op de tribune. „Vreselijk", kermt Rolf. „Ik kan het niet meer horen." van bondscoach Starkovs heeft niets te verliezen volstrekt anoniem door het le ven gingen: Kolinko, Zem- linskis, Astafjevs en Bleidelis, om er maar een paar te noe men. Waar andere landen soms tot in het absurde achter gesloten deuren trainen, daar schijnt Letland geen geheimen te heb ben. „Ach, iedereen weet toch dat Verpakovskis hard kan lo pen. Het zit hier vol met kinde ren, moeten we die dan weg sturen?", stelt delegatieleider Janis Mezeckis de retorische vraag. De Letse openheid wordt mede gesteund door het gegroeide vertrouwen. De angst voor een afgang heeft inmiddels plaats gemaakt voor gepaste trots. Te gen Tsjechië was Letland een stief kwartiertje verwijderd van een geweldige sensatie, tegen Duitsland werd het fel begeerde EK-punt daadwerkelijk in de wacht gesleept. De 0-0 tegen Duitsland werd in Letland uitzinnig gevierd en daarbij keken de Letten niet op een liter bier meer of minder. De selectie werd via de telefoon persoonlijk gefeliciteerd door premier Indulis Emsis. In Letland denken ze inmiddels dat niets meer onmogelijk is. Door het punt tegen de Duit sers heeft Letland bijna net zo veel kans om de kwartfinales te halen als Nederland. Mocht Duitsland niet van Tsjechië winnen, dan plaatst de winnaar van vanavond zich bij de laatste acht van het EK. De Letse delegatie in Portugal zegt ervan overtuigd te zijn dat het ook tegen Nederland kan sen heeft. Ze herinnert aan de recente haperende optredens van Nederland in Estland en Moldavië. Oranje wordt gezien als een elftal vol grote namen, maar niet als hechte ploeg. „In dat opzicht zijn wij verder", zegt bondscoach Aleksandrs Starkovs. Als Letland al een ster heeft, heet hij Maris Verpakovskis. De razendsnelle aanvaller is tot nog toe de meest indrukwek kende van alle Letten in Portu gal. Eenmaal op stoom lijkt hij amper te stuiten. Verpakovskis scoorde tegen Tsjechië en zag een werkelijk briljante actie te gen Duitsland op het laatste moment smoren in de hand schoenen van Oliver Kahn. Verpakovskis zal vanavond voor de defensie van Oranje ook de belangrijkste man zijn om in de gaten te houden. „Nederland is een ploeg die de aanval zoekt", zegt de Letse aanvalsleider. „Dat vind ik wel prettig, want dan krijg ik wat meer ruimte." Het is duidelijk dat Letland, dat zo verrassend het EK haalde, in Portugal voor niemand meer bang is. „Het gat tussen de klei ne en de grote voetballanden wordt steeds kleiner, dat heb ben wij al meerdere keren be wezen", zegt verdediger Igors Stepanovs. „Wij zijn voor nie mand bang. Nederland heeft een paar grote sterren, maar die hebben Duitsland en Tsjechië ook. Als je het veld opgaat met het idee hoe goed je tegenstan der is, ben je al bezig met ver liezen. Dat zal ons niet gebeu ren." Stepanovs - eigendom van Ar senal, maar dit seizoen uitge leend aan Beveren - is bezig aan een indrukwekkend toer nooi. Vanavond wacht hem een nieuwe uitdaging als Ruud van Nistelrooij zijn directe tegen stander is. „Van Nistelrooij is één van de beste spitsen ter we reld", vindt Stepanovs. „Dat wordt een moeilijke klus, maar ik hoop dat het voor hem ook moeilijk wordt." Letland is dus vol vertrouwen voor de ontmoeting met het Nederlands elftal. Bondscoach Starkovs wilde gisteren niet al te veel kwijt over de tweestrijd met Oranje, maar gaf onom wonden toe dat de Letten seri eus aan de kwartfinale denken. „Onze insteek is duidelijk ver anderd", zei de coach. „We kwamen hier om een paar goe de wedstrijden te spelen, maar nu hebben we daadwerkelijk kans op de kwartfinale. Het wordt zwaar, maar we gaan er voor." Er is de Letten sowieso veel aan gelegen een goede wedstrijd af te leveren, zelfs al worden ze uitgeschakeld. „De laatste wed strijd blijf het langst hangen. Daarom moeten we het ook te gen Nederland goed doen." daan, we hebben persoonlijke fouten gemaakt en we hebben verzuimd te scoren toen dat ge woon moest. En inderdaad, ik heb een verkeerde wissel door gevoerd. Robben had moeten blijven staan, Van der Meyde had ik moeten wisselen." Oranje zal vanavond in ieder geval vol op de winst moeten spelen tegen Letland. Daartoe zal Advocaat een elftal opstellen dat grotendeels overeenkomt met het team dat tegen de Tsje chen begon. Alleen de ge schorste Heitinga zal worden vervangen door Reiziger en voor Wilfred Bouma moet ook een andere verdediger worden ingezet. De PSV'er heeft last van een achillespeesblessure en is niet inzetbaar. De bondscoach vindt Frank de Boer de 'meest logische vervanger'. Dick Advocaat zal morgen in eerste instantie niet al te veel letten op de stand bij Tsjechië- Duitsland. „In principe moeten we het eerst zelf waarmaken, we moeten proberen te win nen. Dat zullen we doen met het systeem dat we ook tegen Tsjechië-gebruikten. Mocht het vanavond misgaan, dan wacht voor een fiks aantal personen een afscheid van Oranje. Van de spelers hebben Jaap Stam, Paul Bosvelt, Frank de Boer en Mare Overmars al aangekondigd dat zij stoppen als international na Euro 2004. Een aantal andere spelers (Co- cu bijvoorbeeld) twijfelt open lijk over hun loopbaan als inter national, een speler als Pierre van Hooijdonk is op een leeftijd dat hij misschien wel bedankt wordt voor zijn diensten. De positie van Dick Advocaat zal bij een uitschakeling van avond ook onhoudbaar wor den. Wat heet, eigenlijk is het nu al onmogelijk om langer bondscoach te blijven. Hooguit wanneer Oranje alsnog de fina le van het EK haalt worden hem zijn zwabberende beleid en dramatische wissel misschien vergeven. door Jaap van Essen braga - Oranje speelt vanavond een bizarre wedstrijd. Al zet de ploeg tegen Letland een uitslag neer die klinkt als een klok, dan nog kan het morgenavond ge daan zijn met het Nederlands elftal op het EK. In de ogen van Davids was de massale aanval van zijn medespelers op bondscoach Dick Advocaat totaal niet op zijn plaats. Foto: GPD/Hans van Weel door Marcel van der Kraan braga - Edgar Davids heeft de spelers van het Nederlands elf tal na de verloren wedstrijd te gen Tsjechië in de kleedkamer van het stadion in Aveiro de huid vol gescholden. Davids was woedend en zocht de con frontatie met zijn medespelers. De reden daarvoor was dat hij hun tirades over de verkeerde wissel van Dick Advocaat zat was. In Aveiro zochten de Oranje-in ternationals boos en gefrus treerd de kleedkamer op. Ze na men, met uitzondering van de wisselspelers Rafael van der Vaart en Ronald Waterreus, niet eens de moeite om de bijna 25.000 Nederlandse fans te be danken. In de catacomben van het stadion kwamen de emoties en teleurstelling bij de spelers naar buiten. Daar is niets mis mee. Bij grote wedstrijden, waarin enorme belangen op het spel staan, is een ontlading niet ongéwoon. Maar in de ogen van Davids was de massale aanval van zijn medespelers op de bondscoach totaal niet op zijn plaats. De man die aan Nederlandse kant veruit de beste speler was, vond dat de Oranje-internationals vooral bij zichzelf te rade moes ten gaan. In plaats van te zeuren over de verkeerde wissel van Dick Ad vocaat moesten de spelers in zien wat ze tegen de Tsjechen zelf allemaal fout hadden ge daan. Een deel van de techni sche staf was aanwezig bij de keiharde les die Davids aan zijn medespelers gaf. Men stond versteld van de professionaliteit en het leiderschap dat Davids binnen de vier muren van de kleedkamer toonde. De actie van Davids was een even zeldzame als opmerkelijke steunbetuiging aan Advocaat in een periode dat er van alle kan ten op de bondscoach wordt geschoten. Opmerkelijk ook omdat juist Davids in de wed strijd daarvoor, tegen Duits land, door een ontevreden Ad vocaat van het veld was ge haald. Hij werd in de rust van Oranjes eerste optreden in Por tugal vervangen door Wesley Sneijder. Davids was niet gelukkig met die beslissing van Advocaat. In de dagen erna kreeg hij uitleg van de technische staf over de tactische omzettingen in het elftal en over het feit dat hij was geslachtofferd. Davids toonde begrip en speelde vervolgens tegen de Tsjechen zijn beste wedstrijd sinds jaren. Persconferenties vormen niet zijn grootste hobby, maar toch nam Davids maandagmiddag plaats in een rijtje met Arjen Robben, Giovanni van Bronck- horst en Philip Cocu. Hij zat er, maar was het minst spraak zaam van allemaal. Mondjes maat liet hij zich uit over de wedstrijd tegen de Tsjechen en over zijn rol tegen de Duitsers wilde hij helemaal niets zeggen. Zijn twee meest opmerkelijke uitspraken gingen over de bondscoach en de spelers groep. Halverwege de perscon ferentie zei hij: „Ik hoop dat er frustratie zit in de groep. Die mag er dan tegen Letland uit komen." En over Advocaat: „We vormen een geheel. De bondscoach is ook onderdeel van het geheel. Als we verliezen is het wel erg makkelijk om al les op hem af te schuiven." Die woorden zijn nu in een be ter perspectief te plaatsen. De 'pitbull' Davids is het misschien niet altijd eens met de straat vechter Advocaat. Maar hij heeft wel een ongekend respect voor de geestdrift en het werk van zijn coach. Het gaat mis schien te ver om hen gelijkge stemden te noemen, toch voe len beide partijen dat hun ka rakters niet veel verschillen. Advocaat wist binnen een paar uur na de wedstrijd via de rest van zijn staf hoe Davids zijn medespelers de les had gelezen. Wie Wim van Hanegem 48 uur later hoorde vertellen dat de spelers van het Nederlands elf tal overschat worden, wist dat de Kromme ook op het spoor van de boze middenvelder zit. Oranje mist al een paar jaar een nieuwe leider. Davids wil bui ten het veld (op radio, tv en bij de pers) die rol niet op zich ne men. Binnen de groep schroomt hij echter niet zich te laten gelden. De vorige keer dat hij zo te keer ging in de kleed kamer was bij de interland Oos tenrijk-Nederland. In Wenen kwam het toen tot een keiharde botsing met Mark van Bommel, die het waagde om Davids te bekritiseren over tactische fou ten. Advocaat liet Davids toen niet vallen. Hoewel hij de manier waarop Davids ruzie maakte niet goedkeurde, liet hij later duidelijk merken dat hij aan de kant van Davids stond en vond dat Van Bommel ongelijk had. In dat scenario volgt klip en klaar het ontslag van bonds coach Dick Advocaat alsmede het afscheid van zeker vier of vijf internationals van de huidi ge spelersgroep. Nederland- Letland kan dus een 'uitzwaai interland' worden. Dick Advocaat kan er niet aan voorbij. Vooralsnog staat hij wereldwijd bekend als de coach met de slechtste wissel aller tij den. „Er zijn prettiger momen ten om bondscoach te zijn", er kende Advocaat gisteravond. „Ik kan er redelijk mee omgaan, ik lees ook zo weinig mogelijk en kijk nauwelijks televisie. Maar je moet er ook geen dra ma van maken. Dit soort zaken hoort nu eenmaal bij mijn vak." Advocaat wekt desalniettemin een tamelijk verslagen indruk. De bondscoach is lang niet zo strijdbaar als een week geleden, toen hij op persconferenties ie dereen die een kritische vraag stelde wel rauw lustte. Gezien alle schimpscheuten die over de coach worden uitgestort misschien wel logisch. Boven dien bevindt Dick Advocaat zich met Oranje ook in een wei nig benijdenswaardige positie. Immers, Nederland is van avond volledig afhankelijk van wat er bij Tsjechië-Duitsland gebeurt. De voortekenen wijzen er op dat de Tsjechen met een veredeld B-elftal aantreden. „Ik verwijt de Tsjechen in ieder ge val niets. Wij zouden in hun po sitie mogelijk hetzelfde doen. Zij moeten vooruit kijken." ,A1 met al hebben wij onszelf in deze problemen gebracht. We hadden alles in eigen hand en hebben het weggeven. We heb ben doelpunten cadeau ge- po er van Duyl Als het lelijke eendje sd ize naar Portugal, maar ir' wedstrijden hebben de ers van Letland vlot af- d met dat imago. Nu v ze als geduchte tegen- w met een uitstekende j' [ing en een paar prima >ts rs. De derde klus van -n ip dit EK was op papier V lelijkste, maar zekerhe- i er ook in Poule D al- 00 et meer. Ook Letland v kwartfinale. ''e n ontspannen leeft toe naar de krachtme- 'aIt Oranje. Op het trai- 50 nplex van de Letten in a- vlak bij Coimbra - is i welkom. Lokale kinde- apen zich aan voetbal- - 'lot twee weken geleden m rsl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7